71sle Jaargang MAANDAG 1 DECEMBER 1930 No. 21690 STADSNIEUWS. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN LOUIS VAN GASTEREN TE LEIDEN. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor ad verten tién oil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alie andere adverten-tiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueel© opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. 'ƒ0.18 „0 18 Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID VAN DEN HORTULANUS. DEN HEER E. Th. WITTE. Na een 42-jarige voortreffelijke dienstverrichting. De heer Witte. Al fë er ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van den Leidschen hortu'la- nus. den heer E. Th. Witte en bij zijn af treden als hoofdbestuurslid en voorzitter van de plaatselijke afdeeling der Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde reeds veel over zijn persoon geschreven en hem van vele zijden lof toegezwaaid, nu hij vandaag ophoudt horlulanus te zijn, mag een woord van afscheid en van dank'hier"J'niët ont breken In strikt intiemen kring, zooals de heer Witte dat uitdrukkelijk had verlangd, heeft het personeel Zaterdagmiddag afscheid van hem genomen. En al zijn we van die plechtigheid geen getuige geweest, we mogen veilig aanne men, dat er bij die gelegenheid vele waar- deerende woorden gesproken zijn. Niet alleen om zijn voortreffelijke capaciteiten, doch in dit milieu uit den aard der zaak het meest, omdat de heer Witte een bemind en beminnelijk chef was. Steeds had hij een open oog voor de belangen van hen, waarover hij gesteld was; altoos was hij bereid zijn menschen met raad en daad terzijde te staan. Het zal vreemd zijn den Hortus te betreden, zonder er den heer Witte te zien. De Horlus was de heer Witte en de heer Witte was de Hor lus. Want van de 65 jaren, die hij thans telt, was hij er 42 in den Hortus werkzaam. Als 23-jarige jongeman deed hij er zijn intrede als eerste knecht, nadat hij te- teroren reeds als volontair was werkzaam geweest. Daarna vermeerderde hij zijn vak kennis nog in den botanischen tuin van Glasnaven bij Dublin, de kweckerij Veitch te Chelsea en den Berggarten te Herren- hausen In 1898 volgde hij zijn vader, wijlen den heer H. Witte als hortulanus op. En gedurende 32 jaar heeft hij deze functie vervuld met een werklust en toewijding, welke on9 zijn gedwongen heengaan op de fatale leeftijdsgrens van 65 jaar tot een onbillijkheid doen schijnen. Maar de heer Witte zou het zelf niet anders willen Ge tuigt daarvan ook niet het feit, dat hij zich vrijwillig, ja ondanks den op hem uitge- oefenden aandrang om zijn besluit te her roepen, uit zijn tallooze overige functies heeft teruggetrokken? En cat waren er inderdaad vele 23 jaar lid van het hoofd bestuur der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, ruim 20 jaar redacteur van het orgaan, 26 jaar voorzitter der Leidsche afdeeling, 14 jaar voorzitter van den raad van bestuur der stichting Huis te Lande (de meisjes-tuinbouwschool te Rijs wijk), voorzitter der Ned Ver. voor Dah lia-cultuur der Ver voor School- en Werk- tuinen en 40 jaar lid van de vaste Keu ringscommissie der Maatschappij Men ziet: niet alleen de Hortus, maar gansch bota nisch Nederland verliest in hem een ijverig werker, die in al de bovengenoemde kwa liteiten slecht zeer noode gemist zal wor den. De heer Witte gaat zich metterwoon in Wassenaar vestigen. Moge hij nog vele jaren getuige zijn van den bloei van de instelling welke hem zoo lief geworden is en voor welks belangen hij meer dan drie decennia vooraan in de bres heeft gestaan! 40-tarig ambtstubileum VAN Ds. A. D. wempe. In de oude Luth. Kerk aan het Spui te Amsterdam, werd gisteren het 40-jarig ambtsjubileum van ds. A. D. Wempe, ker kelijk herdacht. Onder de vele autoriteiten was ook aanwezig de Burgemeester van Amsterdam mr. de Vlugt, die na afloop der kerkelijke plechtigheid, namens H M. de Koningin aan den jubilaris het officiers kruis in de orde van Oranje-Nassau uit reikte. het gouden feest der l. k. c. „hulp en vriendschap". Een drukbezochte receptie. Tot besluit van de feestelijkheden ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan der Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriend schap" hield het bestuur, nadat het per rij tuig van hun woningen was gehaald, gister middag in de gezellig aangekleede Oranje zalen van „de Harmonie" een receptie, welke door velen bezocht werd. Onder de aanwezigen werden opgemerkt aigevaardig- den van de zustervereeniging te Den Haag en enkele vakgenooten uit Rotterdam. Een comité uit de damesleden bood een fraaien, met goud beslagen voorzitters hamer aan, terwijl de heerenleden niet ach ter bleven en het bestuur met een persoon lijk geschenk verraste. 's Avonds was er nog een genoeglijk onder onsje, dat tot middernacht de leden in op perste feeststemming bijeen hield. leidsche belasting-ophaaldienst. Genoemde dienst heeft m de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag afgedragen van f. 13.980,27. Het aantal aangeslotenen nam toe met 77, zoodat dit thans 4220 bedraagt Voor hen, die zich alsnog wenschen aan te sluiten bestaat daartoe behalve gedu rende de gewone kantooruren, ook de gele genheid 's Woensdagsavonds van 7 tot 8 uur, ten kantore van den dienst Breestr 81. Het is gewenscht, niet te wachten tot de vervolging, daar dan bij aanmelding de verschenen termijnen vooruit moeten wor den voldaan. bazar arbeiders teugd centrale. werk van jonge krachtenI De Bazar-tentoonslelling van bovenge noemde vereeniging is Zaterdagavond op eenigszins feestelijke wijze geopend. Daar toe was dan ook wel reden, want wat hier te ziek was, werk van jongens en meisjes tusschen 12 en 16 jaar de zg. Roode Valken en dal der ouderen de z.g B leden is alles zins de moeite waard. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is in zulk een korten voor bereidingstijd (circa drie maanden) zooveel aardige, artistieke en nuttige voorwerpen te vervaardigenI De jeugd is met animo en groote kundigheid aan den arbeid geweest onder, het kan niet anders, voortreffelijke leiding. Men ga er zelf eens een kijkje ne men om er zich van te overtuigen: een be zoek zal zeker geen teleurstelling brengen. In het kleine, overvolle jeugdzaaltje van het Volksgebouw zagen wij velen bijeenge schaard in hun kleurige uniformen! Het woord werd gevoerd door den voorzitter, den heer Planjer, die de aanwezigen wel kom heette en de hoop uitsprak, dat het trommelfonds cn dat voor de kampeerbe- noodigdheden bij deze tentoonstelling zou den wel varen. De heer van Eek, sprekend namens de ouderen, wees op de inspanning die aan het organiseeren van deze tentoonstelling is voorafgegaan en behandelde in 't kort het doel der jeugdcentrale: in 't algemeen een goed voorbeeld schenken, niet rooken en drinken. Voorts sprak hij over haar opvoe dende taak: 't aankweeken van zedelijkheids besef etc., kortom het vormen van een eigen cultuur. Men moet het werk van de jonge ren aanmoedigen en hen in ruime mate steun verleenen. Hij hoopte, dat het jeugd werk ook de ouderen ten goede zou mogen komen. De heer Velthuizen sprak nog eenige woorden namens de „Coöperatie Vooruit", in verband met het aangeboden geschenk. Onmiddellijk daarop kondigde een oor- verdoovend geratel de opening v. d. bazar aan en kon het publiek de talrijke voorwer pen in de onderscheidene afdeelingen be zichtigen en zich met velerlei attracties vermaken. Wij zullen u niet verklappen, wat er allemaal te zien is en verklaren slechts be wondering te koesteren voor hetgeen hier tot stand kwam. De Jeugd-Centrale doet goed werk van groote opvoedende waarde: dAt is zeker! Foto Jonker. GENOOTSCHAP „vrit nederland" De jutoüaris ie rredder. van de me despeletnden en degenen, die hem gisteravond in den Schouwburg huldigden. Een Leidsche afdeeling opgericht. Te dezer 9tede is een afdeeling van boven genoemd genootschap opgericht. Onderstaand is weergegeven wat het ge nootschap beoogt: „Vrij Nederland" ziet het Radio-onrecht slechts als een symptoom van de groeps- belangenpoliliek, die ons land ten verderve voert. Het ziet de oprechte verontwaardiging, alom in den lande gewekt door het brute machtsmisbruik van een parlementaire meerderheid, die volstrekt niet den volkswil in meerderheid afspiegelt, als een verblijdend symptoom van de ontwaking der massa. „Vrij Nederland" ziet als oorzaak van de wanverhouding tusschen volksmentaliteit en parlementaire uiting allereerst het gemis aan zelfstandigheidsbesef bij kiezers en ver- legenwoordigers. „Vrij Nederland" verwacht van een herle ving van dit besef en van het herstel van het verband tusschen het volk en zijn par lementaire vertegenwoordigers een zuiver der afspiegeling van den volkswil in de par lementaire vertegenwoordiging. „Vrij Nederland" en zijn leiders koesteren echter geen politieke ambities. Zij verlangen vrijheid en eerbied voor iedere religieuse overtuiging en staatkundig ideaal. Zij ver wachten bij een ieder liefde voor het Vader land, zoodat alle vrije Nederlanders, tot heil van land en volk, elkander over alle klo ven heen de hand kunnen en moeten reiken, wanneer de volkseenheid, het algemeen maatschappelijke en het nationale belang in het gedrang komen. Het Genootschap stelt zich ten doel het bevorderen van de eenheid van ons volk en van het algemeen en nationaal belang, en het bestrijden in eiken wettelijk toegelaten vorm van het kunstmatig aankweeken van de politieke verdeeldheid, die oorzaak is van het huidig misbruik van macht door de po litieke partijen, alsmede het bestrijden van alle onwaarachtigheid en onoprechtheid, welke hierdoor aan den dag treden. Het tracht dit doel te bereiken door: a. het aankweeken van het zelfstandig heidsbesef bij kiezers en volksvertegenwoor digers, en het bevorderen van de erkenning van dit zelfstandigheidsbesef; b. het streven naar alles wat de nationale saamhoorigheid kan bevorderen; c. het samenbrengen van alle Nederlan ders ouder dan 18 jaar, van welke gods dienstige of politieke overtuiging ook, die instemmen met de beginselverklaring en het gestelde doel van het Genootschap; d. het bestrijden van alle gezagsaanmati- ging waardoor de zelfstandigheid en de vrij heid worden aangetast, en het beschermen, hetzij preventief, actueel, of herstellend van alle maatschappelijke instellingen, rechts- en natuurlijke personen, die blijk ge ven het gestelde doel voor te staan; e. publicaties in dagbladen, tijdschriften of in eigen orgaan; f. het houden van bijeenkomsten van le den en openbare bijeenkomsten ter voor lichting van leden en publiek; g. het oprichten van Afdeelingen van het Genootschap; h. alle andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijr.. In het voorioopig besluur hebhen zitting de volgende heeren dr. Z. Kamerling, voor zitter; M. T. Smit, Acaciastraat 19. secreta ris; A Adama, W. F. IC. de Kievit en A. v. Iterson, leden. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Nov. 1930) ingelegd f. 564.057 69 en terugbetaald f. 484.694.99; 157 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 82 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 19.295 inleggers, inclusief 1430 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde November f. 8 733,485 50. In 6052 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 13.569.ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. S. Langeveld. Haarlemmerstr. 187, Lei den. Sigarenmagazijn. Wijzigingen. Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekerij en Handel H. Homan en Co., Dorpsstraat 39a, Oegstgeest. De statuten zijn gewijzigd. Maatschappij tot exploitatie van het Ho tel, Café en Restaurant Paviljoen „de Leede", Dorpsstraat 322 B, Warmond. Uittredende commissaris: J. Karres Jr., Amsterdam. Nieuwe commissarissen: L. F. v. Bijle- veldt, 's Gravenhage en A. de Gidts, Pijn- acker. binnenland. Het Zilveren Jnbtienm van Lonis van Gasteren te Leiden (Leidsche Schouwburg, le Blad). De memorie van antwoord inzake de be grooting van financiën; reorganisatie van den belastingdienst (Binnenland, 3e Blad). Trekt dr. F. M. Wibant zich nit de poli tiek terng? (Binnenland, 3e Blad). Het radio-telefonisch verkeer met Indië; bijzondere tarieven met Kerstmis en Nieuw jaar (Binnenland, 3e Blad). Tricotagefabrieken bij Weert afgebrand (Gemengd, 2e Blad). Het water der groote rivieren zakt lang zaam (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Colijn niet meer beschikbaar als voorzit ter der Economische Conferentie (Buitenl., le Blad). Poincaré noemt de Russische beschuldi gingen een verzinsel en antwoordt Cnrtius (Buitenl., le Blad). Een noodverordening in Dnitschland te verwachten om de financieele wetten door te voeren (Buitenl. en Tel. le Blad). Verdere bankschandalen in Frankrijk (Buitenl., le Blad)\ Het Oostenrijksche kabinet Vangoin is afgetreden (Buitenl., le Blad). UITVOERING LEIDSCHE DILETTANTENCLUB. Een succesvolle avond. Het is altijd een prettige gewaarwording wanneer een vereeniging haar uitvoering geeft en men bij het binnentreden de zaal al zoo goed als gevuld ziet. Dit was ook .Zaterdagavond het geval toen bovenge noemde vereeniging haar eerste groote Win- teruitvoering gaf in de Concertzaal van „Concordia". Al direct werd men opgevroo- lijkt door muziek, welke ten gehoore werd gebracht door „The Populair Jazz" onder leiding van den heer Nico Dreef Nadat dit gezelschap zich eenige malen had doen hooren, verscheen te ongeveer half- negen de voorzitter der „Leidsche Dilettan tenclub" de heer Simons voor het voetlicht en heette alle aanwezigen, in het bijzonder de vertegenwoordigers van verschillende zu<dervereenigingen, hartelijk welkom. Voorts richtte spr. een woord van dank aan het groole corps donatrices en dona- tturs, voor zijn financiëelen steun cn gaf hierna een kort overzicht van het afgeloo- pen jaar Tevens deelde hij mede dat de vereeniging hedenavond haar 50ste levens jaar is ingegaan, hetgeen zij op luisterrijke wijze hoopt te vieren. Ten slotte hoopte spr. dat hetgeen dezen avond geboden zou wor den, naar ieders genoegen zou zijn en hij besloot met allen een gezelligen avond toe te wenschen. Op het programma stond als hoofdnum mer vermeld de opvoering van het tooneel- spel in drie bedrijven „Hallo. Bandoeng!" door Jan Grosveld. regie A. de Water, die helaas niet aanwezig kon zijn wegens ziekte Het is niet wel mogelijk den inhoud van het stuk hier zelfs in groote trekken weer te geven, maar wij wille^ niet nalaten mel ding te maken van het geleverde spel en dat zeker gehoord het applaus, ieders goed keuring wegdroeg. Als we bedenken dat de opvoering van „Hallo. Bandoeng!" alléén dan tot zijn recht kan komen, wanneer een dillettantenvereeniging beschikt over goede krachten, behoeven we er alleen nog maar aan toe te voegen, dat den medespelenden alle lof toekomt, in het bijzonder de dames, en den heer Simons. Zoo komen we tot de slotsom dat het geheel een succes is ge worden. De krans aan de medespelenden aangeboden was alleszins verdiend en ver tolkte aller ingenomenheid. Ook werd nog een bloemenmand aangeboden door „The Popular Jazz" welke dankbaar werd aan vaard en waarvoor de heer Simons met eenige welgekozen woorden bedankte. Als slot van dezen avond vond nog een gezellig bal plaats onder leiding van den heer A. N. v. Wijk, waarna deze winteruit- voering tot het verleden behoorde. Het was een gezellige en in alle opzichten geslaagde avond.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1