RIJNSATERWOUDE SINT NICOLAAS! J. BAALBERGEN UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VLIEGTUIG TEGEN EEN HUIS GEVLOGEN. De inzittenden wonder boren wonder ongedeerd. Gig termiddag om drie uur maalde het marine vliegtuig F. 8 een noodlanding in de Gillisstraat te Rijen. De F. 8 die van Venlo naar het Rijensche Vliegkamp was gevlogen, steeg vandaar weer óp om naar Venlo terug te keeren, toen na enkele minuten de vliegers bemerkten, dat er iets defect geraakt was. Zij wilden weder naar het vliegkamp vliegen, doch plotseling weigerde de motor, waarop het vliegtuig omlaag stortte en met «roote kracht tegen den zijkant van het 'huis van den heer Kroos botste. De zijmuur stortte in, terwijl het huis op verschillende plaatsen zwaar beschadigd werd. De F. 8 werd totaal vernield De beide vliegers bleven, wonderlijk genoeg, ongedeerd. NA DEN BRAND INGEBROKEN. Twee gebroeders te Rotterdam aangehouden Eergistermiddag zagen twee rechercheurs van de Centrale recherche in de St. Jacob- straat te Rotterdam twee mannen loopen, die eenige pakken onder den arm droegen. Zij vonden dat verdacht en hielden hen nan, Het bleek, dat zij in het bezit waren van een aantal coupons stof, terwijl in hun wo. ningen nog eenige coupons werden gevonp den. Deze waren gestolen uit de confectie fabriek van de Ver. Confectiefabrieken die onmiddellijk achteT de huizen van de St. Jacobsstraat aan den Oppert ligt. In deze fabriek heeft Zaterdag brand gewoed en nu waren de ruiten stuk en nog niet alle ge repareerd. Daardoor hebben de mannen zich vermoedelijk toegang tot deze fabriek verschaft. Het waren de gebroeders L., die thans in verzekerde bewaring zijn gesteld. BRUTALE STRAATROOF. Gisteravond te ongeveer acht uur heeft op hot verlengde gedeelte van de Mallhcnes- cerlaan nabij de Remonslrantsche kerk te Rotterdam een brutale straatroof plaats ge had. De 64-jarige mevr. M. v. d. W. van den VVe9tersinge1 werd, toen zij daar liep, plotseling overvallen door een man, die haar haar (aschje ontrukte en de vlucht nam over het onbebouwde land. Op het gegil van mevr. v. d. W. kwamen onmiddellijk enkele politie-agenten en bur gers af, die nadat assistentie verkregen was dun omtrek zoo goed mogelijk afzetten. Met behulp van enkele zoeklichten is men toen naar den dader aan het zoeken gegaan, doch men mocht er niet in slagen hem te vinden. Mevr. v. d. W. beschrijft den man ails een lang donker type van ongeveer 30-jarigen leeftijd. 'Het gestolen laschje bevatte eonig geld en wat snuisterijen. EEN GESTOLEN AUTO. Eergisteravond kreeg de politie te Deven ter hit Hengelo (O.) telefonisch bericht, dat van een parkeerterrein aldaar een nog nieuwe auto was gestolen. In verband hier mee werden de toegangswegen tot de stad zorgvuldig bewaakt en aan den Snippe- lingsdijk trachtten twee agenten een tame lijk langzaam naderende auto aan te hou den. Toen de wagen echter tot op ongeveer tien meter genaderd was, gaf de bestuurder plotseling vol gas, zoodat de politie-agen- len overhaast op zijde moesten springen. Per rijwiel werd de auto achtervolgd en eeuigen tijd later vond men haar verlaten aan de Handelskade staan. Naar de inzit tenden heeft, men den geheelen nacht ge zocht, tot nu toe echter zonder resultaat. De auto word in bewaring genomen en later door den eigenaar herkend. Radio-omroeper (die zich zelf vergeet): ..En hier is nog een S.O.S. - Wil Henk Leen- ders HENK LEENDERS de tien gulden terugsturen, die hij met Paschen van me geleend heeft, daar ik ze ook kan ge bruiken." (Pass. Show). BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK in ITALIë Op het traject RomeVilenbo van het c'lectrisdhe locaalspoor heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Er is een as gebroken, waardoor een trein ontspoorde en omkan telde. Een reiziger werd gedood, zeven zwaar gewond. DE AARDSTORTING TE LYON. Het aantal slachtoffers, dat den dood heeft gevonden bij het instortingsongeluk te Lyon, wordt op 50 geschat. Vast staat, dat er 19 brandweerlieden, 6 politieagenten, 6 vrouwen en 2 kinderen om het leven zijn gekomen. Er bestaat echter aanleiding om aan te nemen, dat er nog ongeveer 18 lijken onder de aardraassa's liggen. Dit zouden in hoofdzaak gasten van het hotel zijn. MIJNRAMP IN BEiLGttK. In een kolenmijn bij Ransart fBalgië) heeft een doorbraak plaats gehad, waar door een deel der mijn overstroomd werd. Twee arbeiders zijn om het leven gekomen. TALOEZIE-DRAMA IN EEN ZIEKENHUIS. In den nacht op Zondag heeft in het Joodsche ziekenhuis te Boedepast een 33- jarige verpleegster een fabrieksemployé uit Berlijn een flesch lysol in het gezicht ge worpen, waardoor de man aan beide oogen blind is geworden. Het betreft hier zeer waarschijnlijk een geval van jalouzie. l)e verpleegster is gevlucht. DE OCEAANVLIEGER LEVINE GEARRESTEERD. De Oceaanvlieger Levine is in den nacht op Maandag op de Semmering gearresteerd onder beschuldiging Fransche muntstukken te hebben vervalscht. De arrestatie ge schiedde op aanwijzing van een graveur, bij wien Levine stempels had besteld, waarvan hij beweerde, dat zij dienen zouden voor het vervaardigen van vliegersmedailles. Levine is door agenten van de crimineel© politie naar Weenen overgebracht. De Weensche politie heeft* geen ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, daar geen tastbare bewijzen van schuld voorhanden zijn en men er op rekende, dat Levine weer op vrije voeten zou moeten worden gesteld. ONGEWOON LAGE TEMPERATUUR. In Engeland is het op voor dezen tijd Van het jaar op buitengewoon strenge wijze gaan vriezen. In het observatorium van Kew ften W. van Londen), werd 2 gTaden Celsius onder nul geregistreerd. De treinen liepen in Londen met ijs bedekt binnen. ZWARE WERVELSTORMEN. Naar gemeld wordt, hebben in de 7mat»* lijke Amerikaansche Staten hevige wervel stormen gewoed, die groote materieele schade aanrichtten. Er zijn reeds 12 doo- den en talrijke gewonden. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend, aangezien telefoon - en telegraafverbindingen ver broken zijn. RECLAME. IDRAISIfl A-van VMKtNBURG'S-' jLEVERm M LEEUWARDEN 7701 ALPHEN. Rectificatie. In ons verslag omtrent het 12 1/2 jubi leum van 't Ned. Iierv. Tehuis i.s omtrent de samenstelling van de commissie uit den kerkeraad, die de inrichting beheert, een storende zetfout geslopen en abusievelijk een gedeelte weggevallen. Een en ander moet zijn: Op het oogenblik is de commissie samengesteld uit ds. .lohs. Slehouwer voor zitter en de heeren S. Visser en C A. Bos leden. Terwijl bovendien enkele dames, Mevr. Stehouwer, Visser en van Wouw, een comité vormen, hetwelk de huismoeder ad vies geeft in de meer interne huishoudelijke aangelegenheden. Begin van brand. Gisteravond omstreeks 6 uur ontstond een begin van brand in de machine en motoren- fabriek van de fa. 0. in de HooRstraat. Door het personeel der fabriek werd de brand met eenige emmers water gebluschl; zoodat de inmiddels gealarmeerde en reeds gearri veerde motorbrandspuit onverrichterzake kon inrukken. Goed afgeloopen. Zaterdagavond reed de wielrijder H., die met een zak turf voor op zijn fiets reed en plots zijn stuur niet meer meester wa9, op den Oudshoornscheweg pardoes tegen een uit tegenovergestelde richting komende auto. Door krachtig remmen wist de chauffeur een einstig ongeval te voorkomen Hoewel H. vlak voor de auto viel kwam hij met den schrik vrij; zoodat alleen zijn rijwiel eenige schade bekwam. Tol onderwijzer aan de Qhr. Mulo- school alhier werd benoemd de heer C. Haeck van Zwammerdam. Door een vrachtauto werd nabij de Aarbrug een broodwagen aangereden. Hoe wel de wagen kantelde bleef deze gelukkig gesloten zoodat de inhoud niet op den weg terecht kwam. De wagen werd licht bescha digd. LEIDERDORP. Kerkelijke benoemingen. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente is herkozen de heer A. J. Boer; als notabel de heeren S J. Ruiscveld en H. van Leeu wen. Tot leden van het Kiescollege werden herkozen de heeren K. van Heusden en A. van Muiden, en gekozen in de plaats van den heer T. Rijnsburger, die wegens hoogen leeftijd niet in aanmerking wenschle le komen de heer J. Naglegaal. Lezing over het Bolsjewisme. Op uitnoodiging van de aïd. Patrimonium heeft ds. Velders uit Rotterdam alhjer een rede gehouden over het Bolsjewisme. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzitter den heer G. Goethart deze büeenkomst. Ds. V, schetste de historische ontwikkeling van het Bolsjewisme. Het allereerste begin, de opstand in het Paradijs, hoe het zich in de eeuwen door heeft herhaald, vaster vormen aangenomen heeft in het Marxisme en nu zgn toppunt heeft bereikt in het Bolsjewisme in Rusland. Een der oorzaken van het verder slagen en zich handhaven is de door bet despotisme van vroeger vruchtbaar gemaakte bodem en de zeer geringe ontwikkeling van de uit gestrekte en talrijke bevolking. Zoo kan men alleen begrijpen, dat 90 pet. der bevolking door 1 pet. wordt overweldigd. Ten slotte schilderde spr. in schrille kleuren de vreeselijke toestanden in het tegenwoordige Rusland, waar het bekende schrikbewind, de roode terreur heerscht, en eindelijk waarschuwde spr. voor den invloed die in alle landen, ook in Nederland, van de communisten uitgaat. Hiertegen is alleen principieel de erken ning van den zondeval tegen de souve- reiniteit Gods. zooals spr. in het begin zeide, het eenige machtige wapen tegen de revolutie. Tegen de Revolutie liet Evangelie was Groen van Prinsterers lijfspreuk. Daarom kan niet genoeg de gezegende arbeid van de chr. Vereeniging Patrimonium met raad en woord worden gesteund. Voor deze boeiende rede van ds. V. was veel belangstelling. In de eisleravond gehouden samen komst van manslidmaten in de Geref. Kerk zijn tot ouderling gekozen de heeren A Maat C. v. d. Zwel en C Xoorlander; lot diaken de 'heer D. van Tol. NIEUWKOOP. De geldelijke toestand der Gemeente. Reeds eerder is in dit blad medegedeeld, welke voor onze gemeente de gevolgen zullen zijn van de Wet op de Financieele ver houding, welke wet gedeeltelijk op I Jan. en gedeeltelijk op 1 Mei a.s. in werking treedt, en op welke wijze het gemeente bestuur, voorzoover het zulks in de hand had, verschillende regelingen heeft getrof fen, waarbij is aangetoond, dat het volgend jaar in doorsnee 40 pet, minder belasting behoeft te worden opgebracht, Nr het vorenstaande heeft het ons ge troffen. hoe de gemeente-begrnoting voor 1931. welke bij de raadsleden heeft gecircu leerd. dit bevestigde niet alleen, maar ook hoe zij een treffend beeld .',eef'. van den in de toekomst veel verbeterden 'Inanem Pd toestand der gemeente, dank zij mede een gunstig batig saldo over 1929. dat tei goede komt aan den dienst van 1931. Het was n.l. mogelijk in do raming op te nemen een nog loonende leening van ongeveer f. 2000.voor het huis van den rijksveldwachter geheel af te lossen, de posten, vooral die voor onvoorziene uPgaven wat ruimen te ramen, doch om bovendien al reeds een post op te nemen van f. 9000. voor het bestraten, rioleeren, enz. van het overig gedeelte van de dorpsstraat. Het betreft de gedeelten vanaf de Teunijosbrug tot A. Segaar, van J. van Berkensterjn tot I. van Geest en de Kerkstraat, welke ver nieuwing in totaal f. 15000zal kosten. Deze vernieuwing denkt men aan te bren gen tegelijk met het leggen van het buizen net voor de waterleiding. Niet onmogelijk derhalve of men kan deze straatvernieuwing geheel in 2 jaren tijds afschrijven. Ook de post „belasting naar het inko men", welke nog loopt van 1 Januari tot 1 Mei was teruggebracht tot een bedrag, dat zoo men meende meer met de werke lijkheid zou overeenstemmen. Nadien zijn echter blijkens mededeeling in den Raad de kohieren afgekomen en de eindsom is, dat die opbrengst niet onbelangrijk zal meevallen. Langen tijd toch zijn veel nuttige ver beteringen achterwege moeten b'.ijven, om dat de geldmiddelen dit niet toelieten en de belastingschroef in de laatste jaren toch reeds vrij sterk was aangedraaid. Thans zal het mogelijk zpn om nan de onderhoudswerken meer ten, koste te leggen en deze in beter staat te onderhouden, wat het aanzien der gemeente ten goede komt, doch men zal ook meer aandacht kunnen schenken aan verbeteringen, welke aan de welvaart en bestaansverbetrring van de be volking haar. voordeelen afwerpt. Aanrijding. Op den Ziendeweg alhier had een aan rijding plaats tusschen een vrachtauto, be stuurd door den expediteur K. alhier en een personenauto. Van de vrachtauto werd de stuurinrichting defect, terwijl van de personenauto het spatbord het moest ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dat de Ziendeweg, welke zeer smal is. niet voor het autoverkeer geschikt is, bljjkt wel doordat dien zelfden avond nog een groentewagen, bestuurd door van S. uit de Nieuwkoopsche Polder eveneens in botsing is geweest met een auto. waardoor ook deze vrij beduidende schade beliepen. NOORDEN. Polderkade. De door de Provincie voorgeschreven wer ken tot versterking van de kade der Ge combineerde Nonrdschcbunrter en Voordük- sche Polders zijn reeds in uitvoering. Na gehouden inschrijving wordt de klej gele verd door A. den Uil te Boskoop, en G. A. Manschot te Ter Aar. dp puin door W. J. Rekelhof te Amsterdam. Het werk staat onder de leiding en het toezicht van den heer Fr. Pieterse, alhier. Abonnementen en advertentiën kunnen vanaf heden worden opge geven aan den heer H. Tj: DE BOER Rijnsaterwoude 113. TER-AAR. Aanrijding. Mej. Z. fietste op den Kerk weg en wilde eeri daar stilstaande auto passeeren, toen achter de auto vandaan plotseling een bak kerskar bespannen met een paard te voor schijn kwam. Een botsing was onvermijde lijk en zooals begrijpelijk is, werd de wiel- rijdster de lijdende partij. Haar rijwiel werd grondig vernield en mej. Z. zelve bekwam eenige kwetsuren. Het aangereden kindje. Naar aanleiding van het Zaterdag j 1. ge melde ongeval, waarbij de 5-jarige P.V. ern stig werd gewond, vernemen wij nader, dat de vader van een en ander aangifte bij de politie heeft gedaan, die reed9 eenige foto's ter plaatse nam en verschillende personen verhoorde. De toestand van hel patiëntje is goed. Van de rechterhand is een der vingers afge zet, terwijl de linkerarm gebroken bleek le zijn WADDINXVEEN. Raadstnkken. Door B. en W. wordt aan den Raad mach- liging gevraagd om de gemeente-weide. lig gende aan den SniepwTeg, voor den tijd van drie jaar le mogen verhuren. Mond- en klanwzeer. Er heeft zich opnieuw een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan, op de boerderij van dc-n veehouder L. K. in den Zuidplaspolder. Burgerlijke Stand. Geboren: Weintje, d. van J. Hertog en J. Vink lngetje. d. van A. Heeren en L. Moerkerken Grietje, d. van P. Huisman en J. Oosterom Cornelis, z. van P. Met selaar en J. Verwaal Adrianus, z. van F. Vis en G. Hofman Johannes, z. van H. van Veen en T. C. Oppelaar Johanna Maria. d. van J. Janmaat en A. E. Willers Jan, z. van A. de Mik en N. Hoogendoorn. Overleden: Adriaan Scheele, oud 1 mnd. Gehuwd: M C Rond en E. van Dijk huizen^ Beroepen. D? heer E. de Looze, candidaat bjj de Ncd.-Herv. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Scbclluinen. Gevonden voorwerpen: een dames- handschoen en een handbesc'bernier van fiets Inlichtingen ter secretarie. o ZEVENHOVEN. Polderonderhond. Bij onderhandsche aanbesteding van het onderhoud van den polder Zevenhoven is <fit gegund aan den laagsten inschrijver G. Heikamp Jr., alhier. RECLAME. Koningstijger. Het eene hoort bij het andereeen prachtig kleed, dat volkomen natuurlijk past bij het mooie lenige lichaam. Hoe natuurlijker klee ding past, des te beter komt het schoone van een goedgebouwd man nenfiguur naar voren. De Krcymborg - Coupe methode is geheel en al ingesteld op zuiveren pasvorm naar het levend model, eerlijk van snit en fijn van afwerking. Krcymborg-Coupe past zich volkomen aan bii de slankheid van het eene en het forsche van een ander figuur en onder steunt daardoor van elke persoonlijkheid het ge heel eigene en aparte. Als U nieuwe wintcr- klceding noodig heeft, naar maat, of anders zóó voor het aantrekken ge reed, denkt er dan wel om: Krcymborg-coupc l Kreymborg HAARL.STR. 143 HAARLEMMERMEER. Raadsagenia. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag, 20 November a.s. des namiddags te 2 uur. Na vaststelling der notulen en behande ling van enkele ingekomen stukken, zal de benoeming van een gemeente-secretaris weder aan de orde worden gesteld. ERNSTIG ONGELUK. Een 11-jaxig knaapje door motorwagen overreden. Gistermiddag was het 11-jarig zoontje van den arbeider D. Schutte, wonende in de Molenaarslaan alhier, op den Bennebroeker- weg op een wagen geklommen, waarachter een eleclrische aanhangmotor op 4 wielen was vastgekoppeld. Het jongetje had het ongeluk vermoedelijk doordat de wagen een schok kreeg het evenwicht te verlie zen en van den wagen te vallen tusschen de beide voertuigen in, met het noodlottig gevolg, dat hij door de wielen van den aan hangmotor overreden werd. Met een ernstig verwond en gebroken been werd het knaapje door den bestuurder van een passeerende vrachtauto opgenomen en gebracht naar Hoofddorp, bij dr. N., dfe overbrenging naar een ziekenhuis noodzake lijk achtte, hetgeen geschiedde per zieken auto van den gemeentelijken geneeskun digen dienst naar hel St. Elis. Gasthuis te Haarlem. De Haarlemmermeerlijnen. Nu de proeftijd die genomen is naar aanleiding van het gedaan verzoek om den trein die 's morgens omstreeks halfnegen uit Aalsmeer in Hoofddorp arriveert aan de tusschengelegen halte „Aalsmeerderweg" le laten stoppen gunstig resultaat heeft op geleverd. besloot de directie van de Neder- landsche Spoorwegen de dienstregeling op de Haarlemmermeerlijnen dienovereenkomstig aan te vullen. HILLEGOM. De Haven. Dezer dagen is het grootste schip, me tende 60 M. bij 7.65 M. en 1.98 M., met een inhoud van 900 ton in de haven gearri veerd. IN AMERIKA ZIÏN 13 i 2 MILLIOEN LUISTERAARS Het totaal aantal radio ontvangtoestellen in Amerika bedraagt thans 13.840.0C0 In de staat New York zi]n reeds 1.752.000 toe stellen, in California 1.470.000. Deze gege vens zijn ontleend aan de aangiftebiljet!--*» voor de Belasting, waar voor het eerst de vraag gesteld werd „Heeft u radio V' KATWITK-AAN-ZEE. Op het politie-bureau is een fiets aangegeven, merk Burggraaf, welke onbe-» heerd was aangetroffen op het Prins Hen drikkanaal bij de Chem. Fabriek. WEET dat U voor een mooi en nuttig cadeau thans bij BAALBERGEN moet zijn? ZEKER, ik hoorde juist dat hij deze weken alle artikelen tegen iterk verlaagde prijzen aan bied!. Daarbij komt nog dat hij aardige verraisingen voor de kinderen cadeau geeft. Het juiste adres is: Voorstraat No. 43 - Katwijk aan Zee. Meubelen, Tapijten, Linolenms, Kapstokkleed en, Knssens, enz. Kenrige sorteering wollen en gestikte Dekens. 4 833 LISSE. GEMEENTERAAD. Verkoop van grond De straatnamen Loonen gemeentepersoneel. Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer Pijnacker Hordijk. Na gebruikelijke opening werden de notulen vastgelegd zon der aanmerkingen. Direct werd overgegaan tot behandeling der volgende agenda 1 Verkoop industrie-terrein langs den Grachlwcg en bouwgrond langs de Hyacin- thenslraat Aan de Lissesche kistenfabriek zou voor- loopig een perceel industrie-terrein verkocht worden groot 5000 M2 onder bepaalde voor waarden, welke besproken worden Een breede discussie wordt over de gestelde voorwaarden gevoerd. De heer Overduyn is eentegenstander der voorwaarden. Hij wil van geen voorkeur weten De besprekingen worden aangehouden Aan het R K Armbestuur wordt een per ceel bouwterrein verkocht langs de Narcis- senstraat, onder bepaalde voorwaarden. 2. Verhuur grond langs den Smalle Weg voor voetbal terrein. De plaatselijke R.K. Voetbalver, en de Voetbalver. ..Excelsior" hebben onderling een verdeeling gemaakt van de dagen waar op gespeeld kan worden De eerste 4 dagen der week zijn voor de R.K. club en de 3 laatste dagen der week voor ..Excelsior" De voorschriften van B. en W. moeten in acht genomen worden. De heer A H. Schrama wil langs dat ter rein een rij boompjes planten Gaat niet door. De heer Warmerdam brengt dank aan de heeren die deze mooie samenwerking tusschen de clubs hebben tot stand ge bracht. 3. Straatnamen. Enkele namen der stralen wilde men ver- 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6