STOFFEN GERZON KERSTREIS PARIJS f.75.- WOLLEN Bezoekt deWaschdemonstratie WANNEER U ROOKWORST GERRUIKT SUKKEL NIET LANGER Nuttig Sint Nicolaas-Geschenk! NEDERLANDSCHE CHAUFFEURSSCHOOL E. VOCKING KOPER- WERKEN Een Apperaat, dat Bleekt, Wascht en Spoelt LAND- EN TUINBOUW. VARIA. VOETLIJDERS! GELDERSCHE ROOKWORST VAN STEGEMAN Co. - DEVENTER. BIJZONDERE VERKOOP Nog gedurende eenige dagen geven wij wegens vernieuwing en verandering onzer magazijnen de volgende kortingen op: Tafelzilver25% Zilveren Lepels en Vorken. 20% Gouden Werken25% Trouw- en Verlovingsringen 15% Kristal met Zilver gemonteerd 30% STEMKAMER - STADSGEHOORZAAL anderen o.a. Vuursleeg en Smalle Weg. Door den heer J. P. Segers werden enkele wijzigingen ingediend. B. en W. adviseerden de oude namen te blijvejj handhaven. Weth. Warmerdam wil gaarne aan de be kende figuren uit de gemeente, die zich bij hun leven verdienstelijk hebben gemaakt denken. De heer v. Resteren is het hier ook mede eens. Hij stelt voor de Vuursleeg te her- dcopen in Jacobus Riggelstraat. De heer A. H. Schrama wil er Weth. Riggelstraat van maken. De heer Sobels is er tegen uit his torische overwegingen. Ook de Burgemeester wil de historische namen behouden. Even eens de heer Lapgeveld. De heer Verduyn wil de namen door den hepr Segers (Vier- steegh en Brouckweg) behouden. Besloten wordt de Vuursteeg-naam te handhaven en Smalle weg Broekweg te noemen. De oud- Wethouders, enz. bij de nieuwe wijken te gedenken. 4. Beharding achterwegen. Het ligt in de bedoeling voor a s. werk verschaffing de Akervoordelaan en de L/Oos- terweg vanaf Hillegom tot Stationsweg van een Termac-wegdek te voorzien. Een be drag van ruim f. 40.000 zal dit kosten, tn dit bedrag is f. 9000.voor werkverschaf fing begrepen. De heer Segers is dankbaar voor de wijze van werkverschaffing, zooals die hier ge vonden wordt. Hij wil echter de zaak naar de Wegencommissie verwijzen om te laten onderzoeken wat beter is klinkerbestrating of Termac. De heer Verduyn wil de zaak niet naar de Commissie verwijzen. De heer v. Res teren zegt dat bij bestrating der Stations weg niet een soort steenen is gebruikt waar door er weer sporen komen. In de Spekke- laan is één soort gebruikt en de straat is prachtig. De wegencommissie i9 voor Termac- wegen. waartoe besloten wordt. 5. Loonen en wedden Gemeentepersoneel. Enkele wijzigingen, hoofdzakelijk verhoo- fcingen worden voorgesteld. Een voordeel mag genoemd worden dat thans een vaste loonschaal is aangelegd. De heer Noorlandt brengt hiervoor dank. Hij vindt het echter jammer dat de loonen op het hoogst gesteld zijn, alle perspectief is nu weg. Hij dient een amendement in om niet eerst bij het 4e kind doch bij het 3e kind de kindertoeslag te doen aanvangen. Hij wil tevens het loon van Mej. Schrama met f. 2.verhoogen. De heer A. Th. v. Resteren wil voor den heer Bon ook een verhooging van f. 1. per week. De heer J. P. Segers is momen teel tegen iedere salaris-verhooging. gezien de crisis die wordt doorgemaakt. Het index cijfer laat geen loonsverhooging toe. Het is thans ongemotiveerd. De heer v. Resteren bestrijdt dit Hij vindt het niet juist. Even eens de heer A. H. Schrama. De heeren Verduyn en Warmerdam voeren ook nog 't woord over de loonsverhoogingen Verduyn wil verhooging van f. t.abso luut niet meer. Weth. Warmerdam voert het pleit voor invoering der loonschaal. Wan neer wij bij het 4e kind toeslag geven ma ken wij een uitstekend figuur tegenover an dere gemeenten Er zijn 1000 gemeenten die dit. in 't geheel niet geven. De heer Langeveld wil wel kindertoeslag, in ruime mate. Wanneer andere gemeenten dil niet doen dan zijn zij in gebreke. Betreffende de heer Bon zal de zaak on derzocht worden. De heer Noorlandt wil beslist verhooging. De loonen zijn niet hoog. Laten de niet- arbeidende raadsleden maar eens bij hun vrouwen informeeren wat een loon van b.v. f. 38.beteekent. Dat valt niet mee. Weth. Warmerdam toont aan dat er wel degelijk van malaise in onze streek kan worden ges«proken. Mej. Schrama krijgt f. 8Het volgende jaar wordl de kindertoeslag nader behan deld. (Slot volgt Nieuwe telefonische aansluitingen. No 905 A. v. d. Burg. Lisse; No. 4699 A. v. d. Geest, Sassenheim; No. 4701 A. L. Verhoog. Gem. Opz. Sassenheim. No. 6044 J de Jong, Noord w bout; No. 4697 J. H. Res Sassenheim; No. 4700 D. Seydell, Sassen heim, No. 4696 Speelman, SassenheimNo. 2707 J. Spijker, Hillegom-, No. 4535 Fa. Zon neveld, Sassenheun: No. 4698 P. C de Zwart. Sassenheim: No. 4449 N.Y Gebrs. Zonneveld, Sassenheim. Schooljubileum. In de eerste week van December zal het 25-jarig jubileum der Chr. School a. d. Schoolstraat herdacht worden. NOORDWITK. Gemeenteraad uitgesteld. De vergadering van den Raad dezer ge meente welke hedenmiddag zou plaats vin den is uitgesteld tot Morgen. Woensdag 19 November des namiddags, te 2 uur. Dieven aan het weik. Tijdens den voor den nachtrust bestemden tijd hebben onbevoegden door het open schuiven van een raam zich toegang ver schaft lot het kantoor van een alhier ge vestigde wasscherij. Een bedrag van pl.m. f. 25.werd ontvreemd. De Politie stelt een onderzoek in. Schoorsteenbrand. In de woning van den heer W. is een schoorsteenbrand uitgebroken. De bewo ners gelukte hel den brand met water te blusschen. Aan het meubilair en het behang sel werd eenige schade aangericht, wal door de verzekering wordt gedekt. Bij een inge steld onderzoek is gebleken d»t de oorzaak van dezen brand te wijten is aan een hoe veelheid roet, dat zich in de schoorsteen bevond. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweede helft der maand October. Brieven Binnenland. Braun Elia, Maastricht; Katholieke Illustratie, Haarlem; Kempenaar N.. den Haag. Brieven Buitenland. Wiesehahn H., Os- na bruck. Briefkaarten Buitenland. Handwerk A. Newyork; Nancy Root Hanes, idem. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Bij de Politie werd aangifte gedaan van vernieling van een lantaarnruit van. den vuurtoren aldaar welke zeer waarschijn, lijk is veroorzaakt door hel afschieten van ëen kogel uit een vuurwapen. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWITKERHOUT. Doodelijke aanrijding. Gisteravond is alhier de 58-j. timmerman G. B. uit Hillegom, aangereden door een vrachtauto van de firma G., bestuurd door den heer B. Dr. Versluijs verleende genees kundige hulp, waarna de aangeredene, die ernstig verwond was, naar bet Acad Zie kenhuis te Leiden werd getransporteerd. Bii aankomst bleek hij echter reeds te zijn overleden. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabebh Maria. d. van Jaco bus G. Duivenvoorden en Johanna Bakker Johannes Jacobus Petrus, z. van Cornells Geerlings en van Huberla E. Hcddes AdriaTia. Maria Johanna, d. van Petrus W. Heemskerk en van Catharina M. Mooijman Hendrica Maria, d. van Johannes Gies- bergen en van Cornelia M. van de Water Petrus Cornelis Adrianus, z. van Adrianus A. M. van Emmerik en van Catharina M. van den Berg Emmigje Clasina, d van Leendert Driebergen en van Emmigje C. van Tilburg Theodorus Wilhelmus Hendrikus z. van Henncus Theodorus Turnhout en van Ant. Burgmeijer Overleden: August F. C. Heitmeier, 76 jr. te Amsterdam. Getrouwd Wilhelmus de Groot, 24 j on Maria P. van der K'lugt, 22 j. Gornelis Leon, de Haas. 29 j en Jacoba Gerarda Berg 29 j Ondertrouwd: Adrianus Jacobus Andreas Baatsen, 27 j. en Johanna Margaretba van der Ploeg. 24 j Johannes van der Slot, 2S j. en Wilhelmina Alida Vrolijk, 25 j Lambertus Ludovicus van den Bereken 27 j. en Anna Engelberta van Noort, 22 j Johannes de Groot. 28 j en Jacoba van Stijn. 23 j. Tot hoofd der Chr Herv. School is benoemd de heer J P. Arends. onderwijzer te IJmuiden. RITNSBURG. Een merkwaardig transport. Een niet alledaagsch transport had alhier in den nacht van Zondag op Maandag plaats. Het Clubgebouw van de Rijnsburgsche Voetbalvereniging ..Rijnsburgsche Boys" moest in zijn geheel van den Almondeweg worden overgebracht naar het nieuwe terrein aan den Voorhouterweg. Dat dit geen Klein karweitje was, blijkt wel uit het feit. dat er zes paarden noodig waren, om het ge vaarte te sleepen, rijden ging niet Boven dien is de Voorhputerweg zeer slecht Het werk werd uitgevoerd door Gebr. Zandbergen, die hun goeden naam als trans porteur eer aan deden. VOORSCHOTEN. Autobotsing. Gistermiddag omstreeks haifzes kwam op den Rijksstraatweg onder deze gemeente nabij de grens een ernstig ongeval voor. Tengevolge van de gladheid van den weg en door verblinding van een derden auto botsten daar ter plaatse de vrachtauto van den poelier v. H. komende uit den Haag en een Chandler, komende van de Haagsc'ne Schouw, tegen elkaar. In den personen-auto waren een heer en een dame gezeten, waar van de laatste een hoofdwonde bekwam. De chauffeur van den vrachtauto werd zeer ern stig aan het gelaat gewond. Door den vracht rijder K. te Wassenaar werd een noodver band aangelegd, waarna.dr. Baart de la Faille de dame in zijn auto piedenam, terwfrl de chauffeur van den vrachtauto per auto naar het Academisch Ziftketihuis te Leiden is overgebracht. Daar de politie van Voorschoten op zich liet wachten, nam de Wassenaarsche politie, die evenals dr. Baart de la Faille zeer spoedig ter plaatse was, de noodige maat regelen. Beidf* auto's werden zoo goed als geheei vernield. WARMOND. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is benoemd tot veldwachter van deze gemeente, de heer N. van der Krogt, agent le klasse te Delft, met ingang van 1 December a.s. WASSENAAR. De R.K. psychiatrisch-nemologische kliniek afd. v. d. St. Jacobus-stichting alhier is door den Minister v. Bmnenlandsche Zaken aangewezen als geschikt zijnde voor dc psychiatrische behandeling en bijzondere verpleging van armen, als bedoeld in art. 39 derde lid der Armenwel. ZOETERWOUDE. Aanbesteding. Hedenmorgen is door B en W. publiek aanbesteed hel verstrarten van den Vrou wen weg. Er waren 14 gegadigden. De [hoogste de heer Snoeker te Leiden, f. 1500; laagste inschrijvers Gebrs. Van Vliet, Aar- lande rveen, f. 950. De gunning is aangehouden. Burgerlijke Stand. GeborenWillem Jacob, Z. van A. C. Hendrik sen en A. van Beveren Maria Theodora Johanna. D van L. A. Zandbergen en C. M. van Veen Theodorus Leonardos, Z. van W. J. van Niekerk en J. A. F. de Haas. Overleden: Gornelis Dolle 64 j., echtge noot van Cornelia de Roos. PLUIMVEE. Sprokkels nit de praktijk. Klke hoenderhouder die het goed meeat niet zijn bedrijf en daarvan het grootst mogeljik voordeel wenscht te trekk.n. heelt in de afgeloopen maanden eene groote op ruiming gehouden onder zijn© hoenders en is daarmede nog doende. Opgeruimd moeten thans zijn: 1, alle kui kens welke niet zonder stoornis zijn opge voed en derhalve niet op tijd krachtig ont wikkeld konden zon; 2. alle hennen, welke alleen gehouden werden voor de eierpro- ductie. Aan de beurt van opruiming komen thans: do jonge hennen, welke op den. door den hoenderhouder vast te stellen datum, nog niet aan den leg zijn. In hoenderbedrjjven alwaar nog niet lang gefokt werd op ras zuiverheid en verhoogden leg. stelle men als datum bijv. 15 November; in andere be drijven 1 November of 15 October of 1 October. De jonge hennen, welke op den vastgestel de n datum niet aan den leg zjjn, worden alsdan vetgemest en zullen als poulardes een goeden prijs opbrengen. Daarna komen aan de beurt de hennen aangehouden voor de fokkerjj, welke thans in den rui zijn. Zij moeten thans een weinig vertroeteld worden, om ze goed en vlug door den rui te helpen. Is de rui achter den rug, dan worden zij gedurende de rustperiode op ontlerhoudsvoer geplaatst, At gaandeweg zijn er wellicht reeds exemplaren aan te wijzen, die voor de teelt niet meer geschikt zullen worden. Zulke exemplaren kunnen derhalve reeds dadelijk opgeruimd worden. De overige fokhennen worden in het begin van het volgend jaar stuk voor stuk aan een gestreng onderzoek onderworpen. De niet goedgekeurde hennen worden 3lsdan eveneens vetgemest en als soepkippen afge slacht en verkocht. De opruiming door afslachting dient om verschillende redenen te geschieden. »:a. omdat die hoenders met het oog op den leg en de teelt minderwaardige dieren zijn en aangezien ieder hoenderhouder moet mede werken om het peil van den hoenderstapel in ons land te verhoogen, moeten zulke dieren tijdig vetgemest en afgeslacht worden, te meer daar op die wijze toch nog een goeden prijs verkregen wordt. Het opruimen op een andere wijze is niet goed te keuren. De hoenderhouder ruimt die dieren op. omdat zij niet aan de eischen voldoen. Die eischen zijn voor andere hoen derhouders volstrekt niet anders. Ervaren hoenderhouders koopen zulke dieren niet; vermoedelii'k komen zij dan in handen van onervaren personen, welke voor het eerst hoenders gaan houden. Daarmede wordt noch aan zulke personen noch aan de hoender teelt een dienst bewezen. Aan zulke per sonen worden alle verwachtingen den bodem ingeslagen en illusieën ontnomen, waardoor vermoedelijk al dadelijk zulke personen de lust benomen wordt verder hoenders te houden. NERO 'N VRIEND DER ARMEN. Arthur Weigaïl heeft een nieuwe biografie van <len Romeinsohen keizer Nero gesdhre- ven, die om de ideéen, die er in verwerkt zijn. veel belangstelling wekt. Hij deelt o.a. het volgende mee: ,,Dc onbevooroordeelde geschiedschrijver vindt overal niet le weerspreken bewijzen v.m Nero's groole populariteit. Hel is een vastslaan feil. dat hij dc eerste eeuwen na zijn dood door velen beschouwd werd als een heldenfiguur, een vriend der armen, eon keizer, die tevens een groot kunstenaar was. De smaad, dien de overlevering op Nero werpt, is sinds lang critisch beoor deeld en men weel nu. dat hij gedurende het grootste deel van zijn leven zijn volk met bekwaamheid en toewijding gediend heeft en minstens vijf jaar lang de beste belheerder van het Rorneinsehe Keizerrijk was. die er ooit beslaan heeft. Tevens is gebleken, dat hij bij een groolen brand tc Rome al het mogelijke heeft gedaan om de uiübreiding van den brand tegen te gaan en de dakloozen en gewonden te helpen. Met zijn licht ontvlambaar gemoed, zijn sierke emoties, zijn blozende, knappe ge zicht. zijn ijzeren gezontNieid en zijn roode haar. dal de tlalianen van alle tijden zoo bewonderd hebben, was Nero een bijzonder aantrekkelijke persoonlijkheid. In zijn jeugd had hij vele vrienden. Hij kon onge lood ijk hard werken en voelde een oprechte belangstelling voor alle kunsten en weten schappen. Hij bdhoorde in onze gedachten te leven als een van de inleressantste histori sche figuren. Daarmee zijn zijn misdaden echter niet good te praten. De schrijver tracht b.v. wel den moord op zijn moeder minder stuitend te doen schijnen door hem voor te stellen als een politieke noodzakelijkheid en het voor te stellen alsof Nero nog buitengewoon zachtzinnig was door hel moordplan zoo te maken, dat zijn moeder niet te weten kon komen, dal haar eigen zoon de opdracht tot den moord had gegeven. PIANO EN GUITAAR. Jacob Kirckman, die het to Londen be staande huis Kirckman en Son vestigde, zag tot zijn groot verdriet, dat de piano of harpsikoord, waarvan hij in die dagen bijna de eenige fabrikant was, verdrongen werd door do meer in de mode zijnde gui- laar. Daarom bedacht hij de volgende list: Hij kocht een aantal der bedoelde snaarinstrumenten op en gaf ze ten ge schenke aan de bloemenmeisjes en de lied jeszangers op straat, lerwijl hij hun tege- lijkerlijd een eenvoudige begeleiding hij hun liedjes leerde. Deze slimme zet deed de mode weer ver anderen ten gunste der piano's en stelde Jacob Kirckman in slaat een groot vermo gen 1e vergaren. Pijnlooze behandeling van Eelt. Likdoorns en vergroeide Nagels. Eenigst adres voor Maatseboeisel in Luxe- en Ortbopaedische uitvoering, onder aanbeveling van H.H. Doktoren. 3460 i. A. SCHRAMA. Voetkundig Maatschoenmaker en Pedicure. Mauritsstr. 59, Tel. 1509. Bezoekt aan huis. zult U er zeker de voorkeur aan geven, de ECHTE GELDERSCHE te ontvangen Vraagt daarom bij Uw winkelier de LET OP HET LOODJE MET FIRMANAAM. Het merk „PRIMA" is verkrijgbaar bij de firma's C. G. SMIT, Steesstiaat 49; J. MEEUWS, Breestraat 111. 3430 5-daagsche reis 24—28 Dec. o. bekwaam geleide. Alle kosten inbegr. 2e kl. sp. Logies, prima voeding, Autotochten etc. Prospectus verkrijgb. b. d. Intern. Touristen Organisatie I. N. T. O., Gliostraat 8. Amsterdam (Z.), Telefoon 25509. Touristenboek, Reisprogramma's 1931 enz. gratis verkrijgbaar. 3432 met Uw versleten electr. rij wiel lamp! Koopt een echte VT lamp k f. 10. of f. 11.50. Prachtig licht, jaren te gebruiken. 2349 Laat U geen ander merk of namaak aanpraten! 77 Import Heerengi. 308 Amsterdam. JAPON- STOFFEN Tweed Stof- AS fen. 70 cM.^_ breed. B 95 cM. breed 3.45 130 cM. breed. 3.95 Flamenga Fantasie Dc groote mode voor Japonnen tf%90 100 cM. br.. per Meter Crêpe de Chlne La Ine, enorm assor timent - 4% 75 130 cM. br., 3— per Meter MANTEL STOFFEN Tweed Noppé, in zwart/wit en bruin/wit AdS 140 cM. br. per Meter Velours Marengo, prima Man» telstof M Q5 140 cM. br., JOL per Meter Zlbeline Diagonale De groote mode voor mantels 90 140 cM. br., per Meter 3468 Voor bet opbergen van kleine Zeil- en Motorjachten in overdekte loodsen is nog plaats open bij 8451 H. A. AKERBOOM. Scheepswerf te Lisse. Directie 6. WAAGEMANS 164 Bronckhorststraat 4 Leiden fi 30. - per geheelen cursus f. 30.— j Incl. motorles. Speciale cursus voor Dames. Deze Cbauffeurs- school is een afdeeling der groote Nederl. Cbnuffeursscbool te Amsterdam. Het slagen voor Uw examen wordt U door ons schriftelijk gegarandeerd en bet aantal lessen is onbeperkt. Inlichtingen en prospectus dagelijks verkrijgb. zonder verplichting, j Hoogewoerd 27 DE GROOTSTE SORTEBRING Extra verlaagde Prijzen Aschbakje ranaf 0.35 Wsndbordje 0.35 Briefopener 0.50 Kindelaar 0.90 Bloemksn 1.05 Bloempot 1.85 Borstelgarnituur 2 25 Spiegel 2.25 Tulemmer 5.25 Haardstel 6.75 Paraplu Stand. 825 WANDSPIEGEL met verborgen Borstels compleet 8.50 gld. 3452 3479 Woensdag en Donderdag 3 x daags om halfelf, halfdrie en vier uur Een wonder der Techniek 3462 Zonder inspanning, zonder wrijving. Spaart tijd, geld en gezondheid Een kind kan Wasschen. Brengt Waschgoed mede Demonstratieprijsf. 15.— 3—a j-A

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7