B. DE KONING De winnende nummers onzer Jubileum-Reclame Man ik sta werkelijk paf ik heb al veel van Chief WKif> ge- Koord maar die kwa liteit en smaak overtref fen mijn stoutste ver wachtingen VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! MUZIEK. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. RECLAME. 2159 Zondag. Jeruël, Groenesteeg. Samenkomsten 10 uur v.m. en 6 1/2 uur nam. Schouwburg: Ver. Rott Hofstadtooneel. „De wonderdoktoor". 8lA uur nam. Stadszaal: Ver. Schouwspelers: De Rozen krans. 8 uur. Stadsevangelisatie, Morschweg 59, Sa menkomst 8 uur nam. Stadsevangelisatie. Prinsenstraat 74. Kin dersamenkomst 4 uur nam. Volkshuis: Lezing met lichtbeelden door dr. Burgers. 8 1/4 uur nam. Vrije Evang. Gem. Middelslegracht 3: Samenkomsten 10 uur v.m. en 7 uur nam. Maandag. Vrije Evang. Gem., Seringenstraat. Sa menkomst 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October tot en met Zondag 2 November a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doc toren de Graaf, Kist, Poortman en Timmer mans. Te Oegetgeest wordt deze dienst waar nomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, de Kerape- r.aerstr. 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. rechtomdat thans kleur en bezieling wordt gegeven aan het verhaal, omdat de film meer dan een boek zulks ooit zal vermogen inhoud en personen voor ons doet oprijzen en leven „Maskers". In den donkeren nacht kruipt Johnny, de onschuldig veroordeelde, uit de gevangenis, centimeter na centimeter, do gulden, doch zeer bedreigde vrijheid tege moet, en ge huivert van sensatie als ge daar vlak beneden hem den schildwacht ziet rondslenteren, hel geladen geweer aan den schouder. D&n de ontsnapping, de late over val in de club op den detective Maxwell, en dan begint de sensationeele jacht van de speurder op het verborgen wild. Wie lichtte de Clilford-Bank op voor zestigduizend gul den? Wie gelastte de razzia in de druk be zochte nachtkroeg? Wie is de Chinees en wie de met louwen vastgesnoerde man, die door de politie wordt gevonden? En ten slotte' hoe slaagt de detective er in de gnuivende societeitsleden schaakmat te zet tenDé antwoorden mogen ter wille van de spanning achterwege blijven, hoezeer deze vragen met hun telkens weer ver rassende oplossingen 1 het geheel ook be- heerschen. In het bijprogramma een door Rudolf Schildkraut en Junior Coghlan vlot gespeel de romantische geschiedenis „Zijn harte- kind". alsmede hel succesvolle optreden van het bekende gezelschap Van Beem. Het Trianon-Theater komt deze week met de sprekend, zingend musicecrende en bovendien goed gekleurde film Zigeuncr- licbe, ontleend aan de gelijknamige operette van den beroemden operette-auteur Frank I,éhar. Het zijn geen wereldberoemdheden, geen „sterren", die in deze film optreden, laten we liever zeggen, „nog geen sterren want dat de held van het verhaal Laurence Tibbett. alle kwaliteiten in zich heeft om zich binnen korten tijd onder de uitverkore nen te kunnen scharen, slaat vast. Niet al leen heeft hij een mooie, soepele volle stem, maar ook geeft hij blijk een uitstekend ac teur le zijn. De rollen van de andere oplredenden zijn ook alle voortreffelijk bezet waardoor een goede harmonie bereikt wordt die men tot het eind toe heeft weten vol te houden. En aangenaam doet daarbij de duidelijke ge luidsweergave aan, waardoor het verhaal bijna woordelijk te volgen is. Op haar doorreis naar hel vorstelijk kasteel in de bergen ontmoet prinses Vera Yegor den beruchten aanvoerder van een dievenbende; zij raakt maar al le gauw onder de bekoring van zijn zang en verder? talenten om het hart van een prinses sneller te doen kloppen. Teruggekomen bij de zijnen hoort Yegor dal zijn zusjo waarvan hij zoo veel houdt zich van het leven beroofd heeft nog net kan ze vertellen, dat het Prins Sergius was, die haar verleidde. Yegor heeft zijn plan gemaakt! Hij zal zich wreken. Hij- weet door le dringen tot het keizerlijk Paleis, waar hij op treffende wijze een lied voordraagt „Van het arme meisje dal door den Prins verleid werd' Een hevige vechtpartij ontslaat waarbij Sergius gedood wordt. Vera wordt geschaakt en op haar zal hij zich nu wreken. Voortaan zal zij hef werk doen, hout halen, water dragen Zij trekken ver weg, de bergen in Eindelijk na langen tijd gelukt het Vera door een list weer vrij le komen. Yegor wordt gestraft, doch hij zelf straft Vera nog meer door tijdens de ontzettende pijnigingen, die hij moet ondergaan zijn zang vol te hou den Zij welen dat haat en liefde synoniem zijn, maar zij welen ook dat zij elkaar moe ten verlaten, voor altijd. r Casino-Theater. De tweede vorlooning hier ter stede van de bekende film „Ich glaub nie mehr an eino frau" mei in de hoofdrol de wereldberoemde zanger Richard Tauber is geen teleurstelling ge weest, integendeel. De eerste avond was reeds een succes Hel is dan ook geen won der, want wie zou, nu de gelegenheid weer wordt geboden, niet de eerste grootste zin gende en sprekende film van Richard Tau ber willen zien? Wij twijfelen dan ook niet, of velen zullen deze week weer oplrd-Ven naar bovengenoemd theater. Voordat de hoofdfilm gegeven wordt, krijgen wij e*rst nog een naar kleine komische films te zien Hierna de hoofdfilm. Het begint met een scène uit het zeemansleven. De „Gute Hollnung"' is, na vijf jaren lang de oceanen hebben doorkruist, veilig de haven binnen- geloopen. En een ieder is blij, dat hij weer eens vasten grond onder de voeten voelt Doch het gaat niet altijd allen voor den wind; de jonge stuurman Peter, die geko men is om zijn zuster te vinden, slaagt daarin efchter niet. Hij ontmoet een meisje, waarvan hij veel gaat houden, maar wan neer hij dan ontdekt, wie zij is, scheiden zij voor goed van elkaar en heeft hij zijn vertrouwen in de vrouwen voor goed ver loren. Richard Tauber zingt zijn liedjes met veel bravour en evenveel succes. City-Theater. - Was maar een danse resje is het levensdrama van de bekoorlijke Lilian, de cassière van een klein Londensuh restaurant, dat de beschikking heeft over een uitstekenden Franschen kok en een gedistingeerden ober; doch geen vaate be zoekers kent. Na het plotseling overlijden van haar pleegvader, den eigenaar, wordt diens zoon Andy uit Cambridge terug ge roepen en aan het hooid geplaatst van de zaak. Tussohec luucb en diner volgt Lilian de lessen aan een balletschool, tot baar gehoim bokond wordt en zij het restaurant verlaat. Slechts door tusschenkomsi van een rjiken aanbidder verkrijgt z'o een engagement aan een der grootste revue-gezelschap- pen Haar danskunst is een openbaring en als hootdpersoon van de schitterende revue „Do Gouden Vlinder" wordt zij door een kring van aanbidders omgeven. Lilian bemint echter Andy, die niets houdt van alle mondaine amusementen Dat zij aan het einde e.kaar toch krijgen begrijpt een ieder. Bijzonder fraai zijn de balletten en de gekleurde revue-scenes. Na de pauze vertolken Mie en Ko in origineel Jordaansch een klucht, welke gezieu het uitbundige gelach, goed in den smaak viel. Ook de liedjes, welke zij als toegift zongen werden ten zeerste geapprecieerd. De heer M. N. A. Swets, assistent foptieker) bjj het Marine-etablissement te Soerabaja is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. Bij K. B. zijn de reserve 2e luitenants J. L. Jannes van het 4de K. I. en A. Stuivenberg van het 6de R. V. A. op hun verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames J. Kuyper (Rotterdam), R. Muysson (R'tterdaml en H. L. M. van Duyvendak (Duisburg, Dtl.). Maandag a.s. zal het veertig jaar gele den zijn. dal mej. J. Smit als huishoudster in dienstbetrekking kwam bij de tamilie Pieck. Hooigracht 67. Men verzoekt ons in herinnering te brenger, dat de godsdienstoefening in de Remcnslr. Kerk morgenavond om 7 uur aan vangt. De dienst zal aan de Allerzielen- gedachte gewijd zijn. Het café van den heer P. J. van Leeuwen, ManJemakerssteeg 10, heeft een algeheelo metamorphose ondergaan, waar door van den ouden toestand weinig meer terug te vinden is. De onderpui werd geheel afgebroken en in een meer moderne stijl opgetrokken met groote spiege'ruiten. waar door het licht veel beter naar binnen valt dan voorheen. Ook inwendig is er veel ver anderd, door een muur weg te breken is de oppervlakte bijna tweemaal zoo groot geworden; de inventaris werd geheel ver-, nieuwd, alles opnieuw geschilderd en be hangen kortom alles ziet er nu weer keurig uit. De vaste bezoekers zu'hn :?ker in hun nopjes zyn met al de'e verbeteringen! De politie alhier heelt aangehouden zekeren R. S. uit Den Haag, die aldaar eenige rijwielen had ontvreemd en deze hier ter stede trachte te verkoopen. Hij is naar Den Hang overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. ABONNEMENTS-CONCERT DE KOOS. Hans Kindier. We zijn we.ei: aangeland in de „kleine zaal". Met de concertenreeks van Dr. de Koos althans. Een zekere ontwrichting van liet concerlwezen bracht cms er uit. Reactie daarop bracht ons er weer in. Men kan dat verschijnsel van verschillend standpunt uit beschouwen. Het eenige dat voor ons is aangewezen is het muzikale. En dan zeggen we dat we nu weer zijn waar we moeten zijn. Want kamermuziek kan geen groote zaal verdragen. De groote ruimte schept nu eenmaal niet de spheer waarin ze naar haren aard moet worden genoten. Intimiteit is inhaerent aan kamermuziek Onze „kleine zaal" is, wat haar afmetingen aan gaat, een intiem concertzaaltje en voor on9 als regel groot genoeg. Maar al haar andere dan ruimtelijke hoedanigheden zijn in llagranten strijd met het begrip intimiteit. Wordt hel niet hoog lijd dat dit zaaltje eens grondig onderhanden word genomen? Zoo als het er nu uitziet is het een stad als Leiden onwaardig. Omdat het acustisch goed voldoet, vooral als het, zooals gisteravond, geheel bezet is, zal wat men er aan ten koste legt goed zijn besleed. Laat ons het beste er van hopen. De rij is geopend met een cello-avond door onzen landgenoot Hans Kindier. De tech nische beheersching van do als solo-instru ment in sommige opzichten zoo weerstre vende violoncel -door dezen virtuoos is phe- nomenaal. Zijn bewonderenswaardige slok- voering gepaard met een linkerhandtechniek die elk probleem heeft opgelost, maakt dat zijn instrument steeds klank produceert van de grootste bekoring. Niel alleen in den gedragen zang, waarin de cello altijd haar sterkste zijde vertoont, maar ook in hét passagespel, waarin de klank zoo licht door de figuur wordt aangetast. En het gemak waarmee Kindier zich in de hoogste gebie den beweegt zou ons kunnen doen vergelen dat Valentini zijn sonate voor een vijfsna- rig instrument heeft gedacht en dat Debussy in dc finale zijner sonate de grens der klank mogelijkheid wel wat ver heeft getrokken. Kindier maakt dat alles spelenderwijs en is daarom in staat tot voortdurende tooncon- tróle. Zijn loon ontglipt hem dan ook letter lijk nooit. Zijn staccatos, spicalos, liageo- lelten en hoe al die kunstigheden verder heelen zijn een slreeling voor het oog maar niet minder voor het oor. Kindiers virtuosi teit reikt echter verder dan tot het uiter lijk charmeerende. Daar gaat iets om, daar leeft iets in zijn spel. Dat wordt ingegeven door het schoonste dat des menschen is. Zijn spel ademt persoonlijkheid. Het is de muzikale vervluchtinging van zijn inner- lijkste ik. Dat wordt steeds en met onfeil bare zekerheid door de toehoorders ver staan. Deze charme van hooger orde heeft Kindier uit volheid des gemoeds over zijn auditorium uitgestort. Zijn programma was veelszins beiang- wekkend. Als pièce de résistanee zij de C-dur solo-suite van Bach genoemd, uit dezelfde (Cöthener) periode stammend als de viool-solo-suiten. die door de Chaconne zoo beroemd zijn geworden. De cello-suiten zijn in hun soort even volmaakte kunst werken als die voor viool, al moest Bach hier van meerstemmigheid afzien omdat de toenmalige „grosze Geige" anders dan de „kleine Geige", met strak gespannen stok werd bespeeld. Wie de melodische rijkdom en de verwonderlijke sonoriteit van dit één stemmige stuk goed realiseert is alleen daarom reeds een cellist van de eerste grootte. Kindier is aan dezen monumentalen Bach niets schuldig gebleven. Dit was onge twijfeld zijn hoogste prestatie. Een aantrek - kelijke sonate van Valentini overvloeiend van Italiaansche melos en Italiaansche élégance. de geniale sonate van Debussy i voor cello en piano, typisch poèem van den typisch en „musicien francais", composities van zeer uileenloopenden stijl, vonden in den concPFtgever telkens den juislen vertol ker. Een paar kleinere stukken van Purcell en Ravel completeerden het programma met en benevens een suite Espagnole van J. Nin van zoodanige leegheid en zieligheid, dat het zelf9 als slotstuk niet door den muzi- kalen beugel kon Het enthousiaste applaus dwong tot een exlratje. Ten slotte een woord van warme hulde aan den pianist George van Renesse, die verwonderlijk mooi de pianopartij speelde in de Debussy-sonate en zich ook in de bege leiding toonde uitnemend pianist en even uitnemend musicus. RECLAME. Haarlemmerstraat hoek DONKBRSTEEO 2-4-6 OPGERICHT 1S75 zijn als volgt: 178. 246. 695, 999, 1468, 1875, 2375. 3001, 3638, 4392 5467, 6248, 7342, 8291 en 9788, welke vanaf hedenavond op de bekende voorwaarden aan de cassa kunnen worden ingewisseld. 2269 'T BELGISCHE INVOERVERBOD VAN VEE. Op 1 December de grens weer open? Ten aanzien van den invoer van Neder- landsch vee jn België heeft le Brussel, gelijk al werd gemeld, een onderhoud plaats gehad tusschen een vertegenwoordiger van den Ne- deriandscben veeartsenijkundigen dienst en het hoold van den Belgischen dienst. Men kwam daarbij tot overeenstemming omtrent verscherpte maatregeien in Neder land toe te passen met betrekking tot het voor uitvoer naar België bestemde vee. in verband hiermede werd in uitzicht gesteld, dat de wederopenstelling der Bel gische grens, zoodra het mond- en klauw zeer in de Belgische quaranlainestallen zal zijn geweken in gunstige overweging za! worden genomen. Op grond hiervan is het niel uitgesloten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 December de heropening der Belgische grens voor het Nedorlandschc vee kan worden tegemoet gezien. Aangezien in den regel slechts op den len en 15en van elke maand het betref lende vee in België kan worden ingevoerd, zou in dit geval dc invoer slechts één of hoogstens twee maal zijn belemmerd Naar het „'Algemeen Handelsblad" ver neemt, heeft de exporteur van het op 12 October i I. uit Leeuwarden naar België ver zenden vee, dat aldaar wegens het tijden aar. mond en klauwzeer werd geweigerd, doch bij terugkomst tc- Leeuwarden volko men gezond bleek te zijn zich thans tot de Belgische autoriteiten gewend om schade vergoeding. DE ALGEMEENE TOESTAND. Gibson te Rome Het plan Briand Stahlhelm antwoordt Gibson, de Amerik. gezant te Brussel, die thans te Rome vertoeft, en da-ar met alle leidende figuren besprekingen voert, ontkent daar te zijn als bemiddelaar tus schen Frankrijk en Italië maar toch zegt hij te rekenen op een spoedige her vatting der directe besprekingen en met groote kans op succes! De secretaris-generaal van den Volken bond heeft alle leden van den Volkenbond officieel er van in kennis gesteld, dat de eerste vergadering van de in September gestichte Europeesche studiecommissie ter uitvoering van het plan van Briand voor een Europeesche staten-unie op 19 Januari 1931 gelijktijdig met de raadszitting zal aanvangen. De leden van deze commissie worden uït- genoodigd. om, indien zij voorstellen wen- schen te doen, deze zoo spoedig mogelijk bij het secretariaat in te dienen ten einde de definitieve agenda vast te stellen. Men verwacht, dat de commissie een aantal ondereomraissies zal benoemen vcnr de bestudeering van de verschillende pro blemen. die hiermede samenhangen. Op het herhaald verzoek van Gustaw Hervé, heeft thans de Bondsvoorzitter vsn de %ah!helm. Wagner ui een brief zijn meening als volgt te kennen gegeven ,,De Stahlhelm heeft reeds eenige dagen geleden op verzoek van een zijde, die zij als bemiddelaar niet geschikt acht. open lijk als volgt stelling genomen: De wereld weet, dat de Stahlhelm het schrappen der tribuutbetalingen, het teruggeven van het Faargebied het tot stand komen van eei Groot-Duitschland. het scheppen van dï mogelijkheid van teruggave van koloniaal bezit, de vrijheid om al of niet te bewa penen. het herstel der volledige 60uverei- niteit van Duitschland en het teruggeven van den Poolschen Corridor als voornaam ste doeleinden noodzakelijk acht. Zoolang de Fransche natie vasthoudt aan Duitsch land's schuld aan den oorlog, is voor ons Stahlhelm, geen basis voor onderhandeier aanwezig. Voor het nationaal voelende Duitschland is' de oplossing van de schuld kwestie een punt van het grootste belang De ware vrede kan slechts ontstaan op de basis van het zelfbestemmingsrecht der naties." DUITSCHLAND. Diefstal van een oorkonde. Hel spc crwegpersoneel. Volgens eon boricht in de „D A. Z." iv non tol de ontdekking gekomen dat uit de bibliotheek van den Rijksdag de grond wetsoorkonde van 1848 verdwenen is. Of schoon deze opzienbare diefstal klaarblij kelijk reeds eeni?en lijd geleden gepleegd is. wordt de ontdekking eerst thans bekend gc maakt De organisaties van arbeiders bij de rijksspoorwegen hebben het bestaande» collectieve lariefverdrag tegen 30 Nov. op gezegd Zij willen een einde maken aan liet sy steem van overwerk, aangezien volgen dit verdra# nog ^feed? 3 'ct 8 uur overwerlj pe- week moet worden verricht. Zii stellen zich or hef slnndnunt dal he: niet aangaat. overwerk te verrichten bil d bes'aande werkloosheid °n bi5 een l<">e«iam waarbii voor sommige groepen van arbe> ders vacanfi°dagen en verkorte arbeidstijd ingevoerd worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2