71ste Jaargang MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 No. 21672 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DE VLIEGBOOT DO X. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit LeideD en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere adverlentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week .7.. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t. 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. T. W. NIEUWENHUIZEN SEGAAR. t HET ONGEVAL IN DE STEDEL. LICHTFABRIEKEN. f Wijlen de heer Nienwenhuizen Segaar. Na een betrekkelijk korte ongesteldheid is Zaterdagavond in den ouderdom van bijna 64 jaar hier ter stede overleden de heer Johann Willem Nieuwenhuizen Se gaar, in leven directeur van de N.V. Fabr. van Verduurzaamde Levensmiddelen voor heen L. E. Nieuwenhuizen. De heer Nieuwenhuizen was een in industrieele kringen bekende persoonlijkheid, die van jongsaf in de conserven-industrie werk zaam was en veel heeft gedaan voor de uitbreiding van het bedrijf, dat met zijn persoon was samengegroeid. Hij was ver der bestuurslid van de Leidsche Eierveiling en van de afdeeling Leiden der Holland- sche Maatschappij van Landbouw. In beide colleges werd zijn werk en niet minder zijn persoon hoogelijk geëerd. Wanneer het ge sprek soms al een minder gewenschte wen ding nam, dan was het steeds de heer Nieuwenhuizen, die met een kwinkslag de discussies weer in de juiste banen leidde en de zaak tot een goed einde wist te brengen. Ook in deze kringen zullen zijn zaak kundige adviezen terdege worden gemist. Het stoffelijk overschot zal a.s. Woens dagmiddag te halfeen op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje worden ter aarde besteld. De oorzaak. Betreffende het droevige ongeval, dat zich Zaterdagmorgen in de Stedelijke Lichtfa brieken heeft voorgedaan en waarbij de 36- jarige schakelbordwachter D. Jasperse en de 37-jarige monteur .T. de Wolf om het leven zijn gekomen, wordt aangaande de oorzaak vanwege de directie medegedeeld, dat er een opneming moest worden gedaan in de schakelcel van een der niet in bedrijf zijnde machines. Een dergelijke werkzaamheid is met in acht neming van de voorzorgsmaat regelen. die steeds in hoogspanningsruimten noodig zijn. zonder gevaar te achten. Twee personen zouden deze werkzaamheid ver- richlen, doch zij begaven zich door een ge lijktijdige vergissing niet naar de schakelcel van de uit bedrijf zijnde machine, maar naar de cel van een in bedrijf zijnde ma chine. Daar is een der personen, de hoog spanningsmonteur J. de Wolf, de cel binnen getreden en door den stroom getroffep De met getroffen persoon is direct hulp gaan halen, terwijl ook de hoofdschakelaar van de machine automatisch uitschakelde, waar door het net stroomloos werd. De schakel- bo id wacht er D. Jasperse, die toen hulp wilde verlcenen, schijnt in de meening te hebben verkeerd, dat het door uitschakeling van de machine mogelijk zou zijn zonder gevaar de cel te betreden. Hij werd echter eveneens door den stroom getroffen. Nadat de getroffenen uit de cel waren gelild. 19 direct onder leiding van den inm:d- del9 ontboden geneeskundigen dienst kunst matige ademhaling toegepast met toediening van zuurstof, welke behandeling vele uren is voortgezet, zoo lang, tot volkomen zeker heid was verkregen dat verdere hulp niet n-er kon baten. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Muziekuitvoering. Gisteravond werd in het Leidsche Volks huis de eerste van een korte reeks van avonden gegeven, welke ten doel hebben, enkele hoofdtijdperken der muziekgeschie denis te belichten, door woord en zang en spel. Men had voor dezen avond op het programma geplaatst werken van Bach, Handel. D. Scarlatti en Corelli. drie uit muntende vertegenwoordigers van de mu ziek uit de eerste helft der 18de eeuw. en D. Corelli uit het laatst der 17de eeuw. Het leven en de beteekenis van deze vier, vooral van Bach en Handel werden door den heer N. J. Swierstra bij wijze van in leiding en toelichting kortelijk besproken en enkele bijzonderheden werden medegedeeld over muzikale vormen. Uit den aard der zaak kon dit niet te uitvoerig geschieden, daar het programma toch nog te veel na men bevatte. Beter ware het wellicht ge weest met Bach en Handel te volstaan Een volgenden keer houde men er rekening mee en neme niet meer dan twee compo nisten. Na de toelichting en inleiding kwam de uilvoering van het programma. Mej. Berto Aten uit Amsterdam, voor de bezoekers der Volkshuisconcerten geen on bekende, zong met volkomen begrip van het ingetogene der Bachstijl eerst twee fraaie aria's uit het ,,Klavierhüchlein" van den meester Later zong zij nog een aria uit Cantate 75 en een uit Cantate 82. Wist zij bij al deze nummers het talrijk publiek te boeien, de laatste Aria, die zeer zeker haar bijzondere voorliefde had, gaf haar vooral gelegenheid in mooie diepe tonen het ge dragen melos te vertolken. Dit werd ook wel heel bijzonder gewaardeerd. Mej Jantje van Wering uit .Amsterdam toonde zich in het moeilijke ..Italienische ,,Konzert" van Bach een pianiste met ver gevorderde techniek. In twee kleine So nates van Dom. Scarlatti gaf zij elansrijk spel te genieten. Mej. Annie de Haan speelde met een muzikale voordracht een der mooiste werken uit de vioolliteratuur „La Folia" van Corelli en besloot den avond met de statieuze Sonate in F-ma jeur van Handel, die voortreffelijk werd gespeeld. ZooWel de zangeres als Mej. De Haan wer den met kennis van zaken en met goed be grip begeleid door Mej van Wering, uitko mend waar het noodig was, zich terug trekkend. waar het pas gaf. En eindelijk werden de beide Aria's uit de Cantates uitgevoerd met obligaat viool partij. wélke door Mej. De Haan op zeer lofwaardige wijze muzikaal werd voorge dragen. terwijl Mej Van Wering ook hier bij grond gaf voor een welverzorgde kla vierpartij. Te oordeelen naar de ademlooze stilte in de zaal tijdens de muziek en het harte lijk applaus na de uitgevoerde nummers is deze avond uitstekend geslaagd. Het Volkshuis geeft dit alles bijna kosteloos. Men stelle het op prijs. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Afdeeling Leiden. Zaterdag jl heeft de afdeeling Leiden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging het excursie-seizoen besloten met een pad denstoelen-excursie naar ,.'t Huys te War-, mont". Onder de deskundige leiding van den heer W. J. Ltitjeharms wandelden de deelnemers door dit prachtige buiten, dat rog mooie herfstkleuren vertoonde De oogst aan paddenstoelen was zeer be vredigend. want behalve dat 66 verschil lende soorten werden gevonden, troffen de deelnemers een paddenstoel aan die nieuw voor de Nederlandsc.be flora is. Op doode hulstbladeren groeide n.l. een klein padden stoeltje met een behaarden hoed. de Ma- rasmins Hudsoni Pers. Zeer voldaan gin gen de deelnemers om ruim 5 uur weer te Leiden uiteen. TOONEELVEREEN. „OEFENING BAART KUNST". De tooneelvereeniging „Oefening baart kunst" 'heeft Zaterdagavond in de concert zaal „Concordia" een buitengewoon ge slaagde uitvoering gegeven, die door een groot en belangstellend publiek is bijge woond. De bekende Jazz-Band „Aufgepasst" luisterde dezen avond, die met een geani meerd bal besloten werd, op. Nadat voor zitter van Zijp de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werden op een veelszins vlotte wijze opgevoerd de tooneelstukjes „Een die niet geteld wordt" en „Een knap stel" waarmee een groot suc ces kon worden behaald. Den velen spelers hierbij een woord van hulde voor hun dik wijls al knap werk! Het was een mooie avond, waarvan ontegenzeggelijk veel is genoten 1 HAAGSCHE TRAM CONTRA LEIDSCHE VERKEERSPOLITIE Reeds eenigen tijd bestaat er tusschen de bestuurders van de Haagsche gele tram Den HaagLeiden en de verkeerspolitie alhier een verschil omtrent de verkeersregeling De bestuurders der tram zijn van mee ning. dat te allen tijde de tram voor moet gaan en wel volgens artikel 11 van het Ko ninklijk Besluit van 24 Februari 1920 Staatsblad no, 85, welk Koninklijk Besluit de regelen vaststelt waaronder de Locale Spoor- en Tramwegwet moet worden uitge voerd en dat nadrukkelijk bepaald dat: „Het is aan ieder", wien het .uit den aard zijner betrekking niet vrij staat, verboden over openbare of particuliere overwegen, of over uitwegen of voetpaden, waar deze den tramweg kruisen, te gaan rijden of te rijden, wanneer een tram nadert enz." Het is nu reeds herhaaldelijk voorgeko men, dal wanneer een tram naderde, de aanwezige verkeersagent, belast met de re geling van het verkeer, inplaats van het ge wone verkeer stop te zetten den bestuurder van den tram het stopteeken gaf. Werd hieraan niet direct voldaan, dan volgde meestal proces-verbaal, daar de ver keerspolitie van meening is dat dit boven genoemd atrikel niet voor het stadsverkeer geldt. VEREEN. VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Vrijdagavond j.l. hield de propaganda-af- deeling van de Nederl. Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van Herstel lingsoorden voor Handels- en Kantoorbe dienden, Handelsreizigers en Handels agenten, een vergadering van Leidsche le den, met het doel te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeeling. Als spreker was uitgenoodigd de heer Jac. Vogel, voorzitter van het hoofdbestuur die een rede hield over de geschiedenis en ontwikkeling van de thans ruim 25 jaar bestaande vereeniging Een en ander werd toegelicht met lichtbeelden. Na den heer Vogel namens alle aanwe zigen hartelijk dank gezegd te hebben, stelde de voorzitter, den heer Joh Brouwer, voor over te gaan tot het oprichten van de afdeeling Leiden en het kiezen van een voorloopig bestuur, waarmede de vergade ring accoord ging. Met algemeene stemmen werden be noemd: Joh. Brouwer, Stadhouderslaan 17, voorzitter; F. W. Kooning, Prins Hendrik straat 10, secretaris; D. C Noll. Rijndijk straat 69, penningmeester. Het dient nog te worden vermeld, dat een drietal leden der vereeniging voor mu zikale afwisseling zorg droeg. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bij kantoren werd in den loop der maand Oc tober, op spaarbankboekjes ingelegd f, 106.106.51 en terugbetaald f. 93.583.19. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 12523.32. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 112. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 650.en afgeschre ven f. 2250Derhalve minder in- dan afgeschreven f 1600. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: De Leidsche Handel en Transport Maat schappij, Rijndijk 178. Voorschoten. Uittre dend Directeur: A. Huy. Leiden. Nieuwe Directeur: J. J. Huy, Voorscholen. SPEELTUIN VEREENIGIN G „WESTERKWARTIER". Jaarfeestvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield j.l. Za terdagavond haar tweede jaarfeestvergade ring in de „Gaanbeurs". De 2e voorzitter opende de vergadering en dankte alle aanwezigen voor hun op komst en hoopte dat deze avond als voor heen zal mogen slagen. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid da notulen voor te lezen, die onveranderd wer den goedgekeurd. Zoowel het jaarverslag van den secretaris als van den penningmeester werd met een warm applaus beloond. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met muziek onder leiding van den heer Hofenk Jr. en het tooneelgezelschap „W.-K.", onder leiding van den heer Boden- staff. die met een uitgebreid programma den avond hebben doen slagen. Vooral mej. Wertz in „Een nette Schoonmama", ver tolkte haar rol op schitterende wijze. Als slot van het programma sprak de eerste voorzitter zijn Nieuwjaarsrede uit. Een bal, onder leiding van den heer Lar- dee. deed velen nog lang en gezellig bijeen zijn; het wa9 reeds na middernacht toen do feestvreugde een einde nam. Een loterij, kon, doordat de vergunning niet was afgekomen, niet doorgaan. „Westerkwartier", kan met genoegen op dezen avond terugzien, te meer daar de zaal geheel bezet was. Eerste-luitenant G. J. W. Gelderman, van hel korps pontonniers en torpedisten te Dordrecht, wordt 1 December overgeplaatst bij het 6e regiment veldartillerie alhier. „Hier was een man noodig". Dit aar dige blijspelletje, vol geest en soms ook vol satyre, is gisteravond door het Hofstad- tooneel op vlotte wijze in den Leidschen Schouwburg over het voetlicht gebracht. Het was de tweede opvoering en de publieke belangstelling was niet heel groot. Hetgeen jammer was! De aanwezigen hebben een genoeglijken avond gehad. Voor het examen Machineschrijven, afgenomen door de Ver. van Dir. van Pont- scholen. slaagden: Mej. A. E. van den Brander, G. van den Burg. Joh. M. Hage naar. M. A.. Hilgersom, H. J. Schild. Idem voor Steno-Typen in de Ned. Taal: Mei. G. von Ronnen en Mej. G. Swart, allen alhier. (Leerlingen van de Pontsdbool, Steensohuur 14). BINNENLAND. Verschenen is de memorie van antwoord inzake de begrooting van bnitenlandsche zaken. (3e Blad). Salarismeeting van overheidspersoneel te Amsterdam. (Binnenland, 3e Blad). Onderscheiding van wijlen de Nederland- sche hoogleeraren Zwaardemaker en Zeeman te Parijs. (Kerk en School, le Blad). Te Amsterdam zijn twee valsche munters aangehouden. (Gemengd, 2e Blad). De vliegboot Do X is hedenvoormiddag vertrokken. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. In Oostenrijk zijn verkiezingen gehouden voor den Nationalen Raad. (Buitenl. en Tel. le Blad). De arbitrale uitspraak in het Beilijnsche metaalconflict. (Buitenl. le Blad). Een vliegtuig-incident te Madrid. (Buitenl. en Tel. le Blad). Ook de Vereenigde Staten erkennen de hnidige Braziliaansche regeering. (Buitenl. le Blad). Onze vroegere stadgenoot Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Goningh, advocaat en procureur, thans rechter in de Rechtbank te Haarlem is benoemd tot lid van het college van Regenten van de Gevangenissen •te Haarlem. Zaterdagmiddag te 2 uur is de 55-jarige mej. J. J. W., die bezig was aan de achter zijde van haar woning aan de St. Jacobs- gracht de ruiten te wasschen, uit het kozijn gevallen en van een hoogte van 3 meter omlaag gestort. Zij bekwam vrij ernstige kwetsuren aan de wervelkolom en moest in het St. Elisabethziekenhuis worden opge nomen. Zaterdag heeft de heer C. ten Haken in het perceel Heerenslraat 48 een vischwin- kel geopend, waar men zoowel versche als gerookte en geconserveerde visch kan koo- pen. Achter den winkel is een keurige eet salon ingericht, waar men op z'n gemak van het heerlijk gebakken zeebanket kan genieten. Zaterdagmiddag te ruim 12 uur, toen de 9-jarige T.#V., wonende in de Bakker Kort straat no. 6, uit school huiswaarts keerde, kwam zij tot de ontdekking, dat ze iets in het lokaal had laten liggen. Zc keerde terug, doch vond de deur gesloten. Toevallig wer den juist werkzaamheden aan het gebouw verricht, zoodat ze door een gat in den muur naar binnen kon kruipen. Op de eerste verdieping wilde ze op dezelfde wijze naar buiten komen; ze kroop door een gat en kwam toen op een plank. De plank wipte en het meisje stortte van een hoogte van 6 Meter op den betonvloer der vestibule, waar ze met een ernstige verwonding aan een been bleef liggen. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar via het Academisch Zieken huis naar de ouderlijke woning. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Volw. pers. Kinderen Totaal Maandag 3 Nov. 35 35 Dinsdag 4 Nov. 38 1 39 Woensdag 5 Nov. 39 1 40 Donderdag 6 Nov. 40 1 41 Vrijdag 7 Nov. 39 1 40 Zaterdag 8 Nov. 34 1' 35 REVUE- EN OPERETTE GEZELSCHAP GOSSCHALK Voor een vrij talrijk publiek heeft boven genoemd Amsterdamsch gezelschap gister avond in de groote Stadszaal een uitvoe r,ng gegeven van de operette „Donna Clara* En. het heeft daarmede, om nu maar direc niet dc deur in huis te vallen, daveren* succes behaald. Niet omdat het vertoondr uitmuntte door verblindende kleurenweeld< kostbare monteering of luxueuze costume^ Dergelijke eischen zijn voor het welslagei eener voorstelling op Zondagavond over dreven. Maar er was humor, echt Am9te damsche humor, niet fijn. maar evenmi) al te laag bij den grond. Er werd zonde uitzondering vlot geacteerd, zoodat de aar dacht van het publiek doorloopend gespan nen bleef. Men spare ons de taak hier dei. inhouden te moeten weergeven „Donna Clara" had succes. En dat is het voor- naamstel l/- - V-O'.v- - De vliegboot DO X is hedenmorgen van Sbhellingwoude naar Engeland vertrokken. Ónze foto geeft een goed 'beeld van do grootte van het enorme toestel.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1