71ste Jaarpanor DINSDAG 9 DECEMBER 1930 No. 21697 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertentiên nil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 38 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week.77... Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f portokosten. ƒ018 ..018 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de ,,Orde van Goede Tempelieren", te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Hooglandsche Kerk- koorsteeg No. 7, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Dec. 1930. 5084 HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die het havengeld over 1931 bij "wijze van abonnement vooruit willen vol doen, zich daartoe, vanaf Maandag 15 De cember a.s., ïederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des voormid dags 1012 uur en des namidag9 van 2 1/2 i 1/2 uur, ten kantore van den Directeur van den Markt- en Havendienst in het Waaggebouw kunnen aanmelden. Bij die aanmelding moeten, ten einde te hooge schatting te voorkomen, geldige meeU brieven worden geloond. Indien een meetbrief reeds eerder is ge toond, behoeft hij echter slechts dan te wor den overgelegd, als in den loop van het jaar een verandering aan het vaartuig, waarop de brief betrekking heeft, plaats heeft gehad, welke op het laadvermogen van dat vaartuig van invloed is. Voorts vestigen zij er de aandacht op, dat het abonnementsgeld voor vaartuigen, welke zich bij den aanvang van het jaar in de gemeente bevinden, in de eerste helft van Januari 1931 moet zijn voldaan. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 9 December 1930. 5085 ALMANAK L. S. C. 1931. Bij de firma S. C. van Doesburgh alhier is- in den gebruikelijken blauwen band de 117de jaargang van den almanak van het Leidsche Studentencorps verschenen. Uiter lijk verschilt deze almanak reeds in zoo verre van zijn voorgangers, dat niet het zilveren corpswapen erop prijkt, doch een mannenfiguur met een kabeljauw in de hand; dit ter herinnering aan het jongste Lustrumspel De inhoud is uit den aard der zaak samengesteld volgens het oude be proefde recept; portret van den rector- magnificus. kalender, post-, telegraaf- en telefoontarieven, faculteitsbesturen, lijst van 'hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten, de korle geschiedenis Ier Iloogeschool in het afgeloopen jaar, een In Memoriam, een op somming der studenlencorpora en de jaar verslagen het mengelwerk en tenslotte de enkel voor insiders geestige mixed pickles. Een lijst van corpsleden, vrouwelijke stu denten en niel-corpsleden besluit dit boek werk, dat met lal van geestige teekeningen kwistiglijk is verlucht. ADRESBOEK VOOR LEIDEN. De N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard JJdo vestigt er in een advertentie in dit Blad de aandacht op, dat binnenkort de zeven tiende uitgave van het Adresboek voor Lei den zal verschijnen. In verband daarmede worden de ingezetenen verzocht eventueele adresverbeteringen of -veranderingen on verwijld schriftelijk op te geven ten kantore Hooglandsche Kerkgracht 4. Ook de opga ven van de samenstelling der besturen wordt zoo spoedig mogelijk ingewacht. Een goed adresboek is een Leidsch be lang. We hopen dan ook, dat iedereen van het bovenstaande goede nota zal nemen en nog heden aan de daarin geuite wenschen gehoor zal geven. CONGRES BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS Op 29 en 30 December a.s. houdt boven genoemde Bond zijn jaarlijksch congres te Leiden in de Stadsgehoorzaal. Ongeveer 200 onderwijzers en onderwijzeressen uit alle deelen van ons land komen dan naar hier Bij gebrek aan voldoende hotelruimte zoekt de logie-commissie voor een groot aantal afgevaardigden een onderkomen bij particu lieren. Voor bijzonderheden verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE ROTTERDAM—LEIDEN. Het jaarverslag. In het Instituut voor Tropische Genees kunde alhier vergaderde een dezer dagen het algemeen bestuur en de leden van de ver eeniging Instituut voor Tropische Genees kunde, RotterdamLeiden. De secretaris bracht verslag uit van de lotgevallen gedurende 1929 van het Instituut voor Tropische Geneeskunde te Leiden en van het ziekenhuis en de poliklinieken der Vereeniging te Rotterdam. Hieraan is het volgende ontleend: De cursussen aan artsen, Indo'logen, a s. Indische juristen, zendelingen en particu lieren werden regelmatig gegeven en genoten groote belangstelling. De exploitatie van het ziekenhuis te Rot terdam was in 1929 gedekt. Helaas is thans in dezen gunstigen toestand, door maatrege len, verband houdende met de toetreding der Regeering tot de conventie van Brussel, ver andering gekomen Door die maatregelen en de noodzakelijkheid voor de vereeniging om haar poliklinieken te Rotterdam op dezelfde leest als vroeger te Wijven exploiteeren, zal in 1930 een belangrijk verlies worden ge leden. Het aantal verpleegdagen, dat in 1928 12.978 bedroeg, steeg in 1929 tot 15 906. De bezetting bedroeg in 1929 62 pCt. Een bezetting van 70 pCt. is noodig om het zie kenhuis met winst te doen werken. Een der gelijke winst is noodig ter dekking voor een bedrag van f. 4000 voor het geschapen pen sioenfonds voor het personeel. Van de 298 ziektegevallen, die op de in terne afdeeling kwamen, bleken 55 of 18,4 procent op rekening der malaria te moeten komen en onder deze 55 was de tropische malaria 43 maal vertegenwoordigd. 35 of 11.7 pCt. op die der dysenterie. Spruw werd 5-maal, beri-beri tweemaal gediagnostieerd. Ankylostomiasis 6 maal, Schistosom man- sonii 1 maal, schistosom haematobium 1 maal; levera'bsces (amoeben) 1 maal en hepatitis amoebica 3 maal. Als zelden in Nederland waargenomen dient te worden genoemd 1 geval van Ainhun. Van de 298 gevallen bleken 125 aan tro pische ziekten te lijden ,dus 42 pCt. Als ty pische scheepsziekte werd een geval van scorbuut behandeld. Op de venereologische afdeeling kwamen 2 gevallen van lepra, 1 van hu'bo tropicum en 6 van climatische bobonen ter opname. Deze getallen bewijzen, dat het ziekenhuis uitstekend beantwoordt aan het gestelde doel; ziektegevallen te verzamelen, die ge schikt zijn voor het onderwijs in de tropi sche geneeskunde voor naar de tropen ver trekkende artsen. Op de polikliniek voor huid- en geslachts ziekten le Rotterdam bedroeg het aantal con sulten 6983 tegen 6105 in 1928. Op Neder land met 547 nieuw ingeschrevenen volgen Noorwegen met 219. Griekenland 117, Duitschland 115, Esthland 80. Zweden 65, Letland 43, Finland 33, Denemarken 32, West- en Oost-Indië 19. In de Interne Afdeeling der polikliniek te Rotterdam werden 584 patiënten legen 697 in 1928 ingeschreven. 10 pCt. van de patiën ten zocht hulp voor tropische ziekten, al thans een onderzoek. Het aantal malariagevallen, waar parasie ten aantoonbaar was, daalde tot 7. Het aantal patiënten met dysenterie meest de chronische vorm nam flink toe, zoodat 20 maal amoeben werden gevonden. Tweemaal werd Schistosomiasis geconsta teerd, eenmaal anguilulla stercoral is, terwijl als merkwaardigheid voor den tegenwoor- digen tijd eenmaal de diagnose scorbuut moest worden gesteld. Bij een tweetal oud patiënten aan leishmaniosis en filaria kon den de ziekteverwekkers niet meer worden gevonden. Van de patiënten, die in 1929 de Haven polikliniek bezochten, werd voor 62 hunner opname in een ziekenhuis noodig geacht. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoren werd in den loop der maand No vember op spaarbankboekjes ingelegd f. 117.791,50 en terugbetaald f. 90 750,59; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 27.041,00. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 112. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Drrectie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 1150 en afgeschreven nominaal f. 1100; derhalve meer in- dan af geschreven f. 50. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. ACADEMISCHE EXAMENS. Doctoraal examen geneeskunde, de heeren A. Wunderink (Amsterdam), G. Kloosterhuis (Den Haag), P. C. Kok (Leiden), J. M. Daniel (Boskoop). Voorbereidend kerkelijk examen de heer K. Terpstra (Leiden). CURSUSVERGADERING C. N. A. B. Lezing over „Verpleging en Maatschappij". In de bovenzaal van Concordia", Steen- straat had de afdeeling Leiden van den Centr. Ned. Ambt. Bond gisteravond voor het in haar afdeeling georganiseerde verple gend personeel een cursusvergadering be legd Het Hoofdbestuurslid, de heer H. Schipper uit Den Haag oud-verpleger, had zich bereijj verklaard, het onderwerp te be handelen „Verpleging en Maatschappij". De afdelingsvoorzitter de heer H. van Wou denberg, wees er in zijn openingswoord op, dat de verplegenden meer en meer gaan inzien, dat hun plaats is in den C. N A. B. Als bewijs daarvan noemde spr. het feil, dat thans bijna 120 verplegenden jn de afd. Leiden zijn vereenigd. Spr. hoopt, dat het streven, om ook de ideëele zijde van het verplegingsvak te belichten, instemming zal ontmoeten. De heer Schipper, zijn inleiding aanvan gende, zegt dat het begrip verpleging lang zamerhand een andere beteekenis heeft ge kregen als voorheen. Meer en meer gaat men zich begeven buiten de vroeger betreden paden. Door er varing en wetenschap heeft het karakter der verpleging zich geheel gewijzigd en is reeds veel verbetering op dit gebied tot stand gekomen. Spr. geeft daarna een interessante be schouwing over het ontstahn der verple ging. Reeds in de dagen van Mozes beston den voor het Israëlietische volk hygiënische voorschriften. Ook de isolatie der melaat- schen, ofschoon primitief, wees reeds op "n voorzorg. Langzamerhand is men tot het tegenwoordige stadium der ziekenverple ging gekomen, waarbij onderscheiden wor den: voorzorg, zorg en nazorg. De voor zorg begint reeds in de eerste levensdagen van het kind. Spr. behandelt dan de zorg tijdens de ziekte en vervolgens de nazorg. In het algemeen kan men zeggen, dat men het beschavingspeil van een volk kan afmeten naar het peil der verpleging. De zorg voor lichamelijke hygiëne gaat hand in hand met de zorg voor geestelijke 'hygiëne, aldus spr. In de Noordelijke landen is men op dit gebied de Zuidelijke landen ver voor hetgeen echter niet wil zeggen, dat er geen uitzonderingen op dezen regel zijn. Weenen levert daarvan het bewijs. In ons land is er ook op het terrein der ziekenverpleging teveel seclarisme. Daarbij laat de Overheid teveel over aan het par ticulier initiatief, ofschoon ditl aatste niet bepaald uit den booze behoeft te zijn, mits goed geregeld. De verpleging dient vóór alles, goed georganiseerd te zijn. Ook het nut der schoolverpleging mag niet worden onderschat. In Amsterdam is het zelfs voorgekomen, dat een schoolarts een dochtertje van een oogarts" naar haar vader moest verwijzen ter behandeling. De geneeskundige diensten moeten ook meer samenwerken, zooals dat in Weenen het geval is. Amerika heeft ook een vrij goed georganiseerd verplegingswezen, daar toe in staat gesteld door de millionajirs. Het verplegend personeel heeft in de nieuwe wereld ook veel betere arbeidsvoorwaarden, iels, waaraan hier te lande en speciaal in Leiden, nog veel mankeert. Van voornaam belang is ook de volks huisvesting, hetgeen men ook in Weenen begrepen heeft. Millioenen werden daar be schikbaar gesteld voor goede woningen. Het daarvoor benoodigde geld werd ver kregen uit een weelde-belasting. Zoo verrees daar een geheel woning-com plex uit de weelde-belasting van 2 bioscoop theaters. De verplegenden mogen hieruit de bewijzen putten, dat zij ten opzichte van maatschappelijke vraagstukken niet onver schillig mogen zijn. Ook in ons land zal de verpleging op hoo- ger peil gebracht moeten worden. Spr. hoopt, dat deze avond daartoe zal hebben bijgedragen. Een hartelijk applaus van het aandachtig gehoor beloonde den spreker voor zijn inte ressante lezing. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Firma P. van Reisen Zonen. (Beper kende Bepalingen). Loosterweg. Voorhout, bloembollenkweekerij en -handel. Vennoo- ten; P. A. v. Reisen, Voorhout en J. C. v. Reisen, Sassenheim, J. L. v. Reisen, Sassenheim en L. M. v. Reisen, Sassenheim. W ij z i g i n g J. M. de Greeuw v/b F. W. de Raad, Nieuwe-Rijn 34, Leider Fotografie. Wijzi ging handelsnaam thans Fotografie „Modern" J. M de Greeuw. Wijziging uitgeoefend bedrijf, thansFotozaak. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Avondvergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland op Woensdag 10 Dec. a.s. des avonds 7.30 nnr in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43» Leiden. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen, betreffende o.a.: a. Bezorging van monsters in Leiden, b. Postbestelling in de Weipoort, c. Dienstregeling op het Postkantoor te Katwijk a. Zee, d. Actie in Leiden ter zake van den zwendel bij het afbetalingsstelsel in den Naaimachinehandel. 5. Bespreking van het resultaat van het overleg met de Kamers van Koophandel in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht inzake doorvaarthoogte en doorvaartwijdte van bruggen. 6. Ontwerpschrijven aan Z.E. den Mi nister van Waterstaat inzake de tollen op het Goudsche Rijpad. 7. Ontwerpschrijven aan Z.E. den Mi nister van Waterstaat, inzake de werking van art. 91 der Wet op de Inkomstenbelas ting en de reorganisatie van den Belasting dienst. 8. Rondvraag. 9. Huishoudelijke vergadering. 10. Sluiting. Overeenkomstig het besluit der Kamer van 10 October j.l. om terzake van het tus- schen den Rijkswaterstaat en de Provin ciale Waterstaten van Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht, gepleegde overleg om de doorvaarthoogte en doorvaartwijdte van bruggen, in contact te treden met de be treffende Kamers van Koophandel, is aan de Kamers van Koophandel in de drie ge noemde provincies een schrijven gericht, waaraan het volgende is ontleend: „Naar onze Kamer uit goede bron ter oore is gekomen, is of wordt nog steeds tus- schen den Rijkswaterstaat en de Provin ciale Waterstaten van Zuid-Holland, Noord- Holland en Utrecht, overleg gepleegd over de doorvaarthoogte en -wijdte der bruggen in de verschillende vaarten, teneinde deze goed op elkander te doen aansluiten. De Kamer te Leiden acht het gevaar niet denkbeeldig, dat ten aanzien van bepaalde waterwegen afspraken worden gemaakt, waarbij met de belangen van handel en nijverheid niet voldoende rekening wordt gehouden. Is bovendien eenmaal een beslissing ge nomen, dan zal het vaak practisch onmo gelijk zijn om deze gewijzigd te krijgen. Zij verzoekt u haar te willen berichten, of uwe Kamer een bespreking wat te dezer zake zal moeten geschieden, wenschelijk oordeelt De Kamer ontving van verschillende Kamers van Koophandel ten antwoord, dat gaarne aan de in uitzicht gestelde bespre king zou worden deelgenomen. Alleen de Kamer van Koophandel te Rot terdam berichtte dat zij niet heeft te kla gen over samenwerking met Rijks- en Pro vincialen Waterstaat. Inmiddels werd van den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het vraagstuk nog niet in een stadium van overleg met de K. v. K.'s is gekomen, doch dat het wel in de bedoeling ligt. De wethouder van onderwijs is ver hinderd morgenmiddag spreekuur te houden. De op zijn verzoek, bij het O.-I. leger gedetacheerde, eervol -ontslagen eerste-luite- nant der infan-terie van het Nederlandsch-e leger H. A. Verkuijl, vroeger alhier woon achtig, is benoemd tot candidaat-inspectee- rend ambtenaar bij de arbeidsinspectie in de buitengewesten. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op een door den Bond van Religieuze- Anarcho-Communisten te beleggen samen komst op a.s. Donderdag, waarin als spreker de heer A. R. Tie Jong uit Bussum zal op treden en de heer Frits Tingen zal decla- meeren. Voor bijzondeiheden zie men de adver tentie in ons Blad van hedenavond. Hiermede vestigen wij de aandacht op een in dit blad voorkomende advertentie van de firma Splinter, waarin de uitslag bekend gemaakt wordt van de gisteravond gehouden verloting van den electrischen trein. Op verzoek van den burgemeester van Enschedé is door de politie alhier ter zake van aldaar gepleegde diefstal een zekere W. S. aangehouden. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de boekverkooping van het leesgezelschap „M. U. D." Wij herinneren eraan, dat vanwege den Chr. Besturenbond Donderdag in de Stads- zaal een filmavond wordt gegeven. Men zie ook de advertentie in ons Blad van gister avond. BINNENLAND. Het wegenfonds voor 1931; bezwaren tegen den weg van Schiphol naar Sassen heim (Binnenland, 3e Blad). De heer Ondegeest over mogelijke samen werking tnsschen Avro en Vara (Bin nenland, 3e Blad). Renteverhooging der Rijkspostspaarbank tot 3 pet. zal mogelijk worden gemaakt (Binnenland, 3e Blad). Vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Een voetballer voor de rechtbank; J. J. Dill vrijgesproken (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Sovjet-debatten in het Engelsche Lager huis; een verklaring van Henderson (Bui tenland, le Blad). Het Russische industrie-proces; dood vonnissen gewijzigd in gevangenisstraffen (Buitenland, le Blad). De doodende mist; het onderzoek dnnrt nog voort (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Italiaansch vaartuig ontploft; er zijn 14 dooden en 7 gewonden (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTADT OONEEL. Victoria, blijspel in drie bedrijven van W. Somerset Maugham. Victoria, een schat van een vrouwtje heeft in den oorlog haar man verloren en is na een jaar te hebben gerouwd wat stonden die rouwkleeren haar goed hertrouwd met den besten vriend van haar gevallen man. Zooals dat tijdens den oorlog meer is voor gekomen, blijkt haar eerste man slechts te zijn gewond en plotseling keert hij terug. Men ziet, alle factoren voor een dramatische ontwikkeling zijn aanwezig, doch Maugham zou Maugham niet zijn zoo hij geen andere wending aan het geval had gegeven, tevens van de gelegenheid gebruik makend, om een persiflage te schrijven over het moderne huwelijk in het algemeen. Hij laat beide „helden" een wedstrijd voeren in edelmoe digheid en opofferingsgezindheid. Doch dit is slechts schijn, in werkelijkheid laat ieder het schattige vrouwtje gaarne aan den ander over: De oplossing? Zij maken een derde gelukkig met het bezit van Vic toria. Men ziet, hoe Maugham wel een origi- neele wending heeft weten te vinden voor het door hem behandelde geval, dat, wij zeiden het reeds, moet gelden als een type huwelijk voor de eerste na-oorlogsche jaren. Met hier en daar geestige zetten, heeft hij een blijspel geschreven, dat aangenaam weet bezig te houden, maar geen recht kan doen gelden op hoogere waardeering. Daar voor zijn vele aardigheden van een te goed koop gehalte en mankeert al te zeer diepte in de beschouwingen. Onder de subtiele regie van Cor van der Lugt wordt het blijspel geheel in de lijn van amusementsstuk gespeeld, zij het ook dat gestreefd wordt naar zekere voornaam heid, die ook in algemeenen zin wel wordt bereikt. Cor van der Lugt zelf speelt op de hem eigen manier den eersten man en brengt zoo langs zijn neus weg vele gees tigheden over het voetlicht. Ludzer Eringa geeft den tweeden man, ietwat te veel ernst, hetgeen jammer genoeg dikwijls een beletsel vormt voor het snelle va-et-vient-spel, zoo als Cor van der Lugt dat zoo meesterlijk weet te scheppen en ook hier heeft nage streefd. Natuurlijk was de Victoria voor Annie van Ees. Zij heeft met zekere inge togenheid, die toch niet geheel vrij was van dat bekende gaminachtige, haar eigen, deze vrouw, die even gemakkelijk en elegant van man wisselt als van toilet, aardig gety peerd, doch 'hield zij haar spel niet wat te veel aan de oppervlakkigen kant? Van de hij-rollen zouden we nog willen noemen den derden gelukkige van Anton Roemer, den advocaat van Jan der Linden en de echtscheidingsspecialiteit van Louise Kooi man. Een speciaal woord van waardeering ver dienen de keurig verzorgde décors van Ed. Veterman en K. L. Brückman. Alles bij elkaar een gezellige avond, die echter spoedig zal zijn viugeten. Een prach tig bezette Schouwburg hel was de vierde abonnementsvoorstelling heeft met warm applaus van waardeering getuigd. Annie van Ees werd met een tweetal bouquetta* gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1