7i,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 17 November 1930 Tweede Blad No. 21673 GEMENGD NIEUWS. BRANDEN. Ouders met zes kinderen in gevaar. Voor de vijfde maal in 3 dagen tijde is de Rotterdamsche bfandweer gisteravond tegen 7 uur uitgerukt voor een brand -van meer dan gewone afmetingen. Deze brand heeft gewoed in pand 8, van de Steven Hoo- gendijkstraat, waarin beneden een modezaak en een schoenwinkel waren gevestigd, ter wijl op de eerste etage de families Klooster man en Haksteen wonen, en op de tweede etage de families Putters en Visser. De brand is ontdekt in de woning van Klooster man, die niet thuis was. De oorzaak is ver moedelijk gelegen in het feit, dat een jas te drogen gehangen heeft bij een fel brandende kachel. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vrijwel direct na de ontdekking, sloegen de vlammen voor en achter uit de ramen. De gezinnen Putters, bestaande uit man en vrouw, en Haksteen, bestaande uit vader en dochter hebben, zij het met veel moeite, het huis langs de trap kunnen verlaten, doch het gezin Visser, dat zes kinderen telt zag zich den uitweg reeds afgesneden, door het doorbranden van de deur naar de woning van Kloosterman. Men is toen naar het bal- con gevlucht en heef daar gepoogd de bu ren te hulp te roepen Deze zijn toen ijlings op het dak van een loodsje geklommen en hebben vandaar met veel moeite de kinderen een voor een van het balcon van de tweede etage gered Dp 18-jarige dochter Adriana is in haar angst van het balcon gesprongen en op het loodsje terechtgekomen. Zij kreeg slechts een wond boven het rechteroog, doch is, omdat zij erg overstuur was, per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het zieken huis Coolsingel overgebracht waar zij voor- loopig is gehouden. De brandweer had inmiddels middel alarm gemaakt en een motorspuit naar den brand gezonden. Met vier stralen aan de voorzij en een aan den achterkant is de brand in drie kwartier gebluscht. De wo ning van Kloosterman, die voor f. 3000 verzekerd was, is totaal uitgebrand Ook de andere woningen en de winkels hebben veel vuur- en waterschade gekregen. Eergisteravond zijn te Zaandam de houten woningen, bewoond door K. Heynis en J. Teer, geheel afgebrand. Bij eerstgenoemde ging de inboedel geheel verloren, terwijl men bij Teer er in slaagde bijtijds het huis raad in veiligheid te brengen. Beide huur ders zijn zeer laag verzekerd. In het nabij Meppel gelegen Ruinerwold is tot den grond toe afgebrand de koren molen van D Everts. Eenig vee kwam in de vlammen om. De oorzaak van den brand is vermoedelijk warm loopen van de assen In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Oss een hevige brand gewoed, aan den Berghemschen weg, Kapelstraat. De brand begon bij de boerderij van den landbouwer Smits. Een der buurtbewoners was toevaJllig even buiten, en kon nog juist bijtijds de bewoners waarschuwen. In een oógenblik tijds stond de geheele boerderij in lichte laaie. De brandweer werd direct gealarmeerd en was binnen zeer korten tijd ter plaatse. De boerderij was niet meer te behouden, daar het dak met stroo gedekt, was, en daarom moest de brandweer zich bepalen tot het beschermen van de omliggende gebouwen. Evenwel kon men niet verhinderen, dat de naast gelegen boerderij van den landbouwer Van Dinther ook vlam vatte en eveneens uit brandde. In 't geheel verbrandden vier koeien en tien varkens. Een zieke vrouw, welke in een kamer lag, kon met zeer veel moeite nog gered worden. De kamer waarin de vrouw lag, was reeds aan 't branden, en de vrouw moest een zakdoek voor mond en oogen houden om niet in den rook te stikken Een zoon van den landbouwer v. Dinther die aan 't reddingswerk deelnam. Inkwam zéér ernstige brandwonden. Hi; moest zich eer. weg banen door de vlammen en werd ernstig aan hoofd, voeten en armen ge- wono. De zieke vrouw werd met bed en al uit he[ huis gesleurd en bij buren onder ge bracht. De boerderij van den landbouwer Ceelen even verder gelegen, had ook vlam gevat, doch de buurtbewoners wisten deze met mirimax-apparaten te blusschen, terwijl 'a'.er de brandweer dit werk overnam Landbouwer Ceelen heeft echter veel schade, daar ook zijn inboedel nog bijtijds naar buiten was gebracht en veel in der haast beschadigd werd. Landbouwer Smits, was voor huis en inboedel verzekerd. Landbouwer Van Dinther alleen voor den inboedel. Volgens een nader bericht zijn 120 kip pen verbrand. o ONDER EEN AUTOBUS. Zaterdagavond is op de grens der gemeen ten Sittard en Geleen zekere G M., een be kend straattype, door een passeerenden autobus van de fa. Nelissen uit Echt over reden en op slag gedood De verongelukte liep op het rijwielpad en moet onverwacht den Rijksstraatweg zijn overgestoken, ter wijl de autobus, die juist was uitgeweken voor een passeerenden vrachtauto, onmoge lijk een aanrijding kon voorkomen. De poli tie van Geleen heeft de autobus, welke mijn werkers naar huis vervoerde, in beslag ge nomen. o DOOR DEN TREIN GEGREPEN De 59-jarige H. M., wegwerker bij de Nederlandsche Spoorwegen, wonende te Zuidb^oek, die per rijwiel zich begaf in de richting Groningen is tusschen de halte Westenbroek en Groningen bij het overste ken van de baan door den trein uit Win schoten gegrepen. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht, ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN. De gehuwde hovenier B. uit Bergen op Zoom reed Zaterdagmiddag met zijn rijwiel naar zijn land, dat gelegen is aan een zij weg van den Wouwschenweg weg Toen hij dien zijweg had bereikt stak hij, zonder een teeken te geven, over. Op hetzelfde oogenblik wilde de autorijder D. uit Ber- gen-op-Zoom, die hem achterop was komen rijden, den man passeeren. Ofschoon D. nog door remmen een aanrijding trachtte te voorkomen, bleek dit niet meer mogelijk. B. kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den auto aan, waardoor hij tal van wonden aan het hoofd bekwam. In ernsti- gen toestand werd hij naar het Algemeen Burger gasthuis overgebracht, nadat hij ter plaatse was verbonden. GEëLECTROCUTEERD. Zaterdagmiddag is de 18-jarige J. Brasjen te De Meel-e (Gem. Nieuw-Leusen) in aan raking gekomen met een bovengrondsche electrische geleiding, die door den storm was gebroken. De jongen was onmiddellijk dood. TONGE VROUW AANGERAND. De dader gearresteerd. Ongeveer 3 uur Zaterdagmiddag wan delde de 34-jarige juffrouw Pistoor, kan toorbediende van beroep, over den Leen- derweg in de nchting Leende (N.-Br.), toen zij even voorbij de voormalige Aalsterhut gepasseerd werd door een wielrijder met een bijl over den schouder. De man ging in de boschjes langs den weg hout hakken doch gaf verder geen acht op de vrouw, die haar wandeling voortzette. Na eenigen tijd zette zij zich langs den weg neer om wat tc rusten Plotseling hoorde zij geritsel in het struikgewas, zij sprong op en wilde weer stadswaarts wandelen. Nauwelijks weer op den weg sprong van achter een boom de man met de bijl te voorschijn en bracht haar met zijn wapen eenige slagen in de borst toe. De juffrouw begon luid keels om hulp te roepen, waarop eenige boeren uit het veld toesnelden en de aan rander ijlings de vlucht nam met achter lating van zijn rijwiel De Vrouw stelde zich onder geneeskun dige behandeling en deed daarna aangifte van het gebeurde bij de politie Onmiddel lijk vertrokken twee rechercheurs naar den eenzamen Lcenderweg en stelden zich verdekt in het struikgewas op. Na uren lang wachten kwam tegen het vallen van dén avond de aanrander weer terug om zijn fiets te halen. Onmiddellijk schoten de politiemannen te voorschijn en hielden den dader, een 17-jarigen werklooze, afkomstig uit Groningen, aan. De man is door den commissaris van politie verhoord, waarbij bleek, dat het niet de eerste maal was, dat hij zich on der deze gemeente aan een dergelijk feit schuldig maakte, waarbij het hem steeds om geld te doen was. Zoo is er eenigen tijd geleden op den Rielschen dijk een dame aangerand en van haar taschje met eenig geld beroofd. Spoedig daarop werd een ver dachte aangehouden, die een sprekende gelijkenis vertoonde met den thans gear resteerde. De oorspronkelijke gearres teerde moest toen wegens gebrek aan be wijs worden vrijgelaten. De thans betrapte heeft bekend ook deze aanranding op zijn geweten te hebben. Hij zal ter zake ter be schikking van de justitie te 's-Hertogen- bosch worden gesteld. Gast (terwijl hij een tamelijk gepeperde rekening ontvangt): „Bent U niet abuis juf frouw. Ik ben de eigenaar van de regenjas en niet van die schitterende bontjas". (Passing Show). BUITENLANDSCH GEMENGD. CHINEESCH STOOMSCHIP VERGAAN. Zaterdagavond is een Qhiaieesch stoom schip, op weg. naar Wladiwostok, in de Obi- neesohe Zee in een tyfoon geraakt en ge zonken. Ondanks de pogingen van een aan tal in de buurt zijnde stoomschepen, om de uit 27 koppen bestaande bemanning te redden, is men hierin niet geslaagd. Door den hevigen storm kon men het in nood verfceerende sdhap niet naderen, zoodat de bemanning waarschijnlijk in de golven is omgekomen. o DE DO X. Naar uit Bordeaux wordt gemeld is de DO X Zaterdagmiddag te twee uur bij Bor deaux aangekomen. Het vertrek naar La Co- run'ha zal waarschijnlijk morgen plaats hébben. La Corunha, de volgende étappe van de DO G bereidt zich reeds op de ont vangst van het Duitsche vliegschip voor. Drie torpedobooten, een kanonneerboot en verscheidene marinevliegtuigen zijn reeds gereed voor de opwachting van de DO X. Te Bordeaux was weer veel belangstelling. Een Fransch marineluchtschip, dat was opgestegen om de DO X te zoeken, toen men Vrijdag daarvan geen berichten had, moest plotseling dalen en is daarbij bijna geheel vernield. 2 Officieren werden.zwaar gewond. GASMANOEUVRES IN RUSLAND Naar uit Leningrad gemeld wordt, is al daar onder de auspiciën van de Landsver dediging een aanvang gemaakt met het verstrekken van gasmaskers aan de bevol king. De bevolking moet zich in den loop der eerstvolgende twee jaar met gasmaskers uitrusten „met het oog op een mogelijken gasaanval op Leningrad". De Odsodvia- chim-Maatschappij verkoopt de gasmaskers tegen een bedrag van ongeveer f.6 p. stuk, desgewenscht op gemakkelijke betalings voorwaarden. o 16 VISSCHERS VERDRONKEN. In de buurt van Dronthjem zijn 16 vis- schers tijdens een storm verdronken, daar hun schip' omsloeg. De storm heeft aan de hcele Noorsche kust veel schade aange richt. DE RAMP TE LYON. Te Lyon vond gisteren de bijzetting plaats van de eers-te vier uit de puinlhoopen van het ingestorte stadsgedeelte van Lyon ge borgen slachtoffers. In totaal zijn tot nog toe 12 dooden, waaronder 7 brandweerlie den, gevonden. I Een groote menigte mensdhen heeft een bezoek gebracht aan de zoo zwaar getroffen wijk, die afgezet was. Er moesten door de politie krachtige maatregelen genomen wor den om incidenten te voorkomen. De voort gezette regenval doet den deskundigen vree zen, dat ook de linkervleugel van het tegen den heuvel gebouwde ziekenhuis zal in storten. Gistermiddag vond een nieuwe aardstor ting plaats, echter slechts van geringen om vang, waardoor een steunmuur instortte. Menschenlevens waren hierbij echter niet te betreuren. Ontroerende dingen ontdekte men bij het opruimingswerk. Zoo werd het lij'k gevon den van een brandweerman, die een vrouw in de armen hield. Tijdens het redden van een slachtoffer was de man zelf slachtoffer van zijn liefdewerk geworden. Een andere brandweerman werd dood gevonden, met een touw in zijn hand. Aan het andere ein de van het touw werd het lijk gevonden van een man, dien de brandweerman blijk baar naar beneden had willen hijschen, toen hijzelf door den dood verrast werd Gelukkig blijkt het aantal dooden niet zoo groot als men aanvankelijk na de ramp dacht. Vermoedelijk zal het aantal 36 be dragen. De meest overdreven geruchten doen in de stad de ronde. Zoo wordt o.m. verteld, dat de heele heuvel van de wijken St Jean en St. Paul zal verdwijnen, omdat de heuvel zal instorten. In werkelijkheid is het ge vaar daarvoor niet zoo groot, maar de voortdurende regenval wekt toch ernstige bezorgdheid. Op 200 Meter diepte zou zich een met water gevulde holte bevinden, d'e tamelijk makkelijk, wanneer de bodem nog Verder ondermijnd wordt, kan instorten. EEN FELLE BRAND woed de Zaterdag in perceel Op pert 85b te Rotterdam, waarin gevestigd was een schoenenmagazijn. De brandweer moest met groot materiaal uitrukken om het vuur te bestrijden en kon met 12 stralen den brand eindelijk meester worden. Wat er van het perceel overbleef. OM DEN GOUDEN ONAFHANKELIJKHEIDSBEKER is te Rotterdam 'n voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het Nederlandsch elftal en het Rotterdamsch elftal. Een critiek moment HAUSSE IN DE TABAKSSTELEN. De Duitsche regeering overweegt den invoer van zwaarder belasting op den invoer van ruwe tabak. Dit beteek ent, dat in Duitschland spoedig de tabaksstelen weer waarde zullen krijgen, evenals in de oorlogsjaren.- Een foto van een partij „stelen" voor „Frascati" te Arasterdam.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5