VERLANGLIJSTJES PRACTISCHE GESCHENKEN JOH. GEIJTENBEEK IETS MOOIS J. LASSCHUIT AGENDA. PHILIPS SERVICE. BURG. STAND VAN LEIDEN LEIDSCHE SCHOUWBURG. MUZIEK. HEDBN: Nutsgebouw Groep van Internationale Communisten 8 uur nam. Volkshuis Prol Böhl over Opgravingen in Mesopolomit! en Palestina. 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Stadszaal: ,,Sompre Crescendo". Soliste Roosje Dricssen. 8 1/4 uur nam. Donderdag. ,,In den Vergulden Turk": Leidsche Mij van Weldadigheid. Ledenvergadering 4 uur 30 n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Dec. tot en met Zondag 7 Dec. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst. Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, telefoon 1313. RECLAME. KUNT U NIET SLAGEN? KIJKT EENS BIJ ONS! Wij hebben nooit lastige cliënten, omdat wij aan ieders eischen knnnen voldoen. STEEDS HET NIEUWSTE. 5424 TECHN. BUREAU J. P. v. BERGE HENEGOUWEN AALMARKT No. 12. ELECTRO RADIO SANITAIR FEESTAVOND WONINGBOUWVEKEENIGING „DE TUINSTADWIJK". Ter gelegenheid van het derde lnstrum. Zaterdagavond had in den foyer der Stadsgehoorzaal de feestelijke viering plaat9 van het derde lustrum van bovengenoemde vereeniging. De zaal zag er met bloemen en smaakvol versierde lafeltjes gezellig uit en aan de stemming ontbrak ook nieta. Even na achten opende de heer M. Galjaard, als voorzitter der Feestcommissie in een gees tige toespraak de bijeenkomst, heette alle aanwezigen hartelijk welkom om daarna het woord ie geven aan den voorzitter van „Tuinstadwijk", den heer J. de Jong. Deze heette nogmaals de aanwezigen welkom en in het bijzonder do afgevaar digden der zustervereenigingen, den direc teur van Bouw. en Woningtoezicht den heer Kiers, het bestuur van den Nationalen Woningraad, afd. Zuid-Holland, en den heer Schol, architect van T. S. Hierna gaf hij in korte (rekken een overzicht van het geen in de afgeloopen jaren was tot stand gekomen en van de nog in wording zijnde plannen, waarna de verschillende vereeni- gingen gelegenheid kregen hun gelukwen- schen aan (o bieden, sommige gepaard met bloemstukken, andere met nuttige of fraaie geschenken. Achtereenvolgens werd liet woord gevoerd door archilecl Schot, die een serie (oio's van de Woningbouw in Mist aanbood, den voorzitter der Woning bouwvereniging ..De Eendracht", den heer Gerritsen namens de W.B.Ver. „On9 Belang" den Secretaris van „Ons Doel" en den heer Schoneveld namens de Federatie van Woningbouwverenigingen en tevens na mens de W.B.Ver. „Eensgezindheid." De voorzitter las daarna nog eenige ni pt komen brieven en telegrammen voor van het Hoofdbestuur van den Nationalen Wo ningraad. Mr. H. Goudsmit, namens de stichting lot Beheer en Exploitatie van Wo ningen te Leiden. Woningbouwvereniging „Buitenkist" te Oegslgeest, tevens cun schrijven van den Burgemeester en den wethouder Splinter, bevattende een geluk- wensch en bericht van verhindering, Ten slotie dankte de voorzitter atte spre kers voor de felicitaties der zustervereni gingen, alsmede voor de fraaie geschenken. Hierna brak het feestelijk gedeelte van den avond aan Een strijkje onder leiding van den heer Hotenk bracht er reds dade lijk de vroolijke stemming in. Het duhbel- nian'ien-kwartet „Inter Nos" onder leiding van den heer W. Mizeê bracht Zoowel vóór als na de pauze eenige keurige zang nummers ten gehoore, waarvan vooral hel laatste „Er was Ercis" zeer insloeg Het applaus hield dan ook niet op, voordat het nog eens herhaald weid De heer C. Spaan derman, humorist, gaf eenige liedjes en voordrachten ten besle, waarvan een met refrein, wat de vrolijkheid nog verhoogde. KoTt voor de pauze werd de uitsiag van den gehouden tuin-wedstrijd bekend ge maakt en had tevens de uitreiking der prijzen plaats. De heer M. Galjaard gaf een overzicht van de bevindingen der jury en spoorde alle leden aan. toch vooral de tuintjes te onderhouden wat werkelijk zoo'n kapitae! niet behoeft te kosten, daar de commissie van bijsland planten coflperaltef inkoopt, deze aan de leden voor een klein bedrag beschikbaar stelt en alle inlichtin gen omtrent aanleg gratis verstrekt. Dezen zomer waren er 18 deelnemers geweest, waarvan 2 buiten mededinging De uitslag, afd. Voor- en achtertuinen luidde: ie prii-'. van Ooslen. 2e. Went. 3e Galjaard 4e de Roode. 5e. Tjalsma. Atdeeling ach tertuinen: le prijs Vleerbos. 2e Witteman, 3e. de 12-jarige v. d. Hoogt. 4e. Molijn. 6e. Smit De overige deelnemers ontvingen een troostprijs Toen het officieele programma arge- loopen was, werd de avond en een gedeelte van den nacht onder prettig dansen onder leiding van den heer Spaanderman doorge bracht Het was een prachtige avond, waar op de feestcommissie met txot9 kan terug zien I MUZIKALE SOIREE. Orpheus" en „De Vereenigde Zangers." Een muzikale soirée draaft niet volko men de kenteckenen van een ernstig concert het publiek zit geschaard rond de tafeltjes, die bijna de geheels Stadsgehoorzaal vullen en dit lokt spoedig uit tot een genoeglijk praatje tijdens de uitvoering. Maar gelukkig liield het publiek, na de waarschuwing van den voorzitter der Vereenigde Zangers, zioh rustig en men luisterde vol aandacht, naar de werken die tot uitvoering werden ge bracht. 't Waren meerendeels lang vertrouwde composities, maar die toch altjjd weer in slaan: Wagner was vertegenwoordigd door de Triumfmarsch uit „Rienzi"en „Elsa's Brnutzug" uit Lohengrin, waarmede „Or pheus" zich van een goede zijde deed ken nen, al hadden wrj ons de marsch wat kern achtiger en triumfeerender gedacht. Ook in d9 ouverture van Offenbach's „Orpheus in der Unterwelt", het bekende geestige en melodieure operatie speelde Orpheus vlot otider de betrouwbare directie van den heer Vink en we betreurden 't, dat aan 't einde de gordijnen niet van oen gingen om 't vele te brengen, dat dit werkje zelf nog aan schoonheden verborgen houdt. Vol devotie klonk het voor de onder scheidene instrumentengroepen zoo uiterst dankbaar geschreven „Ave Maria" van Schu bert: de vertolking getuigde van veel ge voel en Orpheus ontwikkelde hier een zuivere en dikwijls bekoorlijk zwevende klank, die zich tevens af en toe t/ot vollen rijkdom ontplooide. Voor de precieuse vertolking van dit eenvoudige, doch toch zoo moeilijk uit te voeren werkje een eere-saluut! Orpheus dit te hooren spelen, is werkelijk een genot! Overigens: wanneer vergast Orpheus ons weer eens op wat nieuwe nummers? „De Vereenigde Zangers" hebben wij ook dezen avond weer met genoegen gehoord, al was het ditmaal niet geheel onverdeeld. Of het aan het gure Novemberweer van den laatsten tijd lag, of aan andere oor zaken moet worden toegeschreven: feit is. dat het materiaal ons ditmaal niet zoo goed voorkwam als anders.Wij willen ons oordeel echter opschorten, tot men zioh weer eens op een werkelnk serieus concert laat hoe ren: een avond als deze gaat met teveel hinderliike invloeden gepaard en het is niet mogeliik dan een juisten indruk te ver krijgen. Intusschen een woord van groote waardeering voor het lang niet eenvoudige „Morgenstemming" van Theo van der Bijl met de moeilijk le treffen inzetten, waarme» onlangs te Utrecht een twe"den priis Vbae'd werd. De energieke en enthousiaste dirigent, de heer van Spil, heeft ook dezen avond zijn zangers met vuur aangevoerd, doch hij he-* trachte wat meer soberheid in z'-n directie. Namens de beide vereenieingen heeft de voorzitter van de Vereenigde Zangers de aanwezigen hartelijk welkom gohoeten en gewezen op de as jubilea: „Ornheus" be staat hinn-mkort 30 en „De Vereenigde Zangers" 5 jaren. De toehoordern hebben veel van zang en spel eono'en en bleven nog lang na bet beëindigen van liet proTamma bijeen voor vrooljike dansen, op de muziek Van de „Movietone Band". BOND VAN NBDERL. ONDBRWITZERS. Zaterdagavond hield de Leidscho atdee ling van den Bond van Ncd. Onderwijzers een goed bezoohte ledenvergadering in huize Feenslra aan het Rapenburg De commissie, welke in de vorige vergadering was be noemd om de rekening en verantwoording van den penningmeester van het Vacantie- Kinderfeest na te zien. bracht verslag uit. Z» had alles in de be9te orde bevonden. In hel Decembernummer van „In en om de School" zullen de ingekomen bijdragen wor den opgenomen. Op 29 en 30 December a.s. onlvangt de Lmdsche afdeeling het jaarlijksch congres. Hel zal in de Stadsgehoorzaal worden ge houden en bezocht worden door ongeveer 2O0 onderwijzers en onderwijzeressen uit alle deelen van ons land. Op voorstel van het bestuur werd een drietal commissies ge vormd, die het bestuur bij de voorbereiding voor de ontvangst van het congres zullen biislaan. Tot afgevaardigden werden gekozen de lieeren L Boerstra "n Jac. Tjalsma De belangrijke kwestie of de Bond zich moet uitspreken en ijveren voor de ver plichte neutrale staatsschool gaf op de ver gadering aanleiding tot' een geanimeerde discussie Met groote meerderheid ver klaarde de afdeeling zich hiertegen. De alhier lot semi-arls bevorderde student W. W. de lieg! is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het reserve-personeel van hel leger hier ie lande. Bij Kon. Besluit is onze stadgenoot, mr. F. A, van Toorenburg, secretaris van den Nedoriandschon Bond lot Kinderbescher ming benoemd tol ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zaterdag slaagden voor hef diploma maöhinesc'hrijven: Anny Leyen. Marie Knij- nerïburg. Mies Morscli, Bary Heins, Willy Lek, G. Hierommus, Willy de Haas; voor stenografie „Groote"; Toos van Wis9cn, leerlingen der Mariaschool Haarlemmerstr. De fotograaf, de hoer Jac. M. de Greeuw, voorheen gevestigd Hooigracht 86, heeft zijn zaak overgeplaatst naar den Nieuwe Rijn 34, het oude pand van de firma Lens en heeft daaraan den naam gegeven van fotografie „Modern". Die naam is wel bij uitstek goed gekozen, want de winkel biedt zoowel in- als uitwendag een hypermodern aspect. De firma Groenewegen, die de verbouwing uit voerde, zoowel als de Leidsche meubelfa briek „Leuwal", welke den inventaris le verde, hebben alle eer van hun werk. Het atelier is onmiddellijk achter den winkel gelegen en eveneens naar de Iaal9te eisohen ingericht. Gistermiddag te ongeveer tien minuten voor vijf bemerkte een voorbijganger, dat er brand was ontstaan op de bovenvoorkamer van perceel Haven 22, waar is gevestigd de leerhandel en schoenmakerij van den heer A. P., die met zijn gezin de woning te hallvijf had verlaten. De politie was met een slangenwagen het eerst aanwezig en be streed het vuur met een slang op de water leiding. Ei-en later nam de brandweer met twee slangen op de motorspuit het blus- schmgswerk over. Hoewel het gevaar voor uitbreiding spoedig geweken was. kon men toch niet verhinderen, dat de kamer geheel uitbrandde. Er was vrij groote waterschade, welke door verzekering wordt gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Op verzoek van den Officier van Justitie is alhier zekere W. F. F. aange houden tot het ondergaan van twee maanden gevangenisstraf. Zaterdagavond heeft de politie in de Nieuwstraat terzake van openbare dronken schap een zekeren L. gearresteerd. Tijdens het transport naar het politiebureau, werd de politie gevolgd door J. V. die onophou delijk liep te schelden. Tenslotte ging de polietie op de Breestraat ook tot zjjn arre statie over, hetgeen met hevig verzet van de zjjde van V. gepaard ging. Het kostte heel wat moeite den woesteling onder be dwang te krijgen en naar het tmrean over te brengen, waar proces-verbaal werd op gemaakt. Bij een twist heeft een logementshouder in de Lange Agnietenstraat gistermorgen een bezoeker G. met zjjn hoofd tegen een muur gesmeten, waardoor deze een diepe sneede in de kin bekwam. G. moest zich in het Academisch Ziekenhuis laten verbinden In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de sigarenmakerswerkplaats van J. F. in de Koornhof aan de Oude Vest. De inbrekers ontvreemdden een hoeveelheid tabak en zagen kans de muntgasmeter te liciten. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. - De politie heeft gistermiddag drie circa 12-jarige jongens op heeterdaad betrapt, ter wijl zij bezig waren in le breken in een hroodhakkerij aan den Morssingel. Zij had den bereids eenig geld en een aantal pol- looden ontvreemd. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volwassen Datum personen. Kinderen Totaal. Maandag 24 Nov. 35 35 Dinsdag 25 Nov. 40 40 Woensdag 26 Nov. 45 t 46 Donderdag 27 Nov. 4-4 1 4ö Vrijdag 28 Nor, 41 1 42 Zaterdag 29 Nov. 89 1 40 V. O. L. A. Voor de vereeniging van oud-leerlingen der Ambachtsschool hield Zaterdagavond in „den Burcht" de heer H. H. Verhuist een zeer interessante lezing over „Uilhanglee- kens". Op uiterst onderhoudende wijze toonde de heer Verhulst aan, dat de uithangbor den van vroeger veel meer de aandacht waard waren dan die van onzen lijd. Tegen woordig zijn de uithangborden dor en saai en alleen maar zakelijk. Vroeger vol humor en fijnen spot. Met tal van teekeningen toonde spreker dit aan, hetgeen door de tal rijke bezoekers op hoogen prijs werd ge steld. De voorzitter de heer H. Mulder onder streepte nog eens den dank. welke de ver gadering reeds had doen blijken in een hartelijk applaus en sloot daarna de ver gadering. De avond werd opgeluisterd door het strijkje der vereeniging. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen In disch recht de heer Sastra Djaturka (Leiden) en voor het aanvullend doctoraal examen Indisch recht de heer dr. W. F. Wertheim (Rotterdam), RECLAME. van FRANS van MARIE BROWNIE KODAK KODAK-SPECIALIST BREESTRAAT 79 ONDERTROUWD. S. A. La Riviere, jm 26 jaar en H. S. de Graalf. jd 28 jaar G. Benning. wedr. en lil. E v. d. Veen gesch. P van Es, jm 22 jaar en I. A. van Galen, jd 21 jaar A. Jongbloed, jm. 23 jaar en M. van Leeuwen. 24 jaar H. Molenaar jm. 27 jaar en H Grieksjioor. jd 23 jaar J v. Musscher, jm 22 jaar en K. de Roode. jd. 17 jaar J. Nijenhui9, jm. 26 jaar en J. M Schouten, jd. 22 jaar J. A. v a. Reijden, jm 24 jaar en M. W. Jordaans, jd. 24 jaar C Robbers, jm. 22 jaar en E. J. Kramp, jd. 20 jaar A. Zweistra, jm. 24 jaar en E. M van Ham, jd. 21 jaar J Webbers, jm. 28 jaar en C. Tisseur, jd, 22 jaar. ZILVEREN TO ON EEL TUB I LEU M LOUIS VAN GASTEREN. Hel zilveren looneeljubileum van Louis van Gasteren is te Leiden waardig her dacht. Met de „bepluimde" vier door het L. S. G. van den trein gehaald en naar den schouwburg gebracht, kwam de jubilaris da&r in een warme sfeer en stemming, die direct voelbaar waren. De Zondagavond is zeker niet de meest geschikte avond om hier te komen jubelen, docih de opkomst van belangstellenden was» gelukkig zeer bevredigend. Bij het eerste optreden werd de jubilaris reeds hartelijk toegejuicht, evenals aan 't einde van ieder tafereel, doch de groote huldiging had na afloop plaats, toen allen., die daaraan deelnamen en de speelsters en spelers van den avond zich op hel looneel verzamelden. Aan den arm van Fie Carelsen werd dó jubilaris opgeleid, waarna als eerste spreker prof. mr. E. M. Meyers naar voren trad als voorzitter van het huldigingscomité, dat zich hier gevormd had. Leiden meende toch niet achter te mogen blijven, aldus spr., daar het den jubilaris, al kwam hij de laatste jaren niet zoo vaak. kent door zijn fraaie ötum en sprekende mimiek en gebaar, het geen hem stempelt tot een van de beste tooneeJ9pel<;rs van ons land. Leiden heelt immers steeds de kunst in eere gehouden! Doch er is meer; Leiden is den jubilaris ook dankbaar voor hetgeen hij deed voor het Leidsche Studenten-tooneel én als on partijdig toeschouwer huldigt spr. v. Gas teren voor het vele, dal hij in oeze functie heeft verricht '20 jaren geleden was er ook ieder jaar een voorstelling, doch toen was men veelal blij, al9 het woord kwam aan do dansvloer, die daarna in den schouwburg placht ie worden gelegd. Nu is dat anders gewordei^ denk'b.v, aan de laatste voor stelling au krijgt men goede kunst, le dan ken aan den durf van den regisseur. U staat voor niets en toch is het niet altijd gemak kelijk studenten te leiden, spr. weet dat uit ervaring! Blijvende liefde voor de kunst hebt U hun kunnen bijbrengen en daardoor hebt U ze hard aan het werk gezell Zoo 19 ontstaan een prachtig studenten-tooneell Als tastbaar teeken van dank overhan digde spr. tenslotte een krans en een porte feuille met inhoud. Namens de afd Leiden van liet Nederl. Tooneelverbond huldigde mevr. Van ltallie van Embden vervolgens den jubilaris voor zijn schoone, karakteristieke wijze van spelen en als man van schoone idealen in zijn kunst, al kon spr. deze niet geheel deelen. Het Tooneelverbond wil zijn de trait d'union tusschen beide zijden van het voet licht, die elkaar niet genoeg waardeeren kunnen. Helaas wordt de kunst nog veel te weinig geëerd, ook door den Staatl Spr. hoopte, onder aanbieding van een krans, dat het den jubilaris gegeven moge zijn, nog lang en in groeiende mate te kunnen doen genieten van zijn kunst. Daarop werden kransen aangeboden namens de V.V.S.L. door moj. Burgersdijk, die de hoop uitsprak, dat de jubilaris de damesstudenten zou willen bijstaan bij haar eerste uitvoering, en namens de schouw burgcommissie van 'het Leidsche Studenten corps door den heer Bleuland van Oordt. Laatste spreker was de heer J. de Blieck, voorzitter van het Leidsche Studenten toneel. Ilij wees er op, dat de jubilaris nu 13 jaar regisseur was van dit Studenten- tconeel. Nooit heeft iemand dat gepresteerd 1 Hoe dat komt en mogelijk is? wel, de jubi laris is een mensch in de volle beteekenis van het woord, hij heeft tact en daarom zullen de 13 jaren er wel 26, zelfs 39 kun nen worden! Men zou kunnen spreken van een 13-jarig huwelijk, geen oorlogshuwelijkI U hebt gestaan al9 een Acoka en nooit was er sprake van Revolte. Ook deze spreker deed zijn huldiging vergezeld gaan van een krans. De heer van Gasteren dankte in een vlot en keurig specchje allen, die hem hadden toegesproken, al was het hem moeilijk in Leiden, waar hij zoo goed bekend is, de juiste woorden te vinden. Vele spelers zijn niet alleen tevreden met het applaus doch zoeken ook verdieping van hun werk en meenen daarom ook recht te hebben op eenige officieele erkenning, de groote aan moediging op den ingeslagen weg voort ie gaan. Helaas is de tooneel-kunst thans le veel amusement zonder meer geworden, doch spr hoopt op terugkeer lot de middel eeuwen en oudheid, opdat zij weer worde een religie, en de tooneelspelers priesters in dienst van Thalia en Melpomene. De trait d'union tusschen beide zijden van het voet licht, die het bestuur van het Tooneelver bond zich weer voorstelt te zijn, kan niet nauw genoeg worden aangehaald en gaarne zegt hij zijn steun daarbij toe, evenals aan de V.V.S.L. Met het Leidsche Sludenlen- tooneel zijn banden van vriendschap ont slaan, een sympathie van mensch lot mensch. In verband hiermede herdenkt spr. prof. Hesseling, van wien hij een haftelijken brief mocht ontvangen, die het Leidsche Studenlen-tooneel heeft gefundeerd. Spr. is blij dit stuk hier te hebben mogen spelen, waaraan hij zijn hart heeft verpand en hij dankte allen, die hem dezen avond hebben bereid. Ik dank u allen zeer. Nog eenige malen moest gehaaid worden dan was voor het publiek het jubileum voorbij. Nog niet voor den jubilaris, wien op de 90cieteit een souper werd aangeboden, waaraan ook de comité-leden en de andere actrices en acteurs aanzaten! RECLAME. VINDT U JsTEEDS BIJ ONS in Bureau-, Schemer-, Sier- én Vloer lampen, Strijkbouten en Theelichtjes. Verzoeke t ij d i g Uw keus te willen maken PHILIPS RADIO COMBINATIES thans uit VooFraad! TECHNISCH BUREAU KOORDEINDE 41 TELEF. 415 „immer bleibt sie neu! Een'man op jaren beeft waar zijn vrouw reeds jaren in een sanatorium wordt verpleegd een vriendin- rWk\ waarvan hij zielsveel is gaan houden. Wanneer echter een jeugdig kaper op de kust komt, laat ,,zij" haar ouden vriend in den steek. Als ballast wordt hij ruw over boord geworpen. De zieke echtgenoote sterft bovendien onverwacht en. zijn dochtertje vergelend, grijpt de .vereenzaamde man op leeftijd naar den revolver. Hij mist echter en herstelt vail de zware wonde^ Voortaan 7a' zijp (aa.tslp liefde z.ijh dé eerste: de liefde van zijn moeder Dit gegeven is uitgewerkt zonder bijzon dere krach lonplooing en voor bepaald ..groot" spe! biedt het dientengevolge slechts 'heel sporadisch do gelegenheid, al zou daarvoor alle aanléiding aanwezig zijn. Soms flikkert er eventjes iets, doch de vonk dooft dadelijk weer; 't blijft alles aan de oppervlakte Toch heeft van Gasteren als de mam op leeftijd er van zijn groot talent in kunnen doen genieten en eenige zeer ge voelige scènes geschonken. Prachtig tegen spel gaf Fic Carelsen als de ,,zij". waarvoor zij met een bouquet werd gehuldigd Na een goeden inzet, viel de kaper van Dick van Veen terug. De overige rollen, alle bijrollen, in hoofdzaak voldoende; de moeder echter zeer zwak Als sleed9 waren de decors, verzorgd door Ed. Veterman en Karei Brückman, keurig in orde. TOONEEL WEDSTRIJD „LITTERIS SACRUM". De derde avond 't gaat immers om en om! was weer gewijd aan het ernstige genie. Nu kwam de Haar), vereeniging Jacob van Lennep met „De kleine Apostel" van wijlen jhr. van Riemsdijk Het is verreweg het zwakste en onmogelijkste stuk. dat wij van dezen auteur ooit zagen en wij kunnen moeilijk begrijpen, dat dit gekozen i9 voor een wedstrijd. Op rederijkerswijze gespeeld, wist het tij een deel der aanwezigen het niettemin nog le doen. En dan was er natuurlijk ook nog een stuk. dat gespeeld werd- De Laatste Liefde, van Os9ip Dymon. Het is niet gebruikelijk bij een jubileum daar veel van te zeggen, doch iets willen wij er toch over opmerken. Krachtig i« dit spel niet. en o.i. doen de pauzes tusschen de 7 lafereelen bovendien er geen goed aan. Een draaitooneel zou in zulke gevallen uitkomst kunnen brengen, maar Het behandelt een geschiedenis, waarvan zeker geldt: e9 ist eine alte geschichte, doch ROBERT CASADESUS. De kunst van dezen meester van het kla vier is ongemeen veelzijdig. Of hij zich geeft aan genrestukjes van Rameau, muzikale eleganlies uit den Rococo-tijd zonder al ie diepen ondergrond; aan de poëtische h-moll sonate van Chopin, die in haar vier onder scheiden deelen voor de verbeelding van den hoorder majesteit en mysterie, romaD, en daemon oproept aan Francks Prélude Choral et Fughe, de lot extase opgevoerde uitstorting van een vroom gemoed; of aan een „Francois de Paule marchant sur les flots". een ..Waldesrauschen" en een Polo naise (de bekende 2e) van Liszt, waarin de gezonde vreugde om den 9choonen klavier klank heerschere9 is; hij geeft dat alles in de stelligste gemoedsovertuiging eerlijk en- eenvoudig alsof het hem onopzettelijk uit de vingers rolt, alleen omdat zijn gemoed tot spreken dringt. Dal echte, natuurlijke, on opgesmukte, dat ook het optische beeld van den man aan den vleugel kenmerkt, doet zoo weldadig aan. Welk een technisch kunnen ligt aan deze ideale vertolking ten grondslag! Vinger rapheid, zekerheid van greep, bebonden spel, pedaalgebruik, het dwingt alles de grootste bewondering af. H»i heeft inderdaad den mooien Pleyel-vleugel, die Rijken uit Den Haag voor hem op het podium had gezet, volkomen in zijn macht Hij kan het instrument laten donderen en zingen, lachen en schreien. En als dat alles gedirigeerd wordt door een warm gemoed met artistiek overleg dan heeft hij voor dezen Zondagmiddag tegenover de vele toe hoorders, die de groote zaal nagenoeg ge heel vulden, het pleit gewonnen. Dan legt dat ook het zwijgen op aan diegenen, die zich als de schrijver dezer rege len. na een eersten blik op hel programma lichtelijk teleurgesteld voelden. Dal was toch voor een jong arlist van zijn kracht wel wat al te conventioneel. Programma van louter overbekende stukken kan men desnoods excuseeren bij in den dienst van het podjum vergrijsden, maar niet bij het jonge ge slacht. dat den fakkel van den vooruitgang moet dragen. Dan nog dit: hel spelen van Rameau op een modernen vleugel in dezen tijd waarin hel clavecimbaal zijn rechten weer doel gelden, kan men beter nalaten. Wie die stukken op dat herlevende instru ment heeft gehoord, kan ze op den vleugel niet meer verdrojgen. De toehoorders toonden zich na elk num mer opgetogen. Aan het slot van het mid dagconcert brachten ze den genialen pianist ern warme ovatie Die een paar exlratjes uitlokte: *erst een bewerking door Liszl van een viool étude van Paganini. daarna van een fijn en teer Brahmsnummertje (voor speciale belangstellenden: b mineur Cap- priccio uit op. 76 Heft 1). 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2