WARME WOLLEN ONDERKLEEDING A. PARMENTIER's WOLMAGAZIJN 71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 November 1930 Vierde Blad No. 21670 UIT DE RIJNSTREEK. Bison. VOOR NAAR FINANCIEN. KUNST EN LETTEREN. ALPHEN. Aanrijding. Nabij Gs Gouwsluischebrug had gister middag omstreeks 3 uur een aanrijding plaats tusschen den bestuurder van een personenauto C. V. S. uit 's-Gravenzande en de scharenslijper v. G. Van laatstge noemde was zijn wagen bijna geheel ver nield. De schade werd onderling geregeld. Tot ouderlingen der Geref. Kerk, Raad huisstraat werden gekozen de heeren J H. Bel graver, F. Kaman, J. A. van Leeuwen er. H. v. d. Pol en tot diaken de heer A S. Booy. o BODEGRAVEN. Uitgebreide begrootmgsdebatten. (Dezer dagen vergaderde de Raad dezer ge meente. Alle leden waren aanwezLg. Het oudste lid, do heer J. Burggraaf feliciteerde den voorzitter met zijn herbenoeming. De heer Oldemans verklaarde daar niet mee in te stemmen. Uit het bestuur der Ghr. Scho len werden bedragen tot een totaal van ongeveer f.1600 toegekend voor de uitbrei ding van schoolmeubelen en leermiddelen. De eigenaars van de stoepen in de Brug straat bieden deze aan de gemeente aan, op voorwaarde, dat spoedig een trottoir zal worden gelegd. B. en W. adviseeren dit te aanvaarden, docih op voorstel van den heer Baan Batelaan wordt deze zaak ver wezen naar de begrooting. Een adres van de commissie voor de Historische Tentoon stelling, waarin een oudheidkamer wordt ge vraagd, was aanleiding, dat B. en W. voor stellen daartoe over te gaan en voorloopig daarvoor een kamer op de bovenverdieping van het gemeentehuis voor dit doel aan te wijzen. De heer Van Rijn, gemeente-ontvan ger, is aangewezen als ambtenaar belast met 'het oud-ardhief. Dit belangrijk besluit werd zonder discussie met algemeene stemmen genomen. Lang en breed wordt gesproken over een adres van den centrallen bond van transportarbeiders en verschillende R.-K. arbeidersvereenigingen om een steunregeling in het leven te roepen voor uitgetrokken .werkeloozen en een commissie aan te wij zen, die deze zaken beheert Op grond van vroegere afwijzingen van een dergelijke re geling door Ged. Staten meenen B. en W. aanneming van deze verzoeken te moeten ontraden. Van een economische crisis is in Bodegraven nog geen sprake. Het geldt hier een jaarlijks weeitkeerende behoefte. De heer Oldemans is het hier lang niet mee eens. De toestand is erger dan B. en W. meenen. Hij klaagt over de houding van B. en W. wanneer steun gevraagd wordt. B. en W. moeten dan ook deze zaak niet uitvoeren, maar een commissie. Het moet kunnen ,want ook groote plaatsen hebben een regeling en b.v. ook het naburige Reeu- wijk. Desnoods is een Burgerlijk Armbe stuur ook goed. De heer Beijnen vat vuur op dit laatste. Hij geeft in overweging 't voor- stel-Oldemans in dien geest te veranderen. De heer Oldemans doet dat. De heer C. B. Batelaan zegt echter, dat men de zaken verwart. Er wordt een commissie voor werkloozensleun gevraagd en nu stelt men voor een Burgerlijk Armbestuur te benoe men. Dat is heel wat anders. De heer Oldemans beaamt dit, maar zegt, dat de werfdoozen ook armen zijn. De heer De Vo< wil ook wel een Burgerlijk Armbestuur. De heer Tongeneel spreekt ook van verwarring. Hij wil bovendien bewijzen hebben, dat B. en W. niet goed steunen. Hem is het tegen deel bekend. De voorzitter zegt. dat B. en W. wekelijks aanvragen behandelen en dit zoo goed mogelijk doen, al is verschil van meening mogelijk. Het verzoek, dat hier ge daan is, kan slechts worden afgewezen Ged. Staten keuren het toch niet goed. De cor respondentie daarover ligt ter inzage. Dat het in andere plaatsen wel gebeurd is om dat de armbesturen zich tegen de wet. die afzonderlijke beoordeeling van elk geval vraagt, in den regel laten opleggen. De heer Oldemans stelt nu weer voor een commissie te benoemen. De gelden wil hij vinden uit 50 opcenten op de vermogensbelasting. Zijn voorstel wordt niet gesteund en dat van B. en W aangenomen. Na de verlaging van het electrisch tarief met 5 cent het vorige jaar volgt nu weer een nieuwe verlaging. De sbroomprijs wordt nu gebracht op 25 cent, terwijl reeds bij verbruik boven 200 K.W.U. deze daalt tot 20 cent en boven 300 K.VV.U. tot 15 cent per K.YV.U. Dit voorstel wordt aangenomen. Behandeld wordt de begrooting voor 1031. De voorzitter zegt. dat als verdaging der vergadering noodig is, dit zal moeten zijn tot den volgenden middag en niet tot 's avonds. Zulks op veler verzoek. De heeren Jongeneel en Oldemans hebben liever avondvergaderingen. De laatste ziet er trou wens pogingen in om enkelen leden het ver gaderen moeilijk te maken. De voorzitter ontkent dit echter ten stelligste. Aan de algemeene beschouwingen wordt deelgenomen door de heeren Beijen, Jonge neel en Oldemans. De eerste maakt opmer kingen naar aanleiding van den economi- sdhen toestand, die tot voorzichtigheid op wekt. Hij spreekt voorts over verhooging van vergoedingen voor Rijksveldwachters, medewerking aan districts-school toezicht, over den gemeente-opzichter, de vuilnisbelt, een muziektent, het speelplein van de O. L. school en ten slotte over een legaat van G. Beijen Gzn. De heer Jongeneel houdt algemeene be schouwingen omdat de rondvraag is afge schaft Hij vraagt waarom geen plannen zijn ingedi#fïd in verband met de RaaMiuis- 'kwestff. Het Raadhuis bevat zelfs geen brandvrij archief. De toestand kan zoo niet blijven. Spr. meent, dat verschillen in het college van B. en W. oorzaak zijn van het uitblijven van plannen. Hij betreurt het ont breken van een commissie van Publieke Weiken en adviseert een Raadhuiscommis sie te benoemen. Hij bedoelt geen partij politiek na te jagen, zooals zekere leden, doch de belangen der gemeente te behar tigen. De heer Oldemans is blij. dat er nu al twee leden algemeene beschouwingen hebben gehouden. De verkiezingen ziin in het zicht. Tn alle partijen is dat merkbaar. De nieuwe raad zal eT heel anders uitzien. LV heer Jongeneel moet niets zeggen van partijpolitiek. Het riool-vraagstuk is nog versch. Spr. bespreekt de verhouding van den voorzitter tegenover hem De voorzitter is de beste propagandist voor de S D. A. P. De houding der politie deugt ook niet. De be grooting deugt evenmin Er is geen progres sie in de belastingen. Er wordt niets ge daan aan woningbouw, niets aan een bad huis. De werkeloozen gaan met een kluitje hei riet in De voorzitter beantwoordt de sprekers. Wat de Raadhuiskwestie betreft daarin heeft de heer Jongeneel goed gezien. Er be staat te dien opzichte geen eenstemmigheid in het dagelijkse li bestuur. Een raadscom missie zou heel goed werk kunnen doen. Het ontbreken van een brandvrije kluis is gevaarlijk Echter eerst heden kreeg spr. van den gemeente-opzichter een rapport over den toestand van het gebouw. De kap is verrot en de binten zijn bij de muren afgerot. De zoldering der verdieping hangt aan den ver rotten kap. Een ernstige windvlaag kan de heele zaak vernietigen Er bestaan plannen tot den bouw van een veldwachterswoning met cachotten. Dat de belastingen niet pro gressief zijn is onjuist. De gemeentefonds belasting is het en dus de opcenten daarop vanzelf ook. De heer Oldemans vindt het Raadhuis niet goed. maar er zijn slechtere woningen. Die moeten voorgaan. De heer Jongeneel merkt op daf de rioolkwestie toch maar tot aller tevredenheid is opgelost. De heer Olde mans moet niet denken, dat hij de eerste ar beider in den Raad is. Deze leefden toen nog niet zoo mee en hadden andere liefhebbe rijen, maar voor hem waren er ook reeds ar beiders. Dat is dus zeker niet aan hem te danken. De werkeloozen zijn en zullen wor den geholpen De alg. beschouwingen worden gesloten en de begrooting artikel voor artikel behan deld. Een voorstel Oldemans om het presen tiegeld te verhoo^en tot f. 3 per zitting wordt verworpen. Aangenomen wordt echter een voorstel om de post .vertering stembureau f.300" te schrappen en te vervangen door een post van hetzelfde bedrag voor presen tiegelden voor leden van stembureaus. Aan vankelijk maakte hij bezwaren tegen een vertering van ruim f. 10 per persoon en wilde dit totaal terugbrengen tot f. 100 en f 200 presentiegelden. Op voorstel van wet houder Batelaan wordt echter de vertering gehee' geschrapt, waarna het gewijzigde voorstel wordt aangenomen met 7i stem men. Een voorstel Beijen om de gratificatie aan do Rijksveldwachters te verhoogen van f.80 tot f 150 wordt niet gesteund. Evenmin een voorstel Oldemans om dit bedrag te ver minderen tot f. -{O Dit laatste werd gemoti veerd in het ontreden vran den Nieuwehrug- schen rijksveldwachter tijdens de verkie- zingsrelletjes aldaar verleden jaar. De post nachtwacht wordt gehandhaafd, nadat de voorzifter heeft toegezegd, dat bij een eventueele vacature een 4de politie agent zal worden benoemd en de politie de nachtdienst opgedragen zal worden. Natuurlijk maakt de heer Oldemans be zwaar tegen subsidie aan de Burgerwacht evenals de heer Jongeneel, die luxe in de aanvrage bespeurde. Beide heeren discus sieerden onderling met' den voorzitter en andere leden heel uitvoerig over deze zaak. De voorzitter verdedigde de aanvrage sterk. Er is behoefte aan. De heer Oldemans zag or een bewijs in van de wreedheid van het te genwoordige Christendom. Een voorstel Jon geneel tot verlaging der post wordt afgewe zen met 74 stemmen. Voor de T. B. C.- vereen. is altijd f. 50G uitgetrokken. Ge vraagd wordt nu f. 750. De voorzitter acht daarvoor geen termen aanwezig Het werk is niet uitgebreid. Bo vendien is nog een aanzienlijk saldo be schikbaar. B. en W. willen allen medewer king verleenen bij het zoeken naar een ter rein en mocht er een tekort .komen, dan kan de zaak opnieuw worden bezien. Een voorstel OldemansBeijen om f. 750 te geven wordt met 83 stemmen verwor pen. Over de kosten van drinkwatervoor ziening van de Meije, waarvoor de gemeente per jaar f 200 moet bijleggen wordt uitvoe rig gesproken. Als allen aansluiten is er geen steun noodig. Tenslotte zal dwang worden toegepast. Over onderhoud van straten en pleinen spreekt de heer Jongeneel. Deze acht verbe tering van de Prins Hendrikstraat noodig en van den Stationsweg niet. De heer C. B. Batelaan acht trottoiraanleg in de Brugstraat een luxe, die beter kan wachten. Het voorstel Jongeneel wordt niet gesteund Na nog verschillende posten te hebben besproken wordt tenslotte de verga dering verdaagd tot den volgenden mid dag 2 uur. Het gouden feest van „Timothens." In besloten kring van leden, ouders, be gunstigers en gasten werd het gouden feest van „Timotheus" in den vorm van een jaar vergadering voortgezet De zalen van Rehoboth waren overvol. De voorzitter, de heer Ph. de Bruijn sprak na het gebed een kort welkomstwoord. Ver volgens werd de leiding overgedragen op den 2en voorzitter, den heer J. Jongeneel. Deze gaf het woord aan verschillende leden voor het houden van inleidingen. C. Groenendijk sprak over Rom. 1 vrs. 15. W. Nell over het Methodisme, A. Doornik over ..Is Zending een dwaasheid" De jaarver slagen, getuigend van grooten bloei werden gelezen. Heel wat afgevaardigden voerden het woord. Het Ned Jongelingsverbond werd vertegenwoordigd door den Alg. Secr. de heer Tabak, de Ned. Herv Kerkeraad door ouderling Ooms. 3 studenten uit Leiden leverden piano- en vioolmuziek. De heer RECLAME. Ho* warm de winter vacht van een bison is, kunt U zelf in onze dierentuinen zien als in het voorjaar die winter vacht met groote dikke vlokken ait gaat vallen. Overal geldt de natuur wet, dat In het koude Jaargetij elk levend we zen tegen ziekte door kou beschut moet zijn. leder dokter zal U zeggen, dat het dragee van een half katoenen winterjasje in den winter is af te keuren. Daarom raden wij U aandraagt een zuiver wollen Winterjas met Kreymborg-Coupe. Het betere model en de cor recte pasvorm heeft U dan voor niets er bij. li draagt toch immers niet alleen graag een warme, maar ook een mooie jas. Denkt er dan om: Kreymborg-coupel Kreymborg HAARL.STR. 143 2592 Chr. Müller, godsdienstonderwijzer te de zer plaatse sprak een woord van opwekking over „Strijd den goeden strijd des geloofs". De heer Jongeneel kon de samenkomst eerst te 1 uur sluiten. De A.R Kiesvereen. kwam bijeen onder leiding van den heer P. M. Smit. Na huishoudelijke zaken werd een rede gehou den door den heer D. A. van Binsbergen over „De Sociale kwestie." De vergadering was goed bezocht. In de 2de helft van de maand October zijn aan het postkantoor alhier de vol gende binnenlandsche brieven als onbestel baar teruggekomen: 1. F. YV. Wagenaar. Kerklaan 41, Rijs wijk Z H 2 S van Dalen. Reeuwijk; 3. Ponds Extract, Amsterdam; 4 Mevrouw Spanjer, Mechienburglaan 6 5. Voorz. Coöp. Graanmaalderij. Krimpen Lek; 6. Bureau v. h. Weekblad, Gouda. BOSKOOP. De alhier gehouden inzameling ten bate vo<fr de slichting van alleenstaande blinden te YVolfheze heeft opgebracht f 106.29. Tot onderwijzeres aan dc Ned. Herv. School is benoemd, Mej. M. de Vries van Nijkerkerveen. Er waren 28 sollicitanten. KOUDEKERK. Verg. Bijz. Vrijw. Landstorm. In de O. L. school had een bijeenkomst plaats van de aid Koudekerk a. d. Rijn van den Bijz. Vrij willigen Landstorm, in tegenwoordigheid van den heer J. P. Boots, res.-majoor, commissaris van het Land stormcorps Z.-H. West, en den heer D. Kanes res.-le-luiteant en secr. van dat Land stormcorps. De burgemeester, de heer Kwint, open de deze bijeenkomst, heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom, inzonderheid ook de beide officieren. Vervolgens gaf majoor Boots een korte doch kernachtige uiteenzetting van het doel en de werkwijze van den Bijz. Vrijw. Land storm. Na een duidelijke uiteenzetting hier van, verklaarde hij dat het hem goed deed, zooveel stoere kerels hier te mogen zien, die pa hun dagelijkschen arbeid uit vrije wil hun avond nog willen opofferen voor den Landstorm. Spr. verklaarde, dat er veel in stilte broeit en daarvoor moeten de Landstormers paraat zijn. Luit Kanes gaf een uiteenzetting van het instituut v. d. Bijz. Vrijw. Landstorm en stond hoofdzakelijk stil bij de vraag of ons leger te vertrouwen is tegenover een bui- tenlandschen vijand. Met een bevestigend antwoord eindigde spr. met den wensch dat nog vele jongemannen zullen toetreden tot den Bijz. Vrijw. Landstorm. Daarna traden 9 nieuwe leden toe. De uitslag van de aan dezen avond ver bonden schietwedstrijd, waarvoor een 14- tal prijzen beschikbaar waren gesteld, is als volgt: le pr. Jac. Ravensbergen, 49 p.; 2. A. van Velzen 49 p.; 3. Jac. Kuiper 48 p.; 4. L. de Jong 46 p.; 5. N. Verbree 46 p.6. T. Molenaar Nz. 4d p.7. J. Dale- bout 45 p.8. G. J. Oorts 45 p.9. W. A. van den Dool 45 p.10. H. Vitters 45 p. 11. J. M. van der Velde 44 p.; 12. N. van der Ploeg 44 p.13. J. Hogenes 44 p.14. K. Binnekade 43 p. Nadat de prijzen door den burgemeester waren uitgereikt, werd de bijeenkomst met een driewerf hoera op onze Vorstin ge sloten. Burgerlijke Stand. Geboren geene. Getrouwd: Bernardus Juliu9 van der Meer, 29 jaar en Peh-onella van Vegten, 20 jaar. Overleden: geene. NIEUWKOOP. Bedwelming. Toen het gezin H. ontwaakte ïia-m men in dc woonkamer een sterke kolendamp waar. De Moeder, die tevens in het vertrek haar slaapplaats had, vonden ze reed6 in bewusteloozen toestand, welke van dien aard was, dat doktershulp moest worden ingeroepen. De toestand van de vtouw, die zich eerst ernstig liet aanzien, is thans van dien aard, dat direct levensgevaar niet meer aanwezig is Burgerlijke Stand. GeborenWilhelmina Christina, d. v. J Kwakkenbos en P M. do Jong. Rolina Jeanette, d. v. G. van der Laan en H. YVormser. Jan, z. v. L. Immerzeel en H. Brouwer. OverledenPh. Sprinintvela, 71 j. Ondertrouwd: C. W. Koeleman 26 j., wo nende te Zevenhoven en J. E. Vink, 25 j. H. A. do Jong, 24 j. en C. J. van der Hoorn, 22 j., wonende te Alkemade. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Elisabeth d. van T. v. d. Hoorn en E. M G. Voortman. Overleden: Th, v. d. Hoorn 65 j., echtg van J. Hogenboom. Gevestigd: J. H. Lam van Amsterdam. Vertrokken: H. van Vugt naar Valken burg A. van Lammeren naar Wouibrugge A Besteben naar Boskoop. Bij de a s volkstelling zullen als tel lers fungeeren de heeren Joh van Vliet Wzn., H. Brouwer, W van der Hoorn C. Wzn. en C Snijders. Als leider is aange wezen de heer B Hoogenboom. WOUBRUGGE. RECLAME. Fabriek JANSEN TILANUS en BENGER enz. 2613 BREESTRAAT 128 - TEL. I936 rTTrrrrTriTnni^^w^.,.. .rrr NIEUWE NEDERL.-INDISCHE LEENING ioio. De minister van koloniën maaklt bekend, dat het nog beschikbare bedrag ad f. 49.700.000 der 4'/= pCt Nederlandsch-In- dische leening 1930, groot nom. f 77 200.000 (waarvan reeds f 27.500.000 is geplaatst), in schuldbewijzen groot f. 1000, f. 500 en f. 100 wordt uitgegeven tot den koers van 97 3/4 pOt. De storting moet geschieden op 21 dezer. „ZIJN TESTAMENT". Maandag, op de 3e abonnementsvoorstel- ting, zal het Schouwtooneel een opvoering geven van „Zijn Testament", tooneelspel in 4 bedrijven door Arthur W. Pinero. DE NOBELPRIJS VOOR LETTERKUNDE. Sinclair Lewis heeft, naar de „Voss. Ztg.*4 uit Stockholm verneemt, besloten om den hem toegekenden Nobelprijs lot ondersteu ning van jonge, begaafde auteurs beschik baar te stellen. WADDINXVEEN. Een nieuwe ijsbaan. Het binnenwater „De Pette", gelegen midden in deze gemeente en vele hectaren groot was des winters bij vriezend weer gewoonlijk herschapen in een prachtige ij^aan, die ook vele liefhebbers van de ijssport uit naburige gemeenten trok. Nu men bezig is dit binnenwater te dempen (het station komt ter plaatse) zal men naar een andere gelegenheid moeten uitzien. Het bestuur van de ijsclub vraagt nu machtiging van de leden een huurovereen komst aan te gaan met het bestuur van den Zuidplaspolder om een ijsbaan-terrein te huren. Verg. A.R. Kiesver. De A. R. Kiesvereeniging vergaderde in de Chr. school alhier. Na opening door den voorzitter den heer H. de Boer. werden eenige bestuursmede- deelingen gedaan, waarna de heer Versteegt het woord verkreeg met als onderwerp: „Zondagsrust en Zondagsheiliging". Spr wees op de Goddelijke instelling van den Zondag, over de wijze van Zondagsvie ring en besprak voorts de houding van de Overheid ten opzichte van den Zondag. Op dit onderwerp volgde een vlotte bespreking. Met dankgebed van den inleider werd do vergadering door den voorz. gesloten. Het bestuur van den folder Vieram- bacht heeft in het openbaar verkocht 152 stuks iepenboomen, staande langs den weg in genoemden polder. Kooper werd de heer A. van den Berg te Bodegraven voor f. 1075. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Van Holkema en Waren- dorf's Uitg. Mij. te Amsterdam verscheen een nieuwe roman van mevr. J. P. Zomers Vermeer, getiteld .Buiten de Poorten" en een nieuw vroolijk jongensverhaal van dezelfde schrijfster onder den titel: .,L)e vroolijke jaren van Dolf Hazewind". Dn aardige illustraties hierbij zijn van E. M. ten Harmsen van der Beek. Bij dozelfde Uitg. Mij. verscheen „Dti club der Trekvogels", door F. Koster, met talrijke illustraties naar foto's en teekenm- gen van Mia van Oostveen. Annie Roes. Jan P. Strijbos e.a. Uit dit boek kunnen zij, die hierin belang stellen een schne van gegevens verzamelen omtrent het leven der trekvogels. Het verhaal is onderhou dend, do illustraties zijn goed, zoodat dit boek zonder leerboek te zijn, toch uiterst leerzaam is. Een welkom en nuttig ge schenk voor hen bij wie wo liefde voor dë natuur en voor de vogels in het bijzonder willen wekken. b. De „Almenhoeve", een verhaal voor oudere kinderen door Anna Mcer9, de schrijfster, die met haar vorige meisjes boek ,,Het beugeljong" zoo'n groot succes oogstte. Verder verscheen hier nog ,,Do Zoeker", een oorspronkelijke roman door G. van Nes Wilkens en ,,Het verhaal van Prins Genje", naar de Engelsche vertaling van Arthur Waley, uit het oud-Japansch, door Ellen Forest, een verhaal dat over dc ge- heele wereld unaniem geprezen wordt. Aan de vele kinderboeken, die. de laatstS wekon bij ons komen binnenstroomenf merken we dat het Sint Nicolaasfeest weer in aantocht is. En het lijkt wel alsof ieder jaar weer betere en aardiger boeken biedt* De illustraties zijn vaak werkelijk voor treffelijk te noemen. Een opsomming vn de boeken, die wij van Van Goor's Zonen's Uitg. Mij. të Gouda ontvingen, volgt hier: ,,Haar vaderR dochter", door Clemencë M. H. Bauer. Met vier platen en omslag- teekening van Miep de Feyter. ,,Wij met ons vijven en Madeleine", door K. Nesbit. Vertaling van N. van Krimpen— Brunt. Met bandteekening en platen van Claudine Doorman. ..Feestdagen", versjes en verhaaltjes voor Paschen, Pinksteren, St.-Nicolaas, Kerst* mis en Oude jaar. door Tine Stijger—Krop holler, met illustraties van Sytje Aafjes. ,,Op den daktuin", door Thérèse Hoven.- Met één plaat en bandteekening van HanS Borrebach. ..Kerstvertellingen", voor kin deren door Dien BrinkgTeve. Met platen en omslag van Nans van Leeuwen. ,,Dë dolle avonturen van waaghalsje" is dë titel van 'n groot verhaal voor kleine kleu ters, door Jeane KoningCoeterier. Met; platen van Henk Toeder. ,,De kleine Kolonie", door P. A. E. Oos- terhoff Met plaat en bandteekening, van Rie Cramer. Bij dezelfde uitgeversmaatschappij ver schenen in ,.De Nieuwe Serie" voor kin deren van 812 jaar: ,.Rie" door Maren Koster. Met platen van B. MiddeughBok horst en ,,Rob van Oldem", door L. Hui- singaScarf, met platen van Hans Borre bach. Voor kinderen van 912 jaar ver schenen in deze serie: Bobby's vacantie'% door Hellen Randers, met platen van NanS van Leeuwen en Wilde Kees", door Truug Eygenhuy8en. met platen van Pol Dom. ,,De Vondeling" uit het land der Druïden is de titel van een boeiend jongensverhaal, door Ph. Excl. Met platen en omslagteeke- ning van O. Verhagen. Tenslotte verscheen bij dezelfde Uitg.- Mij. een drietal boekjes getiteld ..Met zwart en rood", voorbeelden om na to tee kenen en te kleuren voor school en huis,- door Piet Marée. Bij de N.V. J. M. Bredée's Uitg.-Mij. tc Rotterdam, verscheen een kerstverhaal ,,Van drie kleine wijzen en een ster", vrij naar het Engelsch door Betsy. Bij dc N.V. H. D. Tjeenk Willink én Zoon te Haarlem, verscheen ,,De Germaan- sche Oudheid", door prof, dr. Jan de Vries, hoogleeraat aan de Universiteit te Leiden. Bij Andries Blitz, uitgever te Amster dam, verscheen: a. ,,Artis zwart op wit", door Johan Luger en Jo Spier. Geestig is de tekst van Johan Luger Pittig en raak de teekenin- gen van Jo Spier. b. Macht en kracht in de natuur", door R. H. Francé. Voor Nederland bewerkt door M. Neven, onder toezicht van H. van Laar. De N.V. Uitg. Mij. ,,Editio" te Hillegom zond ons een boekje, getiteld „Hoe Johan nes het begreep", een verhaal uit den tijd van Jezus' leven op aarde, door H. Dozy— De Stoppelaar en teekeningen van Willem Hardenberg; een plaat „Laat de kinderen tot Mij komen" cn een Kerstkalender voor het jaar 1931.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13