71ste Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1931 No, 21718 GFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BINNENLAND. Het Voornaamste Nieuws van heden. SLAGERIJ DOOR BRAND VERWOEST TE SASSENHEIM LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertenliën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel! Kleine Advertenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden op maandag 12 januari 1931. des namiddags ie 2 uur, in het gebouw „tot nut van 't algemeen" (Sieensclinui 21). Te behandelen onderwerpen: 6863 lo. Voorstel om het door de heeren Mr. H. M A. Coebergh, Ir P. Hoogenboom. Mr. H. IA. Sijpkens, Dr J. C. M. Timmermans en Prof. Dr A. W. Byvanck ingediende ontslag als leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, te aanvaar den. G' 2o. Praeadvies op het verzoek van Mej. Ephraïm, om onlslag als onderwijzeres aan de school Havers tra,at A. (2) 3o. Benoeming van een lid der Commissie voor den Markt- en Havendienst (vacature- G. de Meij). 4o. Benoeming van vijf leden der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. (1) 5o. Benoeming van een onderwijzer aan de Meisjesschool voor U. L. O., aan de Bree straat. (9) 6o Benoeming van een onderwijzer aan de school Haverstraat A (10) 7o. Voorstel in zake de verpachting van bet vischrecht in de Haarlemmerlrekvaart aan den Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken. (14) 8o. Voorste] om de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" te mach tigen tot verkoop van een microseoopje aan Dr. C A Crommelm, ten behoeve van het ir. te richten Ned. Historisch Natuurweten schappelijk Museum te Leiden (15) 9o Voorstel tot verkoop aan A. van Kla veren Sr. van: a. de woning met pakhuis, tuin en erf onder Leiderdorp, Sectie A No. 3768; b. het strookje grond gelegen naast het sub a genoemd perceel, Sectie A No. 3815. (3) lOo. Praeadvies op het verzoek van de ereen icing voor Christelijk Onderwijs, om beschikbaarstelling van gelden voor het in richten van de speelplaats bij de school aan de Pasteurstraat tot terrein voor lichamelijke oefening (4) 11 o. Praeadvies op het verzoek van de Eerste Leidsche School vcreeniging, om be schikbaarstelling van gelden voor de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van de school Noordeinde No 1. (5) 12o. Voorstel in zake de opheffing van de openbare lagere scholen aan de Duivenbode- slraat A en aan de Vrouwenkerksteeg B. (6) 13o. Praeadvies op het verzoek van de "Vereeniging tot bevordering van de vakoplei ding voor handwerkslieden in Nederland, om een bijdrage te verleenen in de kosteh van een te houden nationaal congres ter behan deling van vakopleidingsvraagstukken. (7) llo Verordening, betreffende hef verlee nen van ontslae aan de vrouwelijke leer krachten verbonden aan het gymnasium, de beide hoogere burgerscholen, de kweekschool \oor onderwijzers en onderwijzeressen en de aan die kweekschool verbonden afzon derlijke cursussen, de bewaarscholen, 't ver volgonderwijs en hel onderwijs aan spraak- gehrekkigen, wegens hel aangaan van een huwelijk (g) loo. \<>nr!zetting van de behandeling van net voorstel tot toekenning van een jaarlijk- sche subsidie aan de ,N V. Leidsche Auto- hoxpn-Garnge. ten behoeve van den localen Autobusdiensl „Stadsverkeer" en tof vaststel ling van den de^' ctreffenden hezroobng?- at dienst 1930 (261 van 1930') 16o Praeadvies op het beroepschrift van k i |Van 'en ^n<5rh. togen de afwijzende be- srnikking van Burg. en Weths. op zijn ver zoek nin vergunning tot den bouw van Iwe* woonhuizen en een fabrieksgebouw op een 1 rrein nabij den Zoeterwoudschën S'nce'.. Seche M. No. 1162. (11) 17o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van de Gobetstraat tusschen Fruinstraat en Hoogen nijndijk en van de verlengde Kernstraat. (121 18o. Voorstel in zake het aan de N.V. Tex- abnek voorh Gebr van Wijk en Co. terpenen van vergunning tot het maken van een verbindingsbrug over de 3e Grocnc- steeg tusschen hare perceelen aan de Vest-c- straat en de Heerengracht eenerzijds en het P rceel Groenesteeg No. 55 anderzijds. (13) HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving; J P. v. d. Klugt, 's-Gravendamscheweg 19, Noordwij- kerhout, broodbakkerij. Eigenaar- J. P. van der Klugt, Noordwijkerhout. Wijzigingen; E M Schreuder Mau- ritsstraat 10, Leiden, verkoop van aard appelen, groenten en fruit Uittredend Eige naar: E. M. Schreuder, Leiden, dd. 15 November 1930. Coöp. Voorschotbank en Spaarkas te Rijns burg, Rapenburg 1, Rijnsburg. Uittredend Commissaris Sjcrataris: S. S honeveld, Rijns- burg. Uittredend Bestuurslid: C van Vianen, Oegstgeest en J. v. Klaveren. Rijnsburg. Uittredend Commissaris: J. van Iterson, Riinsburg. Nieuwe Voorzitter Raad v. Toe zicht: S. Schoneveld, Rijnsburg. Nieuwe Se cretaris Raad van Toezicht: J. van Klaveren, Rijnsburg. Nieuwe Voorz. v. h. Bestuur: J. H. den Haan. Rijnsburg. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij', Zuidsingel 66, Leiden. Uittredend directeur: A. M. Touw, Leiden, dd. 2 Jan. 1931. Firma Gebr. Swanenburg en Zonen. Oude Rijn 3a. Leiden, grossierderij in fruit en spaansche fru t Nieuwe Vennooten: H. Swa- j nenburg, Leiden en S. Swanenburg, Leiden, j J. M. Hoogpnstraten, 's - Gravend a mschewcg 19, Noordwijk rhout bakker. Uittredend E ge- naar: J. M. Hoogens'raten, Noordwijkerhout; dd. 1 Jan. 1931. Wijziging handelsnaam thans: .J P. van der Klugt. Electriciteit- en Gasmaatschappij v.h. de Vries en Stevens, Breestraat 24, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging han delsnaam thans: N.V. Electriciteit- en Gas maatschappij voorheen de Vries en Stevens. Opheffing: Naamlooze Vennootschap Draadvlechterij „Esdeka" in liquidatie. Hooge Rijndijk 158, Zoetenvoude. BEROEP AANGENOMEN. Ds. H. C. van den Brink, predikant alhier bij de Geref. Kerken in Hersteld Verband heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Amersfoort aangenomen. Voor de gemeente Leiden aan welker hoofd hjj ongeveer twee jaar stond, betee- keit z?jn heengaan een verlies, daar hij zich in dien tijd hier ter stede vele vrienden heeft verworven. Gelijk bekend, was ds. van den Brink een der eerste predikanten, die zich na de veelbesproken kwestie-Geel kerken afscheidde van de Geref. Kerk. Het Alg. Werktuigkundig en Electro- tc-chnisch Bureau „Eleclra" van den heer W Brandt. Oude Varkenmarkt 3 heeft van af heden een specialen dienst ingericht met apparaten van de bekende Prof Bosch Aktiëngesellschaft te Stuttgart en optredend namens de N.V Willem van Rijn te Amster dam De toestellen behooren tot het nieuwste wat op dit gebied hier te lande beslaat Wij zagen o m. een ingenieus uitgedachte stand voor de beproeving van dynamo's, starters, magneten en automatische vooronlsteking-, een controleloeslel op het aantal wikkelin gen. een magncetverslerker zonder dal het noodig is de magneten te demonteeren. een automatische wikkelaar voor ankers van kleine boormachines, enz. Ongetwijfeld verbeteringen, welke den algemeenen „service" ten goede komen De L.T.V „Jacob Cats" zendt ons haar seizoenprogramma, dal niet minder dan drie schouwburg-uitvoeringen omvat Op Dins dag 17 Februari wordt opgevoerd ,.'n Zo merzotheid" naar de boeken van Cissy van Marxveldt; op Maandag 13 April „Lente wolken" van Herm. Roelvink en op een nader Ie bepalen datum ..De gescheiden hl «re noot" van Joh W Bmcdelet Leden van de afdeling Lri'Va wn Het Ned. Tooneelverbond, De Ned. Rrisver leni ging en De Ncd Handelsreiziger ver cr.vri hebben evenals introducees der leden op voordeelige voorwaarden, toegang tot de voorstelling. Gistermiddag tegen 4 uur is de 56- jarige mej J. M op de Steenslraal uit een tram gesorongen, welke zich juist weer in beweging zette met 't gevolg, dat zij kwam te vallen en vrij ernstig aan het achterhoofd werd verwond Binnengedragen in de apo theek van den heer Reyst werd zij door den E.H.D. verbonden en vervolgens ter behan deling meegenomen naar het Acad Zieken huis. Het bestuur van het Harmonica-ge zelschap: „Door Vriendschap Vereenigd" verzocht ons nog mede te deelen. dat tijdens de uitvoering van Zaterdagavond bij monde van den heer C. Bontje, eerelid der ver- eeniging, aan het bestuur een prachtig vaandel is aangeboden, dat grootendeels door de leden zelf werd vervaardigd. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. De Baas in Huis, Amerik. blijspel in 3 bedrijven, door Martin Flavin. Een echt Amerikaansch cliché-werk; op zich zelf van inferieure kwaliteit en toch een zeldzaam succes Zoo ooit, clan is gister avond weer eens bewezen, wat tooneelspel vermag! In „De Baas in Huis" wordt het inferieure volslagen overspeeld. Zelfs zoo, dat men zich amuseert van het begin tot het eind. den goedkoopen inhoud, het trek ken en andere fouten ten spijt. Het wordt een zege, compleet en af! Het leeuwendeel van dit succes mag Jan Muscb zich toe-eigenen. Hij heeft zich gisteravond weer eens een van onze aller grootste tooneelartisten geloond, die zich met de beste spelers ter wereld kan melen. Welk een creatie! Tot in de kleinste klei nigheden verzorgd en hoe levend, echt-le- vend ten voeten uil En welk een schal van prachlvondslen in deze uitbeelding, trots een zeldzame ingetogenheid. We kunnen ons geheel indenken, dat eenige malen applaus klonk bij open doek en dat hem ten slotte staande een ovatie werd gebracht, zoo geestdriftig, als wij in onzen schouw burg zelden beleven De inhoud is kort te vertellen De „Baas in Huis" is natuurlijk de vrouw, die haar man en drie dochters volkomen tyranni- seert Het groote middel daartoe is een soort schaduw, de schaduw van een vroe gere vlam, Chester Armstrong, die de vrouw idealiseert tot iets groots en machtigs, waar tegenover haar echtgenoot slechts een zielig mannetje is, die het nooit ver heeft kunnen brengen, trots al zijn zwoegen en sloven. De beide oudste dochters zijn al „gebroken", doch wanneer de vrouw ook baar jongste dochter wil beletten te huwen met een op- passenden jongeman zonder geld, komt deze dochter in opstand en drijft haar zin door. Met behulp natuurlijk van een caricatuur- dominé, langzamerhand over-bekend. wordt het huwelijk voltrokken en tengevolge van een toevallige samenloop van omstan digheden ontneemt zij haar moeder haar ideaalDeze schaduw van overwicht verdwijnt in het niet. wordt nu met recht een schaduw van het verleden en weg is daarmede het gezag der vrouw De pan toffelheld van een vader zal voorlaan zijn „baas in huis". Jan Musch moet men zien als deze zie lige, onderworpen pantoffelheld. Juist door de ingetogenheid komt het zielige scherp naar voren en nadert nu en dan zelfs de grens der dramatiek Dat loopje. dat trek ken aan de vingers, die slaafsehc onder worpenheid waaraan hij zich niet ontwor stelen kan. legen beter weten in. hoe keu rig alles, tesamen vormend een creatie, zoo als men op onze vaderlandsche tooneel- planken zelden ziet Hoogstens zou te be treuren zijn, dat zoo'n creatie wordt ge schapen in zulk een looneelwerk maar laten wij geen Nurks worden en dank baar zijn Lena Kley gaf een goede, bazige vrouw en Mary Smilhuysen speelde de opstandige dochter met het noodige entrain na een iet wat slappen inzet Beide andere dochters waren, dank zij den auteur, wat te erg cliché. Carel Rijken, Hein Harms, Folkert Kramer, Ubbo Groenier. zij vervulden allen hun rol naar behooren Prachtig was de schouwburg bezet Boven schetsten wij reeds de ontvangst door het publiek! G. H. HINTZEN 80 TAAR. Heden viert de heer George Hermann Hintzen te Rotterdam zijn SOsten verjaardag Den Gen Januari 1851 werd de heer Hinlzen in de hoofdstad geboren. Na zijn school- sfudién te hebben voltooid vestigde hij zich in 1880 a's zelfstandig koopman te Rotter dam waar hij sedert dien werkzaam bleef Zeven jaar na zijn vestiging in de Maasstad werd hij gekozen tol lid van de Kamer van Koophandel. Het jaar daarop werd hij ge kozen in de Tweede Kamer, waar hij tot 1901 zitting had Wegens drukke bezigheid stelde hij zich daarna niet meer herkies baar In 1897 was de heer ITintzen gekozen in den Rotterdamschen gemeenteraad, waar hij wethouder van financiën is geweest. In 1902 zocht de kassiersfirma R Mees en Zoonen hem aan als vennoot in haar bedrijf te treden. Op 1 Januari 1926 trad de heer Hintzen uit deze firma. De krasse Rotterdammer heeft nog zitting gehad in tal van commissies en vereenigin- gen. De vele publicaties van zijn hand op economisch gebied zijn eenige jaren gele den door den senaat van de Nederlandsche Handelshoogeschool gewaardeerd, door den schrijver met het eere-doctoraat in de han delswetenschappen te vereeren. De heer Hintzen is o.m. ridder in de orde van den Ned. Leeuw. „Hbld"* RADIO-OMROEP-CONTROLE- COMMISSIE. Regeling van het beroep van haar beslissingen. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Albarda deelt minister Reymer mede. dat de regeling van het beroep tegen besluiten, genomen in de uitvoering van de wettelijke voorschriften, betrekking heb bende op de inrichtingen, bedoeld in art. 3 der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7), in ontwerp gereed is. Of daarin tevens een regeling van het beroep van de beslissingen der Radio-omroep-con- troie-commissie zal worden opgenomen, heeft de ondergeteekende nog in beraad, totdat hr; zal ftflebben kennis kunnen nemen van de resultaten van het onderzoek, dat in hel buitenland is ingesteld naar de regeling van den radio-omroep. Hieraan kan worden toegevoegd, dat, in dien tot instelling van een beroep, als door den heer Albarda bedoeld, zal worden be sloten, de regeling zoodanig zal zijn, dat de eindbeslissing bij den Minister van Water staat zal berusten, nadat deze het advies zal hel ven ingewonnen van een daartoe in to stellen Radio-beroepscommissie. De Minister is gaarne bereid te over wegen om in de gevallen, waarin het advies der bero^s-instaniies niet met algemene stemmen wordt vastgesteld, ook de minder heid gelegenheid te geven haar gevoelens kenbaar te maken. DE FILM „IM WESTEN NICHTS NEUES". De film „lm Westen nichts Neues" is gisteren door de centrale commissie voor de filmkeuring zonder eenige coupure toegela ten voor openbare vertooning. DE HAAGSCHE „TORENGARAGE". De „Torengarage" in Den Haag verkeert in ernstige moeilijkbeden. De directeur heeft i verklaard dal weliswaar op het oogenblik i de uitgaven van de onderneming hooger zijn dan de ontvangsten, doch dat er een voort- durend accus is, hetgeen, naar zich liet aanzien, over enkele maanden zou leiden tot 'n dekking der uitgaven door de ontvang sten, terwijl de verwachtingen aldus waren, dat spoedig daarop de ontvangsten de uit gaven zouden overtreffen, uit welk over schot dan de achterstallige betalingen kon- den worden voldaan. Bij een en ander moet in aanmerking worden genomen, dat de Torengarage later in 1930 werd geopend dan aanvankelijk in de bedoeling lag, en dal door die vertraging het goede seizoen der zomermaanden reeas vrij wel was verstreken, terwijl zich inmid dels de malaise sterk heeft laten gelden. Thans worden pogingen aangewend om het bedrijfskapitaal aan te vullen, teneinde een overbrugging te verkrijgen voor de periode, waarin zooals geschetst, het be drijf nog verkeert alvorens winstgevend te zijn I Indien deze pogingen 'het gewenscht suc- ces hebben, dan zal het bedrijf verder onge- hinderd voortgang kunnen hebben en dan j zal tevens het gegeven ontslag van het per- I soneel tegen a s. Zaterdag (in totaal 16 man) worden ingetrokken. Intusschen in gisteren een faillissements aanvrage bij de Haagsche Rechtbank inge komen. De behandeling is aangehouden. BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den voorzitter dez Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland (3de Blad). De radio-censuur; ministerieel antwoord aan den heer Albarda (Binnenland, Iele Blad). De tweede Scheveningsche binnenhaven votgeloopen; een ijzeren damwand be zweken (Binnenland, 1ste Blad). BUITENLAND. De staking in het Roergebied verloopt. (Buitenland, 1ste Blad). Een incident inzake de Oustric-aifaire. (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Weer een communistische complot in Hongarije ontdekt (Buitenland, 1ste Blad). Een typhoon teistert de Philippijnen (Bui len] andsóh Gem. 2de Blad en Tel. 1ste Blad) De Tnrksche premier over de opstanden in Klein-Azië (Buitenland, 1ste Blad). VERSPREIDE BERICHTEN. De eerste soirée ten Hove had gis terenavond te Den Haag ten Paleize Noord einde plaats. Generaal Snijders heelt het eere-voor. zitterschap van de algemeene Nederlandsche Zweefvereeniging aanvaard. Naar wij vernemen was de toestand van jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman gisteren bevredigend; de patient bracht een rustigen nacht door. Rri Kon. besl. is, met ingang van 1 Februari 1931, aan den Rijksinspecteur voor da spoorwegen, J. C. Loman te 'sGraven- kage, op zijn verzoek wegens gezondheids redenen eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend, en is, met ingang van dien zelfden datum, benoemd tot Rijksinspecteur der spoorwegen J. Canters, ter standplaats Arnhem. Te Utrecht is gisteren de nieuwe groenten-, fruit- en aardappelmarkt aan de Croeseiaan officieel geopend. UIT NED. OOST-INDIË. BUILENPEST. TJIMAHI, 5 Januari. (Ancta) Bij een van do manschappen van het 9e bataljon openbaaide zich builenpest. Onmiddellijk zijn alle avond-permissies ingetrokken en orders gegeven, dat de bewoners van de soldaten-verblijven 10 dagen zich op het ziekenappel moeten melden. GROOTE SCHADE AANGERICHT. Zooals wij reeds meldden, werd gisternacht een slagerij te Sassenhedm door brand geheel verwoest Hieitboven een beeld van de schamele overblijfselen der woning. Slechts de muren der eerste verdieping bleven staanI

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1