DE LEIDSCHE GEMEENTE-BEGROOTING VOOR 1931. 71ste Jaargang WOENSDAG 5 NOVEMBER 1930 No. 21668 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. INGEZONDEN. Het voornaamste nieuws van heden. MET VEEL MOEITE SLUITEND GEMAAKT. B. en W. dringen aan op groote voorzichtigheid LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leideo en plaatsen waar agentschappen vara ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andeTe advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 '-f portokosten. 70.18 0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat een kiezer, met inacht neming van het in de Kieswet bepaalde, be voegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer malen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man. in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe be voegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat ie belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indie ning moet geschieden vóór 1 Jannari en niet eerder dan 1 October van het vooraf gaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van. de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededee- ling ter secretarie van de gemeente, op wel ker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mededeelen. dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origi neel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burge meester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend Indien de aan neming niet reeds gelijktijdig met de aan wijzing heeft plaats gevonden, geeft de bur gemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de vol macht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet op nieuw voor dezelfde verkiezing een gemach tigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aange wezen worden zij. die in de gemeente be voegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een ge machtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aan nemen. indien beide aanwijzingen zijn ge schied door personen, die tot zijn huisge- nooten behooren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. De Secretaris VAN STRIJEN. Leiden, 5 November 1930. 8870 BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, inge-* völge artikel 203 der Gemeentewet, de be grooting der olaatselijke inkomsten en uit gaven voor den dienst 1931 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer ge- meent? voor eer iedei ter inzage is neder- gelegd en in druk. tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 November 1930. 2478 N. Z. H. T. M. Driemaandelijksche conferentie met de vakorganisaties. Gistermiddag had ten hoofdkantore van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij aan den Jansweg te Haarlem de driemaandelijksche conferentie met de vak organisaties van het personeel plaats. De agenda bevatte ditmaal twee belang rijke punten, n.l. de vaststelling van de pensioenverbeteringen, die na voorberei dende schriftelijke onderhandelingen, ten slotte aangebracht zouden kunnen worden en de vaststelling van het in verband daar mede herziene reglement van dat fonds. De meest belangrijke verbeteringen, die gistermiddag in gemeenschappelijk overleg werden vastgesteld, houden in: dat bij tusschen tijdsche eindiging van de dienstbetrekking degeen. die zich heeft in gekocht, aanspraak kan maken op terugbe taling van 90 pCt., in stede van 75 pCt., van de door hem gestorte inkoopsom. dat de wachttijd voor eigen-, weduwe, en wfcpzenpensioen van 5 jaren op 3 jaren wordt teruggebracht; dat het minimum van het invaliditeits pensioen bedraagt 18-60 van de middelsom der pensioensgrondslagen der laatste 3 jaren, tot nu toe bestond zoodanig minimum niet; dat het pensioen wegens invaliditeit ten gevolge van een bedrijfsongeval niet meer vaststaand 2/3 is, dodh afhankelijk wordt van het percentage der arbeidsongeschikt heid, vastgesteld door de Rijksverzekerings bank, resp. een der beroepsorganen; dat het pensioen der halve weezen en der volle weezen eenigermate verhoogd wordt, waar tegenover staat, dat het bereiken van den 18-jarigen leeftijd door een wees het bedrag van het verhoogde weduwenpensioen. resp. van het gezamenlijke volle weezen- pensioen met een evenredig deel vermindert; dat indien het verhoogd weduwepen sioen tengevolge van het bereiken van den 18-jarigen leeftijd van alle half-weezen daalt beneden 20'80 van de middelsom der pensioensgrondslagen laatstgenoemd be drag als minimum geldt; dat het pensioen van een invalide weduwe evenmin minder dan 20/80 bedraagt. Bovendien werd tegemoet gekomen aan enkele bezwaren, die ingebracht waren tegen de einde 23 Juni 1930 ingevoerde re geling, dat voor de bevordering van am bachtsman le kJasse het met gunstig gevolg aflegsen van een bepaald examen vereischt wordt. Aan het slot der conferentie, welke ge- ruimen tijd duurde, deelde de Directie roede, dat voorbereid wordt de invoering, resp. uitbreiding van het tariefwerk in de werkplaatsen der Maatschappij, doch day.' deze maatregel geen ontslag van personeel of wijziging van de loonen tengevolge zal hebben. Daarentegen wordt van den nieu wen maatregel verwacht, dat de werkver- meerdering. welke een gevolg van de be- drijfsuithreiding zal zijn. met het bestaande aantal werklieden kan worden uitgevoerd en dat de weekinkomsten van de betrok kenen gaandeweg zullen stijger KUNSTAVOND WITKARBEID VOOR DE NED. HERV. GEM. Het comité voor Centrale Wijkarbeid zal Dinsdag 18 Nov. a.s. in de groole Stadszaal een kunstavond organiseeren ten bate van den philantropischen wijkarbeid van de Ned. Hen' Gemeente alhier in de 6 samen werkende wijken, n.l. Wijk ni (ds. A. D. Mee ter). Wijk IV (ds. J. C. van Apeldoorn), Wijk V (ds. D. Kuilman), Wijk VI (ds. J. Riemers), Wijk VIII (ds. Joh W. Groot Enzerink), en Wijk IX (ds. M. J. Punselie), alsmede de vereenigingen voor de Wijk verpleging Phebe (Oude Vest) en Bethesda (Hoefstraat). Medewerking zullen verleenen de dames A. Veenenbos. G. M. de Haas en mej. A de Bruyn en de heeren G. Grondsma. F. H. Kriek, benevens het kerkkoor ,.Ex Animo". Gaarne wekken wij op tot bezoek van dezen veelbelovenden avond. Men zal iets goeds te hooren krijgen en steunt een goed doel!! Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. GEVAARLITK SPELLETTE. De Directeur van het postkantoor alhier vestigt de aandacht op het gevaar dat voor kinderen ontstaat wanneer deze gaan draaien in de vakken van de draaideur aan den ingang van het postkantoor. De kans op struikelen is daarbij niet uitgesloten, waardoor ernstige kneuzingen kunnen ontstaan hetzij door het klem ra ken tusschen de randen van de draaiende vakken en den vloer of wand, hetzij door den duw van het bewegende vak. TOONEELWEDSTRI.TD LITTERIS SACRUM. In de jury voor den tooneelwedstrijd van Litteris Sacrum heeft nog zitting genomen mevr. Emma Morel, terwijl de heer B. Ha- geman optreedt als plaatsvervangend lid. -o- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. G. Oud, Oude Heerengracht 17, Leiden. Vleeschhouwerij-Spekslagerij Het filiaal te Leiden, Janvossensteeg 30, is met ingang van 1 Mei 1930, overgegaan aan J. Pet. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, Yale-sleutel, ring met 3 YaJe-sleutels, portemonnaie met in houd, handschoenen, wagen moer, zilveren broche, cahier en teekenschrift van P. Schröter, leerboek boekhouden van G. Veenstra. zilveren armbandhorloge, koffer met papieren feestartikelen, diploma ten name van Hop. portemonnaie van Anlje van Gorkum. eenig zilvergeld, gummi kin dercape. shawl, ceintuur, riemspoor. dames- taschje van G. Etiëne. dekzed, autoband, electrisch lampje, damestaschje met inhoud, actentasdh van H de Geest, wollen dames- tasch met inhoud, vulpenhouder, cano, duimstok, acteniasch inh. badschoen enz., alipin-muts, zilveren kinderarmbandje, blanco arbeidslijst, automobielkoppel mg, eenig ondergoed, vulpotlood, rozenkrans, doublé armband met roode sleenen. paar gymnastiekschoenen, Fransch leesboekje, rand van een horlogeglas. blauwe dames- regenmantel, koperen 5 H.G. gewicht, num merplaat H. 6358-fr. bril met hoornen randen en nikkelen haken. 2 zakken aardappelen, bankbiljet a f. 25. zilveren halsketting met aanhanger, rijwielbelastingplaatje in étui, dictaat cahier, sigarettenkoker van J. J. Speelman, rozenkrans in étui. schooltasch inh. gymnastiekschoenen enz., medaillon m. meisjesportret, kunstgebit, étui met schrijf behoeften van Ans Hillen. kindertaschje met inhoud, portefeuille van J. Janson, pakje handwerk, snoeischaaT, lage bruine schoen, gouden dasspeld met diamantjes, sigaren aansteker. zilveren rozenkrans, zilveren heerenhorloge met ketting, rijwielbel, paar- denzweep. electrische rijwiellamp. rijwiel- pomp. benzinedop met zeef. zilveren servet ring. kop van een rijwiellantaarn, zilveren halsketting met bedeltjes, roer van een jacht. Fransch leerboekje van C. D. Brouwer, portretbroche. gouden speld, vat en 2 kis ten. padvmdersriem. koperen schaal van een weegschaal, pakje haakwerk, alpaca beursje, gouden damesring met diamant, gabaidine regenjas, bruine heerenhoed, Amerikaansch bankbiljet, gouden pen van een vulpenhouder, portefeuille van D. C. Jannes, luchtdruk meter, witte overal. Gevonden in de Electrische Tram (stads- lijn)Parapluie. paar handschoenen, porte monnaie met inhoud, dames-vulpenhouder, Zecuwsche broche. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Parapluie. handschoen, paar hand schoenen. blauwe muts. lederen reticule. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politieburee'le alhier. °lken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Maandag 10 dezer zal Het vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot L. Lotte in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. Wij vestigen hierbij de aandacht op do lezing welke morgenavond te 8 1/4 uur in „den Burcht" gehouden zal worden door onzen stadgenoot den heer H W Hanni- voort, die zal spreken over het onderwerp „2000 jaren muziek per gramofoonplaat". voor de Ned. Ver. „Schoonheid in opvoe ding en Onderwijs." De Vereeniging „Kunst naar Gave", •alhier, zal deelnemen aan den tooneelwed strijd van de Haagsche vereen. T.A.V.E.N U. Gistermiddag is de 10-jarige P. K. bij het blindemannetje-spelen met zijn hoofd tegen het hek der Petruskerk op de Lange- brug geloopen, waardoor hij een vrij ernstige wonde en bovendien een bloedneus be kwam Na in het politiebureau te zijn ver bonden. is hij naar het Academisch Zieken huis overgebracht. In het Terweepark is een rijwiel onbe heerd gevonden. Inlichtingen bij de politie (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE ELECTRICITEITSPRIJZEN. Geachte Redactie. Met belangstelling namen we nota van het ingezonden stuk van den heer N. Roos en wensohen daarmede onze instemming te betuigen. Het boekje „Het Electrische Huis" van Piet Zaagmans is als propaganda voor het zooveel mogelijk dienstbaar maken van de electriciteit in de woning, in verband met de tarievenpolitiek van de Lichtfabrieken o.i. een mislukking. Een mislukking, omdat het enkel tarief met een prijs van 20 cent per K.W.U. en een meterhuur van f. 0.35 per maand de meest mogelijke zuinigheid in het stroomverbruik moet in de hand werken en het woonhuistarief de strekking heeft het aantal lichtpunten tot het grootst mogelijke minimum te beperken. Nemen we een behoorlijke arbeiderswo ning met lichtpunten, waar deze aan de verlichting waar noodig dienstbaar kunnen zijn en een warmwafertoestel van de kleinst mogelijke afmeting, dan zijn de vaste kosten, zonder stroomverbruik per maand reeds f. 5.51. In de zomermaanden, als weinig warm water en zeer weinig stroomverbruik voor verlichting noodig is, moet dus f. 5.51 plus 10 cent per K.W.U. worden betaald. Tenzij dus de huisverlichting tot hoog stens 6 lichtpunten wordt beperkt, is het woonhuistarief een onding en is alleen het enkeltarief met een prijs van 20 cent per K.W.U. plus f. 0.35 meterhuur per maand te gebruiken. Het verwarmen van de slaapkamers met een electrisch kacheltje, wat dan ongeveer 20 cent per uur kost. is dan natuurlijk als te kostbaar uitgesloten. Waarmede we maar willen aantoonen, dat Piet Zaagmans alleen in een villa in Oegstgeest wonen kan, wat volgens het adresboek ook ongeveer klopt en de eerlijkheid o.i. gebiedt, dat dit uit het propagandamateriaail van de Lichtfabrieken dient te blijken. Wenscht de Directie van de Lichtfabrie ken het gebruik van de electriciteit, be halve in de villawijk te Oegstgeest, ook in de arbeiderswoningen te bevorderen, dan dient zij in de eerste plaats haar woonhuis- tarief te herzien. Geachte Redactie, dankend voor de plaat sing. BOM LI. BINNENLAND. De Leidsche begrooting voor het jaat 1931. B. en W. waarschuwen ernstig tegen onge motiveerde uitgaven. (Ie Blad). De zeevisscherij in September. (Binnen land, ie Blad). Vergaderingen van spoor- en tramweg personeel. (Binnenland, 4e Blad). De jnweelendiefstal in Den Haag; helder zienden pogen de daders te vinden. (Ge mengd, 2e Blad). Doodslag te Lierop. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het Fransche parlement is weer bijeen gekomen. (Builenl. le Blad). Het conservatieve amendement tegen de Engelsche regeering is verworpen. (Buitenl. le Blad). De Dnitsche finantieele wetsontwerpen in den Rijksraad. (Buitenl. le Blad). Wapenvondsfen bij de Oostenrijksche socialisten. (Buitenl. le Blad). Democratische overwinningen bij de Amerikaansche verkiezingen. (Tel. le Bl.J In den geleidsbrief. die de begrooting vergezelt, zeggen B. en W.: De begrooting voor den dienst 1931 wijkt zoowel in vorm als inhoud, van haar voor gangsters belangrijk af. Terwijl vroeger naast de Memorie van Toelichting nog afzonderlijk een z.g. ver- zamelbegrooting verscheen, zijn beide stuk ken uit een oogpunt van vereenvoudiging en arbeidsbesparing thans gecombineerd; de verzamelbegrooting werd practisch weinig gebruikt; men bezigde steeds de Memorie, waarvan de gewone dienst, behalve de toe lichting, immers alle posten en cijfers van de verzamelbegrooting bevatte. Van veel meer beteekenis zijn de veran deringen. die de inhoud van de begrooting onderging; deze begrooting is toch de eer ste. die met inachtneming van de bepalingen der nieuwe wet op de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten werd opgemaakt; de eerste derhalve, op welke de herziening van de rijksuitkeering en de wijziging van het gemeentelijk be lastingstelsel haar invloed deden gelden. Voor een overzicht van het verschil in wettelijke bepalingen tusschen vroeger en nu verwijzende naar de uitvoerige uiteen zetting betreffende de belastingvoorstellen, volstaan B. en W. hier met een aanduiding van de financieele gevolgen van den nieu wen toestand in het bijzonder met betrek king tot de begrooting 1931. Het juiste bedrag der uitkeering per in woner uit het door het Rijk ingestelde ge meentefonds is ook thans nog niet bekend, zoodat B. en W. bij de samenstelling van de ontwerp-begrooting, evenals bij de be lastingvoorstellen, zijn uitgegaan van een bedrag van f. 15,330,98, op welk bedrag volgens mededeeling van den Minister van Financiën voor Leiden de uitkeering per inwoner, met toepassing van art. 6 der wet, kan worden geraamd. B. en W. brengen hierbg in herinnering, dat deze raming in totaal ongeveer f. 250.000.— lager is, dan het bedrag, waarop zij meenden, dat voorv onze gemeente uitzicht bestond. Mede in verband met de bij de begrootings- en rekeningsvoorschriften aangegeven wijze van verantwoording, kon op de begrooting van 1931 worden uitgetrokken: a. 3/d uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds, (ge raamd in totaal op f. 1.081.799.94) f 811 349.— b. 3/4 uitkeering in de jaar wedden van den Burgemeester en den Secretaris, tot een maximum van f.3000.2.250. c. 75 pet. van de hoofd som der grondbelasting 134.062.— d. de hoofdsom der perso- neele belasting 220.000.— f. 15 opcenten op de* hoofd som der vermogenbelasting 13.300.— g. gemeentelijke inkomsten belasting (de opbrengst van het belastingjaar 1930/31, ver minderd met het gedeelte, op den dienst 1930 venantwoord),, 543.626.— h. 2/3 gedeelte van de op brengst van 60 opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting 260.800.— Totaal f. 2.205.387 De kwade posten in de ge meentelijke inkomstenbelas ting, enz. zijn uitgetrokken tot een bedrag van f. 116.000.waarvan ten laste van de Algemeene Re serve is gebracht f. 82.667. zoodat ten laste van den ge wonen dienst blijft33.333.- Ne-tto f. 2.172,054.—

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1