71ste Jaargang VRIJDAG 31 OCTOBER 1930 No. 21664 Onze Rebus-Prijsvraag. STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. LAND- EN TUINBOUW. Het voornaamste nieuws van lieden. BINNENLAND. LEIDSCH :v DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cta. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 ..0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Wij publiceeren heden het derde hoofd stuk van onze feuilleton-rebus. Teneinde tegemoet te komen aan enkele geuite be zwaren, deelen wij mede, dat eenige Fran- sche woorden zijn gebezigd, waarvan wij hieronder de vertaling laten volgen. In het feuilleton van Woensdag staat in de tweede kolom „ami"; dit beteekent „vriend"; voorts slaat in de vierde kolom het woord „ru", hetgeen had moeten zijn „rue". Men kan dit woord naar verkiezing onvertaald laten of het vertalen dpor „straat"; beide oplossingen zijn goed. In het feuilleton van gisteren komt het woord „rue" in de vierde kolom opnieuw voor. Ook hier mag men het onvertaald laten staan of het vervangen door „straat". Blijkbaar heeft de teekenaar zich verschre ven met dit woord; hij schreef althans inde vijfde kolom „reu" inplaats van „rue". Men weet nu de vertaling. Ten overvloede vestigen wij er nog even de aandacht op, dat de teekenaar veelal de phonetische schrijfwijze heeft toegepast, d. w. z. de woorden heeft geteekend zooals men deze uitspreekt. DE DIRECTIE. n. z. h. t. m. Het bestuur van den P.C.B. van Spoor- ea Tramwegpersoneel heeft met de Directie van de Noord-Zuid-Hoi.Tramwegmij. de vol gende punten behandeld. 1 Vergoeding van overwerk aan weg werkers. Antwoord van de Directie: Hetgeen door U wordt medegedeeld, blijkt niet in strijd te zjjn met de desbetreffende bepalingen van het bestaande R.D.V. Wij stellen U daarom voor. deze aangelegenheid aanhangig te maken bij de mondelinge be handeling van het ontwerp, gewijzigd R.D.V. II. Zitsteunen voor het rijdend personeel in de A 300 rijtuigen. Do beslissing der Directie luidt: In verband met het in studie nemen van het onderwerp „zitsteunen" door de Ned. Vereeniging van Locaal Spoor- en Tram wegen, kunnen wij thans ter zake geen beslissing nemen: het komt ons derhalve gewenscht voor, dit punt niet op de agenda der eerstkomende conferentie te plaatsen, doch den uitslag der voornoemde studie af te wachten. „fryslan; De vereeniging „Fryslan", het vereeni- gingspunt van te Leiden en omgeving wonende Friezen, zet do wintercampagne op buitengewone wijze. in. Op 6, 7 en 8 November as houdt zij n 1. een tentoon stelling van Friesche litteratuur en van etsen van de kunstenaars Tj. Bottema en Ids. Wiersma. Op 6 November zal de tenloonslelling worden geopend met een Frieschen kunst avond. waar de heer R. W. Canne te Am sterdam zal sproken over: Nieuwe Friesche litteratuur en mevrouw A. Quarles van XjffordBuma voordrachten ten beste zal geven. Bovendien zullen een Friescb zang koor uit Rotterdam en mejuffrouw T. van Tuinen alhier medewerking verleepen Het heein van het winterseizoen belooft voor de Friezen dus wel aantrekkelijk te worden. leidsche belasting ophaaldienst. Genoemde dienst heelt in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger een bedrag^ afgedragen van f. 13.872.78 Het aantal aangeslotenen vermeerderde met 139, zoo dat dit thans 4143 bedraagt Voor hen. die zich alsnog wenschen aan te sluiten, beslaat daartoe, behalve gedu rende de gewone kantooruren, ook de ge legenheid Woensdagsavonds van 7 tot 8 uur, ten kantore van den dienst Breestr 81 Het is gewenscht, niet te wachten tot de vervolging, daar dan bij aanmelding de ver schenen termijnen vooruit moeten worden vftUaJ veefonds leiden. De jaarvergadering. Hedenmorgen te 11 uur werd in de con certzaal „Concordia" de jaarlijkschè alge- meene vergadering gehouden van het Vee fonds Leiden. De voorzitter, de heer S. van der Stoel uit Wassenaar, heette de weinige aanwezi gen hartelijk welkom, waarna de notulen der vorige vergadering, door den heer C. Bakker uit Oegstgeest gelezen, onveranderd werden vastgesteld. Het finantieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer P. F. Verkley uit Leiderdorp, geeft de volgende cijfers aan. Inkomsten assuranties (1831 stuks) totaal f.5341, opbrengst zegels f. 10.10, nieuwe leden f. 50,opbrengst vleesch en vet f. 989.69 rente f. 125 en f. 46.94, totaal f. 6562.73. De uitgaven bedroegen: uitgekeerd aan schadevergoeding f. 6046.56, div. f. 2804.18, totaal f. 8850.74 Er is du9 een nadeelig saldo van f. 2288.01. De kascommissie verklaart bij monde van den heer Heemskerk, dat de boeken en be scheiden in orde zijn bevonden, waarna zij voorstelden den penningmeester voor zijn gehouden beheer te déchargeeren, hetgeen geschiedde. Wijl er verder niets meer te behandelen was, werd de vergadering hierna gesloten. deensch vleesch. Adres aan het College van B. en W. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft den volgenden brief gezonden aan het College van B en W. der gemeente 's-Gravenhage. Leiden en Haarlem. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft de eer zich met het volgende verzoek tot Uw Hoogge acht College te wenden. Sinds eenige maanden is er een belang rijke invoer van Deensch vleesch. waarvoor in verschillende onzer groote steden een good afzet gevonden wordt. Ofschoon, zooals Uw College begrijpen zal een belemmering van dezen afzet den veehoudersstand in zijne moeilijke omstan digheden wel ten goede zou komen, meenen wij in deze richting geen maatregelen aan Uw College te mogen verzoeken. Wel echter meenen wij Uw aandacht te mogen vragen voor het feit. dat het redelijk geacht mag worden, dat de koopers van vleesch weten, of zij vleesch ontvangen van Nederlandschen oorsprong of uit andere landen afkomstig. Met een Gemeentelijke verordening, waarbij aan de slagers wordt opgedragen uitdrukkelijk aan te geven als zij builenlandsch vleesch ten verkoop aan bieden, zou aan de consumenten geen schade berokkend worden, immers zou het hen juist beter mogelijk zijn een keuze te doen tusschen buitenlandsch- en binnen- landsch vleesch. Ongetwijfeld zal zoo'n verordening er echter tpp bijdragen den afzet van binnen- landsc'h vleesch te bevorderen, daar thans velen meenen dit laatste te koopen. terwijl zij inderdaad Deensch vleesch ontvangen. Deze verkeerde meening wordt ten zeer ste in de hand gewerkt, doordat vele sla gers op hun winkel opschriften aanbrengen als: ..Uitsluitend le kwaliteit Hollandsch rundvleesch", zoodat het Deensch vleesch, dat zij verkoopen in vele. gevallen als Hol landsch vleesch de deur uitgaat. Een zoodanige verordening zou dus eener- zijds de consumenten in de gelegenheid stellen beter bun eventueele voorkeur voor het Nederlandsch vleesch tot uitdrukking te brengen en anderzijds den afzet van dit vleesch ten goede komen. Dat hier inderdaad iets ter bevordering van den afzet van Hollandsch vleesch te doen is. meenen wij te mogen afleiden uit het feit. dat te Rotterdam weinig Deensch vleesch wordt verkocht. Daar bestaat dan ook een verordening, als door ons wordt gevraagd en het gevolg hiervan is. dat de slagerst die Hollandsch vleesch op hun win kel aankondigen, het ook inderdaad ver koopen De controle op naleving der ver ordening levert, naar ons is medegedeeld, niet de minste moeilijkheden op. Waar wij vertrouwen, dat het 9treven, den afzet van Nederlandsche producten te bevorderen, de sympathie zal hebben van Uw College, inzonderheid indien dit door duidelijke en ware voorlichting der consu menten kan geschieden, daar meenen wij een ernstig beroep op Uw College te mo gen doen de tot standkoming van een ver ordening als boven bedoeld te bevorderen. U voor Uwe medewerking bij voorbaat onzen dank betuigend, volgt onderteekening. handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" (liliaal), Bree- straat 10a, Leiden. Hoofdzetel: Den Haag, Prinsessegracht 13 De statuten zgn gewij zigd. Wijziging handelsnaam thans: Verze keringsbank „De Nieuwe Eerste Neder landsche" N.V. Amsterdamsche Kiosk-Onderneming v.h. Martin Wolff Co. (filiaal). Leiden, op het perron van Station en Wachtlokaal N.Z.H.T. HoofdzetelAmsterdam, Heerengracht 233. Verkoop v. couranten, tijdschriften, boeken) etc. Publiciteit. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Amster damsche Kiosk-Onderneming v h. Martin Wolff Co. Vosco, Mauritsstraat 10, Leiden, groot handel in groenten en fruit. Door uittre ding van den vennoot: P. Vos, Leiden, is de vennootschap onder firma ontbonden en wordt de zaak voortgezet door den over gebleven vennoot: E. M. Schreuder, Leiden, als eenig eigenaar en onder den ouden naam. De Mooy Co. (Beperkende Bepalingen). Veilingsgebouw, Rijnsburg. ..Flora". Oegst geest, snijbloemen exporteurs. Vennooten: H. do Mooy. Rijnsburg; W. F. H. van Gol- berdinge, Leiden en M. Verhaar, Oegstgeest. sociaal-dem. vrouwen- propaganda-commissie De feestavond. Ter herdenking van het zilveren jubileum van het sociaal-democratisch blad „De Pro letarische Vrouw" had de Leidsche afdee ling van de Soc. Dem, Vrouwen Prop. Com missie, gisteravond in de Stadszaal een feestavond belegd, waarbij het Tweede Ka merlid. mevr Suze Groeneweg. uit Rotter dam als spreekster en mevr SmitPieters, Dordrecht, als declamn trice haar medewer king verleenden. Te ruim acht uur opende de presidente mevr. Braggaarde Does de bijeenkomst, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Behalve de beide genoemde dames heette zij in het bijzonder het tegenwoordige be stuur der plaatselijke S.D.A P.-afdeeling welkom. In haar feestrede herdacht mevr. Groe neweg allereerst gelijk bij een huiselijk feest met gemengde gevoelens bezield de verloren medewerksters van 25 jaren terug. Daartoe in staat gesteld door haar 25-jarige ervaring trok spr. vervolgens een vergelij king me! de door haar bijgewoonde ver gaderingen van 25 jaar geleden en die van nu, en dan valt onmiddellijk een groot ver schil waar te nemen Toen immers zou het niet mogelijk geweest zijn een zoo volle zaal vrouwen te trekken, terwijl ook de vrouwen uit die periode en de tegenwoor dige zeer veel verschillen. Waren 25 jaar geleder de vrouwen door hard werken en groote zorgen afgeleefd op haar veertigste jaar. thans vangt voor hen op dat tijdstip de tweede jeugd aan. En hoewel in de af geloopen periode zeer veel is bereikt, resten nog zeer veel punten, aldus mevr Groe neweg. waarvoor gestreden dient te worden. Waren in 1905 van de afdeeling Rotter dam 33 vrouwen lid. thans is haar aantal lot 2000 aangegroeid Als oorzaken van de vermeerderde aandacht der vrouwen in de politiek, vermeldde spr.: aden wereldoor log, met de hieraan gepaard gaande angst en zorgen en de volgende economische we reldontwrichting en b. de invoering vari het vrouwenkiesrecht bij de wet van Mei '19, waardoor de vrouwen gedwongen wer den zich rekenschap te geven van de leuzen der partijen teneinde te bepalen aan welke haar 9tem -te schenken. Uitvoerig besprak spr. dan de totstandkoming van deze wet en den invloed hiervan bij de volgende ver kiezingen Nadat mevrouw SmitPieler9 een drie tal gedichten had voorgedragen, propa geerde de heer Jong als plaatselijk corres pondent. het .Haagsche Volk" daarbij de andere dagbladen hevig te lijf gaand Met zang, dans en declamatie van de A.TC. en muziek van de gebroeders Rell werd de rest van den avond aangevuld. Bij Kon Besluit is met ingang van 1 Januari 1931 benoemd tot referendaris der P.T.T., de heer H. A V. ten Dijk. thans referendaris 2de klasse en chef van den te- telefoondienst hier ter slede.. De heer ten Dijk zal met ingang van dien datum optreden als chef van den telegraaf dienst aan het hoofdtelegraafkantoor te 's-Gravenhage. Op uitnoodiging van de Ver. voor Staatkunde zal prof mr. C W. de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool le Rotterdam op Dinsdag a s. op de leeszaal van sociëteit ..Minerva" een inleiding hou den over „De Nederlandsche sociale wet geving (arbeidsrecht.)" - Maandagavond geeft de populaire cabaretzanger Kees Pruis in samenwerking met de gevierde Hollandsche voordracht kunstenares Stella Seemer en den karakter- humorist Piet ITesse een avond in „Concor dia". Overal waar dit ensemble optreedt, vindt het uitverkochte zalen. Voor bijzon derheden zie men de advertentie. In verband met het veelvuldig voor komen van ongelukken tengevolge van de gladheid van het wegdek op den Haagweg ter hoogte van de houtzagerij der firma Noordman. wordt vanwege den Rijkswater staat een proef genomen om het wegdek te bewerken met een mengsel van fijn basalt en gasolie, waardoor het minder glad wordt. De t|jd zal moeten leeren of dit mid del afdoende is. jushny's „blauer vogel". Na drie jaar te hebben rondgefladderd van stad tot stad, zoowel in de oude als nieuwe wereld, is gisteravond .TuShny's „Blauer Vogel" weer eens in Leiden neerge streken. De belangstelling voor de prestaties van het Russische diertje was wederom groot. Het wit ons echler voorkomen, dat al dat rondzwerven, al dat „trekken" den „Blauer Vogel" geen goed hebben geda*an. Onder het echt-Russische bonte veefrenpalk zijn thans gekomen veeren van diverse pluimage en dat heeft geen goeden invloed gehad op karakter en uiterlijk. De Russische sfeer is niet meer zoo volkomen vastgehouden en de vogel kwinkeleert thans ook in andere talen. Het geheel is er daardoor niet op vooruitgegaan Volledig gehandhaafd is, in elk nummer van het program. Russisch of niet-Russisch, de in het heerlijkste kleuren-gamma gehou den aankleeding; een werkelijk genot voor het oog, zooals Jushny de kleurenpracht heeft „gemengd". Wij zouden dit hijkans het hoofdingrediënt willen noemen van de verzameling z.g. klein-kunst, die ten beste wordt gegeven. Onder de bonte verzameling van nummers waren er echter enkele, die „een ziel" uit straalden. In de eerste plaals de toegift, het welbekende „Leierkasten". Verder het „bab beltje bij den samowar" en vooral niet te vergeten „Soecharjefka", een beeld uit het hedendaagso'he Moskou, dat wericelijk uit nemend werd gespeeld. Daarnevens waren enkele geestige nummers, waarvan wij zou den willen noemen de kattenhistorie en de Russische les. Doch tevens waren er enkele nummers, die als een Hollandsch gezelschap zich verstoutte daarmede te komen Van de niet-Russische nummers wij zouden deze kunnen waardeeren ab „plaatjes kijken" en als zoodanig was de uitbeelding bijzonder raak getroffen ging totaal geen bezieling over tot het audito rium. Het meest leven deed voor ons, natuur lijk. nog de Alkmaarsche kaasmarkt. Muziek en zang deden het naar hehooren. Justonv verbond wederom als conferencier de zoo uileenloopende scènes aan elkaar. Dat hij het kè.n, hij toonde dit na de pauze bij de Russische les, toen hij werkelijk geestig wist bezig te houden. Maar was het noodig eenzelfde inleiding te geven als drie jaar geleden, met alleen dit verschil, dat het woord „fabelhaft" was vervangen door groszarlig" en was die z.g. Engelschman in de zaal niet al le goedkoop? Jushny's „Blauer Vogel" heeft niettemin een warme en hartelijke ontvangst genoten. de crisis in den landbouw. Het Twede Kamerlid, de heer Weitkamp heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat in landbouwkringen, voornamelijk in Zeeland, groote onrust heerscht wegens hel naar aanleiding van de huidige landbouwcrisis, opzeggen van vele hypotheken op landelijke eigendommen? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid maat regelen te nemen, ten einde, door wettelijke voorziening of tijdel ijken steun, te voor komen, dat de landbouwers door de drei gende moeilijkheden ten onder zouden gaan? uitvoer van bloembollen Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat einde Sep tember de totale uitvoer van bloembollen reeds f. 40.599.000 bedroeg, tegen plm. f. 31.648.000 in het vorig jaar. Het aantal kilogrammen was dit jaar bijna 10.000.000 meer. Volgens de gegevens is Engeland verre weg de grootste afnemertot einde Sept. was reeds bijna voor f. 15.000.000 ingevoerd tegen Duitschland met f. 6.662.000 en Ame rika met f. 8.528.000. binnenland. Ons parlementair overzicht; nogmaals: da interpellatie over de radio-censnnr. (3e BI.) Te Rotterdam is de algemeane vergade ring gehonden van de Znid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis." (Binnen land, le Blad.) Nabij Andel (Noord-Brabant) is een sleep, bootketel nit elkaar gesprongen; er is één doode. (Gemengd, 2e Blad.) buitenland. Amerika's pogen Frankrijk en Italië tot elkaar te brengen. (Buitenland, le Blad.) Baldwin gehandhaaid als leider der En- gelsche conservatieven (Buitenland, le BIJ' De aardbeving in Italië veel ernstiger dan gedacht was. (Builenl. Gemengd, 2e BI.) Weor een complot Pangalos in Grieken land. (Builenl. en Tel., le Blad.) onafhankelijke drukkerspatroons. Te Amsterdam had een druk bezochte buitengewone algemeene ledenvergadering plaats van de Vereeniging van Onafhanke lijke Drukkerspatroons in Nederland. Na vaststelling van het nieuwe reglement vond een bespreking plaats van den alge- meenen bedrijfstoestand, welke tot resultaat had. dat de volgende motie werd aange nomen: De buitengewone algemeene vergadering van de Vereeniging van Onafhankelijke Drukkerspatroons ia Nederland, bijeen op 27 October 1930 te Amsterdam, besluit de volgende motie der afdeeling Rotterdam over te nemen: De afdeeling Rotterdam en Omstreken van de Vereeniging van Onafhankelijke Drukkerspatroons in Nederland, bijeen ter vergadering op Maandag 15 Sept. 1930 kennis genomen hebbende van de poging van de Federatie van Werkgevers in het Drukkersbedrijf om te komen tot ledenaan winst; gezien het standpunt, hetwelk die Fede ratie inneemt, tot verplichte handhaving van een minimum-tarief met daaraan ver bonden strafbepalingen; de overtuiging toegedaan blijvende, dat het bijeenbrengen van alle drukkerspatroons in een tarief-voerende organisatie een ge vaar blijft voor den drukkersstand in het algemeen, daar dit leidt tot algemeene werk- vernietiging; eveneens van oordeel blijvende, dat het voeren van een verplicht tarief iedere eer lijke concurrentie onmogelijk maakt, aller lei excessen te voorschijn roept en de vrij heid van handelen aan banden legt; uitdrukkelijk verklarende, dat slechts deze motieven haar leiden, zich tegen de Federatie te moeten blijven verzetten-, echter van oordeel zijnde, dat het invoe ren van gelijke sociale bedrijfskosten (ar beidsovereenkomsten) in het drukkersbedrijf noodig is. om te komen tot een beter geheel en het weren van geknoei met de prijzen; besluit: iedere poging van de Federatie om leden te werven, zoolang zij haar verplicht tarief blijft voeren, te moeten bestrijden; echler mede te willen werken om in haar bedrijven de mede-onderteekening der overeenkomsten in te voeren. mit9 bij mede deelneming aan de onderhandelingen en eventueel mede-onderteekening der over eenkomsten, terwijl tevens haar werknemers tot de bestaande organisation, dienen te wor den toegelaten; het algemeen hoofdbestuur te verzoeken zoo spoedig mogelijk een buitengewone al gemeene vergadering uit te schrijven, deze motie ter kennis te brengen van die ver gadering om na bekrachtiging hiervan ken nis te geven aan de meermalen genoemde Federatie, aan de werknemers- en leveran- ciersorganisaties en aan de pers. b. t. gerretson t Te llottcrdarn is gisteren, op 73-jarigen leeftijd, overleden de heer B. J Gerretson, christelijk-historisch oud-lid van de Tweede Kamer, van de Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1