H. M. PIERROT OPRUIMING 'T LOOPT STORM IN DE NOOITGEKENDE r TOM NElLLAN's PROEFTIJD 71*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Januari 1931 Derde Blad No. 21726 GEMEENTEZAKEN. wmr VAN ONZE AFDEELING HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, ENZ. En geen wonder, alles moet weg. Verkoop voor minder dan de helft van den gewonen prijs Profiteert er van, komt nooit terug. Sluiting 31 Januari a.s. FEUILLETON. hij deed wai T°m hem ?*- d»r zi?nPT,fn eedachte aan d6n hond ooor zijn hoofd, maar het leek hem zoo'n onmogelijk denkbeeld, dat hij het weer oven 'lug van zich afschudde. benoemingen. Lakenhal en Gemeente-archief. 5 ,,W stellen thans voor de betrek kingen van gemeente-archivaris en direc- leur de- Lakenhal te splitsen en stellen voor I ■oemen tol archivaris den heer mr. J. W Verbuigt. thans adjunct-archivaris en tot directeur der Lakenhal den heer A. Coert, thans adjunct-directeur. het adres van het p. a. s. On hel adres van het Plaatselijk Arbeids Secretariaat inzake de werkloosheidsbestrij ding en de verzorging van werkloozen. mer- o en w op. dat omtrent deze aange gleden bezwaarlijk nieuwe gezichtspun ten Zijn te openen na de uitvoerige discus sen welke dienaangaande nog kort geleden in den Raad hebben plaats góhad en na de „hrifteliike behandeling van nagenoeg alle ÏÏeTl het Verslag van het verhandelde in de Be>-hen van den Gemeenteraad over de Wmbtin' 1931 en het antwoord daarop in dë Memorie van Antwoord. Waar dit adres blijkbar- p,in onderdeel is van een alge meens van 'buiten onze gemeente geleide, ad'remkweging immers in tal van gemeen teraden kwamen woordelijk gelijkluidende adressen Ier tafel en dus niet bepaald op toestanden in onze gemeente staat, daar meenen B. en W. met een summiere behan- 'delingvan de opgesomde punten te kunnen volstaan ad lo (Woningbouw aanleg sportterrei nen enzBehalve de 298 vereenigmgswo- itingen, waartoe de Raad reeds medewerking verleende, ligt het in het voornemen ook nog te doen bouwen 56 gemeentewoningen. Een voorstel aan den Raad terzaike kan zeer spoedig worden tegemoet gezien. Twee kin derspeelterreinen (Zuider- en Westerkwar tier) zijn reeds in aanleg; een plan voor het Noorderkwartier zal binnenkort Ier tafel komenl Voor een vierde terrein (Ooslerkwar- tier) is grond gereserveerd bij het binnenkort in uitvoering komende stratenplan in de om geving van Driftstraaf en Javastraal. ad. 2o. (Krotten-opruiming). Deze zaak heeft zeer bijzonder de aandacht van B. cn W. en in overleg met de Gezondheidscom missie» worden enkele plannen uitgewerkt. Voor de bestrijding van de acute werkloos heid hebben zij uithoofde van hun langdu- rigeMfcrbereiding, wellicht gepaard aan onteigening, geen beteekenis. ad. 3o (Verbetering bestraling) De pas door den Raad aangenomen voorstellen in zake [Haarlemmerweg, Heerensinge! en Morschsingel wijzen er wel op, dat len doze niert wordt stilgezeten, ad. 4o. (Bespoediging uitvoering gemeen telijke werken). Zooals B. en W reeds meer malen ibeloogden, is aanzetten tot spoed ge heel overbodig, daar er aan de voorbereiding van tal van werken met ijver gewerkt wordt. Over het algemeen wordt echter weinig be seft, welk een complex van voorbereidende maatregelen steeds moet worden genomen (B. en W. wijzen slechts op verleggen van kabel# voor do centrale en de telefoon, van gas en waterbuizen, enz.) alvorens een werk kan worden aangevangen. Op uitvoering, in den wintertijd, van daarvoor in aanmerking komend schilderwerk en andere onderhouds werken zijn B, en W., evenals vorige jaren, bedachI ad I 5o (Verhoaging steunbedragen). Een voorstel, om den steun voor gehuwden op f. 15 per week le brengen, is van B.| cn W. niet te verwachten, evenmin als dit geschiedt in groolere en rijkere ge meenten ad. 6o (Toeslag op kasuitkeering). Ook een zoodanig voorstel is van B en W. niet te verwachten, omdat dit geheel zou indrui- rchen tegen de lot nu toe in onze gemeente gevolgde gedragslijn, om den steun pas te doen optreden, als de „self help", die door de we/kloozenverzekeriog wordt verkregen, is uitgeput. Het verstrekken van toeslagen op de knsuitkeeringen is een onfeilbaar middel om del ontwikkeling van de werkloosheids verzekering in de richting van hoogere uit- keeringen stop le zetten, zooals trouwens reeds gebleken is. Indien van de contribu tion aan de vakvereenigingen een grooter deel dan thans werd bestemd voor de werk loosheidsverzekering en een kleiner deel voor versterking van de slrijdkassendan zouden alle kasuitkeeringen onmiddellijk en naar evenredigheid van deze hoogere bij dragen kunnen worden verhoogd. Indien de gemeente de gewenschte verhooging van de kasuitkeeringen door toeslagen ging ver leenen, zou drt niet anders zijn dan indirecte subsidieering van de strijdkassen op kosten van de belastingbetalende burgerij Nimmer zal het College in zijn tegenwoordige samen stelling aan een dergelijke manipulatie zijn medewerking verleenen. Over 1930 zou, hetgeen bij dit punt ge vraagd wordt, een meerdere uitgave van pl.m f 15.000 gevorderd hebben. De kosten van 1931 zijn niel le schatten, doch dat' die veel hooger zouden zijn, is duidelijk. ad. 7o. (Verstrekking brandstolfenbons). - Verstrekking van een wekelijksohe bon voor brandstoffen geschied! reeds in onze ge meente sedert 1 November 1930 Deze vraag bewijst o.m. de niel-Leidscihe afkomst van het adres. ad 8o. (Opheffing wacbttijdregeling). De wachttijdregeling doet zich alleen gevoelen wanneer gedurende vele weken achtereen hooge loonen zijn genoten, of indien gedu rende langen tijd de gezinsinkomsten zeer beduidend zijn geweest. Er is ook aan de uit gebreidheid van de werkloosheid geen motief te ontleenen, om de wachttijdregeling die bovendien soepel wordt toegepast, op le heffen. ad. 9o. (Verstrekking Weeding, schoeisel en dekking). Verstrekking van kleeding, schoeisel en dekking aan werkloozen en hun gezinsleden naar behoefte kan de Gemeen telijke Sociale Dienst niet op zich nemen, daar deze dienst en dit heeft men bij de instelling nadrukkelijk gewild niet indivi dueel helpt, maar massaal, d.w.z. met nor men en regelen, die voor allen van toepas sing zijn. Vervulling van de beslaande be hoeften dienl (e geschieden door instellingen, die de Indjvidueele steunvcrleening be oefenen, zooals kerkelijke en liefdadige in stellingen, en in uiterste gevallen de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het is B. en W. bekend, dat steun in natura daar sedert jaren niet onbe kend is en juist dezen winter meer dan vroeger wordt toegepast. ad. lOo. (Steunverleening losse transport arbeiders). Deze geschiedt alhier reeds sedert de instelling van den Gemeentelijken Socia len Dienst, evenwel niet onbeperkt. Het is niet het voornemen, de bestaande beperking uit te breiden, daar de bestaande regeling, naar B. en W. uit een individueel onderzoek bleek, voor den zuiver lossen transportar beider voldoende is, om zich door de moei lijke tijden van werkloosheid heen te hel pen. Voor de overige, zich noemende losse transportarbeiders, die zich evenwel in goede ploegen niet hebben welen slaande te houden, zou alleen een voor onbepaalden tijd opengestelde steun baat geven, met ge volg, dat deze categorie zich snel zou uit breiden, Besluiten in die richting zijn van het College niet te wachten. Volledigheidshalve merken B. en W. nog op, dat van de punten 510 alleen punt 6 lot de competentie van den Raad behoort. De overige punten behooren krachtens raads besluiten óf tot de competentie van hun Col lege óf krachtens de wet (punt 9) tot die van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon. de voorstellen van stralen. In zake de door den heer van Stralen d.d. 18 December 1930 ingediende voorstel len, vestigen B. en W. er de aandacht op, dat krachtens de verordening op den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken de voorstellen 1 en 3 tot de competentie van het College behooren. Aanneming van voor stel 2 zou moeten leiden tot wijziging van bovengenoemde verordening en van de be grooting, daar momenteel alleen steun wordt gegeven aan uitgetrokken werkloozen en de bedoeling van voorstel 2 is steun te verlee nen reeds vóór betrokkenen van hun kas uitgetrokken zijn. Voor hun oordeel over voorstel 1 (wijzi ging regeling huurtoeslag) verwijzen B. en W. naar de Memorie van Antwoord op het Sectieverslag. Het verleenen van huurtoe slag ten beloope van het bedrag aan huur, dat boven 1.2.50 wordt betaald, is een ver kapte poging, om de steunnorm van t. 13.50 voor een echtpaar te brengen op f. 15. Immers, thans wordt de huurtoeslag ver- RECLAME. 7397 MAARSMANSSTEEG 14 TELEFOON No. 630 leend voor huren boven f. 4en waar de georganiseerde abeides vijwel algemeen in huizen wonen, die 2.50 of meer aan huur doen, staat de verlaging van de huurnorm van f. 4.op f. 2 50 practisch gelijk met het verhoogen van de steunnorm van I. 13 50 op f 15— Het College heeft gezien den plaatselijken loonstandaard, geen vrij heid dit voorstel te steunen. Ten aanzien van de voorstellen 2 en 3 (toeslag op kasuitkeering; tijdelijk builen werking stellen van wachltijdregelincl. ver wijzen B. en W. naar het praeadvies op het adres van het Plaatselijk Arbeids-Secreta- riaat (punten 6 en 8). Nog een9 willen zij er op wijzen, dat aan de uitgebreidheid van de werkloosheid naar hun inzicht geen motief kan worden ontleend, om den steun op te voeren. Dat de voorsteller dat zelf ook wel inziet, moge blijken uit de omstandig heid, dat voorstel 2 door hem ook is ge daan bij de begrootingsdebatten in Januari 1930, toen van een uitgebreide werkloos heid geen sprake was. Het is toen verwor pen met 219 stemmen. Volledigheidshalve voegen B en W. hier nog aan toe. dat, indien het voorstel sub 1 (huurbedrag boven f. 2 50 vergoeden) over 1930 was toegepast, de kosten pl m f. 9.000 zouden bobben bedragen. En vermits de huurtoeslag boven f. 4.een uitgave van f. 933.87 heeft gevorderd, zou dus voorstel 1 over 1930 pl.m, t. 8,000meer hebben ge kost Hoeveel die kosten over 1931 zouden zijn, is alweder niet te ramen. De kosten van het voorstel 2 (toeslag kas- uilkeering) zouden over 1930 pl.m. f. 15.000 hebben bedragen. Hel steunbedrag over 1930 bedroeg rond f. 100 000 en de voor stellen 1 en 2 van den heer van Stralen zouden dit bedrag dus met f. 23 000 of 23 pCI hebben doen 9tijger. adres van het w. a. c. De eischen, door de Gezamenlijke Werk loozen Agitatie-Comité's gesteld, geven B. en W. aanleiding tot de volgende opmer kingen: le. De wachttijdregeling doet ziel) alleen gevoelen, wanneer gedurende vele weken achtereen hooge loonen worden genoten, of indien gedurende langen tijd de gezinsin komsten zeer beduidend zijn. Er is geen reden, om de wachttgdrege- ling, die bovendien soepel wordt toegepast, op te heffen. 2e. Dat de beperking van de verplichting, om zich tweemaal per dag te melden voor controle, zooals deze bestaat voor de steun- trekkenden, met uitzondering van metselaars, timmerlieden, schilders en stucadoors, ook maar eenigszins den toestand der werk loozen kan verlichten, is niet duidelijk. Voor een goede controle is handhaving van de dagelijksche melding, zoowel bij de ar. beidsbenrs als bij de organisaties, zooals deze geregeld is, noodzakelijk. 3e. De steunregeling is in het leven geroepen, om arbeiders, die, nadat zij uit. getrokken zijn uit hun werkloozenkas, nog geen werk bekomen hebben, te behoeden voor totalen ondergang. Wanneer zjj voor ondergang gedeeltelijk heboed worden door gezinsinkomsten, past de gemeente het tekort bij. Geen rekening houden met gezinsinkom, sten zou ten opzichte van de gemeente- financiën niet te verantwoorden zijn; boven dien rust op elk gezinslid, dat werkt, de moreele plicht, het gezin, waartoe het be hoort, zooveel als in zijn vermogen is te steunen 4e. „Geen afvoering van crisissteun bij ziekte" is in strijd met het le lid van art. 10 van de verordening van 20 Oct 1924. Zieke werkloozen blijven evenwel niet van steun verstoken, aangezien de gemeentelijke Commis.-ie voor Maatschappelijk Hulpbetoon hun uitkeering verstrekt. 5e. Art. 25 van het Reglement, bedoeld in art. 3 van de verordening van 20 Oct. 1924 verplicht den gesteunden werkloozen werknemer passenden arbeid te aanvaarden. De wjjze, waarop dit artikel steeds is toe gepast, heeft bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken nimmer aanleiding tot kwesties gegeven. 6a B. en W. zijn van meening, dat de thans geldende steunregeling, waarbij in totaal kan worden genoten f. 22.25 steun, f.2.huurtoeslag, een rentezegel ad. f. 0.25 en in den winter gedurende 22 weken 1 HL. parelcokes, beslist elke critiek kan doorstaan. Zij steekt bovendien verre uit boven de meeste steunregelingen in ons land. Da eischen door de Gezamenlijke Werkloozen Agitatie-Comité's gesteld, zijn op zijn zachtst uitgedrukt schromelijk overdreven. Aanvulling van huishuur boven f, 3.— zou een verlaging van de huurnorm met f. 1. en dernalve een verkapte steunverhooging voor genuwden en kostwinners met f. 1. beteekenen. Het verstrekken van 1 H.L. parelcokes gedurende 22 weken in het winterseizoen achten wjj in een normalen winter rnim voldoende. Bij felle koude wordt, zooals ge bleken is, direct ingegrepen. f. 2.kolengeld is niet alleen een over dreven eisoh, maar bovendien is het ver strekken van natnra voor velen te ver kiezen boven een uitkeering voor brand stoffen in geld. Wanneer bij gedeeltelijke werkloosheid over het gedeelte der week, waarin niet gewerkt is, een evenredige uitkeering wordt verstrekt., hetgeen zou beteekenen, dat voor de bepaÜDg van den steun met het ver diende loon geen rekening wordt gehouden, zullen toestanden ontstaan, waarbij gedeelte lijk werkloozen een hooger weekinkomen bereiken, dan arbeiders, die een geheele week werkzaam zijn. Hierom alleen reeds kan aan dezen eisch niet worden voldaan. Bovendien wordt in het geheele adres het verscuil tusscheo steun en loon uit het oog verloren. En wat ten slotte de geëischte verlaging van de prijzen voor gas en electriciteit voor arbeiders betreft, gelet op het her haaldelijk door den Raad ten deze inge nomen afwijzend standpunt, meenen B. en W. op dezen trouwens onuitvoerbaren eisch hier niet nader te moeten ingaan. verlaging huurprijzen voor de bouwvereenigingen. Zooals bekend is, strekte een gedeelte van de 4'/a pet geldleening 1928, aange gaan krachtens besluit van 5 Maart van dat jaar tot aflossing van de door het Rijk aan de gemeenle op den voet van de wo ningwet verleende 6 pet woningbouwvoor- schotten, teneinde gelijk B. en W. in de toe lichting tot hun voorste] schreven, een ver- laging van huurprijzen bij de daarvoor in aanmerking komende bouwplannen, in de richting van huurnivelleering, mogelijk te maken. Met inachtneming van disagio en kosten, kon de rentabiliteit van de leening worden gesteld op 4 2/3 pet. Het verschil lusschen de annuiteiten naar een rentevoet van 6 pet. en 4 2/3 pet in totaal f. 17.628 per jaar bedragende, vertegenwoordigt de rente winst. In afwachting van de invoering van de huurnivelleering werd de inmiddels reeds verkregen rentewinst, tot en met 1930 bedragende f. 41.142, op den kapitaaldienst van de gemeentebegrooling gereserveerd. Alvorens nu te bespreken de wijze, waar op de huurnivelleering naar hun meening behoort te worden geregeld, geven B. en W. een opgave van de verhouding, waarin de desbetreffende lichamen het Rijk, de ge meente en de bouwvereenigingen tot el kander staan. Er bestaan tusschen de huurprijzen van de onderscheidene bouwplannen groote verschillen, die niet altijd door de kwaliteit van de woningen worden gemotiveerd. Eenerzijds komen huurprijzen voor, die aanzienlijk beneden de indertijd door den Directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht getaxeerde huurwaarde blijven, ander zijds worden huren gevonden, die belang rijk hooger zijn dan die huurwaarde. De huurprijzen varieeren van 60 pet. tot 125 pet. van de huurwaarde. Deze hoogst ongewenschte toestand is vooral veroor zaakt door de stijging van den rentevoet en van de prijzen der bouwmaterialen in en na den oorlog. Terwijl de huren van de in den goedkoo- pen tijd gebouwde woningen in het alge meen gehandhaafd werden op het bedrag, noodig voor de dekking van de in verhou ding lage exploitatiekosten en dientenge volge thans niet meer bedragen dan f. 3.50 A f. 4.50 per week, moesten de huren van de later gestichte woningen, niettegenstaande rijk en gemeente door het verleenen van bijdragen tegemoet kwamen, steeds hooger worden gesteld, naarmate de bouw duurder werd. Zoo kwamen omstreeks 1920 tot stand de bouwplannen van Tuinstadwijk, Eensge zindheid. Ons Doel en de Goede Woning met (gemiddelde) huurprijzen van f. 7.96, f. 6.48, f. 6 95 en f. 7.20. De rente der voorschotten was toen opgeloopen tot 5 pCt. Daarna werd de rente nog verhoogd tot 6 pet., doch waar de materiaal-prijzen inmiddels begonnen te dalen en op last van hoogerhand met be trekking tot het woningtype moest worden bezuinigd, konden de huurprijzen van de met behulp der 6 pCt. voorschotten ge- 9 Oorspronkelijke noveile van CORRÏ DOMMERING. Nadruk verboden 10) SLOT. i j°'Tden-„a?'1' en 'w>nligslen September had fom Aeillan gewacht met een verkla ring. Toen zij dien dag samen gedineerd had- ,fn'had k,) Sandy verzocht zich te willen kleeden voor den schouwburg. Vanavond v' e hij tracleeren op den goeden afloop van let proces en Tom sprak met Sandy af, dat hij hem zou ontmoeten in de lobbv van het Grand Hotel Sandv Carruth begreep er werkelijk niets p bevond zich om zeven uur in TonXm H?lelJ Het duurde niet 'an? o' een vim'L m, °P 1,6111 ,0e met een j°n" fen vol t 01?1' d,e hen vr°eg hem te wil- Icn vo'gen. Sandy keek van den jongen naar ,i0 7„ f1C? maar werd niet wijzer .„.I,. s aP'en inde lift en stopten bij de vn verdieping, waar de jongen hen s'X,nhL°?ar een wii ?root ver!rek. dal rijk gemeubileerd was en waarschijnlijk gebruikt werd als conservatiezaal. 1 'fijV1' allee.n waren, ontdeed Tom Neil- eenKm„Jan Z')n ias en Sandv zaï hij stond nn aa? ^ad' ^''n verwondering stond op zijn gezicht le lezen .Mijn hemel." viel hij uil. .voor wie en nat heb j„ een smoking noodig?" Toen Tom klopte hem op den schouder en zei: „Het is vandaag een feestdag, jongen, en bij zulke gelegenheden gebeuren eT wel meur verrassingen. Nu moet ik je even alleen laten, ik kom dadelijk weer terug." Tom Neillan ging naar beneden nam een auto en reed naar het pension in Long Island waar Lilian op hem wachtte. Zij had een avondmantel aan van glanzend blauwe zijde, met wit bont afgezet, en een zwart chiffon toiletje, dat opgehouden werd door een paar zilveren schouderbandjes, omsloot haar tengere liguurlje. Zij had zich uiterst zorgvuldig gekapt en overtrof Tom Neillan's verwachtingen. Een blos van agitatie kleurde haar wangen en zij zag er vanavond dan ook buitengewoon aardig uit. Toen zij bij de deur van het zaaltje waren stond zij even stil en legde haar hand op Tom Neilland's schouder. Tom. die merkte hoe zenuwachtig ze was. nam haar hand cn legde die in zijn arm. Toen opende hij oe deur en gingen ze samen naar binnen San dy draaide zich om van het raam, waar hij stond en het was al9of er een schok door zijn lichaam ging. Hij deed een paar stappen naar voren en zag doodsbleek Toen, opeens uitte hij een kreet van vreugde en het vol gende oogenblik lag Lilian in zijn armen. Tom keerde zich naar het raam en keek quasi naar buiten. Hij dacht aan Ellen en het heerlijke oogenblik dat zij elkander zouden weerzien. Toen hoorde hij de 9tem van Lilian, die hem riep. Sandy Carruth stond met zijn arm om haar heen geslagen en hel was Lilian die het eerst sprak. Zij vertelde Sondy hoe Tom haar had leeren kennen en waarom hij in New York was. Toen zij den naam noemde van Ellen Rowland eD zei, in welke verhouding Tom tot haar stond, ging Sandy Carruth plotseling een licht op. Ilij herin nerde zich dat Ellen Tom's naam dikwij's genoemd had en het was alsof op eens alle onbegrijpelijkheden, zooals de borgsom en do hond, zich' oplosten. Tom Williams was niemand anders dan de zoon van den rijken Louis Thomas Neillan van Derbycourt. Hij slak beide handen uit en greep die van Tom. Van de plaatsen in den schouwburg werd natuurlijk geen gebruik gemaakt Tom Neil lan zorgde voor een privé-karr.er, waar zo alles rustig konden bespreken en bestelde een souper Lilian straalde van geluk, één oogenblik werd het haar te machtig en kwamen er Iranen in haar oogen. haar lip beefde en ze probeerde vergeefs het te verbergen. Maar Sandy had het gezien en nam haar gezichtje tusschen zijn handen. Ook hij was ontroerd en zijn stem trilde toen hij sprak: „Lilian, vrouwtje, samen beginnen wij een nieuw leven, jij, Benny en ik, en niets zal ons ge luk versloren. Heb je genoeg vertrouwen in me om te gelooven wat ik zeg?" Lilian bleef het antwoord schuldig, maar zij sloeg haar armen om zijn hals en kuste hem. Den volgenden morgen ondernamen zij de reis naar Minniapolis. De hond was opge- boTgen in een groot hok. waar hij het alles behalve plezierig vond en dit duidelijk te kennen gaf door een luid geblaf, dat ver in het station te hooTen was. Om half elf werden de banken in den Pull man uitgeschoven en in bedden cmgetooverd. Bennv was uitgelaten, het was zijn eerslc groote tocht in den trein en hij wilde in het bovenbed liggen, waar hij met behulp van een trapje inklom Hét waren een paar on rustige nachten, maar de dag ging spoedig voorbij en even opgewekt als Tom Neillan vijf maanden geleden in New-York uit den trein slapte om zijn nieuwen loopbaan te beginnen, verliet hij nu het station van Minniapolis met het heerlijke gevoel dat hij het er goed had afgebracht en in deze vijf maanden meer menschen gelukkig had ge maakt dan hij in zijn heele leven ge daan had. Sandy en Lilian zorgden voor de bagage, terwijl hij zelf zijn hond ging halen, die hem van blijdschap bijna omver liep. Het eerste wat hij deed was een telegram verzen den naar Derbycourt, om zijn ouders van zijn terugkomst te verwittigen. Het groote huis van de Neillan's in de stad was 's zo mers verlaten en Tom besloot, daar zijn gasten heen te brengen. Jim Grier, de por tier en zijn vrouw heetten hem welkom en hij merkle met genoegen dal ook zij hem ver anderd vonden. Hij had nooit kunnen in denken dat er zooveel aan hemzelf te verbe teren viel. Het was ook de eerste keer, dat hij waardeerde, weer thuis le zijn, het gaf hem een gevoel van intense dankbaarheid. Ellen was geen oogenblik uil zijn gedach ten en hij stuurde dadelijk Grier weg met een briefje met hel verzoek haar dit per soonlijk op het kantoor te overhandigen en niet te spreken over zijn gasten. Grier kwam na een half uurtje met de boodschap terug, dat Miss Rowland om half één zou komen. Eindelijk was het zoo laat en hield een taxi voor de deur stil. Ellen Rowland had nauwelijks haar voet op de treeplank gezet, of ze voelde zich meegetrokken naar binnen een oogenblik later lag ze in Tom Neil lan's armen en hel leek alsof ze nooit meer los zou komen. Haar hoed lag op den grond en ze was niet in slaat zich te verroeren. Voor ze het wist sloDd ze in de kamer en was eindelijk in slaat om eren tot zichzelf te komen. Toen ze een beetje over hun eerste emoties heen waren, sprak Tom over zijn gasten en bereidde Ellen voor op een verrassing. Hij belde en even later kwamen Sandy en Lilian de kamer binnen. Ellen Rowland onderdrukte een kreet toen zij Carruth zag. hèm had zij u'el het minst verwacht te zullen zien en dat op een oogen blik als dit. „Sandy, jijhoe kom je hier?" Toen keek ze naar Lilian en van Lilian weer naar Sandy. Zij zag dat hij ontroerd was loen hij zei: „Ellen, dit is Lilian, mijn aanstaande vrouw, en ik hoop dat jullie vriendinnen zult worden even goede vriendinnen als Tom en ik vrienden zijn. Hij verdient je ten volle, Ellen hij heeft anderen den weg gewezen naar het geluk en ik twijfel er niet aan of jullie zult samen gelukkig worden evenals wij Bij dit woord kwam er een oneindige teederheid in zijn stem en hij drukte Lilian met een bijna onmerkbare beweging legen zich aan. Op dit oogenblik hoorden zij een geluid b'j de deur als van iels zwaars, dat er tegenaan viel. Even later stormde de hond naar bin nen. Hij ging regelrecht naar Ellen en sprong tegen haar op alsof hij zijn nieuwe vrouw herkend had. Ellen schrok en ging een paar stappen achteruit, maar het was duidelijk dat het dier vriendschap wilde sluiten en het duurde dan ook niet lang of de reus lag aan haar voelen Een maand later werd in Minniapolis oen dubbele bruiloft gehouden en tevens een hechte vriendschapsband gevormd tussch/i deze vier men«chen, die het tot op zoo merk waardige wijze tezamen had gebracht. T- EINDE.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9