17 UIT DE OMSTREKEN. Spierpijn Kloosterbalsem VRAGENRUBRIEK. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 December 1930 Vierde Blad No. 21706 EERSTE UITVOERING VAN HET KATWIJKSCH CHRISTELIJK MANNENKOOR. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 17-24 DECEMBER, 20. UUR M.T. 71»te Tijdens de eerste uitvoering van hel „Kal wijkscTi Mannenkoor" vereenigden wij Koor, sprekers en solisten. Van links naar rechts, zittend: de heeren W. Hessink, bas-banton. J. Sjosef, pianist, Ds P. Pras, Eere-voorzitter; J. Bakker, Den Haag, dirigent, A. van Dijk. voorzitter. De vereeniging „Hel Kalwijksch Mannen koordie den 3lsten Januari van dit jaar opgericht is. gaf gisterenavond in de Zaal voor Prot. Belangen haar eerste uitvoering, ledereen was uiterst benieuwd, of deze slagen zou. Gelukkig het is een glansrijk succes geworden! Een woord van hulde komt toe aan den directeur Jan Bakker, uit Den Haag, die in korten tijd veel bereikt heeft. Tevens een woord aan het koor zelf dat met harden ijver en studielust zulke geslaagde resultaten wist te verwerven! De eere-voorzitter ds. Pras opende de bijeenkomst met gebed en sprak een woord van hartelijk welkom tot allen. Den ver tegenwoordiger van het college van B. en W\, den wethouder J. Dubbeldam, werd een woord van dank gebracht voor zijn aan wezigheid. Spr. sprak den wensch uit, dat God hem zegen en sterkte moge geven; als mede verwelkomde hij den heer L. Kruijt. Bij alles wat verdeelt en splijt is 'hier een mannenkoor, dat in harmonie en samen werking zal zingen ter eere van God. Een Christelijk koor. dat onder het woord Chris telijk een eigen stempel drukt, dat uitkomt in de keuze der liederen. Het koor trad nu op met „Vertrouwen" van Fr. Abt-, hieruit kon men dadelijk reeds zien, dal het een veelbelovende avond wor den zou. Mooi ook klonken „Avondlied" van Verhuist en ..Lischbloem" van A. Giesen. Het meeste succes verwierf het Kalwijksch Chr. Mannenkoor met „Hoop" van de Vliegfh; enkele passages van dit zeer moei lijke stuk werdeji met ware passie gezon den Nog werd gezongen Zondagswijding van Fr. Abt en op zeer bijzondere wijze werd het slotnummer „Zondagslied eens Herders van C. Kreutzer ten gehoore gebracht. Na elk nummer viel een krachtig applaus directeur en koor ten deel. Onze plaatsge noot de pianist J. Sjozef begeleidde de stuk ken op de vleugel, ook hem komt alle lof toe! Een woord van dank aan den heer Nic. van Beelen, die deze vleugel welwillend voor dezen avond uit zijn magazijn had afgestaan. Voor het slagen van de uilvoering hebben ook meegewerkt de heeren W. Hessink. bas- bariton uit Amsterdam en de heer Henri Heydt uit Leidschendam. violist. Zeer verdienstelijk vertolkte de heer Hes- si n-Jc met zijn sonore stem een Aria uit de Elias van Mendelssohn en 'het Arioso van Handel. Hij oogstte zooveel succes, dat als HAARLEMMERMEER. De werkloosheid. Aan het bureau van arbeidsbemiddeling te Hoofddorp stonden Donderdag 525 per- sonen als werkzoekende ingeschreven; in hoofdzaak landarbeiders en grondwerkers. Over den kop geslagen. Gisteren sprong op den Hoofdweg van eèn passeerende auto een band, waardoor de chauffeur de macht over het stuur ver loor en het motorrijtuig in den waterkant over den kop sloeg. De twee inzittende heeren werden door de glasscherven aan gelaat en handen bloedend verwond. Met takels werd de auto, die nog berijdbaar bleek te zijn, weder op den beganen grond ge bracht, waarna de automobilisten, na ver bonden en van den schrik bekomen te zjjn, hun reis konden vervolgen. Burgerlijke Stand. GeborenJan, z. van H. J. Corver en C. J. C. M. Maas; Dirkje Maaike,' d. van F. Klein en G. Tolenaars; Jitske, d. van W. v. d. Bos en D. Rinzema; Jacob, zoon van G. Kamper en A. v. d. Berg; Antonia Theodora, d. H. J. Verhoeven en C. J. Stange; Martha Johanna, d. van M. P. Straathof en J. van Grieken; Leendert. z. van C. Lu van Neuren en M. H. van Andel; Cornelis. z. van L. Combee en M. Betjes; Petrooella Cornelia, d. J. A. Wessels en G. Trompert; Izaak Marinus, z. van P. den Dekker en H. J. Bakker; Cornelis. z. van Th. G. Hoos en J. van Beek; Ruth Cornelis, z. van G. van der Meer en T. van Dam; Elisabeth, d. van A. de Groot en E. J. Enthoven; Cornelia, d. van A. Buis en M. H. Schelles Getrouwd-. A. A. Markus. 33 j. en T. Rietveld, 30 A. de Wormer. 40 j. en J. Car dol. 37 j. Overleden: Wilhelmiaa Christina Kalsbeek, 72 jaar, wed. van L. A. de Haan; Gerardus Johannes Mulders, 89 jaar, ongehuwd; Jo hanna Boterman, 86 jaar, wed. van D. M. van Andel. Tot onderwijzeres aan de R.K. St. Anna- school te Vijfhuizen alhier (hoofd de heer J. .J L. Dieben) is benoemd mej. E. J. Lambert te Schalkhaar gemeente Diepenveen. De heer J. L. H. v. d. Griek, onder wijzer bijl het bijzonder lager onderwijs te Hoofddorp, is benoemd te Amsterdam. HERDENKING 25-JARIG BESTAAN VAN DE „SCHOOL MET DEN BIJBEL" Huldiging van dón beer H. de Boer. NOORD WIJK-A AN-ZEE. Ned. Herv. Kerk. Tot ouderling bij de Herv. Kerk alhier is gekozen de heer E. L. de Witt en her kozen tot diaken de heer W, Vink. De heer H. de Boer. Het was gisteren 25 jaar geleden dat de „School met den Bijbel" alhier werd ge opend. De beer H. de Boer vierde tegelijker tijd zijn jubileum, daar hij 25 jaar al9 Hoofd aan deze School is verbonden geweest. Te zijnen huize had een druk bezochte receptie plaats Gisterenmiddag zijn de kin deren op royale wijze getracteerd. De heer de Boer heeft hun hierbij hartelijk toegespro ken. waarna de heer G. A, Wigger9, onder wijzer den jubilaris gelukwenschte en hem namens de leerlingen een prachtige stoel aanbood. Hierbij was ook het Bestuur tegenwoordig terwijl tevens de Burgemeester en zijn echlgenoote van hun belangstelling blijk gaven. In de Ger. Kerk had vervolgens 's avonds een samenkomst plaats met de Gemeente, waarin als feestredenaar optrad ds. de Jong, eertijds predikant van de Ger. Kerk alhier, de oprichter der school. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 75 vs. 1 ging de predikant voor in gebed. In een boeiende rede schetste ds. de Jong verschillende gebeurtenissen betreffende de oprichting der school vereeniging en de stichting der school. Toen spr. 28 jaar geleden het beroep naar deze gemeente ontving, was het groote be zwaar dat er geen School met den Bijbel was. Maar de belofte van den Kerkeraad tot medewerking om te komen tot stichting van een Chr. School, namen deze bezwaren weg, en de roeping werd aanvaard. De Kerkeraad kwam de belofte na: terstond werd de arbeid ter hand genomen. En waar toegift nog het „Caro mio ben" van Giodani gegeven kon worden. Bij zijn tweede op treden zong hij twee Hollandsche liederen, eerst het welbekende 't Geuzenvendel op den thuismarsch. Langdurige toejuichingen vielen hem ten deel. Als toegift gaf hij nog „Ter zege" van Wirtz. De heer Jan Bakker begeleidde op den vleugel en moe9t in de hulde deelen. De heer Henri Heydt gaf een prachtig vioolconcert, begeleid op het kerkorgel door den heer Bakker. Ook hij behaalde een groot en welverdiend succes met Sarabande van Handel, Serenade van Schubert, Sere nade van Widor en Andante van Glück. Ook deze solist had een welverdiend succes Enkele psalm- en gezangverzen door de aanwezigen werden op het orgel begeleid door den heer Kr. Haasnoot. Ds. Pras sprak een kort slotwoord. De stille aandacht, waarmee geluisterd werd. j was volgens spr. het beste bewijs, dat het een geslaagde uitvoering geweest is. Allen. die aan het welslagen meegeholpen hebben bracht spr. een woord van lof. Met dankzegging en gemeenschappelijk zingen van Gez 2 1, behoorde deze zeer geslaagde eerste uitvoering tot het verleden. wij als menschen vaak geen weg zagen, daar heeft de Heere de wegen gebaand! Veel is er geofferd in dien eersten tijd. Met groote dankbaarheid noemde spr. ver schillende nameD van bestuursleden voor het vele werk in dien tijd gedaan. Het Bestuur werd ook gezegend in de benoeming van het Hoofd der School, den heer H. de Boer. welke spr. ook in deze bij eenkomst mede hartelijk dank zegde voor alle gaven en krachten aan de school be steed. Als grondtoon in deze herdenking wilde Zijneerw. laten voelen, de weg door den Heere bereid. Daarom de Naam des Heeren groot ge maakt voor al deze zegeningen! Nadat ds. de Jong in dankgebed was voor gegaan, zongen de leerlingen der hoogste klasse een toepasselijke cantate. Nog heeft het Bestuur der Schoolvereni ging een receptie gehouden welke druk was bezocht o RIJNSBURG. Tuinbouw. Voor roodekool in de 'beste kwaliteit is de laatste dagen meer VTaag gekomen en dientengevolge is de prijs oploopend. Voor lste kwaliteit wordt van f. 10—13.20 be taald. Voor gelekool is zulks niet in die mate het gevalhiervoor wordt van i 7.50 tot hoogstens f. 9.20 betaald. In uien is nog weinig te doen en de prijs blijft nog laag, varieerend van f. 1.202 per 100 K.G. naaT gelang van kwaliteit. Ook voor fijne peen is nog plaats en de prijs varieert van f. 6.50 tot f. 9.40 per 100 K.G. Voor de bk»emcn- kweekers-trekkers is het begin niet erg be moedigend. De tulpenvariëteit, waarvan op beden de massa geoogst wordt, de duo v. Thol 6carlet brengt prijzen op beneden in koopsprijzen der bollen. Dan de trekkos- ten. het uitschot, wat in deren tijd meestal ook niet onbelangrijk is; ztoodat er voor de trekkers alleen valt bij te pas sen. Gehoopt wordt nog op betere prijzen in de dagen voor Kerstmis. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Voortzetting der besprekingen. De begrooting. In de voortgezette zitting was wegens ongesteldheid afwezig de heer L. A. F. Prins. De begrooting voor het dienstjaar 1930 werd verhoogd voor den gewonen dienst in uitgaven en inkomsten met f. 6053.92, voor den kapitaaldienst in uitgaven met f. 8151.09 en inkomsten met- f. 7765.65. Vervolgens was aan de orde het voorstel van B. en W. tot heffing van rechten voor 1 het gebruik van openbaren gemeentegrond en voor door de gemeente bewezen dien sten. Tusschen de Kreeft en de eerste sterre tjes van den Leeuw (Leo), die zich boven den horizont vertoonen, ziet men thans de rossige planeet Mars in het N.O. op komen. Ook deze week is er nog geen maan te zien om 8 uur. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echtor bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, voor zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den beschouwer is afgewend: men zal dan voor het NO-lqke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zjjn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zjjn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zjjn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. De voorzitter zeide, dat het voorstel van de comm. v. openb. werken door de meer derheid van het college van B. en W. is overgenomen. Hij verzoekt den wethouder Drop te willen toelichten, welke motieven er toe geleid hebben, om do onderhouds kosten voor uitritten te bepalen op f. 2 in plaats van f. 3' per M2. Na de uiteenzetting van den heer Drop die o.a. protesteerde tegien de gevoerde agitatie tegen het plan en den directeur van gemeentewerken en een uitvoerige discussie, werd het voorstel met 11 tegen 1 stem, de heer Boender, aangenomen. Tenslotte is aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting inclusief de be grooting van de bedrijven. Na eonige discussie werd besloten af te zien van het houden van algemeeno be schouwingen en de begrooting hoofdstuks- gewijze te behandelen. Bij hoofdstuk II, algemeen beheer, zeide de heer Van Leeuwen, dat hij het van groot belang achtte, dat niet langer de burgemeester alleen als verdediger van de voorstellen van B. en W. zal optreden. Hij heeft allen lof voor zijn groote kennis, en zijn uitstekende capaciteiten, maar achtte het van belang, dat ook de wethouders zich meer gaan specialiseeren. De voorzitter merkte op, dat de verdee ling der functies een zaak is van het col lege van B en W. Het verlangen daartoe kan slechts door den raad kenbaar wor den gemaakt. Hij zegde toe, dat het college omtrent den kenbaar gemaakten wensch ziöh zal beraden. Bij hoofdstuk IV merkte de heer Van Leeuwen op, dat uit het verslag van de schoolartsen geen onverdeeld gunstige toon wordt vernomen omtrent de medewerking van de hoofden van scholen en wilde weten of hierin al reeds verbetering is gekomen. De voorzitter zeide, dat de verbetering nog maar ten deel© is, het is jammer dat het schooltoezicht nog niet wettelijk gere geld is. Verder meende de heer Van Leeuwen, dat de jaarwedde van den gemeente-genees heer te laag is, en vroeg daaraan aandacht te schenken. Do heer Boender informeerde naar de voorbereidingen voor zwem- en badin richting. Bij hoofdstuk VI openbare werken, merkte de heer Versteeg op, zioh te hebben afgevraagd, of geen zuiniger beheer moge lijk is. Hij waarschuwde in het bijzonder tegen het maken van plantsoenen. Ook vond hij het niet noodig een opzichter-tee kenaar aan te stellen. Hij meende ook, dat de werkkring van iederen ambtenaar niet zuiver is afgebakend. Was dit het geval, dan zou eT meer worden gepresteerd. Ook heeft hij bezwaar tegen aankoop van een auto voor den opzichter, tegen ver betering van den Katwijkschen weg en het maken van een tegelfietspad langs den Buurtweg. De voorzitter vónd 'een opzicïïter-teeke- naar beslist noodig. Hij zeide, dat er een groote achterstand is, vele werken hebben voortdurend toezicht noodig. De verbetering van den Katwijkschen- weg is voorgesteld om hem te doen aan sluiten aan den Provincialen weg en de te verbreeden van Zuijlen van Nijeveltstraat. De auto voor den opzichter is noodig, omdat de ambtenaar zich vlug moet kun nen verplaatsen. De verbetering van het fietspad Tangs den Buurtweg is zeer noo dig en een afdoende verbetering beter dan lapwerk. De heer Van Leeuwen gaf uiting aan ziin ontstemming over het feit, dat in de Schoolstraat geen trottoir is aange bracht. De voorzitter deelde mede, dat een trot toir om de geringe breedte van de straat is achterwege gebleven- De heer Van Leeuwen stelde voor, indien heb mocht blijken, dat het uitvoerbaar is, alsnog een trottoir te maken. Dit werd aangenomen met 10 tegen 2 stemmen (de heeren Drop en Versteeg). Bij hoofdstuk VIII par. 11 bepleitte de heer Van Leeuwen een betere subsidiere geling voor het bijzonder, voorbereidend, lager onderwijs. De huidige subsidie is te gering, om het onderwijs op peil te bren gen en te houden. Hij wees op andere ge meenten en vroeg een onderzoek van B. en W. De voorzitter liet de beslissing aan den Raad; daar aan een betere subsidieregeling vele consequenties vastzitten. De heer v. Leeuwen stelde dan voot, om in principe te besluiten tot herziening der bestaande regeling. Dit voorstel werd met algemeenc stemmen aangenomen. Bij hoofdstuk XIII par. 3 én par. drong dc heer Boender aan op 't zoo laag moge lijk houden van het tarief der waterlei ding en informeerde naar den prije, waar tegen de stroom voor dit bedrijf wordt be rekend. Een onderzoek werd toegezegd. Verder informeerde hij naar den stand van zaken ten opzichte van de omzetting van de N.V. Electriciteits Maatschappij „Wassenaar" in een bedrijf. De voorzitter antwoordt, dat dé stijging der lijsten mogelijk een gevolg is van den aangelegden norm voor verdeeling. De uitgaven van den kapitaaldienst en de inkomsten vordeTen geen bespreking. De geheele begrooting inclusief die der bedrijven wordt daarop met algemeen stemmen aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Boender schriftelijk een tweetal vragen had ingezonden; le. of het Burgerlijk Arm bestuur aan alle weTkloozen en aan de bij de werkverschaffing in dienst zijnde per sonen een extra uitkeering wil verschaffen van f. 5 plus f. 0.25 per kind toelage. De voorzitter zeide deze vraag aan het Armbestuur te zullen voorlessen. Vervolgen* vroeg de heer Boender of het personeel, tot dusverre werkzaam bij de N. V. de Kieviet, door de gemeente zal worden overgenomen. De voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling ligt de beide werklieden in ge meentedienst te nemen, niet den opzichter. De heer Boender bepleitte ook overname van den opzichter. Hierna sluiting. RECLAME. stijve spieren dadelijk wrijven met het eenlge middel dat tot diep in Uw «pieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers „Geen goud zoo goed" 5700 G. V. te A. Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Stolwijk, Bergambacht Bergstoepscheveer (veer auto met bestuur der f. 0.75); Groot-Ammers, Giessen-Oude- kerk, Giessendam, Hardinxveld, Gorin^ chem, veer (auto met bestuurder f. 0.57), Sleeuwijk, Dussen, Capelle, Waspik, zij weg naar 's Gravenmoer. Totaal 83.8 K.M. Veel succes voor uitvoerders en directeur. Foto ..Vooys". C)EER5TE KW. ©VOLLE MAAN LAATSTE KWARTIER ^NIEUWE MAAN ZUID VENUS MARS JUPITER SATURNUS

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13