Abdijsiroop Kerstrede van Ir. Albarda. Bestrijdt toch die Bronchitis! TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. Het socialisme doel van actueele politiek. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 761. Hedenmiddag 3 uur 760. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarneming in den morgen van 27 December, medegedeeld door het Kon Ned Meteorol Instituut te De Bilt. Hoogste stand 767.6 te Stockholm. Laagste stand 733.3 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 28 Dec.: Matige tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind Betrokken of zwaar bewolkt. Waarschijnlijk met regen. Zach ter. lp het Noord.Oosten aanvankelijk nog Zuid-Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt en nog kans op sneeuw. LCCHITEMFERATUDR. 9 uur voorm.: Vs gr. C. (333 gr. F.) 9 uur voorm: gr. C. (33 gr. F.) HOOGWATER TIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. Hoogste stand des voorm. te 8 uur 8 min. Hoogsle stand des nam te 8 uur 35 min. Voor Maandag. Hoogsle stand des voorm. te 9 uur 2 min Hoogste stand des nam. te 9 uur 29 min. LICHT OP VOOR FIETSERS a.a. Zaterdag 426 n.m. lot 7.43 v m. Zondag 4.27 n.m. tot 7.44 v.m, FRANKRIJK. Poolsche gezant bij Briand. De minister van Buiten land sche Zaken, Briand, heeft Woensdag den Poolschen gezant te Parijs, Chlapowski, in audiëntie ontvangen. In goedingeliohte kringen verluidt, dat de gezant den FransoheD minister de Poolsche opvatting inzake de Duitsch-Poolsohe ge schillen heeft uiteengezet. In het bijzonder zonden de drie nota's die door Duitschland bij den Volkenbond zijn ingediend bespro ken zijn. maanden in geen ander bedrijf te werk ge steld worden. Wanneer de schending der tuoht met boosaardige bedoelingen geschiedt, worden de arbeiders voor den strafrechter ter ver antwoording geroepen. Wanneer een ar beider de bedrijfsleiding niet bijtijds tneae, deelt, dat een door hem vervaardigd pro duct gereed is. brengt dit loonderving mee. Deze draconische verordening valt de vroegere aan, die een vrij willige verande ring van werkplaats verbiedt en werd uit gevaardigd om het tempo te versnellen der uitvoering van het 7iifjarig plan, zooals door het plenum van het uitvoerend co mité der partij geëisöht is. RECLAME. AJs elk jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen? Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronchitis vonden daarbij baat Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten. Bronchitis, vastzitten de kou. Kinkhoest, Inflaeaza, Asthma. ,.Voor de Borst" Atom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50. Fl. 2.75, FL4.50 Gebruik bultenBhuls Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (GutoUi Abdijsiroop) 6217 ENGELAND. De ronde-taiel-conferentie. Naar gemeld wordt zijn de besprekingen tusschen de Hindoe's en Indische Moham medanen zonder resultaat gebleven. De vertegenwoordigers der Mohammeda nen hielden vast. aan hun eiscb dat de Hin- doe's en Mohammedanen afzonderlijke ver tegenwoordigers in het Indische parlement zouden kiezen en de Hindoes willen dezes eisoh niet inwilligen. In een redevoering heeft een der Indische gedelegeerden er op gewezen, dat het re sultaat van de ronde-ta.f^-1-conferentie al- hangt van een overeenstemming tusschen de Hindoe's en de Mohammedanen, zoodat daarna-ar ernstig verdeT gestreefd zal wor den. Intusscben duren de onlusten te Burma nog voort. Er moeten vele dooden zijn. De opstandelingen doen telkens uit vallen vanuit de jungle. HET TAPANSCHE PARLEMENT GEOPEND. TOKIO, 27 Deo. (V.D.) Keizer Hiro Hi«o heeft de 95s>te zitting van het Japanscue parlement mei de gebruikelijke plechtig heden geopend Hierbij heeft zich een incident voorge daan. Twee mannen trachtten zich direct tol den kei2er te wenden, toen deze m zijn koets" naar het parlementsgebouw reed. Bei- j den werden gearresteerd. Volgens een me- dedeeling van de politie waren beide mau- I nen krankzinnig. BULGARIJE. De ambtenaarssalarissen verlaagd. De salarissen van alle staatsambtenaren zullen in verband met de saneering der staatsfinanciën met ingang van 1 Januari a~s. met 10 pCfc. verlaagd worde®. Ook de militaire e® civiele pensioenen zulle® met 10 pCfc worden verlaagd. Voorloopig gelde deze verlaging alleen voor het eerste kwartaal van 1931. CHARLES LEVINE MOET WEER TERECHTSTAAN. NEW-YORK, 27 Dec. (V.D.) Oharles Le- vine, de eerste luahtpassagier over de® At- lantischen Oceaan, zal door de justitie ge hoord worden om een verklaring te geven va® het bezit van honderd effecten, die van diefstal afkomstig zijn. SPOEDEISCHENDE RAADS VERGADERING te NOORDWITK Hedenmorgen te 10 uur is de Raad bij eengekomen in spoedeischende openbare ver gadering. ter bespreking van de vraag, welk systeem van verwarming voor de openbare school, die binnenkort gebouwd wordt, de voorkeur verdient. Na langdurige bespre kingen is nog geen beslissing genomen, B. en W. hadden overleg gepleegd met den directeur van het Rijksbureau van Brand- stoffeneconomie, maar de Raad wenschte alle gegevens naast elkaar te rien van aller lei soorten van verwarming, met olie, cokes en gas. Ook de kosten van installatie on afschrijving. D« totale cijfers wenschte de Raad naast elkaar te zien. Het bouwen van een kelder bij de open bare 8cr.ool voor een eventueele installatie werd z.h.6t. aangenomen. De Rijnsbuigerweg die in teer slechten toestand verkeert en die de gemeente moet onderhouden, tal terstond worden verbeterd. DOODELITKE VAL. Gisteravond is de 47-jarige v. d. N. te Nij megen uitgegleden Hij werd een huis bin nengedragen. waar een inmiddels ontboden geneesheer constateerde, dat de dood reeds was ingetreden. Ook Prinses Juliana heeft een belang rijke bidrage geschonken aan bet Smeroe- fonds, ten bate van de slachtoffers van de uitbarsting van den MerapL AANZIENLUKE DALING DER KOLENPRITZEN IN iqu? De directeur der Staatsmijnen in Limburg, mr. dr. Frowein, heeft op een desbetreffende vraag als zijn meening uilgesproken, dat in 1931 de kolenprijzen aanzienlijk zullen dalen. Hij voorspelt 1931 als een zeer moei lijk jaar, ook voor onze nationale mijnin dustrie. KATWITK-AAN-ZEE. Kerstieestviering Zondagschool „Het Mosterdzaadje". Deze Zondagschool van de Herv. Kerk I raag zich in een grooten bloei verheugen. Zij wordt bezocht door 1780 kinderen. Het was natuurlijk onmogelijk dit groote aantal te gelijk het Kerstfeest te laten vieren, daarom kwamen zij in drie groote groepen bijeen, i De eerste gToep bestond uit de kinderen van 6 tot en met 10 jaar. Dit was wel de grootste, meer dan 1100 kinderen vulden het kerkgebouw van de Nieuwe Kerk; ook vele ouders waren aanwezig. Ds. Rutgers vertel- de hier een Kerstgeschiedenis. De tweede groep bestond uil kinderen van 11 tot en met 13 jaar Hier verhaalde ds. j Pras een Kerstgeschiedenis. De derde groep bestond uit de kinderen van 13 jaar. die ditmaal hun laatste Kerst feest van de Zondagschool meemaakten, daar zij den leeftijd hadden bereikt, dat zij die moesten verlaten. Was het tot nu toe de ge woonte, dat deze groep een kerkboek mee naar huis kreeg, ditmaal is van die gewoonte Sympathie voor de Indische nationalisten. TURKIJE. Kleine opstand bij Smyrna. Volgens een bericht uit Smyrna is in deze provincie en wel in de plaatsen Me- nemen, Enmag en Nesim, een opstanaifto beweging uitgebroken, welke tegen het tegenwoordige Turksche bewind is gericK en een "herstel van den vroegeren toestand beoogt. De beweging was dooT 6 sheiks, die een geheime organisatie hadden gevormd, voor bereid. De opstandelingen werden door de gen darmerie omsingeld. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij 3 leiders der opstandelingen gedood en een wond werden. Van de erendarmen werden de comman dant en enkele manschappen gedood. Vele opstandelingen zijn in hechtenis go- nomen. GROOTE SAMENZWERING OP CUBA ONTDEKT. NEW-YORK, 27 Dec. (V.D.) Uit Havana wordt gemeld, dat de politie op Cuba een groote samenzwering heeft ontdekt, die tegen de huidige regeering is gericht en welke op Kerstmis tot verwezenlijking had moeten komen. De politie ontdekte de sa- menzwering door het in beslag nemen van een klein pakket, dat bij opening handgra naten en materiaal voor bommen bleek ce bevatten. De leiders der samenzwering zoude® pre sident Menochel en andere vooraanstaan de leden van de nationale partij zijn. Hot gelukte de politie overste Hevia en eemge andere leiders te arresteeren. Hevia is vroeger minister van Binnen la ndsche Za ken geweest. Menochel zelf is gevlucht. Tegen hem is een bevel tot arrestatie uit gevaardigd Er worden nog meer opzienbar rende arrestaties verwacht. RUSLAND. Nieuwe verordeningen. Het volkscommissariaat van arbeid heeft, tot verhooping der arbeidsprestatie nieuwe verordeningen uitgevaardigd, waardoor de strengste discipline bij de arbeidsprestatie bereikt moet worden. Arbeiders die de dis cipline» stelselmatig schenden, worden voort aan meednogenloos en ronder schadever goeding ontslagen en mogen gedurende zee DE AARDBEVING IN ARGENTINIË. LONDEN. 27 Dec. (V.D.) Volgens de laatste berichten uit Buenos-Aires werden tot nu toe uit de puinhoppen van de door de aardbeving vernielde stad La Poraa zes tig lijken te voorschijn gebrast. Me® ver wacht, dat ziah nog meer lijken onder de puinhoopen bevinden. De stad La Poma is geheel verwoest. Al leen van de kerk staat nog een gedeelte. Er werden tien schokken gevoeld en in de straten zijn diepe scheuren eD gaten ont staan. Hierdoor en ook dooT den hevigen regenval wordt het opruimingswerk zeer bemoeilijkt AUTOBUSTN EEN KANAAL GESTORT. MILAAN, 27 Dec. (V.D.) Tengevolge van den dichten mist is een autobus, waarin zjph 32 personen bevonden, in het Naviglia- kanaal veetort De chauffeur ken dertig personen redde®. Twee personen ver dronken. Te Amsterdam heeft ir. J. W. Albarda, leider der S. D. A. P., zijn jaarlijksche Kerstrede gehouden. De aandrang van be langstellenden was zoo groot, dat een tweede vergadering moest worden belegd in ,,Bel- levue", waar het woord werd gevoerd door het Tweede Kamerlid den heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V. De heer Albarda wees op de wijdingsvolle stemming van de laatste dagen van het jaar. Er is een stemming van hoop en verwach ting, ook voor hel socialisme. Vier jaren oorlog hebben een chaos achtergelaten. Ern stiger dan nu was de toestand misschien nog nooit. Een economische crisis als thans heeft me® nog nooit gekend Dit is niet uit sluitend een gevolg van den oorlog; het kapitalistische stelsel toonde altijd perioden van inzinking. Maar dat de crisis zoo hevig is, als nooit te voren, is wel degelijk een ge volg van den oorlog. Ook politiek zijn we de gevolgen van den oorlog nog niet te boven. Zwaar drukken de lasten der overwinnaars op de overwonne nen Meer dan 10 millioen mannen zijn den dood ingegaan; velen hunner dachten zich te offeren om voor goed den vrede te vesti gen. Wat zouden zij gevoelen als zij wisten, dat eenige jaren later de wereld opnieuw door oorlog wordt bedreigd? We hebben den Volkenbond, Locarno en het Kelloggpact, maar de bewapeningswedslrijd gaat voort, heviger dan ooit De verwildering en ver warring die de oorlog, ook in de nationale politiek heeft gebracht, dragen tot bet oor logsgevaar veel bij. Groote groepen jongeren, op wie men zijn hoop had gevestigd, geloo- ven in het geweld en wenden zich lot de dictatuur, die de dood beteekent van de vrij heid. Maar toch gloeit tusschen deze don kere lijden een hoopvol litht aan do kim. Vijftig jaar geleden is de 9ociaal-democralie baar strijd begonnen. In de verte leek de berg, die de arbeidersklasse 'nad te beklim men, laag en de top makkelijk bereikbaar. Doch toen men nader kwam, zag men, dat de weg moeilijk wa? en de berg liooger dan men had gedacht. Het socialisme is geen nevelig droombeeld meer, maar bet doel van actueele politiek. In Nederland is het vruchtbare parlemen taire werk sedert 1923 niet meer mogelijk. Toch is de partij met 20.000 leden gegroeid, de pers sterker dan ooit, en het N. V. V. niet ver van de 300 000 leden verwijderd. Het socialisme gToeit bij de arbeidersklasse, omdat het het verschil tusschen de moge lijkheden en de werkelijkheid duidelijk toont. Spr wees op de overeenkomst tusschen hel einde der 18e eeuw met de uitvinding van de stoommachine en de huidige periode van rationalisatie en ging uitvoerig in op de ge volgen hiervan Ondanks den overvloed van grondstoffen is er armoede en werkloosheid. Ook de mogelijkheid van dén vrede bestaat; men beschikt over den Volkenbond, over een arbitrage-instituut. Een gewelddadige op lossing van een geschil is niet meer nood zakelijk en de arbeidersklasse wil een zoo danige oplossing niet meer. En ook bij de intellectueele jeugd ontwaken deze begrip pen. Zij komen tot de ontdekking, dat hun wetenschap niet is de dienaresse der menschheid, maar de slavin van het kapi taal. Zij gaan hel «socialisme zien als een zedelijke noodzakelijkheid. Een belangrijke zaak is het ontwaken der Oostersche volken. Maar het besef van eigen menschenwaarde en het verlangen naar vrijheid groeit met tropische snelheid. Ook deze vrijheidsbeweging maakt baar romantische periode door. De Europeecche art)eidersbeweging staat aan de zijdp der vrijheidsbeweging, maar zij laat zich niet verleiden om mede te helpen aan het schep pen van nieuwe chaos in plaats van orde. De arbeidersklasse zal zich ook niet laten weerhouden door zelfzuchtige overwegingen van eigenbelang. Dat heeft het socialisme de arbeiders geleerd (applaus). De rationa lisatie is voor de arbeiders individueel een ramp en het socialisme strijdt voor de ver zachting ervan voor de arbeiders, maar. het ziet het groote belang der rationalisatie in voor het heil van komende geslachten. Het belang van het individu gaat op in dat der groep, het belang van de groep in dat der klasse en het belang der klasse in dat der menschheid. De Engelsche arbeidersbeweging zit rondom de tafel met de vertegenwoordigers der Indische volkeren. Hoe tartend is daar tegenover het optreden der Nederlandsche regeering in Indonesië, en het vonnis, dat Soekarno en de andere leiders der Indische volksbeweging heeft getroffen. Reeds in deze vergadering moet uiting worden gege ven aan de warme sympathie met deze lei ders en van de verontwaardiging over het schandelijke vonnis. De chaos en de toe nemende bewapening hebben de gedachte doen postvatten, dat de oorlog onvermijde lijk is. Deze noodlottige gedachte moet al lereerst bestreden worden. Het is de taak van allen, die den vrede willen, den oorlog onmogelijk te maken. Men heeft hierbij niet direct te denken aan de handelingen, die bij het uitbreken voor of tijdens den oorlog noodig zouden zijn Het uitbreken zelfvan een oorlog moet belet worden door den strijd voor ontwapening. De volksmassa moet in beweging gebracht worden als de internationale ontwapeningsconferentie in 1932 bijeenkomt. In den strijd voor den vrede moet men ook zien de actie tegen het fascisme. De heer Albarda wees op de fascistische verkiezingsoverwinning in Duitschland. Maar een regeeringsstelsel, dat elke vrije meeningsuiting onderdrukt, kan niet duurzaam zijn en bewijst zijn eigen zwakte. Spr. wekt op om het Matteottifonds waaruit de strijd tegen het fascisme wordt gefinancierd, te versterken. Maar als ondanks alles de oorlog toch uitbreekt de vraag, wat de arbeiders dan moeten doen heeft vele congressen be zig gehouden. Wat men spreker bij de de-, batten in de Tweede Kamer heeft geant woord komt hierop neer; Wanneer er oor log komt, dan past u slechts de blinde ge hoorzaamheid. Maar als een regeering den euvelen moed zou hebben zegt spreker om weer iets vreeselijks, als de vier jaren, die achter ons liggen, te ontketenen, dan past ons slechts een antwoord: de dappere on gehoorzaamheid. Voor Nederland i9 nationale verdediging zelfmoord. De SD.A.P. verwerpt reed9 se dert jaren de landsverdediging. Hoe kon dan nu, eenige maanden geleden, dit be kende standpunt een zoo groote opschud ding veroorzaken? Spr. is ervan overtuigd, dat het groote petitionnement tegen de Vlootwet de directe aanleiding hiertoe was. Deze actie is slechts schijnbaar verloren. Er is uit dit petionnement gebleken een ontwapeningsmentaliteit, waarop elke mili taristische wil zal afstuiten. Het was een ernstige uitspraak, die spre ker namens de partij in de Kamer moest doen. Hel was geen gemakkelijke uitspraak, zegt spreker, maar het oogenblik. waarop ik het heb uitgesproken, was het gelukkig ste oogenblik in mijn leven. Het licht begint in deze dagen terug te keeren en ook wij gelooven in het komende licht van het socialisme. De vergadering rees op en zong de Inter nationale. Na een slotwoord van den heer De Mi randa wordt de bijeenkomst gesloten. afgeweken en werden zij verblijd met een psalm- en gezangboek met het Nieuwe Tas- tament Er waren dit jaar 260 kinderen, die de Zondagschool verlieten De voorzitter, de heer C. Bloot, die deze functie al reeds 22 jaar lang bekleedt hied een toepasselijke toespraak voor hun verde ren levensweg Bekende kerstliederen wer den door de drie groepen gezongen In blijde stemming verlieten de honderden kinderen het kerkgebouw met hun geschenken. NOORDWITK. Gevonden voorwerpen: Een yalesteu- tel A 849, een hond (wit met zwart), een nappa heere® handschoen, een zwarte por- temonnaie, inh. e«®ig klein geld, een zwar. te portemonnaie inh. eenig klein geld en een cassabon. Inlichtingen worden uitsluitend verstrekt des Woensdag en des Zaterdags van 12 tot 1 uur nam. ten Politie bureel e te Noord- wijk-Binnen. NOORDWITKERHOUT. Kerstfeest N. H. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk hebben de kinderen der Zondagschool hun Kerstfeest gevierd bij een schitterend verlichten kerstboom. Met stille aandacht luisterden de grooten, zoowol als de kleinen, naar de goed voorgedragen Kerstverhalen van den heer K. J. Noy, die met de dames Berghout, do leiding had van het schitterend geslaagde feest. Vele versnaperingen en geschenken wer den uitgedeeld en met dankbaarheid ont vangen. o OEGSTGEEST. RIJKSWEG 's-GRAVENHAGE— N.-HOLLANDSCHE GRENS. Om ons dorp heen. Een ontwerp is ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, noo dig vóór aanleg 'van een nieuw wegvak in den Rijksweg 's-Gravenhage-^-Noord-Hol- landsche grens bewesten Oegstgeest. De minister zegt o.m. in de toelichting: Het door Oegstgeest voerende gedeelte van den Rijksweg van 's-Gravenhage naar de Noordhollandsche grens is voor de tegen woordige verkeersbehoeften onvoldoende en in enkele bochten gevaarlijk. De aanliggende bebouwing maakt afdoende verbetering vrij wel onmogelijk. Daarom is een nieuw weg vak ontworpen om Oegstgeest heen. De weg begint ter hoogte van het Haagsche Schouw en komt bij de Póstbrug weder samen met den bestaanden weg. Rekening is gehouden met de aansluiting nabij de Póstbrug op een in voorbereiding zijnde nieuwen Rijksweg beoosten Sassenheim door den Haarlem mermeerpolder naar Amsterdam. Bij do kruising van het nieuwe wegvak met de baan van de N.Z.H.T.M. zal de snelverkeers- baan over de trambaan worden gevoerd. Het ligt in de bedoeling voor de hier te bouwen viaduct de medewerking van een be kwaam architect te vragen, opdat de nieuwe weg met het daarin gelegen kunst werk in het op dit punt fraaie landschap goed passen. Over het Oegstgeester kanaal is een vaste gewapend-betonbrug ontworpen. De Postburg zal worden vernieuwd en ver breed. De normale truisbreedte van het nieuwe wegvak zal 43 M. bedragen, waarop ruimte voor een rijweg van 11 M., twee rijwielpad den van 2 M.( twee parallelwegen voor ge woon verkeer van 6 M. en twee voetpaden van 1 M. Kerstfeest op EndegeesL Op beide Kerstdagen werd in bovenge noemd Gesticht het jaarlijksch Kerstfeest op schitterende wijze -bij een prachtig verlichte Kerstboom gevierd. Met stille aandacht hebben de patiënten en het personeel geluisterd naar de gezongen Kerstliederen'. Vele versnaperingen en geschenken zijn uitgedeeld en werden gretig in ontvangst genomen. Hulde aan hen die deze dagen deden slagen. Do geneesheer-directeur heeft nog het woord gevoerd. Auto-botsing. Op tweeden Kerstdag reed de heer P., wo nende te Wassenaar met een Fiat achter het Groene Kerkje en slipte achter de rails. Hierna kwam de auto in botsing met een Brockway-autobus. waardoor de Fiat aan de voorzijde ernstig werd beschadigd, terwijl mevr. P. door den schok haar onderbeen brak. Door dr. Hugenholtz is mevr. P. voorloopig behandeld, waarna zij naar haar woning is vervoerd. De Fiat is met een kraanwagen van de garage Kamsteeg naar dien9 garage gesleept. SASSENHEIM. Tentoonstelling „Bloeminst". Buiten guur, e® koud e® mistig! In Bloemlust echter een keur van lentebode®! Deze tegenstelling trof ons bij de opening van de Kersttentoonstelling. Voor kenners e® ook voor liefhebbers van bloemen is er veel te zien. Voor de eerste zij® er de nieuwe soorten en de broeiresui- taten te beoordeele®, voor de laatsteD is het een genot de mooie bloemen, hoofd zakelijk Hyacinthen, te kunnen bewonde ren! Tevens is een prachtige collectie Cyclamen -ngezonde® door de firma Spaar, garen uit Aalsmeer, die alleen reeds een gang naar Bloemlust waard is. De tentoonstelling duurt tot 3 Januari. De collectie* worden voortdurend aange vuld zoodat men niet bevreesd behoeft te zij® overbloeide exemplaren te zien! a-i

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3