Wat de vrouw draagt De mode in vroegere tijden. "««■Abdijsiroop 71ïle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 December 1930 Vierde Blad No. 21695 VOOR OE HUISVROUW. Een hoester heeft Abdijsiroop noodig! VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. Br beeft zich bij een mijner lezeressen een kindje aangekondigd! O. misschien wol bij nog veel meer maar alleen die ééne heeft mij haar mooi geheim verteld en zij vroeg mij wat patronen en modellen van dingen, die zij, nü. vast, voor Baby maken kon. Hier h eeft u om te bog innen Baby-sokjes. U heeft noodig 28 gram Baldwin en Walker's Ladyship Scotch Fingering 4- draads wol; een paar stalen breinaalden No. 15 en 70 c.M. smal lint. Zet 45 steken op voor de zool. 1ste toer. recht, lsbe steek afhalen (dit moet u hier overal doen); 2de toer: 1 afhalen, 1 recht. I meerderen, 20 recht, 1 meerderen, 1 recht, 1 meerderen, 20 recht, 1 meerderen, 2 recht. Meerderen doet u door in den achterkant te breien van den steek, dien u net gemaakt heeft. 3de loer: recht; Me: 1 afhalen, i recht, 1 meerderen, 21 recht, 1 meerderen, 3 recht, 1 meerderen, 21 reeht, 1 meerderen, 2 recht; 5de toer recht; 6de toer l afhalen 1 recht, 1 meerderen, 22 r.. 1 meerderen, 5 r., 1 m., 22 r., 1 m., 2 r.7de toer: recht; 8ste toer- 1 afhalen, 1 r., 1 m., 23 r.. 1 m„ 7 r., .1 m., 23 r.. 1 m.. 2 r.; 9de toer: recht: 10de loer: 1 afhalen, 1 r., 1 m., 24 r., l m., 9 r., 1 m„ 24 r., 1 m., 2 r.; 11de toer: recht; 12de toer: 1 afhalen, 1 r., 1 m., 25 r., 1 m., 11 r., 1 m 25 r. 1 m., 2 r.; dan 10 toeren recht op 69 steken; 23ste toer: 1 afhalen. 39 r., 2 te zamen breien, omkeeren; A: 1 afhalen, 11 r., 2 te zamen omkeeTen; dit van af A 10 maal herhalende 12de korten toer wordt dan: 2 te zamen breien; A: omslaan 2 te za.mendit vanaf A 5 maal herhalen; 13de korte toer; 2 averecht te zamen; A omslaan. 2 averecht te zamen; dit van at A 5 maal herhalen. De laatste 2 loeren bienmaa'l herhalen. Dan moeten er nog 45 steken op de. naald staan. Aan het einde van den laatsten korten toer niet omkeeren, maar recht doorbreien tot het eind van de linker naald1 rechte toer op al de steken voor den eersten toer van het hieltje; 2 toeren recht, 4de toer: 2 te zamen breien, omslaan, herhalen tot het einde van den toer en den laaitstcn steek recht; 2 toeren recht; 7de toer: 2 te zamen. omslaan, herhalen tot het einde van den toer, laatste steek recht; 8sle toer: 2 ave recht te zamen, omslaan, herhalen tot het einde van den toer; laatste steek averecht. De 2 laatste loeren zesmaal herhalen; de 21ste toer: recht; de 22s(e toer: averecht De 23sie toer als de 7de; de 24ste toer averecht-, afkanten en vastnaaien. Haal ten slotte een lintje door de gaatjes aan den enkel. Dan nog een model voor baby's eersle lijfje! Hiervoor, is noodig, 28 gram Temple- ton's 2 draads Super Fingering; en een beetje fijne, zijde om mee te 'haken; voorts ruim 90 c.M. smal lint. Een paar Balmoval breinaalden No. 3; een stratnoid. haakpen No. 16. Voor het volgende patroon wordt het lijfje 28 e-M. lang, gemeten vanaf den bovenkant van den schouder; en als het gesloten is, wordt de wijdie in het rond 4? c.M. Er komen 10 stoken op de 21/= c.M. U moet aam den onderkant van het lijfje beginnen met 186 steken op te zetten over de volle breedte van het lijfje. Brei dan over een icnglc van 2f/s c.M. het ribbetje: 1' r., 1 averecht; steeds in den achterkant breiende van de steken van den eersten toer. Nu recht hoen en averecht terug op hetzelfde aantal steken tot het werk 21 lJ» c.M. lang is. In den volgenden toer 32 stoken afkanten; 14 recht, 20 afkanten; 14 recht, 26 afkan ten; 14 recht, 20 afkanten; 14 recht, 32 af kanten. Nu de wol aanhechten aan de eerste 14 steken en deze averecht breien; in den volgenden toer aan weerszijden van de naald naast den kantsteek 2 te zamen breien; drie toeren breien zonder minderen, en dan weer op dezelfde manier minderen. De laatste vier toeren nog eens herhalen. Dan blijven or 8 steken op de naald staan .Nu zonder minderen breien tot het schoudertje vanaf de af gekante stoken 5 c.M. lang is. Zet deze steken van het schouderbandje dan op een apa.rte naald. Vervolgens breit u de drie andere bandjes op de andere 14 stoken op dp.z<\;fde manier en maast ze twee en twee aan err&ar. Nadat u hot werk aan den rechten kant met een warm ijzer en een vochtigen doek heeft opgeperst (het ribbetje mag u echter niet strijken!) moet u aan de onderzijde van het rechter voorpand beginnen, om met zijde een toer vasten langs den voorkant te haken naar boven toe, dan om den hals en de schouders en langs het linkervoorpa.nd terug tot de onderzijde. Met een kettingsteek om keeren en nog een toer van vaste haken langs denzelfden weg tot het punt van uit gang. Met een kettingsteek omkeeren, dan 1 vaste werken in den eersten steek; A vier kettingsteken. 1 vaste in elk van de 4, vol gende stoken en vanaf A herhalen, het heele gehaakte baantje rond. Zoo krijgt u een fijn picofcrandje langs het lijfje als afwerking. Ook rond de armsgaten moet u zoo'n kantje haken; daarna perst u deze kantjes aan den avereehfcsfchen kant op. Kruip het smalle lint in vier gelijke stuk ken; sla het rechtervoorpa.nd over het lin ker, naai het einde van één der vier lintjes net even onder den hoek aan de bovenzijde vast en zet het 2de op het lijfje om aan het eerste vast te strikken; hecht ten slotte de beide overige eindjes lint. ongeveer in het midden van 'het lijfje vast. En het dingske is klaar. Als Baby er eenmaal is, kunt u wel een dozijntje van deze lijfjes aan ..het" (ik weet niet of ik „hem" of „haar" moet zeggen!) kwijt! Want de peuters kwijlen genoeglijk, dus het goedje gaat gauw in de wasch! Nu dan heeft u voorloopig werk ge noeg aan de hand- Een ander maal dan eens een vlotte muts en een pakje, voor als u met ,het" wandelen gaat. KINDERMODE VOOR DEN WINTER. Alhoewel het bij de kieeciing van onze kleintjes hoofdzakelijk gaat om makkelijk- te-maken modelletjes, die vóór alles prac- tisch moeten zijn en waarbij op werkelijk goede snit en afwerking minder gelet wordt, wil men toch aardige, flatteuze toiletjes heb ben en niet weer in de eentonigheid ver vallen, welke gedurende de laatste jaren op velerlei modegebied heerschte. Daarom stre ven de voornaamste huizen er naair, steeds waar het mogelijk is, variaties te brengen, zonder dat de soliditeit er onder te lijden heeft. Daar een kind zijn jurkje heel wat meer draagt dan een volwassene en dit natuur lijk ook veei meer te lijden heeft, doet men verstandig een sterken stof te kiezen. Het is dom hierop te willen sparen, daar van een goedkoop stofje direct het mooie af is wat niet anders als last en ellende veroorzaakt. Verder moet er op gelet worden, dat voor school- en speel jurkjes geen lichte kleuren genomen worden, waarop elk vlekje direct te zien is. Het kind zou bang zijn straf te krijgen, als het betreffende jurkje er hier door minder netjes ging uitzien, wat, nog afgezien van het hoofdstuk „mode" ook een groote fout in de wijze van opvoeding is. Ook mag er nog wel eens de nadruk op gelegd worden, dat de kleeding in geen enkel opzicht hinderlijk mag zijn, een factor, die maar al te dikwijls over het hoofd wordt gezien. Gezien al deze feiten is het toe te juichen, dat de gebreide artikelen op het gebied der kindermode steeds populairder worden en onze kleintjes ze ook graag dragen. Niet alleen buitengewoon solide en sterk, zijn ze ook uiterst decoratief en wat kleur betreft, zeer smaakvol. Dit is juist bij de kinder- kleeding van groot belang, daar het nuttig is al op jeugdigen leeftijd een goeden smaak te ontwikkelen. Daarbij kleedt een gebreid jurkje snoezig om het jonge, lenige figuurtje; het staat altijd netjes omdat hel niet knoeit. Voor kleine jongens zien we verrassend mooie sweaters, shakers en pull-overs, die bij de „knickerbocker", dus voor sport en ook voor school gedragen worden; in den regel zijn deze kleedingstukken effen en wordt het effect veroorzaakt door het z.g. ,,grof-breiwerk'\ dat buitengewoon soepel en prettig in 't dragen is. De meisjesjurken worden tegenwoordig echter „in-één" gebreid, waardoor op dit gebied iets geheel nieuws ontstaan schijnt te zijn Deze jurkjes zijn óf van chenille- jerssy óf van het moderne „gebreide- panama" gemaakt en vooral de streep patronen in deze weefsels zijn op het oogen- blik erg gewild Op de bovenste rij ziet U twee creaties van deze „brei-mode". Heel anders is de z.g. „gekleede" garde robe der kleinen. Omdat moeder in de eerste plaats eer wil inleggen met de kleeding van haar oogappel, komt hierbij de eïsch „prac- tisch" pas in de laatste plaats. Voor jongens is er niets aardigers dan een donkerblauw pak. dat den „eton-stijl" volgt, doch ook weer iets heel nieuws brengt. Op de middelste afbeelding der onderste rij ziet U een dergelijke creatie. Bij een donker zijden lange broek wordt een bolerootje van den-zelfden stof met stijven Eton-kraag en hooge wit-zijden manchetien, gedragen. Hieronder is een licht vest zichtbaar (heel practisch, omdat het telkens wanneer het vuil is, verwisseld kan worden voor een schoon), terwijl een mooie licht zijden cein tuur het geheel voltooit. Voor „theevisite met moeder" evenals bij verjaardagen en dergelijke gebeurtenissen, dragen de meisjes graag die snoezige hoog- getailleerde jurkjes, die vroeger ook al zoo populair waren en nu opeens weer modern geworden zijn. Links onderaan is zoo'n jurkje afgebeeld, dat niet anders is dan een nauw-sluifend bovenstuk met smokwerk. in verbinding met een wijd rokje. Als een manteltje noodig is, kiest men natuurlijk iets neutraals, dat bij elke gelegenheid ge dragen kan worden. De trenchcoat is zonder twijfel het eesebfkrit. doch moet voor den winter met kameelhaar of een soortgelijk warm materiaal gevoerd worden. Het nieuw ste echter zijn ,,bont-raglans", die in den regel van imitatie-bont gemaakt zijn en de jonge meisjes snoezig slaan. (Laatste af beelding). Een onontbeerlijk onderdeel der kinder garderobe is de pyjama, die natuurlijk van een goed-waschbaar en kleurecht materiaal gemaakt moet zijn (het beste is flanel of iets dergelijks). Kraagje en manchetten zijn van een lichteren stof. Het aardigst en ook verre weg het makkelijkst is hel van voren dicht geknoopte overall-model (afb. 1). MIJNHEER HOND OP REIS. De wensch van iedere elegante vrouw is (of ze het nu wel of niet toegeeft) een snoe zig, klein, elegant modehond-je. En bier zou ook niets tegen zijn ,want er bestaart geen twijfel omtrent het feit, dat een hondje in huis decoratief is, dat het de vrouw de ge- wenschte mondainiteit verleent, dat ze makkelijk in huis te houden zijn en het onderhoud geen groote moeilijkheden ople vert, als.ja, als.er niet de vele uit stapjes waren en het langen tijd van huis weg-zijn; de week-ends, de vacantie naar de wintersport, dan nog de groote vacanlie- reisDan is de vraag „Wat moet er met den hond gebeuren!'Als éénmaal het doel van de reis bereikt is, is het hondje een trouw metgezel en ook absoluut niet hinder lijk, maar gedurende de reis voor zoover men niet al z'n voorzorgen voor de kleine, vierbeenige vriendjes genomen heeft zijn ze een kwelling, en vooral in de coupé on rustig, lasbig en binder! ijk voor het publiek, waardoor vaak kleine ruzietjes ontstaan. Daarom is een goed vervoermiddel voor het hondje van het grootste belang en dat ein delijk zooiets ontdekt werd in den vorm van een klein, van een luchtdeksel voorzien kof fertje, dat mot een Zippslniting gemakke lijk te openen is, zullen alle hondenibezit- ■sters mei vreugde wel begroeten. Een luxe uitvoering bij deze transportkof fertjes is natuurlijk niet noodig, daar juist de primitiviteit hiervan sympathiek aandoet. EEN PRACTISCH MODE-IDEE is de aangeknoopte sporttasch, want ze No. V. Twee heeren gekleed voor den winter 1839! De cavalier links is gekleed in donkergrijze jas met een zwart streepje in de stof; hoogen grijzen hoed, grijs met rood gestreepte das en leverkleurig geruiten pantalon! Die reebts heeft meer oog voor veel kleuren! Vest van goudgeele brochézijde met grijsachtig blauwe pantalon; do col bertjas is donkergrijs, de overjas kastanjebruin met diepblauwen opslagen; een tres- garneering op zakken en mouwen. Zouden onze moderne meisjes hun echtgenooten en vaders graag zoo gekleed willen zien. G. V. brengt de oplossing van een vraag, die vaak gesteld werd. Altijd weer gaat 't hierom dat de vrouw voor korte uitgangetjes een handtasch noo dig heeft, om alle verschillende kleinig heden, die ze bij zich hebben wil, te kun nen meenemen. Op een auto- of boottocht is zoo'n tasch zeker op haar plaats, doch bij sommige uitstapjes kan deze ook erg hinderlijk zijn, daar ze een zekere ballast vertegenwoordigt, drie men buiten onder alle omstandigheden tracht te vermijden. Daarom worden in den laatsten tijd zeer eenvoudige handtasschen gebracht, die ge maakt zijn van hetzelfde materiaal als de jas, waarbij ze gedragen worden, terwijl aan elke hoek een knoop gezet is, die past in de vier overeenkomstige op den mantel aange brachte knoopsgaten (natuurlijk zijn deze, door de grove draden, waarvan ze gemaakt zijn, nauwelijks zichtbaar). De handen heeft men dus volkomen vrij, terwijl de tasch stevig bevestigd is (schets) Quod erat demonstrandumI RECLAME. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit. dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door baar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende. verzachtende, hoeststillende werking geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma, „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. FL 2.75, FL4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) f889 Toen wij in een onzer vorige rubrieken melding maakten van de reorganisatie van onze ruilrubriek, deden wij dat met eenige vrees; immers onze rubriek en vooral dc ruilrubriek genoot tot nu toe groote belang stelling, zoowel van verzamelaars in ais buiten de stad. Hoe zouden de lezers op deze reorganisatie reageeren Toen dan ook 14 dagen geleden onze ruilrubriek in haar nieuwen vorm verscheen, dachten wij het beste te doen door met een opsomming van zegels, waarvan wij er zelf maar een of twee bezaten, een rubriek te vullen Het succes van deze nieuwe methode is ech ter overweldigend. Eenige tientallen aan vragen kwamen binnen. Iedereen te helpen ging zeer moeilijk. Degenen die ingezon den hebben en die deze eerste maal geen bevredigend resultaat daarvan hebben ge zien, laten zich echter niet afschrikken. Wij hebben nu voorzorgsmaatregelen ge nomen; al is onze voorraad ook nu niet onuitputtelijk, wij kunnen thans zeker aan 90 h, 30 aanvragen voldoen. Wij handhaven evenwel de leuze, ,,wie het eerst komt, ook het eerste maalt." PHILATELIST. Om te ruilen. Denemarken 1907'12, 5 ore, groen. Idem j 1907'12, 10 óre, karmijn. Idem 1876'77, 5 centime, groen. Idem 1877'80, 15 centi me, blauw. Idem 1900, 1 centi-me, grije. Idem 1900, 5 centime, groen. Frankrijk 1903, 15 centime, olijf. Idem 1906'20, 5 centime, groen. Idem 1906'20, 10 centime, vermil- lioen. Idem 1906—'20, 20 centime, bruin j violet. Idem 1906—'20, 25 centime, blauw. J Idem 1906'20, 35 centime, violet. Idem 1906—'20, 2 frank, rood en groen blauw. Groot Bretagne 1881, 1 penny, lilas. Hon garije 1923—'24, 500 heller, violet. Ierland 1923'24, 2 penny, groen grijo. Italië 1901, 2 centisime, rood-bruin. Idem 1906, 5 cen- tisime, groen. Idem 1906'09, 25 centisime, blauw. Idem 1906'09, 50 centisime, violet. Idem 1926'27, 1.25 leu, blauw. Japan 18991902, 2 sen, groen. Idem 1913, Z sen, rose. Jougo-Slavië 1926, l D., karmijn. Lich- tenstein 1920, 5 heller, geel-olijf. Idem 1920. 10 heller, oranje. Idem 1920, 15 heller, blauw. Idem 1920, 20 heller, bruin. Idem 1920, 25 heller, groen olijf. Idem 1920, 30 i heller, grijs. Idem 1920, 40 heller, lilas. I Idem 1920, 50 heller groen-peel. Idem 1920, 60 heller, bruin. Idem 1920, 80 heller, rose. Idem 1920, 1 kreutzer, violet. Neder!.-Tndië i 1902'09. 2*4 cent, groen. Idem 1902—'09, 5 cent, karmiin. Idem 1913—'14, 25 cent, i lilas. Idem 1913'14. 30 cent leikleur. Idem 1922, 2ri» cent, rood. Idem 1922. 5 cent, groen. Idem 1922, 10 cent, violet. Idem 1922, 20 cent. blauw. Idem 1923, 121/*» cent, rose. Zuid-Afrika 1913—'20, *4 oenny, CToen. Idem 1913'20, 1 pennv, rood Idem 1913 1920. 2 penny, violet. Zwitserland 1917—'22, 10 C erroen on riiamniV Tdem 1917'22, 40 C-. blauw. Idem 1925, 30 C-, 'blauw op chamois.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13