VRAAGT VOORTAAN,jGROOT MODEL"KOUANDSCH-ZWiïSESSOIE 5cts REEPEN VEEL ZWAARDER GEWICHT HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE «f DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIEU UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW, RECLAME. ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede Burgemeester Grondver- koop Overname weg LeidenNienwe W etering Benoemingen. De Raad dezer gemeente kwam in open- baro verg. bijeen. Voorzitter burgemeester L. H. M. J. Vosters. Tegenwoordig alle leden. De publieke tribune was met enkele belang stellenden, meest werkloozen gevuld. Na opening der vergadering met het gebruike lijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter dankt allereerst de leden voor de gelukwenschen bij de jaarwisseling ontvangen en hoop dat bet jaar 1931 voor de leden en hunne ge zinnen een voorspoedig jaar moge zijn. Wanneer wij een terugblik op het afgeloo- pen jaar werpen, dan kunnen we constalee- ren dat dit jaar voor 95 pet. van de inge zetenen een teleurstelling is geweest. Spr. Jioopt dat liet jaar 1931 veel lot den econo- misehen opbloei van deze gemeente in het bijzonder en de maatschappij m het alge meen zal mogen bijdragen. Het voornaamste besluit hier in het afgeloopen jaar genomen i3 zeker wel geweest het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeen ten Lei muiden en Rijnsalerwoude tot stich ting van een waterleidingbedrijf voor de drie gemeenten. De werkzaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat heden kon wor den overgegaan tot aanbesteding voor het leggen van een gedeelte der buisleiding. Binnen enkele dagen hoopt het bestuur van di stichting met de werkzaamheden te kun nen beginnen. Het graafwerk zal geschieden door werkloozen uit de drie gemeenten. Spr. brengt den leden dank voor de in 1930 ondervonden steun. De heer Los dankt den voorzitter voor de waardeerende woorden en zegt den voorzit ter namens de leden gaarne zijn voile mede werking toe. Aan de orde is thans de agenda: lo. Benoeming van een brugophaler voor de bediening van de brug te Rijpwetering, ■wegens overlijden van de brugophaalster de wed. Bleijswijk. B. en W. stellen den Raad voor hiervoor le benoemen G. W. Hillenaar, schoonzoon van de overledene. Met algemeene stemmen wordt de eenige sollicitant G. W. Hillenaar nis brugophaler benoemd tegen een be looning van f. 100 per jaar. 2o. Voorstel van B. en W. om over le gaan tot verkoop van een perceel grond aan de stichting „Drinkwaterleiding de Drie Ge meenten". De voorzitter deelt mede, dat het bestuur van de stichting het verzoek heeft gericht om ten behoeve van den bouw van een watertoren met opslagplaats van de gemeente te mogen koopen een perceel grond ter grootte van ongeveer 616 M2. De stich ting is bereid deze strook grond te koopen voor 1. *1000, hetgeen neerkomt op 1. 6.60 per M2. Aangezien een prijs van f. 6.50 per M2. aannemenlijk is te achten stellen B. en W. voor lot verkoop te besluiten. Z. h. st. wordt tot den verkoop besloten. 3o. Voorstel van B. en W. tot het verstrek ken van een voorschot aan de woningbouw vereniging „Alkemade" voor den bouw van 8 arbeiderswoningen le Kaag. Door het Bestuur der Woningbouwvereniging Alke made is tot den Raad liet verzoek gericht om gelden beschikbaar te stellen ten einde den bouw van 8 arbeiderswoningen te Kaag mogelijk te maken. B. en W. hebben te Kaag een onderzoek ingesteld naar de woningbehoefte en het is hun gebleken, dat in verband met de aldaar gevestigde scheeps werf dringend bahoefte aan arbeiderswonin gen bestaat. Voorts hebben zij uitgezien naar een geschikt terrein, waarin zij zijn geslaagd n.l. een perceel grond toebehoo- rende aan L. Loogman te Kaag. Dit terrein kan de woningbouwvereniging koopen voor 1. 3000. De inspecteur heeft tegen het terrein als bouwterrein geen bezwaar. De héér Riet broek heelt kennis genomen van de stuk ken. De woningen zien er op de teekening zeer geriefelijk uit. doch de prijs voor den grond acht spr. té hoog. Z. h. st. besloten aan de woningbouw vereniging „Alkemade" het gevraagde voor schot van ten hoogste f. 27.500 ol zooveel minder als in verband met de uitvoering der bouwplannen noodig zal blijken uit de gemeentekas le verstrekken. 4o. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van een drietal woningen te Kaag. Conform het voorstel van de Gezondheids commissie wordt besloten de woningen plaatselijk gemerkt F 29 en *48 onbewoon baar te verklam. De ontruimingstermijn wordt gesteld op 6 maanden. 5o. Bespreking overname van den weg LeidenNieuwe-Wetering door de provincie. De voorzitter stelt voor dit punt in geheime zitting te bespreken. De Raad gaat hiermede accoord. Ruim een uur duurde de zitting. Na heropening der vergadering wordt door den Raad tot het volgende besloten: lo. de gemeente Alkemade verbindt zich jaarlijks per K.M. weglengte in het onderhoud 1. 600 bij te dragen. 2o. de weg met zijne bermen gaat aan de provincie over in eigendom, onderhoud cn beheer met ingang van 1 Mei 1931; 3o. de provincie neemt den weg over met alle daarop rustende lusten en lasten; •do. de boomen worden door de provincie vergoed; 5o. de gemeente ontvangt van de provincie een vergoeding voor gemis van de opbrengst van het grasgewas, en wel be rekend naai 5 pet van de gekapitaliseerde waarde van de gemiddelde opbrengst over de laatste 20 jaren; 6o. de gemeente is be reid een tweetal woningen eigendom van de gemeente en staande langs den over te nemen weg. aan de provincie tegen taxatie prijs te verkoopen. Verder besluit de Raad geen bestemming te geven aan den opbrengst verkoop gror.d voor de stichting Drinkwaterleiding „Oe Drie Gemeenten" doch hiermede in d>- vol gende raadsvergadering met een voorstel te Komen. Vervolgens wordt op verzoek van de stichting „Drinkwaterleiding De Drie Ge meenten" vergunning verleend aan ge noemde stichting tot het leggen, hebben en onderhouden van een buisleiding voor waterleiding in de gemeentewegen, onder voorwaarde dat alle beschadigingen bij aan leg en onderhoud der buisleiding aan de wegen toegebracht ten genoegen van de ge meente en ten koste van de stichting moeten worden hersteld. 6o. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. De altredende leden worden bij acclamatie herkozen. 7o Benoeming leden algemeen burgerlijk armbesturen, wegens periodieke aftreding. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren C, Bontje, N. P. Verkleij en C. van Teijlin- gen. B. en W. stellen voor de aftredenden wederom voor den tijd van 5 jaren te her benoemen en bieden den raad een voor dracht van twee personen aan Na gehouden stemming blijken de altredende leden her benoemd te zijn. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie wordt wegens periodieke aftreding van den heer D, Klees herbenoemd de heer D. Klees, terwijl in de plaats van den heer L. van Lent, die niet meer voldoet aan de eischen gesteld bij art 184 der Lager onderwijswet, wordt gekozen de heer W. Neil. De wijziging van de gemeente-begroo ting wordt na toelichting van den voorzitter onveranderd vastgesteld. Een reclame schoolgeld van S. Strijk te Rijpwetering wordt afgehandeld overeenkomstig voorstel van B. en W. Tot de ingekomen stukken be hoorden om.: het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, hetwelk na lezing voor kennisgeving wordt aangenomen b. een verzoek van de plaatselijke school commissie om goedkeuring van enkele wijzi gingen in het huishoudelijk reglement voor bedoelde commissie. De wijzigingen houden verband met het terugbrengen van het aan tal leden van 10 op 5 en worden z. h. st, goedgekeurd. c. verzoek van de middenstandsvereeni- ging De Hanze te Roelofarendsveen om een subsidie uit de gemeentekas in de kosten van een te geven avond-teekencursus. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. d. verzoek van het bestuur van den Alg. Ned. Politiebond aid. de Rijnstreek om een subsidie te mogen ontvangen in de kosten eener te geven cursus aan poiitie-ambte- naren. B. en W. stellen voor f. 10 te geven per deelnemend politie-ambtenaar uit deze gemeente. Z. h'st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Na rondvraag wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. BOSKOOP. Uitvoering „SI. Caecilia". De R.K. harmonie „St. Caecilia" heelt onder leiding van haren directeur den heer M. J. Markx, in het R.K. vereenigingsge- bouw aan de Rozenlaan haar tweeden con certavond gegeven in dit seizoen. Zooals gewoonlijk, werd het met zorg gekozen programma tot in de puntjes aigewerkt en oogstte het een dankbaar applaus. Als aan vulling traden verder op het trio De Laat uit Tilburg, die met hun liedjes en voor drachten de stemming er terdege in brachten. De zeer talrijke aanwezigen gin gen dan ook zeer voldaan huiswaarts. Gecombineerde Jaarvergadering. In de Chr. bew.-school aan de Nicuw- straat heeft de gecomb. jaarvergadering plaats gehad van de jongelieden-vereen. „Timolheus", de knapenvereen. „Obadja" en de meisjesvereeniging „Door onderzoek kennis". De waarn. voorz. de heer Rietkerk, open de met gebed en hield vervolgens een korle toespraak. Na het lezen der jaarverslagen, alsmede do verdere reriodieke werkzaamheden werd overgegaan tot een gezellig samen zijn, waarvoor een aardig programma was vastgesteld. Na afloop daarvan sloot de voorz. met dankgebed. Uitvoering „Zang zij onze Lena.™ Bovengenoemd zaagvereeniging heeft on der leiding van haar directeur, den heer J P. Oskam uit Gouda in hotel „Klaassen" een zangavond gegeven. De nummers stonden wederom op hoog peil, en getuigden van zeer ernstige studie. Zij werden dan ook onder diepe stilte aan gehoord. Het daverend applaus na elk num mer was dan ook ten zeerste verdiend. Een gezellig bal besloot den avond. Een oneerlijke knecht? Do schipper H. uit deze gemeente, zond een dezer dagen zgjn knecht J. S. uit, om bp den heer A. den Ujjl aan den Goudsehe rjjweg alhier een bedrag van 100 gulden te innen, welk geld ook door hem is ont vangen. Tot nn toe is het jongmensch echter nog niet van die boodschap tenig gekeerd, zoodat men vermoedt dat hij ermede op stap is gegaan en zeer waarschijnlijk het geld heeft verduisterd. De politie, te dezer plaatse, heeft opspo ring van S. verzocht en zich in verbinding gesteld met de politie, in de omgeving. Inbraak. Dezer dagen is ingebroken in het kantoor van den heer KI. v. Nes C.B.zn. aan den Laag-Boskoopschenweg De Dieven hebben zich toegang verschaft door indrukking van een ruit. Voor zoover na te gaan is, wordt alleen een revolver, benevens eenige scherpe patronen vermist. De politie vond ter plaatse goede vinger afdrukken en zet in verband hiermede ook in die richting haar onderzoek voort. HET 40-JARIG JUBILEUM DER IJSCLUB „BOSXOOP". Een prachtige feestavond! Gisteren namen de feestelijkheden ter herinnering van het 40-jarig bestaan van de ijsclub „Boskoop" een aanvang, 's Mid dags werd begonnen met een bioscoopvoor- De zaal was geheel bezet, en de ver tooning sloeg enorm in. stelling voor de kinderen. Des avonds waren het de leden met hunne dames, die de groote zaal geheel vulden. Om h uui opende de voorzitter, de heer .1. Mossel, de feestavond met een hartelijk welkom Spr. memoreerde in het kort, wat de jjsclub „Boskoop" gedurende haar 40- jarig bestaan heeft gepresteerd, zoowel op het gebied van werkverschaffing, hetgeen hoofdzaak was, alsmede voor hel aanleggen en onderhouden van goedo ijsbanen. Nadat spr. allen een genoeglijken avond had toegewenscht, werd overgegaan tot de afwerking van oen rijk voorzien programma, hetgeen bestond in het vertoonen van enkele films, het optreden van twee humoristen „Rees en Koos" en niet te vergeten de noodige muziek; alles bij elkaar oogstte dan ook veel bijval. Het was al bijna middernacht geworden, toen het programma afgewerkt was, en de voorzitter, onder dankzegging sloot. Hij deed onmiddellijk mededeeling, dat zou worden overgegaan tot een gezellig samenzijn, hetgeen het ook inderdaad is geworden. Wij willen nog een eere-saluut brengen aan het kranige ijsclub-bestuur, dat altijd zonder eigenbelang te dienen de vereeniging r.aar voren beeft gebracht, en in de bres spiong wanneer het de belangen van de Ssciub gold. Ook het comité, dat deze avond organiseerde komt een wordt van lof toe. voor het brengen van zulk een rijk afwis selend programma. Het is een avond geweest om nooit te vergeten! Ouderavond Chr. Ned. Berv. School. De Ned. Herv. School alhier hield haar tienden ouderavond. Dat deze avonden bij zonder in den smaak vallen, bewjjst wel de steeds grootere opkomst. Ditmaal waren er ongeveer 160 bezoekers. Er was goed ge zorgd voor afwisseling in het programma. Het mandoline-quintet van den heer P. Ra- vensberg vergastte de aanwezigen op eenige liederen, hetgeen bijzonder op prijs W6rd gesteld; de leerlingen van de hoogste klassen zongen een paar driestemmige verzen, on speelden vervolgens „Jonge Kees" hetgeen ook een dankbaar applaus oogstte. Voorts noemen wij nog als sprekers: de voorzitter, het hoofd der school en de heer v. d. Mast onderwijzer aan de school waardoor de avond later sloot dan gedacht werd. In de pauze was er gelegenheid om het werk van de leerlingen te bezichtigen en de onderwijzers te spreken over hunne kinderen. Nadat do voorzitter met eenige hartelijke woorden, afscheid had genomen van het vertrekkende hoofd en het nieuw benoemde hoofa als zoodanig een welkomswoord had toegesproken, sloot hij deze zeer geslaagde avond. KOUDEKERK. Keuringsdienst over 1930. Gedurende het afgeloopen jaar werden' door den keuringsdienst van waren 43 win kels en broodbakkerijen in deze gemeente geïnspecteerd. Er werden 1915 monsters genomen, waarvan cr 1798 Ier plaatse en 117 in het laboratorium werden onderzocht. Afgekeurd werden: een keer visch, boek- weitmeel en gruften, griesmeel. havermout, diverse meelsoorten, gedroogde vruchten, cacaoproduclen, peper, azijn, vruchtensap pen en huishoudjam. Burgerlijke stand. Géboren: Gerril cp Maria, z. en d. van Cornelis van der Bijl en Maria de Bruyn. Overleden: Wilhelmus Gerardus tege laar 69 j. Bij do gehouden inschrijving voor de dienstplicht lichting 1932 dezer gemeente hebben zich 19 personen aangemeld. Hier van hebben zich er 10 opgegeven voor broe- derdienst. De gemeenle-veldwachter alhier is telefonisch aangesloten onder no. 13. De meisjesvereeniging „Martha" heeft in het afgeloopen jaar 177 stuks goederen vervaardigd, waarvan er 87 met het Kerst feest uitgedeeld zijn en 90 stuks aan be hoeftige gezinnen en weduwen in deze ge meente en den Rijndijk. Ontslag gevraagd. De heer J. Hoekstra alhoer, benota> adj. cDmmies ter secretarie van ti*.: heeft bedankt als penningmeester v! Oostpolder. ZWAMMERDAM. ROELOFARENDSVEEN. Muziek- en tooneelnitvcering. De muziekver. „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe-Wetering gaf een uitvoering in het café van den heer J. van der Geest. De voorzitter, de heer Spring in 't Veld, opende den feestavond met een woord van welkom aan de leden, waarna hij de lei ding overgaf aan den heer De Haan uit Lei den, directeur van de muziekvereeniging, die zijn programma opende met een door hem geeomponeerden marsch. De muziek nummers werden keurig weergegeven en ge tuigden van een ernstige studie. Het is bij deze vereeniging dan ook nog al altijd cre- sendo, we zullen hopen dat het zoo mag biijven, want de plaats heeft werkelijk ge brek aan goede corpsen. Na het eerste mu zikale gedeelte werd ten gehoore gebracht een voordracht van A. Los, „Hannes op de Rotterdam-sclie Toren" en een voordracht van Th van Hameren „Jochem de Dorps barbier". Deide stukjes oogstten luiden' bij val Hierna (rad de looneelvereeniging voor het voetlicht met het blijspel „Johan als rentenier". De lachsalvo's waren niet van de lucht en de aanwezigen hebben werke lijk genoten van den humor. Na de pauza kreeg men wederom een viertal muzieknum mers te hooren. Ook deze werden vlot ge speeld. Hierna volgden nog een aanlal voor drachten. Het slotwoord van den voorzitter, was dan ook zeer zeker op zijn plaats en de muziekvereeniging kan wederom met voldoening op deze zeer geslaagde uilvoe ring terugzien. Van de gelegenheid om een dansje te maken, werd nog door velen ge bruik gemaakt. WADDINXVEEN. Slechte weg. De verbindingsweg van Waddinxveen naar Gouda langs de Ringvaart van den Zuidplaspolder, en in onderhoud bij dien polder, verkeert in een zeer slechten toe stand. Het berijden van dien weg per auto, vooral des avonds, is niet zonder gevaar. Door verschillende autoriteiten cn parti culieren is do hulp van Ged. Staten inge roepen om tot verbetering van dien weg te komen. Jaarverg. R.K. Kiesveiceniji,,, In liet Patronaatsgebouw alhier, k R.K. Kiesvereen. onder voorzittericl den heer N. van Rossum haar i'. gadering. Na de opening en notulen, verslagen van secretaris en pem De ontvangsten hadden bedragen en de uitgaven f. 49.11, zoodat in batig saldo van f. 66.18 werd bevoii- Bij de hierna aan de orde ziende !■'- verkiezing werden de aftredende leR heeren J. Hoeks, N. van Rossum Walraven allen herkozen en lieten fes', herbenoeming welgevallen. De voorzitter deed hierna nog i mededeelingen over de groslijst rx Prov. Staten-verkiezing. Breedvoerig" nog gediscussieerd over het punt vsi der gemeentelijke belasting. Na de rondvraag, waarvan nog enkele leden gebruik werd getonaki, de vergadering door den voorzitter ge; H.M. de Koningin heeft een b. f. 20 geschonken aan R. v. d. L. die door tegenslag in zjjn bedrijf, ia zieKte en ouderdom in behoeftige digheden verkeert. De heer C. van Muiswinkel Ma, hier, wethouder dezer gemeente en lil Prov. Staten, is voor de a.s. Statenr: zing in den kieskring Gouda, door dei Rev. partij no. 1 op de lijst geplaatst. De heer W. Spreö alhier, bei op het te 's Gravenhage gehouden ea het Mercurius diploma boekhouden MOND- EN KLAUWZEER Op de volgende vragen van den heef: kamp: 1. Is het den minister bekend, dalétr ordening op het vervoer der mell ra mond- en klauwzeer lijdende koeiski betrokken autoriteiten, althans in k-'.rti des lands, niel naar uniforme regelsw toegepast, waardoor de controle mis vinciale- grensgemeenten zeer bei« wordt? 2. Zoo ja, is dan de minister beróp het oog op het groote besmettingsjem bevorderen, dat bij bovenbedoeld ir overal .dezelfde voorzorgsmaatregelen den genomen. Heolt de minister van staat, minste1 binnenlandsche zaken en landbomP woord: 1. Het is den minister bekend, da'.n-: leen in de verschillende ambtsgebieta de inspecteurs, maar ook zelfs binnen zelfde qmbtsgebied, de vergunning m vervoer van melk in gevallen van en klauwzeer niet uniform wordt tMff Dit is toe te schrijven aan het feil, di'- 'ihoewel in de bestrijding der ziekte eei" dijn gevolgd wordt, nochtans bij de sing van afzonderlijke bestrijdingsm lpn rekening dient te worden gehoufa Plaatselijke omstandigheden en bel ra m "enaidheid van de smetstoi. Bore® kunnen de voorschriften in de regla-"- van de zuivelfabrieken hun invloed gelden. - 2. Do minister is bereid te blijven»" deren, dat onder gelijke omstandü® overal dezelfde voorzorgsmaatregelen den genomen. 173. De worstelaar greep d'armen koopman, Pakte beide armen vast. Liet hem toen boven zijn hoofd zweven, Als was het slechts een lichte last. Wat begint hij nou, dacht de koopman, Wat er nu gebeuren zal Dal overkomt mij, arme kerel, Omdat een jongen mij bestal. 174 De arme Pim, nog steeds de speelbal, Van de luimen van den wind. Kwam aan 'n stad, waardoor de Donau liep. Als een mooi blauwachtig 'int Een stad vol torans, aii1 paleizen, Aan de boorden van de rivier. Da! moet wel, dacht Pim, Weenen wezen, De stad van het lied en van plezier. 2-4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14