officieele kennisgeving 71 «te Jaargans ZATERDAG 24 JANUARI 1931 No. 21734 EERSTE BLAD. TER OVERPEINZING. j Hoe brengt, volgens een uittreksel uit j dal boek. dat mij laatst onder de oogen kw im, zulk een ten spoedigen doode opge dreven mensch zijn laatste levensuren #or? Wel met kaarten, schaken, teekenen, fluiten of zingen, lekker eten, sigaretten roekpn Een ter dood veroordeelde vrouw ftrvaardigde in haar laatste aardsche et maal met vaste hand een keurige japon, en toen zij, een uur voor de executie, meende pfP de snit niet onberispelijk was, tornde zij den naad los, opdat dit omhulsel van haar Mtaze lichaam toch maar keurig-neljes zou 3tten, wanneer zij in den electrischen stoel plaats nemen. Dat keurige vrouwtje L*d op afgrijselijke wijze haar stiefdochter rgd STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 130 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend kij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 'f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit ptimmsr bestaat uit ZES bladen -L HINDERWET. ^Brgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van; a, J P. R. Meykamp, om vergunning tot fietluitbreiden van de bewaarplaats voor ^Truit in het perceel Vrouwensteeg No. 7, istraal bekend Gemeente Leiden, Sectie 2-102. I G. P. van der Drift, om vergunning tot jprichlen van een machine- en con- tiewerkplaats in een gedeelte van het iel Maredijk No. 157, kadastraal bekend 'Geteerde Leiden, Sectie L. No. 1265 (ged.) (je,-; op de artikelen 6 en 7 der iïin- Ïéven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijB; Ismede dat op Zaterdag, den 7 Februari e.fc des voormiddags te halt elf uren i-n het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge- metnlewerken gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen. dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voel het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren Bedeling toe te lichten. 8095 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. leiden, 24 Januari 1931. OP DE GRENS. |r is in Amerika een boek verschenen, waarin een gevangenis-beambte en een gees- telfike, die samen tientallen jaren lang ter dood veroordeelde misdadigers op hun laat- sten rang begeleidden, van hun ervaringen fts dat niet ontstellend? pie menschen misdadigers, o zeker, aar toch, en op dat oogenhlik hoofdzake- Jk: menschen gingen het grootste, het meest beslissende moment huns levens, de ■Bnerale afrekening tegemoet.... en ze ■oden geen andere bekommernissen dan eten of drinken, rooken of spelen? Hun ge dachten waren op de minst belangrijke der aardsche ijdelheden gericht, inplaats van op ..dingen des hemels en des hiernamaals" em met den ouen Fechner te spreken? voor en aleer men den staf hierover Drcke, enkele opmerkingen. "et uittreksel is niet het geheele boek. ■en zal daarin hoogstwaarschijnlijk ook vinden de gruwelijke, menschonteerende ^frhalen, van hen, die niet als een man en te derven, die gillende en brullende, ratelende of half van zinnen, naar dat erne terechtstellingsapparaat, den elec- a en r!0e^ ?e^eeP^ of gesleurd moesten Hn misschien zal de priester ook °z Ye*en te verhalen van menschen zondebesef, die in geestelijken troost ising vonden, en óók als een man. maar ey®n®r» innerlijke en hoogere kracht :sCr* hun laatsten gang wisten te gaan. En die bravoure? fmn» ^k8 k™i-houding niet eenigszins te "I o-gen 2ijn- wanneer men poogt H J leper le klïten? VU» I9j i ..maar buitenkant van hun ~'nen? 3 wachters en den beul ^henkant^ ^ravoure *9 immers maar zelf9 °P den drempel oonen wihen zich niet klein ver- ■1 ziin ï.over ^Un medemenschen, zelfs E^]n hun cipiers. 211 "^eten zich te schikken in hef absoluut onvermijdelijke. Maar: dat zal, ja moet hun hevigen innerlijken strijd gekost hebben. Al toonen zij dat niet aan de vijan delijke buitenwereld, dien zij wellicht ver achten. Elke mensch, dus ook de misdadiger 1 tenzij hij volkomen krank van zinnen ware, doch dan mag een doodvonnis niet voltrok ken worden immers de mensch zonder uitzondering dus, hecht natuurlijkerwijze aan het leven. Dat is misschien wel de meest elemfen- taire menschelijke drang. Afstand doen van 't leven kost dus iede- ren mensch strijd. Maar die strijd is voor den misda diger reeds gestreden, wanneer de laatste gang begintl J_»aten wij ons daarom niet misleiden of verblinden door dit boek, waarin die twee Amerikanen ons de „sterkste 9lukjes" uit hun loopbaan opdisschen. Zij hebben slechts en konden niet an ders geschrevn dan van den wind die het water van den zielevijver doet rimpelen en golven. Wat er in de diepte van die onpeil bare wateren gebeurde, d&t hebben zij als regel echter niet kunnen peilen. ERNST. STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Nienwe aanwinst. Het stedelijk museum „de Lakenhal" al hier is door aankoop in het bezit gekomen van een schilderij van de hand van A. Schelfhout voorstellende een gezicht op den V-liet, ter plaatse waar dit water naar het Noordwesten afbuigt, met in het verschiet de stad Leiden. Redhls i9 afgebeeld het kas teel Cronesteyn, kort voor de afbraak in 1828. Het hoofdgebouw vertoont nog den slanken vierkanten toren oprijzend uit den voorgevel en hangtorens aan de hoeken Hoewel reeds onbewoond en verlaten lijkt het gebouw op het schilderij nog hedht en sterk, met alle kenteekenen van de bouw orde uit het laatst der 16e eeuw. Hét met groote uitvoerigheid geschilderde stuk laat den Vliet nog zien als een landelijk riviertje en geeft duidelijk aan hoe sterk de omgeving der groeiende stad in den loop der tijden is veranderd. Cronesteyn, dat reed9 dagleekent van de 13e eeuw, werd gedurende het beleg in 1574 door de Spanjaarden verwoest en kort daarna weer hersteld. Na in het bezit te zijn geweest van verschillende eigenaren werd het kasteel in het laatst der 18e eeuw verlaten en in 1828 afgebroken. Het was een van de laatste overgebleven kasteelen en ridderhofsteden, die vroeger Leiden als een krans omringden. Het schilderij is tijdelijk opgesteld in de zaal voor nieuwe aanwinsten, bij den in gang van het museum. EIGENAARDIGE STEUN ACT IE. De leerlingen van de 5de en 6de klasse der openbare lagere school aan de Aalmarkt kwamen gistermiddag thuis met een omlijste prentbriefkaart, welke hun door het school hoofd was meegegeven met het mondeling verzoek aan de ouders hiervoor een kwartje te offeren. De opbrengst van dezen verkoop zou volgens mededeeling van het school hoofd en blijkens een stempel aan de achter zijde der kaarten, strekken tot leniging van den nood onder de Duitsche oorlogsinva liden. Hoe sympathiek we ook staan tegenover een steunactie voor deze ongelukkigen en hoezeer we ook overtuigd zijn van de goede bedoelingen van dat schoolhoofd, zoo vragen we ons toch af of een dergelijke actie ligt op den weg van de openbare schoolt Afgezien nog van de vraag of, vooral in dezen tijd onze liefdadigheidszin niet eerder behoort uit te gaan naar de vele noodlijden den binnen onze landsgrenzen. HOE ANDEREN LEIDEN ZIEN. In „Het Onderwijs", orgaan van de afdee- ling Utrecht van den „Bond van Ned. Onder wijzers" geeft een der afgevaardigden naar het congres, dat op 29 en 30 December j.l. alhier werd gehouden, zijn indrukken weer. Van onze stad zegt hij: Leiden ontving ons. En op waardige wijze. Maar wat een stadl We zijn hier in Utrecht nog wel wat gewend wat verkeersobstakels belreft, we zijn nog lang niet modern. Maar Leiden! Dat is in dat opzicht nog voor- middeleeuwsch, met zijn stoepjes en hekjes voor de deftige huizingen en het ontbreken van alles, wat maar op een trottoir gelijkt. Maar het verraderlijkst zijn de ontelbare straatjes en steegjes, waar plot' wielrijders uit opduiken, of zelfs vrachtauto's, die in Leiden zelfs door de nauwsle straatjes schij nen te kunnen glippen. En het stationsplein I Wie dat veilig weet over te steken, mag Fortuna dankbaar zijnl. DAMESCOMITÉ MAREKERKKLOK. De samenstelling der commissie. Wij kunnen thans laten volgen de namen van het Dames-Comité voor de „Klok Maie- kerk" dat als volgt is samengesteld: Mevr. T. S. Spaargarenvan Pijpen, Pre sidente, Apothekersdijk 5; Mevr. A. C. M. PunselieBlommendaal, Secretaresse, Rijns- burgerweg 110; Mevr. A. M. Muldervan der Most van Spijk, Penningmeesteresse, Breestraat 70; Mevr E. FilippoMeter, Algem. Adj Rijn- en Schiekade 20; Mevr. A. M. DonkersMeiners, Aloëlaan 7; Mevr. L. de Geusde Graaf, Rijn- en Schiekade 53; Mevr. W F. HuurmanPlanjer, Terwee- park 4, Mej. M. Langman, Hooge Rijndijk 50; Mevr J. LieseBuys, Jan van Goyen- kade 33; Mevr. H. .1 van LeeuwenHof man, Oude Rijn 190. Mej. J Meerburg, Lijs terstraat 16, Mej. L. C Mulder, Rijnsburger- weg 62b; Mevr. G. v. d. Mark—v. d. Holst, Julianasfraat 41; Mej. C. J de Nie, Hooi gracht 32; Mevr. G. M. den Oldervan de Grift, Rijn- en Schiekade 115; Mej. M. P. Planjer. Warmonderweg 40; Mevr. J. G v. d. Steenvan Went, Oude Rijn 6; Mevr. J. J. WilbrinkEggink, Utrechtsche Veer 33 a Mevr. N. 0. WiggersGroenendijk, Cobet- straait 38 Het Comité kan met blijdschap berichten, dat deze week weer een belangrijke gift voor het doel is ingekomen. Mevrouw S. ontving van N.N. een gift van f. 200. In ruim een week dus reeds f. 700 hijeen en nog vóór dat het Comité haar werk naar builen is be gonnen. Wel een bewijs dat voor 't doel, dat het Comité zich voor oogen stelt, veel wordt gevoeld. Dit mocht het Comité ook opmaken uit het ingezonden stuk van abonné J. in ons Blad van Dinsdag waarin hij terecht schreef: „Welk Leidenaar, onverschillig tot welke kerk hij behoort, zal niet mede in stemmen dat de klok weer en nu beter den lijd zal aangevenl Zij zal dan in een be hoefte voorzien, waarnaar sinds lang begee- rig wordt uitgezien." Van de inkomsten zal afhangen in hoe verre de klok afdoende kan worden her steld. Het juiste bedrag noodig voor alge- hcele restauratie is nog niet precies bekend, doch zal in elk geval hooger zijn dan door den schrijver van het ingezonden stuk wordt vermoed. Giften voor „de klok Marekerk" worden gaarne door bovengenoemde dames in ont vangst genomen. ZWENDEL IN DEN N AAIM ACH INEH ANDEL. Civiele procedure voor den kantonrechter, te Amsterdam. Voor den kantonrechter nvr. L. S. G. de Har tog, zijn gistermiddag de pleidooien ge houden in een civiele procedure tusschen A. J. R„ los arbeider, wonende alhier, en de in naaimachines handelende N.V. Husqvarna Hollandsche Handel Maatschappij, welke alhier een filiaal houdt. Deze procedure hield verband met een van de Kamer van Koophandel en enkele andere lichamen uitgaande actie tegen de zwendelpractijken in den naaimachinehan del, waardoor vooral werkloozen e. d. gedu peerd woideu; zij was aanhangig gemaakt dooT de in genoemde stad gevestigde „Ver- eeniging Protestantsch Bureau voor Sociale adviezen". In de onderhavige procedure vordert ge noemde A. J R. als eischer in rechte de ontbinding van een met de gedaagde ven nootschap gesloten huurkoopovereenkomst, een Husqvarna-naaimachine betreffende met veroordeeling van gedaagde tot betaling van een schadevergoeding, gelijkstaande aan het bedrag, dat eischer in termijnen bereids in mindering op de overeengekomen huur koopsom heeft afbetaald. Bij dagvaarding is daartoe gesteld, dat ge daagde zich heeft schuldig gemaakt aan wanprestatie ten aanzien van een na het sluiten van de overeenkomst tusschen par tijen getroffen regeling. Verder is gepo neerd, dat het huurkoopconlract tot stand is gekomen door bedrog en dat de tusschen partijen tot stand gekomen overeenkomsten in strijd zijn met de wet. de openbare orde en de goede zeden. De zaak is van groot belang, omdat hier een principieele beslissing wordt uitgelokt, waarbij alle gedupeerden belang hebben De gedaagde, op wier verzoek de kantonrechter partijen in de gelegenheid gesteld had, hun standpunt mondeling toe te lichten, heelt filialen in alle deelen van het land. Voor haar trad op mr. A. G. G. Rooyaards te Den Haag, die betoogde, dat het hier meer een moreele kwestie betreft. De naam der N.V Hdsqvarna, een bedrijf, dat, wat zijn heteckenis aangaat, te vergelijken is met dat van. Philips, is op weinig fraaie wijze door het slijk gehaald. De zaak zelve komt hierop neer, dat R. een naaimachine in huurkoop neemt, en een klein bedrag afbe taalt, de machine verduistert door haar naar de Bank van Leening te brengen en nu op grond van die verduistering, waarbij hij stelt, dat gedaagde daarmee annex is, pri mair ontbinding van de huurkoopovereen komst vraagt op grond van wanprestatie. Volgens pl. is echter deze eisch niet ont vankelijk, daar de gedaagde onderneming niet aansprakelijk is voor de gesloten bij overeenkomst betreffende de teruggave van het beleenbriefje tegen overgave van de be- noodigde gelden. Voorts achtte pl. niet op gaan der suhsidiairen ontbindingseisch op grond dat het huurkoopcontract zou zijn tot stand gekomen door bedrog en dat de tus schen partijen tot stand gekomen overeen komsten zijn in strijd met de wet de open bare orde en de goede zeden. Grieven toch over slechte practijken waarvan de Husq varna door de tegenpartij wordt beschul digd behooren tot het terrein van den straf rechter en zijn niet ter zake in een civiel geding. Pl. meent, dat aan de geheele dag vaarding geen touw is vast te knoopen. Nie mand zal ontkennen, en ook pl. doet dut niet, dat het zeer wel mogelijk is, dat in het huurkoopbedrijf door reizigers wel eens din gen worden gedaan, die niet door den beu gel kunnen; de directie van de Husqvarna tracht echter misbruik zooveel mogelijk te voorkomen, en treedt, indien zij van zulke laakbare feiten kennis krijgt, zeer streng te gen de betrokkenen op. Met klem wijst pl. dan ook de lasterlijke praatjes van de hand, die over de Husqvarna worden uitgestrooid. Mr. F. H. van der Tas uit Leiden, voor eischer optredende, zeide dat hij juridisch niet veel heeft op te merken. Het gaat hier alleen om het feit, dat er een overeenkomst is gesloten tegen de goede orde en zeden. Het bedrijf der Husqvarna kent pl. niet eens, hij weet niet of het een groote maatschappij is en hij wil er rond voor uitkomen, dat hij niet verder heeft gekeken dan naar de ge dragingen van de Husqvarna te Leiden. En wat ddér aan het licht is gekomen, mag te recht hemeltergend worden genoemd. Er zijn voor de Commissie meer dan twintig men schen geweest, die voor geen cent goed wa ren en tegen zulke lieden is door de verte genwoordigers van gedaagde gezegd, dat er wel voor gezorgd zou worden, dat zij de in huurkoop verkregen naaimachines zou den kunnen verkoopen, verduisteren of be- leenen. Het gaat niet op, dat de Husqvarna beweert, voor de daden van haar colporteurs niet aansprakelijk te zijn Het systeem van verkoop van dit bedrijf deugt absoluut niet en ook is niet waar de bewering der directie, dat de solvabiliteit van de koopers behoor lijk wordt onderzocht; meer dan 25 geval len toch zijn bekend, waarbij aan paupers is verkocht, terwijl ook bekend is het geval van een man, wien een derde machine in huurkoop werd gegeven, terwijl men wist, dat hij de twee andere had verduisterd en ook die derde machine verduisteren zou. Gedaagde motiveerde dit door te zeggen: ,,'t Hindert niet, als hij maar betaaltl" Het zal er dan ook van komen, dat geval len van dergelijken aard voor den straf rechter zullen worden gebracht; wat dus deze aangelegenheid betreft, zal de tegen partij haar zin krijgen! Pl. eindigde zijn pleidooi met de opmer king, dat alles wat in de dagvaarding gesteld is, le bewijzen valt. Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter de uitspraak op 18 Februari a s. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. De directie van het Casino-tiheater biedt deze week een uiterst verzorgd programma. Na een schitterende natuuropname uit Freiburg en het Höllental wordt behalve een komische twee-acter nog voor de pauze vertoond „de Duivelskapi- tein", een film, die een goede kijk geeft op 't ruwe zeemansleven en behalve door goed spel, ook door uitstekende muziek de aan dacht gespannen houdt. Na de pauze maken we kennis met de eerste Zweedsche, zin gende en musiceerende film. Laten wij 't maar direct neerschrijven- de kennismaking was een zeer aangename. De inhoud van „de Geluksmelodie", waarin Hakan Wester- gren, Slina Berg en Elisabeth Futz op bui tengewoon goede wijze de hoofdrollen ver vullen, is in 't kort als volgt Olof Svenson een jong componist moet door de plot selinge dood van zijn vader, diens be roep van tramconducteur opnemen om in 't onderhoud van zijn moeder te voorzien. Daartoe dient hij zijn studie aan de muziek academie op te geven. Toevallig ontmoet hij gelukkig niet in conducleursuniform Lisa Lindahl een studente en 't meisje ver moedt m hom een collega. Ondertusschen heeft Olof zijn nieuwste schlager „de Geluksmelodie" gecomponeerd, welke door Lisa's vader uitgegeven wordt; het meisje is daar echter onkundig van. Als zij eindelijk tot de ontdekking komt, dat Olof geen stu dent, maar een tramconducteur is, verbreekt zij alle vriendschapsbanden Dan verneemt Lisa evenwel, dat Olof en de beroemde com- Donist dezelfde zijn, en dan blijkt de liefde tenslotte todh 't sterkst De film wordt bovendien goed door de muziek op de ge luidsinstallatie weergegeven, zoodat we een bezoek aan dit theater deze week warm kunnen aanbevelen. BINNENLAND. De Leidsche gemeentebegrooting voor 1931 is aangenomen. (3de Blad). De wijziging van de wet op het notaris ambt (Binnenland, 2de Blad). De zender van den radio-golf van 298 KL belangrijk verbeterd (Binnenland, 2de BlatiJ De financieel e toestand der Handels- en Landbouwbank zeer zwak; een voorstel tot liquidatie (Financiën, 3de Blad). Roofoverval te Nienwe Niedorp; een be drag van f. 10.000 gestolen. (Laatste Ber., lste Blad). BUITENUAND. De bijeenroeping der Ontwapeningsconfe rentie (Buitenland, 1ste BflaxS). Polen bereid Dnitschland concessies te doen inzake de Silezische kwestie (BuntenL* lste Blad). Rede van den Duitschen rijkskanselier te Chemnitx (Buitenland, lste Blad1). Luxor-theater „Een voorschot op het geluk" is de titel van de eerste hoofdfilm. Een paitfum-fabrikant Santen een levenslustige, beminnelijke jongeman heeft van de populaire caibaret-ster Ninette toestemming gekregen aan de nieuwste par fum van zijn. fabriek haar naam te geven. Zijn concurrent Nuddlich weet echter San ten uit de gunst van de artiste te verdrin gen; doch als zij een auto aan hem vraagt en (hij den wagen zal schenken, die als ver jaardagsgeschenk voor zijn vrouw moet dienen, begint de tegenspoed in zijn zaken. Zijn vrouw bemerkt, dat er iets niet in den haak is en zoo ontstaat een reeks in ge wik-» kelde gebeurtenissen; welke worden beinH vloed door een verkoopster van Nuddlich!, die verliefd is op Santen. Het slot is na^ tuurlijk dat de cabaret-ster heeft afgedaan1 en Santen met het winkelmeisje trouwtl Het gezelschap Van Beem voert onder lei ding van den populairen Keesje de klucht „Je bent een kaffer" op; waarbij 9chier zon der ophouden gelachen wordt. „Het meisje van de Kermis" toont ons de tragedie van een danseresje uit een kermis tent, dat* wegloopt en in kennis komt met den zoon van een petroleum-magnaat. Spoe dig kunnen de jongelui niet meer buiten elkaar en avond aan avond komt zoonlief midden in den nacht thuis. De vroegere be minde van het meisje tevens de eigenaar, van de danstent weet haar adres te be-; machtigen en zoekt haar op. Teneinde een misstap te verbergen besluit het meisje onder pressie van de moeder van haar ver-» loofde terug te keeren naar haar vroeger be staan. Vader en zoon zoeken haar echter weer op; zij weigert echter den jongen man terug te zien en springt van ÏOOO voet hoogte uit een ballon.... Trianon-lheater Pola Negri! We had<- den haar in lang niet zien spelen en daarom; wellicht trof des te meer haar fascineerende persoonlijkheid haar innerlijk bewogen spel, haar suggestieve actie. Opvallend was deze vrouw gedurende een reeks van jaren en zij blijft dit: ver uitstekend boven menige filmactrice, die voor een korte wijle aan het filmfirmament verschijnt, om er even snel weer van te verdwijnen. Misschien dat ook zij te veel aan de Amerikaansche smaak moest offeren en daarom niet volledig haar gaven ontplooien kan, zooals men zou wen- schen. Doch desondanks boeit deze actrice op een wijze, zooals slechts een enkele wat vermag te doen. Zoo ook in „De vrouw van Moskou". Hier speelt zij de rol van een Russische prinses, die den nihilist-moordenaar van de laatste telg uit haar roemruchtig geslacht in Parijs opspoort. Het blijkt echter, dat deze haar neef niet uit politieke overwegingen ver moorde. Nu ontstaat voor Prinses Fedora het groote conflict: het ten uitvoer brengen der bloedwraak, waartoe zij een eed gezworen heeft, of het toegeven aan de liefde, die ont stond voor den man wien eerst haar haat geld. De oplossing is tragisch en vol span ning: men ga de uitwerking van dit pro bleem zien. De film is, zooals wij dat van de Ameri kaansche producties gewoon zijn, fotogra fisch uiterst scherp en biedt o.a. prachtige beelden uit Rusland en het avontuurlijke 'even der Kozakken, van wie ook interes sante balalaikamuziek en indrukwekkends koorzang te hooren is. Het spel van Norman Kerry doet in geenen deele vcor dat van 'PolaJ Negri onder: een zeer goed acteur en

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1