GEMEENTEZAKEN. FEUILLETON. HET „KOOPMANNETJE". SPREEKCEL. KERK- EN SCHOOLNIEUVS. KUNST EN LETTBEN. SECTIE VERSLAG EN MEMORIE VAN ANTWOORD. II. Verder zullen wij B. en W. alleen aan bot woord laten, voor zoover het kwesties van eenige heteekenis betreft, daar daaruit voldoende de gemaakte opmerkingen blij ken. Bedrijven en diensten. Wij kunnen niet toegeven, dat de uitvoe ring van bouwwerken telkens wordt opge houden tengevolge van een tragen gang van zaken bij Gemeentewerken. Zoowel bij den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht als bij Gemeentewerken geschiedt de be handeling van de bouwplannen met voort varendheid. Vertraging in de behandeling is in verre weg de meeste gevallen te wijten aan de belanghebbenden zelf, die dikwijls onvol ledige teekeningen en gegevens verstrek ken. Het technisch personeel bij Gemeente werken is in de laatste jaren geleidelijk uitgebreid, naarmate het toenemend aantal van de bij dien dienst in studie, voorberei ding of uitvoering zijnde werken, enz. daar aan de behoefte heeft doen gevoelen. Mo menteel wordt beschikt over: een Direc teur. een Adj.-Directeur. 2 ingenieurs, een architect en 32 technische ambtenaren. Trekt men van laatstgenoemde categorie een achttal, meer speciaal voor den onder houdsdienst bestemd af, dan blijft niette min voor nieuwe werken e.d. beschikbaar een aantal technische ambtenaren, dat, naar ons voorkomt, in verhouding tot den omvang van de Gemeente zeker niet als gering is te beschouwen. lntusschen is ons College bereid, zooals het dat steeds was, om aanvragen van den Directeur om uitbreiding van technisch personeel in tijdelijk of los dienstverband ernstig in overweging te nemen. Voorstellen betreffende de reorganisatie van de administratie bij Gemeentewerken en van den bestratingsdienst zullen volgens mededeeling van den Directeur der Ge meentewerken door hom binnenkort wor den ingediend. Het invoeren van een algemeen leerlin genstelsel komt ons vooralsnog niet nood zakelijk of gewenscht voor; wèl ligt het in de bedoeling, om de kwestie van het invoe ren van een dergelijk stelsel speciaal bij den bestratingsdienst bij de binnenkort te verwachten voorstellen betreffende de re- "organisatie van dezen dienst nader onder oogen te zien. Een voorstel lot uitbreiding van de Com missie voor het Openbaar Slachthuis met twee leden zullen wij binnenkort hij U aan hangig maken. D© slachttarieven kunnen ter sprake ko men bij de behandeling van het verzoek van een tweetal slagerspatroonsvereenigin- gen inzake verlaging van de slachlrechten. Het advies van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis daaromtrent heeft ons dezer dagen bereikt, weshalve wij binnen- John Müller was zeer verbaasd, toen hij zich geroepen zag deel te nemen aan een vertrouwelijk onderhoud, dat de gouverneur van Bengalen wenschte te houden en waar toe mede genoodagd waren de directeur der Cetttraail -1 n d isc he Spoorweg m aatsch app i j de president der Kamers van Koophandel van Calcutta en enkele andere economische specialiteiten van het land Zijn eigen bc- soheidentheid deed hem duidelijk voelen het groote onderscheid tusschen hem, een on aanzienlijke n koopman, en de invloedrijke heeren, tegenover wie hij nu aan de groene tafel was gezeten. Zijn sluwheid echter waarschuwde: „Zij hebben je noodig, John. hand noodig; andeTs hadden zc je niet laten komen." Hij had er de lucht van. dat 'het een ernstige zaak gold. ..Meneer Müller," begon do Gouverneur, nadat de zitting voor open was verklaard, „wij waardeeren uwe ervaring en wij ver zoeken u om een advies. Niemand i9 er. die gindsChe rotsgevaarten, de Bhutan, daar boven bij den Himalaja, beter kent dan u!" „Ik ben maar een koopmannetje, meneerI" zei John Müller bescheiden. De Gouverneur glimlachte. „Zóó belief! u zich zelf te betitelen, maar wij tyeten toch maar, dat het u gelukt is, langs de ontoe gankelijkste gebieden van Kaschmir, Repal. 'Bhuta handelsbetrekkingen aan te knoopen. TJ hebt de eerste naaimachine naar Kat mandu weten te brengen." ..De Dalai-Lama te Lhasa heeft stofzui gers voor de reiniging der heilige vertrekken besteld," zei John Müller eenvoudig, als een agent, die aan zijn chef de verkregen bestellingen rapporteert. „Onbegrijpelijk hoe u zoo iets klaarspeelt," sprak, in de grootste verbazing, de Gouver neur en ook de andere heeren schoven, ge ïnteresseerd, hun stoelen naderbij. John Müller's waterachtige oogjes flik kerden op. „Heel eenvoudig," zei hij, „alles met be hulp van den technisc'hen vooruitgang. Ik versta het om behoeften op te wekken en zc dan te bevredigen." „Welnu, kort en bondig gezegd, het gaat weer eens om den zoo dringend noodigen kort ons praeadvies hopen uit te brengen. Met betrekking tot het Gemeentelijk Waschbureau kunnen wij mededeelen, dat ingevolge het bij de behandeling van de be grooting voor het jaar 1930 aangenomen voorstel van de heeren Parmenlier, De Reede en Bergers de onderhandelingen met belang hebbende wasch'in dustrieel en over de ver dere exploitatie van het Waschbureau weder zijn opgevat. Het overleg met betrokkenen is nog gaande, in verband waarmede wij ons van verdere beschouwingen inzake dit be drijf tlbans meenen te moeten onthouden. Tegenover het instellen van een levens- 'irriddelenibedrijf heeft uw vergadering sleed*, overeenkomstig ons gevoelen, een afwijzend standpunt ingenomen. Een voorstel-Van Eek tot instelling van een dergelijk bedrijf werd laatstelijk bij de behandeling van de begroe iing voor 1930 met 22 tegen 8.stemmen ver worpen. Ons College is nog eenzelfdp gevoe len als vorige jaren toegedaan. Een centrale gemeentelijke a\itogarage zal geen bevrediging aan de diverse diensten en bedrijven schenken. FJlke dienst moet te allen tijde over de automobielen, die hij be zit. kunnen beschikken. Besparing is door centralisatie niet tc -ver wachten. Gemeente-Personeel. Het rapport der salariscol mnjssie ad hoe, welker arbeid zijn voltooiing nadert, kan, naar ons werd medegedeeld, binnen niet te langen tijd worden tegemoet gezien Dat die arboid z^u zijn bespoedigd, indien de voorbereiding aan het georganiseerd overleg was opgedragen, is aan gerechten twijfel onderhevig Het is ons College bekend, dat de herzie ning van het Werkliedenreglement vóór Sep tember 1931 haar beslag moet hebben ge kregen en uit den aard der zaak zal daar mede hij de voorbereiding rekening worden gehouden. De in het verslag uitgeoefende aandrang lot het daaromtrent hooren van de werkliedenorganisaties mag overbodig hee- ten, aangezien de desbetreffende verorde ning one College verplicht ter zalke het ad- ties in te winnen van de Algemeen© Werk- liedencomnvissie. waarin, zooals bekend, be doelde organisaties vertegenwoordigd zijn. De kwestie van de instelling van een scheidsgerecht zal Iegelijk met de herziening van het Werklieden reglement onder oogen worden gezien. Ons afwijzend standpunt met betrekking tot de invoering van medezeggenschap in den zin van een medebeslissingsrecht m het beheer van de bedrijven en diensten, hebben wij bij de behandeling van vorige begrootin gen reeds zoo vaak uiteengezet, dal twij mee nen thans met de verwijzing daarnaar te kunnen volstaan. Aan het verzoek, om' hel personeel de keus te geven tusschen verlof, buiten het jnarlijksch© verlof om. hetzij op 31 Aug.. hetzij op 1 Mei, kunnen wij niet voldoen. De verjaardag van het Hoofd van den Staat is nu eenmaal niet op één lijn te stellen met den 1 Mei-dag Wel pleegt aan hen, <}ie dit vragen, op 1 Mei verlof te worden gegeven, voor zoover de belangen van den dienst zich daartegen niet verzetten. Met het oog op het binnen niet te lang tijdsverloop te verwachten rapport van de RECLAME. weg naar Punakha", ging de Gouverneur verder „Bhutan is een Lamaasch vorsten dom onder Britsche suzereiniteit; aldus wordt aan onze kinderen in de scholen ge leerd Klinkt dit niet als hoon. nu deze Britsche suzereiniteit niet in staat is. den minsten invloed op Radja Golub uit te oefenen?" „Ik weet het," knikte John Müller en draaide onrustig op zijn stoel heen en weer. „Hoe heb ik het dezen bruinen duivel niet aangepraat!" „Integendeel." wierp de Gouverneur lus- schen'beide. „wij weten, dat u het hem afge raden hebt, meneer Müller. U hebt er groot voordeel bij, onze kooplieden van Bhutan verwijderd te houden, omdat u de zaken da&r alléén wilt drijven. Radja Golub luis tert meer naar u dan naar onze politieke agenten. U alléén hebt den wegenbouw tot nu toe verhinderd Meneer Müller. de Ben- gaalsche spoorwegen hebben dwaroleggers noodig, het postverkeer telegraafpalen. Wij moeten hout van over de zee uit Indië halen en vóór onze neuzen groeien daar ginds, op de Himalaja. de prachtigste eiken, de kost baarste ceders Wij hebben zelfs een con cessie ze weg te halen, maar we kunYien ze niet naar de vlakte transporteeren. omdal we geen bruikharen weg hebben." „Radja Golub staat den wegenbouw niet toe," zei John Müller. die nu volledig de zaak begreep, „hij vreest, dat een moderne weg zijn land al te ruim open zou stellen. Hij ken» de koloniale geschiedenis van Indië en weet ook. dat hij zijn relatieve onafhan kelijkheid slechts dankt aan de niet te "over schrijden bergen." „En waarop taxeert u uw persoonlijk be lang bij deze opvalling van den Radjah?" vroeg de directeur der Centraal-Indische Spoorwegmaatschappij. ..Op vijftigduizend pond!" verklaarde John Müller. zonder dat zijn oogleden ook maar even trilden. „Ik moet u echter vragen om mijn invloed niet te willen overschatten. Het is waar: ik heb den Radjah den wegen-bouw afgeraden. Of hij naar mij luisteren zou, als ik het hem nu zou aanraden? Ik ben maar een klein koopmannetje De heeren konden een klaterenden lacli niet onderdrukken Wij garandperen u de genoemde som. wanneer u zich, ter wil je van onze belangen, ervoor wilt spannen en de bouw tot stand komt," zeidc president salariscommissie ad hoe zijn allo voorge stelde gewone promoties, die geen verband hielden met vacatures, aangehouden. Ook ten opzichte ran de ambtenaren ter ge meentesecretarie is eenzelfde gedragslijn ge volgd en hebben dus ook geen hisschentijd- sc'he promoties, anders dan in verband met vacatures, plaats gehad De opdracht, aan den Hoofdopzichter hij Gemeenteweiken J A. Verhoog, van het toe zicht op hel onderhoud van de bij de Wo ningstichting in exploitatie zijnde gemeen- lewoningen met ingang van den dag. dat hij den gemeenledienst verlaat, is geheel in overeenstemming met -de gedragslijn, die bij benoeming van gepen^ionneerden in acht behoort te worden genomen De bestaande wettelijke I►©palingen laten niet toe. dal het kenringspersoneël van hel Openhaar Slachthuis uil hoofdp van den aard van het werk op jongerpn leeftijd dan Go jaar. wordt pepensionnpeivl Ten aanzien van d<- verzekering van gc- mrentepersonep! fpgrni ongevallen krachlens dp Ongevallen wel. «dan! de zaak zoo. dat werkzaamheden, die een uitvloeisel zijn van de overheidstaak der gemeente 'en dus niet vatbaar om door een privaat-persoon als bedrijf in pen onderneming le wordeq uit geoefend^ niet verzekeringsplichfig zijn Alle pverige werkzaamheden, die wél door private personen in een onderneming kun nen worden verricht, zijn wèl verzpkerings- plichtig Onder deze vallen b.v de Liehl- fnhrieken, de Reiniging, het Slachthuis, etc. De Politie evenwel, het Stadhuisperso- neel en ook de Keuringsdiensten (zoowel van waren als van vee en vleesclP zijn niet verzekerd krachtens det Ongevallenwet. Op dit punt heeft het personeel der bedrijven reeds sedert lang een voorsprong op de per sonen. die een zuivere ovoiheidstaak ver vullen. In 1929 werd aan loouen en salarissen van het gemeentepersonee! (waaronder be grepen dat bij de bedrijven, doch met uit zondering van het onderwijzend personeel) betaald een bedrag van circa f 2 700 000 Stacfsverbetering. Betreffende de verbetering van den toe stand der Middelstegracht kunnen wij mededeelen. dat de onderhandelingen me» verschillende belanghebbenden aangaande de vraag, op welke wijze hier een bevredi gende oplossing zou kunnen worden ver kregen. veel tijd in beslag hebben genomen Binnenkort vertrouwen wij echter een voor stel inzake deze gracht bij U aanhangig Ie kunnen maken. Aangaande de oplossing van het vraagstuk van den spoorwegovergang in den Rijns- burgerweg kan worden medegedeeld, dat be. doeld vraagstuk door de Directie der Neder- lnndsche Spoorwegen nader onder oogen is gezien, als gevolg waarvan een voorloopig plan voor verhooging van de spoorbaan annex den bouw van een nieuw Nation, op de plaats van het besfnendc station is ont worpen Omfront dit plan wnrdf. thans overlag.ge pleegd tusschen de N'ederlnndsche Spoor wegenmi hef Rijksloezich!. Zoodra dit over. leg tr^b vereen stemming heeft geleid, zul len de verschillende belanghebbenden door den Minister van Waterstaat worden uitgo- 5447 der Kamers van Koophandel de mede-aan wezigen knikten goedkeurend. „Accoord," knikte ook John Müller, „maakt u zich niet ongerust, mijne heeren. wanneer u nu in tangen tijd niets van mij 'hoort." Een wéék later boog. vanaf Dardsohil- ling, het eindstation der Himalaja-spoor baan, een handelskaravaan naar het noord- oosten af. Over levensgevaarlijke, smalle paadjes trokken de hoog-opgepakte Tibe- taansohc ponnies langzaam verder. Door donkere bergkloven, over de losse steen massa's van uitgedroogde beken, lanes bergruggen, beklommen zij met honderd bochten den eenen pas na den anderen. Vóór aan de stoet reed op zijn eigen dierbaren muilezel mr. John Müller. Deze man, die zich zelf zoo bescheiden een koop mannetje noemde, was niet ongevoelig voor dc oneindige schoonheid der natuur. Hoe dikwijls reeds had hij de met ijs bedekte bergketen van den Himalaja boven de rots koppen van het voorgebergte zien opstij gen en steeds opnieuw voelde hi.i zich door dit schouwspel aangegrepen. Zijn blik hechtte zich geboeid aan den majestueusen top van den Kulhakangri, die fonkelend en glanzend tegen den wonderlijk-blauwen hemel afstak. Dan richtte hij zijn blik naar de wouden omlaag, naar de millioenen zil verdennen, eiken-, kastanjes- en kaneelboo. men. waartegen nimmer nog een bijl werd opgeheven En hij begreep de begeerigheid der heeren daar beneden in het vlakke Ben galen. Was eerst maar de weg aangelegd, dan spoedig ook zouden zij de beheerschers van het land zijn. Hij begreep ook, dat vijftigduizend pond een som beteeken de, die men niet alle dagen op de straat vond; in zijn borst streden zaken-geest en dp bijzondere liefde voor dit gesloten, wild- romantische land een bitteren strijd Toen Radjah Golub vernam, dat .föhn Müller ir Punakka, zijn residentie, was aangeland, begaf hij zich naar den bin nenhof van zijn paleis om den handelaar te ontvangen. ,,Was uw reis goed, Müller Sahib," infor meerde hij. ,,en hebt ge niets van uwe lasten ingeboet?" „Zij was goed. o Radjah", sprak John Müller cn wies zich het zweet van den eliramenden kalen schedel met een germ ten zakdoek af. „Dezen keer is maar één ponny in de groote bergkloof omlaag ge stort. Gelukkig was het dier niet met het noodigd tot een gemeenschappelijke be spreking. Het ligt in de bedoeling, om in het jaar 1931 het verbeteren van bestaande en het aanleggen van nieuwe trottoirs op verschil lende plaatsen in de stad met kracht voort te zeiten. Daarbij zullen o.m. de Beesten markt, tusschen Steenslraat en Nieuwe Beestenmarkt, en dc Morschstraat van trot toirs worden voorzien, terwijl bij laatstge noemde straat dan tevens opruiming van het hek langs het café op den hoek van de Steenslraai onder oogen zai worden gezien. Het verbeteren van het trottoir in de Boer- haavestraal langs het Oude Academisch Ziekenhuis zal worden overwogen; in ver band mei de ter plaatse aanwezige overklui zing van de voormalige gracht is deze kwes tie niet zoo eenvoudig en zal in elk gevaj extra hooge kosten vefeischen. Met ligt in het voornemen om de Heeren- poortsbrug van een bitumineuze deklaag !e voorzien iegelijk met het asfalleeren van de Mare- en Heerensingels, wat vermoedelijk in het aanstaande voorjaar "/.sgeschieden. De slechte toestand van de bestraling langs de tramrails in de Hoogewoerd is niet te- wijten aan het slecht of onoordeelkundig uitvoeren van het straatwerk, doch aan de ondeugdelijkheid van het aanwezige mate riaal. de bodemgesteldheid, alsmede aan de onvasle ligging van de spoorstaven en de onvoldoende afwatering. Van de binnenkorl plaats te vinden ver nieuwing van de bestraling, waartoe is be sloten, gepaard gaande met het inbrengen van een nieuw zandbed en het aanbrengen van dwarsliggers onder de rails, is.een be langrijke verbetering te verwachten De toestand van de bestraling van de Haarlemmerstraat, speciaal op het gedeelte tusschen Prinsessekade en Jan Vossenstepg. heeft onze aandacht. Afdoende verbetering is alleen te verkrijgen door algeheele ver nieuwing van liet bestratingsmateriaal; overwogen zal worden, of de beschikbare geldmiddelen zullen toelaten nog in den loop van het jaar 1931 hierin te voorzien. Een plan tot verbetering van den Morsch- weg is in voorbereiding Bij den houw van de Groote llavenbrug was het tevens noodig de Kleine Havenbrug te wijzigen, waardoor de uitmonding van laatstgenoemd^ brug thans dichter bij de Havenkade is komen te liggen De oprit is daardoor mede in die richling verschoven en maakte opmetseling \an den aanliggen- den walmuur noodzakelijk, leneinde een te steile helling te vermijden De bestrating van den oprit komt le liggen iets beoeden den bovenkant van den walmuur en met zooveel mogelijk afschot naar de bebouwing RECLAME. Ruwe Huid |9 I I JS I Ruwe Handen S 6308 RADIOKLACHT. Si mis weken wordt er in dc buurt Reseda- straat op een ergerlijke manier met een radiotoestel geknoeid door d-'rt moedwillig te laten genereeren. hetgeen op te merken is door net sleeds heen en weer halen of soms minstens 5 a 10 minuten op genereeren te laten staan Hierdoor word't het luisteren voor omwoners absoluut onmogelijk ge maakt, daar dikwijls de muziek enz. geheel weggehaald wordt. Er wordt dringend ver zocht hiermede op te houden. geschenk beladen, dat ik voor u heb mee gebracht." „Gij hebt mij een geschenk meege bracht?" vroeg de Radjah begeerig, alsof John Müller ooit met leege handen was ge komen. ..Ik kan raden, wat het is... een grnmophoon „Zou ik wagen u een gramophoon aan te hieden. terwijl iedere zwendel-fakir hbclen ten dage reeds een dergelijke voor zijn bedelarij gebruikt?" ,,Een nieuwe naaimachine 1" ried do Rad jah „Tondada heeft de hare gebroken.'" „De wereld maakt vorderingen", onder wees John Müller. „Een naaimachine is tegenwoordig iets zóó algemeens! De arm ste lieden bezitten zoo'n ding. Neen, Rad jah Golub. ik heb u wat meegebracht, dat in dit land hier nog door geen menschelijk oog werd aanschouwd." Hij klapte het deksel op van een enorme kist. waarin een fonkelnieuwe motorfiets stond Dp opwinding van den Radjah cn van zijn mcnschen was onbeschrijfelijk, toen Müller Sahib onder een geweldig geknal, plotseling over den geplaveiden binnenhof aan het rijden sloeg, snel, steeds sneller, een boog in de rondte beschrijvend De Radjah had zich ijlings uit de voeten gemaakt en was de trappen opgesneld, vanwaar hij naar omlaag brulde; „Houd op, houd op. o Müller Sahib. zoo aanstond* zult gij nog door de lucht zijn opge zogen John Müller temperde de snelheid, be schreef een sierlijken cirkel en hield voor do trappen stand „Dit is mijrr geschenk aan u en ik wil u leeren even gauw in een kring rond te riiden als ik." Radjah Golub was uitermate bevredigd, nam onmiddellijk oen eerste les en wa« na een week in staat, alléén en zonder hulp den hof rond tc li-den. De betoov* ring dezer machine had hem te pakken. Hij moest geregeld door zijn lijfwacht naar de maaltijden worden gesleept en zij.» vrouwen vielen, zonder onderscheid, in ongenade. „De machine ïs wondermooi, maar ik voel dat ze mijn gezondheid schadp doet" zei hij op zekeren dag aan John Muller „Meermalen voel 'k mij duizelig :n' het hoofd of ik ben genoodzaakt mijn maag om te keeren." „Dat is de gevreesde motorfiets-ziekte", NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Aardenburp. G. B. Kruiinga, le Obdam. Te Zevenbergen (loez.);D. J. Lazonder. le Werkendam. Aangenomen: Naar V rouwepoldr-Ga- pinge, .1. Tjebbes, cand. te Maarssen. —Naar Denekamp (Ov.), J. G. Steenbeek Jr., tZun- derdorp. Bedankt: Voor Asperen, A. v. Willien. le 's-Grevelduin-Capelle. Voor Beetgum T]. Klumper, te Westerbroek (Gr.). - koor Scherpenisse, J. II. v. Paddenbuth, Ie Elspeet. Voor Breda, ds. G. Gerïandy, le Nieuw-Vennep. GEREF. GEMEENTEN, Tweetal: Te Goes, .T. Fraanje IcBarne- veld en M. Hofman le Krabbcncjke; te Aagtekerke, B. van Neerbos le Ternnzen en M Heykoop le Utrecht. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Zuid-Beyeiand, Joh', de Boer te Brouwershaven. Bedankt voor ZoeteTmeer, ds. de Blois le Dirksland. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Soestdijk, K. Gv. Smeden te Haarlem-Noord. EVANG. LUTH. GEK Beroepen: Te Groningen (vac. fchade van Westrum), H. H. Dorgelo, Ned. lerv. pred. te Xaarden. Ds. SNETHLAGE GAAI HEEN. Ds. H. A. C. Snethlage, Dvedcant-direc- tour va& het Diacone99en'huis „xonovo" ie s-Gravenhage. heeft met igang van 1 Januari als zoodanig ontslag giomen. Hij bekleedde dezen werkkring sind 1913; het plotselinge van zijn aanvraag >m ontslag heeft volgens „De St.", waaraanwij dit be richt ontleenen, zeer velen verrst. DE HERDENKING 'AN STALPAERT VAN DER VIELEN Een gereformeerd protit. De N'ed Herv. Jongefmgenveien'iging op Gereformeerden grondel ag te Drft heeft tot kerkvoogden van de Ned. Hen Gemeente aldaar een brief gericht, waarin net nadruk wordt geiprolesteerd, dait genoeid college aan liet huldiging9coroité Stalpart van der Wielen heeft toegestaan, dat en Remon- straretsch predikant een hnUgingsrede heeft uitgesproken in cDe Oude Eztk tc Delft. o NIEUWE UITGA V.N. 1 KERSTNUMMERS. Zoowel van het Kweefcerdblachet or gaan ter behartiging van kweekrs- en vei- lingsbelangen als van het Wekblad voor de Koninkl. Neder!. Maaitedhappivoor Tuin bouw en Plantkunde ontvingen rij de rijk- gefflhietreerde en goed-verzoide Kerst nummers knikte. John. Muller veelzeggen: terwpl hij den Radjah bezorgd aankeek, „len ontloopt haar. wanneer men nooit in eencirkel maar rechtuit rjjdt. In de laagvlakm beneden, waar vele mooie wegen bestaai worden de menschen nooit door haar aanpgrepen". De Radjah verviel in een sciber gepeins, waar hij dagenlang zich niet »n losmaakte. Eindelijk was hji het met ziclelf eens ge worden. De snelheids-manie ha overwonnen. Radjali Golub was besloten ee weg aan te leggen. ,.Zet dat uit uw hoofd!" zeiJohn Muller. „Weten uw menschen. hoe en dergelijke weg gebouwd moet en hebt ,e een flauw vermoeden, wat dat alles zai kosten? Gij zouds al uwe juweelen en Impelschatten moeten verkoopen en toch en arm man zijn, voordat gij met uwen wei den eersten pas bereikt had. Laat dien teg door de Engelschen. op hun kosten bouven en hebt zelf het genoegen ervan". „Dat is waar", knikte de Radjah. „Zjj zullen echter consessies verladen". „Geef hun een paar wouden.Zij hongeren naar hout als het schaap nai het gras". „Zjj zullen soldaten zenden etmij afzetten, znoals zij het met de Radjah';. in de laag vlakten gedaan hebben". „Daartegen bestaat wel ee middel, o Radjah 1" lachte John Müller veeóeteekenend. „Zou ik het tl anders aanraen, ik. die toch uw vriend ben? Ik zal n wijten» geven, waarmee gjj in iedere seconde detig vijanden dooden kunt. Daarmede vers|ert gjj de liassen, zoodat niemand zondel uwen wil Bhaltm kan binnenkomen". De overeenkomst werd gesjten en de bonw der lang ontbeerde wegen taar Punak- han begon. „Hoe hebt ge dit mogelijk kunen maken, gj „koopmannetje?" riep de Gaverneur uit toen hij John Müller na dien, lange af wezigheid voor de eerste mas\ terugzag. „Heel eenvoudig, met behulj van den technischen vooruitgang", lachte ie handige zakenman. „Radjah Golug ondevond plot seling do noodzakelijkheid van ee: mo'dernen weg, want ik heb hem een mobrfiets ge geven". „En machine-geweren!" voegde le Gouver neur er einnig aan toe. „Ook machine-geweren", glimlchte Mül ler ondeugend, „want. helaas, heet de tech nische vooruitgang menigmaal ook zijn scha duwzijden <j 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10