71ste Jaargang ZATERDAG 29 NOVEMBER 1930 No. 21689 EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel toot adrertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele op rending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noorüeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 7 2.35, per week Burfen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per poef f. 2.35 portokoeten. >1 t* 70.18 .- „0.18 Bit nummer bestaat uit ZES bladen VOLKSTELLING. Met het oog op de te houden elfde alge- meene tienjaarlijksche volkstelling worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad 141) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor het bevol kingsregister bij vestiging in, of bij vertrek uit de gemeente en aan de artikelen 1 en 2 der Verordening van 2 Mei 1912 regelende de verplichting der ingezetenen ingeval van verhuizing binnen de gemeente, waarvan schriftelijk of mondeling aangifte moet wor den gedaan aan het Gemeentebestuur, ten bureele van het bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 November 1930. DE BLINDE VIOLIST. Het was in het stop-trammetje tusschen Utrecht en Zeist. Bij een halte kwam hij er in, weggebracht door een vriendelijke dame, om straks bij eer: verdere halte weer evenzoo te worden afgehaald. Toen hij bin nenkwam, was hij even onzeker, maar op den vroolijken toeroep van den conducteur, die blijkbaar een goede bekende voorhad, vond hij links op de zijbank in 't hoekje spoedig een plaatsje. Zoo zat ik vlak tegen over hem, en kon hem zien in het jonge, fijnbesneden gelaat. Een oogenblik later kwam een frisch boerenmeisje binnen, en ging naast hem zitten, wat schuw toen ze merkte dat die oogen naast haar gesloten waren, en toch niet in slaap. Integendeel: in gespannen aandacht scheen hij open te staan voor wat rondom hem gebeurde, als blijde wach tend... Het meisje was wat schuw, gelijk wij allen menschen licht wat schuw zijn, als wij een zeer misdeeld menschenkind ont moeten. Wij geneerén ons dan, niet alleen omdat we diepe deernis voelen, en even een huivering om zulk groot gemis, doch ook met iets van schaamte. Wij zóó bevoor recht, en waarom? Bang voor hem behoefde ze anders heele- maal niet te wezen! Hoe innig vredig stond de uitdrukking van zijn aangezicht! Meen niet dat een gelaat waarin de oogen ont breken geen expressie zou kunnen hebben! Zeker, geen stralende spiegels van de in nerlijke ziel waren hier aanwezig. Maar des te sprekender was de gevoelige mond, en het peinzende voorhoofd, en heel die houding, even voorovergebogen, leunend op de vioolkist op zijn knieën. Hij zat daar, levend, meelevend met die kleine wereld rondom in het tramcompartiment, elk ge luid gespanhen opnemend, in verwachting, wetend het bonte leven rondom -en toch zoo diep verzonken tegelijk in zijn eigen rijke, innerlijke wereld. Waar het licht wüis. al was er buiten geen licht voor hem. Want zie die glans op zijn stille trekken. Daar straalde een gloed van liefelijke teederheid uit heel dat stille wezen Zou hij een gesprek willen beginnen met zijn oveTbuurman? Ik durfde het niet. Ik weet niet waarom. Ik voelde me verlegen. Maar ik dacht over hem. En nu houd ik hier mijn praatje, dat ik, misschien ten onrechtei aan den blinden violist onthouden heb. Ja, hij had een instrument. Liefkoozend streken zijn handen over de kist. En ik zag hem straiks in den kleinen vriendenkring musiceeren. Naast de donkere cel en de klankrijke piano zou zijn viool teeder kla gen? Of blij jubelen, ondanks alles, om de schoonheid, de tragische schoonheid van het leven? Geen klacht, maar een danktoon, omdat het leven zoo goed is, zóó als het geschonken wordt? O, ik zag hem nog eens aan, en ja waar lijk, hij was er de man naar. deze jonge levende figuur, om zulk een hoogte te be reiken! Is het niet dikwijls zoo, dat juist de beproeving in het leven de beste krach ten van de ziel naar buiten brengt? In den smeltkroes van des levens strijd wordt hel ruwe erts gelouterd tot zuiver goud. Gezegend .dan deze blinde. Want hij ziet het Goddelijke licht over deze aaTdsche duisternis. Maar nog verder gingen mijn gedachten. Ze gingen naar ons zelf, naar ons eigen leven. Wij hebben de groote genade, dat wij mogen zien deze lichte wereld, zonneschijn en manelicht, de groene landen en de blauwe zee. En allermeest: zien, elkander. Zien. hen die we liefhebben, meer dan onszelf. Onze geliefde. Ons kind. Daarvoor kunnen wij nooit dankbaar ge noeg zijn. Maar is het in dezen zin ook niet waar voor ons, dat wij blind zijn, waar het er om gaat, te zien het doel, de bestemming, de beteekenis van het leven en van deze wereld? Dün tasten wij immers allen in duister nis? Nóóit wetend. Hoogstens in geloovig vertrouwen, dat Eén het weet en ziet en kent. Als een blinde gaan wij tastend door het leven, nimmer ziende waarheen de weg gaat. O, mochten ook wij dan zulk een inner- lijken rijkdom vergaderen in de ziel, zoo veel geestelijke schatten als ik hier aflas van dit jonge spiritueele gelaat dat ook wij gedrongen worden, aan de viool van ons innerlijke leven klanken te ontlokken, vele liefelijke en teedere klanken! Zuiver slem- men wij dan onze snaren, in harmonie met die Geestelijke Wereld rondom. Uit ons klinkt ook in deze donkere wereld het le venslied op ter verheerlijking van het Licht. En voor ons kleine deel wordt ook aan ons bewaarheid het woord van den Meester: Laat uw licht alzoo schijnen voor de menschen, opdat zij uwe goede werken mogen zien ERNST. TUINIERS- EN BLOEMISTEN- VEREEN. „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." Uitreiking der prijzen van den kw eekwedstrijd. In navolging van voorgaande jaren orga- niseèrde deze vereeniging, gedurende den afgeloopen zomer wederom eene wedstrijd in 't aanleggen en onderhouden van tuinen. Deze tuinen werden driemaal gekeurd in de maanden Mei, Juli en September. De jury bestond uit de heeTen E. Th. Witte. Jan Kriest Jzn. en Joh. Jonker. De deelnemers waren verdeeld in twee groepen: liefhebbers en vaklieden. Prijzen in de afdeeling liefheb bers vielen ten deel aan P. Verhagen, 1ste prijs met 76 punten, die dus voor de tweede maal beslag legde op den wisselbeker; G. A Brandt 1ste prijs met 75 punten: C. Smit 1ste pr met 75 p A .Lepelaar 2de pr. met 70 p G. de Vrind 2de pr. met 69 p B. J. van Zon 3de pr. met 68 p.; Th. Buijs 3de pr. met 67 p.; H. v. d. Leek 3de pr. met 66 p.J. Ph. v. d. Bosch 4de pr. met 62 p.; L. Prevo 4de pr. met 60 punten. Afd. Vaklieden: H. Koome 1ste prijs met 75 p.: A. Kuivenhoven 2de pr. met 72 p.J. v .d. Berg 2de pr. met 69 punten. In een daartoe belegde buitengewone ver gadering werden gisteravond de prijzen uit gereikt. De heer E. Th. Witte, die dat al zoo vele malen gedaan had was door ongesteldheid verhinderd, doch het bestuur had den heer Jonker, bereid gevonden deze taak van hem over te nemen. Deze begon met te wijzen op de beteeke nis van twee woorden, n.m. „tuinieren" en „tuinen". Tuineren, aldus spr., is de arbeid, welke dn den tuin verricht wordt; tuinen, is bewonderen, het stil genieten van het vele schoon, dat in den tüin dage lijks te zien is. Voor hen, die een open oog voor de na tuur hebben is de tuin een dagelijks terug- keerend genoegen. Tn dit verband besprak de spreker de groote beteekenis van goed onderhouden tuinen, zoowel voor het gezin als de samen leving; hierbij vond hij tevens gelegenheid om vooral den nadruk te leggen op de voortuinen vooral in de nieuwe bouwblok ken. Indien deze goed onderhanden werden genomen, zouden vooral zulke stadsgedeel ten er bijzonder door verfraaien en het wo nen er veel aangenamer worden. Met een hartelijk woord aan elk der win naars wedden hierna door hem de prijzen uitgereikt. De voorzitter sloot met een dankwoord aan den heer Jonker en de vele aanwezigen voor hun opkomst deze geanimeerde bij eenkomst. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het dootoraal-examen Ro- maansche taal en letteren mej. H. Hofman ('s-Gravenhage)Candidas ts-examen klas sieke letteren de heer R. Goldschmidt (Am sterdam) cum laude; candidaa ts-examen godgeleerdheid! mej. W. H. Vaillant en G. W. Kofemar (beiden Den Haag). DE POSTERIJEN EN HET St. NICOLAASFEEST iq3o. De Directeur van het postkantoor alhier brengt ter kennis dat zorgvuldige verpak king en adresseering der pakketten vooral tijdens de St.-Nicolaasdrukte eene ver- eischte is. Speciaal is dit noodig voor breek bare pakketten, b.v. die welke glas bevat ten, voor welke laatste verpakking in stevige houten kistjes is voorgeschreven. Het adres worde op de verpakking gesteld en zoo min mogelijk op aangehechte labels. Het verdient aanbeveling in het pakket een tweede adres te sluiten. Door vroeg tijdige terpostbezorging wordt bestelling voor of op 5 December in de band gewerkt. Op 3, 4 en 5 December wordt het loket „Zegelverkoop" verplaatst naar de wacht kamer. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". In de gistermiddag onder voorzitterschap van mevr. KuenenWicksteed gehouden ledenvergadering der Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Rearvens" werden de notulen, samengesteld dooT den secretaris, dr. A. A. van Rijnbach onveranderd goedgekeurd. De begrooting voor het komende vereeni- gingsjaar werd in ontvangsten en uilgaven vastgesteld op ruim f. 16.600. Tot leden der koscominissie werden be noemd de heeren Huge en Schilp. De periodiek-aftredende bestuursleden, de da mes KuenenCoebergh en dr. A. Serrarier en de heeren Meynen. B. Buurman en dr. E. Kroon werden op voorstel van den heer P. A. Hibma bij acclamatie herkozen. Hierna weid de vergadering gesloten. OUDERAVOND. Gisteravond kwamen de ouders van de leerlingen der O. L. S. aan de Vrouwenkerk- steeg A in ouderavond bijeen. In zijn ope ningswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat de instelling der Oudercommissies nu tien jaar beslaat en dat zich in dien tijd aan deze school een vaste kern van ouders gevormd heeft, die geregeld de ouderavonden bezoekt en met belangstelling den gang van zaken op school volgt. Tevens herinnerde hij aan de oprichting van een comité voor een vacantiekinderfeest. De kinderen uit dé 6de klas dezer school hadden in de groote vaoant'ie ook reeds geprofiteerd van hun eerste vacantiereisje. Hij hoopte, dat het volgend jaar dit feest nog beter zou slagen. Daarom wekte hij op vooral tot financdeelen steun. Vervolgens kreeg mej. J. de Zwart het woord voor liet houden van een inleiding voor het onderwerp: „Het Onderwijs in de Nuttige Handwerken op de Lagere School". In een keurige, bevattelijke rede vertelde zij wat er op school aan de meisjes geteerd wordt en -.hoe men dat doet. Alle onderwer pen kregen een beurt- breien, naaien, stop pen, mazen enz., terwijl reeds op 9öhool ge maakte artikelen het gesprokene telkens verduidelijkten, 'n Welverdiend applaus was de belooni ng voor deze vlot uitgesproken mleiding. Tijdens de pauze werd door alle ouders gebruik gemaakt van de gelegenheid, om met het personeel te spreken en om het schriftelijk werk der leerlingen in te zien. Nadat een kopje thee gedronken was, be sprak de voorzitter het te houden „Sinter klaasfeest je", waarbij hij vertelde hoe dat hier op school gewoonlijk gehouden woTdt. Bij de rondvraag werd nog een opmerking beantwoord, die één der aanwezigen maakte over „rapporten", waarna de voorzatter de zen prettigen ouderavond sloot. BESCHERMING VAN SLACHTOFFERS IN DEN NAAIMACHINEHANDEL. De verkregen inlichtingen en de door gedupeerden verstrekte namen van mede slachtoffers wijzen er ernstig op dat velen uit valsche schaamte hebben nagelaten Dinsdagavond j.l. hun ervaringen mede te deelen. Het spreekt van zelf dat de namen van degenen, die klachten indienen of inlichtin gen verstrekken, geheim zullen gehouden worden en dat de commissie een ieder die zich bij haar aanmeldt gaarne van dienst zal'zijn. De Commissie zal al het mogelijke doen om de slachtoffers behoorlijk te bescher men en verschillende autoriteiten hebben zich bereid verklaard daaraan hun mede werking te verleenen. In het algemeen belang melde men zich dus Dinsdag, 2 December 1930, des avonds te 7 uur aan bij de Commissie, welke zit ting houdt in het gebouw van den gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken (Arbeids beurs), Levendaal alhier. NATIONALE BOND TEGEN DE REVOLUTIE. Voorbereidingen voor een Leidsche afdeeling. Naar wij vernemen worden er ernstige pogingen in het werk gesleld om te komen tot de oprichting van een Leidsche afdeeling van den Nationalen Bond tegen de Revo lutie, pogingen, die reeds met succes zijn be kroond. Verschillende vooraanstaande per sonen uit Leiden en omgeving hebben hun steun aan deze zaak toegezegd. Zooals men weet beoogt de Nationale Bond tegen de re volutie een band te leggen om de verschil lende goedwillende organisaties, in den ruimsten zin van het woord om gezamen lijk een eenheidsfront te vormen tegen het revolutiegevaar, dat waarlijk niet denkbeel dig is. De vertrouwensmannen van deze ver schillende vereenigingen zullen het bestuur vormen van de plaatselijke afdeeling welk bestuur uit zijn midden eenige personen zal kiezen, die met de dagelijksche leiding zul len worden belast. Het ligt in de bedoeling spoedig een oprichtingsvergadering te hou den, waar de heeT A. van Batenburg, re dacteur van het orgaan van den Bond „Ik zal Handhaven" in een lezing met lichtbeel den zal aantoonen het schrikkelijk gevaar dat ook Nederland en Koloniën uit revo- lutionnaire kringen bedreigt en waarvoor het grootste gedeelte van onze bevolking nog blind schijnt te zijn, terwijl op deze vergadering tevens de plaatselijke organi satie kan worden besproken en stappen wor^ den gedaan om in Leiden zoo intensief mo gelijk werkzaam te zijn. DE BIOSCOPEN City-Theater Na eenige vroolijke klei nere en de sport-sensatiefilm „D'r op of d'r onder", met Monty Banks in de hoofdrol wordt de sensationeel e, zingende en musi- ceerende rolprent „Joe, de koning der Smokkelaars" vertoond. Antonio Moreno en Helene Costello zijn de hoofdpersonen in deze dranksmokkelaars-geschiedenis. De film toont de ruime hulpmiddelen waar over modern georganiseerde smokkelaars te genwoordig de beschikking hebbenauto- en vliegtochten, ontsporende sneltreinen, re volvergevechten en overvallen der politie zorgen voor de noodige sensatie. Het verhaal echter is te ingewikkeld om in een resumé weer te geven, doch liefhebbers van sen satie-films zullen van Joe, de Koning der smokkelaars genieten. Trianon-Theater Het feit. dat na de langdurige prolongatie een tiental maanden geleden „The singing Fool" gisteravond weer een goed bezette zaal trok, bewijst de su perioriteit van deze film. Voor de pauze wordt een spannende detective-film ver toond, welke bijzonder rijp is aan afwisse ling en sensationeele momenten. De ont knooping zullen wij echter niet verraaem Lnxor-theater Praat ons niet van da lende interesse voor jazz-muziekl In „Luxor-theater" ging gisteravond voor het eerst de „King of Jazz" met Paul White- man's beroemde hond als vertolkster en het theater was tot de laatste plaats toe bezetl De „King of Jazz" is een merkwaardige film en zij steekt wel zeer sterk af bij alle an dere producten, die er tot dusverre op dit gebied werden geproduceerd. Het is een mu zikale revue, een bont feuilleton van jazz, balletten en songs, maar er is niet de minste moeite gedaan een draad te zoeken om den gulden stroom van wisselende beelden en klanken ook maar eenigermate aan elkaar te rijgen. Van Paul Whiteman's ..sketch book" ziet men slechts langzaam de bla deren omslaan en iedere pagina brengt een nieuw onderdeel dezer revue, die terecht een melodisch gedicht genoemd wordt. Op het gebied van Jazz schijnt hier inderdaad het hoogste bereikt: ieder van Paul While- man's boys is een virtuoos op zijn gebied, een wonder van muzikaliteit en in een enerveerend tempo, dat oog en geest ver moeit, volgen zij elkander op. afgewisseld nu en dan door kleurige, magnifiek vertolkte balletten en populaire songs, die nadreunen in je brein en nog lang zullen blijven han gen. Wie van jazz houdt vindt hier het paradijs! In het bijprogramma het sprekend jour naal, een wat overdreven dwaas verhaal van een vliegduivel en een geestige teekenfilm, die volkomen past in het kader van dezen genoeglijken avond. Casino-theater Het programma van bovengenoemd theater is ook deze week weer goed verzorgd. Niemand zal o.i. ontevreden hij voor zeven jaren weg. Na dezen tijd huiswaarts gekeerd zijn. Het voorprogramma is met zorg gekozen; vooral het reisje langs den Rijn door het Zwarte Woud naar de Bodensee, is inter9- sant, door de vele mooie natuuropnamen. Dan volgt nog voor de pauze de hoofdfilm BINNENLAND. Met ingang van heden ia het doorloopen in de rijtuigen der electrische treinen ver boden; de doorgangen worden afgesloten. (Binnenland, 2e Blad.) Een rumoerige vergadering te Den Haag. (Gemengd, 2e Blad.) Het Rotterdamsche communistische ge meenteraadslid Van Burink wegens opruiing tegen de politie gearresteerd. (Gemengd, 2e Blad.) Rondom Deventer ondervindt men zeer giooten last van het hooge water. (Gemengd, 2e Blad.) Roofoverval te Eysden; kantoorhouder der Rotterdamsche Bankvereeniging overvallen en gebonden; de daders na een wilde jacht aangehouden. (Gemengd, 2é Blad.) BUITENLAND. In Frankrijk zijn weer een paar leden der regeering afgetreden. (Buitenland, le Blad.) Moeilijkheden ln de Engelsche arbeiders* regeering. (Buitenl., le BladJ In Polen treedt PilsoedsM af als premier. (Buitenland, le Blad.) Majoor Franco is in Portugal. (Buitenl., le Blad.) „Opstanding." waarvan wij vier acten v'óÓU en zes na de pauze zien. Deze film, voert ons naar een der oudste landgoederen van Midden-Rusland. Daar zien wij den jeug- digen Prins Dimitri zijn vacantie doorbren gen. Hij was daar graag, doph niet alleert voor de mooie natuur, maar 't meest voor Ivatusha, een beeldschoon meisje. Deze beide jonge menschen vatten al spoedig een groote liefde voor elkaar op. Als Dimitri luitenant wordt, en naar St. Petersburg ver trekt, is de nog onverdorven jongeman in twee jaren tijd geheel aan lager wal. Wan neer de oorlog tegen Turkije uitbreekt gaat hij voor zeven jaren weg. Na deze tijd worden al de gevangenen tot deportatie ver* oordeeld, waaronder ook Katusha. Als Di mitri dit bemerkt probeert hij haar te be vrijden wat hem evenwel niet gelukt. Zij wordt veroordeeld tot dwangarbeid in Si berië. Hij volgt haar en doet alles wat hij" maar kan. Maar als hij haar ten huwelijk vraagt wijst zij hem af, omdat zij hem nog lief heeft en niet wil, dat hij zijn lot zal binden aan haar vernietigd leven. En mooie film met prachtig sterk spel. die het aanzien overwaard i9. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Lezing van den heer H. Martin. Aan de 231 vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van reproductie's in kleur, naar werken van Vincent van Gogh. De voorzatter, de heer J. A. Verhoog, opende met een welkom tot de talrijke leden en introducé's deze vergadering. Na het goedkeuren der notulen, was het woord aan den heer Herman Martin, oud- directeur van het Friesch Museum, die tot onderwerp had gekozen: „Leeren en werken van Vincent van Gogh". Spreker begon met er op te wijzen, dat dit wel een zeer moeilijk onderwerp is om te behandelen, immers, waar hij reeds vroeger had getracht te ver klaren boe men kunst leert zien, is dit nu te moeilijker bijl het werk van van Gogh, dien het niet te doen was om een juiste weergave van hetgeen hij zag en die niet vroeg of wat bij schilderde fotografisch juist was, doch die in zijn werk wist vast te leggen, wat er in zijn ziel omging. D£érom juist was htf voor velen zoo moeilik te begrijpen. Hij was een excentriek kun stenaar die heftige bestrijders vond, doch daartegenover ook dwepende aanhangers had aldus schrift ons de heer Fred. A. Wempe Sr. Vincent van Gogh was in zijn jeugd aller minst een wonderkind, want afgezien van zijn liefde voor dieren, planten en kinderen, kwam zijn teekentalent in 't geheel niet vroeg tot uiting. Na een korten tijd de dorpsschool te Kliir.dert bezocht te hebben, zien we hera op 12 jarigen leeftijd vertrekken naar de kostschool te Zevenbergen. De beroepskeuze voor Vincent was wel zeer moeilijk, doch zijn oom Vincent te Princenhage, die lid was van den Kunsthandel Coupil te Parijs, Lon den, Den Haag, bestemde hem voor dien

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1