ets HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN RUP-KOY 2 BINNENLAND. urr NEP, OOST-INDIE. KERK- EN SCH00LN1EUWS. RADIO-PROGRAMMA. G. T. DIEKEMAT Amerikaansche gezant ie 's-Gravenliage. Zaterdagmiddag ongeveer 6 uur is, na een kortstondige ongesteldheid, in het Roodc Krui szi eken huis te 's-Gravenhage overle den de heer G. Jan DiekemfL, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Vereenigde Staten hier te lande. Gerrit Jan Diekema werd in Maart 1850 te Holland (Michigan) geboren uit het hu welijk van W. Diekema met mej. H. Ste- geman. Hij studeerde aan Hope College in de rechten en werd in 1883. na volbrach te studie tot dc balie toegelaten. In 18*5 huwde hij met Mary E. Alcott, te Holland, uit welk huwelijk twee dochters en twee zoons geboren werden. In 1920 huwde h:i voor de tweede maal met mej. Leona M. B eiser. De advocatuur oefende hij uit onder de firma Diekema Kollen, later Diekema, Kollen Ten Catc. In 1902 gaf hij dc ad vocatuur op om naar het bankwezen over te gaan, eeTSt als president van de Feist State Bank, later in gelijke functie bij an- dere financieele instellingen tegelijkertijd. Een suikermaatschappij, een levensverzeke ringmaatschappij en de Bell Telephone Cy. telden hom onder haar bestuurders. Van 18851891 had hij zitting in de volksvertegenwoordiging van Michigan, waarvan hij in 1889 als speaker optrad. In 1895 werd hij tot mayor van Michigan ge kozen. Voorts had hij van 1907—1911 zit ting in het CongTos der Unie. Hij was een groot vriend van president Roosevelt en een overtuigd aanhanger van president j Hoover. De heer Diekema was een man van geest kracht, ondernemingsgeest, ernst en warme liefde voor zijn werk. een samenvoeging van den besten Amerikaanschen geest en de krachtigste Kederlandsche overtuiging. Hoewel Amerikaan door geboorte en op voeding was hij vervuld van groote liefde voor ziin stamland. Onze taal leerde hij ie het ouderlük huis en is hij bliiven spreken G. J. Diekema werd on 20 Aug. 1929 be noemd lot gezant van de Ver. Staten te 's-Gravenhage en aanvaardde dit ambt op 12 Nov. daaraan volgende. DE POSTVLUCHTEN. Het vijlde retonrvliegtuig heeft een defecten motor. Het vjjfde retourviie^tuig dat in 9 dagen van Batavia naar Boedapest was gevlogen, zou den tienden dag Amsterdam kunnen hebben bereikt, ware het niet dat des mor gens toen men uit Boedapest wilde vertrek ken bg aanzetting der motoren, de midden- motor niet goed in orde bleek te zjjn. Alle pogingen om dezen motor weer op gang te brengen, waren te vergeef sch. De post is op den trein gezet en wordt hedenavond in Nederland verwacht, zoodat ZQ in de eerste bestelling van morgen zal kunnen worden opgenomen. Het zevende vliegtuig, is gistermorgen om 5.05 uur uit Jodhpur vertrokken en te 10 uur te Allahabad geland. Om 10.10 vertrok het toestel van daar en arriveerde te 15.08 te Calcutta. Nadat een oogenblik was gepauzeerd be antwoordde de heer Snel de algemeene be schouwingen, en wees verschillende verwijten aan het adres van de rapport-commissie van de hand. Hg hoopte, dat de reorganisatie- commissie, wanneer zjj eenmaal een nantal gegevens omtrent het werk van het Bureau zou hebben bijeengebracht, haar oordeel daarover zou wijzigen. De heer R. Boomsraa (Utrecht) sprak na mens deze afdeeling z(jn afkeuring uit over de benoeming van den heer Pieterse tot leider van het geheele bedrijf der N.R.V. De motie van afkeuring is niet door het HB. in „Reizen en Trekken" opgenomen, zooals de afdeeling had verzocht. Ue algemeene secretaris, de heer C. de Jonge, antwoordde namens het H.B., dat de inhoud van deze motie gedeeltelik onwaar en onbehoorlijk werd geacht en dat deze daarom niet werd gepubliceerd. Vervolgens kwam de conclusie van de reorganisatie-commissie in bespreking. Het orgaan „Reizen en Trekken" kan niet iedere veertien dagen verschijnen voordat in 1932 het contract met den drukker is geëindigd. Besloten werd in het vervolg het afdeelings- nieuw8 districtsgewjjze te publiceeren. Het voorstel om de afdeelingen haar nieuws per regel te laten betalen werd met een zeer groote meerderheid verworpen. De kwestie van de Reiskroniek werd in handen van het nieuwe hoofdbestuur gesteld. 's Avonds werd na langdurige discussies besloten tot opheffing van het bijkantoor Amsterdam. Hierna werden alle voorstellen die versterking van de inkomsten beoogden onder den loupe genomen. De zeer uitvoerige debatten hadden tot resultaat dat in de eerste plaats principieel werd uitgemaakt de con tributie piet te verhoogen. Vervolgens kwam men overeen het percen age van afdracht v.-n reissommen op te voeren tot 5 pet. Het voorstei om alle leden een auitantie van f. 1 als vrijwillige bedrage aan te bieden werd verworpen. De vergadering droeg de taak van de reorganisatie-commissie over aan het hoofdbestuur. Het voorstel om de afdracht uit de alge meene kas aan de afdeelingen te verminderen werd verworpen. De voorstellen van de af- deeliDgen werden uitgeschakeld tot de vol- gendo vergadering, die in Mei 1931 zal wor den gehouden. Bjj de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat het proces met de Fabreljjn verloren is. Daarop werd de ver gadering gesloten. NEDERL. REISVEREENIGING. BEGRAFENIS OUD-MINISTER WENTHOLT. Onder groote belangstelling heeft Zater dagmiddag op ,,Oud Eik en Duinen" ie Den Haag de teraardebestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van vice- admiraal J. Wentholt, oud-minister van Marine. De minister van Defensie was ter begraafplaats vertegenwoordigd door vice- admiraal mr. J. C. Jager, chef van den Marinestaf. Voorts waren aanwezig de oud-ministers Colijn. Idenburg, Rambonnet de gepenrionneerde vice-admiraals Zee- gers Rijser, Graadt van Roggen, Graaf v. d. Bosch, Tydcman, De Booy, Surie, Fock en Gooszen, de gep. schouten bij nacht Dunlop, Von Mühlen, Hoog, De Winde en de heer C N. Casaux van Staphorst, voorts verscheidene gepensionneerde offi cieren. In de rouwkapel heeft mr. Jager na mens den minister van Defensie het woord gevoerd en herinnerd aan het vele. dat de heer Wentholt gedaan hoeft voor de ma rine, eerst büna een halve eeuw als .actief dienend zee officier, later als minister van Marine. Een nieuw bestnni gekozen. Eergisteren werd de 24ste jaarvergadering der Ned. Reisvereeniging voortgezet. Onmiddellijk na de heropening van den voorzitter, deelde de heer J. P. Vlaming mede, dat hg zjjn candidatuur voor het hoofdbestuur niet wenschte te handhaven. Ook de heer H. C. Snel trok zich terug. Daarna kwam een derde stemming voor de hooidbestuursverkiezing aan de orde, omdat Vrijdagavond bij de tweede stemming geen der can iidaten de vereischte meerder heid kad kunnen behalen. Deze derde stem ming: geschiedde uit dubbeltallen. Gekozen werden de heeren: A. C. Dijkman (Rotter dam), J v. Ettinger (Den Haag) en J. J. Ohmans (Ap ldoorn) zoodat het nieuwe hoofdbestuur nu bestaat uit de heeren J. G Beurs (Utrecht), J. J. van Egmand (Goor), mr. W. \V. Osinga (Den Haag). J. Panman (Haarlem), J. G. P. Sabel (Haarlem), V. J. Üri (Groningen) en de 3 genoemde heeren. Besloten werd de volgende jaarvergadering in Amsterdam te houden. Deze afdeeling viert dan levens haar twintig-jarig bestaan. Do financieele-conlrole over 1930 werd aan de afd. Delft opgedragen. Daarna be- bt-gon raeu puut 6 der agenda, n.l. de be- grooling, te bespreken. De aid. Den Haag stelde voor de begroo- ling Daar het nieuwe H.B. te renvoyeeren. De heer R. van Waard (Rotterdam) meende dat aanneming van deze motie de Ned. Reisvereeniging weer den autocratischen weg zal opdryven. De motie Den Haag werd na eenige bespreking by acclamatie aan genomen Een motie van de afd. Alkmaar waarin werd voorgesteld de spreektijd te rantsoe neren werd met 415 tegen 133 stommen aangenomen. Do voorzitter van de reorga nisatie-commissie, de heer H. C. Snel, sprak den wensch uit dat deze vergadering al thans in principe over de voorstellen van de R C. zal beslissen. Daarop werd over het rapport uitvoerig gediscussieerd en o.m. de rapporKomnii. sie verweien dat deze niet voldoende met het H.B. beeft samengewerkt- De afdeeling Rotterdam, Den Haag en Utrecht stelden voor de behandeling van de punten van het rapport der R.C. waarin de wijziging der statuten en huishoudelijk regle ment wordt besproken eerst om prae-advies naar het nieuwe H.B. te zenden. Deze motie van orde werd met groote meerderheid aan genomen. MOEILITKHEDEN BIT RADIO DISTRIBUTIE. Naar gebleken is. ondervinden vele ra- dio-distributie-ondernemingen groote moei lijkheden met de doorgifte van het pro gramma van het radiostation te Hilversum bii gebruik van de golf van 298 M. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, worden» in voorkomende gevallen door den P.T.T. dienst telefoonverbindin gen beschikbaar gesteld, welke te Hilver sum of in den omtrek in verbinding ge bracht worden met een ontvangtoestel zoo- dat het ujtsrezondene dan per draad naar d-* distributiecentrales wordt overgebracht. Aangezien de aan deze regeline verbon den voorwaarden in sommige gevallen be zwarend ziin. heeft de P T T -dienst thans maatregelen getroffen voor de inrichting van een geheel net voor de doorgifte van het Hilvrr<;nmselie programma door het ge heele land. Op dit nieuwe net voor de draadover- breneing zal slechts ëën ontva-nginriehting worden aangesloten, welke voor de bedrüfs. zekerheid te Hilversum zal worden opge steld. De vergoeding, welke voor aansluiting, van distributie-centrales zal worden gevor derd. is. buitengewone omstandigheden voorbehouden, voor den geheelen zondtnd bepaald op f 800 en voor de avonduren op f f»oo per jaar. Deze regeling treedt 23 December a.s. in werking. EEN COMMUNTOUE VAN DE A.V.R.O. De A.V R.O. doelt mede: Het algemeen bestuur van de A.V.R O., op Zaterdag 20 Dec. 1930 in vergadering bijeen gehoord de geruchten, die zijn verspreid, verklaart tor geruststelling deT A V R O.- leden. die men tracht to suggereeTen. Hat een samenwevking van de A V ft O. met pep andere omroepveTeeniging reeds op dit nncf»nb!ik zou ziin tot stand eekomen dat er geen «nmen^'prVinc in welken vorm ook met e«n der andere omj'oepver- eenigingen bestaat. 111. De cipier, ere tuk op twee kwartjes, Die verdien ik. dacht hij, gauw. Ging toen in de ton naarstig zoeken Met een opgestroopte mouw. De man keek daarnaar met genoegen, Da', was nu echt naar zijn zin, Nog een beetje meer voorover gebogen, En dan duikelt hij er in. 112. Dat was prachtig de Rijn bij Rhenen, Breed lag het stadje aan den stroom. „Het is me", zei Pim lot zioh zeiven. ,Jk doorleef een schoonen droom1'. Over de rivieren trokken schuilen, Booten met een pluim van rook. 't Was Pim, alsof de hooge toren In 't rimpelende water dook. BEDRITFSTELLING. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede: Op 3] December 1930 wordt ingevolge de wet van 31 Juli 1930, Stbl. 348. in Nederland voor de eerste maal een bedrijfs- teiling gehouden. Daartoe zullen tegelijk met da volkstelÜDgkaarten groene bedrjjfstellings- kaarten uitgereikt worden. Ieder bedrijfs- hoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de Adreskaart; den naam. het adres, en da soort invullen van de onderneming of ondernemingen, aan welker hoofd hjj staat en voor zoover het een bedrijf is dat, onder de Ongevallenwet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie hedrijfshoofd is, is omschreven in d9 toelichting op de achterzijde van de groene kaart. Niet alleen hij die aan het hoofd van een zaak met personeel staat is hedrijfshoofd, maar in het algemeen ook ieder die, voor eigen rekenine, zonder per soneel of uitsluitend met hulp van familie leden, een beroep uitoefent. Is een bedrijf geheel of gedeeltelijk ver- zekcringsDlichtig volgens de Ongevallenwet 1921, dan behoeft het hedrijfshoofd voor dat bedrijf of gedeelte van het bedrijf het onderste deel der groene kaart niet in te vullen, omdat de op dat bedrijf betrekking hebbende gegevens verzameld worden door middel van de loouliist voor de Ongevallen verzekering, waaraan ditmaal een uitslaand blad met vragen ten behoeve van de be- drtifstelhng is toegevoegd. Is een bedrijf evenwei geheel of ten deele nietrverzeke- ringsplichtig, dan moet daarentegen voor dat niet-verzekeringsplichtig bedrijf of deel van bet bedrijf ook het onderste deel van de groene kaart worden ingevuld met de daarop gi vraagde g gevens be.rrftende dat beorijf. Hiermede is zeer in het kort gezegd oj) welke wijze in het algemeen de telling plaats vindt. Op grond van het groote belang aan een juiste bedrjjlsslaUstiek verbonden, wordt aan alle bedrgfshoofden verzocht, bet moge lijke te doen om de groene kaarten en de lounljjBten met hun uitslaand blad zoo juist en volledig mogelijk in te vullen. Men bedenke goed, dat dit de betrouwbaarheid van deze zoo nuttige bedrtifsstatisüek be vordert en dat men bovendien de leiding der telling den last van het vragen en zich zelf den last van het moeten verstrekken van nadere inlichtingen bespaart. Inlichtingen over de invulling van de groene kaarten werden verstrekt door de volkstellers; in lichtingen over de invulling van de loon lijsten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zoo kort mogelpen tijd en met zoo weinig mogelijk kosten een goede bedrijfsstatietiek wenscht, verstrekke de ge vraagde gegevens het wordt hier met klem herhaald met de grootst mogelijke nauwkeurigheid. RECLAME. 5919 VERSPREIDE BERICHTEN. Dr. ir. F. G Waller te Delft is dezer dagen benoemd tot eerelid van dc „So- oiétc Beige de Zymologie pure et appli- quée". Deze vereeniging. die zich wijdt aan de theoretische en toogepaste kennis van ferraentatieprocessen, heeft dr. Wal ler, wegens de groote verdiensten, die hij op dit gebied heeft, deze onderscheiding waardig gekeurd Te IJmuiden is op ruim 80-jarigen leeftijd overleden de heer H. Scholder, één der poiniers van den vischhandel aldaar. o UITSPRAAK IN HET P.N.I.- PROCES. De vier leiders veroordeeld. BANDOENG, 22 December. (Anela). De vier leiders van de P N. I., die gearresteerd werden na de huiszoekingen op groo'e schaal op 29 December 1929, beschuldigd van: a. deelname aan een vereeniging, welke ten doel heeft het verwekken van revolutie, b opruiing tegen de regeering zijn, nadat zij gedurende 7 weken voor den landraad te Bandoeng, gepresideerd door mr. R. Siegenbeek van Heulekom, had den terechtgestaan veroordeeld en wel: ir. Sockarno tot vier jaar gevangenisstraf. Galol lol twee jaar. Maskoen tot drie jaar en acht maanden en Soepriadinala tot een jaar en tien maanden onder altrek van den tijd in preventievo hechtenis doorgebracht. Ir. Soekarno heeil appèl aangeteekend, CIGARETTES BLIKJES ven 20 en 50 stuks PREDIKBEURT. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Hedennaim. ha-Macht, ds. P. Veen van Utrecht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Brandwijk, J, H. Gunning E.Brn., te Schoonhoven; te Groede. G. W. v. Kooien, ie Heinkenszand. Aangenomen: Naar Assen, D. v. d. Most v. Spijk, te Geesteren. ONDERSTEUNINGSFONDS N. O. G. Ter gelegenheid van hel 50-jarig beslaan van het Ondersteuningsfonds van het N'e- dcrlandsch Onderwijzers Genootschap is in de groote zaal van het „American Hotel" te Amsterdam een receptie gehouden, waar voor groote belangstelling bestond. Dc aanwezigen werden officieel welkom geheelen door den heer J. Veldkamp, voor zitter van de hoofdcommissie van het On dersteun mgsfonds. Namens het Hoofdbestuur van hetN.O.G. sprak de voorzitter, de heer H. G. Bon, die na de hoofdcommissie van liet Ondersteu ningsfonds, namens het Genootschap te hebben gelukgewenscht, in korte trekken de oprichting en de belangrijkste feiten uil het bestaan van het Fonds memoreerde. Spr. bracht dank aan den Minister on aan den Burgemeester van Amsterdam voor het feil dat beiden hel eere-voorziHorsohap der Heiden'kingsconimissio hebben willen aanvaarden: ook dankte spr. de vijf inspec teurs voor hun toetreden tot deze commis sie. Onder groolen bijval der aanwezigen deelde de heer Bon ten slotte mede. dat door de bemoeiingen van het N. O. G. het vaste fonds ten bedrage van f. 189 000 is aangegroeid tot meer dan twee ton. zulks dank zij de ruime bijdragen, welke zijn in gekomen en nog zijn toegezegd. Voor dH groote geschenk dankte spr. alle gevers: loden van het N. O. G.. onderwijzers buiter: dit Genootschap, instellingen en particulie ren. Moge mei dit geld aldus spr. veel zon gebracht worden m veel gezinnenI (Applaus). Nnd.il de heer Veldkamp woorden van dank had gesproken en nadat hij onder ap plaus der aanwezigen had medegedeeld, dat het II. M. de Koningin-Moeder bdhaagd had van haar belangstelling in het jubileum te doen blijken, werd gelegenheid geboden tel het gebruiken van eenige ververschingen. Velen hebben hierna nog de hoofdcom missie van het Fonds gecomplimenteerd. VOOR DINSDAG 33 DECEMBER. Hilversum, 298 M. - Uitsl. AVRO-l'itzen- ding. 8.0Ö—9.56: Gramiofoonpl. 10.00 10.15: Morgenwijding 10 3012.00: Concert AVRO-kwinlet 12.002.00: Con cert door Orkest Asta-üiealer, Den Haag 2.00—2.30 Halfuur voor de Vrouw 3 00 f.00: Gramofoonpl. 4.00f.30: Orgel spel Pierre Palla 4.305 00 Piano sludie- muziek door Louis Schmidt en Egbert Veen 5.00—5.30: Radio-Kinderkoorzang o. l.v. Jacob Haimel 5.307.00: Concert Rol- terd. Philharm. Ork 7.00—7.30: J. Pelser Jr.: ..De gevolgen voor hot belastingbetalend publiek van de Wet lof regeling van de financieele vehhoudtng tusschen Rijk en Ge meente" 7.308.00: Muziekcursus door Casjier Höweler, m. m. v. Cecilia Hansen (viool) en Georg van Renesse (vleugel) 8.019.00: Aansl. Theater CaTré, Amster dam: „Cavalleria Rusticana" 9.009.20: Pianovoordracht door Steinbaob 9.20 10.15: Aansl. Theaiter Carré- Opera „La Somnabu'la" van Bellini 10.15: Vaz Bias 10.30: Aansluiting Bluffinfflerp. AVTtO- Cabaret 12.00: Sluiting. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-Uitzending 8.009.15: Morgenconcert 11.301200 Godsdienstige Causerie door Pastoor Perquin 12,00—12.30: Pol-itieber. 12.30—2.00: Concert ItRO-trio 2.003.00: Vrouwen uurtje 3.03.30Knipcursus 5 00 6.00: Gramofoonpl. 6.006.30: Cursus Binnenscheepvaart 6.307.30: Afgestaan aan de HIRO 7.308 00: Politieber. S009.00: Concert KR O-orkest o. 1. v. Jdh. Gerritsen, Mej. O. Irominik (alt) en Fr. BoShart (piano) 9.009.45: Inleiding en Fragmenten uit „De Koopman van Venetië" van W. Shakespeare 9 4510.00: Vaz Dias 10.001100: Vervolg concert 11.0012.00: Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.35: Morgenwij ding 1105; Lezing 12.20: Concert. M. Chard (sopraan), C. Whittle (bariton) 12.60: Orgelspel door E. O'Henry 1.20: Orkestconcert 2.202 50Bankel. Spre kers, orkeslconcert en gemeenschappelijk zingen 2.50: Televisie 420: Dansmu ziek 4.50: Orkestconcert 5.35: Kin deruurtje 6.30: Lezing 6.35: Berichten 7.00: Pianospel door R. Paul 7.20: Lezing 7 45. Lezing 8.05: Concert. Octet 8.20: Lezing 850: Fragmenten uit „The Love Race" 9.25: Berichten 9 40 Berichten 9 45: Lezing 10.05: „The Love Race" (vervolg)10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris". 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonpl. 4.05: Gramofoonpl 6.50: Gramofoonpl 8 20: Concert, Orkest en solisten. Langenberg, 473 M 6.207.20: Gra mofoonpl. 10.0010.15- Gramofoonpl. 11.30- Gramofoonpl. 12 251.50: Orkest concert 4.355.35: Orkeslconcert 7.05:: Orkeslconcert 9.25: „Das Gobles- kind". Kerstspel van E. A. Herrmann. Kalundborg, 1153 M. 1120—1.20: Or- kesteonccrt 2.004.00: Orkestconcert en voordracht 4.005 00: Kinderuurtje 7.20 —8.25: Declamatie en zang 8.25 840: Koorconcert 9.2510.20: Orkest- concert. Brussel, 508,5 M. 5.20: Dansmuziek 6.50: Gramofoonpl 8 35: Orkeslconcert 9.20: Dansmuziek 8.35 (338,2 M.) Con cert georganiseerd door de S.VROV. Zeeseu, 1635 M. 5.4011.20: Lezingen en lessen 11.20: Gramofoonpl. 12.15 1.20: Berich'en 1.20- Oramoloon-pl 1.35—3.50: Voordrachten 3.50: Orkesl concert 4.507.50: Voordrachien en lessen 11.20: Gramofoonpl. 1215 berichten 10 2011.20: Populair Con- 1.20: Berichten 120: Gramofoonpl 1.353.50: Voordrachten 3.50: Orkesl concert 4 507 50: Voordrachten en les sen 7 50: Concert uil Hotel Adlon 8.30 Klassiek concert 9.35. Voordracht, daarna berichten 10.2011 20: Populair Con cert. 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10