B 33 LAND- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. Het collectief contract in het Zeevisscherijbedrijf. Het hoofdbestuur van de Reedersvereeni- ging voor de Nederl. haringvisscherij, heeft van de besturen van den Ned. Bond van Chr. Fabr. eD Transportarbeiders, den Centralen Bond van Transportarbeiders es den R. K. Bond van Tran sport arb. ,,St, Bo nifacius" een brief ontvangen, houdende mededeeling. dat zij het voor 1930 gesloten eollectief contract opfceggen, met de be doeling, daarin eernge veranderingen aan te brengen, die hen door de practijk van dit jaar wenschelijk zijn gebleken. LISSE. St. Agathakerk. Nu de groote toren vernieuwd is», krijgt ook de kleine toren een beurt. De steigers» zijn reeds gebouwd en mei het slooperswerk is begonnen. De kleine toren zal in denzelfden stijl worden opgetrokken. Een gonden echtpaar. Zooals we reeds meldden hoopt het echt paar Spaargaren—Vink den llen November a.s. het gouden huwelijksfeest te vieren. Cornells Spaargaren, oud 74 jaren, werd geboren in het jaar 1856 te Oudewetering, zijn echtgenoote Anna Vink is geboortig uit Rhenen en 73 jaren oud. Het bruidspaar is nog zeer kras. De bruidegom woont thans reeds 64 jaar in onze gemeente, en is al deze jaren onafgebroken werkzaam geweest bij de bloemisten Gebrs. Blokhuis. De zorgen en moeiten des levens zijn hem niet bespaard gebleven. Van het 14-tal kinderen zijn er nog zeven in leven. Moge het hun gegeven zijn, dit zeldzame huwelijksfeest met vreugde en. blijdschap te vieren met de velen, die hun liefde toe dragen. Als'bijzonderheid kunnen wij nog rfiede- deelen, dat de heer Spaargaren in het bloem bollenvak een ziekzoeker is van den eersten rang en dat nog wel met het bloote oog. In dit opzicht laat hij velen beschaamd staan. Dé Bolleiihandel. Wij vernemen, dat de handel in plant goed van diverse soorten bloembollen nog steeds de belangstelling der kweekers hoeft. Goede partijen worden verhandeld. NOORD WITK-BINNEN. Aan gasverstikking ontkomen. Het was den buren opgevallen dat de alleenwonende wed. H. aan den Boeren- brugsweg alhier zich niet vertoonde en dat de woning gesloten bleef. De familie en de politie werden gewaarschuwd en door op schuiving van een raam wist men zich toe gang tot de woning te verschaffen. Een zware gasfuchl kwam hen te gemoet. Het bleek dal een gasslang van een der gastoe- slellen was afgeschoten en Jieh_gas -mei- kracht de woning in stroomde. De deuren en ramen werden opengezet en de gaskraan gesloten. Op de slaapkamer, welke zich op de eerste verdieping bevindt werd de we- duwe in bewusteloozen toestand te bed ge- vonden. Dr. Visser, die spoedig ter plaatse was en de eerste hulp verleende, consta teerde dat er geen onmiddellijk levensgevaar bestond. Gelukkig was de slaapkamer gesloten en stond onder het raam een hor, zoodat hier door het gas maar langzaam in de slaap kamer kon doordringen. Naar wij nader vernemen is de toestand der wed. H. gunstig. Door een vrachtauto, bestuurd door F. alhier werd een richtingbord van den A N. W. B (hoek Scheveningsche' straal-Molen- slraat) omvergereden. o— NOORDWITKERHOUT. Het postkantoor. Het nienwe postkantoor aan de Haren- straat is gereed en zal 1 Nov. a.s. officieel geopend worden. Het publiek wordt ter bezichtiging uit- genoodigd. Burgerlijke stand. Bevallen: C. J. Belt geb. van Kempen Z; P. F. van der Helm geb. Bolleboom Z. Ondertrouwd: G. J Ossevoort en A. P. C. van Zon. o OEGSTGEEST. Raadsagenda. De gemeenteraad zal in openbare verga dering bijeenkomen op Donderdag 30 Octo ber des nam. 7 uur, ter behandeling der vol gende punien: 1 Notulen en mededeelingen ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. tol hel in gebruik go- ven van gemeenlewaler voor hei bouwen van een schuitenhuis. 3. Voorstel B. en W. lot tijdelijke aan stelling van een concierge voor de 0 L. School aan de Geversstraat. 4. Voorstel B. en W. tot het verieenen van een vergoeding aan de firma A. J. Re*-- kers ie Noordwijk voor extra leverantie en werkzaamheden bij het vervaardigen van Nortonpompen ten dienste der brandweer. 5. Wijziging gemeentehegrooting 1930 6 Vaststelling gemeenicbcgrooting 1931. 7. Rondvraag. o VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. van Swieten geb. van Bouweier, Z: G. A. Kouwenhoven geb. Kui per Z: E. van Tol geb Oostdam D. Getrouwd J. Schouten en W. C. Lans; Ch. J. Kluiters en E. M. vander Meer. Overleden: -J. Vieveen m. 81 jaar. VEUR—LEIDSCHENDAM. Verg. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De afd. van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond hield een led .-nvergadering, welke vrjj goed bezoctn was. Tot bestuurder .verd gekozen de heer A. de Wit te Voorschoten. In het a.s. winterseizoen zullen een tweetai lezingen worden georganiseerd. Besproken werd het contract met d9 tuinarbeiders waarbjj besloten werd niettegen slaande de malaise geen beduidende loons verlaging in te voeren, mede gezien de nog hooge levensstandaard. Daarnaast zal ook geen jaararheilsovere nkomsten werden afgesloten, doch zich te bepalen tot de wet op de arbeidsovereenkomst. Besproken werd ook nog de lasten der sociale verzekering welke np het bedrijf drukken, de hooge spoorvrachten en de hooge kolenpriizen, welke ondanks de mijnen winsten maken nog zjjn verhoogd. Unaniem was <*e vergadering van meening dat de regeering moest bijspringen om het even wicht te herstellen Processen-verhaal. Wegens jachtovertrejing is duor de politie proces verbaal opgemaaki tegen: Th. G. L. v. d. M. en F. B. wegens visschen met schakels. Het vischtuig is in beslag genomen. Gebr. A. W. L. en .1. 5. M. L. wegens jagen met een lichtbak. De lichtbak een eend en eoh geweer werden in beslag ge nomen. Aangehouden en ter beschikking van uen hoofdcommissaris van politie te A'daoi is gfestelo S. alhier verdacht van oplichting en verduistering. Zijn aanhouding en voor geleide was door genoemden commissaris verzocht. Ter plaatse is opgericht een afdeeling van het Platteland, bedrijtsvereeniging in het Land- en Tuinbouwbedrijf. Als voorloopige bestuurders zijn aangewezen de heeren H. M. Flintsrjnan. te Veur: H. G. van Kampen, te gtompwijk. en G. Kranenburg, te Veur. Tn de gehouden ledenvergadering van de R.K. Middenstandsvereeniging de Hanze is besloten over te gaan tot het uitgeven van een adresboek voor VeurStompwijk en Voorburg, zonder bezwaar van de kas. Als bestuurslid werd gekozen de heer H. van Kamp«n. Ais afgevaardigde in den Cenlr. Raad werd aangewezen de lieer G. de Groot. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerarda Petronella. d. van A. C. van der Hulst en G. W. de Haas; Anna, d. van F. Ch. van Weizen en J. Spaander man; Johanna Margaretha Maria, d. van J. XV Zwetsloot eft M. J. Jansen; Theodorus Andreas Gerardus, z. van C. A. Doeswijk en W. C. Knijnenburg; Elisabeth Jacoba Maria, d. van C.A. van Bohemen en J. M. van der Voort. OverledenPïeter Stolk. 2 .jaar. Getroused: A. J. Turinn ea»J. C* Emeis; X. T." Benschop en 1 H. Hoes. Gevestigd. Wed. A. Teunissen en gezin, van Veur H. VooijS en gez:n, van Alphen a. d. Rijn G. J. Lamm°rs, van N.O.I. A. C. Vermeer, van Leiden. Vertrokken. J. H. Kleinloog. naar Riins- burg H. van Eis, naar 's-Gravenhage K. van der Vegt. naar 's-Gravenhage J. C. van Wetteren, naar Leiden W. Zonneveld en g zin. nnr Vloa~din"er—Am bacht Wed. A. W. C. Kranenburg Verhoog, naar Leiden. Gevonden. Een R.K. Kerkboekje. Een paar handschoenen. WARMOND. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente is op Donder dag 30 October a.s. des voormiddags 11 uur in openbare vergadering bijeen geroe pen ter behandeling van de navolgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Over eenkomst inzake bergen van opgehaald vuilnis der gemeente. 3. Comptabiliteit. 4. Wat er verder ter tafel zal worden ge bracht. 5. Rondvraag. Door B. en XV. dezer gemeente zal op 3 November en volgende dagen schouw worden gedreven over wegen en voet paden. slooten enz. Zeker tot veler split moeten wij mede- dcelen dat het te geven concert door de blinden uit Grave wegens de veelvuldig voorkomende gevallen van diphtheritis niet kan doorgaan en voor goed is afgelast. o WASSENAAR. Opening Handelsavondschool. In een lokaal van de jongensschool aan de Van Heerkerenstrant heeft gisteravond de opening plaats gehad van den nieuwen cursus der Handelsavondschool. Aan de uitnondiging van het bestuur om dezen openingsavond bii te wonen, hadden o ra.' gevolg gegeven hetbestuur van de Hanze, de heer G. P G. van Leeuwen, gemeente raadslid. den directeur en een der leeraren. De bijeenkomst werd geopdnd door den heer P. M. Wesseling, voprzitfer van het schoolbestuur, waarna nog spftaken de hee ren Wubbo. voorzitter van de: Hanze en de heer v. Leeuwen, lid van den gemeente raad en den vader der school. RÉCI.AME. THERMOGÈNE Een vel dezer watten bestrijdt met succes Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Doozod ttn 45 ct. en 75 ct.bij Apoth. en Droe- 1334 ZOETERWOUDE. Werkverschaffing. B en W. 9tellen den Rand voor. de werk verschaffing in deze gemeente bij verorde ning to regelen. Als tijdvak waarin de werk. verschafing kan plaats vinden, wordt voor gesteld 1 October-—16 April. Het loon wordt voorgesteld op f. 3.50 voor diegenen, die aangesloten zijn bij een werkloozpnkas en op f. 3.00 voor de niet daarbij aangeslotenen Om te werk gesteld te kunnen worden móet de werklooze op 1 October minstens een half jaar ingeschreven staan bij het bevol kingsregister en gedurende minstens een week bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling alhier. De tewerkstelling zal niet langer duren dan drie dagen per week. Als volgorde wordt in den regel genomen de volgorde van inschrijving bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling, met dien verstande, dat gehuwden en kostwin ners voorgaan en overigens aan B. en W. bevoegdheid wordt verleend om van de regeling af te wijken. Jubileum M. Th. Kompier. Onder zeer vele blijken van belangstel ling mocht de heer M. Th. Kompier den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren werd benoemd tot president der SI. Vin- centiusvereeniging alhier. Het feest werd kerkelijk gevierd in de parochie Zuidbliurt. terwijl de ledon zich des avonds aan den feestdifC'h vereenigden. RECLAME. Is goedgoedkoop enU krijgt V 2. meer. .X 18*18 AANLEG VAN EEN FRUITTUIN. (Voorafgegaan door enkele wenken voor het oogsten). In October wordt nog geoogst. Het zijn de z.g. herfstvruchten en de vroege winter- vruchten Zij zijn nu ook geschikt voor ver zending.In het laatst* van. October kunnen reeds win tervruchten wqrden opgeborgen. Men heeft goed toe te_zifl9,2#a.tj?et winter kwartier der vruchten in.orde i-?. Aan welke eischen de bergruimte va,n vruchten moet voldoen werd in een vorig artikel behan deld. Aanleg van een Iruittnin. De lijd i9 nu aangebroken voor hel aanleggen van boomgaard en fruittuin. Het terroih moet worden gereed gemaakt, want in het laatst van October kan reeds worden geplant. Vroeg afgevallen blad wordt opgeharkt en verbrand, dikwijls scJhuilen daarin ziekte kiemen en/of eitjes van schadelijke rupsen. Den aanleg van een fruittuin mooi men voorbereiden. Allereerst is natuurlijk uit te maken of de grond wel geschikt is voor den teelt van vruchtboomen. De voornaamste factor is dat de grondwaterstand niet te hoog is. Het terrein wordt omgewerkt. liefst ge- driediept Een diepe grondbewerking werkt de capillariteit in de hand. een toestand waaraan de grond moet voldoen. Een goede grondbewerking doet den grond in waarde stijgen. Later plukt men ervan de vruchten in dubbele beteekenis. Na de grondbewer king wordt bemesting toegepast. 1 M.n stal mest per Are is in gewone omstandigheden voldoende. Ook kan men mest aan iederen boom geven, de maat is dan V» kruiwagen mest per boom. Op zandgronden plant men de boomen 5 M. uit elkaar, op kleigronden 810 M. Voor appelboomen neme men de afstan den iets grooter. Appels groeien bolvormig, peren pyramid aal, waardoor zij minder plaats innemen. Twee- tot drie-jarige struiken zijn te verkiezen boven oudere. Er zijn twee boom- vormen, waaruit men eert keuze kan doen: de vrije vorm (struikvorm) en pyramide- vonrt. Bij den struikvorm laai men den boom op laberen leeftijd meer vrij-uit groeien. Het uitdunnen van overtollig hout behoeft alleen dan te worden toegepast. Bij pyramiden wordt iedere gesteltak als snoer behandeld. Men handelt verstandig als men de late en vroege soorten zooveel mogelijk bjj elkaar plaatst. Aan de wijze van snoeien zal een der volgende artikels zijn gewijd. Men passé bij het planten eerst den 2.g. wortel snoei toe. Ingescheurde wortels wor den -bijgesneden met het snijvlak naar be neden om inwateren en zoodoende het rotteh der wortels te voorkomen. Tegelijk met den wortel-snoei wordt na eenigen. tijd de snoei van de gesteltakken toegepast. De groei onder den grond moet in evenredigheid zijn met den groei boven den grond. Het éénjarige hout wordt tot de helft ingekort. Bij het planten lette men op een plantgat van voldoende grootte De aarde moet goed tusschen de wortels worden geschud. Het plantgat wordt half met aarde opgevuld, daarna met een laag mest (vooral geen mest bij de wortels) en daarna wordt afgeplant. Goed stevig wordt de aarde tegen den stam aangetrapt. Is een muur aanwezig, gebruik dan dezen om snoeren ertegen aan te planten. Zij worden op 50 c.M. afstand geplant. Voor muur-boomen komen ook in aanmerking de z.g. palmet-vorm, U-vorm of kandelaber- vorm. Deze worden op 1.52 M. afstand geplant. Men lette er vooral op, dat niet te diep of te hoog wordt geplant. Tusschen appels en peren kunnen rijen aalbessen, kruisbessen, zwarte bessen ge zet worden. De in acht te nemen onder linge afstand is 1.5 tot 2 M Frambozen eischen een aparte plaats, bij voorbeeld op randen van den boomgaard. Men plant ze op rijen, die 1,5 tot 2,5 M. van elkaar zijn verwijderd. De onderlinge afstand der stekken moét oftgev. 30 cM zijn. Het eerste jaar na planting worden de scheuten 30 c.M. boven den grond afge snoeid. De beste grondsoort vóór een fruit tuin is zavel- en zandgronden. Men koope vruchtboomen. die op dwerg- onderstammen geënt zijn. Boomen hebben een beschutting noodig, ter voorkoming van ziekten en het afwaaien der vruchten. De beschutting moett, zoo mogelijk aan den N.-O. of W.-kant worden aangebracht. In de nabijheid van vruchtboomen moet het aanplanten van doornen-hagen worden vermeden, ten einde verzamelplaatsen van rupsen te vermijden. Aan een muur op den noordkant gedijen het best nog peren, die veel warmte rtoodig hébben om af te rijpen, dus late péren (Beurré Diel. Doyenné de commice, Doyenné d'hiver), Bergamotie d'Esperen. Óp het Westen zijn de herfst-peren op haar jflants. die flink van stuk zijn, in hot bijzonder, die uitmunten in fijnen smaak en die vatbaar zijn voor fuecicladium (Bonne Louise d'Avranche, Seigneur d'Esperen, Beurré Diel, Soldai Labotifcur; voor handel: Durandeau. Clairgeau, Wil liam's. Duchesse, Pres. Roosevelt. Tegen d^n Zuid-muur zeilen wij het liefst: Calvilles. Cox's Orange Pippin. Keizer Alornnder. The Queen. Pruimen. Perziken, Plaatst vooral geen appels tegen een Zuid-muur. er is een te groot gevaar voor bloed'luis. Aan den Noordkant zet men bramen en morellen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HULDE AAN LEIDEN DOOR DE BLINDEN VAN GRAVE. Een blindo uit Grave schrijft: Loiden, geliefde stadl Wees dankbaar gegroet door de Blinden van het St. Hen- ricus-Gesticht. Zouden wij niet spreken, achtenswaar dige, aloude stede, dio met uw bruggen en grachten de nobele traditie der voorva deren bewaard hebt en ons de Oud Hol- landsche gastvrijheid zoo bewonderens waardig betoont? Lief geworden zijt gij ons on nooit kun nen wij u vergeten 1 Mijn lotgenooton willèn zich doen hooren, beminde stad, en zij uiten zich bij monde van mijn onbekwaamheid. Ik zou u willen groeten in de taal van Walter von der Vogelweide of Ferdinand von 8aar, zooals gij het verdiend en waar dig zijt. In verbazing zoeken wij beschroomd naar woorden om u eerbiedig tc danken, stad van Boerhave. Stad van denkers en ge dachten, die sinds eeuwen de fakkel der beschaving draagt met eere! Nog klinkt het geklater van uw Gehoor zaal als een heerlijke oascade, overweldi gend in onze trouwe ooren, die tevoren uw stille weldadige aandacht beluisterden, als wij u bet eigen kunnen der Blinden richten toonen. Welsprekend was voor on9 die taal der handen, die onze muziek bejuichte en het onderwijs geestdriftig begroette. Aan al onze weldoeners van Leiden en omstreken onzen diepgevoeldvn, niet uit te sprekeD dank I Zie, de Blinden zien u niet en u ziet de Blinden Blinden zonder zienden zijn dubbel blind Zij zien u niet, maar zij voelen, hoe u hen beziet! Zij voelen, dat u voor hen voelt en zij huldi gen u als hnn beschermers en vrienden! Heel bijzonder willen wij hiëT het schit terend Comité van Leiden onzen innicren dank brengen ons Comité, dat ons gedu rende ons aangenaam verblijf alhier en in de omeeving dag en naeht met ziin 'belan- gelooze, onbegriinelnk actieve hulpvaar digheid omringt, alles voor allen is en nie mand of niets vergeet. Zonder dit actief comité zouden wii heel weinig bereikt hebben. Wii zullen ze dank baar blijvpn gedenken, die achtenswaar dige familie's, wier namen een eerpplnats voor immer in onze herinnering innemen. Leiden, ontvangt onze hulde, ontvang ons eeresaluut! Moge schoone dagen dagen. Voor die ons ui Leiden leiden, Dat ze in al hun slagen slacen, En ons tusschenbeiden beiden! J. MEEUWSEN. TIJDSCHRIFTEN. Het R.K Bouwblad van Oct. bevat: De Amsterdamsche schoonheidscommissie en een schrijven van de vakgroep der A.R.K.K.V. B(j twee huizen. Onbe kende soldaten. Dictionnairc raisonné de L'architcctnr Nieuwe Uitgaven: Ar9 Sacra. Allerlei: Duitsche regeling en bescherming van den architectenlitel. Tuin dorp voor Mijnwerkers in NiederHerens- dorf. (Schlcsien). De bezwaarlijke 'raditie. Kathedraal van Liverpool. Huih Hoste: Van wonen en bouwen. Aan de Keizersgracht 71 te Amsterdam. Dultache Architecten naar Rusland. Intern, architectencongres. Wat werd in 1929 in het bouwvak uitgevonden? Overdag café. 's nachts garage. Glas als botonverharding. Vastzetten van buiten deuren. Weekstaten: van 10 tot 23 Oct. Fiscale evolutiën. Wetten maken op zoodanige wiize, dat inderdaad dc gestelde doeleinden bereikt worden, is blijkbaar geen gemakkelijk werk. Daar is bijv art. 6 van de wet op de in komstenbelasting. In dat artikel worden de vrucht eb van kapitaal, dat niet in onroerende zaken of in eigen bedrijf of beroep is belegd, zouu.e daar zijn de renten van schuldvorderingen, dividenden van aandeelen, rente van oLy- gatiën en andere effecten, als belastbaar inkomen beschouwd. Oorspronkelijk schijnt men niet voldoende aandacht geschonken to hebben aan net feit. dat dividenden niet altijd in geid, doch ook wel in den vorm van hnnusaan- declen worden uitgekeerd. De Minister gaf althans in 1916 bir circulaire te kennen, dat. indien een N.V er toe overging zon der kapitaalsfcotting, aan de aandeelhou ders» in evenredigheid var. hun aandee- lenbezit, nieuwe aandoelen uit te reibea met. gelijktijdige opheffing van een even- groote reserve, de aldus uitgegeven aan deden niet als belastbare vruchten van d" oude aandeden moesten worden beschouwd Dat was een kolfje naar de hand van do vernuftige geesten, die er op ingesteld zijn het fiscale probleem op eigen houtje op te lossen. Immers, elke N V., die zijn aandeelhouders nu een9 bij uitstek wilde verplichten, kon besluiten de winst van liet laatste boekiaar te reserveeren en vervol gens tegen opheffing van een oud reserve fonds gratis aandeelen uit te geven Het in dezen vorm uitgekeerde dividend vormde immers ingevolge de Ministerioele voor schriften geen belastbaar inkomen voor di© aandeelhouders. Het departement is blijkbaar erg ge schrokken, toen het de consequenties van de oorspronkelijke zienswijze realiseerde, want alras kwam er een voorstel tot wijzi ging van het oorspronkelijke wetsartikel waarbij voorgesteld werd. dat aandeelbc- wijzen en obligation, die aan aandeelhou ders, anders dan tegen storting van dé volle nominale waarde worden uitgereikt, tot het bedrag, dat, zij het slechts mid dellijk uit de winst van het loopende boek jaar of een der laatstverloopen vier boek jaren wordt gedekt, als dividenden zouden worden beschouwd. Toen deze voorgestelde wijziging tot wet verheven was, behoorde het voortaan tot dc onmogelijkheden, dat maatschappijen dividenden uitkeerden, welke op hiervoor vermeldp wijze buiten de inkomstenbelas ting bleven. Doch spoedig daarop aon men een verschijnsel constateeren, dat zich dik wijls voordoet, nadat de pogingen van een zekere categorie belastingplichtigen om op wettelijk niet verboden wijze de belasting to ontgaan, zijn teniet gedaan. Dan kan men n l. bij den fiscus een opgewekt stre ven waarnemen om steeds meer uit een bepaald voorschrift te halen, zóóveel zelfs, dat dc oorspronkelijke bcteókenis wc! eens geheel verloren gaat. Zoo ging het ook met het befaamde arti kel 0. Aldra werd onder invloed van de aan gebrachte wijziging rijp en groen belast. Al was de maatschappij nog zoo bonafide en al was het nog zoo de bedoeling ge weest, aandeelen uit te keereD ten laste van een reservefonds, dat ouder was dan 4 jaren, de fiscus vond bijna steeds een motief om het uitgekeerde bedrag bij ue aandeelhouders te belacten. Dit ging te gemakkelijk, omdat het in de meeste gevallen voor de uitkeerende maat schappij zoo moeilijk is, om, voor fc' geval cr meerdere reservefondsen gekweekt wer- dene aan to toonen, ten laste van welk reservefonds de uitkeering nu waarlijk heeft plaats geha<l. De fiscus werd ten slotte in zijn stre ven gekortwiekt door den H. R., die zich ook weder bij die gelegenheid deed kennen als de dienaar van het Gezond Veratand» door vast te stellen, dat een uitdeelipg van bonusaandeclen slechts dan kan worden geacht ..middellijk" uit de winst vaD do laatste jaren te zijn gedekt, indien de uit keering zonder deze laatste winsten vol strekt onmogelijk zou zijn. De fiscus wordt echter niet zoo gemak kelijk van zijn stuk gebracht. Kunnen de gestelde doeleinden niet meer volgens de gebruikelijke paden bereikt worden, dan beschikt men nog altijd over hpt middel Her wetswijziging Eenigen tijd gelpden werd dan ook een ontwerp tot wijziging van art. 6 ingediend, vaaruit b'iikt dat de Minister het huidige tweede en dprde lid wenRrht te vervangen door de volgende zinsnedpn Aandeelbewijzen en Obligaties, die aan aandeelhouders anders dan tegen storting van de volle nominale waarde wor den uitgereikt, worden als dividenden be schouwd tot het bedrag, ten aanzieD waar van niet blijkt, dat storting heeft plaats gevonden of zal plaats vinden. Bijschrij ving op aandeelbewijzen wordt met uitrei king van zoodanige bewijzen gelijkgesteld. Geheele of gedeeltelijke teruggave van hetgeen op aandeelen is gestort, wordt als dividend-uitkeoring aangemerkt, indien en voorzoover er zuivere winst is, tenzij tevo ren het maatschappelijk kanitaal van het lichaam, dat de teruggave doet, door wijzi ging in de acte van oprichting dienover eenkomstig is verminderd Wordt dit voorstel tot wet verheven, dan is de vra^ig of zekere uitkeermgen al of niet belastbaar zijn, voor fihed bpantwoord en wel in dien zin dat dan van onhelastf uit reiking van bonu«>aandep|pn ten laste van een reservefonds, geen sprake meer kan zijn. Vragen op dit gebied zullen gaarne door onzen medewerker worden beantwoord. 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7