Uit den Leidschen Raad. INGEZONDEN. De subsidie aan Stadsverkeer niet afgehandeld. De Kerstgave voor de Werkeloozen. De Ingekomen Adressen en het voorstel Van Stralen betreffende de werkloosheid werden in handen van 13. en W. gesteld voor praeadvies, hel adres inzake Zondagsont- 6panning ter afdoening. De laatste kwestie zal bij de begrooting, die op 19 Jan. zal wor den behandeld, worden besproken. Een verzoek van den heer v. Stralen om hot praeadvie9 over zijn voorstel uiterlijk 5 Jan te behandelen, liefst 29 Dec., werd door B. en W. geweigerd. De heer v. Eek kondigde aan een spoedvergadering te zullen eischen. Bij punt 1 werden de aftredenden her kozen: de punten 2 en 3 werden z. h. st. aangenomen. 4o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een ge deelte gedempte sloot lanes den Lagen Morsehweg, Sectie B. No. 241, ged. (260) Conform besloten. 5o. Voorstel tot aankoop van een perceel grond nabij den Endegeesterstraatweg, kad. hekend gemeente Oegstgeest. Sectie B No 1682, ten behoeve van de gestichten ..Ende geest", ..Voorgeest" en ..Rhijngeest" en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. (261) Conform besloten. 6o. Voorstel: a. tot aankoop in het belang van de Volks huisvesting: lo. van Ir. A. G. Bosman, een gedeelte grond, kad. bekend gemeente Leiden, Sectio P no. 923 ged.; 2o. van Ir. P. J. van Voorst Vader, een ge deelte grond kad. bekend gemeente Oegst geest, Sectie E no. 2234 ged.; 3o. van de N.V. Gemengd bedrijf Haagsche Tramweg Maatschappij, eenige strooken grond langs de trambaan 's-Gravenhage WassenaarLeiden, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P no. 1241 ged en gemeente Oegstgeest. Sectie E no 2510 ged.; b. lot inbreng van de sub a bedoelde gron den in het Gemeentelijk Grondbedrijf; c .tel beschikbaarstelling van de voor de sub a bedoelde aankoopen benoodigde gel den. (202) Z.h.st. aangenomen na eenige korte op merkingen van den heer Zitman. OM EEN STRAATNAAM. 7o. Voorstel (ot het geven van een naam aan <h.*n weg loopende vanaf den Rijnsbur- gvrweg bezuiden de trambaan der Haagsche Tramweg-Maatschappij. (253) De heer GOSLINGA vormt een minder- I heid in B. en W. die niet voelt voor den naam Mariënpoelweg, daar is reeds een Ma- j riënpoelstraat. Dat geeft maar aanleiding tot verwarring en om de 9traat Mariönpoel- slraat te wijzigen, daarvoor voelt hij heele- maal niets. Hij «feit voor den weg te noe men Wassenaarschen weg. De heer GROENEVFLD heeft dezelfde be. j zwaren als de heer Goslinga. Hij wilde Haagsche Schouwweg voorstellen, doch zal zich neerleggen bij Wassenaarschen Weg De heer VAN ES vindt Haagsche Schouwweg beter en stelt dezen naam voor. De heer DE REEDE vraagt waarom B. en W niet hebben gedacht aan den ouden naam Begrafenisweg. doch hij zal er geen voorstel van maken, hetgeen de heer WIL BRINK maar goed vindt, anders zou de grond wel eens minder kunnen opbrengen. Hij voelt het meest voor Wassenaarsche weg, dat klinkt beter dan Haagsche Schouw weg. De heeren PARMENTIFR en SCHüLLER zullen voor het voorstel Goslinga stemmen. Op grond van de historie zal de heer MAN- DERS stemmen voor Mariënpoelweg. de Mariënpoelstraat zal dan moeten worden herdoopt, hetgeen nog gemakkelijk is. daar er nog weinig huizen staan. De VOORZITTER verdedigt eveneens op grond der historie den naam van B. en W. De naam Mariënpoelstraat berustte op een vergissing, dus acht hij herdooping daarvan niet erg. De andere namen oordeelt hij wei nig poëtisch en weinig steekhoudend. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 219 stemmen. Het voorstel Goslinga wordt aangenomen met 24—6 stemmen. SGHOOLVERGOEDING 8o. Voorstel tot het verleenen van een ver goeding aan het geslicht ..de Voorzienigheid" iD de kosten van stichting en exploitatie van de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan den Zoeterwoudschen Singel. (254) De heer GROENEVELD zou niet verder willen gaan bij sub9idiecring van deze school dan de wet voorschrijft, daar andere rich tingen z.i. anders zullen volgen Voor split sing van dit onderwijs in seclegee9t acht hij geen reden aanwezig. De wet regelt deze kwestie niet. gelet op de moeilijke finan- tieele toestanden. Waarom zal Leiden dan verder gaan, waar deze toestanden zeker niet beter zijn? Het verzoek om subsidie komt eer9l nadat de school er goed en wel is, hetgeen hij af keurt Bovendien is de bouw alleen aanbe steed onder R. K. aannemers en dat oordeelt hij gevaarlijk, daar een deel der concurren tie zoodoende wordt uitgeschakeld Wil de vereeniging dat doen op haar kosten dan is dal haar zaak, doch bij subsidie aanvrage oordeelt hij dat onbillijk en afkeurenswaar dig. De heer ROMI.TN is het met de motivee ring van B. en W. niet geheel eens. zich in ieder geval eigen oordeel willende voorbe houden niet hier principieele redenen aan vaardend. Hij is echter voor uit practische overwegingen. De bepaling, waarop de heer Groeneveld aanmerking maakte, is ook hem onsympa thiek. doch daarom alleen zal hij niet tegen stemmen. De heer VAN ES zal voorstemmen, uit onderwijsbelang. Misschien zal later met de laat9te opmerking van den heer Groeneveld rekening kunnen worden gehouden, doch thans is, ook wettelijk, daaraan niets le doen. Wethouder TEPE zegt, dat de lieer Groe neveld een gelegenheid om te bewqzen, dat de pacificatie hem ernst is, heeft laten voorbijgaan. Dat ontneemt hem het recht later ooit aanmerking te maken, als iemand komt met de idee ook voor het openb. onderwijs niet verder te gaan dan de wet eischt. Dit onderwijs is trouwens wel degelijk ond .r de paci i a'ie geonrd eld, weder ver dedigt hij dit, en in deze pacificatie-geest is het voorstel van B. en W. Grondwet zoowel als L. O-wet eischen trouwens vol maakte gelijkstelling; al'.een ontbreekt hier de algemeene maatregel van bestuur, die deze invoert. Dat is een fout, die wij toch niet behoeven te maken, z.i. niet mogen maken. Het bedrag gaat de draagkracht der stad ook niet te boven. Dat de subsidie eerst gevraagd wordt na den bouw, is vol komen wettelijk, naar hij aan de hand der wet uiteenzet. Het bestuur is bij z^n aan vrage zeer matig geweest. Wat de bepa ling van R.K. aannemers betreft, hier is alleen eerl\jk gezegd, wat z.i. bö1 schoolbe sturen regel is. Verder kunnen er bijzondere redenen zijn, om aan R.K. werkvolk de voorkeur te geven. De heer GROENEVELD ziet in dit geval geen onderwjjsbelang, daar juist z.i. dezen kinderen niets van godsdienst of politiek is bij te brengen. De bestaande openb. school kan het best alleen af. In strijd met de anderen, wil spr. zich niet neerleggen bij het voldongen feit, dat do schooi er is en, dus aan de eigenaardige bepaling bij den bouw geen aandacht schenken. Het verwjjt van den wethouder, verwijst spr. uaar de rijksregeering. waarvoor de wethouder meer verantwoording heeft dan de S.D.A.P. Het openb. onderwijs wordt toch slechts bevorderd, zoo ver het openb. onderwijs daarvan voordeelen heeft, daar aan twijfelt hij niet. Het gaat om een prin cipe-kwestie, want deze subsidie aanvaar dend, doet men dit ook voor andere partijen, als die er om vragen. Met genoegen zag spr. de erkenning, dat de schoolbesturen algemeen eigen partij bevoordeelen van overheidsgeld. Daarvan is bij het openbaar onderwijs terecht! geen sprake. Maar waar is dan de gelijkstelling? Dat is de gruwelijkste ongelijkstelling, waartegen hjj protesteert. Dat ander werkvolk tegen religieus per soneel onbehoorlijk zou optreden, ontkent hjj, al zal een geval wel zijn te noemen. De heer MANDERS komt er tegen op, dat op godsdienstig terrein bij deze kinderen niets is te bereiken; het tegendeel is het geval. Het onbehoorlijk optreden tegen relï- gieusen komt meer voor dan de heer Groe neveld meent, doch de aanbestedingen gaan met zooals de wethouder zeide, altijd onder fètootsgenooten, zie maar den Zita-bouw aan Set Galgewater. De heer SCHüLLER, vraagt den wet houder welke schoolbesturen die praktijk toepassen, door hem geschetst, opdat daar mede rekening kan worden gehouden. Wethouder TEPE licht, wanneer van Chr. zijd d zich nu ook sprekers aandienen, zijn woorden nader toe. Hij heelt heelomaal niet willen zeggen, wat men hem aanwrijven wil. Het rnng alleen om precies gelijke gevallen als deze. Bjj bouwen van een school op gemeentekosten is zelfs openbare aanbesteding plicht. Spr. weet dan ook geen enkel geval op te geven, en dat bedoelde hij ook niet. Misschien heeft hij1 zich ver keerd uitgedrukt. Het voorstel van B. en W. wordt aan gegaan met 1911 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heer Zitman. 9o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het in orde brengen van het sportterrein aan den Zoeterwoudschen Sin- gei en in zake regeling van de exploitatie van dat terrein (263) De heer ROMIJN actht bij wedstrijden die afscheiding met zakken etc. onsympathiek en vraagt dit zooveel mogelijk tegen te gaan. Conform wordt dan besloten. lOo Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de gedeeltelijke ver nieuwing van de walmuren langs het Ulrechtsrhe Veer en de Oude Vest nabij de Turfmarktsbrug. (258) De heer ZITMAN vraagt of het malen door de booten zoo dicht bij den wal niet verboden kan worden. Conform wordt dan besloten. llo Praeadvies op hel voorstel van den heer Mandeis, tot verplaatsing van het standbeeld van Boerhaave naar hel kop- einde van hel middengazon in de Oegst- geesterlaan en tot beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigde gelden. (255' De heer COSTER vraagt of het niet beter is hel standbeeld achteruit te plaatsen of in het Boerhaave-kwartier, met hel oog op het verkeer Hiermee zal rekening worden gehouden. Conform wordt dan besloten. 12o Praeadvies op het voorstel van den heer Zitman, in zake het leggen van dub bel tramspoor over de geheele lengte van de Hoogpwoerd. (256) De heer ZITMAN meent, dat de politie feitelijk ook is voor dubbel spoor, evenals de N. Z. H. T. M. zelf. doch om B en W. aanvaarden zij z.i. dit praeadvies. De heer WILBRINK zal thans niet tegen stemmen waaj* de N. Z. H. T. M. niet wil medewerken, en de belangen van den heer Stallinga voor hem toch ook lellen. De heer SCHüLLER meent, dat het alge meen belang het beste gediend is door dit praeadviea Z. h. st. wordt het praeadvies hierop aangenomen. De heer Zitman wil geacht worden te hebben tegengestemd. 13o. Voorslel tot beschikbaarstelling van golden ten behoeve van de bijtrekking van een gedeelte plantsoen achter „Amicilia" bij de bestaande veemarkt. (257) Conform besloten. SUBSIDIE AAN STAiDSVERKEER. 14o. Voorstel tot toekenning van een jaar- lijksche subsidie aan de N.V. Leidsche Auto boxen-Garage. ten behoeve van den localen Autobusdienst „Stadsverkeer" en tot vast stelling van den desbetreffenden begrootings- staat, dienst 1930 (264) B en W. stellen voor, eer9t punt 15 te behandelen, doch op aandrang van den heer Groeneveld. die alleen voor dit punt zich vrij maakte voor deze zitting, wordt daar van teruggekomen. De heer BOSMAN erkent, dat velen zou den betreuren, dat deze auto-dien9t werd opgeheven en ook spr Bestaat daarvoor ge vaar en 19 hel gevraagde offer niet te groot? Spr. gaat bij de beantwoording hiervan in op de balansen, de wordingsgeschiedenis etc. om te doen uitkomen dat 't jaar van exploi- teeren. toen de ondernemer zelf deze als ondeugdelijk erkende, niet mag meetellen en de raad alleen zien moet naar het laatste jaar, toen de exploitatie wel in orde was. Ook de garage-winst 4moet z.i. meetellen en verder is er alle rede le gelooven. dat het exploitatieverlies wel zal verminderen. Daarom acht hij een subsidie van f. 6000 veel te veel. daar het verlies hoogstens op f. 8500 is te stellen en er voor den onder nemer dus bijkans geen risico overblijft. Spr. wil niet meer geven dan 1 ct. per K.M., het geen hoogst en 9 f. 4000 zou kosten en dan niet zich binden aan 10 jaar doch aan 5. Spr. doet voor dit alles een voorstel. De heer v. ES vraagt, wat er gebeurt, als na 2 of 3 jaar de dienst toch wordt stop ge zet of is de 10 jaar verplichtend? De heer DONDERS ziet inzake verbindin gen door de stad een groot algemeen stads belang Goede tramverbindingen zijn hier vrijwel uilgesloten, gelet op den bouw der stad en daarom zijn we op autobusdiensten aangewezen. Nu wij eenmaal een goede on derneming hebben acht spr. het van belang, dat het deze onderneming wordt mogelijk ge maakt den dienst te blijven onderhouden. Stopzetten zou een grool deel der bevolking ongerieven en er zou van zelf opkomen de eisch, dat er iets anders komt, b.v. een ge meentelijke dienst, hetgeen z.i. een zeer ris kante onderneming zou zijn, of een ander particulier aan wien vermoedelijk meer zou moeten worden gesubsidieerd. Daarom is hij warm voor dit voorstel. De heer GROENEVELD sluit zich aan bij den heer Donders, dat een goede autobus dienst een stadsbelang is, dat echter z. i. door de overheid zelf moest worden ver zorgd. Hier is echtereen goed functionee- rende dienst, die daaróm alle recht heeft op subsidie. Maar de gemeente moet daarbij meer zeggingskracht bezitten, speciaal ten aanzien van het loon van het personeel, meestal van een aard. dat de gemeente die niet voor hun eigen rekening zou willen ne men, al erkent hij. dat dit loon hier vrij be hoorlijk is Struisvogelpolitiek is te zeggen: wij exploileeren p:«°t. uit! Daarom wil hij toegevoegd zien. de bepa ling. dat de gemeente toezicht op de arbeids voorwaarden houdt en ook. dat Leidsche werkeloozen bij vacatures het eerst in aan merking komen, hetgeen totdusver niet het geval was. Bij de vele concessies elders is een bepaling, dat gemeenteraadsleden vrij vervoer ge- nieln. Kan dit ook hir niet? De directeur heeft geen bezwaar- z.i worden de raadsleden dan tevens controleurs van zijn dienst. Het belangrijkste is echter het toezicht op de arbeidsvoorwaarden en daartoe doet hij een voorstel De heer DE REEDE zal alleen de finan- tieele zijde belichten, daar het algemeen be lang van zulke auto-diensten z. i. te evident is Inderdaad is aanvankelijk minder econo misch beheerd en is later beter materieel genomen, doch verbazen behoeft dat niet, een dienst moet zich toch inwerken. Daarom is hij voor dit voorstel, waarbij subsidie ver valt, zoo er winst wordt gemaakt. De af schrijving oordeelt hij normaal; na 3 jaren is er van een bus niet veel over. Voor vrees voor opheffing binnen 10 jaar met deze sub sidie vreest spr niet. daar het bedrijf zich daarmede zal bedruipen. Vrij vervoer voor raadsleden acht spr. meer een aardigheid Toezicht op de loonen is niet noodzakelijk, waar de heer Groene veld zelf erkende, dat deze althans behoor lijk zijn. De heer PARMENT1ER oordeelt de voor waarden voor de subsidie vrij oppervlakkig vooral op administraüef gebied, dit nader toelichtend. De heer WILBRINK voelt veel voor de opvatting van den heer Bosman, dat de ga rage-exploitatie hoort bij de busexploitatie. Vrij vervoer voor raadsleden zou zeker een f. 2000 doen derven, een abonnement per jaar stellend op f. 50. Als dat er afkan dan is z. i. het voorstel Bosman ook daarom logisch. Wethouder GOSLINGA sluit zich aan bij de verdedigers van het voorstel Bestreden is het feitelijk niet. allen erkenaen dat het ge meentebelang hierbij betrokken, een offer vraagt, 't Gaat alleen over de vTaag: hoe groot moet het offer zijn. Bij geen subsidie is opheffing bijkans zeker. B. en W. oordeelen het voorgestelde offer juist groot genoeg om den dienst te verzekeren. Welk zakenman zal voortgaan een dienst met verlies te ex- ploiteeren En het laatste jaar was het ver lies nog f 85001 1V* cent per R.M. is z.i. de prijs, die noodig is. Een contract komt er niet. het wordt een gentleman's agreement. En wat geeft het, als na een jaar toch wordt opgeheven, dien tijd hebben we den dienst dan toch gehad. De garage is niet zoo nauw gelieerd aan de busexploitatie, al is waakzaamheid in dezen geboden en die zegt hij gaarne toe. r i De voorwaarden zijn niet zoo oppervlak kig naar hij nader uiteenzet. B. en W. zullen het voorstel Groeneveld inzake de arbeids voorwaarden en Leidsch personeel overne men. Bij niet voldoende inlichten of chica nes kan ieder jaar de subsidie worden terug genomen. Spr. voelt niet voor een gemeentedienst en raadt daarom aan, dit voorstel te accep teeren. Vrije abonnementen ontraadt hij vooral op dit oogenblik. Wanneer de heer BOSMAN nog wil repli- ceeren, wordt de verdere behandeling uitge steld lot volgende zitting. De VOORZITTER wil hierop de zitting schorsen, hoewel B. en W. absoluut niet op een avondzilting rekenden, doch op aan drang van den heer Wilmer, die wijst, hoe men ook den heer Groeneveld ter wille was, wordt besloten het laatste punt nog af te doen. DE KERSTGAVE VOOR DE WERKELOOZEN. 15o. Praeadvies op het voorslel van den heer van Stralen, in zake verhooging en uit breiding van den Kersttoeslag aan werk loozen (265) De heer v. STRALEN meent, dat een behoorlijke behandeling door den gang van zaken zal worden geschaad. Hij wil zijn ernstige teleurstelling uit spreken. dat B en W. zijn gekomen met eon bijkans geheel afwijzend praeadvies. Er waren verwachtingen gewekt Dit jaar vallen de Kerstdagen midden in de week, dus meer Zondagen, en de werkloozen hebben toch wel recht er op, dat die dagen wat minder zorg baren. Bo vendien zijn slechts bescheiden bedragen er mee gemoeid. Spr. oordeelt de bestrijding van B. en W. ook niet prettig aandeed, gelet, op het genoemde voorbeeld, waarop hij nader in gaat, om aan te toonen, dat dit voorbeeld z.i. een uitzonderingsgeval is te noemen. Niet prettig aandoend is ook weer de po ging van B. en W. om te doen, alsof het met de werkeloosheid toch nog zoo erg niet is. Spr. geeft cijfers om het tegenover gestelde aan te toonen, waaruit zelfs blijkt, dat de werkeloosheid die van 1925 te boven gaat voor sommige bedrijven, b.v. het bouwbedriif, ook wat duuir betreft. Een verheugend verschijnsel noemt spr- het, dat nu ook de R.-K. werkloozen zidh tot hun fractie hebben gewend, hetgeen aantoont, dat ook daar de wenscheliikheid wordt gevoeld van verhooging der Kerst- gave. Sj^r. komt dan tot den steun aan nog bij de kassen trekkenden, die echteT bliiven beneden den steun der gemeente. In deze richting hebben B. en W. iets gedaan, door ook de werkloozen van 1—20 Dec. er in te betrekken, maar het aantal grensge- \*allen' zal er door worden uitgebreid, vreest hij en daarom raadt hij aan in ieder geval in dit opzicht zijn voorstel over te nemenhet zal biilcane niets kosten. Het geven na Kerstmis is niet zoo erg. Men kan-nu 25 pCt. geven bij Kerstmis en 25 pCt. met Oudejaar! Mevr. BRAGOAARDE DOES komt er tecen op, dat de werkeloosheid thans min der groot zou ziim, integendeel. Wat de werkeloosheid beteekent m^et men aan den lijve maar eens ondervinden. Men bedenke, dat ook do steun, die an ders met Kerstmis van particuliere ziide wordt geboden, heel wat minder zal zijn. Spr. pleit dan. zooals zü dit in Maatschap- ppRik Hulpbetoon deed. voor verdere uit breiding van soTioolkindervoedine en ook tüdens de vacantia. De vevgoeding die er voor gegeven wordt, is h.i. te laag, «al is f 1 beter dan niets. Tenslotte klaagt zij over bet uitsluiten van een zekere cate gorie van deze voeding. De heer WILMER zegt, dat B. en W. voldaan hebben aan hetgeen hij en anderen in den raad vorige maal wenscbclijk oor deelden. Aan de verwachtingen is dooi* B. en W. royaal tegemoet gekomen. Meermalen wordt het verwijt gemaakt tot de S.D A.P propaganda te maken voor de partij door middel der ellende der werk loozen en hij begrijpt, dat dit grievend is. Spr. zal daaraan dan ook niet meedoen, doch, zegt sipr. laat. ons allen de-n schijn daarvan zelfs vermijden en daarom raadt, hü don heer v. Stralen aan «neer binnens kamers deze zaken te regelen b.v. in het comité voor sociale zaken. De heer ELKERBOUT erkent, dat B. en W. ongeveer zoover zijn gegaan als velen in den raad wenschten hij is daarmede te vreden, vertrouwend dat het college ove rigens niet muggenziftend" zal optreden in grensgevallen. Wethouder GOSLINGA zegt, dat- de heer v. Stralen geen enkel argument heeft genoemd, waarom nu de gift zou moeten worden verdubbeld. Dit. geschiedt ook "ner gens, zelfs niet in het rijke Den Haag of in plaatsen met een socialistisch-en wethouder. Natuurlijk vallen pas werkloos gewordenen or buiten, doch B. en W. zullen soepel zijn als altijd bij bijzondere gevallen. De heer v. STRALEN wil den heer Wil mer vragen of B. en W. in de commissie van sociale zaken een andere houding zou den aannemen dan in den raad 1 Dat acht hij uitgesloten. Het valt hem niet mee, dat de heer Wilmer nu opgewekte verwachtingen ont kent. Ook hij is echter wol voor behande ling buiten den raad om, als dit geschiedt in overleg met de organisaties, zooals b.v. te Amsterdam en elders, f Geroep: En toch doen ze daar minder dan hier gebeurt). Spr. ontkent rlit en tracht dit aan te too nen met voorbeelden. Wethouder GOSLINGA: Het gaat nu alleen om den Kersttoeslag. De heer v. STRALEN* Hier durven wij meer te vragen, gelet op de andere steun maatregelen. En afgezien van alles, is een Kerstgave juist niet voor rechts logisch De heer MANDERS verklaart zich voor. stander van het voorstel v. Stralen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenome n met 18—10 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heer Manders Hierna 10 minuten over halfzeven! sluiting- RECLAME. H. p. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T«t. eei AUTÓ-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven OVER DE WERKELOOSHEID. In het Leidsch Dagblad van Zaterdag 20 Dec. j.l. komt een artikel voor onder op schrift van: „Over de werkeloosheid". In dit söhrijven leest men dat het comité van de gezamenlijke Werkloozen-Agitatic- Comité'e, eischt: (ieder volgeltje zingt, zoo als het gebekt is), 6 voorwaarden. Als wij uit deze 6 voorwaarden nemen no. 3 en Nd. 6 dan lezen wij: No. 3. Geen aftrok van gezinsinkomsten. No. 6 Verhooging en nadere regeling van de uitkeeringen als volgt: f. 15 per week voor gehuwden enz. enz. Deze twee punten toegepast in een huis gezin van man, vrouw en 4 kinderen, te weten 1 kind beneden de 16 jaar, 1 kind van 16 tot 18 jaar en 2 kinderen boven de 18 jr. dan wordt de uitkeering, volgens deze ideale rpgeling: Voor den man f. 16.— Voor een kind ben. 16 jaar f. 1.25 Voor een kind van 1618 jaar I 2.60 Voor 2 kinderen bv. 18 jaar f. 22. Toeslag woning ongeveer f. 5. Toeslag Kolen f. 2. Totaal f. 47.75 Wegens werkeloosheid belasting vrij). AJ9 nu slechts de twee jongste kinderen werken, en deze respectievelijk verdienen f. 6.— en f. 10.dan wordt het wekelijk- sche inkomen van zoo'n gezin maar f. 60. Voorwaar een inkomen, waar menig ge woon staatsburger of neringdoende jaloersch op zal zijn, terwijl zij en het beschimpte kapitalisme het zijn, die aan belaslmg bovengenoemde steunregeling kunnen, be talen. Ik geloof hienmede wel' aangetoond (e hebben dat een dergelijke 'regeling geen bestaansrecht heeft, want als zoo iets door ging zou een dergelijk omschreven huisgezin bijna nog meer inkomen hebben als 'n voor zitter of secretaris van een dergelijke ver eeniging en dat zou toch niet opgaan. BERNARD HOUTHOFF. Heeren gracht 94. Leiden, 22 Dec. '30. ONTWAPENING. Zeer geachte Redactie, Mag ik nog eens Uw gastvrijheid in roepen voor een laatste antwoord aan ds. Thomas. Het stuk van ds. Thomas goed nale. zende, heb ik mij zeer verwonderd over dc beschouwing van feiten en uitspraken van zooveel eeuwen her, alsof die daden toen geen uitvloeisels waren van dien Oud- Testamentischen lijd. Ds. Thomas haalt teksten aan in verband met onze Vader- landsclie Geschiedenis. Maar we weten toch, dat alle oorlogvoerende Christen landen zich op dezelfde teksten hebben beroepen en het nog doen. De leuze voor God en Vaderland heeft in alle landen weerklonken om elkaar te kunnen bestrij den. Maar laten we die beschouwing nu terzijde. Wij allen zijn getuigen geweest van het gruwzaamste wat de wereld ooit geteisterd heeft. En volgens mijn inzicht heeft elk mensch de dure plicht om mede te werken lot uitroeiing van den oorlog en al de aankleve daarvan. Elk land zegt vrede te wenschen, maar wapent zich ver boven zijn krachten. Begrijpt men dan niet dat er maar weinig voor noodig is den brand weer te doen uitbreken. In Frankrijk werd 40 jaren lang de Vaderl. Gesch, zoodanig onderwezen, dat in elke les de teruggava van den Elzas werd geëischl. Precies het zelfde doet men thans weer in Duitschland onder de heethopldige Hitlerianen. Zoo doende wordt het onderwijs in de Vadert. Gesch. gevaarlijk Elk land acht zich zelf het beste op aarde en elk land heeft een speciale God, die het beschermt en aan vuurt in den strijd. Als het niet zoo diep treurig was, zou men er om schaterlachen. „Ik vecht tegen windmolens" zeg! ds. Thomas 't Kan zijn. Ibsen zegt in zijn „Brand": „dat ge niet gekund hebt, zal li vergeven worden, doch nimmer dat ge niet hebt gewild." Welnu, ik kan niel an ders dan volgen9 mijn Christelijk geloof. I protesteeren tegen allen en alles, die pro- beeren goed te praten, wat in strijd is met alle Christelijke leer en moraal. Wat mijn opmerking betreft over frazen van kribbe en kruis bedoel ik niet tegen ds. Thomas persoonlijk. Gelukkig wordt in menig kleine kring nog in den waren geest van Christus gewerkt. Maar de groo'e machtige Kerken zoowel de Roomsche als Protestanlsche blijven onbewogen temidden der zinkende menschheid en maken zich alleen druk, als er aan den letter getornd wordt. Als men niet gelooft aan den Vrede op aarde, laat men er dan over zwijgen, maar niet elk jaar schijn-vertoon maken Als de kerken wilden zou de ontwapenings beweging al veel verder zijn. Maar toch geloof ik in uiteindelijke overwinning van het Goddelijk Recht, maar eerst dan. wan neer alle menschen met ruggegraal hun uiterste krachten inspannen de idee te doen zegeneren, dat Recht nimmer door Ge weld kan worden verkregen. Met vriendelijke dank voor plaatsing. C. PFUNDT—BROEKMAN. Lijsterstraat 33, Leiden. 2—S

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10