HET MAAL- EN MENGGEBOD Niemeijer's HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR KANTOORPERSONEEL. wfifiranbaai-lcibak Uiterlijk 1 Mei a.s. in werking. VijO^^jyO^GOG/Ct! DE MODERNE FABRIEK Een altijd welkom St. Nicolaasgeschenk De Tweede Kamer is bereid den landbouw te steunen. RADIO-PROGRAMMA. f. 3000 is de salarisgrens. Bij den Hoogen Raad van Arbeid is thans door de regeering een voor-ontwerp werk tijdenbesluit voor kantoren aanhangig ge maakt. Aan de memorie van toelichting, die dit voor-ontwerp vergezelt, ontleenen wij het volgende: In paragraaf 6 van Hoofdstuk 4 der Ar beidswet 1919 zijn bepalingen vastgelegd, betreffende de arbeidstijden in kantoren, waarbij aan een nadere regeling bij alge- meenen maatregel van bestuur zijn overge laten: a. Zondagsarbeid voor vrouwen; b. arbeid na één uur des namiddags op Za terdag; c. voorschriften in zake rusttijden De wet zelf bepaalt- a. dat een jeugdig persoon niet op Zondag mag werken; b. dat een man of vrouw die op Zondag meer dan vier uur arbeid verricht een vrijen dag in de week moet hebben; c. dat 's Zaterdags na één uur niet gewerkt mag worden, be houdens uitzonderingen; d. dat een jeugdig personen niet (usschen 6 u. 's namiddags en acht voormiddags mag werken; e. dat de maximum-arbeidsduur is 8 1/2 uur per dag en -18 uren per week, behoudens uitzonde ringen. Bij het onderzoek naar de bedTijfsbehoef- ten, waarmede de ter uitvoering der wet te stellen bepalingen hebben rekening te houden, is gebleken, dat een groep van on dernemingen in zoo bijzondere omstandig heden verkeert ten aanzien van de tijden waarop noodzakelijk overgewerkt moet wor den. dat voor deze de mogelijkheid die do wet laat om de in de wet gestelde grenzen te overschrijden, niet toereikend is. Dit zijn do ondernemingen in zeehavenplaatsen, xvaar de kantoorarbeid afhankelijk is van de onzekere tijdstippen van aankomst van zee schepen. Alvorens de wel voor die kantoren kan worden ingevoerd moet dat ook een wii- ziging worden aangebracht. Dit behoeft echter geen reden Ie zijn om met de invoe ring op de overige kanloren te wachten tot de wet gewijzigd zal zijn. Het is daarom de bedoeling het bepaalde in paragraaf G van Hoofdstuk IV der Ar beidswet 1919 en dit werktijdenbesluit voor kanloren in werking te doen treden uiterlijk op 1 Mei 1931 voor arbeid in alle kantoren behoudens in de kantoren van reederijen van zeeschepen en voor de zeevaart wer kende ondernemingen van stuwadoors car gadoors. expediteurs, veemen. scheepsbe vrachters en sleepdiensten: in de kan toren van de groothandelaren in ruwe katoen en katoenen garens te Rotterdam en in de kantoren van Noord zeevisscherii-onderne- mingen. zeevisch-veilingen. zeevisch-handef laren en zeevisch-expcdileurs. Voor deze kanforen is een voorstel tot wetswijziging in voorbereiding. Wat nu het ontwerp-werklijdenbesluit voor kantoren zelf betreft, art. 2 daarvan bepaalt, dat een vrouw in kantoren op Zon dag arbeid mag verrichten als het verkoop van plaatsbewijzen voor openbare middelen van vervoer, het verkoopen van toegangs bewijzen voor publieke vermakelijkheden enz on het verrichten van administratieve werkzaamheden daarmee onmiddellijk ver band houdende, en voorts arbeid in kantoren van bad- en zweminrichtingen betreft. Art. 3 bepaalt welke arbeid een man of een vrouw in kantoren op Zaterdag na één uur des namiddags mag verrichten. Hier onder vallen verkoop van plaatsbewijzen en toegangsbewijzen, arbeid in kantoren van bad. en zweminrichtingen, spaarban ken. banken van leening. notarissen, deur waarders en advocaten: in adverlentie- en nieuwsbureaux en in kanforen van dagblad ondernemingen die een Zaterdagavond, en Zondagochtend, en Maandagochtendblad uit. geven-. in reisbureaux arbeid 'usschen 1 en 3 uur namiddags in kantoren voor den geld en effectenhandel arbeid fusschen 1 en 2 uur namiddags bestaande in het uitbetalen van looncn, ui'keeringen uit ziekenkassen enz., voorfs arbeid in verband met den ver koop of de verzending van op dien dag aangevoerde visch. schaal- of schelpdieren; arbeid bestaande in het behandelen van op dien dag ontvangen en te verzenden brieven en telegrammen en het bedienen van de te lefoontoestellen; arbeid in kantoren van be grafenisondernemingen; arbeid in kantoren beboerende bij broodfabrieken of bij fa brieken of werkplaatsen waarin krachtens het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 op Zaterdag na één uur des namiddags arbeid wordt verricht; ar beid in bankkantoren die verband houdt met het behandelen van girorekeningen enz., alsmede arbeid noodig voor de afwikkeling van beurstransacties van dien dag. Verder mag op Zaterdag na één u. des na middags aibeid worden verrichten in kan toren in verband met veilingen van land- of tuinbouwproducten en voorts in kantoren gevestigd in de gemeenten Alkmaar. Hoorn. Leiden, Roermond. Sittard, Stavoren, Utrecht, Venlo. Ilzendijke. doch ten hoogste tot vier uur des namiddags. Tndien iemand dergel ijken arbeid op Zaterdag na één uur verricht gedurende meer dan twee uren mag hij of zij in dien week geen arbeid verrichten hetzij op ten minste één anderen werkdag na één uur des namiddags, hetzij op Maandag voor halféén des namiddags. In artikel 4 wordt de arbeid op Zaterdag namiddag toegestaan voor de schoonmaak sters en schoonmakers (hiermede mag op dien lijd het gewone kantoorpersoneel niet betast worden), terwijl 'artikel 5 den Zater dagmiddag-arbeid toestaat van concierges, portiers, wakers, stokers en ambachts lieden. In artikel 7 worden overeenkomstige be palingen gegeven als het z.g. Bazenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen, met dit principieele verschil, dat gebruik gemaakt is van de bevoegdheid gegeven in artikel 91 onder b. der wet om de werktijd- en admi nistratieve bepalingen niet toe te passen op personen met een in geld vastgelegd jaar- lijksch loon in de onderneming van f. 3000 of meer. Speciaal worden hier voorts ge noemd de personen, die wetenschappelijken arbeid verrichten van eenigszins hoog peil. waarbij gedacht is aan afgestudeerden van een Handelshoogeschool of een Universiteit, ook al bedraagt hun salaris nog geen f. 3000. Artikel 3 breidt de bepalingen van artikel 7 ook uit tot een ..beschermd" bediende die het hoofd der onderneming bij ziekte ver vangt. Artikel 10 regelt meer bepaald de rust tijden Als regel wordt voorgeschreven dat de arbeidstijd in oen kantoor eiken dag na ten hoogste 5 1/2 uur arbeid moet worden afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van pen half uur. De arbeidstijd voor kantoren ta niet. zooals die voor fabrieken of werkplaatsen en winkels begrensd binnen bepaalde tijd stippen van aanvang en einde. Echter wordt in artikel 11 van het ontwerp werktijden besluit voorgeschreven, dat een vrouw die in een kantoor arbeid verricht, pen daee- lijkschen onafgebroken rusttijd moet heb ben van i n minste elf uren. waarin de lijd (usschen 11 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags begrepen moet zijn Tn artikel 12 wordt de mogelijkheid ge schapen om af te wijken van hel algemeene voorschrift omtrent de rusttijden. De daar bij gevolgde procedure is nagenoeg geheel geliik aan die. welko bij artikel 52 der Ar beidswet met betrekking tot afwijkingen van den normalen arbeidstijd is vastgesteld. Voor wakers en voor stokers van ver warmingsinstallaties wordt het geven van nauwkeurig vastgelegde rusttijden niet mo gelijk en niet noodig geacht De tijd gedu rende welken zij aanwezig moeten zijn is voor een 'Vingriik deel met rusttijd ge lijk 'o stpllen. Verder worden bepalingen gesteld met betrekking tot arbeidslijsten en -roosters, welke in hoofdzaak overeenkomen met wat te dezen aanzien voor andere inrichtingen reeds geldt. Ten slotte opent artikel 18 de mogelijk heid om voor bepaalde kantoren onder be paald" omstandigheden zonder vergunning af te wiiken van de vastgestelde rusttijden, b.v wordt voor deze kantoren een ver schuiving van don arbeidstijd, waarbij niet langer dan 8 1/2 uur per dag en 48 uur per week gewerkt wordt, zonder nadere ver gunning mogelijk. RECLAME. ZORGT DAT UW GEWICHT TOENEEMT. 3 Pond in 30 Dagen. Doktoren en apothekers weten, dat lever traan het beste middel is om het gewicht te doen toenemen, den eetlust op te wekken, het weerstandsvermogen te vergrooten en magere menschen gevulder te doen worden. Maar de smaak en de geur zijn weerzin wekkend en bijna niemand kan daardoor levertraan goed verdragen. Moderne menschen nemen daarom Mac Cov's Tabletten. Zij bevatten rijkelijk de vet- vormende, gezondheidgevende en krach t- opbouwende bestanddeolen uit de allerbeste kabeljouwlevers. Zij zijn even gemakkelijk in te nemen als bonbons. Wanneer U die ingevallen holten van borst, wangen en hals wilt doen verdwijnen en sterk en krachtig wilt worden, probeert dan een maand lang deze tabletten. Zij zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 195 per doos. Eischt uitsluitend Mac. Coy's Tabletten de origineele en eenige echte. Weigert namaak. Indien niet direct verkrijgbaar wendt U dan onmiddellijk tot N.V. Rownlree Handels Mij., Keizersgracht No. 124, Amsterdam-C. 4646 RECLAME. C Friesche 18-et. 15 ct. 12 ct. J)) lOct. PER HALF ONS RECLAME. 464S naar de laatste eischen der hygiëne voor arbeiders en product ingericht, kan aan haar fabrikaat die zorg schenken, welke het publiek een superieur artikel waarborgt. Karei I beschikt over de grootste en modernst ingerichte sigaren fabrieken in Nederland, voor zien van de nieuwste installaties. De fijnste tabakken door kun dige vaklieden verwerkt onder de gunstigste omstandigheden, kenmerken het succes van Toch vele bezwaren tegen dit ontwerp 4665 Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp, tarwewet (maal- en menggebod). Hieruit blijkt dat mei zich in de afdeelingen der Kamer vrij algemeen kon vereenigen met het denkbeeld om maatregelen te nemen tot steun van dat deel der landbouwende bevolking, dat in hooge mate de nadeelen van do heer- schende crisis ondervindt, al bestond om trent de wijze waarop die steun zou moeten verleend geen eenstemmigheid. Verscheiden leden merkten op, dat de regeering met dezen maatregel niét zal kunnen volstaan. Wordt b.v. aan den landbouw in do veen koloniën en ook aan de suikerbietenteelt niet spoedig krachtige steun geboden, dan zyn de gevolgen niet te overzien. De toestand wordt nog erger door dumping-praktyken van het buitenland. Het zou onverantwoor delijk z'tin indien geen maatregelen werden gencmen. Overigens waren verscheidene leden van oordeAl dat het wetsontwerp in zijn tegen- wonrdigen vorm moeilijk voor aarineming vatbaar is. Feitelijk wordt den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een blan co volmacht verleend aangezien vrijwel de geheele materie brj algemeen maatregel van bestuur zal worden geregeld. Feniee •re' tlr'nen hadden toch in do wet kunnen worden neergelegd. Althans had men bepalingen kunnen opnemen ter vaststelling van de grondstoffen, die voor verwerking in het meel in aanmerking komen. Krachtens het onderhavige wetsontwerp zou ook de ver werking van aardappelmeel kunnen worden toegestaan, betgeen verscheidene leden even wel een onoverkomelijk bezwaar zouden ach ten. Ook had het maximum percentage in- ïar.dsche tarwe, dat verwerkt zal moeten worden in de wet kunnen worden bepaald. Dit zou dan aanvankelijk niet te laag moeten worden gesteld, omdat Ge oogst 1930 maar over enkele maanden meer kan worden af geleverd en het grootste gedeelte van den oogst nog aanwezig is. Uit de memorie van toelichting blijkt zelfs niet of men een maal- dan wel een menggebod of wel beide zal krijgen, dan wel een ander voorschrift. Sommige leden waren van oordeel dat geenszins voldaan wordt aan de beide stel lingen in de memorie van toelichting ge noemd dat de geboden steunmaatregelen zoo weinig mogelijk een kunstmatig karakter zouden moeten dragen en dat zij opgeheven moeten kunnen worden, zoodra de toestan den zich weer als normaal laten aanzien. Immers bet tegengaan van een proces dat op zichzelf een natuurlijk gevolg zou ziïn van da heerschende omstandigheden, namelijk de omzetting Van akkerbouwbedrijven in veeteeltbedrijven, draagt een kunstmatig ka rakter. De eone maatregel zal den anderen uitlokken en eenmaal hiermede begonnen zal men er niet mede kunnen ophouden. De erva ringen daarmede in het buitenland opgedaan moedigen allerminst tot navolging aan. Wan neer met steun aan de tarweteelt wordt be gonnen zal hulp aan den verbouw van andere gewassen niet zyn te ontgaan. Ook voor den verbouw van rogge en andere producten zal steun worden gevraagd. De voorgestelde maatregel kwam den hier aan het woord zijnde leden dan ook weinig doordacht voor. mist bovendien het karakter van een crisis maatregel. Daarin zou althans kunnen wor- der voorzien door een datum te bepalen waarop de wet automatisch zal vervallen. Andere leden betoogden dat (le grondge dachte van het ontwerp hun juist voorkwam. Wanneer door de crisismaatregelen van an dere landen een bedrijfstak tijdelijk in de verdrukking komt, is het wijs beleid dien be drijfstak door maatregelen van overheids wege staande te houden. Speciaal geldt dit voor den landbouw, waarin 60 pet. van de bevolking direct en indirect een bestaan vindt. Voor soortgelijke steunmaatregelen ten behoeven van den verbouw van rogge kon den deze leden geen aanleiding vinden, om dat rogge veel als veevoeder in eigen be- bedrijf wordt gebruikt. Van andere zijde werd opgemerkt en met cijfers aangetoond, dat van dit wetsontwerp waarschijnlijk een verhooging van den brood prijs het gevolg zal zijn; dit nu beschouwde men als een indirecte belasting op een uiterst belangrijk volksvoedsel. Gevraagd werd of de regeering van den voorgestelden maatregel een eenigszins belangrijke stijging van den broodprijs verwacht. Voorts werd betoogd dat wanneer steun aan den tarwe- bouw moet worden verleend, dit beter kan geschieden door het verleenen van teeltpre mie. Dit is eenvoudiger en ook billijker omdat de benoodigde gelden dan door de belastingbetalers worden opgebracht en daar bij met draagkracht rekening kan worden gehouden. Van andere zijde werd hiertegen over echter opgemerkt dat aan maatregelen als een teeltpremie het nadeel is verbonden, dat geen verschil wordt gemaakt t< oen goede en slechte kwaliteit. Ook zal do con trole veel moeilijkheilen opleveren. Do hoofdfout van het ontwerp is, zoo meenden sommige leden, dat gezocht is naar een regeling die de schatkist geen geld zou koeten. De gelden zouden door andere groe pen der bevolking moeten worden opgebracht en dit is de oorzaak van de oppositie, die tot uiting komt in de van verschillende zijden te berde gebrachte bezwaren. Het is naar de meening der hier aan het woord zijnde leden duidelijk, dat de voorgestelde maat regel het bestaan van velen in den lande zal vernietigen. Voor de meel importeurs ach ten zy dit geen vraag meer. Een groot deel van den Nederlandschen meelhahdel toch is gebaseerd op een z.g. kwaliteitsar tikel en door de voorgenomen maatregelen zal het waarborgen van een bepaalde kwali teit tot de onmogelijkheden gaan behooren. Do meelimporteurs zullen 'met handen en voeten zyn overgeleverd aan de g r aan maal- deryen, aan welke een monopolitische positie wordt verschaft. Het ligt voor de hand dat een maatregel als de voorgestelde tusschen de verschillende groepen der bevolking strijd veroorzaakt. En een maatregel die do eene groep bevoordeelt en een andere ten gronde rteht achten do hier aan het woord zynde leden staatkundig en econo misch verkeerd. Van andere zyde werd gewaarschuwd de bezwaren door de meelimporteurs aangevoerd niet te boog aan te slaan. Gevraagd werd hoe de regeering over deze bezwaren denkt. In geen geval, zoo betoogde men. nag de regeering op de vlucht gaan voor bezwaren van Amerikaansche meelmolemars. Verscheiden^ leden meenden dat het hoofd bezwaar tegen dit wetsontwerp gericht is tegen een mengverplichting. welke in de Memorie van Toelichting als een mogelijk heid is genoemd. Mocht daaraan niet zijn te ontkomen, dan zal zulks moeten worden aan vaard, maar dan zal een bijzondere regeling moeten worden getroffen voor bepaalde in dustrieën die afhankelijk zyn van den toe voer van speciale soorten meel. Als zoodanig noemden deze leden het banketbakkersbedrijf, de arwtstjfsel fabrieken, de vermicelli en macaronifairieken, de oeschuit- en biscu'ts- fabrieken. Sommige leden waren van oordeel dat een menggebod voor het bereiken van het be oogde doel niet noodig is. Zy vroegen, waar om aan de meelimporteurs en de graanmaal- derijen niet de verplichting kan worden op gelegd een zeker percentage bloem van inlandsche tarwe af te nemen. De regeering zou dan tegen een vooraf bepaalden prys die eenigszins is te varieeren in verband raet de kwaliteit de aangeboden tarwe van de landbouwers moeten koopen. Daarvoor zou gebruik gemaakt kunnen worden van de medewerking van den graanhandel. Men kan het dan verder aan den handel overlaten deze bloem naast elkaai al dan niet ver mengd in het verkeer te brengen. Gevraagd werd hoe de regeering over een dergelijko regeling denkt. Ook werd gevraagd of het niet mogelijk is certificaten te verstrekken aan de tanve- teelers naar verhouding van productie of beteelde oppervlakte. De leveranciers van tarwemeel zouden dan verplicht kunnen wor den deze certificaten op te koopen om ze naar een vast te stellen percentage over te leggen by de aflevering van het betref fende bakmeel. Verder vroeg men of het juist is dat de bakkersorganisaties tegenover de commissie-Lovink hebben verklaard dat geen technische bezwaren tegen een meng- plicht bestaan. Nog werd de vrees uitgesproken dat de voorgestelde maatregelen represailles van het buitenland zouden uitlokken, alsmede dat dit wetsontwerp een omslachtige administra tie in het leven zal roepen. Naast een Rrjks- graanbureau zal men vermoedelijk krygen een Ryksmeelnu Ir n en een Ryksmeelbureau. Een groot aantal ambtenaren zal moeten worden aangesteld om de noodige controle uit te oefenen. Evenals in den oorlogstijd zal dit wederom ten gevolge hebben dat de eene fabrikant, die toevallig een positie heeft in advieshureaux voordeel heeft boven zijn concurrenten. De demoralisatie die deze maatregelen ten gevolge hebben zal zoo meende men de voordeelen die men op het oog heeft te niet doen. VOOR DONDERDAG 4 DECEMBER. Hilversum, 298 M. Uitsluitend AVRO-Uit- zending 8.45: Gramofoonpl. 10.00i 10.ló: Morgenwijding10.3012.00: Och tendconcert. AVRO-kwinfet 12.002.00: Concert Cinema Royal, Amsterdam 2.00 2.30: Vrouwenhalfuurtje 3.001.00 Naai cursus 4.00130Gramofoonpl. 4.30 5 30: Ziekenuurlje 5.307 00: Concert Orkest Rembrandt-Theater, Amsterdam 7.00—7.30: Eng. Les 7.30—8 00: Prof. dr. .1. R. Slolemaker de Bruine: De weerstand van den mensch in den malaise-tijd 8.00 9.25: Concert Omroeporkest m. m. v. He- lène Cals (sopraan) 9.259.40: Causerie 9.40—10.20: Concertgebouw Amsterdam, m.m.v. Maria von Basilides (zang) en Kon. Mannenzangver. „Apollo" 10.20 Vaz Dias 10.3011.00: Concert Omroeporkest 11.0011.30: Aansl. Oarlton Hotel Amster dam 11.3012.00: Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15: KRO 10 00—11.00: NCRV 11.30—3.00: KRO. Daarna NORV. 8.00—9.15: Platenconcert 10.00—10.30: Dameskoor 10.30—1100 Ziekendienst 11.30—12.00: Godsd. Half uurtje 12.0012.15: Politieber. 12.15 —1.45: KRO-trio 1.45—2.00: Gramofoon- platen 2.002 45: Gramofoonpl. 2.45 3.45: Handwerkcursus 3 454 00: Gra mofoonpl. 4.00—5.00: Ziekenuurtje 5 006.30: Concert. Mej. Lies Thoen (zang), mej. Jo Thoan (viool), B. M. Lubbers (cello), D. F. Gildemeesler (piano) 6 306.45: Knipcursus 6.457.15: Gramofoonpl. 7.15—7.45: Maleisch 7.4.5—8.00: Polilie- ber 8.0010.45: S. Stemerding: Do evolutie van het onderwijzerschap". Concert NCRV. Dameskoor, Chr. Radio-orkest en Jac. Ph Caro (bas) ca 10.00: Vaz Dias 10.45 1130: Gratnofoonplafen. Daventry, 1554,4 M. 10 35: Morgen wijding 11.05: Lezing 12.20: Concert V Florence (sopraan), G. Trotter (viool), D. Callender (piano) 1.20—2.20: Orgel spel door E. O'Henry 2.30: Uilz. voor scholen 4.50: Orkeslconcert 5.35: Kin deruurtje 6.20: Lezing 6 35: Berichten 6 50: Berichten 6.55: Berichten 7.00: Zang door M. Bonin en J. Thorpe 7.20: Lezing 7.45: Lezing 8.05: Con cert. Militair Orkest. L. Seymour (alt), H. VTendon (bariton) 9.20: Berichten 9.35: Berichten 9.40: Lezing 10 00: Vaudeville 11 05—12.20: Dansmuziek 12.20: Televisie. Parijs Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonpl. 4.05: Dansmuziek 35 Kinderuurtje 6.50: Gramofoonpl. 8.20- ..1 "Hotel de Ville" van M. Grigaut. Too- neeluitz. 9.0ö: Concert. Koor en piano 9.50: Concert. Kwintet en koor. Langenberg, 473 M. 6.207.20. Gra mofoonpl. 1130: Gramofoonpl. 12 25 1.50: Orkestconcert 4.355.35: Gra- mofoonplatcn 7.05: Orkestconcert. Inter mezzo* Declamatie en zang 9.50: Slot van de Zesdaagsche te Keulen. Daarna tot 1120: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M 11.201.20: Or kestconcert 2.204.20: Orkestconcert (204.50: Kinderuurtje 7 20—9.20: Or kestconcert en 7.an£ 9.4011.50: Dans muziek. Brussel, 508,5 M 5.20 Trio-concert 6.50- Gramofoonpl. 8.35: Trio-concert 9.05: Concert georganiseerd door ilc RESEF. Zeesen, 1635 M. 5.45—7.00: Lezingen Daarna vroegconcert 9.2011.20: Le zingen 11.2012.15: Gramofoonpl. 12.151.20: Lezingen 1.202.20: Gra mofoonpl. 2.203.50: Voordrachten 3.504 50: Middagconcert Berlijn 4 50 7.15- Lezingen en Berichten -7.20:' Avondconcert 9.35: Weerbericht en daarna lot 11.50 Dansmuziek Dajos Bela. 23

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10