ets a 100 KliP-KOY 2 VAOERLANDSCHE BANK U Buiten!. Weekoverzicht. DE HUISVROUW OP OUDEJAARSAVOND. 67. fichool echter niet hebben, tenzij het aantal leerlingen minder dan 70 bedraagt, in welk geval met twee leerkrachten kan worden volstaan"; 13o. te bepalen, dat aan de besturen der van gemeentewege gesubsidieerde bewaar scholen, die in het jaar 1931 als gevolg van liet sub 12 genoemd besluit aan onderwijze ressen hunner scholen ontslag mochten ver- leenen, een bedrag uit de gemeentekas zal worden toegekend, om hen in staat te stellen aan de ontslagen onderwijzeressen gedu rende één jaar, te rekenen van den datum van ingang van het ontslag, een uitkeering te verleenen op den voet van de verordening van 20 Februari 1922, regelende het verlee nen van wachtgeld aan gemeente-ambte naren; 14o. het maximum aantal leerlingen per klasse van de gemeentelijke bewaarscholen te bepalen op 48; J5o. de genomen besluiten te doen ingaan op 1 Januari 1931. De kosten berekent de meerderheid als volgt: a. kosten voor pensioenen en wacht gelden: f.11969. Dit bedrag moet in elk stelsel worden uitgekeerd. b. de kosten der beslaande openbare be waarscholen: f. 33.574 (bedrag per leer ling f. 67); c. kosten voor subsidieering der beslaande bijzondere scholen f. 70.140 (per kind pl.m f.45); d. kosten van na dit besluit te stichten bijzondere scholen f. 59.900 (per kind f. 50) Minderheidsstandpunt. Dc minderheid in het College, voorop stellende dat het algemeen belang eischt, dat cv voldoende gelegenheid geboden wordt voor het ontvangen van bewaai- schoolonderwijs, alsmede, dat de gemeen telijke overheid ook ten aanzien van het (bewaarschoolonderwijs een taak te vervul len heeft, is van oordcel, dat niet moet worden vooTtgegaaD op den tot heden ge volgden weg. d.i. slechts matige subsidie verlening aan het bijzonder onderwijs (ge middeld bedrag van het subsidie per leer ling over 1928 plm. f. 37.terwijl vol ledige betaling plaats heeft uit de gemeen, fekas van het openbaar bewaarschoolon- derwijs (waarvan de gemiddelde kosten per leerling over 1928 plm. f. 92 bedroegen). Op die wijze toch wordt h.i. dat deel der bevolking, hetwelk bijzonder onderwijs verlangt, achtergesteld bij het deel, dat openbaar onderwijs wenscht. Een middel om aan dezen óngemotivecr- den toestand een einde te maken, zou zijn: voortgaan met het in stand houden van de gemeentelijke scholen en, naar gelang van behoefte, stichting van nieuwe gemeente lijke scholen, mot daarnaast toekenning van subsidie ten behoeve van de bijzon dere scholen volgens bet beginsel van finan cieele gelijkstelling. Werd die gelijkstel ling echter ingevoerd op de basis van thans, dan zouden de fcotaalkosten op den duur stijgen van plm. f. 112.000 tot plm. f. 250.000 por jaar. Een zoo groot bedrag mag echter voor dit onderwijs niet worden uitgegeven. In gcenen decle kan de minderheid zich vereenigen met het voorstel van de meer derheid, om do bestaande openbare be waarscholen in stand te houden, geep nieu we gemeentelijke scholen te stichten, doch verder uitsluitend te volstaan met verbe tering van het. subsidie ten behoeve van b^'znudere bewaarscholen. Naar het gevoelen van de minderheid moet de nieuwe toestand worden gebaseerd op het beginsel van de financieelo gelijk stelling van het bijzonder met het open baar onderwijs en moeten, naar gelang van behoefte, nieuwe openbare bewaarscholen worden opgericht. Alleen dan kan h. i. een oplossing worden verkregen, waarbij de bil lijkheid tegenover beide partijen wordt be- tr&cbt. Aaneezien vol eren s het. voorstel van de meerderheid aan de groote groep der bevolking, welke openbaar onderwijs wenscht, geen bevrediging wordt geschon ken. kan bij dat voorstel naar de meening van dc minderheid, van gelijkstelling geen sprake zijn. Wel zou het theoretisch moge lijk zijn, dat alsdan neutrale scholen wor den gesticht. raaaT dat heeft h.i. met gc- Jijkslellinir niets te maken. De minderheid is echter «.van meoning, dat de stichting van neutrale scholen niet waarschijnlijk is en dat dus een belangrijk deel der bevolking van bewaareehoolonder. wiis zou blijven verstoken. Tc meei bestaat er bij de minderheid tegen het ovengenoemde voorstel bezwaar, omdat zij het heel goed mogelijk acht een oplossing aan te geven, waarbij het, ook financieel, mogelijk iB, de bestaande open bare bewaarscholen te behouden, nieuwe openbare bewaarscholen, naar gelang van behoefte, op te richten en dc financieele gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar bewaarschoolonderwijs te aan vaarden. een stekel dus, waarbij iedere groep der bevolking gelijkelijk wordt be vredigd en het dooT haa/r gewenschte on derwijs ontvangt. Uit het vorenstaande volgt, dat dit stel sel zonder meer niet kan worden doorge voerd, omdat dan de totaal-kosten van het. bewaarschoolonderwijs veel te hoog zouden worden. Aan dit, en trouwens aan elk stel sel mag en moot de eisch worden gesteld, dat de kosten in goede verhouding staan tot het belang der zaak en dat de kosten de finanoieele draagkracht van de Gemeen te niet te boven gaan. Om aan dezen eisch te kunnen voldoen, zullen de kosten per leerling en per jaar van de openbare be waarscholen belangrijk moeten dalen. Naar het. gevoelen van de minderheid is dat zeer wel mogelijk. Teneinde nu een grondslag te verkrijgen, waarop invoering van haar stelsel mogelijk is, acht de minderheid de volgende maatregelen noodzakelijk: lo. beperking van de bouwkosten vai. nieuwe openbare bewaarscholen tot het strikt noodzakelijke. Indien alle luxe wordt geweerd, acht zij het mogelijk een nieuwe school voor 200 kinderen te bouwen voor een som van f. 50.000. alles (g*rond, meu- bilrering enz.) inbegrepen; 2o. bepaling van den toelatingsleeftijü yoor de leerlingen der openbare en gesub sidieerde bewaarscholen op 3V6 jaar. Aan gezien iji vers -billende Gemeenten de teel tijd voor toelating tot de bewaarscholen eveneens op 2A/> jaar is gesteld, kan alhier tegen den toelatingsleeftijd van 3J/è jaar naar de meening van de minderheid geen overwegend bezwaar bestaan: 3o. verhooging van het schoolgeld voor de openbare bewaarscholen. Het sehoolgcif bedraagt thans voor één kind 12 cent per week, voor twee kinderen uit hetzelfde ge zin 20 cert per week en voor drie of meer kinderen 24 cent peT week. Dit schotgeld is, ook in vergelijking met het schoolgeld, dat gemiddeld door de bijzondere bewaarscholen wordt geheven, zeer laag. De minderheid zou de eveiige- noeradc bedragen van 12 cent, 20 cent en 24 cent per week willen brengen op resp. 20 cent. 35 cent en 45 cent per week. 4o. Verhooging van het aantal leerlingen per klasse. Vooral door dezen maatregel moet en kan naar de meening van de min derheid het gemiddeld bedrag der kosten per leerling belangrijk worden verlaagcL Het openbaar bewaarschoolonderwijs zal dan aldus moeten worden ingericht, dat per volle 50 leerlingen worden aangesteld één kweekclinge. "Blijft na deeling van het aantal leerlingen van een openbare bewaar school door 50 een rest over, dan wordt nog één tüdclüke onderwiizeres extra be noemd. indien die rest 20 of meer bedraagt éf één kweekelinge. indien die rest minder dan 20 bedraagt. De tüdeliike onderwij zeressen kunnen worden bezoldigd naar een wedde berekend naar f. 1000 per jaaT. De bezetting wordt dan voor een school met 151 tot en met 169 leerlingen 1 hoofd en 2 onderwijzeressen en 4 kweekelingen- Voor een school met 170 tot en met 199 leer lingen: 1 hoofd en 2 vaste onderwiizerepsen en 1 lüd°lüke onderwüzeres en 3 kweeke- linven. Voor een school met 200 leerlingen: 1 hoofd en 3 onderwijzeressen en 4 kwee- Irrlingen. Het aantal ingeschreven leerlingen per klasse is dan vrij groot. De praktijk leert echter, dat het verzuim op de bewaarscho len zoo groot is, dat het aantal in de klasse aanwezige leerlingen belangrijk blijft bene den dat van de ingeschreven leerlingen. In den nieuwen toestand zullen de kosten per leerling en per jaar van het openbaar bewaarschoolonderwijs dalen tot plm. f 50. Op die basis (f. 50 p. leerling e<n per jaar) zou de minderheid het bijzonder bewaar schoolonderwijs willen subsidieeren. Het spreekt wel vanzelf, dat al zal van stonde aan belangrijk op de kosten van het openbaar bewaarschoolonderwijs wor den bezuinigd, het niet mogelijk is die kosten ineens tot f. 50 per leerling en per jaar terug te brengen. Gedurende een ze keren overgangstijd zullen dus de gemid delde kosten per leerling en per jaar voor het openbaar bewaarschoolonderwijs die van het subsidie per leerling en per jaar voor het biizonder onderwijs eenigszins overtreffen Naar de meening van de min derheid behoeft daartegen echter geen be zwaar te bestaan. Om de financieele gelijkstelling zoo goed mogelijk door te voeren, zou zij verder voor nieuw te boirwen bijzondere bewaar scholen. waarvan de plannen de goedkeu ring van B. en "W. hebben verkregen, rte stiehtingskosten willen vergoeden, met dien verstande, dat die vergoeding niet overtreft, het bedrag, hetwelk gevonden wordt door het getal leerlingen, waarvoor de school plaats biedt te verm e<nicvuldi een met f. 250 on dat de bepalingen van de artike len 79 en volgende van de Lager Onder wijswet 1920, betreffpnde waarborgsommen etc., zooveel mogeló'k overeenkomstige foc- pppsing zullen vinden. Voorts zou zij nog een vergoeding, ge durende 20 jaren willen verleenen ffeliik aan 3Lf pCt. van de getaxeerde waarde van dc bestaande gesubsidieerde bewaarscholen. Met de voorstellen van de meerderheid, hier voor sub 6o. (jaarwedde hoofden), 7o. (jaarwedde onderwijzeressen), 8o. (afschaf fing ambulant isme) en 9o. (geen kosteloos onderwijs en leefmiddelen voor kweekc- lingen en onderwijzeressen) genoemd kan 'de minderheid zich vrijwel geheel vereend- gen. Alleen zou zü aan tüdeliike onderwii. zcressen een wedde berekend naar f. 1000 per jaar (zonder periodieke verhoogingen) wenschen te zien toegekend en ka.n in naar stelsel uit het voorstel hier voor sub Tn. genoemd de bepaling vervallen, dat. de daarin bedoelde verandering van het sala ris niet geldt voor de op het tijdstip van in werking treding van het besluit in fün<v tie zijnde onderkiizeressen. In haar stel sel toch is deze aanvulling niet noodig, aangezien dat stelsel afzonderlijke vergoe ding van de jaarwedden van het onderwij zend personeel van de bijzondere scholen niet kent. Met het voorstel van de meerderheid, hiervoor sub lOo. genoemd, kan de minder heid zich niet geheel vereenigen. H.i. is bet beter de beslissing inzake de plaats van vestiging van nieuwe bijzondere be waarscholen bij den Gemeenteraad te brengen. Tenslotte zou de minderheid nog wen schen te bepalen, dat het bouwsubsidie wordt toegekend zoo spoedig mogelijk na den dag, waarop de school wordt geopend, met dien vejstande, dat, indien de school op den dag van opening minder dan 72 leerlingen telt, het bouwsubsidie wo'-dt toe gekend zoodra mc^elijk na afloop van het jaaT, waarin geregeld tenminste 72 leerlin gen de school ^hebben bezocht. De minderheid berekent de kosten aldus: a. kosten voor pensioenen en wachtgel den f. 11.969; bl kosten van bestaande open bare bewaarscholen f. 23.375 (bedrag per leerling plm. f. 59)b2 kosten van nog te stichten openbare bewaarscholen f. 32.608 (bedrag per leerling plm. f. 45): c. kosten A an subsidieering van de bestaande bij zondere bewaarscholen f. 75.500: d. kosten van nog te stichten bijzondere bewaar scholen f. 25.434. RECLAME. 6219 CIGARETTES BLIKJES von 20 en 50 stuks Een laatste rondgang, als de politiek zwijgt Lekkernijen om zelf te maken. De stemming van den Oudejaarsavond noopt er toe dezen in den huiselijken kring door te brengen. Wij hopen iets bij te kunnen dragen om dat gezellig samenzijn te verhoogen door u op weinig kostbare wijze in de gelegenheid te stellen uw appelbeignets, sneeuwballen en een paar schoteltjes en enkele dranken zelf klaar te maken SNEEUWBALLEN. 250 gr. bloem. 100 gr. boter. i dL. water, iets zout Water met zout aan de kook brengen, bo ter bijvoegen en flink roerende langzaam de bloem in het water strooien, zoolang, tot het deog als een bal van de pan Inslaat. Pan van het vuur en één voor één de ongeklopte eieren door het deeg kloppen; geen volgend bijdoen voordal het vorige geheel en af ver mengd is. We kunnen heel goed geconser veerde eieren gebruiken, doch dan breken we deze vóór ze in het deeg komen eerst in een apart kopje, om te zien of ze goed zijn: Van het goed vermengen en flink kloppen van deeg en eieren hangt het welslagen van het gebak voor een groot deel af, dus vooral niet te vlug denken, dat het al wel goed zal zijn. In een ijzeren pan Delftsche slaolie heet (niet dampend) laten worden en daarin het tusschen twee ecllepel9 uitgeschepte deeg laten vallen. Sneeuwballen moeien gedurende ongeveer 10 min. bakken, zoodat ze voldoende tijd hebben om uit te zetten, waardoor ze onge veer het dubbele van hun oorspronkelijke grootte krijgen. Mochten ze niet genoeg rij zen, dan geeft men er mef een puntig mes een sneedje in. Zijn ze mooi van kleur en gaar. dan uitscheppen met oen Irituurlepel en uit laten lekken op grauw papier. Al? zo bekoeld zijn op één schotel stapelen en zo flink mefgezeefde poedersuiker beslrooien. Ook kan men de sneeuwballen na bekoeling open snijden en er slagroom in spuiten. APPELBEIGNETS I. 10 zure appelen. 300 gram bloem 1 ei. A 3'It i i dL. spuitwater, wat zout, fri- tuuTvet Appelen boren, schillen en in plakjes snij den. Bloem met zout. ei en spuitwater ver mengen. tot een dik beslag, hierin de schijfjes appel dompelen en in heel frituurvet bruin bakken daarna op grauw papier uitlekken en met suiker beslrooien. In plaat? van spuitwater kan ook bier gebruikt worden APPELBEIGNETS II. 2ö0 gr .bloem i dL. koude melk, iets zout. pak Oetkers Bakpoeder 10 zure appelen Appelbeignets niet bakpoeder kan men dadelijk gaan bakken, terwijl men die met gist eerst een uur laat rijzen. Meng bloem en bakpoeder dooreen, snuifje zout er bi; en met de melk een dik beslag maken, zóó dat bet de appelschijven al? het ware blijft om hullen bakken als voorgaand recept APPELBEIGNETS UI 10 appelen. 250 gra>m bloem 20 gram gist. A f d.L. lauwe melk. lots zout Bloem ir, een kom doen. de gist in de lauwe melk oplossen en hiervan een dik beslag maken, zout toevoegen één uur rijzen op warme plaats. SAFFRAAN MELK. 1 Liter meik. 75 gram suiker pakje saffraan 1 lepel maizena. Melk met saffraan aan de kook brengen en ongeveer een half uur lrokkensuiker toevoegen, desverkiezende binden mei de maizena SLEMPMELK. 1 L. melk. 7ü gram suiker 1 d.L. zeer sterke thee Vier kruidnagelen. Stukje foelie. Stutje pijpkaneel, iets saffraan. Melk koken en een half uur met de kruiden trekken, thee bijvoegen, suiker, nog even laten trekken tot de suiker is opge- lost, zoo noodig binden met wat maizena, zeven en in de melk in ketel overbrengen. BISSCHOPWIJN. 1 fl. roode wijn. 1 ffesch bessenwijn 125 gram suiker. 1 citroen met pl.m. 20 kruidnagelen en pijpkaneel. Citroen besteken met kruidnagelen en stukje? pijpkaneel. De wijn opzetten met de suiker en citro?n liefst in een chocolade ketel en zachtjes verwannen; de luit af sluiten opdat de geur goed in den ketel blijft en zoo gedurende IV» uur trekken. Men kan voor deze warme wijn volstaan met een wijn bijv. die men voor wijngroe gebruikt, pl.m. f. 0.90 per flesch ALCOHOLVRIJE BOWL. 1 bus gemengd fruit. 6 citroenon. 250 gram suiker. 2 1/j d.L. water. Water aan den kook. suiker er in op lossen, afkoelen en uitgeperste citroensap er bij voegen evenals 't 9ap van de vruchten melange. Alles een paar uur laten staan. Serveeren b.v. in champagneglazen of kleine tumblers bijgevuld met spuitwater. KANDEEL. 1 Ilesch witte Wijn. 1 groot glas water. 3 eieren 100 gram suiker. 8 c.M. pijpkaneel. Wijn, water, een deel van de suiker en de pijpkaneel samen zachtjes trekken, niet koken. Eieren met de rest van de suiker kloppen, tot het een mooie gelijke massa is. wijn voorzichtig bijvoegen en alles au bain Marie verwarmen, tot het goed ge bonden is. MAYONAISE. 1 eierdoor. 2*/» dL. slaolie. 2 eetlepels azijn. Zout, peper en mosterdpoeder. De eierdooier kloppen met de azijn, zout, peper en mosterdpoeder gedurende eenige minuten in een verwarmde kom, tot alles goed vermengd is. De slaolie in het begin druppelsgewijze bijvoegen, later kan men iets meer tegelijk bijdoen, maar steeds flink blijven kloppen. Om niet te veel olie tege lijk bij te laten loopen, snijdt men de kurk in twee stukken en laat zoo de olie lang zaam in de kom loopen. ZALM MAYONAISE. Leg op een langwerpige of ronde schotel wal blaadjes sla, hierop de inhoud van een blikje zalm in den vorm van de schotel, daaroverheen mayonaise. Garneer de schotel met plakjes ei, stukjes uitgetande biet, uitjes en augurkjes. HUZARENSLA 5 PERS. 3 a i ons koud gehakt. 2 flinke zure appels. 3 bietjes (gekookt). 15 middelgroote gekookte aard. i groote augurken of anders meerdere kleine. 1 uitje, 2 hard gekookte eieren. 3 eetlepels slaolie. 3 eetlepels azijn. zout en peper. Het vleesch, de appea-n. bieten, aardap pelen. augurken en uitje worden in kleine dobbelsteentjes gehakt en alles in een kom met peper en zout, olie en azijn flink door- eengemengd. Zoo noodig nog azijn naar smaak bijvoegen. Laten staan tot den vol genden dag om de smaak goed in te laten trekken. Schaal met slablaadjes beleggen en daar de huzarensla opstapelen en glad strijken, eenige lepels mayonaise er over heen en als versiering op de mayonaise in het midden van reepjes biet 1931. Naar verkiezing langs de huzarensla op de schotel hier en daar wat kleine ingelegde uitjes, waaiervormig gesneden. Augurkjes, plakjes ei en biet, nog een half si achterhouden, dit heel lijn hak ken en over de geheele schotel heen strooien. Ten slotte kan men ook nog over het ge heel gehakte en uitgeknepen peterselie strooien HARINGSLA. wordt gemaakt als Huzarensla, alleen ge bruikt meD dan nog 3 a 4 haringen die men aan kleine stukjes snijdt, nadat ze van de graat zijn ontdaan. Een halve harir; houdt men achter. Alen snijdt lange dunne reepjes cn gar neert hiermede de haringsla. RECLAME. VOOR BELASTE WAARDEN VGRAVENHACE Tegen Beurskoers 0BMGATIÊN m. iaarl «itlotinsr De Kersttjjd is de tijd brj uitnemendheid om propaganda te maken voor de ontwape ningsidee. Over de gansche Christenheid gaat dan immers het welbekende; Vrede op aarde! Dat is blijkbaar zeer juist aange voeld door enkele figuren, die in de alge- meer.o ontwapeningsbeweging een leidende rol hebben vervuld. Dientengevolge heeft de Engeische staatsman lord Robert Cecil een oproep gericht tot de menschheid. waar in nog eens een dringend beroep op haar wordt gedaan om te luisteren naar de eischen der ontwapening. En ook de Engeische minister van Buiten], Zaken Henderson heeft in een radio-toespraak, die tot Amerika was bestemd, een zelfde geluid doen hooren, terwijl uit Amerika een dito-stem terug kwam. Hopen wij, dat deze geluiden mogen worden verstaan. Het wordt hoog tjjd, want de practjjk leert, dat het er nog maar be droevend uitziet met de doorvoering van de ontwapening! In bijkans ieder land wordt een gedeelte der begrooting op het altaar van Mars geofferd, dat niet in verhouding staat tot het geheel; m.a.w. is iedere begroe ting topzwaar aan militaire lasten. Stel eens, dat al dat geld besteed kon worden aan opbouw der maatschappij. En ai keert de Kerstmis ieder jaar terug en al heeft derhalve ieder jaar weer het „Vrede op aarde" geklonken, nimmer is deze roep verstaan. Natuurlijk zijn alle parlementen op reces gegaan. Voor vete regeeringen is dat een ware uitkomst. Speciaal voor het Fransch* ministerie Steeg, dat anders hoogstwaar schijnlijk reeds zou zijn weggevaagd. Steeg heeft de opengevallen plaatsen aangevuld in linksche kringen, zoodat zijn basis in het parlement niet is verruimd. Zijn eenige kans om zich voorloopig in het nieuwe jaar staande te houden schijnt gelegen te zijn ia een scherp optreden inzake de finanteele schandalen, die voor meerdere politici een bedenkelijk karakter gaan aannemen. Doch lang zal ook dit niet kunnen duren! Of de Spaanscho premier Berenguer er ook een voorgevoel van heeft, dat zijn regeering het wel eens niet lang meer zou kunnen maken? Afaliswaar is de opstand voorloopig bedwongen, al rommelt het hier en daar soms nog een beetje, doch dit schijnt meer een gevolg van onderlinge verdeeld heid der tegenstanders van het huidig regiem dan van de kracht der regeering, Berenguer heeft altham aangekondigd, dat de verkie zingen in Maart zullen doorgaan en dat hij na afloop daarvan, hoe de uitslag ook moge zijn, wil aftreden. Wat er dan echter zal komen in het Spaansche rijk. Na het verbod der film „lm Westen nichts Neues" in Duitschland heeft ook de Oosten- rijksche regeering alle moeite gedaan om de film te doen verbieden in de diverse landen. Het laat zich aanzien, dat dit overal zaï slagen behalve in Weenen zelf. waar de meerderheid in handen der socialisten is. Hoe vreemd b et echter gesteld is m?r Av waardeering van deze rolprent moge blijken uit het feit, dat ook Polen tot een verbod overging.omdat de film te Duitsch ge^ tint waal Van malle gevallen gesproken! Voor het einde van het jaar heeft Grie kenland nog een crisis in het klein gehad. Tengevolge van binnenlandsche aangelegen heden heeft het kabinet Venizelos zijn ont slag genomen, doch Venizelos zelf is uit den aard der zaak teruggekeerd aan het hoofd van een gewijzigd ministerie, gelijk niet anders te verwachten was. Wanneer de pessimistische berichten over de levens vatbaarheid van het nieuwe bewind waarheid mochten bevatten, wil dit voor dezen grijzen en vergrijsden Griekschen staatsman nog niets zeggen: hij zelf is vooreerst onaan tastbaar I In Roemenie is een der leiders van het vorig regiem heengegaan: Vintila Bratianu is aan de gevolgen van een beroerte plot seling overleden. Slechts een paar jaren heeft hij een eerste viool gespeeld, nadat zijn broer Joan was gestorven. Voordien vergenoegde hij zich met een tweede partij; ai was hem onder het liberale bewind ge regeld de portefeuille van financiën toe vertrouwd. Na den val der liberalen voor de Boeren partij onder Manin heeft hijl weinig invloed meer kunnen oefenen en zijn houding bij den terugkeer van prin3 Carol is op een volslagen mislukking uitgeloopen. Hij heeft toen op het verkeerde paard gewed! Een maal op den troon, heeft de koning hem weten te dwingen, wilde hij de partij niet gehpe! zien verloopen, om bakzeil te halen, maar veel beteekenis had practisch zijn gang naar Canossa niet meer. Wie hem zal op volgen, is nog onbeslist. In sovjet-Rusland heeft Stalin opnieuw den rechtervleugel verslagen. Rykof en zijn aan hangers zijn momenteel voor goed uit de regeering verdreven en vervangen door recbtstreeksche aanhangers van den sovjet- dictator. VrjjheióK is in den communistischen heilstaat volslagen tot een aanfluiting ge worden en wat er over gebleven is van de leer van Lenin..Dat zijn echter de onafscheidelijke gevolgen van een dictatuur, onverschillig van welke richting, die even wel in zich dragen de kiemen van een val. onverschillig of deze langer dan wel korter op zich doet wachten. Ditzelfde geldt der halve ook voor Italië, waar Afnssolini in hoogst eigen persoon moest erkennen, dat het er economisch gesproken niet roos kleurig uitziet in het land dpr zwarthemden. alle snorkende taal ten spijt. Overigens was het. zooals steeds om dezen tijd van ieder jaar. rustig in de politiek. Na de Kerstdagen komt Nieuwjaar en tot kort daarna dnnrt de bijzondere gevoelig heid voor moraal voort.Doch dan 6353 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10