71ste Jaargang MAANDAG 12 JANUARI 1931 No. 21723 OFFICIEELE KENNISGEVING 1 STADSNIEUWS. SXgeen!'erSiering Van de StadsZaa' heeR Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHn'WBMRG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekf 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 -p portokosten. ,0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. I ATSLUITING maarsmanssteeg. ^Burgemeester en Wethouders van Leiden hrtngen ter algemeene kennis, dat de Maars- manssteeg op Dinsdag 13 Januari a.s. van des .'.m. 7 uur tot uiterlijk 12 uur, in ver- tand met het maken van een aansluiting aan het kabelnet, voor het verkeer met rij. en voertuigen zal zijn afgesloten A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Januari 1931. 7257 I HET A.S. BEZOEK DER AMERIK. HOLLANDERS. Naar aanleiding van hetgeen wij dezer dagen schreven over het a s. bezoek van een gezêlschap Amerikanen aan de Sleutelstad, wijst men er ons van bevriende zijde op, dat dit niet de eerste keer is, dat leden van de „Holland Society" Leiden bezoeken, Ook in H888 genoot onze stad de eer van een bezoek, waarbij de 3 October-vereeniging bijklc ontvangst de leiding had. JH HET 20-IARIG TUBILEUM DER N. R. V. Een geanimeerde receptie. Het feest der afd. Leiden der N. R. V. vond gistermiddag zijn bekroning in de receptie, die door het bestuur in de boven zalen van de harmonie gehouden werd. Men heeft er tusschen drie en vijf uur tal- looze gelukwenschen in ontvangst kunnen nemen de nieuwe algemeen voorzitter van 3 het Hoofdbestuur, de heer Sabel was per soonlijk tegenwoordig, vergezeld van den secretaris den heer Pauman. Tevens zagen wij! de heeren Pieters, directeur van het (Centraal Bureau), v. d. Vliet (afd. R'dam), van het Regeeringsbureau v. d. Filmkeu ring. Een schat van bloemstukken sierde den achtergrond der bestuurstafel, waarvan wij willen noemen die der Feestcommissie namens de leden en van de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Haar lem. Telegrammen waren binnengekomen van de afd. Arnhem, Groningen, Hengelo, Leeuwarden, Tilburg, Walcheren en de Zaanstreek, terwijl talrijke afd. brieven hadden gezonden. Nadat de heeren Tejen (afd. A'dam), Derjeu (redactie „Reiskroniek), Pieters Centraal Bureau), v. d. Vliet (afd. R'dam) en v. d. Meer (afd. Den Haag) ieder een kort, doch zeer hartelijk woord van geluk- wensch gesproken hadden, vereenigde men zich aan een genoeglijke thee, en haalde tallboze herinneringen op. De stemming werd steeds hartelijker en vertrouwelijker, vooral (oen onder gejuich de echtgenooten der bestuursleden de zaal binnen kwamen. Op dit oogenblik had de algemeen voor zitter gewacht, om een korte, doch klinken de.rede uit te spreken, waarin hij het be stuur van harte gelukwenschte met dit ju bileum, zoowel namens de afd. Haarlem als namens het Hoofdbestuur. De gesprekken, ie hij dezen middag reeds met de bestuurs leden mocht voeren, hadden hem de over- uigmg geschonken, dat onder hen de aller beste harmonie heerscht Het verheugde hem, dat zij gedurende 8 jaren, in welke periode geen enkele mutatie plaats vond. het a ijd met elkaar eens zijn geweest, in het Ja-angi f/ V- Spr. wenschte hen dan ee uk met deze uitstekende wijze van werken 1 \"R \;^eer ja^e' wees er voor*s OP. dat de rwW™ nU moeihjke tijden te boven is cronH Pn Gn re^eveerde de zeer bevredi- Taan^Van leden: ^dere 14 dagen - 7,°° 3 750 bi) De N.R.V. gaat d?jrfc f j tockomst tegemoet! Hij ein- dat Vcnsch namens alle leden, en uitstekend en bl> voortduring goed den 1 a Ta*?aan! Zijn pittige woor- nieinvp n, ee,l die officieel in zijn applaus ui"0 'e 3PFak '°klen een 'uid Haotnl»,?Z?'^<k;i7,bc'dscbe a'd-- beer één man j da' z'^n afdeeling als heer SaL t de5 V00rzitter ^taat De hü ook onderneem? rekenen' Wat geen0?dilT?",iid^bIeet men biieen- De- een"'h«n I- ,eenkomsten der N- R v- we' s?? hn» bl)f,ewoond. zal wel kunnen gis- een wel.»cl jZ j deze samenkomst tot Mn, ,aaz einde gekomen isl terdVl a! eidl."E van hel verslag van Za- meded'peloerZ°a 1 men 0113 nog le wil!en knst? dat 00k de N- R- V. in de HET BAL-MASQUE DER HANDELSREIZIGERS De volkeren der aarde. Het moge waar zijn, dat ditmaal het bal- masqué ten bate van het Vrijwillig Onder steuningsfonds der Ned. Handelsreizigers- vereeniging minder druk bezocht was dan voorgaande jaren; dat ook de belangstelling op de balcons zich in dalende lijn beweegt, dat alles neemt toch niet weg, dat de stem ming daaronder niet in het minste heeft ge leden. En dat is per saldo het criterium: een dergelijk festijn zonder stemming, zon der die echte carnavalssfeer is als een ver jaarsfeest, waarbij de jarige ziek te bed ligt. Er waren verschillende factoren, welke er toe bijdroegen om die stemming aan te kweeken en op te voeren en dat was in de eerste plaats de inderdaad keurige zaalver siering. „De volkeren der aarde" luidde het onder werp voor dezen avond 'en vanzelfsprekend stond ook de versiering in dat teeken. Vlaggen van allerlei nationaliteit in groote verscheidenheid van vorm en kleur deden de zaal minder groot en dus gezelliger schijnen; aan den onderkant der balcons hingen lange guirlandes levend dennen groen en in het midden der zaal prijkten op de vier hoeken van het podium vier sier lijke lichtzuilen, welke tijdens een licht- week geen slecht figuur zouden slaan. Wan neer men in aanmerking neemt, welke strenge bepalingen de brandweer tegen woordig ten aanzien van zaalversieringen in het leven heeft geroepen, dan mag een woord van lof aan den decorateur, den heer Lau voor het bereikte aardige effect zeker niet ontbreken. De stemming houdt doorgaans ook recht streeks verband met het peil, waarop de muzikale verzorging staat. En ook deze moeilijkheid hadden de organisatoren op een gelukkige wijze overwonnen door deze op le dragen aan den populairen Jazzband „Aufgepaszt" onder leiding van den heer Gerritsen. Dat bovendien de bekende loop kapel en een pierement aanwezig waren, behoeft nauwelijks gezegd. Een bal-masqué zonder die twee ware bij voorbaat lot mis lukking gedoemd De opzet van het feest spiegelde zich na tuurlijk ook voor een groot deel af in de costumes. ..De volkeren der aarde" heette het festijn en dies hadden zich velen in een exotisch gewaad gestoken, waarbij vooral het Oostersche element sterk vertegenwoor digd was. Haremdames, Chineezen. Ameri kanen, Mexicanen, Spanjolen, drie pik zwarte kanibalen, die zich overigens voor dezen avond met ranja inplaats van met menschenbloed tevreden stelden, dansten in de meest volkomen harmonie met Friesche en Marker boeren en boerinnen, schattige matroosjes, kranige omazones en havelooze kermisklanten. Kortom, 't was je reinste verwezenlijking der gedachte van de ver broedering der volkeren. De gelaarsde kat vertegenwoordigde het dierenrijk en zelfs de onderwereld had af gezanten gezonden in den persoon van een drietal up-to-date kabouters. Daarnaast was natuurlijk nog een groot contingent van g^- costumeerden, die zich van den opzet van het feest niets aantrokken en hun min of meer slanke lendenen in de meest uiteen- loopende gewaden hadden gehuld. Men spare ons daarvan een opsomming te geven. Buitengewoon fraaie of origineele costumes waren er trouwens niet bij. En dat maakte de taak van de jury. be staande uit mevrouw van HaarlemStren- gers (Leiden) en de heeren Kloet (Haarlem) en Schiko (Rotterdam) des te zwaarder Het feit, dat we niemand hebben ontmoet, die tegen haar uitspraak ook maar het gering ste bezwaar had, pleit voor de wijze, waar op zij zich van die taak heeft gekweten Die uitspraak luidde als volgt- Groepen- 1. drie dansmeisjes; 2 vier vroolijke matrozen; 3. vier paardrijdslers; 4. drie kanibalen5 drie kabouters Paren: 1. Friesch paar; 2. Marker paar; 3 Schoppen- en hartenvrouw, 4. Pierroten Pierrette. Dames- 1. Miss America; 2. groene ha remdame. 3. schoorsteenveegster; 4 gou den regen. Heeren: 1. Chinees, 2. 1931; 3. Spanjool. Rest nog te vermelden, dat de heer H: J. van Leeuwen weinig moeite had om de feestvierende menigte binnen de perken te houden en dat iedereen in den vroegen ochtendstond huiswaarts keerde met de prettige gedachte weer een buitengewoon geslaagd feest te hebben meegemaakt. ZONDAGSSCHOOL VAN DEN NED. PROT. BOND. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Naamlooze Vennootschap „Leid- sdhe Duinwater Maatschappij", Stationsweg 12, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Afscheid van de oudste leerlingen. In de eenvoudig maar smaakvol met groen en bloemen versierde en met kaarsen verlichte groote zaal van het Vrijzinnig Christelijk Federatiehuis op het Gerécht werd gisteravond op feestelijke wijze af scheid genomen van de oudste leerlingen der Zondagsschool Daar de presidente, mej. T. A. van Eek, tot haar grooten spijt door lichte ongesteldheid verhinderd was, werd de bijeenkomst, die door tal van ouders werd bijgewoond, geopend en geleid door friej. Kuenen. Nadat door allen den Ambrosiaanschen Lofzang, no. 230 uit den Protestantenbundel, was gezongen, ging mej. Kuenen voor in gebed Door de kinde ren werd gezongen no 56 van den Zang bundel: Des Nachts no 33 Laat uw lichtjes schijnen en no 48 „Kinderen van één Vader" Medewerking werd verleend door mej. Meerburg, die op het orgel bege leid door mej Van Dijk, zong „Drie Ko ningen". „Herders, Hij is geboren" en „Moge de Herder li door 't leven leiden", en door het (door mej Oostveen geleide) ge mengd koor van de Vrijzinnig Hervormde gemeente, dat ten gehoore bracht- „Gebed" „Nu zijt wellekome. Jesu onzen Heer" en „Herders, Hij is geboren" In haar afscheidswoord wees mej. Kue nen er op, dat op de Zondagsschool getracht was den kinderen de stem van God te lee- ren kennen en verstaan en dat zij. nu ze deze school gingen verlaten, op de catechi satie, in de .Jeugdkerk en in den Vrijzinnig Christelijken Jongerenbond zich in die rich ting verder konden ontwikkelen, tot goede, vrome menschen. Heel aandachtig luister den de kinderen naar mej. Rutgers, die een Kerstverhaal van Mevrouw Basenaw-Goe- man vertelde. Een eenvoudige visscher op een der Deensche Waddeneilanden ging medicijnen halen voor buurvrouw en ver dwaalde op den terugtocht op de Wadden, toen plotseling de mist opstak. Hij werd ge red. doordat hij zijn kinderen kerstliederen hoorde zingen-, hij merkte, dat hij den op komende vloed tegemoet en zijn eiland was voorbijgeloopen. Nadat alle kinderen een bijbeltje ''het Nieuwe Testament) hadden ontvangen, wees mej. Kuenen nog eens op de biblio theek op den Middelweg no. 28. waar 's Zaterdags van 2half 4 boeken worden uitgereikt, en sloot ze onrter woorden van bartel ijken dank aan de medewerkers dezen goed geslaagden avond, die nog lang bij ouders en kinderen in herinnering zal blij ven. Per telefoon had mej. de Graaf de groe ten van de scheidende kinderen aan mej. T. A. van Eek doen toekomen en een der aanwezige ouders zou de in de zaal aan wezige bloemen aan mej. van Eek bezor gen. Na het zingen van Ps. 103. Loof, loofden Heer, mijn ziel! met alle krachten, gingen allen, hoogst voldaan, huiswaarts. Bij de uitgang werd een collecte tot dek king der kosten gehouden. FEESTAVOND „KUNST NA ARBEID". Koorzang en revne. De mannenzangvereeniging „Kunst na Ar beid" heeft Zaterdagavond in Concordia haar laarfeestviering gehouden ter herdenking van het 37-jarig bestaan. De zaal was uitstekend bezet. The Havanna Band onder leiding van den heer P. Mazurel bracht er al dadelijk met eenige nummers de feeststemming in. Hierop werd het woord gevoerd door den voorzitter den heer de Groot, die in net hijzonder de afgevaardigden der zusterver enigingen een hartelijk welkom toeriep. Hij betreurde het, dat de oud-directeur Ph. Rank A Jzn. en thans eero-voorzitter, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Spr. bracht o.a. dank aan den heer C. W. ter Haar voor het samenstellen eener revue, aan den heer J. J. van Velsen voor het componeeren der muziek. Nog werd het succes gememoreerd, dat de vereeniging be haald had op het politieconcours te dezer plaatse net vorig jaar: zij behaalden een eersten prijs in de tweede afdeeling. Dit was voor 90 pet. te danken aan den directeur den heer W. Hoogzaad. ..Kunst na Arbeid" zong vervolgens een viertal composities, waarmee zij haar repu tatie handhaafde en een groot applaus ver wierf. Men vermaakte zich buitengewoon bg de grappen van den humorist Spaanderman, doch de clou van den avond was toch wel de revue ..Zeg het nou zelf", waarmee de spelers een groot succes verwierven. Den samenstellers zij ook onzerzijds een woord van hulde gebracht! Voor „Kunst na Arbeid" was het al le zamen een buiten gewone avond, die zoowel aan leden als aan toehoorders een groot genot verschaft heeft' OPROEP van den ARMENRAAD. Moeilijke tijden. De huidige crisis en de daarmede gepaard gaande omvangrijke en löngdurige werkloos heid, brengt voor een groot deel der bevol king veel zorg en ontbering. Hoewel dadelijk op den voorgrond stel lende, dat van gemeentewege veel word'l gedaan om dii't leed te verzachten zoo wil het bestuur van den Armenraad zijn mede burgers er op wijzen, dat ook aan de kerke lijke en particuliere instellingen van wel dadigheid zware financieele eischen worden gesteld. Het bestuur van den Armenraad wekt dan ook de ingezetenen op, vooral deze instel lingen met giTlen en gaven te willen ge denken De Armenraad heeft, vooral in de laatste tijden, meermalen de ervaring opgedaan, dat er ook in stilte schnjnenden nood wordt geleden. Geeft evenwel niet aan wie om hulp vragen, zonder voorafgaand onderzoek. Informeert bij den Armenraad naaT den toestand der hulpvragenden. Steunt den behoeftige, naar dat hij van noode heeft of schenkt uw bijdrage aan een instelling waarin gij vertrouwen hebt. Zoo zul't gij goed werk doen of anderen in staat stellen goed werk te doen. Het bestuur van den Armenraad: G. A, Smit, voorzitter; dr. H. J. M. Boon acker mej. D. Coe>bergh J. C. B. Hüner; mr. P. A. Pijnacker Hordijk; mej. C. Verheij van Wijk; mej. A. M. de Vries; P. A. van Aggelen, wnd. secretaris, tel. 270 Het bureau van den Armenraad is geves tigd Lammermarkt 67 en geopend iederen werkdag van 8.3012 uur en van 1.30— 5.30 uur. 's Zaïterdags van 8.3012.30 uur v.m. en van 78 uur n.m Tel. 1052. BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den Leidschen bur gemeester in den Gemeenteraad, (le Blad). De toestand bij de binnenschipperij; vragen aan de regeering. (Binnenl., le Blad) De kosten van overbrugging van de Waal bij Zaltbommel zullen 5,7 millioen bedragen (Binnenland, le Blad). Een nienwe uitbarsting van den Merapi dcet de ongerustheid weer toenemen. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). DE WERKLOOSHEIDSZORG. Zaterdagavond vergaderde de plaatselijke raad. samengesteld uit besturen van de S. D. A. P.. den Leidschen Bestuurders- bond en de soc. democratische raadsfractie. Kennis werd genomen van een mededeeling van den Leidschen Bestuurdersbond, dat de Christelijke Besturenbond, welke was uit- genoodigd tot samenwerking met de ver schillende vakcentrales inzake de werkloos- heidszorg, daarvoor een z.i. onmogelijk te aanvaarden voorwaarde had gesteld. Besloten werd in verband met de ernstige werkloosheid, opnieuw een poging te doen tot verbetering der werkloosheidszorg Ter ondersleuning der door de raadsfractie inge diende voorstellen zal op Woensdagmiddag 14 Jan. te 2 uur een openbare vergadering voor alle werkloozen en hun vrouwen in de Stadszaal worden uitgeschreven, welke zal worden gevolgd door een straatdemonstratie, waarvoor toestemming is gevraagd. Zaterdagmiddag heeft de R.K. Harmonie ..Perosi" een wandeltocht door de stad ge houden, waarbij op verschillende plaatsen werd geconcerteerd en gecollecteerd ten bate van de R.-K. werkloozen. Deze collecte bracht f. 137.op. In den stoet werd een bord meegedragen met het opschrift „Steunt met ons de werk loozen", waardoor naar het oordeel van velen de schijn werd gewekt, dat deze col lecte allen werkloozen ten goede kwam. Inderdaad moet gezegd, dat deze leuze on volledig is gesteld, waardoor het trekken van voor de hand liggende conclusies al te gemakkelijk wordt gemaakt. ADRES AAN DEN RAAD. Over de plaats van het trouwen. Volgend adres is tot den Raad gericht: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen J. Crama en B. Hoek, resnectievelqk voorzitter en secretaris der Leidsche Koet siers vereeniging „Verbetering zij ons stro- ven". domicilie kiezende Piet-Hui'iertshof 10, handelende in opdracht der bovengenoemde vereeniging: dat adressanten Uw College ernstig in overweging geven om de trouwgelegenheden, die op de gewone dagen plaats hebben, te doen verplaatsen van de Gehoorzaal naar net Nut van het Algemeen: dat adressanten van oordeel zijn, dat het drukke verkeer ernstig wordt geschaad door de vele belemmeringen van trams en andere vervoermiddelen aan de zijde der Breestraat; dat aan den achterkant der Gehoorzaal op de Aalmarkt het verkeer in gevaar komt door do belemmering van wege pakschuit diensten en Fruitveiling, Bloemmarkt, zoodat wegens het drukke verkeer daar ter plaatse ongelukken niet te voorkomen zijn; dat voor de meer gegoeden die gelegen heid plaats heeft in de Lakenhal: dat do adressanten van oordeel zijn, dat bij verplaatsing der trouwgelegenheid op de gewone dagen naar het Nut van het Alge meen, in het centrum der stad gelegen, op drukke dagen het openbaar verkeer niet meer zal worden belemmerd, redenen, waarom adressanten hch tot Uw Geacht College wenden met het eer biedig verzoek het bovenstaande in gunstige overweging te nemen. BUITENLAND. Amerikaansche stem tot vermindering der oorlogsschnlden. (Tel., le Blad). De Poolsche minister Zaleski over Polen's bnitenlandsche politiek. (Buitenl., le Blad). Arbitrale beslissingen in de Dnitsche arbeidsgeschillen (Buitenl., le Blad). Uitslniting in de Britsche textielindustrie; staking in Zweden. (Burtenl., le Blad). Ernstige ramp in Ecuador. (Buitenl. Gem., 2e Blad). Hevige koude in China en Japan. (Tel., le Blad). ERNSTIG ONGELUK. Zaterdagavond. te ongeveer 6 uur is de 66-jarigo Topensioneerde gemeente-werkman A. van K. alhier, nabij de Schrijversbrug aangereden door een auto, welke den Lage- Rijndijk kwam afrijden en bestuurd door H. J. P. W eveneens alhier woonachtig. De auto schijnt, doordat de bestuurder door den mist werd misleid, in een zandhoop tc zijn gereden, waarin Van K. Stond. Hij kwam te vallen en werd met twee gebroken beenen opgenomen, waaitbij een gecompliceerde fractuur. De Eerste Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Hedenmorgen was zijn toestand redelijk wel. De minister van justitie heeft met in gang van 16 dezer benoemd tof inspecteur voor de gezinsverpleging in het district 's-Gravenhage den heer S .Verlare, oud- ad ju nct-directeur van het Rijksopvoedings gesticht hier ter stede en sedert de opheffing van dal gesticht in 1926 op wachtgeld ge steld. De heer Verlare krijgt in deze functie weer volop gelegenheid zich te wijden aan het reclasseeringswerk op welk gebied hij zich reeds vele jaren met succes bewoog. Za terdagmiddag ongeveer haiMvier had' even over de BI auwpoortsbrug een ongeluk plaats, dat nog wonder-goed afliep. Juist toen een traim van de N.Z.H.T.Mij in de richting Den Maag de Prins essekade zou oprijden, be vond zich daar de melkbezorger v. d. V. met zjjn melkwagentje op de rails. Van der V„ duo de tram te laat bemerkte, werd door de tram gegrepen, met gevolg, dat het rcchter- wiel van den melkwagen geheel werd ver nield en de inhoud der melkbussen en fles- sohen op de straat terecht kwam. Nadat de politie proces-venbaal had opgemaakt en de weg weer was vrijgemaakt, kon de tram met eenige vertraging de reis vervolgen. De melkbezorger kwam met den schrik vrij, zoodat er alleen materieele schade ontstond. Van het modemagazijn van den heer T. in de K or e vaars braat is Zaterdagnacht een groote winkelruit vernield. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Volwassen Datum personen. Kinderen. Totaal 5 Januari 43 43 6 Januari 443 1 47 7 Januari 49 1 50 8 Januari 51 1 52 9 Januari 47 1 48 10 Januari 45 46 TOONEELWEDSTRITD „LITTERIS SACRUM". „De ReoJite Lijn", het 3-bedrijvig toon eel- wertc van Jan Faibricius, blijft nog steeds een zeer danfabaar stu'k en de Amsterd. vereeni ging „Pieter Nieuwland" heeft op den oden Tvedstrijdavond van „Lilteris Sacrum" er veel pleizier van beleefd. Met tempo hleei weliswaar ietwat (e gerekt, doch dank zij het spel der hoofdfiguren mr. Hardius 'narl krachtiger moeten zijn! werd een fraai geheel verkregen. Speciaal Wilko de Hond eens gespeeld door .Louis Bouwmeester, Tartaud en Nico de Jong! en Dolly waren keurig op dTeef. Ook het décor was goed verzorgd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1