71ste Jaargang DINSDAG 18 NOVEMBER 1930 No. 21679 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. peT regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad geTestigd lijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij TOoniitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso Tolgens postrechL Voor eTentueele opzending Tan brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 n 0 18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. INDISCHE WEEK. Tijdens de Indische Week aan de Leid- sche Universiteit 1930, welke hedenmiddag geopend wordt, wordt hier ter 9tede een drietal tentoonstellingen gehouden nl. in het Museum van Natuurlijke Hi9torie, Raam- steeg 2a, waar eenige karakteristieke verte genwoordigers van de fauna van Neder- land9ch-lndië zijn geëxposeerd; in het Ethnographisch Museum, Breestraat 18, waar een tentoonstelling is ingericht van een verzameling maskers en voorouder- beelden van eenige Indonesische volken en ten derde in het Instituut voor Tropische Geneeskunde. Rapenburg 33, waar tal van platen en voorwerpen zijn tentoongesteld op het gebied van tropische geneeskunde en tropische hygiëne. Alle drie de tentoonstellingen blijven tot en met Vrijdagmiddag geopend. LEIDSCH PRO TUVEiNTUTE. Opwekking tot de bnigerij. Bijna iedereen weet wal Pro Juventute is- de vereeniging, ongeveer dertig jaar ge leden opgericht door den Ajmsterd'amschen hoogleeraar Van Hamel, met het doel de jeugd voor misdaad te behoeden en haar, als zij eenmaal tot misdaad vervallen is, weer op de been te brengen en te houden. Pro Juventuite's zijn aldus over het geheele land verspreid, hebben hun heilzaam werk ineer dan dertig jaar verricht, en hebben de.moderne wetgeving op de berechting van jonge menschen voorbereid. Nadat die wet geving in werking was getreden, is het Pro Juventue-werk ietwat van aard veran derd, teruggedrongen misschien: veel van wat vroeger door Pro Juventute werd ge daan, gesdlitedlt thans door de overheid zelf. Maar dat Pro Juventute nog noodig is, dat weet ieder die werkzaam is in deze dingen, want juist de samenwerking tus- schen overheid en particulier initiatief is noodig bij de bestrijding der jeugd-crimina liteit. Ook Leiden heeft een Pro Juventute. zij het dan als district-Leiden van de Haag- sche vereeniging, maar door allerlei om standigheden is de werkzaamheid van het Leidsche Pro Juventute in de laatste jaren verslapt. Thans hebben zich een aantal per sonen aaneengesloten, ten einde hierin verandering te brengen, nieuw leven te brengen in de oude vereeniging en zoo weer te komen tot de zoo noodzakelijke vrij willige medewerking van de burgerij bij de voorkoming en bestrijding der jeugd-crimi- naliteit. Een voorloopig bestuur bestaande uit ongeveer twintig leden is nu gevormd, samenwerking met justitie, politie en met bet bestuur van de Haagsche vereeniging is verfcregen. Wil men verder iets bereiken, dan zijn twee dingen noodig: werkende leden en geld en 't is daarom dat het bestuur een beroep doet op de burgerij. Allereerst voor de werkende leden, mannen en vrou wen: wie roeping of animo voelt en meent geschikt te zijn voor een eventueel patro naat over een Pro-.Tuventute-klantje of voor een gezinsvoogdij, stelle zich beschikbaar en geve zich hij den secretaris, den heer Wijkmans, op. Daarbij leggen wij er den nadruk op. dat Pro Juventute buiten alle politieke en religieuze verschillen staat: de pupillen komen uit gezinnen van elke poli tieke en religieuze gezindheid en patroons van elke schakeering zijn dus welkom en gewenscht. Naast werkende leden is er behoefte ann contribuanten-, wie zich niet geschikt voelt voor dit werk. er geen tijd voor heeft of geen animo, is niettemin welkom als con- tribueerend lid. De minimum-contributie bedraagt slechts één gulden. Ook hiervoor mogo men zich bij den secretaris opgeven. Men begrijpe wel. dat wie zic-h als wer kend lid opgeeft, daarmee geenszins de verplichting op zich neemt om elk patronaat of elke gezinsvoogdij op zich te nemen Hij stelt zich slechts in het algemeen beschik baar. blijft echter vrij om een bepaalde op dracht le aanvaarden of te verwerpen. Voorzitter van het voorloopig bestuur is prof. mr. J. C van Oven, secretaris de heer P C. G. A. Wijkmans. De Laat de Kanter straat 9. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doe loraal-examen ge neeskunde de heeren J. M. Appelman (Den •Haag) en J. Veenenbos (Rotterdam). VERKOOPING Eén-KWARTIERTTES-BOND. Ten bate van het verwaarloosde kind. Een bekend spreekwoord zegt: „Alle dagen een draadje, maakt een hemdsmouw in het jaar." Dat gezegde geldt ook voor den Eén-Kwartiertjesbond, onderafdeeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdee- ling Leiden, die vandaag en morgen in haar clublokaal Breestraat 81 een verkooping heeft gearrangeerd. Het bijzondere van die verkooping is evenwel, dat het uitsluitend goederen betreft, welke door de leden van dien bond zijn vervaardigd gedurende het kwartier, dat dagelijks voor dit doel angst vallig wordt gereserveerd. Dat woordje „angstvallig" leze men niet verkeerd. Géén goed lid zal zich aan deze vrijwillig aanvaarde taak pogen te onttrek ken, door instede van vijftien minuten tien minuten te werken. Dat kwartier is een minimum, het maximum is ongelimiteerd. Zulks blijkt ook wel uit hetgeen de dames ten verkoop aanbieden: fraai geborduurde en geschilderde kleedjes, handwerken, kus sens. tea-cosies, in overstelpende hoeveel- en verscheidenheid; babykleeren genoeg om een geheele kinderkliniek in de bullen te steken; bloemen, consumptie-artikelen... werkelijk, u kunt het zoo gek niet beden ken of de dames hebben het uit voorraad leverbaar! Groot was de medewerking, welke de dames bij de voorbereiding van alle mogelijke zijden mochten ondervinden. Tal van grossiers en winkeliers stelden ongevraagd diverse artikelen, als koffie en thee beschikbaar en zelfs onze Doorluch tige oud-stadgenoote, H. K. H. Prinses Ju liana verblijdde het bestuur met een gift. Vindingrijk als dames steeds zijn. inzon derheid waar het betreft geld bij elkaar te brengen, hebben zij tal van origineele attracties bedacht, die natuurlijk even zoo vele dubbeltjes en kwartjes kosten! Welke? Dat verklappen we niet. Morgenmiddag van 25 uur is iedereen in de gelegenheid er zelf eens een kijkje te nemen. We hopen en vertrouwen, dat zeer velen van die gelegenheid gebruik zullen maken. De dames verdienen dat om twee rede nen: lo. om het doel, dat aan deze verkoo ping ten grondslag ligt, n.l. steun aan het verwaarloosde Jjeidsche kind en 2o. om de wijze waarop de leden van den E.K B. van MAr zijde gepoogd hebben om dit doel te bereiken. BUURT- EN SPEELTUINVER. „ZUIDERKWARTIER." Bovengenoemde vereeniging, opgericht 17 September 1926 heeft in de stad een circu laire verspreid, waarin een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid Teneinde het bestuur in staat le stellen het materiaal aan te schaffen, benoodigd voor een speeltuin, welke van gemeentewege wordt aangelegd. Deze kosten zullen circa f. 4000 bedragen. Zij, die niet bezocht worden, doch hun gave voor dit doel niet willen onthouden, vinden den penningmeester. L D Planjer. Leliestraat 11a, gaarne bereid deze in ont vangst te nemen. FRAUDE IN NAAIMACHINE HANDEL. Uit goede bron vernamen wij dat bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage tegen een hier ter stede gevestigde handelsven nootschap een klacht wegens heling van een naaimachine is ingediend. Volgens de aangeefster heeft de verdachte in een van onze omliggende dorpen een wer- kelooze verleid haar een in huurkoop ont vangen. naaimachine te verkoopen. niet tegenstaande de verduisteraar. die in finan- cieele moeilijkheden verkeerde, er op wees dat hii slechts een gering bedrag op de huur koopsom had afbetaald Het delict is aan het daglicht gekomen, nadat door de aangeefster de herkomst van machines, welke tegen lage prijzen aan par ticulieren te koop werden aangeboden, was nagegaan. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffingen: A. Gerritsen, Bruggestraat 23, Alphen a. d Rijn. Koloniale waren en comestibles. Vereffenaar: A. Gerritsen, Alphen aan den Rijn. A. Gerritsen, van Mandersloostraat 1, h. Bruggestraat, Alphen aan den Rijn. Winkel in sigaren, sigaretten, tabakken. Vereffenaar: A. Gerritsen, Alphen aan den Rijn. W. Hanok, Voorstraat 38, Noordwijk-Bin- nen. Uurwerkmakerij en handel in uur werken, _j DE DOOD IN HET LEVEN. Ds. Mispelblom Bever had een grooter getal toehoorders verdiend bij zijn gister avond in de Rem. Kerk gehouden rede over: „De dood in het leven". Lezingen ais de onderwerpelijke hebben daarom zoo groote waarde, wijl zij de oogen van den doorsneemensch openen voor waarheden, waarvan hij het bestaan slechts gevoelt, doch die voor hem een groote geestelijke waarde hebben. Het prac- tische leven slelt voor de meesten onzer zulke zware eischen, dat wij ons gelukkig achten kunnen, anderen bereid te vinden ons leven in geestelijke richting te ver lichten. Spreker releveerde de opvatting van den dood! door onze voorouders, hoe eeuwen geleden de dood bijna werd tot een cultus, a'ls uitvloeisel van de beschouwing, dat men bestaat op zichzelf. Geleidelijk ecihter wij zigde deze opvatting zich. Er is de dood, doch niet meer als het einde aller dingen. Echter zijn er menschen, die bij hun leven reeds dood zijn Dit is de dood der zelfgenoegzaamheid, de geestelijke dood van den men9Ch zonder idealen, zonder religie. De religieuse mensch strijd niet tegen den dood, die geen verschrikking voor hem [heeft, doch tegen de doodsch'heid van de zelfgenoegzame wereld. Een sChoone rede over een schoon onder werp. Het orgelspel bij begin- en slotzang en in de pauze, werd door den heer R. Heering wederom goed verzorgd. De volgende groote avond van „Gemeen televen" zal waarschijnlijk zijn op 18 Dec. a.s., een wijdingsavond onder leiding van ds. Tjalsma. Te zijiïer tijd zal hierover nog nader bericht worden. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Leiden hebben hedenmorgen op het bureau van ge meentewerken aanbesteed het afbreken van een woning met bollenhuis o.a. en het bouwen van een nieuwe woning met bollen huis c.a. nabij den Rijksstraatweg te Oegst- geest. Ingeschreven was al9 volgt: C Kor- ver, Leiden f. 11777.v. d. Lelie en Kan tebeen Leiden f. 10 850.J. Koster en Koole, den Haag f. 13061.Mulder, Oegst- geest f. 12.900.T. G. Barten, Leiden f. 10.987.J Bogaars. Oegstgeest f. 11.278; Kort en v. d Wiel. Rijnsburg en Noordwijk f. 12.500.Jos. van Riet, Leiden f. 12.304; D. Kooy en Zn., Leiden f. 12 300.Gebr de Graaf, Voorscholen 10.125.Wed J Zwaan en v. Osnabrugge, Voorschoten f. 10 690.Gebr. den Hertog, Delft f. 10 595.Marcelis en Heemskerk f. 10.679.Neuteboom, Leiden f. 10.594; v Iterson Jr.. Rijnsburg f. 11 950.C. Molenaar. Haarlem f. 13 450.L. en J. van Vliet en Co, Aarlanderveen f. 11.750; M v. d. Velde en de Jong, Oegstgeest f 11.444.M. Kool, Warmond f. 11 228; v. Duijn en Vink, Noordwijk f. 12.248 Warnaar en Hoogstraten f. 11.780.An- nee9e en Schreuder f. 9.470. De Wethouder van Financiën, de heer Goslinga, zal deze week niet Woensdag, doch Donderdagmiddag te 2 1/2' uur spreek uur houden in het Raadhuis Rapenburg 12. De alhier tot semi-arts bevorderde student P. A. M. Sengers is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het reserve-personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Mej. C. M. de Jong, alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School van Buitengewoon onderwijs (Ds. O. G. Heldring- school) te Rotterdam. De 1ste ploeg dienstplichtigen der lich ting 1930, van het bereden gedeelte van het 6e reg. veldart. alhier vertrekt 31 December met groot verlof. Gisteravond wilde de 22-jarige varens gezel C. A. K. uit Scheveningen, die zich onder den invloed van sterken drank be vond, op het station alhier de rails over steken f hetgeen voor het publiek is verbo den) juist op het oogenblik, dat een trein van het eerste perron af in de richting Haar lem vertrok. K. kwam tusschen den elec- trischen trein en het perron terecht en be kwam niet-ernstige verwondingen aan het onderlijf. Na voorloopig te zijn verbonden in het Academisch Ziekenhuis kon hij naar zijn woning worden overgebracht. Abusievelijk is vermeld dat de kerke lijke viering van de 40-jarige ambtsbedie ning van ds. A. D. Wempe zal plaats heb ben op 30 November te 11 u. 30 v.m. Dit moet zijn 10 u. 30 v.m. in de kerk aan het Spui te Amsterdam. WEGENFONDS iq2q. Wijziging van de begrooting. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begrooting van het Wegenfonds voor 1929. In de Memorie van Toelichting wordt medegedeeld: De ten bate van het Wegenfonds komende opbrengst van de wegenbelasting en de rij wielbelasting heeft in 1929 bedragen f. 15.8-10.294,60 Ingevolge K. B. van 5 Oct. 1929 No. 39, ex. artikel 36 van de Wegen belastingwet. is 30 pGt. van diit bedrag der halve f. 4.752.088,38 aan de provinciën ge zamenlijk uitgekeerd. Voorgesteld wordt art. 11 te verhoogen ■met het verschil tussdhen deze uitkeering en het bedrag daarvoor in de begrooting geraamd, zijnde een bedrag van rond f. 904.600; voorts kan art. 6 met een bedrag van f. 940.600 worden verminderd, aange zien na deze vermindering het beschikbaar gebleven bedrag voldoende is om de uit gaven hierop te dekken. DE V.P.R.O. EN DE ZENDER TE HILVERSUM. Naar wij vernemen, heeft dc Vrijz. Prot. Radio Omroep zich met 'n schrijven tot den minister van Waterstaat gewend, waarin mededeeling wordt gedaan van hetgeen j.l. Vrijdagavond tijdens de uitzending van den V. P. R. O. is voorgevallen (de groote storing door Turijn), en waarin verzocht wordt, dringend maatregelen te nemen, opdat spoe dig via den Hilversumschen zender onge stoord kan worden uitgezonden. Hbld. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TIJEN. Naar het Persbureau Vaz Dias uit Ran goon verneemt is de heer van Tyen gisteren te 6.20 uur uit Akyab vertrokken en te 11.50 uur te Rangoon aangekomen. Als de tocht van den heer Van Tijen zoo voorspoedig blijft verloopen, dan kan hij volgens het „Vad." Zaterdag of Zon dag in Batavia verwacht worden. In Medan zal hij wel een dag oponthoud hebben, want de Delianen bereiden een feestelijke ontvangst voor. Dat mag hij dan ook wel hebben na zijn laatste moei lijke étappe over de 180 K.M. breede Straat van Malakka. Ook in Batavia is een comité van ont vangst samengesteld om den modernen zakenman te huldigen. POLITIE VOOR CURAQAO. Sinds eenigen tijd zijn er bij de Rotter- damsche rivierpolitie twaalf jongelui in op. leiding die bestemd zijn voor uitzending naar Curasao. Deze jongelui zijn vier maan den geleden aangenomen voor Curasao en hebben toen vier maanden bij de mili taire politie gediend. Nu loopen zij den volledigen dienst mee bij de militaire poli tie om wat in havens thuis te geraken. Zij dragen echter nog steeds hun eigen uni form. De vooropleiding te Rotterdam zal twee maanden durendaarna zullen zij onmid dellijk worden uitgezonden. IT BO UN FEN FRYSKE SELSKIPPEN OM UTENS. It Boun fen Fryske Selskippen om utens heeft zijn jaarlijksche vergadering te Am sterdam gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. Winkelman, te Amsterdam. Uit het verslag van den secretaris, den heer H. Ringma, te Rotterdam, bleek, dat in den loop van het jaar lot den bond zijn toegetreden de Friesche vereenigingen in Den Helder, te Hilversum, Tiel en Zutphen. De rekening van den penningmeester, den heer J. Blaauw, te Bussum, sloot met een voordeelig saldo van f. 250. Uit het verslag van den leider van den centralen boekenverkoop bleek, dat in het afgeloopen jaar een omzet van f. 1820 was bereikt. Besloten werd den volgenden Friezendag in 1932 te houden en zoo mogelijk in ieder winter-halfjaar een tooneelwedstrijd te or- ganiseeren. Dc aftredende bestuursleden, de heeren Winkelman en Blaauw, werden herkozen. De voorzitter deelde mee, dat het in de bedoeling ligt, ter huldiging van de nage dachtenis van Pie ter Jelles een goedkoope uitgave van diens weiken te verzorgen. BINNENLAND. Met de „Adelaar" naar Indië. (3e Blad). Te Gilze-Rijen is een vliegtuig tegen een huis gevlogen; geen ernstigs persoonlijks ongelukken. (Gemengd, 2e Blad). Bij de Noord-Amerikaansche Hypotheek bank te Den Haag is f. 150.000 door den directeur verduisterd; de dader meldde zichzelf aan (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De Britsche conferentie over den status van Britsch-Indië. (Buitenl., le Blad). De Fransche minister van Justitie is onverwacht afgetreden. (Buitenl., le Blad). Debat over Palestina in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le Blad). Nieuwe stakingen in Spanje. (Buitenl. en Tel., le Blad). Amerikaansche banken in moeilijkheden. (Tel., le Blad). T. A. VAN ROMPU. Gisteren herdacht de Terneuzen de heer J A. van Rompu, lid van Ged. Staten van Zeeland, voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren en tal van andere corporaties zijn 75sten verjaardag. Hij werd bij deze gelegenheid gecompli menteerd door een deputatie uit Gedeputeer den en het gemeentebestuur van Ter- neuzen; van wege de Kamer van Koophan del werd hem door den loco-voorzitter P. A. Neeteson als blijk van waardeering voor zijn langdurige werkzaamheden ter bevor dering der economische belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen met een gelukwensch de legpenning der Kamer in goud, aange boden, met oorkonde. Den jubilaris, die onder meer reeds 35 jaFen lid is van Ged. Staten, vielen zoowel uit binnen- als buitenland talrijke blijken van belangstelling ten deel. VERSPREIDE BERICHTEN. Prins Hendrik is gisterochtend uit Mecklenburg op Het Loo teruggekeerd. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Winsum J. J. G. Boot. De directie van het weekblad „Do Dameskroniek" deelt ons mede, dat de jaar lijksche tentoonstelling wederom zal gehou den worden in het R. A. I. Gebouw te Am sterdam en wel van 6 t/m 15 Maart a.s. Gisteren is de vlasfabriek te Appinge- dam stopgezet; 30 arbeiders zijn hierdoor werkeloos geworden. Door den A N W. B., Toeristenbond voor Nederland, wordt ons het nieuwe fiets- vlaggetje toegezonden, dat dezer dagen voor leden van den Bond verkrijgbaar zal wor den gesteld Heel origineel is dit nieuwste propaganda-middel van den A. N. W. B. allerminst (uit de verte lijkt het bovendien op het Avro-vlaggetje) maar het ziet er niet temin aardig uit. Het is uitgevoerd in de Bondskleuren, blauw en wit. en vertoont het Bonds- embleem op dezelfde wijze als de autowim pels van den A. N. W. B. Ter vergemakkelijking van den verkoop zijn deze vlaggetjes nnk verkrijgbaar gesteld bij de hondsrijwielherstellers, welke over geheel Nederland verspreid zijn. In October hebben de rijksmiddelen, voorzoover de gewone bronnen van inkom sten betreft, f. 3,161,000 minder opgebracht dan verleden jaar. Niettemin is er voor de eerste tien maanden nog een accres van f 3.369,000. De gewone audiëntie van den Mi nister van Koloniën zal op Vrijdag 21 Nov. a.s. niét plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. VREESELITK DRAMA TE CHERIBON. CHERIBON, 17 November (Anefca) Een Europeesch ingezetene, Uhlenbusch, schoot hedenmorgen met een pistool zijn 3-jarig zoontje en 2 dochtertjes van circa 10 en 14 jaar dood, waarna hij zelfmoord pleegde. De reden is onbekend.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1