AGENDA. STADSNIEUWS. BUITENLAND. BEDEN: Jeruël, Groenesleeg, Samenkomst. 8 uur nam. NutsgebouwComm. Partij. Spr. A. Struik. 8 uur nam. Sehouwburg. Ver. Rolt. Hotstadtooneel „Ik heb een mensch gedood" 8 1/4 uur. Stads evangelisatie, Morschweg 69. Sa menkomst 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Ontwapenings debat dr KamerlingJohs. Visser. 8 L'4 uur namiddag. Woensdag. Pielerskerkgracht 9: Ledenverg. Z.-H. Ver. „Groene Kruis", aid Leiden, 8'/, uur nam. Stadsgehoorzaal: Volksbijeenkomst, 8 uur nam. Oegstgeest: ,,Het wilte Huis", bazaar Ned. Herv. Kerk; 25 uur en 710 uur nam. Pp avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 October tol en met Zondag 2 November a s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. Met hel cis-moll zijn we bij den Beet hoven der laatste kwartetten (dateerend uit zijn beide laatste levensjaren 1826/6). In het onmiddellijk er aan vooralgaande op. 130 heeft de slotfuga ons op de eenzame houglen gebracht waar de begripjeen vrij heid en gebondenheid doorschouwd worden („tantöt libre, tan'.ól recherchée" schreef B. er boven). Diezelfde gedachte wordt weer opgevat in den aanhef van het cis-moll. Weer een fuga. De ruim 100 malen waaruit ze bestaal zijn „de schoonste expressie der droefheid, die men aan de muziek dankt" (Richard Wagner). En na de majestueuse afsluiting in majeur zet een eenvoudig thema (I) dur) in, dat van zóó overweldigende wer king is als, naar onze meening, na Beet hoven nooit meer is bereikt. Het is alsof zich daar een wonder voltrekt: de geest die mensch Wordt, et incarnatus est. Van de hoogten der abstractie terug naar de wereld, naar de wereld van den gelouterden mensch, lie in ëén onafgebroken climax bezongen wordt door een der grootste figuren van het menschdom. Boven het cis-moll kwartet kan geen muziek meer worden gedacht. En al wat er na geschreven is, komt boven ge brekkig stamelen niet uit. Het f-moll kwartet met zijn somber drei gend begin, dat in zijn ontwikkeling alle dreiging van het noodlot achter of naast zich laat om te eindigen in een verlossend F dur, is de Beethoven, die zich gereed maakt voor de 7e en 8e symphonic, de mu ziek der levensblijheid. Dat is de Beethoven, die we allen hebben leeren verslaan en waar we onze vreugde aan kunnen beleven, onge- stonrd door eenig probleem, al hebben we hier den Beethoven, die voor zich zelf al menig levensprobleem bad opgelost. En ten slotte het vroolijke, juichende op 18 no. 6 van den 80-jarigen Beethoven, over wien de zon toen nog scheen uit een wolkenloozen hemel Een kostelijk stukje muzikanten muziek, fijn, geestig, virtuoos, waarin met muziek om zoo te zeggen gespeeld wordt (het heerlijk rhylhmische scherzo bijv.). Met als geestelijken achtergrond dien prachtig contrasteerenden Adagio-satz „La Malin- conia". Dit alles Is voor een stampvolle zaal ge speeld door een gemengd Russisch (le viool en alt: de heeren Karpilowski en Kroyt) en Dui'.sch (2e viool en cello: de heeren Slrom- feld en Lutz) kwartetgezelschap dat zich Guarneri-kwartet noemt naar den beroem den Italiaanschen vioolbouwer, van wien en uit wiens school de fraaie instrumenten zijn, dio de heeren bespelen. En ze hebbei) dit belangwekkende programma met een mees terschap ten gehnore gebracht als we maar zelden te hooren krijgen i bewonderenswaar dige kwartet-óénheid, toon van sensueelo strcoling, prachtig samenspel in juist even wicht, rustige maar uiterst gemouvemen- leerde voordracht en allen bezield met de piëteit voor den meester aan wien de wereld, door zijn strijkkwartetten bovenal, geeste lijke goederen dankt van onuitputtelijken rijkdom. HET LEIDSCHE BROKKENHUIS De opening van een nuttige instelling. In tegenwoordigheid van vele belang stellenden heeft gisteravond de heer D. M. V09 Jzn. bij afwezigheid wegens ziekte van den voorzitter, mr, P. A. van Toorenburg, in het gebouw van den Verhuurdersbond het Leidsche Brokkenhuis geopend met het uitspreken van de volgende rede: Door de minder goede gezondheid van mr. Van Toorenburg, den voorzitter van ons bestuur, valt mij de eer en het voorrecht te beurt, op dezen avond enkele woorden tot U te richten Namens ons bestuur dan heet ik U hier welkom, en wel allereerst de be stuursleden van den Armenraad, den di recteur van Sociale Zaken, de dames van het werk-comité en de vertegenwoordigers van de verschillende instellingen van Ar menzorg en wij danken U allen, dat U zoo vriendelijk is geweest aan onze uitnoodiging gevolg te geven. Wij staan gereed over te gaan tot de ope ning van het ..Leidsche Brokkenhuis". een nieuwe instelling of stichting op het gebied van de Armenzorg Wat is een ..Brokken huis?" De naam i9 niet Hollandseh. hij is Duilseh evpnals dp zaak. In Duitschland en Zwitserland bestaan dergelijke instellin gen al sedert jaren en het is prof Kohl- brupge geweest, die in een artikel in het tijdschrift voor Armwezen in ons land het eerst de aandacht op deze zaak heeft ge richt Een gevolg daarvan was de oprielving van epn Brokkenhuis te Haarlem en Gro ningen, weldra gevolgd door Hilversum, De venter en Apeldoorn. Ook te Leiden werd er een gesticht door pater Boulers, die in korten tijd de zaak tot groote beteekenia heeft gebracht Hij was echter te ijverig hij gaf dagelijks de gelegenheid om van zijn in stelling gebruik te maken kon daardoor op den duur de noodige werkkrachten niet vin den en moest het alzoo opgeven De ophef fing van het eerste Leidsche Brokkenhuis is nu al weer jaren geleden Later werd in hel Bestuur van den Armenraad de wen- schelijkheid om in Leiden een Brokkenhuis te bezitten ter sprake gebracht door mej. de Vries, de secretaresse van de gemeente lijke commissie voor Maatschappelijk Hulp- beloon. Naar aanleiding van de toezending van een koffer met goederen van den heer v. d. Velden le Oeg9tgeest, met bijgevoegde aan drang tot het aangrijpen van dit werk; kwam de zaak opnieuw ter sprake en werd aan den Secretaris opdracht gegeven een onderzoek in te stellen, hoe de in stelling werkte in de reeds genoemde ste den. Dit onderzoek deed blijken, dat de brokkenhuizen elders instellingen van groote beteekenis voor het maatschappelijk steunwezen zijn geworden, dat zij over het algemeen hun uitgaven behoorlijk kunnen bestrijden uit hun inkomsten en dil gaf het bestuur van den Armenraad aanleiding den secretaris opdracht te geven tot het nemen van voorbereidende maatregelen. Deze zocht en vond enkele dames en heeren van ver schillende levensbeschouwing, maar allen reeds werkzaam op het gebied van den Armenzorg, bereid om onder zijn leiding een voorloopig Comité te vormen. Dit Comité begon aanstonds het eerste deel van het werk. Dat werk bestaat in het inzamelen van allerlei voorwerpen, die door- de bezit ters gemist kunnen worden; deze te sortee- ren; wat onbruikbaar was weg te doen; het nog bruikbare op te knappen en zoo noodig te herstellen; daarna de waarde te schatten en een prijsje veel lager dan de waarde te bepalen, waarvoor deze stukken door arme menschen kunnen worden aangekocht. Ziedaar in hoofdzaak de arbeid in het Brokkofnhuis, waarvan, zooals ik zeide, het voorloopig Comité het eerste deel begon, dat 19 dus het inzamelen. Het werd daartoe in staat gesteld door giften in geld van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid en de Diaconie van de Waalsch Herv. Gemeente, door rentelooze leeningen van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente en het Isr. Armbestuur door lee ningen tegen zeer lage rente van het R.K. Armbestuur en enkele particulieren. Voor het opbergen van de ingezamelde goederen vond het Comité de medewerking van het bestuur van den armenraad, de diaconie der Ned. Herv. Gem., Regenten en Regen tessen van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, die alle tijdelijk localiteiten beschikbaar stelden, terwijl eindelijk het BestUur van St. Vincentius ons een ruimte verhuurde Middelweg 30 tegen zeer matigen prijs, waarin de zaak kan worden begonnen nadat het dames-comité hel groot9te deel der reeds ingezameldo goederen heeft gesorteerd en geprijsd. Als U straks in onze eigen toca- liteit de uitgestalde goederen ziet, heeft U te bedenken, dat ledikanten, kinderwagens, tafels, stoelen en andere meubelen zich nog in grooten voorraad, meer nog dan daar, in het Weeshuis op de Hoogl. Kerkgracht bevinden. U begrijpt, dat het Comité ten opzichte van al deze Besturen en personen hoogst dankbaar is gestemd. En vooral is er reden tot erkentelijkheid jegens de dames en hee ren, die hun tijd en krachten hebben ge geven om al de ontvangen goederen te orde nen, te doen verhuizen, te prijzen en te registreeren. Wij kunnen on9 nauwelijks een voorstelling maken, hoeveel moeite en over leg het heeft gekost om de zaak zoover te brengen, als zij nu is. Wanneer ik hun hier een woord van dank zeg, spreek ik niet namen9 het comité, want zij behooren ten deele zelf tot het comité, maar voor mijzelf en, naar ik vertrouw, namen9 U allen, die hier aanwezig zijt. Het Comité heeft verder gemeend, dat het Leidsche Brokkenhuis een stichting moest zijn en zoo i9 deze tot stand gekomen ten overstaan van Notaris Coebergh. Het bestuur dier stichting heeft in zijn eerste bijeenkomst het voorloopig Comité tot dagelijksch bestuur gekozen, in welke hoe danigheid wij deze stichting lhan9 in wer king willen brengen. Het gebruik, dat van de werkzaamheden der stichting kan worden gemaakt, is tweeër lei: in de eerste plaats zal zij gelegenheid geven aan personen, die daarvoor in aan merking komen om de goederen te koopen tegen de door het Damescomité vastgestelde, uiterst lage prijzen, of zelfs, als daarvoor aanleiding is. voor de helft dier prijzen. Om te beoordeelen. wie er voor in aanmerking komen, zal de Armenraad advies geven. Er zal tegen worden gewaakt, dat personen hier komen, die zonder bezwaar in winkels kunnen koopen. In de tweede plaats zullen de Instellingen van Weldadigheid in de gelegenheid worden gesteld om arme menschen voor haar reke ning inkoopen te laten doen. Zal het Brokkenhuis goed functionneeren, dan zal de medewerking van U allen, die hier uitgenoodigd rijt, zeer noodig wezen. Wij doen dan ook een beroep op Uw be reidwilligheid daartoe, en verklaren nu het Leidsche Brokkenhuis geopend in de hoop en verwachting, dat het werk van deze Stichting tot zegen moge strekken aan velen van onze van aardsche goederen misdeelde medebewoners! Nadat ververschingen waren rondgediend sprak de heer G. A. Smit als voorzitter van den Armenraad het bestuur van het Brok kenhuis toe; terwijl de heer Jacq. Creyghton als president van de St. Vincentiusvereeni- ging den dames-bestuursleden in zijn kwali teit van huisheer bloemen aanbood en in het kort de geschiedenis van het opgeheven Brokkenhuis verhaalde. Hierna bestond ge legenheid de localiteiten der stichting te bezichtigen. De doordringende geur van kamfer wees reeds dadelijk op de aanwezigheid van groote hoeveelheden kleedingstukken Keurig gerangschikt en geprijsd hingen daar win terjassen, heerenpakken. japonnen, groote ladenkasten waren gevuld met ondergoe deren en kousen, terwijl de verdere ruimte in beslag werd genomen door een bonte ver zameling van meubelstukken Bovendien bevinden zich op de zolders nog grootere hoeveelheden dezer artikelen maar toch heeft de stichting nog niet genoeg goederen voorradig Immers heden is reeds een aan vang gemaakt met den verkoop en wanneer •niet voor een geregelden toevoer gezorgd wordt is de voorraad spoedig uitgeput en zou ook dil tweede Brokkenhuis moeten worden opgeheven! Daarom verzoekt het be stuur allen om in aanmerking komende goederen ter beschikking van de stichting te willen stellen. Opgave hiervan kan ge schieden bij mevrouw MandorsVermeulen, Oegstgeesterlaan 12, waarna de goederen worden afgehaald. Een ieder zorge dus voor het behoud van deze nuttige stichting! OPENBAAR SLACHTHUIS EN IJSFABRIEK. Jaarverslag over 1G29. Aan het jaarverslag omtrent het openbaar slachthuis, de ijsfabriek en den keurings dienst van vee en vleeöch, dat bij de firma IJdo in druk i9 verschenen, is het volgende ontleend: Kon de laalsle jaren op een geregelde toe name van het aantal slachtingen worden gewezen, in het afgeloopen jaar is hierin een kentering gekomen. Met name daalde het totaal aantal slachtingen van 38183 in 1928. tot 36736 in 1929, als volgt over de verschillende diersoorten verdeeld: stieren 8-16 (v. j. 823), ossen 14 (15). koeien 5215 (•1838), pinken 28 (51), vette en graskalveren 20-17 (2009), nuchtere kalveren 30-12 (3215), paarden 879 (659), schapen 121 (318), geiten 5-1 (53), varkens 2448-i (26166), biggen en lammeren 6 (6. Hiervan werden ten behoeve van de hier ter stede gevestigde vleeschwarenfabrieken geslacht: 865 runderen, 12 kalveren en 15883 varkens. Over 1928 waren deze cij fers 822 runderen, 10 kalveren en 16236 varkens. Het grootste aantal slachtingen op één dag bedroeg voor runderen 62 (49)), kal veren 94 (98), paarden 14 (17) en varkens 183 (204). Het aantal gekeurde en in nood gedoode slachtdieren bedroeg 131 (v. j. 141). Het aantal wegingen bedroeg 29.906 tegen 31839 in 1928. De ijsomzet bedroeg 2022971 Va KG. legen 26850371'a K G. in 1928. De achteruitgang der productie moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de concurrentie der par ticuliere ijsfabriek, doch daarnaast aan de minder gunstige weersgesteldheid, waardoor het jaar 1929 zich heeft gekenmerkt. Het zal uitermate moeilijk zijn dit bedrijf wederom tot bloei te brengen. De Kori-verbrandingsoven was 73 dagen in werking. Verbrand werden ongeveer 50175 K.G. afgekeurd vleesch en afval. Het totale kolenverbruik van het geheele bedrijf bedroeg 241.700 K.G. tetgen 152.500 K.G. ovor 1928. Aan electrisclie energie werd verbruikt 298.6*20 K W.U.aan gas 5.338 kub. M. en aan duinwater 9.526 kub. M. Tuberculose werd aan het Openbaar Slachthuis waargenomen bij 82 stieren (9.69 pCt.), 2086 koeien (40 pCt.), 5 pinken (17.85 pCt.), 15 graskaJveren (2.89 pCt.). 22 vette kalveren (1 43 pCt.), 5 nuchtere kal veren (0.16 pCt.), 1217 varkens (4.97 pCt.), 1 paard (0.11 pCt) en 1 schaap (0 82 pCt.). De exploitatie-uitkomsten zijn dit jaar minder gunstig dan die van het vorige jaar. Hel voordeelig saldo van het Openbaar Slachthuis met keuringsdienst bedroeg f, 41502,37, terwijl de ijsfabriek een na- deelig saldo opleverde van f. 1024.07. Het totale winstcijfer bedroe? derhalve f. 40178.30 (geraamd was f. 50.000) legen f.55098 11 over 1928. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: S. van Rosse. Sionsteeg, Leiden. Fruit handel (grossier). Eigenaar S. van Rosso, Leiden. H. Guyt, An nasiraat 9, Katwijk, kruide nierswaren. Eigenaar H. Guyt, Katwijk aan Zee AANBESTEDING. De Commissie van Beheer over Ende geest. Voorgels! en Rhijngeest heeft heden morgen ten raadhuize aanbesteed de leve ring van aardappelen, waarvoor als volgt was ingeschreven: W. Stolwijk en Zn., klei- aardappelen I f 5.74; II f. 5.26 per 100 K.G T. H. J. de Haan, I f 6.43; II f. 5 23. D Vlas veld, le kwal. eigenheimers en 2de kwal stamppot hevelanders f. 5.32; N van der Vlist, I f.5 30. II f 4 70*. P. Kempeneers, I f. 4.90; II f. 4.60; alles per 100 K G.. Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. De gunning werd aangehouden. Mej. W. J. de Haan, onderwijzeres bij het Fröbelonderwijs te Winterswijk, voor heen te Leiden, is in gelijke functie benoemd te Katwijk aan Zee. De alhier tot semi-arts bevorderde student J. M. Heufl is bestemd tot reserve- officier van gezondheid bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. De politie alhier heeft zekeren S. aan gehouden wegens overtreding van art. 247 Wetboek van Strafrecht (zedenmisdrijf). Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende het Instituut voor Prae- ventieve geneeskunde, waarin een cursu9 over diphterie voor medici wordt aange kondigd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Londensche vlootverdran officieel ge rectificeerd De vredesverdragen De wereld-werkeloosheid. In de „Locarno"-zaal van hel departement van Buitenlandsche Zaken te Londen had gisteren de plechtigheid plaats van het de- poneeren der ratificatieoorkonden van het Londensch Vlootverdrag. Tengevolge van een zuiver technische moeilijkheid was de ratificatie voor den Ierschen vrijstaat nog niet aanwezig, doch deze vertraging is slechts van tijdelijken aard! Bij de plechtigheid vertegenwoordigde Mac Donald, begeleid dpor Henderson en den Eersten Lord der Admiraliteit Alexander, het Vereenigd Koninkrijk; Canada, Zujd- Afrika. Australië en Nieuw Zeeland werden vertegenwoordigd door hun premier, Indiè door Sir Atal Chatterjee, terwijl de Veree- nigde Staten en Japan door hun ambassa deurs werden vertegenwoordigd Ter gelegenheid dezer plechtigheid wer den vorschillende radio-redevoeringen ge houden. De Japansche minister-president hield te Tokio een radio-rede waarvan de vertaling door den Japan9chen ambassadeur te Lon den voor de radio werd uitgesproken In deze rede werd de overtuiging uitgesproken, dat het Vtootverdrag een onmetelijke moreele invloed zal uitoefenen op het groeiende bewustzijn van de menechheid. Het verdrag is een treffende demonstratie van onderling vertrouwen en den goeden wil tusschen de volkeren. President Hoover sprak van uit Het Wilte Huis (e Washington en zeide, na de ge schiedenis der onderhandelingen te hebben aangestipt, dat de zeemogendheden de moei lijkheden overbrugd hadden en er toe waren overgegaan hun onderdanen le ontlasten van den druk van overm&tige vlootbewa- peningen. Drie vlootmogendheden tezamen het grootste gedeelte van de maritieme we- reldbowapening bezittende, hebben zich van rivaliteit in bewapeningen afgekeerd en de onevenredige groei van hun vloten wordt thans voorkomen door een regeling geba seerd op gezond verstand Nooit mag men meer toestaan, dat »v een wedloop in vloolbewapeningen ontstaat. MacDonald wees er in zijn radiorede op, dat de drie onderteekenaars thans een nieu we miilpaal op den langen weg naar vrede en veiligheid gepasseerd waren. Over Frank rijk en Italië sprekende zeide MaoDonnld: „ik hoop vurig, dat de onderhandelingen, die tusschen Frankrijk en Italië tot voor kort gevoerd werden hen ertoe zullen kunnen brengen deef uit le maken, ook van dat deel van het verdrag dat de Vlootmacht beperkt. Er moet een weg gevonden worden voor het overwinnen van de bestaande moeilijkheden Fen definitieve mislukking is voor mij on denkbaar, want de wereld hepft zijn hoop gevestigd op vooruitgang der ontwapening. Den dag. waarop die overeenkomst herpikt zal zijn. zal een gelukkige dag zijn voor de wereld Misschien kan men den ernst der ge varen en moeiliikheden niet beter begrij pen. dan door te wijzen op de enorme voor- deelen voor de betrpkkingpn tusschen de drie onderteekenende machten welke sinds de onderteekening van het verdrag ontslaan zijn. Nooit ziin dp betrekkingen tusschen deze machten zoo hartelijk geweest en wat waar is voor de regperingen is waar voor de vol keren Ten'slolle merkte MacDonald nog op, dal deze verdragen een mi-lukking zullen ziin. tenzij zij leiden tot steeds grooter wor dend internationaal vertrouwen en interna- tinoale vriendschap. r In de ..Victoire" beschouwt Guslave Hervê het antwoord, dat Hitler in de ..Y^lkische Beobachter" heeft gegeven op zijn voorstel voor een toenadering van de reehtsche par tijen in Frankrijk en Duitschland. ITervé verklaart, dat de uiteenzettingen in de „V/4kisc.he Beobachter" geen antwoord vor men op zijn ernstig bedoelde voorstellen. Hij wil afwachten lot men in Duitschland dui delijk zijn positie heeft bepaald, alvorens vast te stellen hoe hii in Frankrijk verder ijveren zal voor een Duitsch-Franschc toe nadering. Volgens de statistiek van hel internatio naal arbeidsbureau bedroeg het aantal werk- loozen over de geheele wereld einde Augus tus 12 4 15 millioen. Vergeleken bij een jaar geleden, is de wer keloosheid in alle landen aanmerkelijk toe genomen. vooral in de industriestaten. Het geringst was de werkeloosheid in Frankrijk, waar slechts 064 werkloozen waren. Het grootst was de werkeloosheid in Duitschland en Engeland, In Nederland en Tsiecho-Slowakije was de werkeloosheid einde Augustus, vergeleken bij een iaar geledon. verdubbeld, in België en Canada verdrievoudigd. Ook in dc Ver Staten is het aantal wer- keloozen meer dan verdubbeld. o DUITSCHLAND. Von Heye uit het leger De Berlijnsche met aalstaking gebroken. Gisteren heeft Rijkspresident Von Hin denburg aan generaal Heye, den oud-com mandant der Rijksweer, een brief gericht, waarin hij hem met ingang van 31 October ontslag uit het leger verleent, met het wettelijk pensioen, en met het recht om dc uniform te draeren van het eerste (Oost- Pruisische) regiment. De afdeeling Berlijn van het Landelijk Stahlhelm Vebbond heeft haar leden onder de metaalarbeiders order gegeven, heden weer aan het werk te gaan. Oorzaak hier van is de geringe animo tot staken bij dé Stahlhellmers en geringe stakings-uitkee- nng, waardoor de economische positie uef stakers er niet bijzonder rooskleurig uit ziet. Allereerst zal bij Siemens de arbeid hervat worden. Ook de Rijksbond van de Duitsche Ar beiders en bet Rijksverbond van Vader- lands^he Arbeidersverenigingen deelen mede, dat de Nationale Arbeidersorgani saties in tal van groote en kleine bedrij ven te Groot-Berlijn weer aan het werk zijn gegaan. o ENGELAND. Fusie van mijnen. De mijneigenaars van Lancashire en. Cheshire zijn gisteren op 'n vergadering te Liverpool overeengekomen tot algeheele fu sie van hun bedrijven en belangen: over te gaan. Er is een commissie benoemd' om de plannen nader uit te werken en een concept, contract op le maken. De kolenmijnen van Lancashire en Ches hire hebben de laatste 5 jaar een gemiddel de productie gehad van 18 millioen ton steenkool en op het oogenblik zijn er 80 O00 arbeiders werkzaam tegen 110.000 in 1920. Een der eerste gevolgen van de belangen gemeenschap zal de sluiting zijn van on geveer 20 mijnen, die hun kosten niet meer opleverden. De arbeiders zullen echter over de andere goed rendeerende mijnen ver deeld worden. o SPANJE. Revolutionaire actie. Volgons c-en bericht uit Sevilla hebben de studenten aldaar een staking afgekondigd ais protest legen een onderwijs-verordening die nog uit den tijd der dictatuur stamt Er werd een brandstapel opgericht, waarop het por tret van den minister werd geworpen ter-f wijl de studenten om het vuur dansten. Ook le Orviedo is een staking van studen ten uitgebroken. Te Baruelona wordt legen 9 November een groote republikeinsche demonstratie aangekondigd, waar men meer dan 100.000 deelnemers verwacht. Deze betooging wordt als de voorbode beschouwd van een revo lutionaire actie op groote schaal. ITALIË. Rede van Mnssolinl. Het negende jaar van de lascistisdhe tijd rekening, dat heden ingaat, heelt Mussolini aanleiding gegeven in tegenwoordigheid van de leiders der fascisten een groote rede te houden. Thans, aldus zeide de duce, doet meer dan ooit do formule opgeld: de gansche macht aan het fascisme en uitsluitend aan het .fascisme. Zijn dezen zomer gehouden redevoeringen werden uitgelegd als een oorlogsverklaring, maar men vergat hierbij, dat het dezelfde groepen zijn, die al acht jaar oorlog voeren tegen het fascistisch regiem. Hoeveel leugens, riep Mussolini uit, zijn er over de geheele wereld reeds ver spreid over de fascistische heerschappijl Is heigeen na de terechtstelling le Triest ge schied is, niet een aanwijzing, dat inder daad tegen het fascisme strijd wordt ge voerd? vraagt spr. Weldra zal men van ons beweren, dat wij den kinderen de handen afsnijden, evenals men dit den Duitschers in het jaar 1914 heeft toegedicht, in weer wil van hel feit, dat ieder spoor dier ver minkte kinderen ontbreekt. De oppositie gaat voort. Gisteren was hel Italië, thans is het de geheele wereld. Voorts besprak spr. de naar zijn meening tegen Italië aanhangige militaire voorbe reidingen en verklaarde, dat Italië nimmer hut initiatief zal nemen lot den oorlog, in dit verband zeide spr., dat herziening d:r vredesverdragen in het belang is van Eurojaa en van de geheele wereld. Wat de Italiaansche Balkan-politiek bg- treit, Italië zal rekening moeten houden met zijn sterk toenemende bevolking. Slechts naar het Ooslen kan deze expansie plaatts hebben. Italiê's vriendschappen en verbinte nissen zijn dus begrijpelijk. Ten slotte besprak de duce het fascisme als idéé, als doctrine en als universeel her vormingsmiddel Men kan zich een fascis tisch Europa voorstellen, dat wi! zeggen een Europa, dat in fascistischen zin het pro bleem van den modernen staat heeft opga- lost. Het fascisme geeft levens do oplos sing voor het drievoudig probleem der verhouding tusschen staat en individu, staat en groepen en groepen en groepen onderling. o FINLAND. De burgerwachten gemobiliseerd. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat Zater dag plotseling: de Finsche burgerwachten zijn gemobiliseerd. Deze burgerwachten zijn in totaal be langrijk sterker dan het Finsche leger. Nog kort geleden werd op vergaderingen verklaard dat de burgerwachten achter de recreering stonden, In het algemeen worden zij slecht? opgeroepen voor manoeuvres, maar op het oogenblik zijn geen manoeuvres of oefeningen in het verschiet. Do regeering heeft telegrammen uit Lappo kringen ontvangen, waarin de onmid dellijke vrijlating wordt geëischt van gene raal Wallenius, den afgezetten chef van den generalen staf die onder zeer scherpe bewa king gevangen wordt gehouden Errolainpn, die zich heeft schuldig ge- maak I aan de ontvoering van twee sociaal democratische parlementsleden is in de ge vangenis een hongerstaking begonnen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2