ER IS MAAR ÉÉN KAREL I Een Geschenk UIT DE RIJNSTREEK. Alphen aan den Rijn. Het St. Nicolaasgeschenk voor Heeren. BUITENLANDSCH GEMENGD. VERDUISTERING. De Belgische bankier Securius heelt zich bij de politie aangemeld met de mededee- ling, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van 200.000 mk aan deposito-gelden. Hij is in arrest gesteld en zijn boeken zijn in beslag genomen Toen Zaterdagochtend in hel Hoofdspoor wegstation Ie Keulen pensioengelden zouden worden uitbetaald, bleek de daarmede be laste ambtenaar niet aanwezig te zijn. Uit het onderzoek bleek, dat deze ambtenaar, die een langen staat van dienst achter den rug heeft, zich met 29.000 Mark uit de voe ten heeft gemaakt. Hij is met een auto naar Düsseldorf gereden en vandaar waarschijn lijk naar Nederland gevlucht. VRACHTAUTO IN BOTSING MET LOCAALTREIN. Onder de gemeente Delitzsch (Saksen) is Zaterdagavond een vrachtauto in botsing ge komen met een lokaaltreintje. De benzine tank van de vrachtauto explodeerde. De chauffeur bekwam ernstige brandwonden. Ook de machinist van den trein en de sto ker werden zwaar gewond. In den loop van den dag, is de chauffeur van de auto overleden. Een naasl den chauffeur gezeten man is er zeer ernstig aan toe, terwij! de beide spoorwegbeambten niet levensgevaarlijk zijn gewond. AFSCHUWELIJK"" MOORD. De eigenares van een banketwinkeltje op 8en hoek van de „Prenzlauer Allee" te Ber lijn, de 67-jarige Anna Matschke, werd in do woonkamer achter haar winkel dood gevon den. Haar handen waren gebonden en over haar gelaat lag een doek gespreid De politiepresident heeft een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor dengene, die nadere gegevens omtrent den dader kan verstrekken. MIJNONGELUK IN AMEPTTrA Tengevolgo van een ontploffing op eon- mijn in Oklahoma zijn 17 mijnwerkers be dolven. Toen men hen uitgegraven had ble ken dertien hunner reeds overleden. De vier overigen waren gewond. BRAND AAN BOORD VAN DE DO X. Zaterdagmiddag om 2.30 uur bTak er brand uit aan boord van de Do X. Deze werd veroorzaakt door een vonk van een hulpmotor, die diende voor het laden der batterijen van het vliegtuig. Hel vuur breidde zich snel uit over het bovenste deel van den linkervleugel. Met behulp van de zich aan boord bevindende brandbluech- apparaten bestreed de bemanning den brand. Zij werd daarbij geholpen door ma trozen en arbeiders van het marine-vlieg- 6tation Lissabon en een afdeeling brand weerlieden. die snel in boolen toesnelde. De brand was in betrekkelijk korten lijd gebluscht. De schade is echter aanzienlijk. Het geheele bovenste deel van den linker vleugel is vernietigd. De brandstof-reser voirs van het vliegschip bevatten een groote hoeveelheid brandstol, en zonder hel snelle ingrijpen der hulpmanschappen, zou de vliegboot waarschijnlijk geheel vernield zijn geworden. Het herstel van den vleugel zal plm. vier weken in beslag nemen Een officier van het Portugeesche marine-depar tement was dadelijk ter plaatse Een groote menigte sloeg de blusschingswerkzaamheden van de kade af gade Alle reservedeelen. die voor de reparatie noodig zijn, zijn aanwezig, doch uil Frie- drichshafen zal speciaal personeel komen. De plannen voor de Oceaanvluchl van de DO X worden door den brand geenszins beïnvloed. BRUTALE OVERVAL OP EEN HOEVE. Te Ridbach in het Duitsche district Rös- eel hebben twee mannen een landeigenaar, die bezig was zijn varkens te voederen, in den stal opgesloten, waarna zij de woning binnendrongen. Zij doorzochten het huis en verwijderdon zich met medeneming van versohillende voorwerpen, die zij hadden buitgemaakt. Buiten kwamen zij een vrouw tegen, die bi] hun nadering om hulp riep, waaróp de onverlaten eenige revolverscho ten op haar losten. De vrouw is aan de be- komen verwondingen overleden. De politie heeft de beide daders kunnen arresteere». VISSCHBRSBOOT GEZONKEN. Tijdens een hevigen storm is een vis- schersboot in de omgeving van La Coruna gezonken. Van de bemanning zijn vijf per sonen verdronken. DE „LUDWIGSHAFEN" IN BRAND. Het 6000 ton metende stoomschip ,,Lud- wigshafen" van de Nord-Deutsche Lloyd Verkeert in nood. Het schip staat bij Kaap Mala in de Golf Van Panama in brand. Aan boord was een lading salpeter. De passagiers en de bemanning hebben het schip in reddingsbooten verlaten. Op de plaats van de ramp zijn intusschen drie schepen aangekomen, waaronder een trans portschip van het Amerik, leger. TREINONGELUK TENGEVOLGE VAN AARDSTORTING. Ter. gevolge van een aardverschuiving ifl bij Segovia in Spanje een ledigen per sonentrein gederailleerd. De locomotief en 7 wagons werden vernield. De machinist kwam om het leven, terwijl de stoker ern stig gewond werd. Het verkeer op dit baan vak is reeds sedert 48 uren gestremd. Ten gevolge van het noodweer zijn nog drie an dere trajecten gestoord. VLIEGONGEVAL. Uit Havana wordt gemeld, dat Pen se Miller, een Australische vliegster, die Vrij dagmorgen vandaar naar Miami in Florida was opgestegen, onder weg in zee gevallen en verdronken is. Vier vliegtuigen die op gestegen zijn om baar te zoeken zijn to Havana teruggekeerd zonder een spoor ie hebben ontdekt. De vliegster schijnt een voorgevoel van haar dood te hebben gehad, want vóór zq opsteeg zeide zij,,Er is iets dat mij zegt, dat ik een ongeluk ga krijgen." TER DOOD VEROORDEELD. Het Hof van Assiesen van het departe ment van de Seine-en-de-Oiee heeft vonnis gewezen in de geruchtmakende zaak van den moord op een chauffeur, dien meD zien misschien zal herinneren. Een man en vrouw namen te Parijs een taxi, zeiden den chauffeur hen naar een vrij afgelegen plaat9 te brengen en toen zij in een eenzame streek waren gekomen, hebben zij den chauffeur vermoord, met de bedoeling hem te berooven. Het hof heeft den man, voor wien de ge zworenen geen verzachtende omstandighe den wilden laten gelden, ter dood eD de vrouw, zijn medeplichtige, tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld. RECLAME. dat altijd welkom is aan man. vrouw, jon gen of meisje, is een doos of tube Purol. «87 ALPHEN. 40-Jarig jnbileum ds. Schoemakers. Ds. Schoemakers, nestor der Ger. Predi kanten van Rotterdam-Zuid en indertijd Ger. Predikant te dezer plaatse, herdenkt zijn 40-jarig jubileum. Hedenavond spreekt hij een gedachtenisrede uit, die levens af- scheidspredikatie zal zijn, daar hem eervol emeritaat verleend is. Ds. Schoemakers werd 21 Aug 186& te Pernis geboren. 80 Nov. 1890 bevestigde zijn neef, wijlen prol. Bavinck, hem in het predikambt te Landsmeer. De jubilaris diende achtereenvolgens de kerken van Souburg. Groningen en Alphen a. d. Rijn. Sinds 8 Juni 1911 staat ds. Schoe makers te Katendrecht. Vanwege de Part. Synode van Zuid-Hol- Iand ten Zuiden is de jubilaris depulaat voor de art 11 en 13 IC. O. Verder is hij vanwege de classis Rotterdam: Kerkvisita- tor. examinator en deputaat voor de va cante kerken. Vele malen maakte ds. Schoe makers deel uit van de Part. Synode van Zuid-Holland ten Zuiden. Hij is mede-re dacteur van hel Geref. Kerkblad van Ka tendrecht, en schreef daarin zijn brieven „Aan mijn vriend Nomen Nescio". Tot onderwijzer aan de Chr. Oranje- school Torenstraat al hier werd benoemd de heer D Slreelkerk van Sprang (N.-Br.) en tot tijdelijk onderwijzer de hc(er H. Frenkel alhier. Naar wij vernemen zal aan de open bare school Schoolstraat met ingang van 1 Januari 1931 een vijfde leerkracht worden benoemd. Na gehouden stemming werd tot ouder ling der Geref. kerk Raadhuis en de Ruij- terstraat gekozen de heer C. Cramer en tot diaken de heer A. van Veen. Abonnementen en advertentiën kunnen worden opgegeven aan: B. OOSTERMANN, Steenstraat 3. W. HOOGENDOORN, Prins Hendrikstraat 154. J. VAN DER ENDE, Heerenweg 53. C. VAN DER LAU, Ridderbuurt. BOSKOOP. Bazaz Meisjesver. „Febe". Door de raeisjesvereeniging „Febe" zijn in het afgeloopen jaar wederom tal van kleedingstukken vervaardigd, die uitgereikt zullen worden aan behoeftige inwoners en wee zen. Het bestuur der naaivereeniging noodigfc in verband hiermede belangstellenden en begunstigers uit tot het komen bezichtigen der vervaardigde kleeding, en wel op Don derdag 4 December des n.ra. tusschen 3 en 5 uur in haar lokaal aan de Dwars-Nieuw- straat. Burgerlijke Stand. Geboren: Rokena, d. van C. Vermeulen en M. v. Es Jacobu9, z. van C. E. Stern en J. J. G. v. Houwplingero Leonardu9 Nico- laas. z. van H. G. Mathot en A. H. B. Faaij. Getrouwd: Th. Brans 29 j. en J. M. Ebbing©, 25 j. Voorstel van B. en W. inzake de electriciteits-tarieven. B. en W. stellen voor om te besluiten tot verlaging van het electriciteitstarief voor huishoudelijke doeleinden e.d. en even tueel tot invoering van een z.g. vastrecht- tarief voor electriciteit. In ©en uitvoerig rapport komen zij tot de volgende conclusie a. Te besluiten tot verlaging van het ta rief voor huishoudelijke doeleinden, tot dus verre genoemd tarief B, thans te noemcu tarief D, en den prijs daarvan te stellen op 5 cent per K.W.U. b. Dit tarief tevens van toepassing te verklaren op verlichting van winkelétalages van n.m. 9 uur tot n.m. 12 uur. c. Eventueel te besluiten tot invoering van het z.g. vastrechttarief overeenkomstig dc voorwaard eD en tarieven in de desbe treffende concept-verordening vastgelegd. Verlenging Julian astraat. De werkzaamheden tot de verdere ver lenging van de Julianastraat, deel uitma kende van het gemeentelijk Bouwterrein aan de Zuidkade zijn begonnen. Eén en ander houdt verband met de te bouwen arbeiderswoningen voor de bouvr- vereenigingen „Patrimonium" en „Sfc. Joseph". HAZERSWOUDE. 40-Jarig jubileum ds. Bavinck. Ds. Bavinck, vroeger gedurende vier ja ren Gereformeerd predikant te dezer plaatse, zal morgen plechtige wijze zijn 40-jarig jubileum vieren. Hij is voornemens des avonds in de Nieuwe Westerkerk te Rotterdam zijn tegenwoordige stand plaats een gedachtenisrede uit te spre ken. De classis Rotterdam heeft hem met ingang van heden eervol emeritaat ver leend. Ds. Bavinck werd 3 Juli 1866 te Almkerk geboren. Na zijn candidaatsexamen werd hij naar onze gemeente beroepen, daarna aanvaardde hij het beroep van de Ger. Kerk A te Rotterdam. Ds. Bavinck is vanwege de classis Rot terdam deputaat voor voorbereiding van examina en voor de art. 11 en 49 K.O. en werd eenige malen afgevaardigd naar de Part. Synode van Zuid-Holland ten Zuiden, in 1927 naar de Generale Synode van Gro ningen en in dit jaar naar de Synode van Arnhem. Ook is de jubilaris voorzitter van het bestuur der tegenwoordige Julianaschool aan de Snellemanstraat. Verder diende hij de Kweekschool met den Bijbel te Rotter dam als vice-voorzitter en gaf hij gods dienstonderwijs aan het personeel van het Eudokia-ziekenhuis Ook is hij curator van de Theol. School te Kampen. De verdiensten van ds. Bavinck vonden erkenning door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. KOUDEKERK. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt morgen des vooraiiddags te halftien in openbare vergadering bijeen. Punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, Mededeelragen. 3. Voorstel tot het aangaan van een dading met de provincie Zuid-Holland en wed. Post te Hazerswoude, betreffende de grenzen van het brugterrein. a Voorstel tót het verleenen van een crediet ad f. 1200 voor den bouw van een serre achter de dokters woning en wijziging jaarwedde gemeente geneesheer. 5. Vaststelling verordening be doeld bij artikel 178 der Gemeentewet. 6. Zekerheidstelling administrateur Waterlei dingbedrijf. 7. VooTstel B. en W. tot het verleenen van een subsidie ad f. 10 aan d»n A.N.W.B 8. Voorstel B. en W. tot deel name in het maatschappelijk kapitaal der Bank voor Nederlandsche Gemeenton met 2 aandeelen ad f. 1000 en aangaan geldlee- ning daarvoor. 9. Benoeming lid Burg. Arm bestuur en Burgerlijk Wees- en Armhuis. (Periodieke aftreding N P. Slegtenhorst). Voordracht 1. N. P. Slegtenhorst, 2. J. Wille. 10. Benoeming lid commissie plaat selijk toezicht op het Lager Onderwijs. (Pe riodieke aftreding J. Jongeneel). Aanbeve ling 1. J. Jongeneel, 2. J. v. d. Sterre. 11. Comptabele besluiten. 12. Voorstel defini tieve benoeming van B van Wijk tot Keu- ringsveeart8 hoofd van dienst. 13. Alsvoren van G. van Ommering tot brugknecht. RECLAME. 4456 WADDINXVEEN. Aanleg Usbaandijk. De dijk voor de nieuwe baan van de Wad- dinxveensche IJsclub is aanbesteed en ge gund aan de laagste inschrijvers Gebr. de Zwart alhier, die reeds met de werkzaam heden zijn begonnen en tegen Kerstmis de baan hopen gereed te hebben. Lijst van onbestelbare brieven, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen aan het postkantoor alhier: Goossen, Leidschendam. Latera aAra- sterdam. Inspecteur der dir. belastingen Gouda. Directie Veilingslokaal, Amster dam. - In de Chr. Afg. Gemeente .end voob het derde jaar, een paar weken na den dankstond, een extra gift van f. 500 gecol lecteerd. ZWAMMERDAM. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Meis jesschool aan den Overtocht alhier is be noemd mej. KI. Wessel. uit Heemstede. De collecte, voor de samenwerkende Zendingstorporaties, in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, heeft met inbeoip van verschillende ingekomen nagiften, opge bracht de som van t 250.61. Dat is de lijfspreuk, niet alleen van Karei I zelf, maar ook van al de rookers, die in één week tijds van de 2 V2 millioen Karei I sigaren genieten, welke weke lijks in de Karei I fabrieken door de beste vaklieden worden gemaakt van de fijnste tabakken uit de beste oogsten die ter veiling komen. Daarom is er ook maar één éZCaAeé KORFBAL. Uitslagen van gisteren. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND, West I Noord: D. T. V.D. D. V. 5—3; OlympiaD. V. D. 64. West I Zuid: VitesseJVelox 33; Deetos Fluks 10—«-1. Oost I A: E. K. C. A.—Hellas 3—0. Oost I B- D. 0. S.—O. Clubje 13—1; 0. Zwart-—A. k. C. 0—1. West H A: BI. Wit—Excelsior 9—5; D. T. V. 2Vilth. 2—6; A. W.—Luto 1—5; A'foortR. Tekca 35. West II B: Eendracht—Z. K. V. 5—1; K. V. D.—Sportief 1—3; K. V. K. V.—W.kw. 2 35. West II C: A. L. O.—die Ha^he 1—2. Overzicht. Van de acht wedstrijden die in de Weste lijke afdeelinsen waren vastgesteld, zijn er vier gespeeld. Fluks is in Dordrecht slecht weggekomen bij Deetos, en moest zich de dubbele cijfers laten welgevallen. In Noord-Holland is D. T. V. er wél bij ge varen, want niet alleen wonnen de gecombi- neerden, doch Olympia deed de ernstige concurrent D. V. D. struikelen, In het Oosten valt het herstel van D. O, S, op. Het terrein aan den Zoeterwoudsohen Singel was goedgekeurd en zulks terecht. Desalniettemin was het, eer tieD minuten waren verstreken, modderig en glad en wa9 ook de bal glibberig dat de meeste spelers groote moeilijkheden ondervonden om hun normalen vorm te benaderen. Vitesse begon vlot en veelbelovend. Zij verdiende daarmee twee .punten voorsprong. Maar daarna was het mis. De volgende aan val bleek niet goed voor een doelpunt en toen maakten de bezoekers, zoo goed en kwaad al9 het ging, de stand gelijk. Vitesse heeft toen nogmaals de leiding genomen en gepoogd den wedstrijd te winnen. Zij is daar tenslotte niet in geslaagd, omdat zij niet vol doende ingespeeld scheen. Van Beeck was actief en gevaarlijk als steeds, Ter Poorten liet zich niet op zij dringen door een gebrild Rotterdamsch heer, die daartoe veel moeite deed en evenmin bleek mej. Ensink spoedig van haar stuk gebracht. Maar overigens was er weinig briljants en meer trieste mid delmaat te bespeuren. De dames en heeren van Velox speelden met armen, schouders en zoo meer, en dat alles eigenlijk wel heel solide en massief. Er waren in hun gelederen twee Molenaren die zwoegden als molenpaarden en speelden al? wildemannen, en verder bewees van der Welle het spel te begrijpen Bij de speelsters was mevr van Dijk vooraan om afdoende in te grijpen. De gemoedelijke arbitrage van den heer Schmidt was in den atmosfeer van dezen wedstrijd niet altijd op zijn plaats. VITESSE—VELOX 3—3. Reeds in de eerste minuut onderneemt Vi tesse een fraaie aanval, die van Beeck met een doelpunt besluit (10). De bezoekers hebben het eerste kwartier nog weinig te vertellen, en zelden bedreigen zij den Vi- tesse-korf. Na ongeveer 20 minuten weet v Beeck den Velox-verdedigers het leder af handig te maken. Hij biedt Lente een goede kans waarvan deze 6peler dankbaar profi teert om 20 te maken. In de volgende op stelling weet Velox wat vaker aan te val len. De Rotterdamsche aanvallen zijn wild en verward, doch desondanks krijgen de be zoekers eenige goede kansen, die zij even wel onbenut laten De Vitesse-aanval speelt zonder door te tasten, al heeft Uittenbroek geen geluk als tot tweemaal toe een 9chot uit den korf tolt. In de laatste minuten voor de rust verkleint Erwich de achterstand (21), en een gehinderd doelpunt van mej Schapers brengt nog voor het eind der eerste helft de stand op 22 De tweede helft begint een offensief van i Vitesse. Ter Poorten is doorloopcnd zijn be waker kwijt, maar zijn schot i9 te hoog. Doch na zeven minuten zorgt mej. Ensink voor een doelpunt (32). Vitesse blijft 9terker, maar een der weinige uitvallen van Velox heeft een handig doelpunt van v. d. Welle tot resultaat (33). Nadien volgt een hef tige strijd om de leiding, maar het gelukt Vitesse niet om haar kleine overwicht in het veld in cijfers uit te drukken, en zoo eindig! de wedstrijd onbeslist. DEETOS—FLUKS Deze wedstrijd is er een geworden, waar in Deetos overwegend sterker was, dooi; betere techniek en uithoudingsvermogen. Tot de rust kon Fluks het tempo nog wel bijhouden, al stonden zij in techniek verra ten achter, doch na rust was het tempc^ waarin Deetos speelde, te hoog voot Fluks* zoodat toen de punten in snelle opeenvol ging kwamen. Fluks verscheen met v. d. Zanden in da plaats van Horree en mej. v. Bemmel voor mej. Jutte. Dit was een handicap, want Fluks was genoodzaakt haar opstelling lc veranderenRessenaarBuys verdedigden en Meylinkv. d. Zanden speelden midden vak. Het eerste doelpunt kwam van Seits» die van achter de paal zuiver inschoot (1Geruimen tijd later deed dezelfde het 2—0 worden. De volgende aanval van Deetos speelde veel te onbesuisd, terwijl dc Fluks-aanval te weinig te doen kreeg. Het derde punt van Deetos kwam van mej- Smits, en met 3—0 ging de rust in. Na rust even een opleving in Fluks Mey link deed het snel 31 worden. Daarna kwam er een inzinking bij Fluks. Wedemeyer maakt kort daarop 4—1 en eerst na geruimen tijd deponeerde mej. We- demeijer het vijfde Deetos-punt in den korf. In de beginopstelling wogen beide partijen weer tegen elkaar op met dat verschil dat de Deetos-aanval kansen maakte, waarvan Seits en mej. De Heer profiteerden door eT 71 van te maken. In de volgende opstel ling domineerde Deetos weer volkomen en de dames namen in den aanval ieder een doelpunt voor haar rekening. (9—1). Ten slotte lukte het Wedemeijer kort voor het einde het tiende en laatste doelpunt te ma ken (10—1), zoodat Fluks met een zeer ge voelige nederlaag de terugreis kon aanw vaarden. WEDSTRIJD TE LISSE. Zaterdagmiddag speelde Animo I (Lisse) tegen Fiks II (Oegstgeest) op het terrein to Lisso. Uitslag 2—2. 0 ATHLETIEK. 25 K.M. HARDLOOPEN. Het record van 15 K.M. verbeterd. Onder auspiciën van de Rotterdamsche aihletiekvereeniging D.O.S. heeft de weg wedstrijd plaatsgehad over 25 K.M. Deel genomen werd door 13 athleten. Winnaar was J. Kemp in den tijd van 1 uur 35 min. 41.8 sec. J. Kemp legde het parcours 15 K.M. in 9/10 sec. beneden het bestaande record, dat hij thans gebracht heeft op 53 min. 26.9 sec. Het oude record stond op naam van Huizdnga met 53 min. 27 8 sec. De volgorde van aankomst der overige deelnemers luidt: 2. A. Groeneweg; 3. T. van Leenen; 4. E. van Rooyakker: 5, E. Coenen: 6. Terlouw; 7. D. Uitenhogaard;' 8. C. Y. Vrymoed; 9. Haitsma; 10. Metse» laar. Drie loopers vielen uit. GYMNASTIEK. WAT BRUNHILDE TE ANTWERPEN WON. Men deelt ons mede dat eerst thans dfl uitslag van het dezen zomer te Antwerpen gehouden internationale turnfeest is vast gesteld. Deze is geheel anders dan indertijd is gemeld. Bnmhilde (Leiden) kreeg heden morgen bericht dat haar zijn toegewezen t eereprijs balletten, eereprijs „levende beeL den" en een prijs „uitmuntendheid" vrije oefeningen naar eigen keuze. 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6