Het Raadsel en de Prinses LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag .30 Januari 1931 Vierde Blad No. 21739 71»t« Jaargang PARLEMENTAIR OVERZICHT UIT DE OMSTREKEN. j Springende handen en lippen W KL00STERBALSE1W FEUILLETON. eerste kamer. gemeentewet. I, kon natuurlijk niet anders of het dat m de Eerste Kamer over het ont- tot wijziging der gemeentewet zou Ben gevoerd, zou een herhaling zijn van (Tan de overzijde van het Binnenhol tie voorname punlen ginds besproken, Lnen natuurlijk hier terug. fete is bij onderwerpen als dit de lie belangstelling dan ook voor den uit- Jfffal zou de Kamer doen? Aannemen? Bremen? Wij voorspellen: aannemen. I eerste spreker was de burgemeester «Amsterdam, de heer de Vloot, die aan- met een woord van hulde aan den ttI der Gemeentewet, Overbeeke. doch Jfoorde"! was dat een meer atoeineene Benin" der Gemeentewet de Voorkeur ■verdiend. Inzonderheid verklaarde hij lich voorstander van. dat de Baad van I bestuurs-aongelegenheden zal worden „1 en uitsluitend een rechtsvormend ara zal worden. Nu dit niet is gebeurd, e de afgevaardigde niet veel voor het tap en te minder, nu ook de vrouw tot -■meester benoembaar is verklaard. 1 ontwerp zoo was de conclus.e van T jtsKundige beantwoordt niet aan Mgroei der macht. Hii behield zich zijn voor. Larentegen verdedigde de neer van Lbot de stelling, dat op het oogenblik gedeeltelijke wijziging beter was dan lahemeene, te meer, daar de denkbeel- M van den heer de Vlugt alleen ver- Senlijkt zouden kunnen woidcn wanneer ^■de Grondwet werd herzien. Hn belang voorden minister was zeker, |ecn gezaghebbend geleerde als prof. Tmbug zich eveneens voor het ont- t verklaarde. Hij sprak de hoop uit, dat te'ncenleraden een ruim gebruik zouden fcn van de nieuwe bepalingen mzake Late van bevoegdheid aan B en W. Lestijdeer echter de aandacht op, dat de lie der voorgestelde wijzigingen niet rechlsvormend, maar rcclhts-vaitleg- cn gat toe dat hierbij meestal' de op- ng is gevonden krachlens moderne '-rechtelijke opvattingen. Natuurlijk Ie deze spreaer de benoembaarheid van frouw tol burgemeester toe, al liet hij over de practische uitvoerbaarheid der ivo bepaling zeer voorzichtig uit. el den heer de Savornin Lohman kwam tegenstander van het ontwerp aan het Hij achtte het „een lappedeken" van j mogelijke wijzigingen, besprak ver kende punten, doch legde vooral nadruk e benoembaarheid der vrouw tot burge er. Tegen eene bepaling hebben de vielijk-hislorischen zulk overwegend be- r. dat zij daarom zullen tegenstemmen. :1 de laatste conclusie kwam ook de revolutionaire heer de Veer, zij het alleen voor zich-zelf. AALSMEER. Mij. vcor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling der Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde vergaderde in „De III Kolommen", onder voorzitterschap van den heer G. Oud. Na opening en lezing der notulen deelde de secretaris mede, dat tot patroon der afdeeling Aalsmeer voor 1931 l.was aangewezen de heer Abr. Sluis te j Enkhuizen. De voorzitter deelde mede. dat het bestuur aan Joh. de Grauw de zilveren medaille met getuigschrift der Mij. had over handigd, wegens 50-jarig dienstverband bij I de familie Keessen. Van 27 April4 Mei zal I te Zagreb in Joego-Slavië een tentoonstel- ling worden gehouden, waarop de Neder- landschc tuinbouw collectief zal uitkomen. Ook Aalsmeer zal zich daarbij aansluiten met een groote inzending snijbloemen, rozen en seringen, waarvoor de voorzitter de mede werking der kweekers inriep Vervolgens sprak de heer K. Volkertz uit Lissc over: „I-Iet forceeren van tulpen met toepassing van de nieuwe methode van voorbehande ling". Spreker had hierbij gelegenheid den arbeid van prof. Blauw te Wapeningen ten zeerste le roemen. Door deze zijn resul taten bereikt, waarop voortgebouwd kan worden, en waaraan zoowel kweeker als trekker reeds veel houvast heeft. Met woorden van dank sloot de voorzitter de uitstekend bezochte vergadering. Ernstig verwond. De zoon van den timmerman C. Bol aan den Uiterweg had het ongeluk met een zijner handen in aanraking te komen met de zaagmachine. De pink en een vinger werden afgesneden. Na voorloopig door dr. W. behandeld te zijn, is de jongeman ter verdere verpleging naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Ernstige val. De knecht van den brandstoffenhandelaar van Gr. alhier, had het ongeluk, toen hij een kar voortduwde, te vallen. Hij kwam met zijn borst op de kruk terecht, waarbij hij inwendig zwaar gekneusd werd. Na be handeling door een geneesheer, is de man naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand liet zioh zeer ernstig aanzien. HAARLEMMERMEER. Brand. Aan den Aalsmeerderweg alhier ontstond brand in een achter de woning van v. A. staande hooischelf, die geheel door het vuur werd vernield. Dank zij den gunstigen wind, bestond er geen gevaar voor de in de nabijheid slaande woningen. Oorzaak onbekend. Brand in een vergaderzaal. <b heer Wibaut met de bekende motie het ontwerp namens de sociaai-demo- n verdedigde, lag voor de hand. jhts worde hierbij vermeld, dat hij hi denkbeelden voor de toekomst aan vat de gemeente-politiek en haar ont- elig» betreft. ij gelooven hiermede, wat de sprekers ft, le kunnen volstaan, want er was het debat werkelijk niets bijzonders, e Minister van Binnenlandtche Zaken nog even een kort woord en toen de vergadering tot Woensdag verdaagd, zal hij ihet ontwerp verdedigen HAGENAAR. I akant, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie, mermede dient gij Uw land E* bestrijdt gij de werkloosheid. De brandweer van Hoofddorp werd 's av. omstreeks S uur gealarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in een gebouw aan den Aalsmeerderweg alhier en ontving kort daarop bericht dat met de spuit niet behoefde te worden uitgerukt, omdat men het vuur reeds meester was. Het bleek dat er brand was ontstaan in een vergaderlokaal kort voor den aanvang van een bijeenkomst en eenige personen er door middel van emmers water m geslaagd waren om den brand nog intijds te blus- schen. Het lokaal kon echter voor de te houden vergadering niet worden gebruikt, zoodat een andere gelegenheid moest wor den gezocht. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Maria, d. van P. Hui- bers en A. Otte; Jacoba, d. van G. van Groningen en J, Eveleens; Petrus, z. van W. Vrijburg en H. A. Koster; Theodora Petronella Johanna, d. van H. Timmers en C. C. M. Warmerdam; Emilie Hendrika Ab- berdina, d. van J. E. Janischka en J. A. Dijkhuis: Sebastiana Maria. d. van G. Ratte en C. B. v. d. Bos; Hendrika, d. en Her- mina, d. tweeling van H. Jonkman en J. M. Reichwein: Jacob, z. van C. Bos en M. de Heer. Ondertrouwd: J. Maliepaard, 26 j. en A. Hovius, 22 j. Overleden: Antonia van Melsen, 73 jaar, wed. van A. M. Jonkman; Jacobus, 5 weken, z. van C. v. d. Beek en G. van Rijswijk; Anna Ruijgrok, 76 j. wed. van E. de Lange. De Rijksveldwachter, de heer G. v. d. Tang, die van Vijfhuizen naar Bennebroek werd overgeplaatst, zal voorloopig ook nog vermoedelijk tot-April a.s. in Vijfhui zen en omgeving politiediensten verrichten, omdat zijn opvolger aldaar wellicht niet eerder gal worden gestationneerd KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering van den Chr. Vronwenbond In G'asa Cara vierde de afdeeling Kat wijk van den Chr. Vrouwenbond haar jaar feest. Na gebed werd aan de penningmeesle- resse gelegenheid gegeven het [inancieel verslag voor te lezen. Hieruit bleek, dat er een batig saldo was van f. 159. Daar de secretaresse door ziekte niet aanwezig kon zijn, moest het jaarverslag achterwege blij ven. Omdat de secretaresse levens had be dankt wegens drukke bezigheden, werd in haar plaats benoemd mevr. Parlevhet van der Toorn. Mevr. VerloopKruyt zong nu enkele liederen,'die bijzonder in den smaak vielen. Mevr. TomSpaanderman sprak een propaganda-rede uit. Zij gaf een overzicht van het verloop van het ledental in het afgeloopen jaar. Zij betreurde het, dat in een gemeente van ruim 15000 inwoners slechts 88 vrouwen lid waren van den Vrouwenbond. Daarna behandelde zij de vraag: Wat is en wat doet de Vrouwen bond? Zij eindigde met de opwekking om lid te worden, voor zoover men dat nog niet was. Na de eerste pauze kreeg mej. Boorsraa gelegenheid voor haar inleiding over „De kinderlectuur uit oude tijden", spreekster werd met alle aandacht aangehoord. Mevr. ParlevlietOuwehand las een en ander voor uit de werken van Jan Ligthart. Na gemeenschappelijk zingen van Gez. 56 1 werd de bijeenkomst met dankgebed ge sloten. o NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren; Alida, d. van P. Rolvers en M, van der Valk; Leonardus Gerardus, z. van C. P. van Zeist en A. Meeuwenoord; Hendrikus Johannes Nicolaas, z. van N. H. Hermans en M. Kozjjn; .Johanna Christina, d. van J. Gaspers en J. Hoogkamer; Hen drikus, Adrianus Leonardus, z. van G. L. van den Berg en A. M. Alkemade. Ondertrouwd: P. van Durjn, 22 j. en H. van Beelen. 18 j.; B. G. van Baal, 30 j, er C. J. Steenvoorden, 29 j. Getrouwd; G. J. van der Meer, 38 jaar en G. M. Hoogeveen, 29 jaar. Overleden: Katharina Johanna Scholte, ond 85 jaar. Gevestigd: D. van de Straat, kappersbed., van Anna Paulowna, Hoofdstraat 61; W. M. van Munster, II. verpl.ster, van Rotterdam, Langeveld 29; ,J Th. en fam. van Abs- woude, arbeider, van Heimersheim (Dl.), Egb. de Grootstr. 42; J. C. van de Laar, reli- gieuse, van Heerlen, Pickéweg 16; D. J. Grossenbag, opperman, van Haarlem, Stijn- tjes Duinstraat 7. Vertrokken: E. Ocbmichen, dienstb., naar Den Haag, Joh. v. Oldenb.laan 58; E. C. Ch. Maagdenberg, 11. verpl.ster, naar Den Haag; Gerard Doustraat 257; Fr. Vink, naar Rotterdam Oostplein 14; A. M. C. Cozrjn, 11. verpl.ster, naar Oude Wetering, A 2; V. A. Wjjnacker, kleermaker, naar Zeist, Bothalaan 52; Janson, N, en fam. landbouwer, naar Lisse, Lissesoheweg 502; E. Menzel, dienstb., naar Wassenaar, Laan van Koot 29. o NOORDWITK AAN ZEE. Tot bestuurslid van de Hen'. School alhier is gekozen de heer J. Hazenoot. NOORDWITKERHOUT. Pret. Ondersteuningsfonds. Het Protestantsch Ondersteuningsfonds, dat ook in den loop van 1930 zooveel noo- den wist le lenigen, hield zijn jaarvergade ring. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er in het afgeloopen jaar een nadeelig saldo was van f.80. Ieder lid, dat wegens ziekte zijn w erkzaamheden niet kan verrichten, ontvangt uit de kas wekelijks een flinken. geldelijken steun. In 1930 waren de uitgaven t 80 hooger dan de inkomsten, doch gelukkig was er een reservefonds, waardoor thans het eindsaldo f.980 be draagt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Zonderwijk en J. Bouw meester. Aanbesteding. Voor rekfening van den heer E. Hogervorst had de aanbesteding plaats van een groot bollenhuis met twee verdiepingen. De hoogste mschrijfster was de firma v. Loo te Noordwijk voor f. 12000 en de laag ste, de firma v. d. Ham te Voorburg voor f. 8327. o SASSENHEIM. Algem. Jaarverg. „Prof. Ziekenverpleging." Gisteravond kwam bovenstaande vereenL ging in algemeene jaarvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den heer L. van Leeuwen Sr. In het openingswoord van den voorzitter werd gewag gemaakt van de vele zegeningen en den vooruitgang in het afgeloopen vereenigingsjaar ondervon den en bracht hij o.a. dank aan de Zusiers Pijpers en Harmsen voor hun onvermoeiden arbeid. Hierop volgde jaarverslag van den secretaris, den heer J. van Weeren, waaruit bleek, dat dit jaar zich gekenmerkt had door een bijzonderen vooruitgang in het le dental, n.l. van 381 op 458 dank zij een daarvoor speciaal gevoerde propaganda. De stijging van de contributie was daaraan evenredig en kwam van f. 3421 op f. 4698. Ook het bestuur werd uitgebreid van 7 op 8 leden Den voorzitter werd een woord van welverdienden lof gebracht voor zijn acti viteit bij deze uitbreidingspropaganda aan den dag gelegd, daar hij nite minder don 165 van de 200 adressen had afgewerkt. De commissie van bijstand, bestaande uit de dames Klijn, Van Nieuwkoop en Van Zonneveld, bracht verslag uit bij monde van mevr. Zonneveld, die de onberispelijke wijze roemde waarop het Wijkhuis door de zusters wordt onderhouden en bewoond, terwijl ook gememoreerd werd, dat in den loop van het jaar 'Zr. Prins werd vervangen door Zr. Harmsen. De daarop volgende bestuursverkiezing waarbij 51 stemmen werden uitgebracht, had tot resultaat, dat in de plaats van de heeren J J. Geerling en J. van Weeren. die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, gekozen werden de heeren M. Bakker en M. J. Eel- derink. De voorzitter, de heer L. van Leeu wen Sr., werd bij acclamatie in zijn func tie herkozen. Door de kascommissie was rapport uitge bracht over het financieel verslag van den penningmeesler, waaruit bleek dat aan con tributies werd ontvangen een bedrag van f. 4698, aan subisidies f. 800, 'waarvan f. 400 van de gemeente Sassenheim; aan verpleeg- kosten f. 2079.65, Hoogtezon f. 555.85. bij dragen voor bouw en meubilair f. 423.17 en huur serre f. 416.67, terwijl hpt eind van de rekening een nadeelig saldo toonde van f. 579 92. Door verschillende heeren werd naar aanleiding van dit verslag het woord gevoerd en door het bestuur alle gewensch- le toelichtingen verstrekt. De heer J. van Weeren sprak een kort afscheidswoord bij het neerleggen van zijn bestuursfunctie en het verlaten van de ge meente en dankte voor de aangename sa menwerking, die hij steeds bij zijn arbeid voor de vereeniging mocht ondervinden. Ds. Krijkamp sprak een kort slotwoord en ging voor in dankgebed. Gevonden voorwerpen: een bril in étui. een paar handschoenen, een gouden zegelring, een bankbiljet van 10 gulden, een gouden broche. Nadere inlichtingen worden door de politie alhier verstrekt. In de vergadering van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werd tot voorzitter herkozen de heer J Wijntjes en tot secretaris de heer P, J. Vercouteren, o VEURLEIDSCHENDAM. Tot (weeden commies ter secretarie is benoemd de heer J. G. J. van den Akker, tb-" adjunct-commies te Gouda. o WARMOND. Verkeersongevallen. Bij de Van der Oudermeulenlaan op den Rijksstraatweg zijn twee auto's met groote bracht tegen elkaar opgebotst. Beide wagens, een Chevrolet, bestuurd door den heer W, alhier en een Nash, bestuurd door den heer O. uit Den Haag. werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Tengevolge van de gladheid op den Rijks weg is een aulo geslipt en ingereden op een stilstaande Ford-auto. De laatste werd zwaar beschadigd. RECLAME. HAAR KLEEREN WAREN ZELFS TOT LAST. Was levensmoede. Nn weer gezond en opgewekt. Wat een verandering heeft er in het leven van deze Leidsche vrouw plaats gevonden!. Van de diepste moedeloosheid was zij weer tot de waardeering van de levensvreugde gekomen. Vroeger had zij na de maaltijden een gevoel van wanhoop, nu kan zij alles eten zonder eenig bezwaar. En dit alles is 't resultaat van „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts! Leest U eens haar brief: „Ik voel me. verplicht U de heilzame uit werking van Kruschen Salts mede te deelen. De pijn in mijn lichaam, een pijnlijke maag en stijfheid in mijn ledematen, was zoo danig, dat ik geen kleeren aan mijn lichaam verdragen konl Na de maaltijden voelde ik mij ellendig, alsof ik te veel gegeten had, hoewel ik geen eetlust had gehad. Nu gevoel ik mij gezond en frisch. Geen indigestie, geen zwaarmoe digheid en ik eet alles zonder eenig bezwaar. In één woord ik voel mij 10 jaar jonger en geniet van 't leven." Mej. v. E. te Leiden, Kwelt D toch niet langer met hoofdpijn en die naargeestige toestanden; al deze klein» hinderlijke kwalen vergallen Dw leven! De meeste van die kwalen ontstaan, door dat Uw lever en nieren niet behoorlijk wer ken en vergiftige stolfen in Uw bloedsomloop laten doordringen. Onder den geneeskrach- tigen invloed van de zes levenskrachtige zouten in Kruschen gaan Uw lever en nieren weer normaal en regelmatig werken, zoodat zij ieder spoor van giftige stoffen doen ver dwijnen. Uw bloedsomloop wordt frisch en zuiver, Uw geheele lichaam wordt versterkt en herleeft. Kruschen Salts is verkrijgbaar bfj alle apo thekers en drogisten 4 f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 8398 RECLAME. in <én nacht beter met den snel verzachtenden I AKKER'i M (W bjjt niet! een gout goed.? 8399 I Oorspronkelijke Delecbv e-ronian door R. J. Brandenburg 13 heb je al gezegd, dat ze Lev Johnson iets kunnen maken." .En het raadsel blijft even raadselachtig ais te voren." ■Anders zou hel geen raadsel meer zijn." ■»tn heb je al een beslissing genomen oi Inleen definitieve oplossing zult trach- ■n (e brengen?" Ki« ''eavens'orie stond op, zijn slanke ge- Bi,opgericht tegen den vlammendcn lt k°?Van ke' llaardniur. heb de zaak nauwlettend bestudeerd besloten ze ter hand te nemen", ifUn?" denkt cen 8unslig resultaat te be- Tc'r' De UwTm? k ik i6ïeen antwoord ge- üfw» al hel "^en leeren." waren il n!" beneden. De kinderen tke- En id ?r ï6?1 «"rouw laafde ons met JT» lot laat m den avond bleven we imaaUel D1?sd:'?morJen ik had •«bracht - mel in Seaport door nam van dr u. °p mi)n kantoor een te- fertrek hedfnav'a'enSlone' dat tuidde: ond naar Beigardie, Ga je mee?" Ik was in hooge mate verwonderd. Wat moest dr. lleavenstone nu in 's hemels naam in den Balkanstaat Beigardie gaan uitspoken en waarom moest ik mee? Ik was al eerder eenige weken in Beigardie geweest, ten minste in de hoofdstad Imalo. in ver band met.een concessie-kwestie. Ik kende de taal eenigszins. Misschien was het daar om, dat het oog van mijn oudere collega op mij was gevallen, kon ik hem met deze ken nis en met mijn ervaring, tijdens mijn ver blijf aldaar opgedaan, van dienst zijn. Maar waarom mij dan niet op de hoogte gesteld van een en ander? Ik belde zijn kantoor op, maar kreeg ten antwoord dat de dokter niet aanwezig was. Gedurende de lunch deed ik niets dan piekeren over dat.zonderlinge tele gram Zoo doodnuchter: Ga je mee? Hij scheen er wel heel vast op te rekenen. Kon ik dan mijn zaken zoo maar in den steek la ten? Maar al spoedig dreef ik den sjjot met mijzelf. Mijn zaken, nu die zou mijn com pagnon immers best kunnen opknappen; ik had immers kort geleden juist tegenover dr. lleavenstone nog over slapte geklaagd? Het moest wel een belangrijke kwestie zijn, die dr. lleavenstone mijn hulp deed inroepen. Een zaak, waarbij ik misschien geïnteres seerd was. Misschien iets in verband met die concessie-affaire Nee, dat kon toch moei lijk, die was gehee! en al afgewikkeld. Mis schien een dergelijk zaakje. Ik vergat te eten. De kellner moest er mij opmerkzaam op ma ken, dat mijn piepkuiken koud werd. In allen gevalle was het niets voor den dokter om mij een telegram te sturen om een of andere futiliteit. Nee, ik moest mee. Ik moes! me vrijmaken. En plotseling schoot het mij door het hoofd: Het zal toch niet in verband met de Johnson-affaire zijn? Ik verwierp die ver onderstelling echter als al te fantastisch. TWEEDE DEEL. Op het apoor. HOOFDSTUK I. Beigardie. Twee dagen laler, tegen den avond, zaten dr. lleavenstone en ik in een coupé eerste klasse van den Oriënt Express en naderden we Imalo, de hoofdstad van het koninkrijk Beigardie. Mijn eerste vraag, toen ik den dokter op het perron (e Londen ontmoette, was ge weest: „Is het voor de Johnson-zaak?" „Wat dacht je anders?" was het droge antwoord geweest. En toen bracht dr. lleavenstone snel, door een tactvolle wending, het gesprek op een ander.onderwerp. Later in den trein en op de boot had ik getracht wat wijzer le worden en geinformcerd naar den samenhang van de verdwijning van Tred Johnson en ons vertrek naar Beigardie, maar telkens had de dokter een ontwijkend antwoord gereed. Toen'gaf ik het (en laatste maar op. Doch dien middag, in den Express, was dr. llea venstone zelf op de kwestie teruggekomen. Na een korte inleiding had hij verklaard: „Ik begrijp je nieuwsgierigheid, maar lieusch, ik kan er niet aan voldoen Mijn gegevens zijn nog zoo vaag en zoo weinig talrijk, dat ik er mij wel voor zal wachten hierop een hypothese te bouwen. En al had ik alle vragen, die in deze kwestie te stellen zijn, beantwoord, al kende ik de oplossing van het raadsel, dan nog zou ik je niets vertellen. Het zou mijn plicht zijn om eerst de autoriteiten op de hoogte te stellen. Ik spreek nooit over mijn werk en over het resultaat dat ik reeds heb bereikt, met nis- mand. Ik verzamel 't materiaal soms ge deeltelijk met behulp van anderen en verwerk 't zelfstandig. Voor de conclusies, die ik trek, ben ik alleen verantwoordelijk en ten volle. Ik steun op niemand, maar dit heeft 't groote voordeel, dat ook niemand mij zal beinfluenceeren. Bovendien loop ik aldus niet het gevaar, dal mijn kennis ook ter oore zou komen van personen, die daar hun voordeel mee zouden doen en het door mij verkregen resultaat zouden te niet doen". „Je kunt me anders len volle vertrouwen, dat weet je wel." „Anders had ik je ook niet gevraagd mee te gaan." „Je moet mij goed begrijpen", vervolgde dr. Heavenslone, „mijn wetenschap is een gevaarlijk bezit, ten minste wanneer mijn tegenstander daar lucht van krijgt. Die kans is het geringste, als ik haar als een geheim in mijn binnenste bewaar. Deel ik haar aan een ander mee, dan draag ik een gedeelte van mijn verantwoordelijkheid over. Bo vendien zijn er menschen, waaraan men ter efond bespeurt, dat ze iels belangrijks welen. Je ziet het aan hun gezicht en zij verraden zich, en daardoor de zaak, dikwijls onbe wust. Aan een dergelijk risico mag ik mij niet bloot stellen." „Ik beloof je, geen enkele vraag meer te zullen stellen." Dr. lleavenstone glimlachte. „Die belofte hebben meerderen afgelegd, maar zij werd steeds geschonden." „Misschien ben ik de uitzondering op den regel." „Daar ik geen belofte heb afgelegd, mag ik jou nu misschien wel een paar vragen doen. Vertel me eens wat van Beigardie. Het is voor mij terra incognita." „Ik zal dat lesje zoo kort mogelijk maken. Beigardie is een koninkrijk, dat wordt gere geerd door koning Sigurd en dat ongeveer tien millioen inwoners telt. Koning Sigurd, die oud en ziekelijk is, heeft een dochter van ongeveer twintig jaar, prinses Erane, dio haar vader op den troon zal opvolgen; zij zal waarschijnlijk in het huwelijk treden met haar neef, prins Alexander, die dan prins-gemaal zal worden. Beigardie heeft een parlement, dat uit twee kamers bestaat, waarin de conservatieven de overgroote meerderheid hebben." „Uit de bladen der laatste maanden, die ik ijverig heb bestudeerd", vulde dr. Hea- venstone aan, „is mij gebleken, dat krach tige liberale en democratische stroomingen in opkomst zijn, die de onverwijlde invoe ring van het algemeen kiesrecht op den grondslag van evenredige vertegenwoordi ging eischen, welk kiesrecht in Beigardie nog niet beslaat. De conservatieve partij, onder leiding van prins Alexander, will daarvan echter niets weten, daar zij dan een groot deel van haar macht uit handen zou moeten geven. Dat wat de politieke situatie betreft. En vertel me nu eens, jij kunt de landstaal spreken, niet waar?" „Een weinig, ja maar ik ben in het Bel- gardisch geen bolleboos. Bovendien kunnen we in de hoofdstad overal met ons Engelsch terecht." „Dat pleit voor Imalo; is het een mooie stad?" „Een heel mooie stad, met tal van oude historische gebouwen en een prachtig, ruim gebouwd nieuw stadsgedeelte. Er zijn zeer goede hotels, er is een aanzienlijk stadsver keer, natuurlijk electrische trams en auto bussen, neen geen, underground." (Wordt vervolgd-) j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13