AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. SPREEKCEL. BUITENLAND. \Zle de- adAS&ct&ri/ic -van /nKrtc/Mzavond' HEDEN: Stadsgehoorzaal: 2de Abonnementscon cert van „Het Residentie-orkest". S uur n.m. Volkshuis. Cursus Sterrenkunde. 7.30 uut nam. Valkenburg, ,/t Wapen van Val kenburg." Bazaar Ned.-Herv. Meisjesver- eeniging. 2%5 en 7—10 uur nam. Vrijdag. KatwijkaanZee. Gemeentezaul ds. tandt (Delft), 7.30 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der agxitheken wordt van Maandag 10 tot en reet Zondag 16 Nov. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tele foon 623. LOCAAL RITKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf nieuwe abonnë's Oct. 1930. 1683 W. Pieterse. Hooge Rijndijk F 139 (Zoeterwoude). 3008 N.V. Bonda's Veevoederhandel, Ter- weeweg 49 (Oegstgeest). 1642 B. H. J. Lans. Thorbeckestraat 1. 2160 A. de Buck, Wasstraat 33 3001 M. C. van Straten, Lammenschans- weg 38. 3000 A- v. d. Slok, adj-dir. v.h De Vries en Stevens, Terweeweg 43, (Oegstgeest). 3118 Bestuur Leidsche Voetbalb., Kastanje kade 4. 1605 Zr. M. P. Buyse, Kuipersleeg 2. 3004 Ds. G. Hennemann, Rijnsburgerw. 161 3006 P. H. Meijers, Warmonderweg 44 (Oegstgeest). 564 Ch. Staverman, Papengracht 28. 2597 A. G. Meiman, Heerensinge) 37, 3002 F. A. Wempe, Steenschuur 8. 3005 W. J. H. Kerklingh, café-rest. ,,'t Witte Huis" Hooge Rijndijk F 74 (Zoeterw.) 26 J. J. Laman, Trompstraat 4. 1704 A. van Egmond, Kempenaerstraat 27 (Oegstgeest). 3009 W. Hoogstraten, Morschstraat 46. 1369 A. Uittenbogaard, Rijksstraatweg 1 (Oegstgeest). 1854 Mevr. Wed. Dr. B. Jelgersmade Goede, Prins Hendriklaan 24 (Oegst geest). 3010 P. J. W. Slegtenhorst, N. Rijn 46 a-b. 3013 Ds. A. Querido, Emmataan 7 (Oegst geest) 3008 G. Holland, Rijnsburgcrweg 122. 3015 Mej. J. Neuleboom, Nieuwe Rijn 3. 3011 E. S. Offringa, Plantsoen 51. 3012 J. van Groeningen, Haarlemmerstr. 74 2672 Prof. Dr. P. II. G. van Gilse, Groen- hovenstraat 13. 2364 Fa. Tieleman en Dros, Middelslegr. 97. 3016 W. E. van Kampen, Kempenaerstr. 67 (Oegstgeest). 3020 J. C. G Verhoeven, Nieuwe Beesten markt 23. 3019 A. Saroni. Nieuwstrapt 17. 3021 F. P. Kluivers. Maredijk 25. 3023 A. Langezaal. Langegrachl 206. 3024 G. C. van Rijnswou, Morschsingel 15. 3017 R. Mosselman, Kraaierstraat 33. o EEN VREEMDSOORTIC BEZOEK. lederen dag krijgen wij op ons bureau velerlei bezoeken: aangename, onaange name, interessante of vreemdsoortige. Onder de laatste rubriek hoort wel de visite, dia hedenmorgen gebracht werd door den pers chef van het bekende circus „Kapitein Schneider", dat sinds eenigen tijd voortref felijke voorstellingen geeft op het Alexander- veld in den Haag Op zichzelf beschouwd, zal men zeggen, is hier toch niet3 vreemd aan. Ook nog niet zoo zeer het feit. dat hij zich in gezelschap van twee jongedames in Rocococostuum, witgepruikt en in sterk contrast tot den vriendelijk grijnzenden gitzwarten neger. die bescheiden op den achtergrond, gehuld in een vuurrood pak toch het kleurig loo- neel in onze wachtkamer verhoogde Maar nu komt het: dit niet alledaagsch gezelschap had een mandje bij zich, waarin zich twee piepjonge leeuwtjes bevonden, die eerst 18 dagen geleden in Zutphen ge boren waren en in hun jong leven al heel wat van de wereld gezien hebben! Dat zij ook nu eens de oude Universiteits stad kwamen bezoeken strekt hup lot eer: zij voelden zich hier blijkbaar al wonderwel thuis. Want deze telgen van de leeuwin „Italia", die deel uitmaakt van Kapitein Schneider's 100 leeuwen-groep, scharrelden tevreden en rustig door de kamer heen, even nieuwsgierig als jonge poesen, waarop zij nu nog zoo sterk geleken. We konden hen in de armen nemen en ze keken ons zoo teeder en lieftallig aan, dat het onmo gelijk was zich in te denken, dat zij bin- sienkort zioh zullen onlpoppen als de ge vaarlijke en bloeddorstige dieren, die nu eenmaal sinds eeuwenoude traditie de leden van hot gilde der leeuwen zijn Nu werden nog slechts de woorden „lief tallig" en .schattig" gehoord, die de Koning der dieren zich slechts laat welgevallen in zijn prille jeugd. Ze kropen over de tafel of legden de kopjes zacht tegen het gezicht, staarden weemoedig in de verte, alsof ze dachten aan verre streken, waar hun voor vaderen fier hadden rondgezworven, maar waar zij nooit geweest waren en nimmer zouden komen. Niet iederen dag krijgt men zulk een bezoek en daarom was het een aangename morgenafwisseling! En het deed het verlangen ontslaan, eens een kijkje te gaan nemen bij de tailooze lot- genooten. die in deze weken het Alexander- veld te den Haag bevolken, zonder hot er onveilig te maken 1 De LEIDSCHE en UTRECHTSCHE STUDENTENWEERBAARHEIDS- KORPSEN te BERGEN OP ZOOM Herdenking van den Tiendaagschen Veldtocht. Gistervoormiddag te 11.16 arriveerden aan het station der Ned. Spoorwegen te Bergen op Zoom de Studenten Weerbaarheidscorp sen uit Utrecht en Leiden, die naar deze oude vestingstad kwamen ter herdenking van het historische feit. dat voor 100 jaren, nl. op den löden November 1930, de Utrecht- sche Studenten Jager Compagnie te Bergen op Zoom haar eerste kwartieren betrok, ter wijl ongeveer tezelfder tijd de Leidsche Ja gers te Breda werden ingekwartierd. Tegelijk met de beide'afdeelingen, die elk ongeveer 50 man sterk waren en onder be vel stonden van de commandanten J. Haitsma Muiier (Utrecht) en O. van Nispen van Pannerden (Leiden), arriveerde yit Den Haag de voorzitter der Nationale Land stormcommissie de luitenant-generaal b. d. L F. Duymaer van Twist, welke door zijne aanwezigheid blijk van belangstelling wenschte te geven. Z.Exc. werd aan het sta tion ontvangen door den garnizoenscomman dant van Bergen op Zoom, tevens comman dant van het 7de Reg. Veld-Art., majoor A. G. J. C. Wilkens. Te Roosendaal had zich de stafmuziek van het Reg Infanterie uit Breda bij de Weer baarheidskorpsen aangesloten en dit mu ziekkorps stelde zich bij aankomst te Bergen op Zoom onmiddellijk aan het hoofd van de beide Weerbaarheidskorpsen, die op het Stationsplein werden opgesteld voor een marsch door de stad, welke te half twaalf een aanvang nam. Onder groote belangstelling van de bevol king van Bergen op Zoom, die door het uit steken der vlaggen op verscheidene plaatsen mede van die belangstelling blijk gaf, trok ken de Studentencorpsen door verschillends straten der stad. een zoodanige route ne mend. dat de wijk, waarin de Jagers van 1830 ingekwartierd waren geweest, alsmede verschillende historische plaatsen en gebou wen werden gepasseerd. Te ongeveer twaalf uur arriveerden de Weerbaarheidskorpsèn op het Groote Markt plein, waar intusschen verschillende troe- pendeelen van het garnizoen waren opge steld, en wel in dien zin, dat. met de mu ziek in het midden een carré werd gevormd, op welks rechtervleugel stonden opgesteld de Compagnie Jagers uit Utrecht en de Com pagnie Jagers uit Leiden benevens een com pagnie met vaandel van het 3de regiment infanterie; in het centrum een compagnie infanterie van het 3de en een compagnie infanterie van het 14de regiment en op den linkervleugel een afdeeling onbereden en een afdeeling bereden artillerie van het 7de regiment veld-artillerie Tegenover het aldus gevormde carré aan de zijde van het histo rische stadhuis waren de niel-ingedeelde officieren en onderofficieren van het garni zoen opgesteld, terwijl op het bordes van het stadhuis en daarvoor, de burgemeester van Bergen op Zoom, Drs. P. A. F. Blom. de garnizoenscommandant, luitenant-kolonel Wilkens en verschillende andere burger lijke en militaire autoriteiten, waarvan ver scheidene vergezeld van hunne dames, had den plaats genomen. De wapenschouw werd gehouden door den garnizoenscommandant, luit.-kol. A. G. J. C. Wilkens en aanstonds daarop werd een défilé gehouden onder bevel van majoor Rieber van het 14de R. I.. Allereerst defileerden de beide Jager-com- pagnien en vervolgens de compa-gnien van het 3de en 14de regiment infanterie en de onbereden en ber°den afdeelingen var. het 7de regiment veld-arlillerie. Na het défilé marcheerden de lot het gar nizoen behoorende troepen naar hunne ka zernes, terwijl de Studentenkorpsen in de groote hal van het stadhuis werden opge steld. waar een officieele ontvangst plaats vond. waarbij de beide afdeelingen werden verwelkomd door den burgemeester van Ber gen op Zoom. Dts. P. A. F. Blom, die in zijn begroetingsrede een overzicht gaf van d° historische gebeurtenissen, die in 1830 aan leiding gaven tot de vorming der Studenten Jagercompagnien. welke onder de wapenen kwamen in een tijd dat een algemeen vader landslievend élan de eenheid van Noord- Nederland aantoonde waar het gold het handhaven der rechten van het Stamhuis van Oranje Nassau De rede van den burgemeester, welke was ingeleid door het spelen van het Wilhelmus door het in de vestibule opgestelde muziek korps van het 6de regiment infanterie onder directie van den heer Louis de Moree, werd met luide toejuichingen begroet. Vervolgens werd het woord gevoerd door den garnizoenscommandant, luit.-kolonel Wilkens. die namens de studenten dank bracht voor de vriendelijke ontvangst en Bergen op Zoom voor een herhaald bezoek aanbeval vanwege de uitstekende verstand houding tusschon garnizoen en burgerij en zijn bekende gastvrijheid. Deze officieele ontvangst werd mede bij gewoond door den rector senatus velerano- rum van het Utrechtsche Studentencorps jhr. F. F. Hooft Graafland en den nraeses collegii van het Leidsche Studentencorps de heer A Ruvs. In de stad bestond groote belangstelling. Na de officieele ontvangst ten Stadhuize vereenigden de leden der Studenten Weer baarheidskorpsen zich met verschillende g°- noodieden aan een lunch in het feestgebouw Thalia, waarna hun door de Vereenigine tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer eveneens in Thalia een thé dansante werd aangeboden, waar eenige uren in gezellig samenzijn met vele dames en heeren ge nood vjden uit het garnizoen en de burgerij werden doorgebracht. Met den trein van 19.58 vertrokken de Studenten Weerhaarheidskorpsen weer naar Utrecht en Leiden. Op 12 November 1930 stonden 1130 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 516 op 12 November 1929. In den ouderdom van 65 jaar is na 36-jarigen trouwen dienst overleden de heer H. van der Velden, meesterknecht in de dekenfabriek der firma Krantz. De over ledene was een bekwaam scherpschutter en behaalde als lid van de Burgerwacht tal van eerste prijzen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen houdt in de commissie, welke is belast met het afnemen van de in December dezes jaars te houden exa mens in de Russische taal en letterkunde, middelbaar onderwijs B, benoemd: Tot lid en ondervoorzitter: dr. N. v. Wijk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en; ver hooging van het zesde hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1930. Eenige leden betreurden het. dat de mi nister de indiening dezer suppletoire begroo ting zoo lang heeft uitgesteld, welke vertra ging vooral ten nadeele zal strekken van de voorgenomen vergrooting van het phar- maceutisch laboratorium alhier. De firma Burgersdijk en Niermans or ganiseert van 1726 NoVember in „Tem- plum Salomonis" een boekverkooping om vattende de bibliotheken van wijlen dr. A. Rutgers van der Loeff; mr. dr. Jacob Israël de Haan; mr. H. Meinesz; dr. J. G. de Man; dr. L. N. Nathans van Loen en dr E. J. Hamburger; verder een belang rijke historische bibliotheek en een belang rijke verzameling over klassieke taal- en letterkunde. In den afgeloopen nacht te ongeveer drie uur bevonden zich eenige jongelui op de Breestraat en gedroegen zich dermate luidruchtig, dat een surveillcerend agent zich genoodzaakt zag hen tot stilte te ma nen. De 18-jarige H. ontstak hierover zoo in woede, dat hij den agent een klap in het gezicht gaf. Een passeerend controleur van den Nachtveiligheidsdienst waarschuwde daarop de politie in het hoofdbureau, die weldra met versterking kwam en den jongeman wilde arresteeren. Deze verzette zich daartegen en riep plotseling: „o, mijn been." Het bleek inderdaad, dat zijn been gebroken was, waarop de Eerste Hulpdienst hem naar het Academisch Ziekenhuis over bracht. Volgens ooggetuigen is dit ongeval niet te wijten aan overmatig hardhandig optreden der politie Op de Haarlemmerstraat is een rijwiel onbeheerd gevonden. De politie verstrekt inlichtingen. De politie alhier heeft procesverbaal opgemaakt tegen vijf studenten, die zonder als student te zijn ingeschreven of college geld te hebben betaald, in de collegezaal werden aangetroffen. ADOLF KöLPING. De roman van een krantenjongen, spel van-, ernst en luimr van P. G. Meeüwisse; Pygmalion van Bernard G Shaw heeft blijkbaar den auteur van bovengenoemd blijspel (want dat is het feitelijk toch. al neemt het nu en dan een ietwat ernstiger karakter aan) voor oogen gestaan, toen hij zijn tooneelwerk schreef Het is n.l. vrijwel geheel de pendant daarvan: hier is het een krantenjongen met 'onvervalscht Amster- dam9ch dialect, die door een spraakleeraar in 3 maanden tijds uiterlijk tot een „be schaafd mensch" wordt gemaakt; zulks in weddenschap met een philantroop, die beter psychology i9 dan de spreekleeraar en ten slotte als de „heer" geworden krantenjongen zijn leed uitschreeuwt, dat zijn innerlijk ge heel is verwaarloosd (alles is gezet op uiter lijke verbetering) de 9ituatie redt. dóór hem als huisknecht aan te stellen. Merkwaardig parallel met Pygmalion loopt 't gegeven, al is het geheel anders verwerkt en zuiver op Hollandsche leest geschoeid De tooneelclüb Adolf Kölping, onder- afdeeling van SL Joseph's-Gezellen-Vereeni- ging heeft gisteravond in een goed gevulden schouwburg van deze Pygmalion-pendant een aardige opvoering gegeven, aldus het aangename verbindend aan het nuttige, want de opvoering was ten bate van het Kempermanfonds (fonds tot stichting eigen Gezellenhuis). Na een heel zwakken inzet zoo'n massa-scène schijnt bijkans altijd onover- komemlijke bezwaren te hebben voor dilet tanten is in vlot tempo het aangenaam bezig-houdend stuk over hot voetlicht ge bracht. De krantenjongen, de spreekleeraar en de philantroop zijn de drie pilaren, waarop het geheel rust en zij bleken goed stevig te zijn. Vooral de krantenjongen typeerde uitnemend; beide anderen hadden inzinkingen. Over 't algemeen werd er wat te hard gesproken. Onder de bijfiguren waren er, die zwakjes waren, als b.v. de kellner, en de generaal, die het wel deden, als de huisknecht bij den philantroop en ook een paar. die keurig hun rol typeerden als de huisknecht van den spraakleeraar en de heer van Randwyck. Het geheel was echter alleszins te waar- deeren en dit is ook naar behooren dooi de aanwezigen gedaan. NOGMAALS DE BESTRATING IN LEIDEN. Een bewoner van het Rapenburg spreekt er zijn verwondering over uit. dat binnen enkele weken tot driemaal toe herstellingen zijn uitgevoerd aan het wegdek aldaar, terwijl reeds na de eerste maal zelfs voor een leek duidelijk waarneembaar wa9. da\ de steenen ongelijk waren gelegd Waar zooveel volgens hem onnoodig veel aandacht wordt besteed aan het Rapenburg, dringt hij erop aan. dat ook andere stra ten, waar zulk9 veel noodzakelijker is, eeiu» een beurt krijgen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. De leider van de Duitsche delegatie Graaf Bernstorff heeft bij de voorbereiden de ontwapeningscommissie een voorstel in gediend met in te vullen tabellen, volgens welke allo landen zeer gedetailleerde op gaven kunnen doen van den tegenwoordi- gen stand van hun bewapening. Deze op gaven zijn voor het slagen der conferentie onontbeerlijk, daar slechts onder deze voor waarden de juiste methoden voor de bepei king en vermindering der 'bewapening kun nen worden gevonden, meent Bernstorff. De vertegenwoordigers ter voorbereiden de ontwapeningsconferentie van die zeemo gendheden welke niet hebben deelgenomen aan de conferentie van Londen, waaronder ook Nederland, hebben de laatste dagen onderlinge officieuse besprekingen gehou den over het ontwerp eener maritieme clausule, opgesteld door de deskundigen van die staten welke wel aan de Londen- sche conferentie hebben deelgenomen. Men meent echter te weten, dat deze mogend heden nog enkele wijzigingen in deze clau sule willen aanbrengen. o BELGIE. Het kabinet Jaspar herleeft Loonsver laging in de metaalindustrie. De koning heeft gisteren den demissio- nairen minister Hymans en Brussel's burge meester Max ontvangen. Na afloop schijnt het tusschen deze beiden tot een scherpe woordenwisseling te zijp' gekomen. Intu» schen is gistermiddag de crisis feitelijk ten einde gebracht, daar de librale afgevaar digden van Kamer en Senaat in vergade ring een motie van vertrouwen in de afgo treden liberale rfiinisters hebben aange nomen. De vergadering, die een groot deel van den namiddag in beslag nam, verklaarde zich verder voor voortzetting van de sa menwerking met de Katholieken in de re- geeringscoalitie. Jaspas, zal dus wel terugkeeren' Al dan niet gewijzigd. De Belgische metaalindustrie heelt be sloten met ingang van 1 December de loo- nen met 2 1/2 pCt te verlagpn en op 1 Ja nuari wederom met eenzelfde percentage. De arbeiders hebben zich in de gemengde commissie eens* verklaard met deze ver laging. DUITSCHLAND. Loon en werktijden. De kamef van arbitrage voor de. vaststel ling van den werktijd in den Roermijnbouw, heeft gisteren beslist dat de huidige werktijd tot 30 September 1931 van kracht blijft. Zij heeft derhalve den ej^ch der vakbonden om den werktijd met-1uur te bekorten ge wezen. De loononderhandelingen in de< Rijn scheepvaart zijn mislukt De patroons heb ben verlaging der loonen en salarissen voor gesteld. terwijl de werknemers een gemid delde loonsverhooging van 3 mark per week eischten. De reederijen hebben getracht af zonderlijke overeenkomsten te treffen met hun personeel, maar de vakvereenigmgen hebben hun leden medegedeeld geen andere dan algemeene overeenkomsten te zullen sluiten of te erkennen. o ENGELAND. De opening der Ronde-Tafel- Conferentie. Gistermiddag is in het paleis van St. James de Ronde-Tafel-Conferentie geopend. Negentig afgevaardigden waren aanwezig, waarvan zeventien vertegenwoordigers van Engeland, zestien vertegenwoordigers van de Indische staten van Britsch-Indië en 57 vertegenwoordigers van Britsch-Indië. De partij van het Pan-Indisch Congres is na tuurlijk niet vertegenwoordigd, daar deze de conferentie boycot. Deze conferentie wordt gehouden in over eenstemming met de wet van 1919, volgens welke, na een bepaalden tijd de vooruitgang van Indië moet worden nagegaan, en het is de taak van deze conferentie de beste wijze vast te stellen waarop Britsch-Indië in de toekomst in het Britsche Keizerrijk kan worden ingedeeld. De vergadering bood een imposante aan blik, alle Indische prinsen waren in hun rijken inlheemschen dracht verschenen. Er was enorme belangstelling. In de zaal zelf stond een troon opgesteld voor den koning, ter rechterzijde een troon voor den eersten minister. Voor den troon stonden twee hoefijzervor mige tafels, waaromheen 2 rijen stoelen en een aantal kleine tafeltjes geschaard ston den Het was een plechtig oogenblik, toen om twaalf uur precies de koning binnentrad en naar den troon schreed, begroet door alle aanwezigen, die van hun plaatsen oprezen en bleven slaan, zoolang de koning zijn openingsrede uitsprak De koning zeide. het volgende: Het is mij een groote voldoening, in de hoofdstad van mijn rijk welkom te heelen de vertegenwoordigers van vorsten, leiders en volk van Indië en de conferentie in te wijden van hen, met mijn ministers en de vertegenwoordigers der andere partijen, die hel parlement vormen. Meer dan eens heeft de souverein histo rische vergaderingen op Indi9chen bodem bijeen geroepen, maar nooit tevoren ziji> Britsche en Indische staatslieden en heer- schers over Indische staten te zamen ge komen. als thans, op een plaats en rondom een tafel, om te spreken over het toekom stige bestuursbeleid voor Indië, en te zoeken naar een overeenkomst, die als leiddraad RECLAME. 3031 kan dienen voor mijn parlement evenzoo als tot een basis, waarop dit beleid moet tot stand komen. Het is bijna 10 jaar geleden, dat ik in een boodschap aan de Indische wetgevende vergadering wees op de beteeken is van haar instelling en voor den conslitueelen vooruit gang van Indië. Tien jaar is slechts een korte spanne tijds in hel leven van eiken staat, maar deze laatste decade is getuige geweest, niet alleen in Indië, maar in alle staten, die het Brit sche gemeenebest vormen, van een versnel ling in den groei van de idealen en aspira ties van de nationale gedachte, die eiken gebruikelijken maatstaf trotseert. Het zal dan ook geen verrassing zijn voor de mensch en van deze generatie, dat wat tien jaar geleden overdacht was, thans nood zakelijk opnieuw in oogenschuuw moet worden genomen en dat de resultaten van wat tien jaar geleden werd begonnen, thans moeten worden herzien. Ik behoef u niet te wijzen op de belang rijkheid van de taak. die ieder op zich heeft genomen. Ieder uwer zal er ten zeerste van over tuigd zijn, dat er veel afhangt voor het ge- heele Britsche gemeenebest van het resul taat van uw pverleg. Den voortgang uwer besprekingen zal .ik dan ook met groote belangstelling en sym pathie volgen. Onmiddellijk na het vertrek des Koninga stond de maharadjah van Pattialla op en zeide: Het hartelijk woord van welkom, dat Z.M de Koning zoo juist tot ons heeft ge richt, heeft weerklank gevonden in ons aller harten en wanneer wij slechts den weg zulien volgen dien Z M. ons gewezen heeft, den weg van geduld en goeden wi'l, dan moeten wij veel kunnen bereiken. Ik kan de verzekering geven, dat wij allen, die van zoo verre gekomen zijn, onze uiterste krachten aan de oplossing van de ons voorgelegde problemen zullen wijden in een geest van eendracht en samenwerking. Als voorzitter van de Kamer van Indi sche Vorsten heb ik nu de eer voor te stel len den Engel schen eersten minister J. Ram say MacDonald tot voorzitter van deze conferentie te benoemen. Deze woorden werden met algemeen ap plaus begroet Hierop stond MacDonald op om te spre ken. Hij zeide, dat men thans bij de geboorte van een nieuwe geschiedenis stond. Na her innerd te hebben aan vroegere verklaringen van Britsche souvereiniteit en staatslieden nopens het doel en het werk van Groot- Britannië in Indié, vervolgde Mac Donald: „Wijf komen bijeen om te trachten een stemmig de erkenning van het feit te regis- treeren, dat Indië een duidelijk herkenbaar punt in zijn constitutioneele ontwikkeling bereikt heeft. De taak die ons wacht, is ontzaglijk Wij moeten samenwerken en daaraan alle mid delen van wederkeerig vertrouwen, gezond verstand en staatsmanschap te pas brengen, waarover wij maar kunnen beschikken. Vele dingen geven ons verttrouwen op het slagen in het eind van de conferentie, welke reeds op zichzelf een belofte en aan moediging is door de aanwezigheid van de verschillende vertegenwoordigers, onder wie ook vertegenwoordigers van de dominions. Mac Donald wekte ten slotte de leden der conferentie op om kwetsende woorden, die vroeger zijn uitgesproken, te vergeten en de conferentie de beste tradities van het poli tieke inzicht van de twee volken en den eerbied der wereld daarover waardig tc maken. Hierop hebben nog eenige vertegenwoordi gers het woord gevoerd. Zij gaven uiting aan hun gevoelens van oprechte sympathie voor de Kroon en dankbaarheid aan den Koning voor zijn aanwezigheid en de door hem gesproken woorden. De maharadja van Jamma en Kashmir zeide o.a. dat Engeland en Indië beide het grootste belang hebben bij het slapen van deze conferentie. Men moet elkaar weder zijds begrijpen en met goeden wil* bezield zijn. We moeten weten te geven en te nemen Wanneer wij in onze taak slagen zal Fnge- land er zeker niet minder bij winnen dan Indië. Wij zijn hier niet aanwezig om °en beslissing te dicleeren of opgelegd te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2