71** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 December 1930 Tweede Blad No. 21711 BINNENLAND. NA DE UITBARSTINGEN VAN DEN MERAPI. KERSTBLOEMEN. In het Krelagehuis te Haarlem i« een speciale Kerstbloem ententoonstelling gehouden. 'n Pracht- colleotie roode amaryllissen werd met goud ibekroond. Inzend in g van de firma W. S. Warmenhoven uit Hillegom. HET „BIO-VACANTIEOORD", de stichting van het film- en bioscoop-Bedrijf, georgaari- seerd in den Ned. Bioscoop Bond, heeft het landgoed „Het Russenduin" te Bergen aan Zee aangekocht, om daarin een vacantieoord te stichten voor arme bleekneusjes. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie.' Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Mr. VAN WELDER EN Baron RENGERS. Op 65-jarigen leeftijd overleden. In 65-jarigen ouderdom is te Den Haag op Eersten Kerstdag in het Roode-Kruis Zieken huis, waar hij sedert eenigen tijd verpleegd werd, overleden mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin en buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland te Stamboel, tevens geaccrediteerd bij het Bul- 'gaarsche en bij het Perzische Hof, welke functies baron Rengers bekleedde sedert 13 October 1919. De thans ontslapene, die in 1865 te Oen- kerk (Friesland1)'was geboren en die met ver lof hier te lande vertoefde, was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, groot-officier in de Oranje-Nassau-orde, grootkruis in de orde van de Kroon van Italië, de Danebrog- orde van Denemarken, de orde van de Kroon van Roemenië en die van St. Olaf van Noor wegen, commandeur in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, die van Frans Jozef van Oostendijk, van het Groot kruis der orde van de Poolster van Zweden, en van de Orde van Albreciht van Saksen, ridder in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg, eere-ridder in de Baliey van Brandenburg der Johanniterorde, ridder 3e kl. v. d. Kroonorde van Pruisen en van de orde van verdiensten van Waldeck-Pyr- mont, alsmede ridder met de leeuwen der orde van de Wrteimbergedhe Kroon. Het stoffelijk overschot van den ontsla pen gezant wordt Maandag 29 dezer naar Yeenklooster in Friesland vervoerd en Dinsdag cup de aldaar nabijgelegen begraaf plaats te Oudwoude ter-aaide-besteld. GENADE! Het Politiek Bureau der Comm. partij Hol land heeft, naar wij in ,.De Tribune" lezen definitief besloten tot de toelating als der C. P. H. van de heeren D. J. Wijnkoop. J Brommert Jr. en G. van Burink. VACCINATIE-BEOPALINGEN. Verlenging van de opschorting. In de Mem. v. Antwoord op het Voor loop i-g verslag over het wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tijde lijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den Ilden Febr. 1928, zooals zij zijn gewijzigd bij de wetten van 29 Dec. 1928 en van 30 Dec. 1929, verklaart de minister van Arbeid, II. en N., dat er z.d. geen aanleiding bestaat, ten aanzien van dit voorstel tot tijdelijke opschorting der ver plichting tot vaccinatie een ander standpunt in te nemen dan voorheen. Dat een herhaling der opschorting prac tised zou leiden tot afschaffing der wettelijke verplichting tot inenting, kan de minister geenszins toegeven In elk geval zou hij zulke ontwikkeling niet bevorderen. Hij is mtegendeel een warm en overtuigd voor stander van het herstel der verplichting, zoodra de omstandigheden zulks toelaten. Pogingen van de principieele tegenstanders der vaccinatie om tot afschaffing der ver plichting te komen, zullen dan ook bij hem op krachtig verzet 9luiten Ook de minister heeft het volste vertrou wen in het werk der Encephalitiscommissie uit den Gezondheidsraad. Daar deze oom missie. bestaande uit personen, die op dit terrein tot de meest deskundigen behooren, vertrouwt dat voortgezette studie en de practij'k in de naaste toekomst nieuwe ge gevens zullen verschaffen, moet het resul taat van dezen arbeid worden afgewacht. DE A.V.R.O. EN EEN EERERAAD Aan dr. J. Th. de Visser benoeming verzocht De „Radiobode" van deze week bevat een hoofdartikel van W. Vwaarin het be- stuursconflicl wordt aangeroerd en wordt medegedeeld, dat reeds stappen zijn gedaan tot het verkrijgen van een onpartijdig on derzoek. Onze Vereenïging, Zoo lezen wij. is nu weer het voorwerp van woeling en onrust, omdat boosaardige buitenstaanders licht ont vlambare naturen als mr. Van Doorne. .Tuda. Westerling tot een poging tot rebellie hebben weten te bewegen, waarmee zij zich organi satorisch onmogelijk gemaakt hebben en waarmee zij groote verdiensten uit het ver leden dreigen uit te wisschen. De ondergeteekende is het mikpunt der aanvallen. Nu de A.V.R.O. aan het eind van het jaar 1930 een millioen gulden op de bank heeft als bezit, zijn er kaspers op de kust, die pro- beeren dfe macht in deze welgestelde veree nig ing te veroveren. Indien de persoon van Vogt verdacht ge maakt kan worden weet men, dat men de vereeniging een deuk geeft, omdat nu een maal die naam met voor- en tegenspoed der A.VjR.O. verbonden is. Daarmee is de tegen partij nu volop bezig. Ik heb dr. J. Th. de Visser reeds in November, dus lang vóór de machinaties, bedoeld in „R. B." No. 51, be kend waren, gevraagd om te benoemen een commissie, die zal onderzoeken of i'k in 1927 •verkeerd gehandeld heb. Met een rustig geweten wordt dit onder zoek afgewacht en het is duidelijk, dat vóór deze commissie gesproken heeft, wij niet meer (behoeven te spreken en zullen spreken. BEGRAFENIS TOH. H* BEEN. Zeer groote deelnemende belangstelling. Op den Tweeden Kerstdag vond te Brielle de begrafenis plaats van wijlen Joh. H. Been. Er was zeer groote deelnemende be langstelling. De klokken van den Brielsohen toren lieten haar doffe klanken hooren. De lijkwagen en een volgwagen waren met een 16-tal kransen en bloemstukken behangen. In de omgeving van het kerkhof en op het kerkhof zelf was de belangstelling enorm. Nadat de kist met het stoffelijk overschot boven het geopende graf was geplaatst en alle bloemstukken er op waren gelegd, sprak de burgemeester van Den Briel, mr. F. J. D C. Egter van Wissekerke. Hij herdacht den overledene als mensch, vriend, Brielle- naar en warm vaderlander, die veel voelde voor zijn vorstenhuis. Velen zijn vervang baar doch spreker meende, dat de overledene in zijn functie niet te vervangen zou zijn. In 1920. bij zijn 25-jarig archivarisschap en in 1929 bij zijn 70sten verjaardag, alsook in 1930 ter gelegenheid van het 600-jarig stads recht van Den Briel is de overledene gehul digd. Ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag is op zijn verzoek een schilderij van hem gemaakt, dat hij aan de gemeente over droeg en dat thans een plaats in de raadzaal heeft. Vervolgens legde de heer Da Silva namens de afdeeling Brielle van het Alg. Ned. Ver bond een krans op de kist. Daarna voerde nog het woord Mr. Hermans namens het bestuur van het Asyl voor oude en gebrek kige zeelieden, waarvoor Been zooveel ge daan heeft. Spr. vertolkte den dank van het Asyl, dat hem nimmer zal vergeten. Hierna sprak de waarnemend voorzitter van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, als oprichter. Den overledene was de hoogste onderscheiding, het eerelidmaatschap, aan geboden. Ook namens den Bond van Briel- sche Vereenigingen, wien de archivaris een warm hart heeft toegedragen, legde hij een krans op de kist. De heer J. Moerman uit Den Haag sprak als vriend eenige warme woorden en wel dat hij de laatste maal hier was gekomen toen Brielle in vlaggentooi was ter gelegenheid van de stedefeesten. De heer Kluitman uit Alkmaar sprak over de sympathieke medewerking, die hij steeds van den ontslapene heeft mogen onder vinden. Een bestuurslid van de Geuzenvereeniging te Rotterdam bracht dank voor de groote sympathie die de overledene voor de vereeni- ging heeft betoond. Namens de Nederlandsche padvinders werden door den heer Binnenweg nog eenige woorden gesproken. Vervolgens voerden het woord mej. S. Posthumus uit Amsterdam, de heer Kruiskamp te Rotterdam en ten slotte de heer M. Heij, welke laatste dank bracht voor de eer aan den overledene bewezen, waarna de kist in de groeve werd neerge laten. „Crt." VERSPREIDE BERICHTEN. In den hoogen ouderdom van 8-1 jaren is te Utrecht ontslapen de heer J. C. E. Mullemeisfcer, oud-directeur bij het Rijks Tudht- en Opvoedingswezen, ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd: tot burgemeester: Beers: G. van Lith, secre taris dier gemeente; Breda: mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek; Liempde: J E. van d. Bosch, secretaris dier gemeente; Woudridhem: J. van der Lely; Wisch: S. J. Karaten; Buren: P. H. Knobbout; Hoogvliet: I. van Es, secre taris dier gemeente; Oud-Aiblas: W. Boudet van Dam; Hensbroek: S. B. F. Kooiman, secretaris dier gemeente; Bellen: I C. Mans- sen; Hoensbroek: D J. A. van der Kroon. Is aan J. J. Indemans, op zijn verzoek, met ingang van 15 Januari 1931. eervol onialag verleend als burgemeester van Ohé en Laak. Het 7e postvliegtuig is Eersten Kerst dag te Bandoeng aangekomen. Op denzelf den dag is het achtste postvliegtuig van Schiphol vertrokken. UIT NED. OOST-1ND1E. Groep geïsoleerde inlanders gered. MAGELANG, 24 Deo. (Aneta). Woensdag heeft, de Gouverneur van Midden-Java een vliegtocht over het door den ramp getroffen gebied gemaakt. Hij bracht tevens een be- zoek aan de kampen waarin de vluchtelingen zijn ondergebracht en waar thans 24.000 personen verblijf houden. De poging van de militairen en het Bestuur om do twee dorpen Kenting en Kentong, die door de lahar geheel geisoleerd waren, te bereiken heeft succes gehad. Zij slaagden er in tot de dorpjes door te drin gen en kwamen daar tot de ontdekking dat do bewoners vog voldoende van voedsel en drinkwater waren voorzien en zij zich niet bewust waren van het gevaar waarin zij ver keerden. Niettemin werden zij over het minst gevaarlijke deel van den laharstroom (waar de massa heet zand en modder was uit gevloeid tot 'n dun laagje en zoodoende wa3 afgekoeld) naar veiliger oorden weggevoerd. BUITENZORG, 26 Dec. (Aneta). Do Gou verneur-Generaal ontving het volgende tele gram van H.M. de Koningin-Moeder: „Ik gevoel behoefte uiting te geven aan Mjjne droefheid over de ontzettende ramp, welke Midden-Java getroffen heeft. Ik gevoel innig mede met de getroffenen. Emma". De Gouverneur-Generaal heeft dit tele gram doorgezonden aan den Gouverneur van Midden-Java te Semarang met opdracht den inhoud daarvan dadelijk te doen bekendmaken bij de bevolking. De Gouverneur-Generaal heeft H.M. de Koningin-Moeder als volgt geantwoord„Eer biedig dank voor Uwer Majesteits gevoel volle deelneming in de door de uitbarsting van den Merapi veroorzaakte diepe ellende. Ik heb den inhoud van Haar telegram aan stonds aan de getroffen bevolking doen be kend maka.V'. t MAGELANG,. 26 Dec. (Aneta). Vrijdag ochtend 7 uur 30 werd het volgende gemeld: In den afgeloopen nacht deden zich geen bijzondere gebeurtenissen voor. De massa schnifmateriaal is nog niet in beweging ge komen, aangezien de regens niet doorkomen. Inmiddels worden de indirect bedreigde stre- EEN HEVIGE BRAND heeft gewoed in he'. stoomgemaal te Spaarndam. Hot machine gebouw en de kolenloodsen zijn vrijwel geheel uitgebrand. De schade is groot. DE KERSTVERGADERING VAN DE S.D.A.P. word den eersten Kerstdag in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden, waar de partijleider Ir. Albarda de Kerst rede uitsprak. Een overzicht tijdens de Kerstvergadering.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5