flste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 29 Januari 1931 Derde Blad No. 21738 BINNENLAND. 10k reizigers ver v oer 3 naarindie. I uit ned. oost-indie. INGEZONDEN. PARLEMENTAIR OVERZICHT RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. Het Raadsel en de Prinses EüWE plannen van de k.l.m. Een schitterende reis. Tie KLM heeft besloten om geleidelijk Hlnrroer van reizigers op de lijn Am- ^Em—Bataria over te gaan. IT tot nu toe opgedane ervaringen lieb- bewezen dat deze lijn, dank zij de ver- ■rinmn welke in de organisatie op den J3 zijn aangebracht, voldoende gerief St aan den reiziger. In de meeste plaat- fTis behoorlijk onderdak en goed voedsel ■erkrijgen en het vliegen zelf, zelfs over uitgestrekte trajecten, veroorzaakt «er, bijzondere vermoeidheid. Bovendien biedt de reis per vliegtuig zoo Hgewoon veel belangwekkends, dat zij Kkend moet worden als een ervaring raór hjt geheele leven. Ei- dagtraject brengt den reiziger over Bve schilderachtige landschappen en ■steden, welke hij met andere middelen V vervoer zelden of nooit zal bezoeken. B heeft daardoor gelegenheid in de tus- liggende landen connecties aan te aen°of te vernieuwen. Daar zijn Atlie- »&ïro. Gaza. de woestijn, de vlocht over het Suez-kanaal en over het Heilige u»i met de vruchtbare vlakte van -ludea. SïledeD Jeruzalem en Bethlehem, de berg BLntha. de diepliggende Doode Zee, waar- ia Je Jordaan uitmondt, het stadje Jericho ea dit aan den raad waar de woestijn in 1 bagland overgaat, Labau. Er is wel geen landschap dat zooveel ^■smeringen wakker roept en zooveel in teken opwekt als juist de vlucht over hst oude Palestina. Ijn zijn er Bagdad, de oase van dadel- ien. waaruit twee gouden koepels van ;«ën en een zee van witte huizen op kuieren. laar ijjn de typisch kleine Perzische _llen, dan geheel Britsch-Indië, Karachi ine! lijn rele karavanen, Jodhpur een der Tite Indische steden, zetel van den Ma- fedja, Allahabad, Calcutta, Rangoon met I pagoden ouder dan onze jaartelling, F Hoogland van Birma, al deze steden en do schilderachtige landschappen, de listen met honderden groene eilanden, ^pken aan den reiziger voorbij. De aankomst op de eindpunten van elk [traject is zoo gesteld, dat men nog vol rode tijd heeft om veel bezienswaardig- len te bezoeken. ffoorloopig zal het aantal reizigers, dat Jtgenomen kan worden slechts beperkt J. Wanneer echter dit najaar de groote ilegluigen in gereld verkeer worden ge licht. zal het aantal reizigers per vlieg- llig ook grooter kunnen zijn. In aansluiting op het bovenstaande ver- mt de „Tel." dat de directie zich voor- bt den vervoerprijs op f. 2500 te stellen. RAAD VAN NEDERL.-INDIE. Dt heei C. W. Bodenhausen vice-president. t;ij Kon. besl. is met ingang van 4 Maart 1, benoemd tot vice-president van den Had van Ned. Indie de heer C. W. Boden- biwn, (hans lid van dien Raad. ■De heer C. W. Bodenhausen werd volgens fa Tel." 24 Juni 1869 te Leeuwarden ge- Hen. Aanvankelijk was hij werkzaam bij Bi dienst dor Rijksbelastingen Als inspee lt werkte hij eenige jaren op het ministe- B vin Financiën. In 1914 ging hij van den ■jb'ienst over in dien der gemeente Am- sterd;m als directeur der gemeenlebelastin- jti In B21 werd hij benoemd tot directeur Bn fiianciên in Ned. Indië. Deze functie jwkleedle hij gedurende de bestuursperiode fJfcn der gouverneur-generaal Fock, toen be- het parool was. Aan zijn bekwame ding de saneering van Indië's geldmid- 'en in die dagen grootendeels te danken. Bie enkee jaren is het departement van Financiën zóu gereorganiseerd, dat het zich ontwikkelde van een duf, levenloos en traag organisme van ambtelijke kantoren tot een door uitnemende krachten geleid, goed ge outilleerd ambtelijk centrum, waarvan de inrichting en de werking door de hoogst© particulier© financieele autoriteiten werden gevormd. In September 1926 werd den heer Bodenhausen op zijn verzoek eervol ontslag onder dankbetuiging verleend. Twee jaar later werd hij bereid gevonden weer naar Indië terug te keeren, om daar in rang en met het inkomen van een lid van den Raad van Ned.-Indië een onderzoek te gaan instellen naar de doelmatigheid van de arbeidsmethoden op de departementen van Algemeen Bestuur, ten einde door een stren ger opgezette organisatie bezuiniging te be vorderen. Als de bezuinigingsdictator werd hij in Indië begroet. Op 18 September 1929 volgde de benoeming van den heer Boden hausen tot lid van den Raad van Ned -Indië aarmede werd voldaan aan de wenschen, in den Volksraad geuit bij de bespreking van de instelling van de organisatie-commissie, waarvan hij het hoofd was. Thans i.s de heer Bodenhausen geroepen voor het hoog© ambt van vice-president van den Raad van Indië. waarmede dus meteen het vermoeden van de baan is, in een enkel Indisch blad uitgesproken, dat hij m Mei a.s. zou repalrieeren en dat daarmede tegelijker tijd de reorganisatie-commissie zou ver dwijnen. Mr. H. SMEENGE. 40 jaar voorzitter van „Schnttevaer". Naar de „Msb." verneemt was het gisteren veertig jaar geleden dat mr. H. Smeenge be noemd werd lot voorzitter van de vereeni- ging „Schorttevaer". Veel heeft mr. Smeenge gedurende de lange periode, dnt hij het voorzitterschap bekleedde, gedaan voor de verbetering der toestanden in het binnenscheepvaartbedrijf. Het Ligt in de 'bedoeling om den jubilaris voor zijn vele en groote verdiensten te hul digen op de a.s. algemeene ledenvergadering der vereeniging „Schuttevaer". De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van- den raad der gemeente Leeuwarden tegen de beslissing van Ged. Staten van Friesland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting voor 1930, waarop o.m. een post was uitgetrokken voor verhooging van de loonen der gemeente werklieden. Het achtste relourvliegtuig. de P.H.- A.F.O., is gisteren 5 u. 38 te Djask opge stegen, 10 li. 10 te Bushire geland. 11 u. 14 uit Bushire vertrokken en 15 u. 7 te Bagdad aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 2 Februari e.k. niet plaats hebben. DE VERWACHTE UITKOMSTEN OVER 1930. BATAVIA, 28 Januari (Anela). Aan de M. v A. op de Alg. Beschouwingen inzake de aanvuTlingsbegiooLing voor 1931 is een staat loc-gevoegd van de verwachte uitkom sten over 1930. Hieruit blijkt, dat de op brengst der belastingen f. 25.250.000 minder was dan de raming, de monopolies f560.000 meer, producten f. 27.100.000, minder be drijven f. 17 400.000, minder en dliv. f 98000. meer opbrachten dan de raming, zoodat het totaal f. 68.200.000 minder is dan de raming, hetgeen vermeerderd met de veihooging der zuivere uilgaven van f. 2.000.000 en het ge raamd tekort van f. 270.000 een verwacht tdkort op den gewonen dienst vormt van f. 77.500.000. HET CONFLICT VAN DOORNE- AVRO-BESTUUR. Op een haar gedane vraag, waarom de commissie tot onderzoek van de kwestie Gelderlander-Vogt heeft gemeend niet te moeten ingaan op het verzoek van mr. Van Doorne ook zijn geschil met het Avrobestuur te willen onderzoeken, heeft de voorzitter der commissie prof. C. W. de Vries geant woord, dat de afwijzing van dat verzoek uitsluitend hierop was gebaseerd, dat. naar oordeel der commissie, het confiliet-Van Doorne- Avrobestuur geheel afgescheiden staat van en van geheel anderen aard is dan liet geschil, dal krachlens opdracht van dr. De Visser alleen aan liet oordeel der commissie is onderworpen en waartoe de commissie zich heeft willen beperken. jHMd.M VERSPREIDE BERICHTEN. De heer II P J. Bloomers, benoemd lot burgemeester van Groningen, heeft gisteren voor de laatste maal de vergadering van den gemeenteraad van Riheden gepresideerd. Bij Kon. besl. zijn benoemd, met in gang van 1 Maart 1931: tot directeur van de gevangenissen te Roermond: J. de Jonge, directeur van 'het huis van bewaring te Zwolle; tol directeur van het huis van be waring te Zwolle: J. M Hoogland, commies ter directie bij hel liu:s van bewaring te Arnhem. Gisteravond heeft de afdeeling Rotter dam van het genootschap Vrij Nederland, onder voorzitterschap van den heer J. C. den Baars, een propaganda-vergadering ge houden in een van de zalen van het gebouw De Eendracht De bijeenkomst was slechts heel matig bezocht en zeker de helft van het aantal bezoekers was strijdvaardig met een A.V.R.O,-insigne getooid. De belangstelling voor „Vrij Nederland" schijnt dus reeds dalendel" EEN WINDHOOS. SRM VRANG, 28 Januari (Aneta). ..De Loc." meldt, dat een windhoos 20 huizen vernielde op de Slamat-helling. Van het hotel Toewei, het herstellingsoord voor Tegal, is een deel van "het dak weggeslin gerd. Aan andere Europeeschc huizen werd schade toegebracht. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie}. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven NEDERL. HERV. VERBOND TOT KERKHERSTEL. M. de Red.! Mag ik de vraag, waarmede ik reeds lang rondloop een? in uw veelgelezen blad plaat sen? Hoe komt het toch dat hoewel er reeds in verscheidene plaatsen zoowel sleden als dorpen aldeelingen zijn opgericht van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel er in beiden of omgeving niets is van te be speuren tot nog toe? Er waren te Utrecht op de groote vergadering ook bekende Leidsciie predikanten. Kan er nu in Leiden b.v in de zoo schoon gerestaureerde Marekerk niet eens een bekende predikant optreden b.v. ds. v. d Snoek uit Veenendaa' of ds. Oort- huys uit Amsterdam, die deze uitnemende zank bepleit? We hebben voorlichting noo- dit. Wie weet hoevelen uit omliggende dor pen lid wenschen te worden van hel Ver hoed. Het gaat om het Koningschap van Chris tus in onze Vaderlandsche Kerk en ook om de eere der Kerk zelve. Het was toch, naar ik meen. de bedoeling bij de oprichting van het Verbond tot Kerkherstel dat alle Christus-belijders in deze één zouden zijn? Dat er dan ook een krachtige en groote af- deeling kome van Leiden en omstreken, op dat in onze Ned. Ilerv. Kerk alleen gepre dikt worde Jezus Christus en Dien ge kruisigd. U. M. de Red dank voor uw opname. Een lid der Ned. Ilerv. Kerk. Januari 1931. EERSTE KAMER. ACCIJNS GEDISTILLEERD. Nadat onze Senaat Dinsdagavond een korte bijeenkomst had gehouden, waarin de Voorzitter en de Minister-President harte lijke en eerbiedige woorden hadden ge sproken tor eere van de nagedachtenis van Baron van Voorst tot Voorst, kwam men Woensdag bijeen lot afdoening van ver schillende wetsontwerpen, en wel allereerst van dat inzake verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Nu: Minister de Geer heeft weer geen moei lijke taak gehad. Het debat bracht geen nieuws, slechts enkele sprekers voerden het woord en het ontwerp ging er ten slotte met groote meerderheid door. De heer Kranenburg, de Leidsche profes sor, had voornamelijk een staatsrechtelijk bezwaar. Wel oordeelde hij ook, dat het ontwerp in strijd was met den eisch van stabiliteit, welke aan de wetgeving gesteld mag en moet worden (in latere jaren is de accijns telkens veranderd) maar hij pro testeerde toch voornamelijk tegen het „zware geschut", dat de Minister in de andere Kamer had gebruikt, n 1. het stellen van de portefeuille-kwestie bij een ont werp, dal financieel noch principieel erg belangrijk is. Hij achtte dit in strijd met goede beginselen van gemeen overleg. Een opvatting, welke de heer van Sasse van IJsselt geenszins deelde: deze afgevaardig de achtte 's ministers houding door de om standigheden geboden. De Minister zelf zette uileen, dat hij niet bedoeld heeft pressie te oefenen, maar hij mocht de Kamer niet onkundig laten om trent de gevolgen van een evenlueele ver werping: hij had en heeft hel geld van dit- ontwerp noodig. Hierna erkende ook de heer Wibant, dat het tot de goede omgangsvormen tusschen Regeering en Parlement behoort, dat een minister de Kamers niet onkundig laat om trent de evenlueele gevolgen van een votum. Er zijn door de heeren Hermans en van Lanschot nog enkele financieele opmerkin gen gemaakt, maar veel hadden ze niet om het lijf en tenslotte is het ontwerp met 25 tegen 8 stemmen aangenomen. Alleen de sociaal- en vrijzinnig-democraten stemden tegen. ONTEIGENING- Na de pauze is nog al uitvoerig gebab beld over een ontwerp van plaatselijken aard, met niettemin een algemeen karakter. 't Was het wetsvoorstel tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van de landgoederen Warnsborn en Vijverberg bij Arnhem. Het algemeen belang was hier: het behoud van natuurschoon, opdat de landgoederen niet met andere bestem ming zouden verdwijnen. Evenals in de Tweede Kamer kwam de vraag aan de orde, of hier de Onteigenings wet mocht worden toegepast. Neen meende de heer Michiels van Kessenich want voor behoud van het natuurschoon dreigt hier geen gevaar. Daarentegen ver klaarde de heer Polak zich geestdrifitg vóór het ontwerp en stelde de heer Van Citters de vraag, of de stichting „Het Gel- dersche Landgoed" de aankoop der land goederen wel zou kunnen betalen, een vraag, die de Minister in de Tweede Kamer reeds bevestigend had beantwoord. Intusschen was de hoofdvraag: mag hier onteigend worden? Ja! meende de Minister anders is er kans op verdwijning van de landgoederen Een poging van den heer Van Lanschot, om de behandeling van het ontwerp te schorsen totdat onderzocht zou zijn, of pro vincie en gemeente bij den aankoop even tueel subsidie zouden willen geven, mis lukte; met 2213 stemmen werd het uit stel verworpen. En toen nam de Kamer met 19 legen 16 stemmen het ontwerp aan. Op 't kantje af! HAGENAAR. KANTONGERECHT TE LEIDEN Nog stond terecht de heer J. C van B. 23 jaar oud, student, terzake van het onwettig volgen van colleges. Dit betrof de colleges van prof Van Blom. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. De Ambtenaar eisch ic ook tegen dezen een geldboete van f. 10 subs. 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter, onmiddellijk vonnis wijzende en een en ander in aanmerking ne mende, veroordeelde hem tot een geldboete van I. 5 su'bs. 2 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. G. M. W., chauffeur eener autobusonder neming van Leiden op Haarlem, heeft op 12 Apri 11930 te Oegstgeest, nabij de Ivapels- hrug, den 19-jarigen wielrijder J. Buchner uit Aalsmeer aangereden, waardoor deze onder een juist passeerende stoomtram terecht is gekomen en over de beenen is ge reden. Tengevolge van deze aanrijding kan B zijn beroep van schippersknecht niet meer uitoefenen. De Haagsche Rechtbank heeft W. veroor deeld lot één maand gevangenisstraf wegens liet veroorzaken door schuld van zwaar lichamelijk letsel. Van dit vonnis kwam verd. in hooger beroep. Na verhoor van den deskundige en drie getuigen, vroeg de procureur-generaal beves tiging van het gewezen vonnis. Air van Zulphen uit Amsterdam, pleitte een voorw. veroordeeling. Arrest 11 Februari a.s. NUT EN VERMAAK. ,,Nut en Vermaak" geeft Zondag- en Dins dagavond in den Leidschen Schouwburg een opvoering van „De Firma Adam en Eva", een blij-eindigend paradijsrverbaal in 3 be drijven naar het Amerikaansch van Grey Bolton en George Middlefon, bewerkt door Dirk Witte en C. van Kerckhoven Jr. LOUS STORTENBEKER. De violiste Lous Stortenbeker zal op haar A7iool-avond op Vrijdag 30 Januari in de Stadsgehoorzaal (foyer), onder auspiciën van de Concertdirectie Johan Koning, Den Haag, werken van Alozart, Brahms, Bloch, Gluck, Dvorak, Kreisler en Lekeu ten gehoore bren gen. De pianist Theo van der Pas zal haar begeleiden en tevens solo speten. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. De N.V. Het Schouwtooneel, Adr. van der Horst en Jan Musch, zal op Maandag 2 Februari a.s. in den Leidschen Schouwburg komen opvoeren „Die vrouwen toch!" (This Woman business). In deze voorstelling treden op de dames: Dogi Rugani en AI. v. d. Lugt Melsert en de heeren: Ivo van Dijk, Ko Arnoldi, Ezerman, Jaap van der Poll, G. J. van Sfaalduynen, Willem de Vries. DE AMSTERDAMSCHE TOONEELCRISIS. Naar wij vernemen heeft de kleine min derheid der leden van het Amsterdamsch' Tooneel, bestaande uit de dames Nel Stans, Mies Elout, en de heeren Paul Huf, W. v. d. A'eer, Hans van Meerten en van Iersel, welke leden gistermiddag het definitief be sluit opschortten, gisteravond besloten tot onderteekening van het voorstel over te gaan. De aanleiding hiertoe ligt in het feit, dat zij er niet in konden slagen een anderen uitweg te vinden. Uit Amsterdam wordt voorts aan hef ,(Vad." gemeld dat vrij algemeen de meening heerscht, dat Verkade 'n nieuw gezelschapje zal vormen. Dat dit reeds dtt seizoen zou gebeuren, is echter moeilijk aan te nemen. Oorspronkelijke Detective-roman door R. J. Brandenburg .li jeloolt niet aan mijn onschuld." "ltseloof niet aan uw schuld en ik gelooi 'ra 3an 'lw önSl Duld, ik sta geheel onpar- 'J?1? tteenover mijn onderzoek. Ik wilde u '8 fizjrnc enkele vragen stellen en ik hoop 'tu lie even ronduit zult beantwoorden de vorige." •J'rir ik onschuldig ben, is het in mijn eiangjdV de waarheid wordt ontdekt." ■J' I m het bezit van een revolver?" S'; lal de aderen op Lex' voorhoofd zwelen, hij slikte een prop uit zijn kec! levolnran'woordde: .-Ja, ik heb een oHii-eïindl 2'0'1 Tevo'ver °P '12'' "Inpe linnenkast op mijn slaapkamer." pio revolver geladen." "tij J'! zes patronen?" •JIJ1 zes patronen." laatstpebruiki6''' ^'en rev0'ver v0°r nerei nlan 'k,me n'e' precies meer herin- i[' „r is al maanden geleden." uaarheff1)2'0*1 reken9chap van. dat ik kanlwlerzoekerr) "W ',ewer'n?en terstond lp ditn'e' ïeloolt stel ik er prijs ïiezil?" 11 n°E ffleer vuurwapenen in uw 1 „Neen." „Andere wapenen misschien? Bijvoor beeld een ploertendooder of een dolk of jacht- mes?" „Neen, dergelijke wapenen bezit ik niet." ..Dan dank ik u voor uw welwillendheid." Lex nam zijn hoed en jas op, reikte mij de hand. die ik warm drukte, boog voor Black en verliet het vertrek. De inspecteur staarde peinzend voor zich uit ,,llel lijkt me toe, dat u niet veel verder gekomen bent", merkte ik op. „Ik vond over het algemeen genomen de houding van Lex wel sympathiek." En tot mijn verbazing antwoordde Black: „Ik ook Hij liep de kamer op en neer de handen op den rug. „A'an wat voor postuur was Fred John son?" vroeg hij plotseling. „Vrij klein en tenger." „Dus Lex zou hem gemakkelijk een eind- weegs hebben kunnen dragen?" „Ja Lex was ongetwijfeld veel sterker dan zijn broer." „Veel licht is er toch niet in de duisternis gekomen", zuchtte de inspecteur na een pauze, „maar ik zal hel onderzoek voort zetten." „Het schijnt me toe, dat u in één opzicht toch leelijk buiten uw boekje ging," zei ik, opstaande. „En dal is?" vroeg Black, zijn wandeling stakend. „Toen u zei, dat u die kwestie van den revolver ieder oogenblik kon laten onderzoe ken. Was dat niet zuivere intimidatie? IT heeft toch geen volmacht voor huiszoeking?" De inspecteur glimlachte. „Ik had telefonisch een agent kunnen op dragen om mevrouw Johnson te verzoeken hem den revolver te overhandigen, die in de linnenkast moest liggen. Ik denk wel niet. dat zij mij haar medewerking geweigerd zou hebben. In dat geval en ook als het wapen er niet geweest was „Zou u daaruit uw conclusies getrokken hebben", zei ik, hem de hand lot afscheid reikend Zondagavond reisde ik terug naar Londen en den volgenden avond zat ik in de werk kamer van dr. Heavenstone en bracht hem versiag uit. Natuurlijk verlangde hij het heele verhaal van het verhoor in extenso te verne men Glimlachend luisterde hij toe. „Wanneer de politie eenmaal lucht heelt of meent te hebben, is zij zoo vasthoudend als een terrier", begon de dokter zijn com mentaar. „Overigens toont het optreden der politie in deze zaak weer eens gebrek aan fantasie en intuïtie. Gelukkig behoeft de heer Lex Johnson zich geen oogenblik onge rust te maken. Er is immers geen lijk, er is geen vermoorde en er dus geen moordenaar. Wil men een misdadiger zoeken dan moet men toch zeker eerst bewijzen dat er een misdaad is gepleegd. Eerst wanneer de poli tie heeft ontdekt wat er van Fred Johnson is geworden, wat er met hem is gebeurd, js er een zaak. Men begint aan het verkeerde einde. Dat lijkt me niet logisch." „Het heele geval is onlogisch", merkte ik op. „Ten minste- zoo lijkt het ons toe. Natuur lijk is dat niet juist. Ook dit geval moet vol komen logisch zijn Aangenomen dat er een misdaad is gepleegd, zit er stellig iets in de oplossing, die de inspecteur heelt uitge dacht." ■Ilij zweeg even, deed een paar trekken aan zijn sigaar en vervolgde toen: „Maar deze primaire veronderstelling is ten eenenmale ontoelaatbaar. We komen tot de zotste situaties, wanneer men op een dergelijke manier te werk gaat. A7erondcr- stel, dal ik mij op dit oogenblik met een mes doodelijk verwondde, in welk een penibele positie zou jij dan zijn geplaalst. Er is even wel nog een ander punt. dat aan je aandacht schijnt te zijn ontsnapt. Dot Lex Johnson belang heeft bij het overlijden van zijn broer is ongetwijfeld juist Doch dan moet dat qver! ijdei] ook gecon stateerd worden Wanneer geen lijk gevon den wordt zal het heel wat voeten in de aarde hebben en een onafzienbare rij van formaliteiten, voordat hij in het bezit van zijn erfenis zal kunnen komen. En Lex Johnson heelt dringend hulp noodig. Hij zou dus het lichaam niet hebben moeten ver bergen. maar het om zoo te zeggen hebben moeten etaleeren. Dan zou hij uit zijn finan cieele moeilijkheden zijn gered." Dr. Heavenstone zweeg en slaaide in de vlammen van het houtvuurtje, dat weer in de open baard brandde. Hij had gelijk, ik had hier heelemaal niet aan gedacht. „Het zal je misschien verwonderen", ging de dokter na eenige oogenblikken voort, „maar ook ik heb een week-end in Seaport doorgebracht en een onderzoek ter plaatse ingesteld." „Waarom heb je me daar niets van ver teld?" vroeg ik met onmiskenbare veront waardiging in mijn stem „Waarde collega, dan zou je me al te fees telijk hebben ingehaald. Slel je evenwel ge rust, ik heb niets ontdekt, niets wat jullie daar ook niet hadden uitgevonden." „En je verwerpt de oplossing van inspec teur Black absoluut?" „Ze lijkt me in hooge mate onwaarschijn lijk", was het voorzichtige antwoord. „Ik wil niet zeggen, dat het geval op zich zelf niet aldus zou kunnen zijn geschied; wan neer men het lijk onvindbaar heelt willen maken, zou het nog zoo dom niet zijn het in de duinen te begraven. Het zoeken er naar zou gelijk staan met het zoeken naar de be kende speld in de hooimijt. Maar ik kan toch heel moeilijk aannemen, dat Lex de dader zou zijn. En je moet goed begrijpen, zoolang het lichaam niet is gevonden, is er geen enkel steekhoudend bewijs van moord. Dat stel ik voorop. Wanneer Lex de dader zou zijn, zou hij met voorbedachten rade heb ben gehandeld. Men verbergt niet aldus op schier volmaakte wijze de sporen van een geïmproviseerde misdaad. Hij zou dus alles te voren nauwkeurig moeten hebben over wogen, zou kalm een heelen dag met jullie hebben gepraat, geluncht en gedineerd, en dan ten slotte zijn broer, volgens het door hem vastgestelde plan, naar de andere we reld hebben moeten helpen. Dat lijkt me toch wel wat al te kras en al te vleiend voor de koelbloedigheid van den heer Lex John son. Bovendien, zou een dergelijk geraffi neerd misdadiger dan de domme slreek heb ben begaan te vergeten dat hij. ten einde profijt van zijn daad te kunnen trekken, het corpus delecti had moeten produceeren." „Dus je gelooft niet aan de schuld van Lex?" „Om je de waarheid te zeggen, neen." „Dat is een pak van mijn hart", zuchlle ik. „ik acht het ook onaannemelijk en ik ge loof dat de politie op het punt slaat een ern stige vergissing te begaan." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9