i o .san, a ïuii i VADERLANDSCHE BANK 1 71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 November 1930 Derde Blad No. 21671 Ü1 Buitenl. Weekoverzicht. UIT RUSLAND. Londensch Aantegkenboek. De ontwapening in een beslissend stadinm - Democratisch sncces in Amerika. Génève bergt wederom de voorbereidende ontwapeningsconferentie binnen haar mu ren. Vermoedelijk voor de laatste maall Het is thans toch een kwestie geworden van: er op of er onder. Op de zitting, die Donder dag j.l. een aanvang heeft genomen, zullen spijkers met koppen geslagen moeten wor den. Slaagt men daarin niet, dan dreigt voor den Volkenbond en de ontwapeningsidee het grootste gevaar. In zekeren zin had de Zuid- Afrikaansche staatsman Smuts dan ook vol komen gelijk, toen hij zeide, dat voor het Volkenbondslichaam een krachtproef was aangebroken, de krachtproef van to be or not to be. Niet alleen in Duitschland, ook in Oos tenrijk, Hongarije en de neutralen uit den wereldoorlog, tot zelfs in Engeland, Ame rika, Turkije en sovjet ^Rusland hoewel geen lid van den Volkenbond zijn de laatste drie ook vertegenwoordigd! overheerscht thans de meening, dat het nu eindelijk eens ernst moet worden met de ontwapening, dat de tijd van voorbereiding nu lang genoeg heeft geduurd Weliswaar loopen de mee ningen nog uiteen over de vraag, of de eigenlijke ontwapeningsconferentie in 1931 dan wel in 1932 bijeen zal moeten worden geroepen, doch overigens is er een zeldzaam 'eenstemmigheid onder alle genoemde lan den, dat het uit moet zijn met praten, dat het oogenblik is aangebroken voor daden. Slaagt men er met in, om het nu in de Vol- ken'bondsstad zoover te brengen, dat er bin nen afzienbaren tijd iets tot stand kan wor den gebracht, dan is het afgeloopen met de ontwapeningsactie, dan zullen, onbevredigd, eenige landen den Volkenbond den rug toe- ikeeren.Waar dit zoo is, waar allerwege de waarschuwing luide heeft weerklonken, durven we vertrouwen uitspreken in het gezond oordeel der aanwezige delegaties. Ook al maken we ons geen illusies ten aan zien van de grootte van het te bereiken resultaat. Heeft toch niet de voorzitter, jhr. Ixiudon, ter openingszitting het Fran- sche standpunt op den voorgrond gescho ven, n.l. het standpunt van: veiligheid eerst? Groote resultaten behooren daarom vrijwel zeker van te voren reeds tot de vrome wenschen.... Het begrip veiligheid is immers niet te definieeren, is zuiver een gevoelskwestie! Leek het tot voor kort of de marine-ont wapening meer last zou veroorzaken dan de ontwapening te land, het zou wel eens 'kunnen blijken, dat het juist andersom gaat. Er zijn toch zwakke voorteekenen, dat Gibson's bezoek aam Rome niet geheel vruchteloos is gebleven en dat bij directe nieuwe besprekingen tusschen Frankrijk en Italië te Genève over de maritieme aange legenheden een modus vivendi niet tot de onmogelijkheden behoort, 't Zou een felici tatie waard zijm. Daarentegen zijn inzake de ontwapening te land al dergelijke moei lijkheden gerezen, dat Duitschland heeft verklaard niet te zullen teekenen, zoo er geen verandering komt. De niet- officieele voeling tusschen Duitsch land en Frankrijk duurt nog geregeld voort. Bepaalde resultaten mag men daar van uit den aard der zaak niet verwach ten, doch uit dit voelen en tasten blijkt niettemin steeds duidelijker, boe sterk in beide landen de stroomimg wordt voor een n ader-komen-tot-elkaar. Deze actie is dus in zeker opzicht een barometer. Gelukkig ziet men. dat in Frankrijk erkende partij leiders achter de ideëen van Hervé zich gaan scharen als b.v. Daladier en Leon Blum. Dat geeft den burger moed Briand ondergaat overigens juist opnieuw een geweldigen stormloop tegen zijn beleid in de Kamer zijn terstond na bet weer (bijeenkomen de interpellaties tegen de buitenl. politiek der regeering in behande- Jine gekomen en vooral Franklin Bouillon heeft uiterst scherp zich gekeerd tegen iedere wijziging der vredesverdragen of andere concessies aan Duitschland. Handig heeft rtezo nationalisfen-leider daarbij uit gespeeld de door Duitschers begane dwaas heden als het optreden der Stahlhelmers in Rijnland etc Ernstig gevaar voor de regee ring schijnt echter op het terrein der bui- ïènlandsehe politiek nog niet aanwezig te zijn. Evenmin als dat in Duitschland hpt geval is. Hitler en consorten ten spijt. Te betreuren hliift evenwel, dat zoo weinie verantwoordelijke personen zich meester hebben rremnakt van zulke verantwoorde- lijko aangelegenheden... Wat voor invloed op het verloop in Europa de verkiezingen in de Vereenigde Staten zullen hebben 1 De democraten heb ben een mooie overwinning behaald, doch zii hebben de republikeinsche meerderheid in Representantenhuis en Senaat, toch niet kunnen ororetten to een demofmtische meerderheid. Tn beide wetgevende lichamen houden beide oartïien elkaar nreeies in evenwicht, terwiil een lid der boprnnwirtii den doorslag 7al ceven. Althans. te y>lrf>nÉ>n naar dp fifers. Eya-ctiseh gesnroken zii;; eehter de demoeraterV- in het voordeel, daar zii in sommige opzichten zullen kunnen rekenen or> den steun de»* z.p\ progressie ven der reoublikpinen die steed" een onnBino- kelbke houding hebben aangenomen en de rer>"h!'kein"ehe regeerin^eri cf-pedc veel hel"»be« OOffelevPrd "ificcrtotori zul- ]e^> 'p eehter de partii hu toch wat trou wer ziln RECLAME. VOOR BELASTE WAARDEN 's-GRAVENH f GE 60/ Tl-'-en beurskoer* 1 400 r Hoover. Voor president Hoover breken een twee tal zeer moeilijke jaren aan. De regeerings- machine is immers vrijwel tot stilstand gedwongen De eerste aanleiding van het succes der democraten is geweest de malaise, die ook in Amerika na de jaren van hoog-conjunctuur zich zoo geducht doet gevoelen. Dat heeft altijd een terugslag voor de partij, die aan het roer is. De opgerichte tariefmuren door het buitenland ook hevig aangevochten en reeds met represailles beantwoord brachten velen Amerikaanschen exporteurs groote schade en dreven dezen naar de democraten. Daarnevens heeft het groote strijdpunt „droog of nat" zijn invloed doen gelden. De meeste democratische candidaten hadden zich uitgesproken als „natten"! En hoezeer de balans gaat overslaan naar op heffing van de „droge wetten" bewijst on getwijfeld het feit, dat staten, die totdus ver beslist „droog" waren, zijn omgegaan. Te verbazen valt het zeker niet, gelet op de golf van misdadigheid, die over de Unie is gegaan als gevolg der Volstead-act (zie b.v. Chicago) en het achteruit hollen van den eerbied voor de wet Hoe lang Amerika nog droog zal zijn? Bijzonder opmerkelijk is geweest het suc ces van den democratischen gouverneur van New York, Roosevelt, die met ongekeade meerderheid is herkozen. Roosevelt. Roosevelt maakt een prachtkans om in 1932 de democratische candidaat voor het presidentschap te worden. Of echter van Amerika, gelet op boven aangehaald evenwischt, naar buiten veel invloed zal kunnen uitgaan? VIJF-EN -TWINTIG JAAR GELEDEN IN RUSLAND. (Nadruk verboden). In het ra-jaar van 1905, dus vijf-en-twin tig jaar geleden, woedde in Rusland de Eerste Russische Revolutie, de voorbode van de gebeurtenissen van 1917. Haar hoogtepunt bereikte de Eerste Russische Revolutie in het manifest van 30 October 1905, waardoor de tsaar zijn volk alle denk bare vrijheden beloofde. Onder normale omstandighe-den had die dag een keerpunt in de Russische geschiedenis kunnen wor den en het land voor de ontzettende ge beurtenissen van 19171930 behoeden, ter wijl de dynastie den troon had kunnen be houden. De laatste -tsaar, de stijfhoofdige Nicolaas II, heeft echter zijn op plechtige wijze gegeven woord gebroken, al zijn beloften ingetrokken en de gevolgen waren ontzettend zoowel voor hem zelf en de ziinen als voor het geheele land. De meeste menschen herinneren zich slechts vagelijk de gebeurtenissen van 1905. Wij zullen daarom in het kort dïe'gebeur- terii"sen recapituleeren. De oorlog met Japan, begonnen om de aandacht van de massa van de binnenland- sche politiek af te leiden en het ohauvi nisme aan te wakkeren (de tsaristische regeering was overtuigd, dat Rusland zon der veel moeite het veel kleinere Japan zou verpletteren,) liep uit op een nederlaag voor Rusland. Wii hebben een paar maan den geted.en de ontwikkeling van dien on- zaligen oorlog besproken en de wijze, waaror» Rusland toen vrede heeft gesloten Die vrede was gesloten op het nippertje Indien de oorlog nog eenige maanden had geduurd, dan ware Rusland t 1905 getuige geweest van de tafereel en. die wij in 1917 1919 hebben aanschouwd Het Russisische leger in net Verre Oosten verkeerde in den zomer van 1905 in -een toestand van ontbinding. Alleen het sluiten van de?r vrede had de uitbarsting van een militairen opstand pn de heerschappij van d« cnlda teska voo^kom^n. De nederlaag in het Verre Oosten was de laatste druppel, die den emmer deed overloopen. De verschrikkelijke verliezen aan menschenlevens en geld, de werkloos heid, het gevolg van den oorlog, rfe alge- meene ontreddering dat alles leidde tot een uitbarsting van woelingen, zooals Rus land in geen anderhalve eeuw had gekend. De soldaten sloegen in vele plaatsen aan •het muiten, in het Verre Oosten dreigde een groote opstand der soldaten, die naar huis wilden terugkeeren en het niet kon den doen, omdat het transportwezen ont redderd was; de boeren wilden met geweld de akkers der landheeren in beslag nemen, staken de huizen en graanschuren der hee- ren in brand, plunderden de have; de ar beiders werden ongeduldig en proclameer den telkens weer stakingen, die een uitge sproken politiek karakter droegen: alle groepen van de beschaafde klassen orga niseerden zich in bonden, die op hun beurt een „Sojoez Sojoezow" (Bond der Bonden) vormden, welke de geheele actie leidde. De liberale gemeenteraadsleden en zemst- wo-mannen (de zemstwo's waren de pro vinciale staten) steunden openlijk het ver zet tegen het regime, riepen in het geheim congressen bijeen, di? resoluties aannamen, gericht tegen de autocratische regeering van den tsaar. De beschaafden verlangden een grondwet volgens het Westersche mo del, rechtszekerheid en vrijheid van woord vergadering, drukpers enz. De massa wist niet wat vrijheid was, zij verlangde naar een verbetering van haaT zeer moeilijke leven de boeren wilden meer land hebben, de arbeiders hoogere loon en. In October 1905 brak de algemeene werkstaking uit. Het geheele land lag stil. De treinen reden niet, de post kwam niet, de overheid in de provincie was volkomen geïsoleerd, de re geering in Petersburg was radeloos Daar de ministers niet alleen geen bevelen aan de plaatselijke administratie konden stu ren, maar ook geen enkel rapport uit de provincie kregen, wisten zij niet hoe de toestand in het land was en welke vormen do revolutie daar had aangenomen Te Pe tersburg ontstond de eerste Raad van Ar beidersafgevaardigden (de Sovjet) en het presidium van deze instelling gedroeg zich als een machthebbend lichaam. En de angst i-n de hoogere krintren was zoo groot dat de regeering niet durfde de leiders van den sovjet te arresteeren. Sterkerde re geering onderhield met den sovjet betrek kingen en erkende hem dus onofficieel als een soort bij-regeering. Nicolaas II, die zijn leven lang weifelde en nooit met zekerheid wist, wat hij vijf minuten later zou doen, was besluiteloozer dan ooit. Evenals in 1917 was hij ook in 1905 door zijn hovelingen verlaten, die bereid waren hun keizer te verraden om eigen lijf te redden. Dezelfde menschen, die hem steeds aanraadden onverzoenlijk te zijn. de muiters te straffen, niet toe te geven, verlangden nu. dat hij zou toege ven, dat hij alle mogelijke concessies1 zou doen om den storm te bezweren. Nicolaas II zelf voelde weinig voor de dommelijke,_ zwakke man verbeeldde zich in'vollen ernst. dat'God hem tot alleen- hcerscher van geheel Rusland had uitver koren en dat elk toegeven aan de wenschen van het volk een zondeval zou zijn. De zwakke voelt steeds veel voor krachtmaat regelen. Nicolaas n wilde de militaire dictatuur afkondigen, maar in zijn omge ving, onder de avonturiers die zijn raad gevers waren, was er geen een man. die in staat zou zijn de rol van een dictator te vervullen. Bovendien waren de legcr- afdeelingen, op wie de dictator zou kim men steunen, onbetrouwbaar. Tntusschen werd de toestand met den da? steeds drei gender. De radeloosheid van den tsaar werd zoo groot, dat hij reeds aan een vlucht naar Engeland dacht. Zijn jacht lag dag en nacht onder stroom, klaar op het eerste sein te vertrekken. Nicolaas wilde abdicee- ren ten gunste van zijn broeder Michail, dien hij haate en wien hij van harte de moeilijkheden gunde. Op het kritieke oogenblik kwam echter Wille en zette den tsaar uiteen, dat de toe- sland niet zoo erg was als hij dacht, dat door snel toegeven de troon nog te redden was. En 17 (30) October 1905 onderteeken- de de tsaar het door Witte opgestelde mani fest. Wie die dagen niet meegemaakt heeft, weet niet wat geluk beteekent, kan er zich geen voorstelling van maken, hoe vreemde menschen zich plotseling broeders voelen. Ik herinner mij nog het oogenblik. toen de extra-uitgaven van de kranten met mani fest op straat waren verschenen.' hoe de menscher. huilend de lang verbeide woor den lazen: vrijheid van woord, van ver gadering, van vereeniging. van drukpers, een volksvertegenwoordiging gekozen door hel geheele volk' Uit was het met de heer schappij der omkoopbare politie, uit was het met de willekeur van de administratie, ge behoefdet niet meer te vreezen dat ge plotseling gearresteerd zoudt worden, naar het verre Noorden verbannen De men schen huilden als kleine kinderen, onarm- den elkaar, werden door een overweldigend gevoel aangegrepen, holden door de straat en riepen: „Een grondwet! Vrijheid'" Be zadigde menschen gedroegen zich als uit gelaten kinderen. Daarna verschenen op straat optochten, Voorafgegaan door studenten met roode vlaggen (rood was het symbool van vrij heid) trokken duizenden menschen en zon gen verboden liederen over vrijheid en de politiemannen salueerden de roode vlag. salueerden het vriigeworden volk. Een paar dagen duurde deze vreugde. Maar de leiders der politie, de reaction- nairen en de mannen voor wie de over winning van de revolutie gelijk stond met het verlies van hun voorrechten en goede betrekkingen, werkten in het duister en be reidden een tegen-offensief. En plotseling werden de Russische steden het tooneel van ontzettende tafereel en. Onder bescherming van de overheid, aangevoerd door de politie, wierp zich het uitvaagsel van de bevolking op de Joden en Armeniërs, plunderde hun huizen. doodde duizenden menschen, mar telde tienduizenden. Waar geen Joden en Armeniërs waren, werden Russische intellec tuelen vermoord, werden de schouwburgen, waar die intelleqtueelen vergaderden, in brand gestoken. Nicolaas II kreeg opnieuw moed. In zjjn brieven aan zijn moeder schreef h^j over de moordenaars als over de goede en trouwe menschen. Die moorden waren het begin van de reactie. De tsaar begon bjj beetjes zjjn belofte in te trekken en eischte, dat in de nieuwe grondwet na drukkelijk zou vermeld staan, dat de auto cratie gehandhaafd bleef. Van een demo cratische kieswet kwam niet meer. Het kiesstelsel was erger dan het toenmalige Pruisische kiesstelsel, het achterlijkste van Europa. En toch koos het volk bijna uitsluitend radicale elementen tot volksvertegenwoor diger. De Eerste Doema kwam bijeen. Op nieuw leefde de hoop op. maar de tsaar weigerde op de eischen van de volksver tegenwoordiging in te gaan. Na een paar fhaanden werd het eerste Russische parle ment ontbonden. De Tweede Doema was nog linkseher dan de Eerste. Toen joeg de tsaai ook de Tweede Doema uiteen, voerde een staatsgreeo uit en wijzigde eigenmachtig de kieswet. Voortaan had de adel, nauwelijks I pet. van de Russische bevolking, de me°r- derheid van stemmen in de Doema. Alle beloften werden ingetrokken. De pers werd gemuilkorfd, vergaderingen konden alleen in het geheim belegd worden en werden door de politie uiteengeranseld, vereenigingen werden gesloten en zelfs wijk vereenigingen in de steden, die zich ten doel stelden hun wrik te verzorgen, hoornen te planten e.d. werden als staatsgevaarlijk beschouwd en verboden. De reactie vierde hoogtij. De Eerste Russische Revolutie was op een misfukking uitgeloopen. Het manifest van 30 October 1905 was vergeten. De raad gevers van den tsaar waren opnieuw onver zoenlijk en dreven den zwakken Nicolaas II steeds verder op den weg van reactie. En twaalf jaar later herrees de revolutie met nieuwe kracht en vaagde nu niet alleen de dynastie en den adel weg, maar ver nietigde ook de Russische inte'tectueelen, bracht eten staat aan eten rand van een afgrond en verschafte de macht aan de demagogen, die bereid waren het volk alles te beloven om zich van de macht meester te kunnen maken. Zoo wreekt zich de zonde van Nicolaas H. begaan in het najaar 1905. tot nu toe. Het niet naleven van de beloften, vervat in het manifest van 30 October 1905, moest onvermijdelijk leiden tot betgeen wri nu doormaken. Dr. BORIS RAPTSCHTNSKY. Van onzen Londenschen Correspondent. 20 October 1930. Een Oosterrche schatkamer in Piccadilly. Een kelder van Burlington House, het ge bouw van de Engelsche kunstacademie, is herschapen in een schatkamer van Ooster- sche pracht, een kamer als waarvan men leest in de Verhalen der Duizend en Een Nacht. De schatten zijn deze maand in Londen aangekomen, als deel van de inzen dingen voor de tentoonstelling van Perzische kunst, die de eerste twee maanden van het volgend jaar in het genoemde „House" in Piccadilly te zien zal zijn. Deze oude en nieuwere kunststukken van Perzië zijn aan gevoerd in het geheim. De Shah had ze uitgekozen en vergaard, uit zijn eigen pa leizen, uit de openbar? gebouwen van het land, uit musea. Het zou een verre en hachelijke tocht worden van Teheran naar Londen, door de woestijn vol roovers, over de zee waar wellicht zeeschuimers aasden op de rijke stukken. Daarom zond men veel per vliegtuig naar de kust. Daarom vertrok het 9chip met de kostbaarheden in het ge heim, zoogenaamd volbelaAn met dadels, en met een bemanning, die niet besetie hoe kostbaar en onvergelijkelijk zeldzaam de lading was, die aan haar zorg was toever trouwd. Daarom ook kwam het schip stil letjes in Londen aan de kade aan, slechts met kennis van luttele ingewijden en de beste beambten van Scotland Yard. En daarom tenslotte ging de kostbare lading in gepantserde en wèl bewaakte vrachtauto's van de haven naar 'haar tijdelijk onder- aardsch verblijf in de zwaar gemetselde kelders van het kunsthuis. En daar zijn nu de kisten uitgepakt. Het fraaiste en kost baarste stuk is zegt men een tapijt van zeventiende eeuwschën oorsprong, een „geweven mysterie" uit een moskee, die nimmer door ongeloovigen is betreden, „een heerlijk gedicht van den weefstoel". Exoti sche bloemen en cypressen zijn er in gewe ven in goud- en zilverdraad. En men helpt de „artistieke" verbeelding van de Londen- sche krantenlezers, door uit te leggen dat het tapijt volgens experts wel f. 500.000 waard is. Dit tapijt zal dan straks eeiPgen tijd aan een wand hangen in Piccadilly, voor de bewondering van den gaanden en komenden man. De kisten bevatten gouden schalen uit 'het paleis van den Shah en bekers van hetzelfde edele metaal, met parelen bezaaid. Dit wordt dan wel een ander soort tentoonstelling dan de drie win- ter-tentoonstellingen, die van Vlaamsche, Nederlandsche en Italiaansche kunst, vooral schilderkunst, die wij tot nu toe hebben ge had. Er zal nu niet zooveel schilderkunst zijn. ofschoon Perzië wel fraaie stalen van miniatuur-portretkunst heeft opgeleverd, die ruim vertegenwoordigd zullen zijn. Er zijn verder stukken bij, die meent men teruggaan tot 600 jaar voor onze jaartel ling. Maar aangezien Perzië in oude tijden veel invallen van vernielzuchtige barbaren te doorstaan heeft gehad, is de zeer oude kunst slechts schaars vertegenwoordigd, eenvoudig omdat er zoo weinig van is over gebleven. De geleerde dienaar van Hermandad. Een populair Engelsch liedje zegt, dat een politie-agent u zal vertellen 'hoe laat het is, j you want to know the time, ask a police- 1 man". Zijn kennis is echter allerminst tot den stand der klokwijzers beperkt. Het examen, dat een Londensche „Bobby" moet afleggen, getuigt dat. Klaarblijkelijk is zijn positie niet alleen die van een baken in het verkeer, hij is tevens een vraagbaak voor iedereen. Weliswaar wordt verondersteld dat ge weet dat een politieman, die ver- kcersbaken is, niet tevens kan optreden als vraagbaak. Maar daar houdt men zich niet aanen gien ervaart nog al eens, dat die alwetende agent, zoo 'hij den tijd al weet, u niet steeds op den rechten weg helpt. Eu anders laat de bondigheid van zijn aaiv wijzingen u even onwetend als g© tevore* waart. Toch moet de man, die eens de Londen sche straat ordelijk en veilig moet helpen houden, blokken als een gymnasiast of zelf» als een student. Kort geleden is voorgesteld, dat het politiekorps zijn eigen universiteit zou krijgen, voor hoogere studie in speciale politievakken, in geographie. in staatkunde, wetsleer en rassenleer. De beste breinen van het korps zouden daar de hoogere we tenschap vergaren, die (het peil van doeltref fendheid der politie zou helpen verhoogen; ongeveer zooals de hoogere krijgsschool en haar leerlingen het peil der oorlogvoering verhoogen. Maar wij behoeven niet eens te denken aan deze politie-universiteit in wording. De man, die kersversch den politiedienst in treedt. moet al intellectueel© kwaliteiten en feitenkennis bezitten, die niet mis zijn. Op het toelatingsexamen, dat hem zijn helm moet geven, vraagt men hem, uit te leggen, waarom Edgar Wallace, W. T. Tilden, Lord Beaverbrook. Dean Inge e.a. zoo bekend zijn. Het is niet genoeg dat hij de namen kent. Hem wordt niet gevraagd eenige be kende namen op te noemen. Neen, de vraag is waaraan zij hun bekendheid te danken hebben. Een andere vraag is hoe de adspi- rant wintervoeten, eksteroogen, platvoeten of een verstuikte enkel behandelt. En een derde vraag is, waarom en wan neer een timmerman schroeven en wan- near spijkers en wanneer lijm en wanneer die zaken in gemeenschap gebruikt voor zijn werk. Dit drietal hersenplagers geeft eon denkbeeld van de veelzijdigheid, die in de verstandelijke ontwikkeling van een adspirant-dienaar van Hermandad wordt geëischt. Een „man about town" zou wei nig moeite hebben met de eerste vraag. Een dokter zal geen moeite hebben in dö beantwoording van de tweede. Een meu belmaker zal ten aanzien van de derde vraag de examinatoren kunnen voldoen. Maar de politie-adspirant moet ze alle drie beantwoorden. En dan nog zulke strikvra gen weten te ontwarren als de volgende: Een getuige verklaarde, dat nij de klok had hooren slaan in zijn huiskamer, tien minuten voordat een ontploffing plaats had in zijn buurt. Hij telde de slagen niet, maar hij was er zeker van dat de klok meer dan eenmaal had geslagen en hij meende, dat het een oneven aantal slagen was; de getuige was den heelen morgen uitgeweest en de klok, die alleen maar uren sloeg, was om half vijf dien middag stil gaan staan. Wanneer had de ontploffing plaats 1 De Londenaars zullen nooit hebben beseft, dat de Bobby" zulk een schat van kennis onder zijn helm verborgen hield. Anglic. Een nieuwe schrijftaal, in Zweden uitge.» vonden, maakt de 'belangstelling in Enge land levendig gaande. Dit is verklaarbaar, want Zweden wil met deze taal, die Anglic heet, de Engelsche taal als het war© bevorderen tot internationale handelstaal. Een Zweedsch handelsman meende, dat een taal, die als het Engelsch reeds het meest verbreid is in de wereld, gemak- kleijk een internationale schrijftaal kan worden door de moeilijkheden van het oor spronkelijk Engelsch uit den weg te rui men. Hij meende dat te kunnen doen door de taal phonetisch te spellen. Een Zweedsch professor ontwierp voor den handelsman een aldus geschreven Engelsche taal en raadpleegde Engelsche en Amerikaansche deskundigen. En zoo ontstond „Anglic". De Engelsche taalgeleerde Lloyd James heeft zijn zegen aan „Anglic" gegeven en zou graag zien dat Engelschen, te begin nen met de schooljongens, het ook leer den. Maar niet alle taalgeleerden in Enge land zijn geestdriftig. Vele bekende schrij vers gruwen van deze „vereenvoudiging".- Het is het oude liedjede ontwikkelden achten „Anglic" een schending van de taal traditie. En het idee, dat vreemdelingen de hand slaan aan de Engelsche taal, is voor hen onduldbaar. Een Engelsch woord in „Anglic" is zeggen zij een Engelsch woord zooals een onontwikkeld Engelsch- man het zou schrijven. „People" in Anglic is „peepl"; „earth" is „urth". De Engel sche woorden verliezen aldus hun gedaante,- hun traditie, hun karakter. Die aesthetisehre bezwaren zijn echt. Bo vendien heeft de ontwerper van deze taal (die alleen handelsschrijftaal moet worden en dus niet voornemens is Esperato b.v.- van zijn plaats te dringen) er blijkbaar, niet aan gedacht, dat millioenen niet-Brifc- ten de Engelsche taal meester zijn en -niet zullen zijn te vinden voor het aanleeren van het verwarrende hulptaaltje. Maar af gescheiden van dit alles schijnt de stichter van Anglic niet den vinger te hebben ge legd op de ware moeilijkheid, die de vreem deling met Engelsch heeft. Die moeilijk heid is niet de spelling. Iedereen, die En gelsch kent, zal willen beamen, dat niet de spelling der woorden, maar de uitspraak, het juiste woord en dat woord op de rechte plaats zijn moeilijkheden zijn of waren. Het eigenaardige van Anglic »s dat, hoe wel het phonetisch is van spelling, met behoeft te worden uitgesproken; het is be stemd voor internationale handelscorres pondentie. Maar de groote moeilijkheid, die ligt in het vermijden van het onjuiste woord op de juiste plaats of het juiste woord op de onjuiste plaats of allebei, blijft ook in Amglic voor den vreemdeling bestaan.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9