67, a 100 Abdijsiroop die Bronchitis!1 VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. VAOERlANDSCHE BANK GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Bestrijdt toch SCHEEPSTIJDINGEN in XIV. BREESTRAAT 79. heeft men ze in de bovenpenanten ge plaatst. Den tijd in aanmerking genomen, mag het con wonder heeten, dat deze steen en bewaard zijn gebleven. De zijgevel in de Dief steeg vraagt ook nog even onze belangstelling. De strekken boven de ramen van de grondverdiep\ng en van een der ramen der eerste verdie ping. zijn hier gemetseld en ieder oor zien van drie sluitsteenenin de midden met een gebeeldhouwd kopje, ter zijden met. diamantkoppen. Naast het eerste .enster zitten nog twe* gevelsteencn, of strikt genomen maar een in eartouchevorrm zonder meer Even trekt hier nog de uitgometseldc schoorsteen dc aandacht, welke rust op twee voluutvormige consoles. NOORD EINDE 24. Ons artikel van 31 December vroeg de aandacht voor een groep gevels, welke in 'i bijzonder werd gekenmerkt door zand- sleonefl ontlastingsbogen boven leruggc- metsclde (hoogvelden. Ditmaal beginnen we mot Breestraat 79, waarvan hot gedeelte boven de vernieuwde ondorpui is geschetst. Deze gevel nemen wo als type van eenige gevels die weer op andore wijze worden gekenmerkt door de ontlasting van den druk op de vensters. Het behoeft geen betoog, dat ook de structuur van dezen gevel nog geheel be antwoordt aan de nationale traditie. Door dat het huis aan de zijde van de Dief- stceg vrijstaat, kan men tevens opmerken, hoe het is opgetrokken op een langgerekt. Gothisch grondplan en dat de topgevel do afsluiting is van het hooge zadeldak. Het geheel is slank en rijzig. De top gevel bezit zès trappen, forsch afgedekt met geprofileerde zandsteenbanden. Boven in den topgevel is een ovaal venster, een z.g. oeil de boeuf. Meestal treedt dit ovale venster in den top op, wanneer do zigzaglijn van den top tevens gemaskeerd wordt door voluten, uit- en ingezwenkte of S-vorige banden. Het ovaal hoort dan lo gisch bij het krulwerk van den top, zooals ook bij de middenrisaliet van ons voorma lige raadhuis het geval was en zooals men nog kan opmerken aap twee topgevels van 'l Rijnlandshuis. Een enkele maal echter wordt hot vier kante vlieringraam bij zuivere trapgevels vervangen door een ovaal, zooals wc ook kunnen opmerken bij Rapenburg 49 .even eens na 1650 gebouwd Wij meenen te hebben opgemerkt, dat dit in 't algemeen niet vroeger dan onge veer 1650 voorkomt. Door den gevel Ioopen onder de ven sters slechts breede vlakke zandsteenban den, en geen hoekblokken zijn aanwezig, wat reeds wijst op een neiging tot versobe ring van het muurvlak. Het wil ons toe schijnen dat men na 1650 niet zoo sterk meer de behoefte gevoelde picturale effecten te voorschijn te roepen. En tegen 't einde der eeuw zijn de banden en vooral dc hoek blokken veelal geheel verdwenen. Vermoe delijk zijn do vensters in de eerste ver dieping verlaagd, zoodat hier de band werd gebroken. Mij dunkt, de geheelo toestand wijst er op. dat ook deze band eens ouder do vensters doorliep. Boven de ramen zien we zandsteonblok- ken als strekken gebezierd. In de midden zijn deze telkens versierd met een ge beeldhouwd kopje, en terzijde vinden we een diamantkop. Dit alles is sluitsteenvor- mig ornament, zooals we eveneens on kon den raorken bij do uit één stuk gehakte ontlastingsbogen van de vome groep. Deze gevel dateert zich zelf. In de eerste verdieping vinden we twee jaartalstecnon met cartouche, waarop in het. sohildvormig middengedeelte de aan duiding- Anno 1652. Tusschcn de ramen is nog een derde steen met cartouche ge plaatst met in het midden een hoed. ge kroond en versierd met oranjebladen. Een Oranjehoed dus. Do stichter van het huis is zeer zeker een warm aanhanger van het Huis van Oranje geweest en do gevelsteen met den Oranjehoed lean een demonstratie zijn ge weest. Men herinnert zich, dat in 1652 Stadhouder Willem II stierf en dat ziin heengaan niet algemeen werd betreurd. De namen Stadhouderlijke en Staatsgezinde partijen zeggen genoeg. Terwijl men in Am sterdam in een der kerkezakjes een aan zienlijke gave vond gewikkeld in een pa. pier met. het volgende rijrapjo; ..De prins is dood, Mijn gaaf vergroot. Geen blijdeT maar Na tachtig jaar." is het geen wonder, dat een warm aan hanger van Oranje te Leiden juist de vrij- heidshoed met Oranje-emblemen in den ge vel liet plaatsen. Zoo zit. in zoo'n gevelsteen een stukje geschiedenis waarover men kan raediteeren Oorspronkelijk zaten genoemde gevel steenen in de onderpui van het huis, doch bij de verbouwing daarvan, omstreeks 1880, O-l 8 cXn\£c X In de tweede plaats heb ik het boven gedeelte van den gevel Noordeinde 24 ge schetst. De vernieuwde onderpui is weg gelaten. We zullen over dit aardige geveltje niet uitvoerig uitweiden en slechts enkele op merkingen maken. Het valt in de eerste plaats op, dat de top weer gevat is in een gelijkbeenigen drie hoek met hoeken van 60 gr. en die dus door de loodlijn verdeeld kan worden in twee rechthoekige driehoeken. In vier even gToote rechthoekige driehoeken iaat zich de rest van den gevel verdeelen. Het ge heel is dus weer streng geometrisch ge dacht. De vijf trappen van den top zijn smal en hoog cd afgedekt met geprofi leerde zandsteenbanden. Boven de ramen vinden we weer steenen dekstukken met een kopje in de midden en diamantkoppen ter zijden, evenals bij den vorigen geveJ on bij het pakhuis No 16 op de Heeren gracht. Ln den top is een gevelsteen ge plaatst met een drietal roskammen ver sierd, waaronder het jaartal 1671. Slecniê één breedo band loopt boven de pui door het gevelvlak. VaD de muurankers is het bovenste versierd met éen naar voren om gebogen krul. En kijkt u, als u in de buurt komt, meteen even naar Noordeinde 11. De on dorpui is ook hier gemoderniseerd. Zeer waarschijnlijk is ook deze gevel een trap gevel geweest, maar de trap is sinds lang verdwenen en 't huis is vlak afgedekt met een kroonlijst. Boven de twee ramen der eerste verdieping ziet u nog twee kopjes. Deze kopjes behooren evenals de diamant koppen ter zijde, weer tot de zandsteenen strekken boven de ramen. Van die strek ken is overigens niets meer te zien daD do uitstekende kopjes. Men heeft, voor de mooiigheid, den gehce.len gevel met cement besmeerd en daarop ten overvloede nog een grijsgroen verflaagje aancebracht. Nu is alles karakterloos en glad. Zoo behoort het immers! Herhaaldelijk als u door de straten van Leiden loopt, kaD het u opvallen, hoe ijve rig men hier en daar in vroeger jaren is bezig geweest met cement en grauwe verf te deraonstreeren dat het bevallig picturale wezenloos en suf behoort te zijn. Wij zul len daarop herhaaldelijk wijzen. Intussehen maak ik u nog even opmerk zaam op do gevelstconen met het jaartal Anno 1660 waartusschen een. steen met een leeuwenkop De jaartalsteenen zijn gewoon vlak behandeld. De leeuwenkop herinnert aan die welke in een volgend artikel ter sprake zal komen Geheime teekens, echtheidskenmerken. Zooals elk voorwerp het caohet heeft van den maker of ontwerper, zoo hehben ook de postzegels iedeT in hun soort de een of andere bijzonderheid, waaraan men als verzamelaar, en in 't bijzonder als speciaal verzamelaar, kan zien wie de ontwerper, graveur of uitgever is. Wij vinden dit reeds op het allereerste zegel, n.l. Engeland 1840 1 penny. Deze zegels werden vervaardigd in vellen van 240 exemplaren. In elk der benedenhoeken kan men vinden eenige let ters, op ieder zegel verschillend, in 't ge heel echter één geheel vormend, wa-araan men zien kan welke plaats de zegels op het vel moeten hebben ingenomen. Bij de latere uitgave n.l. die, van 1358 tot 1384 treft men op bijna alle Engelsche zegels in de vior hoeken duidelijk zichtbaar een let ter aan. Ook vindt men op vele van deze zegels nog een nummer, bet z.g. plaatnuiii- mer soms duidelijk zichtbaar, vaak echter alleen te vinden met een vergrootglas, daar het dan zeer kunstig in het ornament ver borgen is. Maar niet alleen letters of num mers zijn echtheidskenmerken, ook moe ten wij daartoe rekenen ondergrond, water merk, papiersoort, enz. waarover wij vroe ger reeds gesproken hebben en waarop wij ter gelegener tijd weer eens uitvoeriger terug zullen komen. Welk nut de gehcimteekens voor den staat hadden, is duidelijk, immers zij voor kwamen schade door vervalsching, die ge makkelijker aan te toonen werd. Daar aan vankelijk het gebruik als frankecrobject het eenig doel der zegels was. is het wel duidelijk, dat niet ten gerieve van verzame laars geheime teekens werden aangebracht. En. heel eigenaardig; in verloop van tijd werden nu deze geheime teekens, soms tientallen jaren later dan de omloopstijd der zegels, van de hoogste interesse voor den verzamelaar, en van heel wat meer belang, dan zij vroeger voor den Staat waren. Zij bewaren hem er nu voor, en vaak worden op de veilingen buitensporig hooge bedragen voor deze zegels besteed, omdat het dank zij de geheime teekens voor een zeldzaam stuk wordt verkocht. En ook zijn zij, bij drukverschillen welkome en zeer gezochte aanleiding tot speciaal ver zamelen, alsook oorzaak van prijsverschil len. Kortom zij brengen creheel nieuw leven in onze mooie liefhebberij. PHILATELIST. OM TE RUILEN. Belpië 1905, 10 centime, Karmijn; 1912. 1 centime. Oranje; 1912. 5 centime. Groen. Duitschland 19211922 60 pfennig, wijn- kleur. 19211922. 200 Mark. Karmijn op Chamois, 19211922, 300 Mark. Groen op chamois; 19211922. 500 Mark, Oranje rood op chamois, 19221923. 3 Mark. Rood; 19221923. 10 Mark. Karmijn en Rose; 1923, 125.000 op 1000 Mark. Rose; 1923.^ 2.000.000 op 5.000 Mark. Rose. Doitsch-Ocsteniijk. 1919. 5 Heller. Grijs; 1019. 10 Heller, Rood. 1919. 20 Heller donker-groen; 19201921. IS Heller. Blauw groen; 1921, 3 Kronen. Geel-groen op don ker groen. Frankrijk. 1900. 2 Centime, Bruin Violet; 1900, 15 Centime. Oranje; 1903, 10 Centime, Rose; 19231925 10 Centime Groen; 1925, 15 Centime. Bruin Violet; 1925 40 Centime, Rood; 1925 (Berthelot) 90 Cen time Rood-bruin: 1925 1 Frank. Blauw Hongarije. 1909. 6 Filler. Olijf; 1909 10 Filler. Karmijn; 1909. 60 Filler. Groen; 191617. 10 Filler. Rood; 1916—17. 10 Kronen, Bruii\ Violet en Lilas; 1919—'20, 2 Filler, Bruin Rood. J921 CdiensO 100 Fil ler. Rose. 1927. 16 Filler. Blauw-Violet: Nederl. Indië, 1912'13. 7 1/2 Cent. Grijs- Bruin. 1913'14. 10 Cent. Karmijn; 1913 '14 20 Cent. Groen. Noorwegen, 1910'20. 10 Ore. Karmijn; 1010'20 20 Ore Blauw Oostenrijk. 1908. 12 Heller. Rood; 1922, 1/2 Kroon. Geel-Bruin. Suanie. 1922*23 25 Ontisimi. Karmijn; Tjecho Slowakije, 1923, 100 Heller Rood; 1925, 50 Heller. Donker-Groen, 1925, 1 Korona. Rood Tnrkije. 1914, 20 Para. Rood; 1914. 1 Piastre, Blauw: 1914. 2 Piastre, Groen en Zwart 1916. 1 Piastre. Violet en Zwart Zweden, 1910'19. 5 öro. Groen; 1910 '19. 15 ore, Rood-Bruin1920'24. 15 öre, Violet. Correspondentie. Mej. .T. J. T.. Oegstgeest Uw vragen zal ik schriftelijk beantwoorden. U kunt ze binnen eenige dagen verwachten. RECLAME. VOOR BELASTE WAARDEN VGRAVENHACE Tegen oeurskoers 0BLI8AT1ÈN m. jaarl uitloting De ramp in het Maasdal. In de eerste dagen van December heerschte in een groot deel van West-Europa een zware mist, welke eeDige dagen aanhield. Op zich zelf is dat omstreeks Sint-Nicolaas en Kerstmis niets bijzonders. Ook in ons land is het een bekend verschijnsel, zij het ook niet in die mate als bij de voor Londen even beruchte als karakteristieke mist, waardoor in die wereldstad af en toe het ge- heele verkeer ontwricht wordt. Hier is het een groote zeldzaamheid, dat men in den letterlijken zin des woords geen hand voor oogen kan zien en meestal duurt dit ver schijnsel dan ook niet lang. Toch komt hel genoeg voor, dat de scheep vaart, vooral bij het invaren en verlaten van onze havens, hinder van mist ondervindt Aanvaring tengevolge van mist is niet zoo heel zeldzaam, evenmin als aanrijding op de groote verkeerswegen en vertraging in het spoorwegverkeer Als er niet iets bijzon ders bij gekomen was, zouden wij ook dezen mist waarschijnlijk alweer vergeten zijn. Maar er gebeurde wèl iets bijzonders. Van hel Belgische Maasdal uit, hoofdza kelijk in de buurt van Engis f20 K.M. zui delijk van Luik) kwam het ontstellend be richt, dat een paar dagen nadat de mist was gekomen plotseling niet alleeD een groot aantal ziektegevallen, maar tientallen sterf gevallen waren waargenomen. Geen wonder dat de bewoners dier streek door een soort paniek werden aangegrepen en dat de ge beurtenis over de gehecle wereld de grootste belangstelling trok Aanvankelijk scheen men hier voor een groot raadsel te staan. De eerste berichten waren zoo onvolledig. De houding der auto riteiten maakte op velen geen bepaald gun- sligen indruk Bij dergelijke rampen meent men dikwijls goed te doen, door geruststel lende mededcelingen te verspreiden. Zoo werd thans officieel medegedeeld, dat niet anders dan de mist oorzaak kon zijn van het noodlottig verloop bij de talrijke slachtoffers. Het waren bijna uitsluitend oudere men- schen met reeds bestaande afwijkingen der luchtwegen, zooals asthma en chronische bronchitis. Maar dc bevolking der getroffen streek, en wij mogen wel zeggen: bijna de heele wereld, was daar niet mee tevreden. Intussehen deed zich een tweede eigen aardig verschijnsel voor, dat ,n dergelijke omstandigheden vaak wordt waargenomen. Zonder voldoende ingelicht te zijn over allo aanwezige omstandigheden, komt menigeen met een verklaring aandragen, die meestal achterna meer op fantasie dan op werkelijk heid blijkt te berusten. Er waren er, die meenden dat de mist zonder meer het ge beurde verklaren kon Het was niet onmo gelijk. dat in die koude mist kleine ijs kristalletjes zaten, die op de reeds zwakke luchtwegen een verderfelijken invloed uit oefenden Er werden voorbeelden uit vroe gere tijden opgerakeld, dat iels dergelijks zou gebeurd zijn. Daarbij werd vergeten, dat hot voor die historische voorvallen nog veel moeilijker zou zijn uit Ie maken dan nu, of toen misschien ook nog. behalve de mist, een bijkomstige oorzaak had ingewerkt. Anderen waagden dc onderstelling, dat fijn stof, afkomstig van uitbarstingen van vuurspuwende bergen na een lange reis In dezen mist was terecht gekomen. Hierbij werd niet opgehelderd, waarom op zoovele andere plaatsen, waar een even dikke mist was geweest, geen bijzondere schade was ontslaan. Omdat onder de slachtoffers vele aslhma- lijders waren, werd zelfs de onderstelling geuit, dat allergische stoffen een rol ge speeld zouden hebben. Ilel is toch bekend, dat overgevoeligheid voor bepaalde stoffen zich menigmaal openbaart door aanvallen van asthma. Het zou niet ondenkbaar zijn, dat de mist ophooping van zulke allergische stoffen zou veroorzaken, door de gewone ver spreiding van verdunning in de atmosfeer tegen te houden. Maar ook bij de hevigste aanvallen van asthma is een zoo groote sterfte nog nimmer waargenomen. Door eenvoudige redeneering was dus wel reeds het besluit gewettigd, dat er nog een andere bijkomstige oorzaak in het spel moest zijn. Twee Nederlandsche geleerden hebben den praktischen regel toegepast om zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte te gaan stellen. De bevindingen van prol. Sleeswijk en ran prof. Storm van Leeuwen, dooj beide onafhankelijk van elkaar te boek gesteld hebben er veel toe bijgedragen om een beier inzicht in den gang van zaken te verkrij gen. Wel bestaat geen absolute zekerheid, omdat verzuimd is de noodige onderzoekin gen tijdig to doen en men dus wel genood zaakt is. eenigszins achteraf tc redeneeren. Maar do conclusie, waartoe beide onderzoe kers gekomen zijn. is toch we! zeer aan nemelijk. In dat gedeelte van het Maasdal, waar do meeste ongelukken voorkwamen, bevinden zich talrijke fabrieken Het is voldoende be kend. dat vele industrieën aanleiding geven lot het ontwikkelen van voor den mensch schadelijke gassen, tn den regel komen dez9 niet in zoo groote concentratie in de tucht voor, dat er directe schade van ondervonden wordt. Het is de taak der arbeidsinspectie, cr voor te zorgen, dat bij ontwikkeling van te groote hoeveelheden voor vciligen afvoer gezorgd wordt De hooge fabrieksschoorstee- nen dragen er toe bij, dat er reeds groote verdunning plaats heeft, voordat de lucht lagen, waarin de mensch zich gewoonlijk beweegt, vergiftigd worden. Het is duidelijk, dat een frissehe wind van groot belang is om de schadelijke gassen voldoende te ver dunnen. Als er dikke mist heerscht, is hei echter in den regel bladstil. Dan bestaat dus een goede gelegenheid voor de gifgassen om zich op de hoopen en kan de atmosfeer er veel sterker door bezwangerd zijn dan anders het geval is. Nu is gebleken, dat de daar aanwezige fabrieken drieërlei schadelijke gassen laten ontsnappen; fcoolmonoxyde. waarover ik in mijn vorigen brief schreef, zwavelverbindin- gen en fluorwaterstof. Vooral het laatstge noemde gas is als zeer schadelijk bekend. Tevens weten wij nu dat in de omgeving van die fabrieken, met name aan de zijde, tegenovergesteld aan die, vanwaar de heer- schende wind komt. landbouw en veeteelt zoo goed als onmogelijk zijn. Zoomin planten als dieren willen daar gedijen. In een der gelijke omgeving kan natuurlijk de mensch ook schade lijden In zijn voordeel is, dat hij zich meestal meer verplaatst dan de dieren en daardoor ook wel in een omgeving komt. waar dc schadelijke stoffen niet, of althans niet in die male aanwezig zijn. Maar wan neer tengevolge van den mis! de gebruike lijke afvoer onmogelijk word', dan wordt het gansche mislgebied door het vergif door trokken. zoodat het op iedereen kan inwer ken. Zij, die het minste weerstandsvermo gen hebben, zullen als slachtoffer vallen. Indien dc toestand langer zou duren, was mogelijk elk leven vernietigd geworden. Prof Storm van Leeuwen wijst zeer te recht op de groote beteekenis van het ge beurde. De natuur heeft een proefneming getoond, waaruit blijkt, hoe samenwerking van bepaalde omstandigheden tot noodlottige gevolgen kan leiden Al zal een zoodanige samenloop niet zoo dikwijls plaats hebben, met de mogelijkheid dient rekening gehou den te worden en bij gevaarlijke industrieën zal meer dan tot nu toe reeds geschiedde, re kening met dergelijke mogelijkheden gehou den moeten worden Welke fabriek in dit ge val de meest schuldige is. valt thans nog niet te beslissen. Een nader onderzoek kan niet uitblijven. Niemand gelooft meer. dat de mist alleen de oorzaak was Later zullen wij er misschien nog wel meer van honren. H. A. S. Steunt, bij gelijken prijs U Hut De Nederlandsche Industrie, Hiermede dient gij Uw toni En bestrijdt gij de werkloi RECLAME. (C Als elk jaar opnieuw eeD bronchitu komt waarschuwen dat het koude jat S1 getij is ingetreden, waarom dan gj Abdijsiroop genomen? Menschen metsel jaren telkens terugkeerendc bron,- Jffl vonden daarbij baat. Abdijsiroop schappelijk samengesteld, verwijder! JB® taaie met ziektekiemen bezoedelde 'J^H en helpt Uw ademhalingsorganen. St^l menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk,, veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzisJ de kou, Kinkhoest, Influenza, Astbü AKRER's J hel „Voor de Borst" len Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fly Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbon Fr (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw generic I ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestold? Abdijiir* •t KON. NED. STOOMB. MIJ. BENNEKOM, uifcr., 15 Jan. te VaJP BERENICE, 15 Jan. v. Lissabon n.1] C'ERES, 16 Jan. v. Amst. te Ham! EUTERPE, 15 Jan. v. R'dam te Pj 1LOS, 15 Jan. y. Fiume n. Bari. JASON, 15 Jan. v. Salonica te Sm; ODYSSEUS, 15 Jan. v. Gothenburg Am st. ORANJE NASSAU, 16 Jan. v. K. te Amst. PLUTO, 15 Jan. v. Kopenhagen t»1 huus. POSEIDON, Middl. Zee n. Araet.,vul Jan. n.m. 8 u. Finisterre. ^Üj TELLUS, 15 Jan. v. Genua n. Livonr. PERSEUS, 16 Jan. v. Odense te Ai .fl ORESTES, 16 Jan. v. Hamburg te LS PROTEUS, 15 Jan. v. Amst. n. SIMON BOLIVAR, 16 Jan. t. W.-Indiö, Did I HOLLAND—AMERIKA LIJN. NIEUW AMSTERDAM, 16 Jan. vufl York te R'dam. DELFTDIJK, Pacific Kust n. R'del Jan. v. Londen. IAVANEW YORK-LIJN. BURGERDIJK, 15 Jan. v. Now-Yoir:'(j Java. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND1 MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, pass. 16 Jan. Oucssant. RÜEPAT, thuisr., 15 Jan. v. Genus. I' BOLLAND—0. AZIË-LIJN. ZOSMA, 15 Jan. v. R'dam n. Japail ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJ* ALGORAB, 16 Jan. v. Hamburg talc terdam. ROTT. LLOYD. SLAMAT, thuisr., 16 Jan. v .Singapc HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIAS, 16 Jan, van Port Soudan n. .W-- JAGERSFONTE1N, 16 Jan. van Port 6 beth n. East London. RANDFONTEIN, 15 Jan. van Mozam» te Beira. MELISKERK, 15 Jan. van Mosselbaai» Kaapstad. MAASKERK, thuisr., pass. Ï5 Jan 0» sant. HELDER, 10 Jan n.m. 10 u. v. W.-1Ü te IJmuiden verw. HEEMSKERK, 16 JaD. v. O.-Afiib' R'dam. BANDOENG, 15 Jan. v. Hamburg n' terdam. NIEUWKERK, uitr., 15 Jan. te Beira. KON HOLL. LLOYD. MAASLAND, 16 Jan. van B. Aires W| Antweroen te Amst. EEMLAND, 15 Jan. 12 u. 'snachts Amsts te Hamburg. DIVERSE STOOMVAARTBERÏCBTEJ HILVERSUM, 15 Jan. van B. Aires te M Constitueion. SOESTERBERG, 15 Jan. van Cardial Sierra Leona. FARMSUM, 14 Jan. van Rio Janeiro 1 Bahia Blanca. BEURSPLEIN. R'dam n. La Plata, pa* 1 Jan Las Palmas. CHRISTINE, 10 Jan. van Ravenna ^1 Stamboul. j MOORDRECHT, Cory ton n. Huil, pas Jan Spurnhead. ROSSUM. 15 Jan. van Rdam le Madeira I SCHIE, 10 Jan. van Tunis n. Sfax I u\

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14