71sle Jaargang DONDERDAG 22 JANUARI 1931 No. 21732 STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. Indische Voordrachten aan de Leidsche Universiteit. De bedevaart naar Mekka. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverlenliën uit Leiden en plaahen waar agentschappen van ons Blad gevesligd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cis. per regel. Kleine Adverlenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens posfrechl. Voor eventueele opzendin» van 'brieven 10 Cts. porlo te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevesligd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HERHAALDE OPROEP.VAN DEN ARMENRAAD. Moeilijke Tijden! IDe huidige crisis en de daarmede gepaard andc omvangrijke en langdurige werk- ^osheid, brengt voor een groot deel der be volking veel zorg en ontbering ■Hoewel dadelijk op den voorgrond stel- Hnde, dat van gemeentewege \eel wordt ge daan om dit leed te verzachten, zoo wil het Bestuur van den Armenraad zijn mede-bur- I fcers er op wijzen, dat ook aan de kerkelijke ea particuliere instellingen van weldadig heid zware financieele eischen worden ge steld Het Beduur van den Armenraad wekt dan ook d» ingezetenen op, vooral deze aidtllingen met giften en gaven te willen gedenken. Men kan ook giften doen toekomen aan een der ondergetekenden of storten op post rekening No. 104318 van den Armenraad Leiden, met vermelding „oproep Arinen- Bad" De Armenraad heeft, vooral in de laatste 1 fijden, meermalen de ervaring opgedaan, dat er ook in stilte schrijnenden nood wordt i ■leden Geeft evenwel niet aan wie om hulp vra gen, zonder voorafgaand onderzoek. Informeert bij den Armenraad naar den lesümd der hulpvragenden. Steunt den behoeftige, naar dat hij van dj ioode heeft of schenkt Uw bijdrage aan een jpsfelling, waarin gij vertronwen hebt. Zoo zult gij goed werk doen of anderen rn aa it stellen goed werk te doen. Het Bestuur van den Armenraad: G. A Smit, Voorzitter. Dr II J M. Boonacker. Mej D Coebergh. J. C. B. Hüner. Mr. P A. Pijnacker Hordijk. Mej. G. Verheij van Wijk. Mej. A M. de Vries. P. A. van Aggelen. Wnd. Secretaris Tel. 270. Het bureau v. d. Armenraad is gevesligd ammermarkt G7 en geopend iederen werk- ag van 8.30—12 uur en van 1.305 uur, Zalcrdags van 8.3012.30 uur v.m. en Éan 7—8 uur n m Tel. 1052. ste jaren buitengewoon sterk toegenomen, hetgeen spr. grootendeels toeschrijfraan den invloed van het alcoholverbod. Maar al te dikwijls is overmatig gebruik van alcohol de oorzaak van armoede en ellende, hetgeen spr. met eenige voorbeelden, aan de praktijk ontleend, nader aantoont Een van de eerste gevolgen van drankmisbruik is slechtere huisvesting, waardoor de man zijn woning ontvliedt en de> vrouw en kinderen de nadeelen ondervinden; daarbij komt als tweede gevolg bezuiniging op voeding en kleeding met als droevig gevolg verminde ring van het lichamelijk en geestelijk weer standsvermogen. Stopzetting der alcoholfabricage zou stel lig de werkloosheid doen toenemen, doch aan den anderen kant zou geestelijk, sociaal en financieel groote winst worden behaald. Armoede is evenmin het eenige gevolg van alcoholisme als dit Inalsle het eenige gevolg is van armoede, maar toch bestaat er tussohen beide een wisselwerking, al valt len. Het alom bekende gezelschap „De Fa milie Hofmann" was geëngageerd voor de rest van den avond en amuseerde de aan wezigen op de gewone wijze met ernstige en luimige liedjes, duo's, quartetten en een revue-schets. Het herhaaldelijk opklaterende applaus bewees de instemming der aanwe zigen met het vertoonde. Op voorstel van den heer Raams werd in den loop van den avond het volgende tele gram verzonden: „H.M. de Koningin, Paleis Noordeinde, 's-Gravenhage ITet vrijwillig Landstormcorps Motordienst afd. Leiden, thans in feestvergadering bijeen in Con certgebouw Concordia, betuigt hiermede do grootste trouw en aanhankelijkheid aan Uwe Majesteit". In antwoord hierop mocht hel comité het volgende telegram terugontvangen: „Hare Majesieil de Koningin draagt mij op dank te betuigen voor gevoelens, neergelegd in uw telegram" (was gel j Slorm van 's-Grave sande, adjudant van dienst. Met groot enthouiasme werd door de het aandeel van elk afzonderlijk moeilijk te feestvergadering dit antwoord ontvangen i bepalen. Verleening van steun in geldelijken hl kapi- I vorm aan drankzuchtigen, acht spr ver- Aan het einde van den avond bracht kapi- tein Nijland hulde aan het organi«eerende comité, terwijl hij allen opwekte lid Ie wor den van de od Ie richlen vereeniging Een gpzellig hal onder welwillende lei ding van den heer W F van Wijk zal de feestvreugde ongetw ijfeld tot vroeg in den morgen hebben doen duren. ALCOHOLISME EN ARMOEDE. Voordracht van ds. Hermanides. De Leidsche Armenraad had gisteravond in een der zalen van het Nulsgebouw een vergadering belegd, waarin ds. S. R. Her manides, Ned -Herv Predikant te Valken burg (Z.-H.) sprak over „Alcoholisme en Armoede". De voorzitter, pastoor G. A. Smit. heette de weinig talrijke aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan ds. Herma nides, die allereerst opmerkte, dal iedere tijd zijn eigen stempel draagtStond vroeger de godsdienst in hel middelpunt van den ge- daehtengang der volkeren, tegenwoordig wordt deze beheerscht door sociale proble men In zijn kwaliteit van sociaal leider van het Medisch Consultatie-Bureau voor Alcoholisten hier ter slede is spr. meer dan ah predikant in aanraking gekomen met het probleem: alcoholisme en armoede Aan de hand van eenige cijfers bewijst spr., dat onlhouding van alcohol zoowel de arbeidsprestaties als de productie ten goede komt. De welvaart in Amerika is in de laat- keerd, hoewel men zich tegenover hen zeker niet a.fkeerig mag betoonen. Spr. ziet in een drankzuchtige een zondaar, een schuldige, die langzamerhand ziek is geworden: iemand, die wordt aangevallen en geplun derd door roovers Aan ons, aldus besloot, ds. Hermanides, de taak om hem te redden. In antwoord op een vraag van den heer Van Aggelen, deelde de spreker nog het een en ander mede omtrent de werkwijze van het hier ter stede gevestigde Consultalie- bureau. De heer De Jong verklaarde de drankzucht uit de individueele geestelijke mentaliteit en vroeg op welke wijze hier maatschappelijke hulp kan baten. Nadat ds. Hermanides ook deze vraag had beant woord, sprak pastoor Smit een woord van dank (ol den inleider en wee" de aanwe zigen op den lieden in ons Blad gepubli- ceerden oproep om middels don Armenraad te steunen daar waar zulks noodig is en in het hijzonder de „stil1!*? armen" te gedenken Hierna slool hij de vergadering onder dank voor de opkomst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Naamlooze Vennootschap „Leidsche Duinwater-Maatschappij", Stationsweg 12, Leiden. Uittredende Directeur: Ch. van Spall, Wassenaar, dd. 1 Jan. 1931. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het legaat-Gildemeester. Een gebeurtenis van buitengewoon ge wicht heeft voor bovengenoemd Museum plaats gehad. De heer P. A. Gildemeester, die nu bijna een jaar geleden te Egmond overleed, heeft namelijk zijn geheele collec tie oudheden vóór het jaar 1000 aan het Rijksmuseum van Oudheden gelegateerd. Aangezien de heer Gildemeester als schilder gedurende het grootste deel van zijn leven heeft gereisd en daarbij steeds verzamelde, wat op verschillende gebieden der Oudheid zijn kunslenaarsoog aantrok, omvat dit legaat een collectie van de meest uitgelezen kunstvoorwerpen, zoowel prae-historische als Egyptische of Klassieke, maar vooral Romeinsche uit ons eigen land. Wat hij hier bijeenbracht, behoort tol het allermooi ste en zeldzaamste, dat in eigen bodem ge vonden is. Van Woensdag 8 Januari af zal een spe ciale tentoonstelling van dit „legaat Gilde meester" op hel Rapenburg te Leiden te bezichtigen zijn, nadat den avond te voren dr. Holwerda de voorjaarsreeks der Museum lezingen zal hebben geopend met een lezing over: Een sc/hat uit den Rijn en het legaat Gildemeester. BINNENLAND. De voortzetting van het Leidsche begioo- tingsdebat. (3e Blad). Dreigend bioscoopconflict te Groningen. (Binnenland, 2e Blad). Door de aardschokken op Midden-Java zijn 18 menschen gedood. (Uit Ned. Oost- Indiê, 2e Blad). BUITENLAND. De kwestie der Dnitsche minderheden in Polen voor den Volkenbondsraad. (Buiienl. en Tel.. Ie Blad). De zitting der Enropeesche commissie is gesloten. In Mei weer bijeenkomst. (Buitenl., Ie Blad). Nederlaag der Engelsche regeering, die echter geen gevolgen heeft. (Buitenl., Ie BI.) Gisteravond heeft Hurgronje de reeks prof. dr. C. Snouc-k Indische voordrachten voortgezet met een lezing over „De Bede vaart naar Mekka". Hieraan is bet volgende ontleend: Met twee gedeelten van Arabië onderhoudt de Oost-Indische Archipel betrekkingen. Het arme, onherbergzame Hadramaut levert se- I dert ongeveer drie eeuwen emigranten; onge veer vijftigduizend Hadramieten wonen in Indië en oefenen daar op het geestelijke leven der inheemsche Mohammedaansche be volking invloed uit, maar Hadramaut wordt slechts bij hooge uitzondering door een telde de kolonie der Djawah omstreeks achtduizend zielen. Daar velen dezer stu denten na eenige jaren in hun vaderland het geleerde aan anderen gaan mededeelen, js de geestelijke atmosfeer van Mekka van onberekenbaren invloed op de ontwikkeling van het godsdienstig leven "3er Mohamme daansche Indonesiërs. De wereldoorlog heeft in Arabië, in het bijzonder ook in Mekka, groote veranderin gen teweeggebracht. De politieke geschie denis van den Islam bracht mede, dat de Hidjaaz al spoedig een verwaarloosde pro vincie van het Moslimsche wereldrijk is LANDSTORMCORPS MOTORDIENST. De feestavond van de sectie Leiden. De sectie Leiden van het landstormcorps .Motordienst" hield gisteravond in gebouw ncordia een feestavond, welke schitterend eslaagd mag worden genoemd. Reeds van ?erre toonden de uithangende banier van de ectie en de in parkeerterrein herschapen eemarkt aan, dat een feestelijk gebeuren in 1 oncordia plaats vond. Toen de voorzitter van de feestcommissie, de heer E. Raams, die vergadering opende, "was de zaal, zoowel boven al9 beneden, geheel gevuld en nog steeds kwamen meer dere feestgangers aan. In de eerste plaats heette spr. welkom kapitein Nijland, als ver tegenwoordiger van den corpscommandant, ©verste Ten Broeke Hoekstra, kapitein Dee, den propagandist van het Landstormcorps „Motordienst", den heer van Mens, comman dant van de Leidsche Burgerwacht, den heer [Meyer, commissaris van politie alhier, den 2en luitenant Vos uit 's-GVavenhage en de heoren van Genen en van Tiel. Nog deelde spr mede. dat bericht van verhindering was ontvangen van den burgemeester, mr. A. v. jd. Sande Bakhuyzen, overste Ten Broeke [Hoekstra en overste Eringard. Vervolgens sprak de heer N. v. Ginkel Jr. sis commandant van de sectie Leiden een woord van waardeering voor den arbeid van de feestcommissie. He', doel der sectie en de 'Tedenen van het samenzijn achtte spr. te over bekend om nog eens uitvoerig te be spreken. Speciaal vestigde de heer v. Ginkel indacht op het streven der commissie j\om 1° komen tot de oprichting van een ivereeniging teneinde door het organiseeren fan vergaderingen, lezingen en filmvertoo- gingen een hechleren band tusschen de onderling te doen ontstaan Met een '>ord van aanbeveling voor de verloting ton c .r a *anschaffing van trommels, pas- e bij de reeds in het bezit zijnde hoorns, fflo?ehjk te maken, besloot spr. m nlgen? werd een aanvang gemaakt eprst «rkWer!iin* van programma; aller- Tm ir elrr?^Pn de hceren Gijsberti 1-Toden- en ti®,™'118, van Buuren, Zwaan a—prnv.!.?"* eenige floret-, sabel- en P r«i]en, welke zeer in den smaak vie- enkelen Indonesiër bezocht. Van oneindig I geworden. In 1200 n. C. maakte een van de veelmeer beteekenis is het verkeer met talrijke geslachten, die van den Profeet den Hidjaaz, de provincie der heilige ste- afstammen, van deze omstandigheid gebruik I den: Mekka en Medina. odj zich do heerschappij over Mekka aan Te Mekka en op eenige ten Oosten daar- te matigen, en zeven eeuwen lang hebben van gelegen plaatsen heeft in de laatste 1 f]eze sjerief en zich als heeren der Hei- maand van ieder Mohammedaansch maanjaar Stad weten te handhaven. Zij moesten KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Alexander Moskowsky. Moskowsky is gesneuen ui( nu \hout van de rasviolisten, van dezulken die, begaafd met epn groote dosis muzikaliteit, in het bijzonder zijn aangewezen op de viool, van de bevoorrechten die het vak vioolspelen dat geen gemakkelijk vak i" kunnen aan- leeren zonder dat het hun overmatig veel moeite kost Hij verstaat zijn vak en in bet gilde bezet hij met eére een meesterplaats. Zijn toon is van uitnemend gehalte: hij heeft charme en er zit terdege pit in De hoogte van zijn 1 inkerhandteohniek is niet ver meer verwijderd van den top der vol komen -beheersching. Hij laat zijn flageolet ten fluiten met een toonzekerheid die res pect afdwingt, hij gooit er de venijnigste figuurtjes uit met het gemak van den ech- ien virtuoos, zijn staccatos en spicatos zijn een lust voor oor en oog, zijn linkerhand- pizzicatos knetteren en spetteren dat de vonken er afvliegen. Het instrument ver bergt op dit gebied zoo goed als geen geheim meer voor hem. Groote techniek is een zegen voor haar bezitter Onder deze mits dat hij oppast dat ze hem en zijn kun9t slechts dient. Slaat ze aan het regeeren dan gaat het met hem als kunstenaar den verkeerden kant uit. Als de techniek 7/ich naar voren dringt pour épater le bourgeois, dan wijkt de kunst, de muziek, achteruit. Er is iets in het spel van Moskowsky, dat ons niettegenstaande de groote waardeering, die we er voor koes teren aanleiding geeft om aan deze be kende waarheid te herinneren Soms is het alsof de psychische concentratie, de kunst volle drijfkracht een oogenblik verzwakt, dat momenten van ven-lakking in het spel ver oorzaakt. Of lag het missdhien aan toeval lige omstandigheden, dat de derde sonate van Brahms, overigens met kennelijke lief de en toewijding en technisch feilloos door het begaafde echtpaar, want mevrouw Mos kowskyEl ins vervulde de pianopartij, voorgedragen, toch niet alles gaf wat er aan muzikalen rijkdom in ligt opgestapeld? De pianiste speelde op een gesloten vleugel waardoor de zeer importante partij te veel op het podium bleef hangen 't Was jammer, want haar spel mocht er zijn. Ze was blijkbaar op kleiner ruimte ingesteld dan onze grooie zaal Dat gebrek aan klankeven- wicht kan alleen storend op den violist hebben gewerkt, waarbij dan nog komt de omstandigheid dat die sonate in de groote zaal toch nooit heelemaal haar spheer vindt Maar dan blijft toch nog al lijd de vraag over, hoe een violist van standing nu nog met 'n „Carneval russe" (Wieniawskv) kan komen, zelfs als slotnummer De lijd is toch voorgoed voorbij dat ledige virtuoson- kunstjes recht van bestaan hadden? Met onvoorwaardelijke instemming heb ben we geluisterd naar de zeer mooie, door Respighi bewerkte, sonate van Vivaldi Ook naar de met smaak voorgedragen gebruike lijke kleine stukken Daarin kwamen Mos kowsky's kwaliteiten als virtuoos en als mu sicus in een heldor licht te staan. Mevrouw Moskowsky heeft de bcgelei- dingspartijen correct, volgzaam en beschei den. zeer muzikaal gespeeld De volle zaal heeft het concerleerende echtpaar luide toegejuicht Aan het slot van den avond gaf dit aanleiding tot een Kreis- lerlje. Aan mevrouw werden fraaie bloemen aangeboden. De Bechstein-vleugel was uit het maga zijn Mens. de hadj plaats, d.i. een reeks van eigen aardige godsdienstige ceremoniën, die in hoofdzaak behooren tot den oud-Arabisch en godsdienst en welker opneming in en aan passing aan den Islam te danken is aan het feit, dat Mohammed behalve profeet van het monotheïsme ook Mekkaan was, gehacht aan de tradities van zijn geboortestad. Zeven voudige omgangen om het „Huis van Allah", de Kaabah, zevenvoudige wandelingen tus schen twee niet ver van de Kaabah gelegen plaatsen, een kort gezamenlijk verblijf in het dal van Mina (Moena), waar schapen of kameelen geofferd worden en waar op drie plaatsen de plechtigheid van het steen- tj es werpen plaats yindt, vormen van den hadj de voornaamste bestanddeelen. Toen Mohammed aan zijne volgelingen bet deelnemen aan dit Arabische jaarfeest voor schreef, liet zich nog niet voorzien, cat de Islam zich eerlang over de geheele aarde zou uitbreiden. Hoe dit zjj, de hadj is nu eenmaal geworden tot een plicht aller Mos lims, die daartoe in staat zijn, minstens ééns in het leven te volbrengen. Onder zekere omstandigheden is p'aatsvervanging toege laten, en een zeer groot deel der Mohamme danen kan geldige redenen aanvoeren om zich buiten staat te verklaren. De „Djawah" (zoo noemen de Mekkanen alle bewoners van Oost-Indië) leveren ongeveer 1 /5 van het totaal der bedevaartgangers, die uit de heele Moslimsche wereld naar Mekka reizen. Tai van oorzaken verklaren den bij zonderen jjver, waarmede z\j dezen plicht vervullen. In dit jaar van „malaise" zal hun aantal omstreeks 20.000 bedragen; in voorspoediger jaren telden zij 40 tot 60.000. Meestal komen zij wel vier maanden vóór den hadj te Mekka, daar zij gaarne de vastenmaand Ramadan hier doorbrengen en vóór het jaarfeest Medina bezoeken, waar de Profeet begraven ligt. Rekent men dat ieder hunner f. 1000 in het Heilige T^and verleert, en neemt men in aanmerking, dat alle Mekkanen direct of indirect van den hadj leven en dat nagenoeg alle inkomsten van den staat uit deze bron geput worden, dan begrijpt men iets van de economische beteekenis van het land der Djawah voor den Hidjaaz. De meeste hadji's uit Oost-Indië keer en na de bedevaart naar huis terug; van ouds pleegt echter een aantal hunner, vooral van de jongeren, te Mekka te bljjven om daar de wetenschappen van den Mohamme- daanschen godsdienst te beoefenen. In 3 914 zich daarbij evenwel het protectoraat van machtiger Moslimsche vorsten laten welge vallen: Irak, Jemen, Egypte, ten slotte Tur kije werden als opperheeren erkend en oefenden op het bestuur een naar omstan digheden wisselenden invloed uit. In He laafstverloopen eeuw was de Turksche suftan ta "Mekka door een en wafï vertegenwoordigd, die zoo ongeveer dezelfde functie uitoefende als een Europeesch resident bij een Indisch vorst. Gedurende den wereldoorlog wisten de geallieerden den laatsten der Grootsjeriefen tot afval van Turkije te bewegen door allerlei beloften, waarvan de vervulling later on mogelijk bleek. Intusschen herstelde zich in Centraal-Arabië door het energieke op treden van Abdal-Aziez bin Sa'oed, het 125 jaren tevoren door zijnen voorvader Sa'oed gestichte rijk der Wahhabieten, die de op godsdienstig gebied meest conservatieve richting van den Islam vertegenwoordigen. Deze wist zich nu zes jaren geleden na eene lange reeks van verwikkelingen ook van den Hidjaaz meester te maken en regeert sindsdien als „Koning van den Hidjaaz en van Nedid en Onderhoorigheden". Velen zullen zich het bezoek, nu vier jaren gc-leden. van diens zoon Faisal aan ons land, en ook aan Leiden, herinneren. Aan de vereering van profeten en heiligen, die in het grootste deel der Moslimsche wereld in den loop der eeuwen veld gewonnen hc-elt, maakte het puriteinsche Walïhabieten- regime in den Hidjaaz met ruwe hand een eir.de, en het leven te Mekka heeft veel van hetgeen vroeger z'n vermakelijke zijde uit maakte, verforen. Aan den anderen kant heeft Abdal-Aziez, dien men met recht tot de politieke genieën van onzen tijd rekent, zich op technisch gebied als ultra-modernist doen kennen. Het kameel is in Arabië als transportmiddel vervangen door de automo biel, draadlooze-telegrafiestations en vlieg velden worden ingericht, de heilige steden hebben electrisch licht en verbeter .e water voorziening, een Nederlandsch arts werd door den Koning met de oprichting van een bacteriologisch laboratorium te Djeddah belast. Wanneer de Djawah en andere be zoekers van de heilige steden nu maar in toenemende mate voor de vulling der schat kist zorgen, dan kan het zijn, dat dit herboren Arabië eene schoone toekomst tegemoet gaat. De voordracht werd afgewisseld met de vertooning van lichtbeelden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1