Zfefikadek 9Zuy&h 2peoufiaaj&,£5 ct peh £a£^pond Het voetbal-drama te Zurich INGEZONDEN. Is de beste I/4. cent sigaret voor Uwe gezondheid, zij is zeer zacht en U krijgt 2.meer i KERK- EN SCHOP» WEUWS. LAND- EN TUINBOUW. GEVEILDE PERCEELEN. FEUILLETON. De verloren Injectienaald. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE STADHUISBOUW Het plan-Dudok. M. de Red. In de maand December van het vorig jaar werd door ondergeteekende, door middel van een ingezonden stuk, de aan dacht gevestigd op het Rapenburg als plaats voor het nieuwe stadhuis. Door het plan Dudok, en wel hoofdzakelijk omdat de oude gevel hierin is opgenomen, is de gedachte aan een andere plaats vrijwel op den achtergrond gedrongen. Beantwoordt dit plan aan de verwachtingen van de Leidenaars n.l. van een Leidsch stadhuis naar Leidsch model Naar mijn bescheiden meening moet deze vraag ontkennend wor den beantwoord. Eenige bezwaren, zonder in details af te dalen, mogen hierna wor den genoemd. Ie De plaats De Breestraat als hoofd verkeersweg te smal. De Vischmarkt (dip nota bene in dezen tijd van doorbraken voor breedere straten smaller wordt ge maakt) ook te smal. 2e. De toegangswegen. In welke rich ting zal het verkeer aan de VischmarKt worden geleid cn waar zullen wachtende rijtuigen en auto's (trouwen) moeten par keeren 3e. Het gebouw, De gevel aan de Visch markt zal toc?h niemand Leidsch model dur ven noemen ,en wat de oude gevel betreft, is m.i. elk Leidenaar nog niet voldoende doordrongen van het feit dat deze toch moet worden afgebroken. Wat. zijn dan de globale kosten van de z.g. restauratie? Krijgen we een mengelmoes van oud en nieuw 1 4e. De toren. Volgens inlichtingen zal van dezen modernen toren vanaf de Bree straat weinig te zien zijn, maar wanneer men later tot het besluit, komt dat de aan grenzende perceelen van Koornbrugsteeg en Maarsmanssteeg toch worden wegge broken, is do toren dan nog onzichtbaar 1 Hoe komen dan de zijgevels voor den dag, en blijft er dan nog een goede har monie bewaard tusschen antieken voor gevel en moderne zijgevels en plat dak M. de Red. Ik denk aanwinkelgalerijen met. „uitverkoop"; aan de Bijenkorf; aan kantoorgebouwenfabrieken glas cn steen torens die niets met. een toren gemeen hebben en... aan ons nieuwe stadhuis plan- Dudok Laat men toch eerst de plaats vaststel len, en indien de Breestraat wordt, aan gewezen, vanaf Maarsmanssteeg tot Koorn- brugsteeg afbreken en deze straten ver- breeden zonder de Vischmarkt te ver smallen. Laat men in de tweede plaats den heer Dudok opdragen een nieuw plan op de vastgestelde plaats te ontwerpen. Laat men in de derde plaats nog enkele andere architecten opdragen een ontwerp te maken, want ik vrees dat het tweede plan- Budok in wezen niet zal verschillen van het eerste, eenvondig om deze reden, dat een kunstenaar geen twee ontwerpen kan maken die in den geest van elkaar verschillen. Rest nog de vraag over de kosten. Er verrijst een gebouw dat naar wij hopen, eeuwen zal worden benut. Het nageslacht zal er dus ook aan moeten betalen. De gemeente leent, het geld op langen termijn tegen lage rente. Krentonwegerspolitiek, ook ten opzichte van ons stadhuis, is uit den booze. Dus ook geen winkelgalerij in het nieuwe plan Met dank voor de plaatsing. P. J. VAN HOEKEN. EéN KWARTIERTJES-BOND. Wij' werden wederom verblijd met een belangrijke gift van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, als bewijs van Hare belangstelling in het werk van onzen Bond. Mogen velen dit Koninklijk voorbeeld volgen en onzen Bond alsnog gedenken. Aan allen die ons reeds iets gezonden hebben, hoe klein de bijdrage ook is, bren gen wij onzen hartelijken, welgemeenden dank. Wij wenschen hier nog even mede te deelen, dat het doel van onzen Bond is. steun te verleenen aan Vereenigingen welke zich het lot van Verwaarloosde of half verwaarloosde kinderen aantrekken. Gaven voor onze verkoopjng op 18 en 19 November in het lokaaJ uor Vereeniging van Huisvrouwen in het gebouw der Haar- lemsche Bankvereeniging Breestraat 81, zijn nog zeer welkom, voor '10 November a.s., bij on d erge te eken den. Het Bestuur: N. van SillevoldtPaling Presidente. Morschsingel 8 M. den Ouden—Raar le Secr.essc, Turfmarkt 4. J. S. C v. d. Berg—Hoogewerff, 2e Secr.esse Rapenburg 87. C. E. van Voortbuysen, 1c Penn.esse, Noordeindspl. 2a. C. Nieuwenhuizen Segaar—Uljec, 2e Penn.esse, Morschweg 62. OVER ELECTRICITEIT. M. d. R. Mag ik eenige ruimte van Uw blad op vragen; bij voorbaat m'n hartelijken dank. Het is naar aanleiding van het boekje „Het eleclrische huis van Piet Zaagmans" dat ik een en ander wou vragen. Dit boekje is keurig verzorgd en zeker past een woord van lof voor de Directie van de Lichtfabrie ken te Leiden, die zooveel doet om het slroomgebruik le bevorderen. Denken we alleen maar aan de reclame-campagne van dezen zomer I Alleen is jammer dat de ondertitel van het boekje is weggevallen. Daar heeft zeker ge staan: „Een fantasie" of „Een toekomst beeld". Immers kan ik moeilijk gelooven, dal iemand, ook maar een gedeelte aanschaft van al die mooie en nuttige apparaten voor verlichting en verwarming, eenvoudig om dat de stroomkosten nog lang niet meeval len. Het boekje fantaseert m.i. daarover. Ik heb toch het recht om mij niet alleen lot Leiden te bepalen, en zie ik dan naaT de stroomkosten" voor Zoeterwoude, dan vind ik 29 cent p. K.W. nog niet zoo weinig. Eenige malen is ons „vastrecht-tarief" al afgeraden door betrokken ambtenaren, want dat werd ook „zeer duur". Ik vind dit alles zeer jammer, want de stroom kan zoo goedkoop worden geleverd. Voor hoeveel verlaat de stroom ook de fabriek? Waarom worden die cijfers niet genoemd? Ik kan mij moeilijk losmaken van de gedachte, dat de slroomleveranlie een winstgevend zaakje is. Ook is er nog iets anders, wal de aanschaffing van apparaten zeer in den weg staat. Dat is het verschil in voltage, waar men zeer veel last mee heeft met verhuizen. Ik zelf heb dat nu 3 maal meegemaakt en het is niet prettig, die totaal overbodige onkosten van ombouw radio, strijkijzer, stofzuiger enz. en kosten van nieuwe lamp jes. Dit betreft natuurlijk niet uitsluitend Leiden, maar ik zie niet in, dal er zoovee! verschil moet zijn in voltage tusschen de diverse cenlralen. Tk hoop dat ik niet onbillijk ben geweest in mijn oordeelik vermeen ook te weten dat er meerderen zijn die de stroom duur vinden Laten zij dit dan ook doen weten! Zoeterwoude. N. ROOS. RECLAME. 3280 PREDIKBEURT. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geref. Kerlc (Hooflstraal)Dinsdag nam. halfacht (dankuur voor het gewas), ds. van Andel. NED. HERT. KERK. Drietal: te Zuidwolde (Gr.): J. Eikema te Godlinze; A. J. Reinders te Blijham en H. N. IJsbrandy te Groningen. Beroepen: te Jaarsveld. P Kuilman le Doornspijkte OoltgensplaatF. .1. Vreug- denhil te Gorinchem. Bedankt: voor Loon op Zand, E. F. J. Japchen te Maartensdijk; voor Linsehoten D. E. J Hupkes te Oosterwolde. VEREEN. CHR. GEMEENTEN. Beroepen te Dokkum, mej. ds A. Frevel te Rotterdam HET BELGISCHE VEE-INVOERVERBOD- Ock de twee Rotterdamsche wagons zijn onbesmet gebleken. Naar wij vernemen, zegt het Hbld.. zijn ook de twee wagons vee, die op 16 October van Rotlerdajn uit naar België werden ge zonden. doch aldaar door den Belgischen veterinairen dienst als verdacht van mond en klauwzeer werden geweigerd, bij terug komst te Rotterdam volkomen gezond be vonden door den inspecteur-districtshoofd van den Veeartseniikundigen Dienst, dr. A. A. Gverbeek. De dieren zijn, evenals dat met hel vee uit Leeuwarden hei geval was. ook nadien gezond gebleven. Gehouden verkooping in het Nolarishuis te Leiden op Vrijdag 31 October 1930, ten overslaan van: mr. H. M. A. Coebergh. notaris te Leiden. Het huis. Heerenstraat 24, kooper P de Jongh q q. voor f. 3725. Nederland met 6—3 door Zwitserland geslagen ————O Een volkomen verdiende nederlaag (Véyi een bijzonderen medewerker.) ZURIOH, 2 Nov. 1930. Boedapest! Brussel! Zurich. Drie volkomen verdiende nederlagen. Als we Brussel even buiten beschouwing laten, is er lussclhen de 62 nederlaag tegen Hon garije le Boedapest en de 63 nederlaag tegen Zwitserland van heden een overeen komstige oorzaak te ontdekken, n.l. hel feit. dat het tempo van ofis spel te traag is. Het is in Boedapest zoo overduidelijk gebleken: meerendeels kregen de onzen geen voet aan den grond, doordat zij steeds een fractie van een seconde te laat waren. Ook te Zurich was dat zoo, vooral bij middenlinie en voorhoede. De verdedigingen ontliepen elkaar niet zooveel in capaciteiten. Na een aanvankelijk heel behoorlijk be gin onzer voorhoede tee'kende zich dra het groote verschil af in snelheid, in plaatsen, in balcontrole. Hoe frisch. levendig was daarentegen het spel der vijf roode truien, afwisselend werd open gespeeld en kort ge combineerd; in het geven van passes waren onze tegenstanders al zeer bedreven; er ontstonden gaten in onze verdediging en met fraaie doelpunten zagen de Zwitsers (hun Averk beloond. Een verdiende nederlaag dus weer. En vermoedelijk gaan we een nog somberder tijd op internationaal voel'balge- bied tegemoet. Voor den wedstrijd. Het was goed weer, toen we ons naar het terrein van de F. C. Zurich begaven. Daar bleken al vele duizenden aanwezig te zijn. Het terrein zag er oppervlakkig beschouwd goed uit. alhoewel wart; hobbelig. Doch bij nader bekijken bleek het gras wat erg dun vertegenwoordigd te zijn en had de regen der laatste dagen het veld geen goed ge daan. Muziekcorpsen waren niet aanwezig, doCh de stemming bij het publiek bleef er goed in. Op de tribune zagen we o.m. den Neder- dandschen Gezant te Bern en den Consul van Nederland te Zurich. Voorts was er een groep der Hollandsche kolonie aanwezig, die zich met de Nederlandsdhe kleuren had uit- gedoscht. Het is bij halfdrie als onze spelers onder gejuich van het ongeveer 18000-koppige pu bliek hel veld betreden. Even later verschij nen de Zwitsers onder langdurig enthou siasme van het publiek. Zij spelen in rood shirt, de Hollanders in het wit met zwarte broek. Fotografen doen hun werk en dan roept de Italiaansche scheidsrechter Garraro de aanvoerders Pachc en Van Kol tot zich. De Zwitser is de gelukkige en verkiest zon en wind mee. dat echter van hoegenaamd geen voordeel zal blijken te zijn. Grens rechter voor Nederland is de heer Hazeu. Als Groenendijk den bal aan het rollen brengt, blijkt de samenstelling der ploegen als volgt te zijn- I Het begin is al zeer verrassend. Kool? j krijgt na cenig heen en weer gefcrap den bal te pakken, hij zet Adam aan het werk, deze zet voor, Lagendaal schiet op doel, doch een der Zwitsers doet het leder van richting veranderen. Van Nellen is er bij <\n met een keihard schot iu den linker bovenhoek geeft hij Holland de leiding 01. Dit spoedig en onverwachte succes prik kelt de Zwitsers maar het schot van Grassi gaat over het doel van Van der Meulen leen. Het spel gaat gelijk op ep om beur- ten moeten de beide doelverdedigevs han delend optreden, hetgeen hen goed afgaat. De middenlinie der Roodhemden zet tel kens haar voorhoede aan het werk, vooral de vleugelspelers worden er in betrokken. Het binnentrio vergeet daarbij niet te schietenzoo lost. Abegglen eenmaal een tnorm hard schot, dat v. d. Meulen fraai stopt. Kools zet voornamelijk Adam aan het werk, doch deze heeft een zeer moei lijke taak. omdat hij Regamey, een club genoot van hem tegenover zich heeft, die zijn spel dus door en door kent. Jaeggi plaatst dar. naar den linksbuiten Grassi, die snel opbrengt, het leder komt voor doel waar Abegglen een prachtkans krijgt om den gelijkmaker te scoren. Dc laatste accepteert deze dan ook en na 13 minuten spelen is do stand weer gelijk 1—1. Langzamerhand komt er nu eenige tee- kening in het spel, Kools begaat de fout te veel aan Adam te geven, waardoor onze linkervleugel te weinig te doen krijgt. Vooraf steunend blijkt Anderiessen te kort te schieten en is Imhoff hem telkens de baas. In onze voorhoede wordt bovendien nog getreuzeld, zoodat de snelle Zwitsers onze mannen vaak te vlug af zijn. Mulders schept een kans voor Holland als hij handig afhoudt, maar Groenendijks schot faalt. Meer en meer blijkt, dat de Zwitsers een sneller spel ontwikkelen dan de Hollanders en ook hebben de meestert hunner een betere balcontrole. Geleidelijk aan komen zij in de meerderheid en het valt dan ook niet te verwonderen dat zij na 25 minuten de leiding veroveren. Ondanks het openzetten van de buitenspel val scoort Jaeggi voor Zwitserland na een scrimmage. 21. Het enthousiasme van de Zwitsers is maar net bedaard, of wederom is het Grassi, die handig onze achterhoede passeert, naar binnen zwenkt, en voorzet waar Porei li met zijn hoofd ten derde male van der Meulen het nakijken geeft. 31. De vijf voorwaartsen der bergbewoners komen er steeds beter in. en onze verdedi ging moet alle zeilen bijzetten om voorloopig een hoogere score te voorkomen. Van der Meulen komt daarbij nog al eens te pas. en door fraai uitloopen weet hij gevaarlijke momenten 1e voorkomen Onze middenlinie steunt bij het verdedigend werk uitstekend, maar het valt te begrijpen dat daardoor onze eigen voorhoede meermalen aan haar lot wordt overgelaten, al dient gezegd, dat Zwitserland. Bovy Loichot Von ICaevel Jaeggi IV Van Nellen Mulders Van Heel Van Kol Nederland. Pa che lm hoff Po tefcti O Groenendijk Andr iessen d. Meulen. Dubouchet Regamey Abegglen III Lagendaal Kools De Bruyn Grassi Adam RECLAME. 8153 Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J E. DE B. K. ,23) „U bent vandaag veel beter is hel niet?" vroeg zij, om haar verlogenheid te verber gen. „Ik ben .toch zoo blij. Uw temperatuur gaat naar beneden, zoo moet het gaan en voor u het weet bent u weer beter." Het was waar, zij voelde persoontijk triomf en voldoening over de vorderingen die hij maakte. Het was of ze^ voor hem kampte tegen de boosaardige" wenschen, waaraan ze was gaan gelooven. Wat was die lady Clifford toch een wonderlijk mensch. Waarom zooveel affectie voor te wenden, zoodat ze zelfs zijn melk voor hem klaar maakte. Dat zou niemand van haar ver wacht hebben. Of was het misschien om zand te strooien in de oogen van haar man en zijn zuster, zoodat ze meer toe kon geven aan haar vriendschap voor kapitein Holli- day? Dat zou het zijn. Maar misschien ver gistte ze zich wel en deed ze de jonge vrouw groot onrecht aan. Ik maak misschien te gauw gevolgtrekkingen, dacht Esther, ik ga nu alleen af op een uitdrukking op haar ge zicht toen ze zich alleen waande. In alle geval doet ze voor hem wat ze kan en ik heb haar hooien zeggen, dat ze een consult aan zou vragen als het erger werd Dat is de proef op de som. Waarover zou ik tobben? Of.het kwam door haar vast besluit, of door het vooruitzicht van het ritje in den na middag. maar zij zette de zaak uit haar ge dachten Ze was blij om eens wat van de omstreken le zullen zien en blijder nog om dat Roger Clifford haar gevraagd had med? te gaan. Door ondervinding wist ze, dat een man nooit zoo iets vraagt uit plichtsgevoel. Juist had ze haar patiënt klaar gemaaid voor zijn middagdutje, toen Roger, warm en verbrand dooT de zon, binnenkwam. „Maakt u zich vlug klaar, laten we van de zonneschijn genieten; maar trekt u een warme mantel aan. want de auto is open." Na tien minüten zat ze naast hem in de kleine Citroen, glijdend over gladde buiten wegen. Na baar lange opsluiting in hui9 door haar werk vond ze de frissche wind en het mooie uitzicht op de bergen heerlijk en opmonterend. „U bent zeker al in Nice en Monte Carlo geweest?" „Ik. neen. ik ben nog nergens geweest. Ik kwam hier met een patiënt en precies een week daarna was ik bij dr. Sartorius." „Dan is alles nog nieuw voor u Ik wou dat ik u eens veel kon laten zien. Als die plaatsen nu maar wat dicht bij waren. Maar wanneer mijn vader herstellende is, zullen we zien wat we kunnen doen „Dal zou verrukkelijk zijn; er is niets aan om alleen te gaan Ik weet natuurlijk niei wat de dokter zou zeggen als ik zulke tochten ging maken. Hij zou het niet goed vinden „Moogt u hem graag lijden?" vroeg haar metgezel plotseling. „Dr. Sartorius?" vroeg ze met gefronste wenkbrauwen. ..dal weet ik niet „Ik houd niet van hem en ik heb ook geen hekel aan hem. Ik bewonder hem zeer-, ik geloof, dat hij heel knap is, èn als medicus èn als man van de wetenschap." „Ja maar als mensch?" „Ik geloof niet dat hij een mensch is." antwoordde zij lachend. „Ik kan hem nooit als mensch beschouwen." „Dal vind ik ook. Maar niemand is zoo phlegmatiek als hij schijnt; hier of daar moet er toch een vonkje enthousiasme gloeien." „0, maar dat vonkje is er. Weet u dat niet? Hij lepft geheel voor zijn onderzoekin gen, dat is het eenige wat hem interesseert. Hij practiseert om in zijn levensonderhoud le voorzien, maar elke vrije minuut is voor het vorscben naar anti-loxines „Ja. heuseh? Mijn tante stelt hem hoog en ik ben blij dat u dat ook doet. Uw oor deel heeft veel waarde Aan hun horloges merkten ze. dal de tijd verbazend snel voorbij ging. „Moet u dadelijk teruggaan?" vroeg Roger, toen hij de auto weer huiswaarts stuurde. „Ik ben niet graag zoo laat," zeide zij met een zucht. ..'t T? mijn eerste verpleging hier, ik moet me netjes gedragen Maar daar schiet me iels te binnen. Is het erg om. als we gingen naar de villa van den dokter m de Route de Grasse? Ik heb er mijn Fran- sche spraakkunst laten liggen en zou die graag ophalen „Dat gaal heel gemakkelijk, als u het huis maar aanwijst." Ze kregen de villa spoedig in liet oog; alles zag er even gewoon en keurig uit als toen zij er eenige werken geleden voor de I eerste maal kwam. Licht uit de auto sprin gend. trok Esther aan de schel en wachtte op den vriendelijken Jacques om open te doen. Maar er kwam niemand. I„Ts er iemand in huis?" vroeg Roger. „Ja. de knecht van den dokter, maar hij is misschien uit." Ze belde weer; van uit de ver afgelegen keuken hoorde zij de schel langdurig luiden. ..'t Ziet er erg verlaten uit." zeide Hoger, de gesloten vensters langs kijkende. Met een verlegen lachje begon Esther in haar taschje te zoeken en vischte er een huis sleutel uit op „Wat ben ik toch dom. Ik vergat dat ik de Sleutel nog had; eiken dag wilde ik haar aan den dokter teruggeven, maar op het goede moment dacht ik er nooit aan." Zij stak de sleutel in het Yaleslol en het volgend oogenb'li-k stonden beiden in hel schemerachtige voorportaal. Op den grond lagen eenige circulaires, de geboende parket vloer was met een laag stof bedekt. Aan den kapstok hing een hoed en een jas, in dc salon tikte luid een klok. „Somber is het hier," zeide Roger, een blik werpend in de kille, nette kamer. „'I Doet me denkep aan een begrafenis. „Die kamer ziet er altijd zoo uit; ze wordt alleen gebruikt als wachtkamer voor dc pa liënten." Ze deed de deur van de eetkamer open en trad binnen, doch bleef op eens staan er. zag rondom zich. „'t Lijkt we of Jacques hier zijn vrienden heeft getracteerd." zeid-.- zij, wijzende naar een collectie flesschpn op liet buffel en een syphon met een flesch whisky op de tafel „Waarachtig, het lijkt er naar." Roger las de opschriften van de fles- schen: „Noullv. Pral. Gordon jenever. An gostura Bacardi's rhum. absinthe, dat is nog van voor den oorlog. Als Jacques al -I j dranken door elkaar drinkt „Ik heb Jacques nooit iets anders zien drinken dan gewone tendwijn," zeide Esther hoofdschuddend „Maar er zijn twee perso nen geweest, want er staan twee glazen." Al pratende nam zij'de tumblers van de tafel-en bezag ze met aandacht. In een was alleen nog maar wat spuitwater, waarin een sigarettenpuntje dreef met een rood puntje. Het deed haar de wenkbrauwen fronsen en ze ging naar de boekenkast om haar boeken le zoeken, die ze had zien liggen onder een stapel medische bladen. .Hier zijn ze, zul len we gaan?" Roger bekeek dc tumbler, die ze juist neer had gezet. ..Jacques schijnt ook van fijne sigaretten te houden: „rare kerel." Hij zag naar de vloer, die vol sigaretten eindjes lag. met hier en daar een rood puntje er tusschen. ..Jacques rookt alleen die goedkoope Madylands. d;e ;n blauw papier zijn ver pakt," antwoordde Esther lachend „U zie', ik ken al uw gewoonten Neen. ik geloof niet, dal Jacques hier bezig is geweest, het is net alsof. Ze zweeg en bukkende raapte ze van het haardkleedje een klein voorwerp op „Het was een vrouw, want hier is een haarspeidje." Het was een dun dingetje, een van de on zichtbare soort. Daar ze niet begreep hoe er een vrouw in huis kon zijn. draaide ze het speldje rri en om Toen bemerkte ze dat haar metgezel met gerimpeld voorhoofd naar het plafond staarde. „Stil." zeide hij. een hand op haar arm leggend Ik dacht dat ik iemand hoorde." „Voor den bliksem, wie is daar, antwoord of ik schiet!" Ze sprongen verschrikt op. verwonderd over dip nijdige stem. die van de bovenste verdieping kwam. ("Wordt vervulgd). 23

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10