7Iste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 17 November 1930 Derde Blad No. 21678 Het 12 jarig Jubileum van 't Ned. Herv. Tehuis te Alphen KERK- EN SCH00LNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. INGEZONDEN. SCHEEPSTIJDINGEN. De ijverige en liefdevolle Vader en Moeder van het Herv. Tehuis, de heer H. van Dijk en diens echtgenoote, die gisteren hun 121- jarig jubileum als zoodanig herda chten. Zooals wij reeds met een enkel woord heb ben vermeld, werd gisteren het 12^/2 jarig bestaan van het Ned. Herv. Tehuis te Alphen (Julianastraat) herdacht. Invervolg op deze mededeeling plaatsen wij, aan de hand van de door ons inmiddels verkregen gegevens een korte beschrijving, omtrent de geschie denis en de tot standkoming van deze voor onze gemeente zoo nuttige inrichting. Zoo- als velen onzer lezers weten, was 13 jaar geleden de verzorging voor de ouden van dagen en kinderen voor de Nederl. Herv. gemeente toen nog sWechts alleen het gemeentelijk burgerlijk arm- en weeshuis aa.i den Oudshoornscheweg zeer onbe vredigend. Slechts bij hoogen nood werden de oudjes ondergebracht in de armenhuizen in de naburige gemeenten Koudekerk en Woubrugge. De kinderen daarentegen, wer den toen in de daarvoor elders bestemde gestichten ondergebracht en verzorgd. Be grijpelijk er wijze. was een en ander, voor den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. meer dere malen reeds een belangrijk vraagstuk geweest. Maar hoe dit op te lossen, en hoe deze zaak aan te pakken? Ook de toen alhier staande predikant ds. N. G. Veldhoen, thans predikant te Voorburg, zat niet stil. Het welk wjj wel mogen afleiden uit het feit, dat op diens advies, trouw- bijgestaan door de tóen alhier alom bekenden ouderling den heer Jetse Sprey en de inmiddels overleden leden diaken wijlen den heer H. Laros in het jaar 1917 door den kerkeraad het be sluit genomen werd om te komen tbt op richting en stichting van ons tegenwoordig en thans jubileerend Ned. Herv. Tehuis aan de Julianastraat. Hoewel aanvankelijk door velen meer bijzonder om de financieele zijde werd geopponeerd, heeft de gemeente door hare milde offervaardigheid steeds' blijk ge geven toch bijzonder met deze schoone taak ie sympathiseeren. En, naar wij thans van betrouwbare zijde vernemen, heeft het finan cieele gedeelte steeds een gunstig verloop gehad, zelfs, boven veler verwachting. Na het door den kerkeraad genomen besluit, kwam na aankoop van eenige perceelen in de Julianastraat, onder leiding van den architect den heer J. Hengeveld Jzn„ het Tehuis in korten tijd tot stand. Het was reeds op 18 Mei 1918 geheel voltooid. Achtereenvolgens werd dit toen door den oprichter en pionier ds. Veldhoen op 16 Mei 1918 officieel geopend, nadat van te voren reeds op 14 Mei 1918 de eerste 5 meerjarige verpleegden, en een vijftal kinderen w.o. 4 voogdijraadkinderen hun intrek in het Tehuis hadden genomen. Sinds dien zjjn inmiddels 41 verpleegden in het Tehuis opgenomen, die inmiddels door ver trek naar elders de inrichting weer hebben verlaten of zijn overleden, terwijl op het oogenblik in het Tehuis worden verpleegd 4 vrouwen en 10 mannen waaronder 1 echt paar benevens 10 kinderen w.o. voogdijraad- kinderen en z.g. vrije pupillen. De mannen- en vTouwenafdéeling is reeds geruimen tijd feheel bezet, zoodat zelfs reeds aan een -tal aanvragen niet kon worden voldaan. De jongens- en meisjeszaal waarin be- grijperlij'kewiize meerdere verwisselingen plaats hebben beschikt over het algemeen nog wel over eenige vrije plaatsen. Als bijzonderheid kunnen wjj vermelden, dat bij de thans nog verpleegd wordende kinderen er zich een viertal berinden. die vanaf de oprichting van het Tehuis daarin zijn op genomen. Van de oudjes viert als zoodanig de eenigste haar jubileum de bij velen bekende mej. M. Barreveld. In het al gemeen is met de stichting van het Tehuis voor onze ouden van dagen een vriendelijk tehuis verkregen, waarin elk over een eigen vrij kamertje beschikt, en de oudjes in eenige flinke groote kamers aardig met elkaar kunnen conserveeren, terwijl boven dien achter het Tehuis een mooie tuin is gelegen, waar men 's zomers met het uit zicht op den Rijn een prachtig rustig zitje heeft en men om 's werelds drukte of snel verkeer weinig behoeft te bekommeren. Het gebouw is geheel voorzien van centrale ver warming, badkamer, ziekenkamer, eetzalen en tal van andere gemakken. Het Tehuis, wat de leiding betreft, berust sinds de op richting in handen van de dus thans ook jubileerende Vader en Moeder, den heer H. van Dijk en diens echtgenoote, die de ouden van dagen steeds liefderijk verzorgen en voor de kinderen als het ware de plaats innemen van Vader en Moeder. Zeer zeker zal het oók dit echtpaar in deze dagen niet aan belangstelling ontbreken. Moge zij hun dikwijls niet gemakkelijke taak nog vele jaren met dezelfde toewijding en liefde blijven vervullen. Het geheel wordt bovendien bestuurd door een commissie uit den kerkeraad, waarvan het voorzitterschap berust bij de predikanten, evenwel met jaar- lijksche verwisseling. Op het oogenblik is de commissie samengesteld uit ds. Jobs. Ste- houwer voorzitter en de heeren S. Visser en van Wouw een comité gevormd, dat zich belast de huismoeder advies te geven in de meer interne huishoudelijke aangelegenheden. Het geheel wordt bovendien gefinancieerd door de diaconie der Ned. Herv. Kerk, terwijl zich onder de verpleegden ook ver schillende personen berinden, die ver- pleeggeld betalen. Dat echter in een derge lijk groot gezin veel noodig is. behoeft zeer zeker geen nader betoog. Zooals men be grijpt. zal het jubileum ook voor de ver pleegden, al is hét dan ook in bescheiden verm, niet ongemerkt voorbijgaan. Naar wr$ vernemen is het n.l. de bedoeling dat Don derdagavond door de kerkeraadsleden en hun dames met de verpleegden en den vader en moeder in een der zalen van het Tehuis in: besloten kring een eenigszins feestelijke herdenking zal worden gehouden. Moge deze schoone inrichting zich steeds meer en' meer ontwikkelen tot heil van vele onverzorgden ouden van dagen en kinderen. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG 18 NOVEMBER. HILLEGOM. Qhr. Geref. Kerik:.Nam. 7 uur, ds. Van Smeden van Haarlem. L1SSE. Qhr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. M. Geleynse. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Den Bomraet, J. II. van Paddenburgh te Elspeet; te Opheusden, H. J. Koster te Montfoort; te Rijssen, J. E. Klomp, te Ede; te Muiden, W. Rijnsburger te Polsbroek-, te Hijkersmilde, G. de Wijk te Ferwerd; te Cothen, P. G. Verweys, theol. drs. te Breukelen. Aangenomen: naar Marsum, D. Mulder, cand. te Lunteren. Bedankt: voor Hornsliuizen, D. Mulder, cand. te Lunteren; voor Bergschenhoek, J. H. Gunning E.Bzn. te Schoonhoven; voor Groot-Ammers, G. G. Severijn, te Waarder; voor Rotterdam (vac.-ds. J. C. H. Scholten) ds. J. H. Buinink te Rheden. VERDERE STEUN AAN DEN LANDBOUW. j Het Ned. Herv. Tehuis welke inrichting gisteren haar 12i/o jarig bestaan herdacht en waarvan wij hierbij' eeu beschrijving geven TIJDSCHRIFTEN. De Autokampioen. Het eerste nummer is verschenen van ,,De Autokampioen", wreekblad voor auto- en motort-oerisme, uitgave van den A .N. W.B., Toeristenbond voor Nederland, on der redactie van ir. H, Zoetelief Norman te Oosterbeek. Het kleurige omslag, in moderne teeke- ning en offset-uitvoering, symboliseert het auto- en motortoerisme, dat, zooals de hoofdredacteur ,iu een voorwoord uiteenzet, niet alleen gediend wordt door beschrijvin gen van het vervoermiddel zelf. maar ook door aandacht te schenken aan de landen en streken, welke per auto bezocht kunnen worden, aan de gebeurtenissen op sportge bied, welke de toermodellen beïnvloeden, aan ipopulair-technische details, enz. Het eerste nummer geeft een duidelijk beeld van het gebied, dat het blad bestrij ken wileen beschrijving van een vacantie- rcis met een ouden Ford, een populair-tech- nische bespreking van de motorrijwiel-ten toonstelling in den Salon te Parijs, een lezenswaardige beschouwing over het feit, dat de economie, geschaad wordt door de mode der veel-cylindeT-motoren. tallooze kleinere berichten over nieuwtjes op auto gebied. de uitvoerige vragen bus (zeer te recht S.O.S. gedoopt!), dat alles vormt o.m. den inhoud van dit eerste nummer, naast een groot aantal annonces op autogebied. Dat de redactie actualiteit nastreeft, blijkt uit een geïllustreerd artikel over de Do X en een verslag van de Motor Cycle Show te Londen, welke Maandag 1.1. geopend werd. Dit eerste nummer maakt wel den in druk. dat deze nieuwe uitgave van den A.N.W B de groote belangstelling, welke ervoor bleek te bestaan, ton volle verdient- -ö- Het urgentie-program der drie centiale organisaties in ernstige overweging. Omtrent hetgeen minister Ruys de Bee- rcnbrouck in de Tweede Kamer bij de be antwoording van de algemeene beschou wingen over de begrooting voor 1931 be treffende de overwogen maatregelen tot steun aan den landbouw heeft medege deeld. vernemen wij van. op landbouwge bied zeer goed ingelichte zijde, dat de mi nister hierbij hel oog .bad op het bekende urgentie-programma, van de drie centrale landbouworganisaties. De daarin vervatte aanbevolen maatre gelen zijn bij de regeering in ernstig on derzoek en in de dezer dagen te verwachten Memorie van Antwoord op het Voorloopig "Verslag over de begrooting van Binn, Za ken en Landbouw, zullen naar het Hbld vernam, zeer waarschijnlijk wel nadere mededeelingen worden gedaan daarom trent. Thans echter, zoo verneemt het blad, kan reeds worden medegedeeld, dat enkele der aanbevolen maatregelen niet door de re geering zullen worden overgenomen. Wij herinneren er aan, dat bedoeld pro gramma o.a bevat...als directe middelen, maatregelen tegen dumping, steun aan de suikerbiet en aan het aardappelmeel, een maalgebod. afschaffing vleeschaccijns, vrachtverlaging voor land- en tuinbouw producten bij spoor en tram. afschaffing der crisisopcenten op de grondbelasting, schatting van de waarde van vaste goe deren voor de successie, en vermogensbe lasting naar de gebruikswaarde in plaats van naar de verkoopwaarde, verlaging der uitvoerkosten, als keurloonen entingskosten enz. Ten slotte noemen wij nog het punt: opening der mogelijkheid, om represaille maatregelen tegen het buitenland als „ruil object" voor het meestbegunstigingsrecht, J te treffen. 0 HET MAALGEBOD. Het Kon. Ned. Landbouw-Gomité dankt de regeering. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft 'het volgende adres inzake het maal- en meng- gebod voor tarwe aan den minister van Binn. Zaiken en Landbouw gezonden' „Met groote instemming hebben wij ken- j nis genomen van de indiening van het I ontwerp-Tarwewet, waarvoor wij Uwe Ex- cel'lcntie gaarne onzen dank brengen. AA heeft u door het bloote feit van de indie ning van 'het wetsontwerp reeds getoond, dat u niet walt ingaan op de adressen, welke van verschillende zijden tot u zijn gericht en waarin tegen het invoeren van een maai en menggebod is stelling genomen, tócih meenen wij goed te doen om betreffende één van doze adressen nog een en ander onder uw aandacht te brengen. „In de dagbladpers lazen wij het adres, dat de Kon. Ned. Middenstandsbond op 5 November j.l. aan Uwe Excellentie heeft ge zonden en waarin deze bond verzoeikt, „geen gevolg te geven aan het voornemen, om een maal- en menggebod in te voeren". „De overwegingen. waaTop dit verzoek steunt, zijn drieërlei, nl. dat I lo. „vaststaat, dat een groote groep van j den handeldrijven den en mdustrieelen mid- 1 denstand door vorenbedoelde maatregelen ernstig zal worden geschaad"; 2o. „het brood minder van kwaliteit, en 3o hooger in prijs zal worden". „Ons Comité is van oordeel, dat dat ge- I bod geenszins de belangen van den midden stand zal schaden. De akker-bouwbedrijven. 1 welke door een maal- en menggebod eeniger- mate zullen worden gesteund, geven niet alleen aan duizenden landbouwers en hun gezinnen in normale tijden een bestaan, doch vormen in de zeekleigebieden van Groningen, Friesland, Noord-Hol land, Zuid- Holland en Zeeland de veelal eenige bron, van alle welvaart. Niet alleen vinden tal looze ambachtslieden en handelaren er een bestaan door, doch al deze personen geven ten behoeve van de voorziening in hun levensbehoeften nagenoeg den bestaans grond aan den geheelen middenstand in ge noemde gebieden. Deze middenstanders be trekken hun artikelen veelal uit de naastbij- gelegen provinciesteden, waar ook door de landbouwers en de landarbeiders meermalen nog vrij veel inkoopen worden gedaan. „Waar deze landbouwers thans geen in komen hebben, doch ernstige verliezen lij den en deze landarbeiders daardoor worden bedreigd met een ernstige werkloosheid, gaan ook dc middenstanders ten plattelande een somberen tijd tegemoet, terwijl ook hun leveranciers in de provinciesteden de gevol gen van de 9terk verminderde koopkracht der plattel andsbevolking spoedig zullen ondervinden „Ons Comité meent met deze korte uit eenzetting voldoende zijn zienswijze in dezen te hebben toegelicht. „Dat de kwaliteit van het -brood minder zou worden, is nimmer bewezen. Nog dage lijks wordt ten plattelande bij een grooter verbruik van inlandsche tarwe voor de •broodbereiding. dan het maalgebod zal brengen, het tegendeel vastgesteldterwijl overigens door het aanwenden aran eerste kwaliteit buitenlandsche tarwe aan even- tuee.le bezwaren betreffende den bak aard der inlandsche tarwe volkomen kan worden tegemoet gekomen. ,J)at het brood duurder in prijs zal wot- den, acht ons Comité niet waarschijnlijk. Een prijsverhooging van f.4 per 100 K G. voor de inlandsche tarwe geeft bij een maalgebod van 10 pOt. een prijsvermeerde- ring van 40 cent voor 100 K.G. gemengde tarwe, d. i. voor 100 K.G. wittebrood even eens 40 C9nt. Hierbij kan eventueel nog iels 'komen, indien een betere kwaliteit builen- •landsche tarwe zou worden bijgekoebt. het geen echter bij een zoo laag percentage in landsche tarwe wel niet noodig zal zijn. te meer. daar de prijs, welke voor deze inland sche tarwe zal gelden, wei zal verhand houden met de kwaliteit ervan. „Hoe de Bakkersbond er over dacht, vóór dat deze bond 'besloot zijn standpunt, geza menlijk met meel importeurs en meelfabri kanten te bepalen, moge blijken uit de mededeeling daarvan in de Bakkersbonds- courant van 27 Augustus n.l. dat er in vak kringen technisch geen overwegend be zwaar bestond, om in ons broodbloem een zeker percentage bloem van inlandsehc tarwe te mengen en volledige medewerking aan derg regeeringsmaatregelen te ver- leenen. „Ons Comité acht op grond van 't boven staande don invloed, van een maalgebod op den broodprijs ie gering om een punt van ernstige discussie uit te maken, doch meent niettemin er de aandacht ofp te moeten vestigen, dat niet meer wordt gevraagd dan een tarwoprijs, die een schamel loon geeft aan den landbouwer en aan den landarbei der. terwijl de consumenten de gelegenheid behouden te profiteeren van den wereld marktprijs der bui ten landsche tarwe, die 80 a 90 pGt. der grondstof voor de broodberei ding zal 'blijven vormen en waarvan de prijs ver beneden de productiekosten ligt. ..Bij een verdere daling van den wereld marktprijs van tarwe zal de broodprijs even redig kunnen verminderen. „Ons Comité acht het in deze omstandig heden een algemeen belang van de eerste orde. om door een maal- en menggebod, waarvan de ui'h-oervaarheid en de gunstige werking vaststaat, daadwerkelijken steun te verleenen aan de zoozeer door de crisis ge troffen akkerbouwbedrijven." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. verkeersagent in dezen geen blaam treft. Er bestaat n.l. een overeenkomst tus- schen het gemeentebestuur, de Ned. Spoor wegen en de N.Z.H.T.M., waarbij woro-t bepaald, dat het tramverkeer den voorrang heeft. Teneinde den toestand eenigszins te verzachten, is eenigen tijd geleden vanwege de tram maat schappij een bepaling in het leven geroepen, waarbij het aan bestuur ders van tramtreinen, komende uit de rich ting van de stad, verboden wordt van het station te vertrekken, wanneer de boomen gesloten zijn. Dit is in de praktijk inder daad een verbetering gebleken. Hoewel wij het met den inzender volkomen eens zijn, dat de toestand, allesbehalve ideaal is en zeker niet van gevaar is ontbloot, zijn wij van oordeel, dat er geen afdoende regeling van het verkeer is te maken, zoolang de bestaande toestand gehandhaafd blijft. Ter oplossing van het overwegvraagstulc worden radicale maatregelen bij het toene mende rijverkeer een steeds meer gebie dende eisch. Red. „L. D." DE VERKEERSREGELING AAN DEN OVERWEG. Mijnheer de Redacteur. Hiermede verzoekt ondergeteekende u beleéfd plaatsing van het onderstaande in uw rubriek „Ingezonden Stukken", waar voor ik u reeds bij voorbaat dank zeg. Zooals het in den laatsten tijd reeds her. iiaaldelijk is voorgekomen, blijkt de in structie van den daar dienstdoenden ver keersagent aan den Overweg, ten eenen- male onvoldoende. Dit moge blijken uit het onderstaande. In de ochtend- en middaguren komt het veelvuldig voor, dat onze zoo zeer beminde afsluitboomen kort na elkaar gesloten wor den. Hierdoor ontstaat, zooals menig Over wegslachtoffer dagelijks ondervindt, een niet denkbeeldig gevaar door het beleid van den dienstdoenden verkeersagent. Zoo had óok Vrijdagmorgen circa 8.30 uur, deze agent de activiteit, om nadat de afsluitboomen weder geopend waren, de blauwe tram vanaf de stad de voorkeur te geven, nadat een file wielrijders en auto mobilisten zich vanaf richting Oegstgeest reeds in beweging had gesteld. Een ophooping heeft dan plaats bij de tramrails en tot overmaat van smart komt dan natuurlijk de tram van Oegstgeest al bellende deze menigte achterop sukkelen om zich zoodoende door wielrijders en auto mobilisten een baan te breken. Meermalen geschiedt het dan nog dal dc overwegwachter intusschen zijn afsluitboo men opnieuw laat zakken, waardoor dan een onbeschrijfelijke chaotische toestand wordt geschapen. Het meest frappante is dan nog wel, dat als men probeert tusschen dit gewirrewar uit te komen om zich een goed heenkomen te verzekeren (de verkeersregels in acht nemende) en misschien wat al te voorbarig is, dit met een procesverbaal moet be- koopen. Hopende dat het bovenstaande tot een betere verkeersorganisatie, voor het alge- I meen belang, aan den overweg mag bij- dragen (men neme dit maar eens in oogen schouw) door eerst bet hoofdverkeer (zijnde de meerderheid wielrijders eD auto's) te laten passeeren pn daarna het tramver keer. EEN OVERWEGSLACHTOFFER. Wij hebben naar aanleiding van boven- I staand te bevoegder plaatse informaties in- I gewonnen en vernamen, dat den betrokken I Leiden, 16 November 1930. TOEPASSING ZONDAGSWET. Geachte Redactie. In Uw blad van Zaterdagavond j.l. las ik een adres van de N.V. Theater Exploitatie- Mij. aan B. en W. om des Zondagsmiddags gelegenheid te geven voor het houden van vermakel ijkheden. Wat is toch de reden. Mijnheer de Redac teur, dat in Leiden niet en in andere plaatsen wel des Zondagsmiddags voorstel lingen in theaters worden toegelaten. De uren lot het houden van kerkdiensten in Leiden zijn toch dezelfde als in andere gemeenten en de Zondagswet behoort toch in het geheele Rijk op dezelfde wijze te worden toegepast. Ik vertoef nog al dikwijls buiten Leiden, zoowel in het Noorden als in het Zuiden des lands, maar ik heb nergens gezien, dat des. Zondagsmiddags de theaters gesloten waren. Wie is de autoriteit, die te beslissen heeft, hoe de Zondagswet moet worden toegepast en welke bezwaren voert die autoriteit aan tegen het geven van behoorlijke Zondag middagvoorstellingen? Houdt die autoriteit te dien opzichte rekening met de meening van het grootste deel der Leidsche bevol king, dat, ik ben er zeker van, Mijnheer de Redacteur, geen bezwaar zal hebben tegen Zondagmiddagvoorstellingen? Bij ervaring weet ik, dat in andere ste den, heel wat kleiner en zeker niet min der Christelijk dan Leiden, de Zondagswet milder wordt toegepast dan in Leiden. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dn. J. LAMMERS. HALCYON-LïJN. STAD ARNHEM, 15 Nov, v. R'dam te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN. ALTHENA, thuisr., 14 Nov. van Colombo. ROTT. LLOYD. MADIOEN. thuisr., 15 Nov. van Belawan. KOTA AGOENG, uitr., pass. 15 Nov. Mon- tellarie. SIBAJAK, thuisr., 18 Nov. bij Perim verw. STOOMVAART-MIJ. „OCEAAN". POLYDORUS, 15 Nov. van Belawan naar Batavia. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK, 14 Nov. van Brisbane naar Sydney. HOLLAND AFRIKA LIJN. SCHELDESTROOM, uitr., 19 Nov. te Tene- riffe verwacht. GRIJPSKERK, thuisr., 13 Nov. van Mozam bique. KON. NED. STOOMB. MIJ. STUYVESANT, uitr., 17 Nov. te Madeira verwacht. COTTICA, 15 Nov. van W. Indië te Amst. CALYPSO, 15 Nov. van Amst. n. W. Indië. STOOMVAART.-MIJ. „NEDERLAND". JAN PZ. COEN, uitr., 18 Nov. te Sabang verwacht. POELAU ROEBIAH, thuisr., 15 Nov. van Port Said. JAVA—NEW-YORK-LIJN. BLOMMERSDIJK, New York n. Java, 13 Nov. van Colombo. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BELLATRIX, Archangel n. IJmuiden, pass. 14 Nov. Noordkaap. LEKHAVEN, 13 Nov. van Boca Grande te Tampa. LINGE, 12 Nov. van Dakar n. R'dam. STAD ZWOLLE, 14 Nov. van Bordeaux n. Salta Cabell0. STAD ZALTBOMMEL, 14 Nov. van Povena n. R'dam. TO WA, 15 Nov. v. Antwerpen n. Montevideo. TIBA, R'dam n. Oran, pass. 14 Nov. Gibraltar TWEED, Sfax n. Sas van Gent, pass. 14 Nov. Quessant. OLDAMBT, m.s., arr. 13 Nov. te Hamburg. WINTERSWIJK, 14 Nov. van Nuevitas n. Philadelphia. IJSSELHAVIN. 14 Nov. van Brunswick te Savannah. ZWARTEWATER, Archangel n. R'dam. pass. 14 Nov. Lodingen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9