NIEUWJAARS- ADVERTENTIES 71sle Jaargang ZATERDAG 27 DECEMBER 1930 No. 21711 BERICHT. Officieele Kennisnevingen. WOENSDAG 31 DEC. A.S. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts, per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35, per week 'ƒ0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Ten einde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij den Abonné's beleefd onzen loopers, die ook dit jaar weder Nieuwjaar komen wenschen, geen gehoor te geven tijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 29 DECEMBER 1930. des namiddags te 47: uur, in het gebouw „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN" (Steenschnni 21). *«35 belegd op verzoek van den heer VAN ECK en 8 andere Raadsleden, Ier behandeling van de door den heer van Stralen ingediende voorstellen betreffende de uitkeeringen aan de werkloozen, over gelegd in de vergadering van 22 Dec. 1930. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in die gemeente aangewezen plaat sen is aangeplakt een openbare kennisge ving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Januari a.s. van de in 1912 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Ge meente-secretarie (afdeeling Militaire Zaken) Breestraat 119. hoeft Wolstecg alhier van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Vrijdag 2 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letller A of B op Maandag 5 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter G, D, E, F of G; op Dinsdag 6 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, I of J op Woensdag 7 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter K of L; op Donderdag 8 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter M. N of O; op Vrijdag 9 Januari a.s. voor hen. wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P, Q of R; op Maandag 12 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S of T; op Dinsdag 13 Januari a.s. voor hén. wier geslachtsnaam aanvangt met de letter U, V of W tot en met We; op Woensdag 14 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W van Wf af. X, Y of Z. Door een ieder, die tot aangifte verplicht is, moet bij de aangifte een uittreksel uit het geboorteregister betreffende den in te schrij ven persoon of het huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. Indien het hnweiijk der ouders door echtscheiding ontbonden is verk'aard of de voogdij door een ander wordt u'fieoeferd, moeten boven dien de hierop betrekking hebbende stukken worden geloond. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afdeeling Militaire Zaken voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12 h uur en van des namiddags 17: uur tot des namiddags 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 127* uur 6293 A. VAN DE SANDE BAKHUYZDN, Burgemeester. Leiden, 27 December 1930. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Neaerlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Tot Dinsdag 30 December a.s. des middags 12 uur kun nen deze advertenties worden aangeboden, bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van: Nieuwjaarswenschen te plaatsen Tegen den prijs van: 75 Cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 Cent TOCH NOG EEN „WITTE KERSTMIS". Een Witte Kerstmis, zij behoort tot de idealen van een ieder, die poëzie en roman tiek nog niet uit hart en hoofd voor goed verbannen heeft. Er zijn cynische naturen, die onmiddellijk aan het vuil en de rommel dénken, welke tot de onvermijdelijke ge volgen behooren, van het witdonzen kleed, dat over straten, velden en wegen zij het dan ook wellicht voor een enkelen dag ligt uitgespreid. 't Is volkomen waar: straks komt weer de modder en bespatten de auto's onze lichte kousjes en zorgvuldig geplooide pan talons. Maar: hebben we zoo'n spatje niet graag over voor het genot, dat de natuur on9 biedt, wanneer daar onze mooie gebouwen, onze schilderachtige grachten, onze pitto reske kerken, onze vriendelijke dorpen aan alle kanten onder een lichte vlokkenvacht verscholen liggen? Loop nu met een open oog voor de schoonheid van den winter door de stad en liefst, als het kan, naar buiten toe! Geniet van de zware, witte luchten, van de grillige silhouetten, die daaronder wijd en zijd opdoemen, geniet van de stilte, welke velen van ons in dezen tijd zoo zeer behoeven, kijk rond naar de tallooze wonderbaarlijk schoone plekjes, welke waar dan ook in natura opdoemen en die anders slechts op Kerstplaatjes staan afgebeeld: een dikwijls wel kunstzinnige, maar toch altijd nog maar magere imitatie, van wat de werkelijkheid aan schoonheden in den sneeuwtijd biedt! Laten we er dankbaar voor zijn. dat toch nog de „Witte Kerstmis" gekomen is! Op 't oogenblik, dat wij dit schrijven, ziet 't er naar uit, dat de sneeuw blijft liggen. Welaan: trek eens naar buiten en verlaat voor een oogenblik de warme kachel! Pro- filuur van de witte rijkdom, verlustig U in 't gezicht van de uitgelaten kinderen, die elkaar met sneeuwballen bespatten, terwijl hun wangen zich steeds rooder kleuren, adem met volle teugen de reine vrieslucht in! Kijk naar de schilderijen, die allerwegen liggen uitgespreid- schooner, dan de be roemdste schilder ze heeft weten vast te leggen. Weest niet nurks en bemoei U niet met de bruine substantie in de straten, waar de trams doorheen gaan, maar zie wat verder en tracht de weelde van den winter te om vatten met heel Uw ziel, nu zij eindelijk weer eens tot on» gekomen is! Denk aan Uw jeugd en Uw illusie's: en bezie alles, zooals ge 't in Uw kindertijd zag! De natuur schenkt nu een vreugde volle verkwikking na de donkere, sombere dagen vóór Kerstmis: 't is nu alles helder en vredig geworden en wie zullen er dank baarder om zijn, dan de menschenkinderen van "t heden, wien de zorgen om het bestaan meer drukken, dan welhaast ooit te voren? Poëzre is overal, overal, mijn vrinden, 't Is slechts de vraag, of ge ze weet te vinden! HUISVREDEBREUK. Woensdag is door C. B., wonende aan den Haagweg aangifte gedaan, van het feit dat de drie gebrs. M. huisvredebreuk bij hem gepleegd hadden Zij waren zijn fabnek binnengekomen en weigerden weg te gaan. B kon hen er slechts met behulp van een slang water er uit spuiten, waarna de heeren zich wreekten, door eenige ruiten kapot te slaan. MAANDAG RAADSZITTING. De leider der soc.-dem. Raadsfractie heeft gevolg gegeven aan zijn aankondiging, een spoedeischende raadsvergadering te zullen aanvragen tot behandeling van het voorstel Van Stralen inzake de werkloosheid. Deze vergadering is nu uitgeschreven tegen Maan dag, 's middags halfvijf. Of B en W. echter het voorstel nu zullen willen afdoen? KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. Rede van mr. J. E. W. Dnys. Evenals voorgaande jaren heeft de Leid- sche S. D. A. P.-afdeeling Woensdagavond wederom een z.g. Kerstvergadering belegd en het feit, dat de groote Stadszaal meer dan vol was, bewijst de sympathie, welke deze vergaderingen wordt toegedragen. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, dr. van Eek, opende de vice-voorzitter de bijeenkomst met een enkel woord. Hij sprak o.a. den wensch uit, dat dr. van Eek weer spoedig in staat zal zijn de leiding over te nemen en releveerde in het kort de geschie denis van de Kerstvergaderingen, dienende om een terugblik te werpen op het afgeloo- pen jaar en de toekomstige gebeurtenissen te bespreken. De gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks" en de voordrachtkunstenaar Adolf Bouwmeester, verleenden hun medewerking tot het welslagen der bijeenkomst, terwijl een strijkje de pauzes met muziek aanvulde. De prestaties van „De Stem des Volks", zoo wel als die van den heer Bouwmeester zijn bekend bij ieder, die wel eens de S. D. A. P. bijeenkomsten heeft bezocht, zoodat wij meenen te kunnen volstaan met de mede- deeling hunner medewerking. De heer Duys ving zijn rede aan met de mededeeling, dat toen hij twee jaar geleden op de Kerstvergadering sprak, de afdeeling 650 leden telde tegen thans 910; een groote vooruitgang dus. In een uitvoerig betoog analoog aan zijn recente debatten in de Tweede Kamer en den Haagschen gemeente raad wees spr. op de tweeslachtigheid der geestelijkheid; op Kerstmis predikt men overal het „Vrede op aarde" doch in oorlogs tijd worden de wapenen van alle partijen door diezelfde geestelijkheid gezegend. Hoewel de laatste jaren van den grooten wereldoorlog reeds meer dan verschrikkelijk waren, zullen eventueele volgende oorlogen deze nog in hevigheid overtreffen, dank zij de chemie en de aviatische techniek en zal het misschien veiliger zijn soldaat te worden en naar het front te trekken, dan bhuis te blijven, daar nachtelijke bombardementen uit vliegtuigen en de verspreiding der pest en cholera-bacillen de achtergebleven be volking meedoogenloos zullen vernietigen. Aan de hand van de verklaring van minister Deckers geen gebruik te zullen maken van de cholera- en pestbacillen en slechts dan tot gasaanvallen over te zullen gaan, wanneer wij zelf op deze wijze wor den aangevallen, constateerde de heer Duys, dat er tusschen hem en den minister van oorlog wat betref! de ontwapening slechts een gradueel verschil bestaat; komt de minister eerst in opstand tegen den bacillen- oor'ng. de heer Duys vindt alle oorlog hoe primitief dan ook in strijd met zijn op vattingen. Met een vurige opwekking tot de niet- leden om zich bij de S. D. A. P. aan te slui ten, beëindigde spr. zijn beloog. KERSTDRUKTE OP DE SPOREN Zoo druk als het Woensdag j.l. op de sta tions der Ned. Spoorwegen was, is het langen tijd niet geweest; het leek veel op een Pink ster Zaterdag. Vooral in Utrecht, Amster dam, Rotterdam, Den Haag, maar ook op het station alhier, was het verbazend druk en waren alle treinen overbezet. Niettegenstaande de vele vóór- en extra- treinen was er nog dikwijls plaatsgebrek. Ook op de lijn LeidenUtrecht waren de treinen zeer goed bezet. Niettegenstaande de groote drukte kwa-' men de treinen met weinig vertraging aan. Wel misten de reizigers van trein 116, ver trek 18.19 uit Utrecht, de aansluiting op trein 3394 te Woerden naar Leiden, waardoor de reizigers inplaats van 19.31 pas om 21.58 aan het station alhier aankwamen. AUTOBUSSEN. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard Ket beroep, ingesteld door J. Kok Sr., J. Hardijzer en C. F. Middelkoop, tezamen vormende de autobusdienstonderneming Trio te Boskoop, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zuid-Holland van 28 April, waarbij aan C. van Gorsel te Ilazerswoude vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Hazerswoude (dorp) en Leiden (Stationsplein). VARIÉTÉ FAVEUR. Het eerste optreden in Leiden. In een matig bezette Stadszaal is het Variété Faveur dat jaarlijks tournée's maakt gisteravond voor de eerste maal in onze Sleutelstad opgetreden. In verband hiermede hadden wij dan ook een uitstekend verzorgd programma verwacht, doch slechts drie der acht nummers konden ons bekoren, n.l. dat van het duo Blok en Dupree, de operette-zangers, het koorddansen der 3 Evelyns en de acrobatiek van de Richardini- groep. Van de overige nummers konden wij naast de hondendressuur, Jeanne Horsten in haar cabaret-Tepertoire nog het meest waar- deeren, hoewel haar imitaties niet direct geslaagd konden worden genoemd en de „ruzie" met haar begeleider Theunisse langzamerhand in Leiden bekend genoeg is. John Paul ton vertoonde een serie overbe kende goocheltoeren, en in samenwerking met Dinnie gelukte de telepathie hem vrij goed. De equilibristisóhe toeren van Schiller en Jeróme vonden bij het zich altijd amu seerend „Zondagavond"-publiek bijval, maar muntten evenmin door oorspronkelijkheid uit. He', duo Cavelli vertoonde nog zijn kun nen op de harmonica. VERWONDERLITK GOED AFGELOOPEN Hedennacht te 1 uur reed A. H., wonende te Hazerswoude uit de stad in de richting Hooge Rijndijk en hield de linkerzijde van den weg. Uit Leiderdorp kwam een auto, bestuurd door C. V., wonende alhier. Plot seling stak de wielrijder dwars den weg over en werd door de auto gegrepen en ongeveer 25 M. meegesleurd, geklemd tus schen den radiotor en een der wielen. De E H. constateerde slechts enkele onbedui dende schrammen. De -man kon zijn ge stoorde tocht vervolgen en mocht zich wel gelukkig prijzen, dat deze onverwaehte Kerstverrassing nog zoo goed was afge- loopenl BINNENLAND. Voorstellen van B. en W. van Leiden ovex het bewaarschoolonderwijs. Meerderheids- en minderheidsstandpunt (Gemeentezaken. 3de Blad). Mr. Van Weideren baron Benpers op 65- jarigen leettijd te Den Haag overleden (Bin nenland, 3de Blad). Begrafenis van wijlen Joh. H. Been (Bin nenland, 2de Blad). Kerstrede van den heer J. W. Albarda (le Blad). Geen nieuwe uitbarstingen van den Merapi; de geïsoleerde inlanders gered. (Uit Ned. Oost-Indië, 2de Blad). Te Utrecht is een anto tegen een tram gereden; twee personen ernstig gewond (Ge mengd, 2de Blad). Textielfabriek te Veenendaal afgebrand. (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Het Kerstfeest allerwegen gevierd (Buiten land, 1ste Blad). Salarisverlaging in Bulgarije (Buitenland, lsle Blad). Opstand in de baart van Smyrna (Buiten land, 1ste Blad). Aardbeving in Argentinië (Buiten!. Gem. 2de Blad en Tel. 1ste Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: H. Foks, Lage Rijn dijk 92a, Leiden, brandötoffenihandel. Eige naar li. Foks, Leiden. H. Kraay, Hooigracht 100, Leiden, sigaren magazijn. Eigenaar H. Kraay, Leiden, Wijziging: M. Wijsmans Sons, Voor straat 75, Katwijk aan den Rijn, exporlhan- del in bloembollen. Door faillissement van den vennoot M. Wijsman, Katwijk a. d. Rijn, dd. 23 Augustus 1929, is bovengenoemde vennootschap onder firma ontbonden. Namens de Commissarissen der Stede lijke Lichtfabrieken is het bouwen van een hoogspanningsgebouwtje te Benthuizen ge gund aan I. Th. Cornet, aannemer alhier. Naar de „Limb. Koerier" meldt, is het Romeinsche Graf te Simpelveld, door den heer A. Wiertz op zijn eigepdam blootgelegd en waarvan de geschiedenis zijns gelijken tot dusver niet kan aanwijzen, door aankoop in 't bezit van het Rijiksmuseum voor Oud heden alhier overgegaan. De aankoopsprijs bedraagt f. 8500. De aandacht van de mannelijke inge zetenen dezer gemeente, die geboren zijn in 1912, wordt gevestigd op een in dit blad voorkomende openbare kennisgeving van den Burgemeester, betreffende aangifte ter inschrijving voor den dienstplicht in de maand Januari a.s. Aan de aannemersfirma J. Warnaar Hoogstraten is de bouw opgedragen van een garage voor keuken-aanhangwagens bij de kazerne van de motor-brigade te Haarlem. Ter gelegenheid van het 12'/'-jarig be staan van troep I der Leidsche afdeeling van de Ver. „De Nederlandsche Padvinders" geell deze troep op Zaterdag 3 Januari een uitvoering in de groole Stadszaal. De jongens hebben zelf een alleraardigst pro gramma in elkaar gezet, terwijl een bal onder leiding van den heer H. J. v. Leeuwen het feest, dal ongetwijfeld zal slagen, zal besluiten. De dienstbode T P is op het Utrecht- 9che Veer door de gladheid van den weg uitgegleden en bekwam eenige kneuzingen aan den rechterarm. Zij is door de E. H. verbonden. Hel stedelijk museum „De Lakenhal" zal op Nieuwjaarsdag gesloten zijn. OSCAR NEDBAL t In een aanval van gedeprimeerdheid, waaraan hij de laatste maanden sterk leed, en die nog vergroot werd door moeilijkheden van zijn eigen schouwburg, heeft de bekende Tsjechische componist en dirigent Oscar Nedbal, die te Agram vertoefde, zelfmoord gepleegd. Nedbal was 26 Maart 1874 geboren en werd een der stichters van het Boheemsch'e strijkkwartet.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1