1 M officieele kennisgeving stadsnieuws. 71*le Jaarffane MAANDAG 19 JANUARI 1931 No. 21729 OU nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE OPVOLGERS VAN WITLEN Mr. Dr. T. C. OVERVOORDE. Het Voornaamste Nieuws van hsr'en. •"OOfj Of* ru? t. '*z Ji ESlütJ EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -p portokosten. CD H u I UITLOTING GELDLEENING. Buvemeesler en Wethouders van Leiden bnjgen Ier algemeene kennis, dat op 20 lan 1931, des middags te 12 uur in een vertrekken van het Gemeentehuis zal len overgegaan tot de uitloting van 50 atiën ad 1000 in de -t'A pCt. geld- kerlng der gemeente Leiden van 1928, fftol f.2 000.000. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STBIJEN. Secretaris, iden, 19 Januari 1931. 7712 Benoeming van de heeren Coert en Verburgt tot dixectenr van de „Lakenhal" en gemeentearchivaris. De gemeenteraad heeft in zijn hedenmid dag 'gehouden zitting tot opvolgers van wijlen mr. dr. J. G. Overvoorde als directeur van het Stedelijk Museum de „Lakenhal" en archivaris onzer gemeente resp. benoemd defect ren A. Coert en dr. mr. J. W. Ver burgt beiden sedert den dood van den heer CL! tijdelijk met de leiding der onderschei denlijke instellingen belast. De heer A. Coert. Dr. mr. J. W. Verburgt. j^Anthony Coert werd 14: December 1872 ^fcoedereede geboren. Reeds op 9-jarigen leeftijd maakte hij kennis met de Sleutel stad, waar hij de H B S. bezocht Al vroeg gevoelde hij zich sterk aangetrokken tot ae scihilderkunst; hij begon zijn opleiding hier ter stede oa. onder leiding van wijlen den Iiidschen Meester Floris Versier en zette daarna zijn studiën te 's-Gravenhage en Parijs voort Na zijn terugkeer uit het bui tenland, vestigde hij zich eerst in Den Haag en vervolgens in Gorssel (Gld.), waar hij acht jaar woonde en zeer veel schilderde. In 1921 benoemde de raad hem tot adjunct- directeur van de „Lakenhal". Sindsdien heeft hij. zoowel in samenwerking met dr. Overvoorde als zelfstandig tijdens diens langdurige ziekteperiodes, veel en voor treffelijk werk verricht. Zijn organisatorische talenten kwamen hem bij de inrichting van de vele tentoon stellingen niet het minst bij de Jan Steen-tentoonstelling, toen hij het secreta riaat der commissie waarnam uitstekend te stade Naast deze en vele andere werk- 7.: 'mht.den, welke des adjunct-directeurs zn> vond de heer Coert nog tijd zich te wiiden aan de restauralie van tal van oude kunstschatten, waarvan wij hier als een der voornaamste noemen de Oud-Katholieke kapel van de Hooigracht (stijl Louis XIV- barok'. welke hier te lande betrekkelijk zeldzaam voorkomt. ïfeNaar de heer Coert ons mededeelde, zijn er verscheidene ingrijpende reorganisatie- bannen TV -1- - - in voorbereiding, doch het stadiun ""waarin deze vorkeeren. wettigde nog g«ei» terdere publicatie Moge de ..Lakenhal" ach onder zi:n leiding blijven ontwikkelen tot een sieraad van steeds stijgend^ waarde Voor onze goede, oude 9tad De nieuwbenoemde archivaris onzer ge meente werd 26 Januari 1875 te Herveld in de Betuwe geboren. Hij doorliep de lagere I Mpehool en de eerste twee klassen der H. B. S en vermeerde zijn kennis vervolgens door ^pelf-^tudie Op 18-jarige.n leeftijd gevoelde Jifhii lust om predikant te worden en reed? [•V^tvee later legde hij met goed gevolg bet ^■staatse-amen af en liet zich inschrijven au» Hjul van het Utreehtsehe Studentencorps •®Vier jaar later, in 1899 werd hij toegelaten jtttot het predikambt Van 19001919 was hij predikant der Ned. Herv. Gemeente te Nigtevecht (Utr.) om in December van dat jaar dezen dienst met eervol ontslag te ver laten. Hij behoorde eigenlijk tot de Waalsche kerk, gelijk hij than* nog zitting heeft in het Waalsche kerkbestuur van Leiden. Reeds in deze „theologische" jaren" bewoog hij zich op het gebied der oudheidkunde. Ilij schreef gedurende de jaren 1910 en 1911 wekelijks: Mededeelingen uit de kerkelijke en plaatselijke geschiedenis der Hervormde Gemeenten in de Ulrechtsche Vechtstreek. In 1911 verscheen van zijn hand: „Notice sur lc séjour de Sa Majesté Impériale Le Czar Pierre le Grand aux environs dn „Vecht" en Hollande, in de „Publications du Musée d'Anlhropologie et d'Elhnographie de l'Académie Impériale des sciences de St. Pélersbourg". Z. M. de Keizer had hem voor deze studie zijn dank laten betuigen door de Keizerlijke Russische Legatie te 's-Gra- venhage. Hij was mede-oprichter van het Oudheid kundig Genootschap Niftarlake (Vecht streek), waarvan hij vanaf de oprichting in 1912 tol nu toe het voorzitterschap bekleedt en welk genootschap thans meer dan 200 leden lelt. In het jaarboekje zijn vele arti kelen van zijn hand verschenen, waarvan wij slechts noemen: de gouw Niftarlake; de gevelsteen van Starnheim bij Abcoude; de 4- jaargetijden van David Vinckebooms: de Romeinsche Vecht; de Ridderhofstad Gun- terstein te Breoikelen-, de Ridderhofstad Oudaen te Rreukelen; de schatzoekers bij Muiden; een origineele brief van Adriann van Utrecht, den lateren Paus Adrianus VI; Zijdebalen, een Veehtsche lustwarande be schreven door een tijdgenoot en Ter hof vaart naar Leiden. Reeds na de verschijning zijner eerste artikelen werd hij tot lid benoemd van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht. Mede tengevolge van latere opstellen en werkzaamheden werd hij gekozen tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden en tot correspondee- rend lid van den Nederlandschen Oudheid kundigen Bond. In 1919 werd hem het archivarisschap opgedragen van het kasteel Nyenrode te Breukelen, hetwelk een uitgebreid archief bezit van de Ambachtsheerlijkheid van Breukelen-Nyenrode, toekomende aan den heer M. Onnes. Gebruikende gegevens uit deze archiefbescheiden gaf hij uit- „Over zicht der geschiedenis van het kasteel Nyenrode en zijne bezitters", hetwelk in een luxe-uitgave verscheen in het ITollandsch en Fransch. In het laatste jaar van zijn werkzaamheid op Nyenrode. welke 30 Juni 1921 eindigde, bekleedde hij bij zijn archi varisschap tevens het ambt van particulier- secretaris en rentmeester Den eersten Juli 1921 begon zijne werk zaamheid als adjunct-archivaris van onze gemeente, alsmede zijn studie van juridische en van wetenschappelijk-arrhivalischen aard In 1925 verkreeg hij den graad van meester in de rechten, in 1926 dien van we tenschappelijk archief-ambtenaar der eerste klasse, terwijl den 21slen November jl de kroon op het werk werd gezet door de ver krijging van den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier na verdediging van zijn proefschrift: Levering van onroerende zaken te Leiden, waarop reeds in ons blad de aandacht ge vestigd is. Wat zijne werkzaamheid als adjunct- archivaris van Leiden betreft, kan niet al leen opgemerkt worden, dat hij in den tijds duur van 1921 tot 1931 vele malen en dat soms vele maanden achtereen als waarne mend-archivaris had op te treden en mits- d;pn de geheele leiding en de dagelijksch» behandeling had der vele archiefzaken maar blijkt ook uit het jaarlijksch verslag over den toestand van het Gemeente-Archief, waarvan in ons blad elk jaar een overzicht gegeven werd, welke werkzaamheden hij heeft gepresteerd. Wij willen slechts wijzen op do vele intentarissen van verschillende archief-afdeelingen door hem samengesteld, zooals o.a. in genoemde verslagen vermeld worden: de finantieele archieven, het archief der Remonstrantsche Gemeente het archief van de Stads Bank van Leening, de beschei den betreffende de Hoogeschool. het archief i van de Leidsche Maatschappij van Welda- I diglieid, het archief van de Commissie voor de Ramp van 1807, de belangrijke collectie van Van der Meulen, de collectie Le Francq van Berkhev. Talrijk zijn ook de onderzoe kingen door hem gedaan in verband met de aan het Archief gevraagde inlichtingen en rapporten. Zijn groote wetenschappelijke bekwaam heden en ijzeren wilskracht stempelden hem tot den aangewezen opvolger van dr Over voorde Ook liier staat een aanzienlijke uit breiding voorde deur Door aanbouw aan de achterzijde za.l de archiefruimte met onge veer driekwart worden vergroot, vermoede lijk zuMen de daarmede gepaard gaande werkzaamheden in den loop van dit jaar zijn voltooid. Over de definitieve bestem ming van dit nieuwe gedeelte kon dr Ver burgt ons nog niet inlichten. Er worden onderhandelingen gevoerd om ook het ar chief van een groote instelling hier ter stede zoomede dat van eenige omliggende gemeenten hier onder te brengen. Wij hopen daarop te gelegener tijd uitvoerig terug te komo n Bij 'het aanvaarden van zijn nieuwe of schoon voor hemzelf geen nieuwe functie wenschen wij dr Verburgt toe, dat hij erin zal mogen slagen den naam van het Leidr sc he Gemeente-Arch iet een nog beteren klank te doen verkrijgen dan tol dusverre. AFSCHEIDSRECEPTIE CHARLES VAN SPALL. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Door den Raad van Commissarissen der N.V. LeidscheDuinwater Maatschappij, is wegens gezondheidsredenen aan den heer Charles van Spall, op zijn verzoek met in gang van 1 Januari j.l., eervol ontslag ver leend als Directeur dier Maatschappij, onder dankbetuiging voor de toewijding, waarmede hij de belangen der Vennootschap gedurende een lange reeks van jaren heeft behartigd. Op 1 Januari 1887 werd hij door de toen malige Directeuren, wijlen mr.. W. van der Vliet en J. Ph. Bosch Reitz, aangesteld als controleur-administrateur. Na het verscheiden van beide directeu ren, werd hij in het jaar 1902 in een algc- meene vergadering van aandeelhouders, met algemeene stemmen benoemd tot directeur, welke functie hij tot bovengenoemden datum heeft vervuld, zoodat hij met voldoening kan terugzien op een diensttijd van 44 jaren. Immers onder zijn leiding is het buizennet in onze gemeente tot in de kleinste straatjes uitgebreid, waardoor algeheele aansluiting der woningen mogelijk werd gemaakt. Eveneens geschiedde zulks in de gemeen ten Oegstgeest, Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee. Als gevolg van het steeds grooter worden van het verzorgingsgebied, waren uitbreidin gen aan machinerieën, filterinrichtingen en de watervangeri onder Katwijk en Wasse naar, onvermijdelijk. Niettegenstaande zijn drukken werkkring, had hij steeds veel belangstelling voor overig maatschappelijk werk, waardoor hij voor verschillende bestuursfuncties werd uitge- noodigd en waarop hij ook in deze met zeer veel genoegen kan terugzien Tot zijn vroegere bestuursfuncties behoo- ren o.a.: Voorzitter (thans eerelid) van de Vereeniging voor Waterleidingsbelangen in Nederland; voorzitter der Leidsche Vereeni ging van Industrieelen; lid van het Centraal Bestuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenverenigingen te 's-Gravenhage; voorzitter der Vereeniging voor Vreemdelin gen Verkeer alhier-, voorzitter van den Ne- derlandschen Bond voor Lichamelijke Op voeding. afd Leiden; secretaris Leidsche IJsclub; voorzitter Leidsche Manege; be stuurslid van de Jachthaven Kon Zeil-, Roei- en Molorsportvereeniging ,de Kaag" (o Warmond; voorzitter van den Nederland- schen Zwembond te Amsterdam; voorzitter (thans eerelid) van de Leidsche Zwemclub; commandant (thans eerelid) en tevens op richter van de Vaandehvacht der 3 October- Vereeniging, terwijl hij thans neg bescherm heer is van de turnclub „Aquaduct". Talrijke sportvereenigingen mochten zijn belangstelling en medewerking ondervinden. Vooral de gymnastiek, als grondlegster van vele sporten, bevorderde hij zooveel moge lijk, o.a. door het organiseeren van koste- looze cursussen op rhythmisch gebied voor leiders en leidsters, waarvan thans de leden van vele vereenigingen den heilzamen in vloed mogen ondervinden. Daar het den heer van Spall niet doenlijk is om afscheid te komen nemen van zijn vele vrienden en bekenden die hij zich gemaakt heeft in zijn verschillende functies, heeft hij gemeend hiertoe toch de gelegenheid te moe ten geven door het houden van een recep tie op Dinsdag 27 Januari a s., 's middags van 45 uur, in Maison Bruijns, Rapen burg 8 alhier. Ongetwijfeld zullen velen zich geroepen gevoelen, deze receptie te bezoeken. UITBREIDING NEDERL. LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen neemt de omvang van den arbeid van het Nederlandsch Leger des Heils le Leiden (niet te verwarren met het Leger des Heils, stichter William Booth) dermate toe. dat uitgezien moest worden naar een 2e 'okaliteit waarin men nu ge slaagd is In toevoeging aan de afdeeling aan de Lammermarkt 36 zal op Donderdag 22 dezer ?en 2e afdeeling geopend worden aan het Levendaal no 160 Op den avond van dien dag zal die afdee ling officieel worden geopend door een openbare samenkomst in het nieuwe lokaal geleid door den kommandant G. Maste en verschillende officieren. De nieuwe afdeeling zal o.m. belast zijn met het huisverzorgingswerk en uitdeeling van gratis voedsel enz. ADRESSEN AAN DEN RAAD. Inzake hnnrverlaging en werkwijze der C. t. O. Aan den Raad van de gemeente Leiden zijn volgende adressen verzonden: Geven met versehuldiigden eerbied te ken nen; ondergeteekenden, A. J. Sc'honeveld en H v. Donselaar, resp. voorzitter en secre taris van de Federatie van te Leiden en Om streken gevestigde Woningibouwvereenagin gen, ten deze domicihe kiezende Marnix- straat 11; dat zij kennis genomen hebben van het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan Uwen Raad inzake de huurverlaging van de relatieve hoogere huren; dat de Federatie zich op het standpunt stelt, blijkens het ingezonden adTes van 17 Januari 1930, dat de verkregen rentewinst ten goede behoort te komen aan die blokken, die met 6 pCt. voorschotten zijn gebouwd1; dat de Federatie van oordeel is, dat de huurverlaging, welke met het voorstel be- Teikt zou worden, nog onvoldoende is; dat waar zelfs de grafische voorstelling (ge voegd bij het ingekomen stuk No. 23) van betaalde huurprijzen en getaxeerde huur waarden in relatieve cijfers, nog belangrijke overschrijdingen aangeven van de getaxeerde huurwaarden; zij Uwen Raad verzoeken een verdere huurverlaging mogelijk te maken, door het nemen van de onderstaande maatregelen: le. door over le gaan tot een verdere con versie, n.l. van de verleende 5 pCt. bouw- voorscliot'ten 2e door een jaarlijksche bijdrage van de Gemeente aan het „Fonds voor huurverla ging van met overheidssteun gebouwde ar- be i de rswon i nge n 3e. door het mogelijk te maken, de Wo- ningbouwvereenig'ingen in de gelegenheid te stellen, in deze ook financieel mede te wer ken aan de fondsvorming voor huurverlaging van met overheidssteun gebouwde arbeiders woningen. Zij verzoeken derhalve Uwen Raad alsnog, in dezen geest een beslissing te nemen. Hetwelk doende enz., (w.g.) A. J. SOHONEVELD, Voorzitter (w g H. v. DONSELAVR, Secretaris. Ondergeteekenden, handelende namens en !n opdracht van de navolgende organisaties: den Algemeene Ned. Ohr. Ambtenaarsbond, de Algemeene R.-K. Ambtenarenvereeni- ging. den Ned. Ghr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, den Ned R.-K. Bond van Overheidsperso neel „St. Palulus", verzoeken Uwen Raad, Burgemeester en Wethouders uit te noodigen: a zoo spoedig mogelijk wijziging te bren gen in de werkwijze van de Commission van Georganiseerd Overleg en van de z.g dienst- commissiën b. in deze Commissiën spoedig le doen voorbereiden de regeling der rechtspositie van het gemeentepersoneel, zooals dit door de Ambtenarenwet 1929 wordt geëischt; c eveneens zoo spoedig mogelijk het rap port van de Commissie ad Hoe voor de wij ziging der loon- en sahirisregeling in het georganiseerd overleg te doen behandelen, 't Wel'k doende enz. Namens den Algem Ned. Chr. Ambtenaarsbond. Vlgem. R.-K. Amblenarenvereeniging, Ned. Ghr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, Ned. R.-K Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: De Twent- sche Bank N.V. (filiaal) Leiden, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim. Hoofdzetel: Spuistraat 138150, A'dam. BINNENLAND. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst op 84-jarigen leeftijd overleden. (Binnenland, 3c Blad.) De vooruitzichten der varkenshouderij. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad.) Felle brand in de mosterd- en azijn- fabriek der firma Heitmann te Arnhem. (Gemengd, 2e Blad.) De voetbal-competitie: Z.F.C. won met [iroote cijfers van 't Gooi; P.S.V. wordt kam pioen van het Zuiden. (Sport, 3e Blad.) Internationale schaatswedstrijden te En gelberg en Hamar; overwinningen van Thnnberg en Ballangrud. (Sport, 3e Blad.)' BUITENLAND. Het Volkenbonóswerk te Genève. (Buitenl. 2e Blad en Tel., le Blad.. Gisteren herdacht Dnitschland het 60- jarig jubileum van zijn eenheid. (Buiten landse Blad.) De Spaansche regeering onderhandelt met de oppositie over deelneming aan de ver kiezingen. (Tel., le Blad.) HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Muziekuitvoering. In het Leidsche Volkshuis werd gister avond het derde van de reeks historische concerten gegeven, ditmaal gewijd aan Beet hoven en Sehtibert Mej Annie de Haan, violiste, speelde de Sonate in F majeur, de z.g. „Frühling- Sonafe" en de F-majeur Romance van Beethoven. De dichterlijke lyriek van beide werken ligt haar uitstekend en ze genoten dan ook een gevoelige en doorleefde voor dracht, waarbij mej Jantje van Wering haar met intuïtie begeleidde. Deze, mej. Van Wering, gaf als soliste de Sonate in Bes-majeur van Schubert te ge nieten Dit is één van de werken, waarin de kinderlijke ziel van Schubert zich uit in een tijdduur, die voor den sonate-vorm wel wat mim genomen is. Maar ten slotte is dit een „himmlische Lange Want Schubert's muziek is als een onbekommerd door jubilee- rend leeuwerikslied, waarnaar men niet moede wordt te luisteren. Mej. Van Wering speelde dit werk niet alleen technisch gaaf, het bleek, dat het werk, dat zij geheel „aus- wendig" kent, oo-k haar geestelijk eigendom is geworden. Het was een muzikale voor dracht Als sopraan-soliste trad op mej A. E. M. Bruyn van Amsterdam. Zij beschikt over een mooie, warme 9tem, die zich uitstekend leent voor de innigheden, de charme en den fijnen humor van Schubert. Zij zong eerst twee lie deren van Beethoven: ..Bitten" en „Die Ehre Gobtes", een goede en typeerer.de keuze uit de betrekkelijk met zoo groote liederen-na latenschap van Beethoven De koning der symphonieën was nu eenmaal niet de k^ning van het lied Dat was Schubert Van Schubert werden twee groepen van drie liederen ten beste gegeven, die een beeld geven van den goeden muzikalen smaak der zangeres. ..Die Forelle", „Auf dem Wasser zu sin gen" en ..Eiferzucht und Stok" in de eerste en ..Sonnenstrnlen", „Mit dem grünen Laulenbande" en Rast- lose Liebe" in de tweede groep gaven inder daad een rr.ooie keuze uit den rijken licder- schat van Schubert. Met zin voor voordracht en poëtisch aanvoelen, werden deze liederen vertolkt, waarbij de zangeres door mej. Van Wering met begrip werd geassisteerd. De heer N J. Swierstra gaf een inleiding en toelichting. DE STORM EN DE SPOORWEGEN. Tengevolge van den storm was Zaterdag j.l. op de stations der Ned. Spoorwegen de dienstregeling geheel in de war. Ook op het station alhier, kwamen de treinen met veel vertraging aan; hoewel anders de electrische treinen weinig last van storm of wind hebben, kwamen zij nu ook met 20 minuten vertraging aan. De treinen uit Parijs en Brussel waren meer dan een uur over tijd. Ook d6 dienst op de lijn Utrecht-Leiden was in de war; hier kwamen de treinen met een half uur en meer vertraging aan.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1