71ïte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 November 1930 Vijfde Blad No. 21689 UIT DE RIJNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. ALPHEN. Gevonden voorwerpen. 1 zilverbon van f 2 50, 1 duimstok, 1 por- lemonnaie met inhouJ, 1 eikenhouten boom en roeiboot. Inlichtingen politiebureau Ju li anas traat. Ingevolge de desbetreffende bepalingen der politieverordening zullen de winkels canaf hedenavond tot 6 Dec. a s. in verband niet St. Nicolaas tot 's avonds 11 uur ge opend mogen zijn. o HAZERSWOUDE. GEMEENTERAAD. Besprekingen over diverse begrootingen. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Voorzitter: de burgemeester. Na opening der vergadering en gebed wer den de notulen van de voorgaande verga dering aan de orde gesteld, die na lez-ing eerden goedgekeurd. iHierna werden voor kennisgeving aange nomen enkele ingekomen stukken als het bericht betreffende de goedkeuring van de wijziging der verordening op den Districts keuringsdienst van Waren en het proces verbaal van de opneming van kas en boe ken bij den gemeente-ontvanger. Van de Gewestelijke Landstormcomnïissie ..Zuid-Holland West" te 's-Gravenhage is een verzoek ingekomen om een subsidie van f. 25. B. en W. stellen voor deze subsidie toe te staan, welke bereids op de begrooling voor 1931 is uitgetrokken. Aldus word't be sloten. Van de Burgerwadtot in de gemeente is een verzoek ingekomen om alsnog een sub sidie voor het jaar 1930 tet mogen ontvan gen, zulks als gevolg van de omstandigheid dat genoemde Burgerwacht, die sedert 1923 rustend was, weder actief is geworden en voor eendge directe uitgaven geld noodig heeft. B. en W. stellen voor een subsidie van f. 100 toe te staan. De heer J. W. van Vliet verklaart zich legen de Burgerwachten. Spreker was blij, dat het ding sliep en is er voor het te laten slapen. De heer C. Patijn bestrijdt dit. De voorzitter ziet m de Burgerwacht, welke tevens voorkomend werkt, juist een werk des vrede s. De heer D. Buitenhuis wijst er op. dat van liep aaide zijde aanleiding gegeven wordt tot het in het leven roepen van burger wachten. De heer C. Patijn vraagt of de Burger wacht nog andere baten heeft als subsidie ran de gemeente. De voorzitter antwoordt, dat het Rijk ook in de kosten bijdraagt. Met op één na algemeene stemmen wordt de door B en W. voorgestelde subsidie ver leend. Tegen was de heer J. W. van Vliet. Aan de orde van behandeling zijn de gem een tobeg rooting en de begrooting van het Waterbedrijf voor het dienstjaar 1931. De commissie, die beide begrootingen heeft onderzocht, adviseert tot vaststelling over eenkomstig de ontwerpen door B. en W. aangeboden. Bij de behandeling van de begrooting voor het Waterbedrijf vraagt de heer A. J de long of de gijdrage van Boskoop tooeneemt naarmate meerdere gemeenten door die ge meente van water worden voorzien. De voorzitter antwoordt, dat die bijdrage verband houdt met het aantal meters tweede persleiding, dat door het grondgebied dezer gemeente gelegd is. De begrooting van het Wateihedrijf wordt vastgesteld op een totaal aan baten van f. 14.350 en een totaal aan lasten dito; een totaal aan kapitaals-inkomsten v. f. 2768.85 en een totaal aan kapitaalsuitgaven tot een zelfde bedrag Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting wijst de heer C. A. van Dam er op. dat het vorig jaar voor onderhoudskosten aan de wonangen van den secretaris, de beide veldwachters en den Rijksveldwachter is uitgegeven in totaal f. 746,16. Hij vindt dat dit bedrag in verband met de huurop brengst te hoog is en dringt aan op matiging. De heer D. Buitenhuis spreekt in gelijken De voorzitter merkt op, dat tegenover die uitgaven een huuropbrengst staat van f.925 De pol i tie-woningen zijn oud en eiscben veel onderhoud, V oor de secretaris- woning is f. 192 voor onderhoud uitgetrok ken wat, de grootte van het huis in aan merking nemende, niet te veel is. De heer D. de Bruyn Yzn. merkt cp. dat ambtswoningen in het algemeen niet voor- deelig zijn, wat het onderhoud betreft. De post ioonen gemeente-weTklieden geeft den heeren C. A. van Dam en D- Buitenhuis aanleiding tot een bespreking van den nieu wen toestand die ontstaat in betrekking tot het Waterbedrijf als Van Hoff met Januari a.6. den gemeentedienst heeft verlaten. De voorzitter deelt mede. dat deze zaak nog niet definitief is geregeld, doch dat het de bedoeling is. dat het graafwerk voor het Waterbedrijf verricht wordt door één der beide gemeente-werfdieden Vroegrijk en kan Veen Het meter-opnemen en het geld op halen moet nog geregeld worden. Bij den post reinigingsdienst stellen B en W. voor de proef te nemen met het ophalen van vuilnis door de gemeente-werklieden, waartoe wordt besloten. De heer J. van Beek Szn. bespreekt de wenschelijkheid om ter hoogte van Meurs en Binnendijk een gelegenheid te maken voor het keeTen van auto's. Dit wordt door den voorzitter en den heer C. Patijn bestreden. Daar kan niet aan be gonnen worden. Op veel meer plaatsen in het Dorp zou dan zoo'n gelegenheid ge maakt moeten worden. Het hoofdstuk Onderw ijs-uitgaven geeft aanleiding aan den heer C. A. van Dam tot de vraag hoe het komt, dat de kosten per leerling van de Openbare School f. 3 'hooger zijn. De voorzitter deelt mede. dat ongeveer f. 200 meer aan onderhoud is uitgegeven aan de school. De heer C. Patijn wijst op het fatale dat die f 3 per kind oorzaak is dat de ge meente bijna f.3000.meer moet uilkee- ren aan de bijzondere scholen. De heer J. W. van Vliet vraagt bij de po9t ondersteuning aan behoeftigen of een armlastige onmiddellijk recht heeft op ondersteuning bij vestiging in de ge meente. De Voorzitter antwoordt daarop bevesti gend. De Armenwet verplicht de gemeente daartoe. Aan het einde van de behr ieling gekomen zijnde wordt de gemeenttuegroo- tiTig dienst 1931 vastgesteld op f. 151608.07 aan uitgaven en tot gelijk bedrag aan in komsten kapitaaldienst en tot gelijk bedrag aan uitgaven van genoemden dienst. Van het beduur der R.K. school in den Groenendijk is ee-n aanvrage ingekomen om gelden beschikbaar te stellen voor een nieuw lokaal en de inrichting daarvan zulks als gevolg van de uitbreiding van het aantal leerlingen. Waar de aanvrage is overeenkomstig de Lager Onderwijswet stellen B. en W. voor deze in te willigen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor in de verordening tot het heffen van rechters voor het voltrek ken van huwelijken eenige wijziging te brengen en wel in de uren namelijk dat een recht van f. 10 betaald wordt voor het voltrekken van een huwelijk tusschen des voormiddags acht uur en des namiddags twee uur, een recht van f- 20 van des ■namiddags twee tot vier uur en een recht van f. 25 op de overige uren. Hiermede wordt aan hen die f. 20 en f. 25 te hoog vinden tegemoet, gekomen. De Roomsch Katholieken kunnen dan zonder veel kosten op denzelfden dag in het Raadhuis en in de kerk trouwen en de Protestanten onder vinden niet zooveel last van den zomertijd, Na eenige bespreking met algemeene stemmen aldus besloten. Op voorstel van B. en W. worden enkele wijzigingen gebracht in de begrooting dienst 1930. Ten slotte stellen B. en W. voor de voor waarden waarop het vorig jaar met de Vereen. „Werkverschaffing" een accoord getroffen is te handhaven. Aldus besloten. Van de rondvraag wordt geen gebruik ge maakt. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. Chr. Jong.-Veieeniging „Eere zij God". Op uitnoodiging van de Chr. Jong.-Ver. „Eere zij God", tirad dezer dagen in het iokaal „Salvatori" op, ds. Van Apeldoorn van Leiden met als onderwerp: „De jonge Samuel". Naar aanleiding van 1 Sa-m. 3:1, ontvouwde spreker verschillende gedachten en bepaalde zijn aandachtig gehoor bij den tijd, waarin hij leefde, de persoon, welke hij diende er bij datgene wat hij id de om geving van Silo zag. In verband hiermede wees spreker inzonderheid den jongeren op de gevaren van onzen tijd n.l. het opgaan in den dienst deT wereld, en wekte op tot gehoorzaamheid aan ouders, en allen, die met gezag door God zijD bekleed. Met een ernstig woord vermaande spreker de ouders, en wekte hen op l'»t getrouwheid in het belijden als voorbeeld voor de jon geren tot het. vormen van een muur rond om hen, daar zij geen verkeerde dingen behooren te zien in het gezinsleven. Ten slotte wees spreker op Christus Jezus als de eenige Bron van kracht, om staande to blijven en sterk te zijn te raidden van de gevaren en moeilijkheden des levens. De leerzame lezing werd met belangstelling door de vele aanwezigen gevolgd. Aangereden. Een dochtertje van A. de E. werd aange reden door een wielrijder waardoor het kind aan het hoofd werd verwond, waardoor ge neeskundige hulp door dr. Zoete moest wor den verleend. Bij de gehouden verkiezing voor 2 no tabelen der Ned.-Herv. Kerk is de heer H. J. J. Voet* herkozen. Aangezien op de nee- ren G. van Klaveren Azn. en A. v. d. Vaart evenveel stemmen werden uitgebracht (n.l. 144) zal tusschen deze heeren een herstem ming moeten plaats hebben. o KOUDEKERK. Jaarverg. Ger. Meisjesver. „Maria-Martha". De Geref Meisjesvereeniging Maria- Martha" hield haar jaarvergadering op de bovenzaal van het café De Bruin. De presidente mej. B. Wille opende den avond, waarna een schriftgedeelte werd ge lezen. Naar aanleiding daarvan leverde mej. Haspers eeD keurig uitgewerkt opstel over Esther; eveneens werd een mooi over zicht gegeven over het Zendingswerk op Java, door mej. C. van Dokkum. Voor aangename afwisseling was gezorgd. Keurige tableaux en een schimmenspel trok ken bijzonder de aandacht. Afgevaardigden van kerkeraad, Oudervereeniging, Ring Lei den van Meisjesvereenigingen en Jongel.- en Knapenvereeniging voerden het woord, terwijl een collecte voor de Zending ruim f 18 opbracht. Het Samenzijn, dat een ge zellig karakter droeg, werd met dankzeg ging beëindigd door den heer N. Francken. Burgerlijke Stand GéborenNicolaas, z. v. A. Goudkuil en C. J- de Jong. o NOORDEN. Tooneelnitvoering. De R.-K. Toon eelvereeniging „St. Ceci lia gaf io de 8t. Franciscuszaal voor haar leden en donateurs een tweetal goedge slaagde uitvoeringen. Opgevoerd werden een blijspel in -4 bedrij ven, genaamd ,.Het kostbare Leven" en een komisch duet. Het waTen een paar gezellige avonden, waarop de club met voldoening kan terug zien. Diefstal. Bij den caféhouder van T. alhier, is gis ternacht door ongenoode bezoekers het eendenhok nagezien. Een 7-tal eenden wordt vermist. Bij de politie is hiervan a-angifte gedaan, die een onderzoek naar de(n) da der (s) instelt. Tot hulpbesteller aan het hulppost kantoor alhier is benoemd J. A. van den Helder, alhier. NIEUWVEEN. Tentoonstelling van „Helpt Elkander". In het onthoudersgebouw werd de ,,Kom maar kijken dag" geopend. Het doel van dien dag is om goederen tentoon te stellen, vervaardigd door de Ned. Herv. Naaivereeniging „Helpt Elkander", welke verdeeld worden onder behoeftigen. De burgemeester, de heer J. W. Geesink, sprak de openingsrede uit en bracht dank aan ds. M. C. v. Wij he en zijn echtgenooie, aan de dames yan de krans Helpt Elkan der" voor haar krachtdadige hulp. Na deze rede werd een lied gezongen door het koor van de dameskrans. Wat er uitgestald was, bleek inderdaad prachtig te zijn. o RIJNZATERWOUDE. Vergadering „Onderling Hulpbetoon". De ver. „Onderling Hulpbetoon", aangeslo ten bij de Z.-H. Ver. „Heft Groene Kruis" len hui-ze van den heer J. W. de Boer haaT 25ste jaarvergadering. De opkomst was goed te noemen. De heer P. J. Janssen, secretaris der Vereeniging opende te zeven uur de ver gadering en heette allen van harte wel kom. Wegens omstandigheden was er het afgeloopen jaar geen jaarvergadering ge houden, zoodat de notulen welke voorgele zen werden welke het 23e dienstjaar be troffen. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den heer A. de Kroes, dat hij wegens drukke werkzaamheden zich genoodzaakt ziet als voorzitter te bedanken. Idem van den heer P. Mokkenstorm. die bedankte als bestuurslid. Hierna bracht de Secretaris een keurig jaarverslag uit, waar uit bleek het veelvuldig gebruik van het aanwezige materiaal. De secretaris besloot met den wensch dat „Onderling Hulpbe toon" mag blijven groeien en bloeien. Uit dit verslag bleek o.a. dat de Vereen, thans 125 leden -telt. Hierna volgde ver slag van dén Penningmeester waaruit bleek dal de vereen, 'zich financieel goed bewe gen kan. Het batig slot bedroeg f. 177.37. Dan volgde vaststelling van de begrooting voor het komende dienstjaar. Deze werden in inkomsten en uitgaven vastgesteld tot een bedrag van f. 349.37. Voor aankoop van verplegingsmateriaal werd een bedrag van f. 259.47 uitgetrokken. Voorts was er een spaarbankboekje met f. 213.45. Vervolgens bracht de afgevaardigde naar de Algemeene vergadering van het Groene Kruis de heer Compeer een uitgebreid ver slag uit. dat onder applaus werd aanvaard Uit het verslag van de Commissie van Con trole over de magazijn-goederen bleek, dat behoudens eenige reparaties de goederen in orde waren. Aan eenige opmerkingen van deze Commissie zal door het bestuur worden tc-gemoet gekomen. De heer Compeer werd bij acclamatie als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering benoemd. Hierna volgde stemming voor twee af tredende bestuursleden. Aftredend waren de heeren P. J Janssen en J. Rosenboom. Beide werden met bijna algemeene stemmen her kozen. De heer Jansen nam zijn benoe ming aan, de heer Rosenboom, niet Ier ver gadering aanwezig zal met zijn benoeming in kennis worden gesteld. Dan was aan de orde verkiezing van twee bestuursleden, va cature A. de Kroe en P. Mokkenstorm. Bij de eerste vrije stemming werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer G. Eikelenboom, bij de tweede stemming tusschen de heeren Dorrepaal, Blaazer en P. Jansen, kreeg de heer Dorrepaal verre weg de meeste stemmen, zoodat deze ge kozen was. Beide heen n namen hunne benoeming aan. Wat de heer Eikelenboom betreft, deze is voor de Vereen, geen on bekende. De heer Eikelenboom is n.l. jaren voorzitter van Onderling Hulpbetoon ge weest, doch moest toen wegens gezond heidsredenen bedanken. De heer Eikelen boom heeft de Vereeniging destijds tot een zeer hoog peil opgevoerd Wij wenschen de vereeniging met deze beide krachtige be stuursleden alle goeds toe. Hierna volgde de rondvraag. De heer Compeer maakte van de rondvraag gebruik om de heeren P. van der Meer en A. Kiebert welke nu 25 jaar in het bestuur zitting hebben te danken, voor al hetgeen zij voor de vereeniging gedaan hebben. De heer van der Meer dankte den heer Compeer voor zijn waardeerende woorden. Hierna sloot de Voorzitter onder dank voor de aangename discussies deze vergadering. TER-AAR. Piopaganda-avond Volksonderwijs. De afdeeling van Volksonderwijs alhier, hield ïd café ,,'t Centrum" een propagan- avond. De voorzitter, de heer P. Kroon sprak een openingswoord, waarop de zang- vereeniging „Z.A.V.O.T.A." het bondslied „Maak Front" ten gehoore bracht. Hierna hield do voorzitter oen toespraak, waarin hij de tegenwoordige toestanden op onderwijsgebied schetste en o.a. wees op de hooge kosten aan schoolbouw enz. uitge geven. Spr. besloot met er op te wijzen dat de O. L. school liefde tot den mede- mensch kweekt, wat thans, nu de partij strijd hoogtij viert, dringend noodig is. Nog eenige zangnummers werden hierna uitgevoerd. Een opgevoerd tooneelstukje „De stille kracht" getiteld, bleek goed ingestudeerd te zijn en oogstte een welverdiend applaus. Nog volgcfcen eenige gedichten en twee zangnummers, waarop te circa middernacht de voorzitter alle medewerkenden dankte voor hun toewijding en de vergadering sloot. ZEVENHC /EN. GEMEENTERAAD. Vergunningen De waterleiding. De Belasting. In de gehouden raadszitting waarbjj alle leden tegenwoordig waren, geschiedde door den voorzitter mededetling van G?d. Staten van goedkeuring besluit verkoop van 2 lo kalen der gemeenschappelijke O. L. S. te Noorden. Idem goedkeuring op de begroo- tingswijziging van 9 Sept. 1.1. en van Ged. Staten weder voor twee vrijstellingen van het geven van het vaklichamelijke oefening aan de 0. L. S. alhier. Door de Kroon is overeenkomstig eei verzoek bepaald, dat vanaf 1 Jan. a.s. het getal vergunningen ingevolge de Drankwet drie zal bedragen. Van de waterleiding „De elf gemeenten" is bericht ingekomen, dat het kapitaal is gestort, een algem. en dage- Iqkscb bestuur zrjta gekozen, de stichting is dus geformeerd. De commissie tot wering van schoolverzuim heeft in verband met het groot aantal vergaderingen, dat zij de laatste jaren heeft te houden, verzocht om verhooging van presentiegeld, tot heden is dit f. 30.per jaar voor alle leden te zamen. B. en W. stellen voor, dit met ingang van 1 Jan. a.s. vast te stellen op f. 1. per lid en per vergadering, aldus besloten. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek der Nederl. Heide-Mij. om als lid toe te treden. De voorzitter deelt mede, dat in verband met het in de vorige vergadering besprokene omtrent het onderhoud der straat in het Noordeind reeds opgedragen is. de allernoodzakelijkste reparatie te doen uit voeren. Voorst besloot de raad geen opcenten op de fondsbelasting te heffen, en de vast recht. bedragen van het Electr-bedrijf be langrijk te verlagen. o ZWAMMERDAM. De nieuwe begraafplaats. In den aanleg van de nieuwe algemeene begraafplaats achter het station alhier is een ernstige stagnatie gekomen, doordat de weg waarlangs het zandvervoer plaats heeft door de aanhoudende regens in zulk een toestand is, dat de weg niet meer bereden kan worden en de bouw daardoor tijdelijk gestaakt is, waardoor de opening der be graafplaats op Woensdag 3 December a.s. niet plaats kan hebben. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Jan, z. v. Cornelia Jan van Zijl en Adriana Hoogcndoom. Jo hanna Christina, d. v. Karei Koren en Maria Elisabeth Nieuwpoort. Anthonius Gerardus, z. v. Hendrik Voordouw en Mar tina Antonia vaji Gemert. Jannigje, d. v. Cornelis Doornekamp en Matje Zuidam. Ondertrouwd: Marius Jacob Beunder jm. 26 j. en Cornelia Adriama Poot, jd. 25 j., te Bodegraven. Bij gelegenheid van den dankstond voor het gewa3 werd in de Geref. Kerk alhier een collecte gehouden voor het nog bestaande tekort op den bouw vari de nieuwe pastorie, welke f. 390 opbracht. Met do opbrengst van de in dit voorjaar voor hetzelfde doel gehouden collecte van f. 680 is thans het tekort nagenoeg geheel gedekt. Op een nog nader te bepalen dag. zal in deze gemeente gelegenheid worden ge geven, tot kostelooze vaccinatie door de gemeente-geneesheeren F. Schreuder Jr., A. W. van Beek en J. Batelaan. Zij die hiervan gebruik wenschen te ma ken, moeten zich vóór Dinsdag 2 Dec. a.s. tor gemeente-secretarie opgeven. D« voornaamste voorwaarden waaraan inrichting van woonkamers voor het kweeken van planten meet voldoen. Voor men zich toelegt op het kweeken van planten binnenshuis, moet men zich eerst ervan overtuigen of de kamer zoo danig gelegen is, dat zjj de noodzakelijkste levensvoorwaarden aan de op te nemen plan ten in voldoende mate verschaft. Onze woonkamers zijn gewoonlijk te be- bageltjk warm en minder voor duurzaam ver blijf van inheemsche planten geschikt. De inheemsche planten vereischen een tempera tuur tusschen 41 en 62 gr. F., een tempe ratuur die overeenkomt met de warmte in gematigde kassen. (Lager dan 41 gr. mag de temperatuur niet komen). Men kan dus inheemsche planten niet met succes in een kamer kweeken. Toch wordt dikwijls ver wacht dat een warmtegraad van 60 tot 70 gTader F. de met de menschen mede-inw<v nende planten verdragen kunnen zonder maar eenigermate in hun normalen groei en hun ontwikkeling gestoord te worden. Zonder stoornis in deq groei kunnen slechts planten uit de warme streken in de kamer opge nomen worden omdat deze door hun natuur lijk-» geaardheid niet alleen een hoogen warmtegraad verdragen, maar dien ook als een bepaalde levensvoorwaarde eischen. Ech ter speelt dan de vochtigheidsgraad een groote rol. De planten uit warme streken die de kamers ook gedurende hun groei kunnen versieren geven ook minder zorg. De in heemsche planien, die uit de kassen naar de kamer worden gebracht zijn siechts ver sieringen van korten t\jd, omdat de hooge kamexwarmte voor haar nadeelig is. daar zq tot vervroegd© en overhaaste levensver richtingen opgewekt worden, wat in geen geval een gezonden toestand teweeg brengt. Daar het leven en gedijen van elke plant afhankelijk is van het toetreden van licht, zoo moet in de woonkamer of de plaats die voor het herbergen van planten bestemd is, genoegzaam licht kunnen toetreden. De behoefte aan licht is kleiner of grooter, al naar den toestand waarin de plant zich bevindt. Bevindt de plant zich in een tijdperk van rust d.w.z. heeft zij haar groei geëindigd, zoo treedt een schijnbare stilstand van den groei in, gedurende welken de briioefte aan licht geringer is. Groeit evenw ""cle plant, maakt zij nieuwe bladeren, v. ngen zich de scheuten, vertoonen zich de bloemknoppen bfeken deze open, in 't kort; ontvouwt zich in alles een voortstrevend leven, zoo is de behoefte aan licht in hooge mate gestegen, en daarin moet voorzien worden. Daarom moet de woonkamer of bloeraen- kam.er, als wij dien naam gebruiken mogen zoo ingericht zijn, dat naar behoefte zoo veel mogelijk licht kan binnendringen. De kamer moet van hooge vensters voorzien zijn, waardoor de uiterste hoeken der stand plaats verlicht kunnen worden. Dit wordt vooral begunstigd door een ligging v elke d« hemelstreken Zuidoost. Zuid tot Zuidwest omvat. Het voordeeligst zijn hoekkamers, die aan twee zijden ramen hebben en het licht in ruime mate laten toestroomen. Een ge lijke werking hebben erker-achtige uitbou wen. Wanneer deze naar binnen door een deur of door een voorhangsel afgesloten kunnen worden, zoo bieden zij de beste gelegenheid- voor het kweeken van planten aan. daar dan aan de behoefte aan warmte en licht in ieder opzicht voldaan kan worden. Ook is het aan te bevelen, het venster van de bloemenkamer niet van donkere gordijnen te voorzien, want hoe dunner en lichter het weefsel is, hoe meer het licht toetreden kan. Er valt nog op te merken, dat onder licht wordt verstaan het daglicht zonals bij wol- kenloozon hemel, dus zonder directe inwer king van de zonnestralen, door de vensters de ruimte verlicht. Buiten warmte en licht is ook de behoefte aan lucht in acht te nemen. Kan al het toetreden van versche lucht en de daarmede verbonden ver- versching van lucht in de kamer voor de planten in rustenden toestand geringer zijn des te grooter is de behoefte van lucht- verversching bij groeiende en vooral b$ bloeiende planten. Het laat zich niet looche nen, dat zelfs bij luchtdicht gesloten ven ster' het -voortdurend binnendringen van versche lucht niet uitgesloten is doch het heeft niet in die mate plaats als voor het welzijn der planten noodig is. Aan de be hoefte die menschen aan versche lucht stel len kan weliswaar in vertrekken zonder planten door het openen van vensters te allen tijde voldaan worden, in kamers met planten zou deze handeling evenwel het na deel opleveren, dat de ongehinderd binnen- stroomende koude lucht aan de aan warme temperatuur gewende planten, hoogst scha delijk kan worden en dus op iedere wijze tegen plotselinge afkoeling beschut moeten worden. Om die reden mag men bü erg koud weer het venster in de nabijheid der planten niet openen. Het verstandigst han delt men door de bloemenkamer geheel te sluiten, een naast gelegen kamer rijkelijk te luchten en dan nadat de binnengelaten luebt goed doorwarmd is, de eerste te openen en zoo door de deur, de gezuiverde en verwarmde lucht te laten toetreden. Aan te bevelen is een ruit van het raam in de nabijheid der planten beweegbaar te maken, opdat deze bij uiterst zacht en winderig weer geopend kan worden. In zulk een geval mag dan geen ander venster van de kamer geopend worden zoodat er geen tocht kan ontstaan die uiterst nadeelig is en op alle mogelijke wijlze vermeden moet worden. In kamers waar centrale verwarming aan wezig is. moet gedacht worden aan de intens droge .atmosfeer die centrale verwarming verwekt. Het v.t.t.t. toelaten van versche voch tige buitenlucht is in op deze wijve ver warmde kamers een nog grootere nood zakelijkheid. Indirecte luchting moet dan meermalen daags worden toegepast, doch bovendien zal men oomerken dat het begieten der planten veelvuldiger moet plaats hebben om de groote verdamping van het water in de aarde aan te vullen. Als aldus voor warmte, licht, lucht en vochtigheidsgraad als de voornaamste be hoeften is gezorgd, zijn er nog schadelijke invloeden als stof, rook en gas af te wenden. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan en toch kan het bjj eenige oplettendheid geschieden. Kamerplanten verdragen geen gaslicht. Bfi de vensters worden de planten gezet die het meeste behoefte aan licht hebben. Verder van de vensters afgelegen ruimten zrjn bestemd voor de minder gevoelige soor ten, waaronder die met harde of leder achtige bladeren, zoogenaamde bladplanten, gerekend kunnen worden. Hier is de nlaats erop te wrizen, dat het houden van planten in de woonkamer, behalve dat zn de gezellig heid verhoogen ook dienstbaar voor de ge zondheid der bewoners is. omdat planten de voor menschen zoo nnodi<rp zuurstof afstaan. Voor het rangschikken der nlanten ce- bruike men bloembakken, bloementafels. Hooge breede vensters, met vensterbanken bieden een rnke geWenheid aan voor het plaatsen. Mer. zorge steeds, dat de geheel o riant door telkens draaien overal licht krijgt. Dubbele vensters bieden in de danrtus- Fclmngelegen ruimten, voor het kw^eken van nlarinn een voorfr©"p|^ke risahs. daar licht, lucht ep wurmfe naar behoefte hrimnden en de «sdeellge invloeden der kamer zooals stof, rook, droge lucht afgesloten zijn.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 17