HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De verloren Injectienaald. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 November 1930 Vierde Blad No. 21665 BINNENLAND. BEGROOTING VAN FINANCIEN. KEPtf- FJ .SCHOP" M'FIIWS. FEUILLETON. Opnieuw: de rijwielbelasting. Belasting betalen op de postkantoren. Aan het thans verschenen Voorloopig Ver slag over Hoofdstuk Vllb (Dep. van Finan ciën) is het volgende ontleend; Verscheiden leden wenschten wijziging van art. 38 der Wet op de inkomstenbe lasting, opdat gezinnen met meer dan twee kinderen voor alle groepen van inko mens van een hoogeren aftrek zullen ge nieten dan tot dusver; en dat ten aanzien van gezinnen met meer dan vijf kinderen de progressie in den aftrek ook voor do hoogere inkomens zal worden toegepast. Naar de meening van sommjge leden maakt de ongunstige toestand, waarin het landbouwbedrijf thans verkeert, het ge- wenscht de toepassing der Wet op de In komstenbelasting ten plattelande, en >n het bijzonder voor den kleinen boer, met eenige gematigdheid te doen geschieden. Verscheiden leden betoogden de wen- pchelijkheid, erfstellingen, legaten en schen kingen aan instellingen van algemeen maatschappelijk belang, zoo niet geheel van successie- en schenkingsrechten vrij te stellen, dan toch mildei te behandelen dan thans geschiedt. De vraag werd gesteld, of het wel billijk is dat, terwijl productie coöperaties en coöperatieve veilingvereeni- gingen van dividend- en tantièmebelas ting worden vrijgesteld, deze van de ver bruikscoöperaties wel geheven wordt. Bij hernieuwing werd aangedrongen op afschaffing van de grondbelasting. Sommige leden wezen bij herhaling op de onbillijkheid, welke is gelegen in de heffing van personeele belasting voor be- drijfslokalitetiten als winkels, koffiehuizen, kantoren en dergelijke, welke essentieel niet verschillen van fabrieken en werk plaatsen, welke door de wet te recht wor- den vrijgelaten Verscheiden leden drongen aan op uit breiding deT gevallen van vrijstelling van rijwielbelasting. Opnieuw werd de wensch uitgesproken de rijwielplaatjes na 1 Juli voor de helft van de voor een geheel jaar verschuldigde belasting beschikbaar te stellen. Sommige leden zouden ook rijwiel- plaatjes voor een half jaar wenschen té zien ingevoerd. De belasting voor automo bielen kan over een willekeurig gedeeit# van het jaar worden betaald. Gebruiken van rijwielen moeten, of zij die het geheele jaar dan wel slechts een gedeelte van het jaar berijden, steeds over het geheele jaar belasting betalen. Aangedrongen werd op afschaffing van den geslachtsaccijns met handhaving van het bestaande invoerrecht op vleesch. Som mige leden wenschten onder meer wijziging van de tabaksbelasting, zoodat de verkoop van tabaksartikelen beneden den bande- rollenprijs zal worden verboden. In verband met de landbouwcrisis wensch ten verschillende leden tijdelijke afschaf fing van het statistiekrecht voor zooveel dat drukt op land- en tuinbouwproducten. Verscheiden leden achtten een aanvul ling van art. 242e der Gemeentewet gé>- wenschtmet een bepaling, welke den werk- vers verbiedt de zakelijke bedrijfsbelasting i op hun arbeiders te verhalen. Andere leden I zouden de zakelijke belasting op het bedrijf geheel uit de Gemeentewet willen zien verdwijnen. Verscheiden leden hadden met verwon dering kennis genomen van het feit, dat met ingang van 2 Januari j.l. 76 postkan toren, 5 bijkantoren, 667 hulppostkantoren en 30 poststations voor het aannemen van belastingbetalingen zijn opengesteld, on danks het verleden jaar aangenomen amen dement-Bakker c.s. Andere leden stelden de vraag, welke 's ministers plannen zijn inzake de betaling van belasting op post kantoren voor de toekomst. Sommige leden zouden gaarne worden ingelicht omtrent het totaal aantal postbetalingen in het ge heele land en het aantal dezer betalingen in elk der steden Amsterdam, 's-Graven- hago en Rotterdam sedert 1 Januari 1930. Ten slotte werd gevraagd of de vpcnsiel- ling van de postkantoren voor belasting betaling met een aanmerkelijke uitbreiding van personeel op die kantoren gepaard is gegaan Bij verscheiden leden bestond ernstig be zwaar tegen de regeling toegepast t.a.v. den bijslag op de pensioenen van de oude gepensionneerden, welke ver beneden de verwachting is gebleven. Nog steeds deze* bijslag een gunst in plaats van een recht. Geklaagd werd over de weinige activiteit van het Bureau voor Wachtgelden. Aangedrongen werd op het invoeren van één formaat voor alle bankbiljetten. L)it zou een niet te groot model moeten zijn, zoodat de biljetten gemakkelijk in een zak- portefeuille kunnen worden geborgen. Het laatstelijk in ons land ingevoerde biljet van f. 50 nadert in dit opzicht het ideaal. Het had de aandacht getrokken, dat, ter wijl de beursbelastingzegels het nieuwe rijkswapen vertoonen, nog steeds plakze- g*ls met het oude wapen worden uitgege ven. Men achtte overeenstemming ge- wenscht. Gaarne zou men worden ingelicht omtrent ae ervaring, in den loop der jaren opge daan, met de werking van het Rijksinkoop- bureau. Verschillende belangen van belastingper- soneel werden ten slotte nog bepleit. H. M. RUYSENAARS t In den ouderdom van 69 jaar is te Heem stede o\erleden de heer H. M. Ruysenaars een bekende persoonlijkheid in de bloem bollenwereld. Hij was een bekend kweeker vooral van hyacinten. Hij heeft onderschei dene bestuursfuncties vervuld o.m. in het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, al9 lid van het Scheidsgerecht in de bloembollencultuur, en als lid van de nomenclatuur-commissie en als bestuurslid van „de narcis" en „de tulp." Terwijl de zigeunerfamilie, Heerlijk van de pap genoot, Viel er iets, eensklaps uit den hemel, Dat in den pot met eten schoot. De familie was opgesprongen, Zelfs het paard ging aan den haal. Vader, moeder, dochter klaagden allen, Om het zoo bedorven maal. 26. Toen Wim met-het meisje stond te praten, Kwam de kpopman op een draf, Razend, dreigend, tierend, schreeuwend, scheldend, Op Wim en het meisje af. Wim zag den man, dien hij had bestolen, Dacht, aan het kwaad door hem verricht. Hij sprong op, botste tegen 't meisje, De lievert verloor haar evenwicht. NIEUWE TENDERLOCOMOTIEVEN BIT DE NED. SPOORWEGEN. De grootste ter wereld. Voor de Ned. Spoorwegen zijn een aantal nieuwe tenderlocomotieven, serie 6300, in dienst gesteld, welke de grootste tenderloco- motieven ter wereld zijn. Deze nieuwe locomotieven zijn vervaar digd door de firma Henschel 1 en Sohn A. Cr. te Kassei. Zij hebben het voordeel, dat de ketels ge lijk zijn al9 van andere serres, waardoor spoedig een ketel vernieuwd kan worden en de locomotief daardoor niet zoolang aan den dienst onttrokken wordt als anders. Er zijn windleiplaten bij de rookkast aan gebracht, waardoor de uit den schoorsteen ontwijkende stoom en verbrandingsgassen belet worden neer te slaan en het uitzicht van het locomotief-personeel niet hinderen. Met elke locomotief wordt onder leiding van den 'heer ir. P. Labrijn, chef van den locomotief bouw, een proefrit gehouden van Eindhoven naar Utrecht met een kolentrein van 60 beladen 20-ton9 kolenwagens, met een snelheid van 60 K.M. of van Tilburg naar Roermond met 20 vier-assige personen rijtuigen, totale snelheid 100 K.M. Verder zijn zij uitgerust met zandbakken voor Knorr-1 uclhtzandstrooi er vóór 't drijf- wiel en achter het achterste koppelwiel. Ten slotte zij nog vermeld, dat deze locomotieven voorzien zijn van ringtveerbuffers. NIEUWE STUDIO VOOR DE N. C. R. V. De N. C. R. V. deelt mede: De Ned. Chr. Radio Ver. opent Maandag a.s. officieel haar nieuwe studio en kantoorgebouwen aan de Heuvellaan no. 5 te Hilversum. Enkele proefuitzendingen hebben reeds plaats gehad, doch van Maandag af zullen alle programma's, voor zoover geen lgnuit- zendingen, van daar uit worden uitgezonden. VERSPREIDE BERICHTEN. De Koningin-Moeder is gisteravond, lerugkeerende uit Duilschland, met den D- trein tc 20 uur 13 te Arnhem aangekomen. H. M. was vergezeld van baronesse Van Tuyll van Serooskerken en jhr. mr. Schim- melpcnnmck, groot-officier. Een gedeelte van het perron was door de politie vrijgehouden. Op dit gedeelte waren ter ontvangst aan wezig Hr. Ms. particuliere secretaris, baron Van Heemstra, en de hofdame baronesse van Ittersum, benevens de burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy, en de com missaris van politie, de heer Ter Laak. Nadat H. M. zich eenige oogenblikken met de aanwezigen had onderhouden in de ge reserveerde wachtkamer, is zij per auto naar Het Loo gegaan. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft gisteren de commissie voor de Draadnagelindustrie geïnstalleerd wier taak het zal zijn zich rekenschap te geven van de bijzondere moeilijkheden, waarin de draadnagelindustrie zich bevindt en wier laak overigens zal zijn o a. de mogelijkheid te onderzoeken, of hier te lande een walserij- hedrijf. vooral dan ook in verband met de draadnagelindustrie, mogelijk en nuttig zou zijn Vervolgens heeft hij geïnstalleerd de com missie van advies voor de in de ziektewet aan te brengen wijzigingen en aanvullingen van techni9chen aard. De vergoeding wegens gemis van levensmiddelen bij do korpsen van 't leger is voor de maanden November en December vastgesteld op 46 cent per rantsoen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 2 NOVEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem Voorm. halfelfde heer H. Faber. theol. candidaat. Eglise Wal'lonne: matin A dix heures ei demie (choeurs), M. Bresson. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, d3. Makkink. Kinderkerk (Bern. Kerk. Middelweg): Nam. halfeen, dr. Boersema. Rem. Geref Gem.: Nam. 7 uur, ds. Tjalsma Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm halfelf, dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. halfelf, Gez. Mis. Geref. Kerk (Stille Bijn): Voorm. 10 uur en nam. halfzes, de heer van den Brink. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. hal (tien en nam. halfzeven, ds. van Beusekom. Geref. Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastr.): Voorm. halltien, ds. Johs. Slehouwer Bed. H. Doop); nam halfzeven, ds. J. G. L. Brouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis): Nam. halfzeven ds. J. de Bruin Ned. Herv. Kerk (Oudsh. weg): Voorm. 10 uur, dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.): Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstr.)Voorm. 10 uur (H A.) en nam. 6 uur, H. A en Dankz.), ds. H W. H. v. Andel. Chr. Geref. "Kerk (v. Reedeslr.): Voorm. hal f tien en nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Geref Kerk (Raadhuisslr.): Voorm. 10 uur, ds J. H. A. Bosch; nam. 6 uur. de heer H Kamper Geref. Kerk (de Ruiterstr.): Voorm. 10 uur do heer II. Kamper: nam. 6 uur, ds. Bosch. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk Voorm. halflien en nam. halfzeven, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Mulder. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe Chr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Brandsma van Bunschoten. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. II. J. Kouwenhoven van Oegstgeest. LISSE. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van Dijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H. A.) en nam. 4 uur (H. A. en Dankz.), dr. Ruys. Chr. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Bokhorst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 1 uur, ds. Minderman. NOORDWIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Cupedo van Noordwijk-aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 5 uur (H. A. en Dankz.), ds. Visser. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F, G. Hospers van Zeist; nam. 5 uur (Bed. II D l, ds. Cupedo. Geref. Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers Geref. Kerk (Julianaweg): Nam. 3 1/4 uur, de heer van Kampen. RIJNSBURG. Geref Kerk (Rapenburg): Voorm. half lien, ds. de Waard; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Geref Kerk (Concordia): Voorm. halftien, ds. Broekstranam. 6 uur, ds. de Waard. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Jansen van Den Haag. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. WOUBRUGGE. Ned Herv. Kerk: Voorm. halftien cn nam. halfzeven, ds. Lijsen. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halflien (Herd. Kerkherv.) en nam. halfzeven, ds. W. H. Walvaarl. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Bed. H. D.) en Dam. halfzeven, ds. van Woerden, Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam, halfzeven, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem.: Voorm. kwart voog tien, mej. ds. Günther. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Terhorne, A. J. van Rhijny cand. te Deventer. BEN VACANTIE-TAAR VOOR LEERAREN? Op het congres der Engelsche leeraren- organisatie te Londen, heeft de voorzitter medegedeeld, dal de Regeering op voorstel van verschillende leerarenvereenigingen een wetsvoorstel overweegt om den leeraren der openbare scholen na elke tien dienst jaren een vacantie-jaar te geven, waarin zij groote reizen in Engeland kunnen maken, om hun kennis te verrijken. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 22) „Ja, maar ik wilde me eerst verkleeden." „Ik zal op u wachten." Waarom hij dit zeide wist hij ook niet, het ontviel hem. Bespottelijk, dal hij zoo'n belaüg stelde in dat meisje, dat hij voor dien morgen nooit gezien had. Ja, hij verlangde naar haar gezelschap en zou graag weten ot hij haar weer zou kunnen doen blozen. Het hinderde hem. dat ze voor Holliday had ge bloosd; dal gedierte was het niet waard. Hij stak een sigaret op, liep naar het raam en keek naar buiten Door het dichte gebladerte van de accasia's zag hij de kleine sikkel van de rijzende maan helder en scherp als een mes Hij trok een leelijk gezicht; hij had de wassende maan gezien door glas en boomen heen. Gelukkig, dat ik niet bijgeloo- vig ben dacht hij, maar toch had hij een ge voel van angst dat hem irriteerde. Vlak bij hem -kraakte een zware tred en zich omwendend zag hij dr. Sartorius. De ernst van het groote gezicht, met het schuin weghellende voorhoofd, deed hem schrikken. „Is er iets niet goed dokter?" vroeg hij snel. „Neen. er is niets, maar ik beloofde aan uw vader u te zeggen, dat hij graag had dat ge morgen iets voor hem deed voor ge uit gaat. Ik geloof, dat hij u in zijn safe wil laten gaan, om de copie van zijn testament te krijgen." „Van zijn testament?" vroeg Roger uit het veld geslagen. „Er is geen reden voor ongerustheid. Hij wil zijn geheugen opfrisschen Ik zou maar met hem meepraten. Ik geloof, dat er iets is dat hij met u wil bespreken." „Best, ik zal dadelijk na het ontbijt komen." En geheel vanzelf kwam de gedachte bij hem op. dat de oude man voelde dat hij sterven ging. HOOFDSTUK XIII. Na een laat ontbijt ging Roger den vol genden morgen naar de kamer van zijn va der. Hij vond den ouden man stil en zwak Ie bed liggende, de temperatuur was gedaald. De verpleegster, met boezelaar en mutsje vlekkeloos wit. was bezig de kamer gezellig te maken. Lachend knikte ze Roger toe, want hij was nu geen vreemde meer; ze hadden den vorigen dag lang zitten praten bij hun kopje koffie on hadden met miss Clifford bridge gespeeld. „De dokter sprak mij gisteravond over uw wensch om de safe te openen," zeide Roger na een praatje van een paar minuten waaT- in het punt in kwestie niet was aangeroerd De oude man, verbluft kijkende, trachtte blijkbaar het zich te herinneren. Toen. lang zaam knikkend, zeide hij: „Ja. ja. ik geloof wel dat ik dat gezegd heb. maar het is niet van veel belang. Ik dacht, dat ik het wel eens na kon lezen, dat testament, dat ik voor twee jaar maakte. Van den winter bracht ik er een kleine verandering in, waarover ik met je wilde spreken maar ik moet het eerst nog eens nalezen. Sartorius sprak over iets dat het mij in herinnering 1 bracht." I Roger was opgelucht. Er was geen teeken dat zijn vader aan een op handen zijnden dood dacht, hij scheen kalm en opgewekt. „U hebt gelijk, ik zal het dadelijk voor u doen als u mij zegt hoe het moet." „Geef me een stukje papier, dan schrijf ik het op." Roger gaf hem een couvert en zijn vulpen cn keek toe, terwijl de zieke met moeite de teekens van de eenvoudige combinatie neer zette. „Je vindt het testament in het bovenste hokje links." zeide sir Charles, moe de oogen sluitende. Roger vond Esbher in de kleedkamer, bezig met bloemen te schikken. „Hier staat wat u hebben moet. het is ver zet om plaats te maken voor mijn provisie kast. Ze wees hem een kleine brandkast, die bijna geheel weg school achter een ijskast en een tafeltje, waarop een spiritustoestel en een rek met glimmend gepoetste kannetjes. Op den vloer geknield, onderzocht Roger knoppen en plaat van de kast. Toen hij het hoofd ophief snoven zijn neusgaten Ooster- sche, hem vaag bekende geuren op. „Wat ruikt het hier geparfumeerd. Hebt u dat parfum bij u?" Ze zag er heelecnaa'l niet naar uit om zoo'n parfum te gebruiken en vooral niet als ze in costuum was. Lachend knikte zo van neen. „O neen. hel is niet van mij. maar van lady Clifford, ik zou het overal herkennen „Ik begrijp niet waar het vandaan komt." „Dat kan ik u vertellen. Toen ik hier kwam vond ik haar zakdoek achter de ijs kast op den grond liggen. Men zou niet ge- j looven. dat een parfum zoo lang blijkt hangen." Hij bestudeerde ijverig het slot. I „Ik vermoed, dat ze hier is geweest om naar de meLk te zien. Tante vertelde mij, dat zo dit op zich genomen had voordat mijn vader ziek werd „Wie? Lady Clifford? Deed ze dat? Hij keek niet op en zag dus niet de verba zing op haar gezicht toen zij naar binnen ging met een vaas tulpen in de hand. Ja, ze was verwonderd over dit nieuwe voorbeeld van lady Clifford's zorg voor haar echtgenoot en zij trachtte het aan te passen aan haar overdenkingen van den vorigen dag. Zij voelde, dat zij haar nooit zou door gronden. Even later bracht Roger aan zijn vader een stijf in elkaar gevouwen document. „Is het dit?" „Ja. uitstekend, leg het naast mij op hel bed, ik zal het dadelijk doorkijken. Je gaat nu zeker uil?" „Ja, ik wilde gaan tennissen. Ik kom niet terug voor de lunch." „Heb je iemand om mee te spelen?" „Ja, gisteren ontmoette ik Graham en Marjorie Kent in het casino. Ze zullen een vierde meebrengen." „Wel, geniet van je vacanlie, je hebt het verdiend." Dat was de hoogste lof. In dit kleine zin netje legde de harde, gereserveerde Lan- cashireman al de waardering die hij voelen kon. Begrijpende wat dat inhield, antwoord de Roger slechts met een „dank u," hoewel een gevoel van warme voldaanheid hein doortintelde. Esther ging nu de kamer uit om meer bloemen te halen. Toen zij huiten bereik van zijn stem was zeide de zieke, met een blik in haar richting, op lakonieken toon: „Dat is een lief meisje." Vader en zoon zagen elkaar even aan. „Ik deel uw inzicht geheel," zeide de zoon. Toen, na een korte aarzeling, verdween hij weer in de kleedkamer. „Zuster Rowel" riep hij. Ze stond in de badkamer de bloemvlekken van haar handen te wasschen en zag hem eenigszins verrast aan. „Wanneer bent u vrij?" vroeg hij plot seling. „In den namiddag, een uur of zoo. Dan ga ik gewoonlijk wandelen." Ze schudde haar druipende vingers en greep de handdoek Hij zag dat haar handen, hoewel slank en fijn, toch krachtig waren en handig leken. Het waren handen zooals hij graag vrouwenhanden zag. „Nu, als ik dan na de lunch van het ten nisveld terugkom, wilt u dan een toertje met me maken, als u het niet vervelend vindt?" ,,'t Vervelend vinden; hoe komt u er bij?" Er viel niet aan te twijfelen dat zij het prettig vond. Haar oogen schitterden en eon dieper blos kleurde haar wangen. „Dat is dus afgesproken." Hij greep haar nog vochtige hand en ver dween, haar achterlatend met een gevoel van verwarring, dat het tegendeel was van onaangenaam. Ze ging voort langzaam haar handen af te drogen, haar gedachten ver weg. Ze realiseerde de belangrijke waar heid dat nog nooit een manlijk wezen zoo veel indruk op haar gemaakt had als Roger. Meer dan eens was ze ten huwelijk ge vraagd. als ze toen eens zoo gevoeld had als nu. Haar wangen gloeiden toen ze bij haar patiënt kwam en ze voelde zich niet op haar gemak, toen de 9limme, oude oogen met nieuwsgierigen, doch niet onvriende- lijken blik op zich gevestigd zag. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 13