krankzinnige matroos op een stoomtreiler. oneerlitk bankdirecteur aangehouden. de storm. verdronken. inbraak. een oneerlijke boekhouder. ontploffing. finland'S drooglegging. auto door trein gegrepen. hongerstaking. kerk-instorting in mexico kerkhof-vandalen. branden. FAILLISSEMENTEN. Bestuurders van Automobielen UIT DE OMSTREKEN. hillegom. katwitk. Loop dei Bevolking over het katwitk aan zee. lisse. reclame. HUISHOUD-5PECERIJEN IN DE BLAUWE BUSJES MET DE PALMEN HOUANDIA SPECERIJEN IN DE BEKENDE WITTE BUSJES DE BESTE KWALITEIT v.Sillevoldfs Speceryenmalery rfnnol853 Rotterdam noordwitk. noordwitkerhout. oegstgeest. 1 rijnsburg. sassenheim. Aan boord van den te IJrauiden binnen gekomen stoomtreiler Zaanstroom IV, heeft zich op de Noordzee een droevige gebeur tenis atgespeeld. Toen de treiter in Grimsby lag, werd een der opvarenden onwel. De man werd door een geneeskundige onder zocht, die er geen bezwaar in zag, dat hij met den treiler meeging. Korten tijd nadat het vaartuig uit Grimsby ter vis- scherij was uitgevaren, vertoonden zich bij den zieken matroos teekenen van krank zinnigheid. Hij dreigde de andere leden der bemanning met een mes en het mag een wonder heeten, dat er geen ongelukken ge beurden. Men wist den man met veel moeite meester te worden, waarna men hem in de hut van den schipper opsloot. Hier sloeg hr, alles kort en klein. Later heeft men den man het mes afgenomen. In I.Jmui- den werd de ongelukkige, die inmiddels veel kalmer was geworden, aan de zorgen ran een geneeskundige toevertrouwd. Toen de treiler tjjdens den hevigen storm de haven invoer, sloeg de scheepsboot over boord. „Tel". Een der vroegere directeuren van de N.V. Gladbacher Gewerbebank, welke kort voor Kerstmis van hel vorig jaar hare betalin gen moest staken, is gearesleerd wegens verduistering. De gearresteerde wordt ervan beschuldigd groote bedragen, naar verluidt zelfs 300 tot 400.000 Mark, te hebben ver duisterd. Uit de rivier de Donge te Geertruiden- berg is het lijk opgehaald van een schipper, afkomstig uit 's-Gravenmeer, die door de duisternis misleid, te water is geraakt en verdronken. Aan den Oostsingel te Delft is de 81-jarige mejuffrouw Derksen, vermoedelijk ten ge- volgu van den hevigen wind, in de pro vinciale vaart geraakt en verdronken. Haar lijk is gevonden. Eergisteravond werd door de Onderlinge Vcovenzekcringsmaalschappij „lloogezand— S.appemecr' te Hoogezand eon buitengewone algemccne vergadering gehouden waarin werd besloten den gescborslen boekhouder ii. S. te ontslaan en aan hel bestuur met nlgemeene stemmen opdacht werd gegeven togen hom eon aanklacht in 1c dienen, in dien de justitie niet ambtshalve ingrijpt. I wvnoSi BUITENLANDSCH GEMENGD. In een der vorige nachten is ingebroken Ai het Electrotechnisch Bureau Erba te Aal ten. De dieven hebben zich door den tuin van den buurman toegang verschaft en zijn door het uitbreken van een ruit binnen gekomen. Vermist wordt een radiotoestel benevens een bedrag van f. 40. Op de cassa was uit erkentelijkheid het woord „dank" geschreven. Vingerafdrukken zijn gevonden. Te Veendam ontstond door onbekende oor zaak een ontploffing in de dextrinelabriek van de N.V. K. en J. VVilkens te Veendam. Door den specialen bouw van de fabriek: licht dak en veel glas, waren de gevolgen niet van ernstigen aard. De brandweer, welke direct ter plaatse was, behoefd; niet handelend op te treden. De wcrkloozc waschbaas kan dank zij ecu goede training in zijn onderhoud voorzien. „Passing Show." In het drooggelegde Finland mei zijn be volking van 3.600.000 zielen, zijn in 1930 13.537 arreslaties verricht wegens overtre ding van de drankwet. 2390 vrouwen zijn veroordeeld wegens drankwetovertreding. Er zijn 1.052.186 L gesmokkelde alcoho lische dranken in beslag genomen. Binnen kort zal een referendum over de droogleg ging worden gehouden. Op de lijn PraagTurnau, lusschen de stations Joseplhal en Jungbunzlau, is een passagierstrein in botsing gekomen met een auto De auto werd vernield en de 1 inzit tenden gedood. Zaterdagmiddag zijn de ongeveer 200 com munisten, die in de verschillende gevange nissen in Uthanen zijn opgesloten, in honger staking gegaan, nadat hun eiscb den poli- tieken gevangenen elementen te behandelen van de hand was gewezen. Behalve groote schade heeft de storm in Engeland, Duitschland en elders eenige on gelukken veroorzaakt. Op de Noord-Westkust van Schotland is een visschersvaartuig op de rotsen geworpen. Eerst na buitengewone inspanning van de opvarenden van verschillende reddingbooten gelukte het de bemanning van het visschers vaartuig te redden. Te Huil is een man door een windstoot op de spoorrails geworpen, juist op het oogenblik, dat een trein passeerde. Een been werd den ongelukkige afgereden. In Duitschland ging de storm gepaard met sneeuwjacht. Op de spoorlijn Perleberg tusschen de stations Garz en Hoppenrade werd een lo- caaltreintje uit de rails geslagen. De machi nist werd gedood. In het gebied der Beneden-Elbe' en vooral der Bonedcn-Oste is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. Bij Brobergen is een Ostedjjk doorgebro ken. de omgeving staat onder water. Bij Wechtern woei een bakkersgezel van zjjn fiets, hjj kwam tegen een auto terecht en werd zwaar gewond. In hel Knrischa Half aan de grens van het Memelland en Oost Pruisen zijn ongeveer 100 visschers op een ijsschots naar zee af gedreven. De visschers hadden zich op liet ijs begeven om daar te visschen, toen het ijs door een plotseling opkomende storm in be weging geraakte. Slechts twee man konden terstond worden gered. Later is de ijsschots echter aan land gedreven, zziodat alle gered konden worden. Een groot gedeelte van hun netten is intusschen verloren gegaan. Op de Zwarte Zee verkeeren vele schepen in nood. Een Russische kruiser is ter assistentie uitgevaren. De Russische cineast Sergius Eisenstein is ooggetuige geweest van het instorten van de kerk de Guelapova bij Oaxaca in Mexico. Door een aardschok stortte de toren in en viel midden tusschen de geloovigen. Vijftig personen, waaronder de priester, werden op slag gedood; twintig anderen zijn later aan de bekomen verwondingen overleden. Naar uil Stargard (Weichsel-corridor) ge meld wordl, zijn op het Evangelisch Kerk hof Ie Frankenfelde ongelooflijke verwoes tingen aangericht. Alle grafsfeenen werden stukgeslagen en ook andere vernielingen werden teweeggebracht. Van alle hoornen werd de schors losgepeld. zoodat ze moeten sterven. Bovendien werden enkele graven besmeurd. De daders zijn onbekend. In een der groote pakhuizen van de Sie mens Jlania-werke te Berlin-Lichtenberg is brand uitgebroken. Na enkele uren van ingespannen arbeid is de brandweer er in geslaagd de brand meester te worden. Vele ontploffingen, die tezamen met een gebrek aan water het blussehingswerk be moeilijkten. werden veroorzaakt door sprin gende flesschen waterstof, benzine en olie reservoirs. Bij het blussehingswerk liepen twee brand weerlieden lichte verwondingen op. Het bureau van de Siemens-Werke deelt mee, dat het voornaamste gedeelte van de Lichtenberger Werke door het vuur onaan getast gelaten zjjn. zoodat de fabricatie geen stagnatie ondervindt. De mechanische werkplaatsen, slotenma kerij en een deel van de aanwezige materi alen werden ernstig beschadigd. De oorzaak van de brand is onbekend. Naar men uit Konstantinopel meldt, is te Galaka een gebouw, waarin kantoren en magazijnen van een film-onderneming ge vestigd waren, totaal door brand vernield. Er zijn lien dooden en veertien gewonden. Men gelooft, dat in de Mantanzas (Philip- pjjnen) brandstichters de hand hebben gehad in de groote branden, die aldaar en in andere plaatsen hebben gewoed. Bjjna 19 roillioen pond rietsuiker zjjn verbrand. In de weck van 1217 .Tanuari zijn in Ne derland uitgesproken 67 faillissementen. kunnen, door, vooral in de stad en overigens op drukke wegeo er bniten. langzaam te rijden, den voorbijgangers zeer van dienst zijn Bij snel rijden tocb geraken dezen dik onder de modder hetgeen zeer onaangenaam voor hen is. maar voorkomen kan worden door langzaam rijden. Oratorium van H. F. Muller. Gisteravond is in de groote zaal van „Flora" de cersle van de vijf uitvoeringen gegeven van het oratorium „liet lijden en de Verrijzenis des Ifecren" Dil oratorium is ge componeerd door den heer P. J. Litjens. Een gemengd koor van ongeveer 90 zan geressen en zangers met kwartetten en sofis ten voerden het oratorium uit. De piano begeleiding was verzorgd door mej. A. van der Meij, lerwijl de belangrijke orgelbege leiding berustte bij don heer Bh Litjens. De solisten, de dames Rie Kruyden'berg en LitjensVan der Werf en de Iieeren J. Vcrsteege en B. Heemskerk hclriwn veel bij gedragen lot het succes der uitvoering Zang en tableaux werden beloond met een krachtig en langdurig applaus. De heer TTh. Jonkheer hield een toespraak om namens de besturen van de Vincentius- en de Elisaibelhvcreeniging, te wier bate de uitvoeringen gegeven worden, te bedanken. Alle medewerkenden, voor en achter het podium verdienden dezen dank. in het bij zonder de heer Litjens als leider en mevr. Litjens, wie een bloemenmand werd aange boden De zaal was goed bc-zet-, onder de aanwe zigen waren vele geestelijken en burgemees ter en mevrouw Pont Vergelijking der bevollsings-ciilers. De bevolking in deze gemeente is gedu rende 1930 toegenomen met 103 inwoners. De loename was in: 192687 inwoners 1926 253 inwoners 1927 213 inwoners 1928........ 225 inwoners 1929 99 inwoners 1930 103 inwoners Na de recordjaren 1926, 1927 en 1928 is de groei zeer langzaam stijgende. Nog en kele cijfers zotten we naast elkaar. 1929 1930 verschil Geboorlen 294- 276 18 Vestiging 596 032 36 Sterfte 96 82 14 Vertrek 695 723 f 28 Gesl. Huwelijken 80 92 12 Echtscheidingen 2 -j- 2 Levenl. geborenen G 7+1 Bij 1929 vergeleken is het geboortecijfer in 1930 verminderd, hetgeen ook gezegd kan worden van hot slcrlleaantal. Vesti ging en vertrek zijn beide gestegen, de ves tiging het meest. Arbeidsbemiddeling. Hel aanlal werkloozen is in de algeloopen week van 211 gestegen lot 235. Bij de Ar beidsbemiddeling stonden ingeschreven: 21 bouwvakarbeiders, 211 land- en (uin- bouwarbciders, 2 kantoorbedienden en 1 drukker. o Mnn. Bevolking op 31 Dcc. 1929 7747 In 1930 vermeerderd door geboorte 193 In 1930 vermeerderd door vestiging 310 laar Vr 7518 215 283 1930 Tol. 15265 410 593 8252 8016 1626S In 1930 verminderd door overlijden 57 In 1930 verminderd door vertrek 8195 7959 179 251 114 10154 430 8016 7708 15724 Vermeerdering 1929 183 Vooruitgang 1930 269 Levenloos aangegeven 13. Gestolen Huwelijken 122 Echtscheidingen 3 115 190 298 459 De storm. De elementen hebben Vrijdag en Zater dag gewoed; lol dusver was de winter vrij van stormen voorbijgegaan. Maar de paar laatste dagen heeil de storm met orkaan- kracht geheerschl Voor het dorp en langs d» kuststrook is op verscheidene plaalsen afslag van de duinen te conslaleeren Za terdagmiddag heeft het nog even zwaar geonweerd. Vanaf den boulevard zag men (oen de grijsgrauwe kokende zee, mei vegen vuilwit schuim onder het donkere zwerk Dc-s mid dags legen half drie, lijd van hoog water, stond hel zeewater tot aan den voet der duinen. Van een huizencomplex aan den Zuid-Boulevard zijn veel dakpannen afge waaid. Een schutting achter het Groot Bad- Hotel kon den druk der windslooten niet weerstaan Op enkele anderp plaatsen kwam ook enkele malerieele schade voor. Zoo heeft ons zeedorp de eerste storm van het jaar 1931 te hoeken Chr. Winlerlezingen. Als laatste spreker voor het Comité de Chr. Winterlezingen trad op ds. H. Knoop, Geref. Bred, te RotterdamDelfshaven over het onderwerp „Twijfel". Na een openings woord van ds. G. van Dijk ving spr. zijn rede aan. Ds. Knoop schetste in het kort den over gang van de 18e naar de 19e eeuw met de leuze van vrijheid, gelijkheid en broe derschap. ïllit De twijfel openbaart zich in twee rich tingen. de objectieve en de subjectieve. De eerste doet bij den mensch de vraag op komen: „Is daar buiten dezen zichtbaren wereld ook nog een andere onzichtbare wereld, is er ook nog een God?" De tweede doet den mensch worstelen met de vraag: „Wat is die God voor mij, wil God mij genadig zijn?" Spreker toonde hiermee aan op welke wijze de twijfel in het raenschenleven in dringt. Gevaarlijk is de twijfel wanneer zij gelei delijk haar werking doet geiden. Dan gaat de mensch als een kind. dat zijn spoortrein nitelkaar haalt om te zien hoe alles in elkaar at, zijn geloofsbezi! aan stukken rafelen. Ten slotte kwam spr. tot de genezing van den twijfel n.l. het gebed. Ds. van Dijk zeide in zrm slotwoord, dat alle aanwezigen zeer vele indrukken hadden meegekregen. Met stille aandacht werd de spreker gevolgd, welke door zijn vele beel den uit het practische leven de hoorders van begin tot eind boeide. Posterijen. Onbestelbare brieven: Bur. Diese blattes T.: If. Veldliuvzen van Zanlen. Hillegom-, Briefkaarten: P. v. d. Hagen, Lisse. Tot onderwijzer aan de Chr. School aan de Lisclihloemstraat afdeeling U.L.O. is benoemd de heer J. Lucas, thans werk zaam in de afdeeling L.O. dier School. Arbeidsbemiddeling. Bi, hel alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekenden ingeschreven 292 personen n.l 6 metselaars 22 opperlieden, 13 schilders. 27 timmerlieden. 12 losse arbeiders, 8 slucaóoors, 1 slager, 1 dienst bode, 1 smid, 1 slraatmaker, 1 loodgieter, 1 kantoorbediende, 30 visschers, 129 land arbeiders rn 34 jengenp beneden 18 jaar. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. In hotel ..Royal" hield de aid. Noordwijfc haar maandelijksche vergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer II. de Boer, die een openingswoord siprak en gc- hrkwenschen sprak tof de leden aan hel be gin van dil nieuwe vereen.igingsj.aar. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Als Patroon van de afd Noordwijk is weer aangewezen de heer Eveleens Maarsen. Vervolgens werden eenige huishoudelijke pun len behandeld Hel Ircsluurslid, de lieer A. D. Rotteveel, liie'd hierna een causerie over Coniferen en Hccslc-rgewassen, hel snoeien en elekken er van! Na een bespreking over 't jnadbeekje. boomplanldagen en een b'ndcuTsus werd de gebruikelijke verloting gehouden. Anto te water gereden. Door het niet. werken van de voelrem reed bakker E. bij het keeren met zijn bestelauto achteruit in een diepe sloot. Mei veel moeite slaagden omwonenden er in den hakker uit zijn benarden toestand te verlossen. Intrede Ds. van Noort. Ds. J. van Noort, beroepen predikant alhier, hoopt 22 Febr. a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv Kerk alhier. Als No- 1 op de voordracht voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Chr. Herv. School alhier, koml voor mej. Mos te Warmond. Hel R.K. Ziekenhuisfonds „St. Da- mianus" uit de parochie van SI. Victor hield zijn jaarvergadering. Uil de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek er (e zijn een voordeelig saldo van f 1049.40 Het aanlal leden nam zeer be langrijk (o?. De uilslag der stemming voor candi- datcn voor do Provinciale Stalen van Zure Holland is- H. Bader, 349 slemmen; B. N. Loerakker, 72; H. I. van Delft, 11; W. Ruyter, 2: Mr. E. Bolsius, 0 st. Er werden letaal 450 slemmen uitgebracht Alhier is opgericht een Chr. Zangkoor- bestaande uit jonge leden, als onderaldee- ling van de Chr. Zangverecn. „Concordia" De heer B Verdoorn uit Leiden heeft de leiding. Aan het bestuur van de vereeniging voor ongelukkige toevallijders le Heemstede kon door de afdeeling van de vereeniging „De Mach-t van 't Kleine" f. 33.35 worden afgedragen en f. 28 55 voor de suppletie-kas. Oprichting afd. Vrijz. Dem. Bond. Als gevolg van de gerezen mecningsver- schillen in dc Vereeniging ..Gemeentebe lang Oegslgeest", nl. het niet plaatsen van een bepaald percentage Vrijzinnig Demo craten op de Candidatenlijst voor leden van den Gemeenteraad, worden thans pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Vrijzinnig Demccr, Bond, waarvoor een vergadering is belegd in „Het Witte Huis" op Woensdagavond a s Belanghebbenden verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie in ons Blad van hedenavond. Aanrijding Op de K.inaalbrug had een aanriiz. plaats tusschen een vrachtauto van G t nopdc te Leiden en een met 7 ton 1»': vrachtauto van de firma Gebr. S. uil (t-rdam, waardoor de stuurstang van ,-L vrachtauto van Gebr. S. afbrak. Pe.-syl Iijke ongelukken hadden niet plaat? -1 plaatse is de vrachtauto gerepareerd. De veldwachter J. J. Vos is lelelonjJ aangeslolen onder ïhwnmer 3083 en Wcth. Spaargarenslraaf No. la. Ten nadeele van W. S. alhier is J den Hoogc Morschweg een heerenrijyj ontvreemd, dat hij voor zijn woning neergezet. Geslaagd is voor dc vakken Bedr huishoudkunde en Belastingrecht, jij nomen door dc Nederlandsclhe Broedors+j van Accountants te Amsterdam, plaatsgenoot de heer J. P. C. Sentel. Loep der bevolking over het jaar 193® Bevolking op 31 Dec. 1929 2265 m,,ij; vr., totaal 4410. Vermeerdering door j boorte 62 m.. 66 vr., lof. 128, door veslip 90 m., 94 vr.. tot. 184. Tolale vermeerde-. 152 m 160 vt. tot. 312. Vermindering door overlijden 13 m.;l vr., tol. 29, door vertrek 93 m„ 102 vr,l 195. Totale vermindering 106 m.. 118 f tot. 224 Verschil tusschen de gcheele vermal ring en de gehoele vermindering 46 rn.ll vr.. lot. 88. Bevolking op 31 December 1931: 2311 2193 vr.. lot. 4504. Door den slorm zijn Zatcrdagraor, alhier een schoorsteen en een antennt;- van het dak van het huis van den 1 de K afgewaaid en terechtgekomen op al huis van den heer S., waaraan mgil eenige schade werd aangericht.. Pei-soonlrjf ongevallen vonden niet plaats Vergadering van het „Groene Kruis." De afdeeling Sa^senheim van hel „Grer I ICruis" kwam, onder voorzitterschap vatil P. ie Grand in het „Bruine Paard" in afc i mecne vergadering bijeen ter bchandelig| van de jaarverslagen en hel nemen van e beslissing inzake dc stichting van een fifl DnI bij hel St. Bcrnardusgebouw on de ~-t*l bij het Protcslantscho wijkhuis ten behocol van de T.B.C-bestrijding. Na behandeling van de ingekomen steil ken werd bij monde van den penningmel Ier, den heer van Breda, het financial! verslag uitgebracht, waaruit bleek dal sal contributies is ontvangen f. 259.en aal verschillende subsidies f. 39G.terwijl al de verschillende uilgaven een batig saül ken worden vermeld van f. 1309.36. Uit IR overzichtelijke jaarverslag van den srrj larie, stippen wij aan de verschillende wki[ zaamheden van' hel „Groene Kruis", zoent het organiseeren van den bazar ten bate te de T B C Comm., het doen houden van 4e moedercursus, waarbij als leidster optrï^ mej. Reitsma. Het consultatiebureau voor Zuigelingen-I voeding mocht zich in een immer groeiend: populariteit en een stijgend bezoek verb®I gen. Er werden 89 patiënten ingeschmft lerwijl er het geheele jaar door 152 in H handeling waren. In 1930 werder. 113 consulten gegeven, tegen 817 in 1929 Pa' hot bureau in een groole behoefte voorzit! blijkt uit het feit. dat ook moeders vanuit dp omliggende gemeenten. Voorhout Abie nes en Warmond met hun zuigelingen Ie zitting kwamen. Een van de voornaamsle en meesl palhieke instellingen van hel ..Gr." Kruis" is voorls zonder lwijf°l do Cwntnb sie lol bestrijding van de Tuberculose hol jaarverslag van deze commissie u bracht door dr. P. le Grand, bleek Ca: b 1930 aan verpleeggelden werd betaald r» bedrag van f. 1486 75 over 676 verplee?- dagen. Tn lolaal werden regelmatig 31 ge zinnen bezocht voor 37 patiënten Daarna kwam het Bestuursvoorstel n® het Groene Kruis (er sprake om ten behoof van deze T B C. Commissie over le gaan te- het huren van de serre bij het Pro; Wn» huis. welke reeds een halt jaar door 4' TBC Commissie is gehuurd en blijvend i® huur kan worden verkregen. Ook zijn red3 onderhandelingen gevoerd met de beheer dors van het St. Bernardusgebouw over dei* aangelegenheid, waarbij evenwel de bouv van een serre niet mogelijk is en een ;'t hal de aangewezen weg is. De reeds be staande serre bii hej Prot Wijkhuis is reed3 door de Prov Stalen goedgekeurd. Ooi piannen voor de lighal zijn reeds in p gevorderd sladium. en het ontwerp goedge keurd. Overeengekomen is als huurr"-' 10 pCl v.in de bouwkosten, zijndp Vl" Belhesda f 400.jaarlijks en voor Hu'J Sl Bernardus f. 700 waarvoor van <ff Prov Staten resp f 200.pn f subsidie zal worden genoten Het vers"™ in nercenlnge is oorzaak van een nk'"' rc-geline Van de gemeenlc- wordt reed3 subsi-'ie gonnten van f 500 fielgpen gens mccning van den heer Verklev na 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6