Zfehkadek Sluy&A 2peou£acu&,3.5 71sle Jaargang No. 21690 BINNENLAND. ANDREE'S POOL-EXPEDITIE FEUILLETON. De verloren Injectienaald. Dr. F. M. WIBAUT TREKT ZICH TERUG? Volledig afscheid van de politiek? Dr. Wibant. Naar „Hot Volk." verneemt, heeft 'hel be stuur van de Federatie Amsterdam der S D.A.P. van dr. F. M. Wibant een schrijven ontvangen, waarin deze mededeelt geen can- didahnir meer te zullen aanvaarden voor de a .s. raadsverkiezi ngen Or. Wibaut, die thans 71 jaar oud ris, werd in 1907 voor -het district IX in den Amster damse-hen Raad «'"'rozen. In het voorjaar van 1914 werd hij wethouder voor de volks huisvesting .arbeidszaken en pensioenen; hij was toen de eerste soc iaal-democratise he wethouder van de hoofdstad. In de oorlogs jaren kwam ook de af dee li ng levensmidde len onder zijn beheer. Met een interruptie Van 21 April 1921 tot 17 Juni 1921, was de heer Wibaut wethouder van financiën, enz. tot 5 September 1927. Twee jaar later in September 1929 werd hij opn.euw tot iwel houder 'benoemd. liet staal nog niet vast of de heer Wribaut, die, naar men weet, ook lid van de Eerste Kamer is, zich geheel uit hel politieke leven eal terugtrekken, zegt 'het „Hbld." GEEN AFSCHAFFING DER GRONDBELASTING. Reorganisatie van den belasting dienst in overweging. De landmeters hebben het te drnk. Aan de Memorie van Antwoord betref- kp.de de begrooting van financiën is het volgende ontleend: Herziening van de bepalingen van art. 38 der wet op de inkomstenbelasting, welke eerst enkele jaren geleden na een breede discussie in den legenwoordigen vorm zijn vastgesteld, komt den minister niet wen- sc hel ijk voor. Vermindering van hel inkomen van landbouwers als gevolg van den ongun- stigen toestand, waarin hun bedrijf verkeert, brengt vanzelf mede, dat de betrokkenen tot een lager bedrag in de inkomstenbelas ting zullen worden aangeslagen. Geleden verliezen zullen, indien en voor zoover zij niet in mindering kunnen worden gebracht van hetgeen andere bronnen van inkomen over het verliesjaar hebben opgeleverd, ver rekend kunnen worden bij de vaststelling van het inkomen voor het volgende of de beide volgende belastingjaren (art. 17 der wet op de inkomstenbelasting). De vraag, of de regeling van de rechten van schenking wegens verkrijgingen door instellingen van algemeen belang herzien behoort te worden, b.v. door een gewijzigde redactie van art. 82, no. 5. der Successie wet, maakt reeds eenigen tijd een punt van overweging uit. De minister kan ook nu geen termen vin den tot het indienen van een voorstel tot afschaffing van de grondbelasting. Omtrent de heffing van personeele be lasting voor bcdrijfslocaliteiten als winkels, koffiehuizen, kantoren e. d. is nog kort gele den beslist bij de behandeling van het wets ontwerp omtrent de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De minister ziet geen reden daarop thans terug te komen. Tegen het denkbeeld, rijwielbelastingmer- ken na een zeker tijdstip in het belasting jaar tegen verminderden prijs verkrijgbaar te stellen, of 't belastingjaar in twee tijdper ken te verdeel en en voor elk dier tijdperken 'belastingmerkcn tegen het halve tarief be schikbaar te stellen, bestaat bezwaar, omdat toeneming van ontduiking hiervan het ge volg zou zijn. Ten aanzien van den aceijns op geslacht en het invoerrecht op vleesch merkt de mi nister slechts op: Reeds de tegenwoordige financieele omstandigheden nopen hem, bij zijn te voren te dezen opzichte ingenomen standpunt te volharden. Het heeft nooit in de bedoeling van de Tabakswei gelegen, verder in de economie van den kleinhandel in tabaksfabrikaten in te grijpen dan voor de verzekering van den accijns noodzakelijk werd geacht. De minis ter heeft dan ook bezwaar, in de Tabakswet een bepaling op (e nemen, waardoor ver koop van tabaksfabrikaten beneden den ban- derolleprijs wordt verboden. Het is hem be kend, dat reeds sinds eenigen tijd winke- liersvereenigingen doende zijn. met fabrikan ten van sigaren en cigaretten overeeenkom- sten te sluiten, waardoor verkoop beneden den banderolleprijs kan worden beteugeld Dit schijnt hem de meest aangewezen weg om aan het euvel een eind te maken. Van tijdelijke afschaffing van het bij uit voer van hun producten geheven statistiek- recht zouden de Nederlandsche land- en tuinbouwers een, in verband met het lage heffingspercenlage ad 1 per mille der waar de, slechts gering voordeel kunnen genie-, ten. Het recht, geheven bij den invoer van/ buitenlandsche land- en tuinbouwproducten, geeft hun daarentegen een. zij het even onJ beleekenende, bescherming. Op heigeen met betrekking tol de zake lijke belasting op het bedrijf werd opge merkt, heeft de minister de aandacht geves tigd van den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, onder wien deze aangelegen heid ressorteert. De minister. di$ steed9 geneigd is het den belastingschuldigen zoo gemakkelijk moge lijk te maken, is gedurende het afgeloopen jaar meermalen in de verleiding gebracht, een stap verder op den ingeslagen weg te doen. Tmmers het geroep om in de gunst van de postbetalingen te deelen. was nauwelijks van de lucht De minister legt pen reeks van desbetreffende aanvragen voor. De minister heeft op alle verzoeken afwij zend beschikt, maar stelt zich voor, de post betalingen in 1931 uit te breiden tot alle gemeenten, ressotteerende onder in steden gevestigde kantoren. Voorshands zou hij nog niet verder willen gaan. doch hij acht het ondenkbaar dat de weldaad van het be talen van belasting op postkantoren op den duur aan het platteland zal worden onthou den. Van 1 Januari j.l. lol en met 30 Seplem- 33 jaar na de opneming heeft men thans de negatieven van Andrcé's ongelukkige Poolexpeditie kunnen ontwikkelen. Rechts boven- direct na de landing van de ballonop het ijs op 1-1 Juli 1987. Links boven: het eerste kamp. Links onder; de voor bereidingen voor het opbreken van het kamp voor den tocht over het ijs, die naar den dood zou leiden. Rechts beneden: de tocht over het ijs (links Frankel, rechts Andreé, in 'het midden Strindberg). ber j.L bedraagt het totaal aantal postbeta lingen: in het geheele land 1.575.020, te Amsterdam 591 564. to 's-Gravenhage 203.913 en te Rotterdam 141.671. Er is een reorganisatie van den belasting dienst in overweging. Deze zou leiden tot een afzonderlijken dienst der invoerrechten en accijnzen naast een dienst voor de overige Rijksbelastingen (directe en indirecte belastingen). De nieuwe diensten zouden vrijwel op de zelfde wijze worden georganiseerd als de tegenwoordige, dus met instelling van direc ties, inspecties, kantoren en posten van den actieven dienst. De kantoren van den eenen dienst zouden op verschillende plaatsen over en weer als sub-kantoren voor den anderen dienst fungeeren. De afscheiding van de invoerrechten en accijnzen van het bestaande dienstvak der directe belastingen enz. zou geleidelijk bin nen eenige jaren plaats hebben. Voor de combinatie van het overblijvende gedeelte van dat dienstvak met dat der registratie en domeinen zou een ruime overgangstoestand gelden. De voorgenomen reorganisatie wordt in de eerste plaats gemotiveerd.. door de geleide lijke ontwikkeling van het Nederlandsche belastingstelsel, welk een zoodanig verband tusschen de directe en indirecte belasting heeft doen ontstaan, dat de wetgeving be treffende deze heffingen in de toekomst door één dienst behoort te worden uitgevoerd. De ervaring, welke tot dusver van de wer king van het Rijksinkoopbureau is opge daan, beantwoord aan de verwachtingen., welke bij de instelling van dat bureau wer den gekoesterd Het is niet doenlijk, voor de verkregen besparingen een eenigszins nauw keurig bedrag te ramen. Het is de bedoeling, na de uitbreiding van het aantal teekenaars van het kadaster, deze ambtenaren in nog ruimer mate dan thans reeds geschiedt, de landmeters te doen assisteeren bij het vervaardigen van de z.g. meting9stukken. Op deze wijze zullen laatst genoemde ambtenaren worden ontlast van werkzaamheden welke even goed door min der geschoolde krachten kunnen worden verricht. HET RADIO-TELEFOON- VERKEER MET INDIE Goedkoope gesprekken met Kerstmis en Nieuwjaar. De spreektijd van radiotelefonische ge sprekken met Ned.-Indië is op aile werk dagen vastgesteld van 1213.30 Amster- d&msche tijd. Zcoals bekend wordt de dienst echter niet gesloten alvorens alle loopende ge- sprekaanvragen zijn afgewikkeld. Op Zondagen is de radiotelefoondienst met Indië gesloten. Evenals vorige jaren zal van 22 December a.s. af gelegenheid worden gegeven tot het voeren van goedkoope Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Ned.-Indië. De gespreksduur is bepaald op 2 minuten tegen een vasten prjjs van f. 15. Verlenging wordt niet toegestaan, ook dringende en ijl- gesprekken worden niet toegelaten, terwijl de inhoud van deze gesprekken niet van zakelijken aard mag zijn. Voor een niet tot stand gekomen gesprek buiten schuld van den dienst (b.v. bij geen gehoor, weigering of intrekking) komen de voorbereidingskosten ad f. 2.50 ten laste van den aanvrager. De gesprekken kunnen een onbeperkt aan tal dagen te voren op alle werkdagen worden aangevraagd, doch uiterlijk tot 31 December 1930. Met verzoeken van het publiek om op een bepaalden dag te mogen spreken, zal zooveel m^geljjk rekening worden gehouden, al kan een bepaalde spreekdag niet worden gewaarborgd. Het is gewenscht, dat de aanvragen zoo spoedig mogelijk worden ingediend, omdat d9 gesprekken in volgorde van de aanvragen worden afgewikkeld. De gesprekken kunnen worden gevoerd door middel van het gewone telefoontoestel in de aangesloten perceelen, dan wel in de spreekcellen van alle (hulp-)telegraafkanto ren en -stations. In het bijzonder wordt hier gewezen op de ruime, geriefelijke 4- persoonsspreekcellen, welke speciaal voor den radiotelefoondienst met Indië zijn inge richt. Dergelijke cellen zijn reeds aanwezig te Amsterdam (2), aan het Hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage (2), te 's-Hertogen- bosch, Rotterdam 'en Utrecht en zullen waar schijnlijk vóór 22 December a.s. nog ge komen te Alkmaar, Arnhem, Bergen op Zoom. Deventer, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Maastricht, Meppel, en Middelburg. In Indië kunnen Kerst- 'en Nieuwjaars- gesprekken alléén gevoerd worden in de radio-spreekcellen. De radiotelefoondienst met Indië is op Zondagen gesloten, echter zullen op beide Kerstdagen en op Nieuw jaarsdag wèl Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken gevoerd kunnen worden, doch alléén in de radiospreekcellen te Amsterdam en 's-Gravenhage en, voor zoo veer zulks moge lijk is in verband met de openstelling der kantoren, eveneens in de aangesloten per ceelen. In het algemeen zal de afwikkeling der gesprekken plaats vinden na 12 uur A.T. Vóór 12 uur zijn op werkdagen alleen ge sprekken toegelaten uit de radiospreekcellen te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht en op de drie feestdagen alleen uit de radiospreekcellen te Amsterdam en 's-Gravenhage. Het is derhalve zéér gewenscht, dat men reeds bij het indienen van de gesprekaan- vraag opgeeft van waaruit men het gesprek wil voeren. RECLAME. 8153 Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E. UE B K. 47) Ze was een gevaar voor den dokter. Ze wist een waarheid die noodlottig voor hem was, Hij had haar telefoongesprek gehoord, meer dan dat, hij had het antwoord onder schept, en geopend. Daarom had hij haar naar het pension willen brengen. Hij wilde haar in zijn bereik houden, daarom die vaag of zij vrienden had, die haar konden Of sporen. Hij had alleen met haar willen zijn in zijn auto om haar te bedwelmen en hier te bren- n Haar telefonéeren aan den apotheker hij de zaak verhaast, had hem tol een snel len wanhoopsdaad gedreven. Zoo bouwde zij d- geheele gebeurtenis op. Hoe hij haar d? Qt?ur uit en in de auto had gekregen begreep rij nier Ze had net die boodschap naar Ro- £er gezonden Twee minuten één minuut uitste! «?n het heele plan zou zijn mislukt. Zouden ze haar missen in de villa? Mist Clifford of Roger. Met een bedroefd hart dacht ze er aan, dat ze dit de eerste dagen niet zouden doen Van miss Clifford had ze afscheid eenomen Roger zou het vreemd vinden, dat ze hem had laten roepen en weg was gegaan, maar aan ernstig onheil zou hij niet denken Neen, or was niets geen kans dat ze haar zouden zoeken en zeker nooit hier Hoe had ze zoo plotseling en zoo volsla gen hel bewustzijn kunnen verliezen? Na tuurlijk die steek in haar arm dat was de prik geweest van een injectienaald. Haar arm deed nog pijn op die plek bij den schouder Ze hadden haar bedwelmd en wie weet hoe lang in dien toestand gehouden. Dat bewees hoezeer hij - haar vreesde. Zij alleen wist dat hij een moordenaar was. Zijn eigen leven liep gevaar, zoowel als de hoop om voordeel van zijn misdaad te trek ken. zoolang als zij vrijuit kon vertellen wat ze wisl Er was niemand dan zij om hem aan te klagen als laagharligen moordenaar, die na die eerste misdaad weer een twee den slachtoffer ten val trachtte te brengen. En dat was Roger. Toen die gedachte bij naar opkwam was zij bijna opgesprongen van angst Hij was in gevaar hij koesterde geen achterdocbt Misschien hadden ze zijn tegenzin al overwonnen en had hij al een of twee inspuitingen gehad. En dan was hij reddeloos verlogen, dat wist zij Ze bestierf hel van angst Maar er was nog eenige hoop. Hij had haar duidelijk verzekerd, dat hij een tegen zin ui die anti-toxine had Als hij zich maar bleef verzeilen, maar hef was te vreezen dal hij zich door zijn tante zou laten over reden Wat haatte het. haar onnoodig ver driet te doen. Zijn verzet was misschien maar een opwelling waar niet op te rekenen viel. Zij bedacht zich dut zij de eenige was die hem kon waarschuwen en zij was opge sloten eenige mijlen van hem af. Haar eigen lot kon haar niets schelen. De ge dachte aan Roger's toestand, die haar rade loos maakte, deed haar opstaan en met wan kelende, voorzichtige schreden haar gevan genis onderzoeken. Bevend ging ze naar de deur en draaide aan de kruk. Afgesloten natuurlijk zooals ze -gedacht had Ze hield zich vast aan den knop en keek rond De kamer, gebouwd voor atelier, had geen ven ster, maar een groot, hellend dakraam, dat stevig gesloten was. De atmosfeer was duf, zooals in een vertrek dat lang dicht is ge weest: het rook er naar tabak en carbol. Een stoflaag lag op de meubels, maar hier en daar was er een veeg over gegeven, een bewijs dat er niet lang geleden iemand ge weest was. Zou ze heel alleen in huis zijn? Ze wist dat Jacques met verlof was. Maar het was onwaarschijnlijk, dat Sartorius haar geheel onbewaakt zou laten. Weer luisterde ze met aandacht, terwijl ze tegen de deur leunde; ze gevoelde zich doodzwak en had moeite niet te klappertanden. Geen geluid kwam van beneden, wat haar rustiger maakte. Ze zou dadelijk onderzoeken of er geen mogeliikheid was om te ontvluchten. Maar van de deur naar het midden van de kamer gaande brak het koude zweet haar overal uil. Haar knieën begaven haar. Of het kwam van zwakte of van vrees wist ze niet; misschien was ze wel eenige dagen zonder voedsel geweest en meermalen bs- dwelmd. Het was een wonder, dat ze haar bewustzijn terug had Was er maar een telefoon, doch deze was heel beneden. Geen middel om met de bui tenwereld in contact te komen. Ze kon schreeuwen, maar dat zou iemand die in huis was doen schrikken en. was het hui3 leeg. dan zou men haar op straat niet hoo- ren. Alleen door het dakvenster kon ze ont snappen en misschien daarna op den grond komen. Het was natuurlijk gevaarlijk, maar er was geen keus. Ze wist wat zou gebeu ren als ze daar bleef; ze moest overdenken hoe ze het aan zou leggen. Steunende op den rug van een stoel be zag zc- hpf dekraam en maakte globale bere keningen Al« ze op de tafel boven op een stoel ging staan, kon zij de middelste bo venste ruiten naar builen open krijgen^ Ze zou er zelfs door kunnen kruipen, maar wat dan? Ze zou zich langs het dak moeten laten glijden en dan op den grond laten rol len, maar haar verstand zeide haar. dat ze, zooal niet dood, nooit op den grond terecht zou komen zonder gebroken armen of bee- nen. De afstand was te groot, met niets om den val te breken En het had geen nut bui ten het huis te zijn, als ze niet verder kon. Ze moest iets hebben waaraan ze zich vast kon klemmen, een touw bijvoorbeeld. Maar oogen vielen op de roode gordijnen, de stof leek stevig, ze kon ze in reepen scheuren, die aan elkaar knoopen. Dat zou haar dich ter bij den grond brengen, al reikten de gor dijnen niet tot onder aan toe. En ze moest het gauw doen ook, want ze vreesde dat ze niet lang meer alleen zou zijn. Ze begreep dat de dokter niet wilde dat ze weer bij kwam. Ze had niet meer wakker mogen worden. Deze gedachte maakte haar wee van angst en ze klemde haar klapperende tanden vast op elkaar. Op een stoel staande begon ze met trillende vlingers de roestige gordijnhaken uit de houten ringen los te maken. Toen ze er een los had. deed een ge luid op straat haar verschrikt ophouden. Een auto hield voor het huis stil. Ademloos wachtte ze af en even later sloeg de voor deur hard dicht. In een wip stond ze weer op den vloer en lag ze op het bed met den soldatendeken over haar heen, zooals ze lag toen ze haar bewustzijn herkreeg. Ze lag weer op haar rechterzij, met haar gezicht naar den muur Gelukkig was het nu don kerder en er was geen stopcontact in de al koof Als er iemand kwam moest ze nog bewu^Mops schijnen en vertrouwen dat de beschermende schemering haar helpen zou. Zc wachtte en wachtte. Lango minuten gingen voorbij, misschien wel een half uur en haar lichaam werd zoo stijf en krampe- rig, dat ze het zonder beweging niet meer uit kon houden; haar hart bonsde zoo, dat de deken op en neer bewoog. Toen ze het gevoel had de gedwongen houding niet meer uit te kunnen houden, kwamen voetstap pen de trap naar het laboratorium op. De sleutel knarste in het slot van de deur. Met een stil, wanhopig gebed sloot zij de oogen en trachtte er gewoon, kalm uit le zien, juist toen de deur openvloog en het licht uit de kamer op haar viel. Het was maar een sche merachtig licht. Ze wist, dat de hooghan- gende lamp met groenen kap haar helle stralen haar licht direct op de werktafel liet vallen. Zware stappen naderden door dc ka mer, om bij haar op le houden. Ze hoorde den dokter ademhalen en de tabaksreuk van zijn kleeren drong in haar neusgaten toen hij zich over haar heenboog. haar wang gloeide alsof zijn blik haar brandde. Toen sprak hij. vlak hij haar oor naar het scheen. ..Je hebt haar wel de inspuiting gegeven op hel afgesproken uur?" „God ja. precies op tijd." Esther schrok, de tweede slem was die van kapitein Ilolliday. Hoe was hij binnen gekomen of was hij van het begin af binnen geweest? Door de klank van iets ahgstigs en gespannens ip zijn slem dacht ze dit toch niet, maar ze begreep niet wal hij hier deed. Instinctmatig voelde ze dat de dokter haar nauwlettend gadesloeg en ze voelde ook dat ze zichzelve zou verraden als het nog lan ger duurde Ze vreesde al. dat ze zooeven haar verbazing getoond had. Had hij iels bemerkt? V.r wist niet hoe ze een be dwelming moest nabootsen, misschien deed ze het verkeerd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9