CHIEF WHIP VOOR AGENDA. SIGARET gezondheid 1 Zaterdag. Schouwburg ..Litteris Sacrum", ,,'n Par tijtje Poker". 8 uur nam. ,Stadszaai* Uitvoering van „Donar". 8 uur namiddag. Zondag. Jeruël. Groenesteeg. Samenkomsten. 10 uur v.m. en 6 1/2 uur n.m. Leger des Heils, Hooigracht, Samenkom sten 8 en 10 uur v.m. en 3 1/2 en 7 1/2 uur namiddag. Ned Leger des Heils, Lammermarkt Samenkomsten 10 uur v.m. en 31/2 en 7 1/2 uur nam. Schouwburg: Ver. Rott. Hofstadlooneel „Een vrouw zooals iedereen zoékt" 8.15 u. namiddag. Stadsevangelisatie, Morschweg 59. Samen komst 8 uur nam. Stadsevangelisatie, Prinsenstraat 74. Sa menkomst 4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Variété-avond 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.. Middelstegracht 3. Sa menkomsten. Maandag. Noderl. Leger des Heils, Lammermarkt, 8 uur nam- Oud-Hortuszicht: Leidsche Radio-vereeni- ging, 8 1/4 uur nam. Prediker: Geref. Bond. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): ..Kunstkring voor Allen". Concert van het Guarneri-kwartet. 8 1/4 uur nam. Vrije Evang. Gem., Seringenstraat 6. Samenkomst 8 uur nam. Dinsdag. Jeruël, Groenesteeg. Samenkomst. 8 uur nam. Schouwburg: Ver. Rott. Hofstad tooncei „Ik heb een mensch gedood". 8 1/4 uur. Stads evangelisatie, Morschweg 59. Sa menkomst 8 uur nam. huurcontracten gemakkelijk te maken, is voor hen op het Bondskantoor, de gelegen heid geopend, deze huurcontracten gereed te laten maken Het bondspersoneel zorgt mede voor het zegelen en de registratie- van de contracten Verder herinnerde hij er aan, dat door de leden nimmer een geheele of j gedeeltelijke woning of ander perceel mag I worden verhuurd, tenzij vooraf door den I huurder of de huurster een huurbriefje door het bondskantoor afgegeven, is overlegd, waaruit blijkt, dat gegadigde aap zijn of haar verplichtingen jegens andere leden van l den Bond heeft voldaan. Bij de rondvraag kwam de gemeentelijke radio-distributie ter sprake, en werd be vreemding uitgesproken, dat men voor het spannen en houden van' radio-draden over gemeentegrond recognitie moet betalen, ter wijl men niet heeft vernomen, dat de Ge meente bij invoering van dezen nieuwen dienst, voor het spannen en houden van radio-draden over particuliere eigendommen of voor het bevestigen van steunen of ver bindingen aan perceelen van derden, ver goedingen zal betalen. Verder niets meer aan de orde zijnde, werd, nadat door een der leden dank aan den voorzitter voor zijn leiding van de ver gadering was gebracht, deze door hem ge sloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 October a.s. tot en met Zondag 26 October waar genomen door de apotheken G. F Reyst, Sleenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur lot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, Meyboom ea Rassers. Te Oegstgeesl word tdeze dienst dan waargenomen door dr Hugenholtz, tol. 390. De Oegstgeestsche apothee^, de Kempenaer- straat 4. tel 274 is dag en nacht geopend. het onderhoud van den weg, voor de ver lichting van den weg en voor de afvoer van het water. Hel bestuur van den Ver- huurdefsbond voor Leiden en Omstreken, heeft in een adres aan den Raad de be zwaren tegen de invoering van de straat belasting breedvoerig uiteengezet, en hoe wel in den Raad stemmen opgingen, die de invoering van deze belasting betreurden, werd het voorstel tot invoering met groote meerderheid van stemmen aangenomen, om-Jat men voor de 200 000 gulden, die deze belasting zal opbrengen, geen andere bron van inkomsten wist te steilen. De heer Peereboom bracht de wensche- lijkheid naar voren, om gezien de slechte economische toestanden, de invoering van de slraatbèlasting voor een jaar uil te stellen. De heer mr. Romijn vulde de mededee- Iingen van den voorzitter aan en gaf over enkele punten, wellfe blijkbaar niet juist werden begrepen, de ware bedoeling weer. De heer Van Weizen herinnerde er aan, dat na de opheffing van de Huurwetten, enkeie gemeenten een plaatselijke verorde ning tegen huurverhooging in het leven riepen, welke toen door de Kroon werden vernietigd. Ook in Leiden gingen stemmen op, die ernstige huurverhoogingen vrees'den. De verhuurders van woningen hebben ech ter in het a.gemeen geen misbruik van de verkregen vrijheid over hun eigendommen gemaakt, want bij den directeur van Bouw en Woningtoezicht zijn geen belangrijke klachten over huurverhoogingen ingekomen. Thans is het geen .vrije wil, maar een door de Overheid opgelegde last, die de verhuur ders van woningen onder protest noodzaakt, deze slraatbèlasting met ingang van 1 Ja nuari a.s door huurverhoogingen op de huurders af te wentelen. De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur diligent zal blijven en al hel moge lijke zal doen, om het te betalen bedrag aan straatbelasting zoo laag mogelijk te doen zijn en hij verzocht den leden geen misbruik van den toestand te maken, door de huren mei geen hooger bedrag te verhoogen. dan door de slraatbèlasting noodig wordt ge maakt. Het bestuur heeft geconfereerd met den Wethouder van Financiën en met den In specteur der Gemeentebelastingen, met het resultaat, dat de leden van den Bond, via hel Bondskantoor een gespecificeerde opgave van ieder perceel afzonderlijk zullen kunnen krijgen van het bedrag van den vermoede- lijken aanslag in de straatbelasting. De bondsleden zullen verder in de gele genheid worlcri gesteld, om door bemidde ling van bondsformulieren hun huurders tijdig met deze huurverhoogingen in kennis te stellen. Tot ultimo November zal het bestuur iederen Donderdagavond zitting hou Jen, om aan de leden adviezen betref fende de slraatbèlasting te verleenen, en hen behulpzaam te zijn bij het invullen van de noodige bondsformulieren. Vervo'gens vestigde de voorzitter de aan dacht van de vergadering er op, dal meer en mepr bel noodzake'iik is gebleken om bij verhuring van winkels, woningen, werk plaatsen. enz hoe klein ook de huur overeenkomst in een week-, maand- of jaarbon^sbmircnntract schriftelijk vast te leggen. Om leden het invullen van deze RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Dinsdag a.s. zal de bekende folklorist de heer J J van Deinse in 's Rijk9 Museum van Oudheden een lezing houden over de oude volksgebruiken in het Saksische land. Speciaal in ons echt Saksisch gewe9t Twen the hebben zich nog lal van gebrui ken gehandhaafd, die naar alle waarschijn lijkheid reeds uit vó6r-chri9telij"ke tijden stammen moeten. De heer van Pein9e die thans conserva- 1 tor is van het Rijksmuseum Twenthe heeft zijn geheele leven in deze streek zich be ziggehouden met het verzamelen van gege vens omtrent deze merkwaardige reliquieën onzer oudheid en verschillende publicaties er over het licht doen zien. De groote be langstelling die thans allerwegen voor deze interessante verschijnselen ,is gewekt, is voornamelijk aan zijn arbeid te danken. Kaarten voor deze lezingen in 's Rijks Museum van Oudheden zijn aldaar nog verkrijgbaar. DE BIOSCOPEN. City-Theater. In dit theater wordt deze week de eerste groote geluidsfilm van de gevierde Pola Negri vertoond, nml ..De Straat der Verlorenen." een product van de Duilsche gehiidsfilm-industrie Deze rol prent biedt Pola Negri volop gelegenheid haar veelzijdige talenten le verfoonen Onder de knane regie van dr Paul Czinner is mede door haar hooeslaand spel een mees terwerk tof stand gekomèn. dat in vooraan staande theaters in binnen- en buitenland groote successen heeft geoocsf en ook on getwijfeld in Leiden veel belangstelling zal trekken. Trianon-tbeater. Ook ditmaal valt er in het theater aan de Breestraat uitstekende filmkunst te bewonderen. Het Holland- nieuw^ toont ons allereerst een Gopiche markt met een riikdom van Zceuwsehe klee. derdrachlen en vervolgens oa de werkzaam- j heden aan den spoorweg GoudaAlnhen aan den Riin en eenige knkies van de na- jaarszeilwed-friidpn on de Kaag. De film van de ontzettende miinramp in Alsdorf gaf ons een beeld van de enorme omvang van deze catastrophe, waarbij de illustratie van orgelmuziek uitstekend aan sloot Na eenige klankfilmpje9. waarvan de tee kenfilm de viool-virtuoos en ..James Max well und seine hessere Hftlfte uitmuntten door originaliteit en verbazingwekkende trucs Het glanspunt van hef nrogramma is natuurlijk de verfnonin" van Harold Llovd's .Wat 'n Wonder" welke in zijn speciale fabrieken is ongenomen Schier onbedaar lijk daverden de lachsalvo's op. terwijl de hüna uitverkochte zaal een volgend oogen- hlik weer doodcfjl griezelde Zelden hoorden v/ij het Leidsche nuhüek zon schateren! En trouwens ..Nurks" in hoogst eigpn persoon zal bii de vele avonfuren van Harold als botanist en vinger-aMruH-en-maniak in de Chineezpnwiik van San Fransisco moeite hehhpn dp ernst te h°wiiren Humor en sensetie wedijveren in dpze film om den overhand. De cnlleele voor hef Leidschp Fleu'erhuis welke in de nauze gehouden wordt, kan er slechts wel bij varm! Casino-theater. De film ..Atlantic" welke reeds eenigen tijd geleden hier ter stede groote belangstelling trok. wordt deze week in het Casino-theater vertoond On getwijfeld zuPen weer velen van de gelegen heid om hel dïama van dit zeekasteel te zien. gebruik maken. EEN TREFFEND so-TARIG TUBILEUM. De heer J. i. van Weeren. Hedenmorgen vond op een feestelijke en ontroerende wijze een receptie plaats ter eere van het 50%jarig jubileum van den heer J. J v. Weeren. bankbaas bij de broodfabriek „De Vereeniging" v/h. Koole Nicola Co. De jubilaris werd met zijn echtgenoote per rijtuig afgehaald en in het kantoor ontvan gen door de voltallige directie en vele be langstellenden. De directeuren, de heeren H., B en P. H. van Dorsten, spraken hem achtereenvolgens in warme bewoordingen toe en huldigden zijn trouwe diensten op de meest sympathieke wijze. Zij oveihan- digden hem een couvert met inhoud. Daarna voerden namens het personeel het woord de heeren J. J. van Bemmelen en A. Harteveld, die den jubilaris een rooktafel met koperen sigarenkist en kostelijke sigaren aanboden. De voorzitter van de Ned. Ver. v. Werk gevers in het bakkersbedrijf, de heer Hetzel, uit Den Haag. overhandigde hem een gouden medaille met oorkonde, waarna mr. Vos na mens de Maatsohappij van Nijverheid alhier een zilveren medaille met oorkonde aan bood. Vervolgens nam de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. het woord en sprak den jubilaris op een allerhartelijkste wijze toe. hem daarbij mededeelende, dat het H.M. de Koningin behaagd had hem de bronzen medaille van de Huisorde van Oranje te verleenen. De jubilaris, die door al deze spontane en talrijke bewijzen van medeleven ten diepste aangedaan was. dankte op zijn bekende vriendelijke wijze. Er waren talrijke bloemstukken, o.a een schitterende mand van de echlgenooten der directeuren en van het personeel. Het was een plechtige ure: de supérieuren hebben niet nagelaten hun erkentelijkheid te bètoo- nen aan een man, die op voorbeeldige en opgewekte wijze gedurende een halve eeuw zijn plichten heeft waargenomen. De groote belangstelling, die de heer J. J. v. Weeren van alle kaai ten mocht ontvan- en, moge hem het lichtend teeken van waar deering en ac-hling zijn. dat men hem toe draagt en dat hem zeker op den verderen levensweg tot steun zal blijven 1 RECLAME. 1600 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Voeco. Maurilsstraat 10, Leiden. Groot handel m groenten- en (ruit. Vennooten-. E. M Schrpuder en P. Vos. Leiden. Wijziranfien: Naamlooze Vennootschap Meelfabriek „de Rijn" v!h Firma Wed. T. J. Bots, Utrechl- sche Jaagnad 2. Leiden De 9taluten zijn ge wijzigd. Wijziging handelsnaam thans' N.V. Meelfabriek „De Rijn" v.h. Firma Wed. T. J. Bols. Koninklijke Industrie- en Handelmaat schappij van P. de Gruyter Zoon, (filiaal), Maarsmanssteeg 10. Leiden Hoofdzetel- 's-Hertogenhosch. Orlhenstr. 1-f De .falutpn zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam fhans P. de Gruyter en Zoon. N V. Voor het alhier afgenomen examen yoor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames E de Jong en P Visser, beiden alhier Bij ministerieele beschikking is, vooi het tijdvak yan 1 November 1930 t.m. 31 Januari 1931. de dagelijksche vergoeding voor niet in nalura verstrekte fourag? bi het korps alhier vastgesteld op 75 cont. De directie van „Zomerzorg" verzoekt ons mede te deelen, dat a s. Donderdagavond van half zes tot 6 uur de A V.R.O aanslui ting zal geven op hel restaurant waar de gevierde Kozakkenkapel Juri Jurin een spe ciaal programma ten gehooro zal brengen. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, wordt morgen in de Stadszaal een groote variétévoorstelling gegeven Ge zien het succes dat hel „Arena-theater" te Rotterdam met specialiteiten-voorstellingen zal het succes ook hier vermoedelijk groot zijn Hel programma bestaat uit eerste klasse nummers, waarbij het komische gedeelte in groote mate vertegenwoordigd is. Op Donderdag 30 Oct. 6. 13 November zal in het Leidsche Volkshuis Mevrouw SchaperBeukema, ieerares kinderverzor ging en opvoeding een korten cursus geven over „het kind in het eerste levensjaar." Voor jonge moeders en a.s moeders zullen dit mooie avonden zijn Dikwijls wordt maar ai te weinig beseft, dat de opvoeding ook bij het zeer jonge kind van zoo groot belang is, voor heel het verdere leven (Voor toegang zie advertentie.) De soc -democratische vrouwen-propa- ganda-commissie zal op Donderdag 30 Oct. a.s. in de groole Stadsgehoorzaal een open haren propaganda-fecstavond houden Mevr. Suze Groeneweg. lid van de Tweede Kamér der Stalem-Generaal. zal als spreekster op treden Ook voor de noodige ontspanning zal worden gezorgd Medewerking is al toege zegd door de plaatselijke afdeeling van de Arheiders-jeugdcentrale (A J. C.) en mevr. J Smit. voordrachtkunstenares. Na gehouden stemming is in de vsda- ture-A. A. Smits gekozen als diaken der,Ned. Hervormde Gemeente, de heer D G. S Poeliejoe Wij verwijzen naar de advertentie be treffende aanbesteding van schoolbehoeften voor de Leidsche scholen. Daartoe door de voortdurende uitbrei ding harer clientèle gedrongen, is de directie van Maison van Leeuwen. Haarlemmer straat 93 overgegaan tot de inrichting van een speciale afdeeling voor wolgoederen en pellerijen in het belendende perceel Haar lemmerstraat 95 dat te dien einde geheel werd gebouwd en gemoderniseerd Daar mede gepaard ging een groote uitbreiding dezer artikelen, zoodat men thans een ruime keuze heelt, zoowel in het duurdere als in het goedkoopere genre Naast de mooie nieuwe afdeeling bleef de bestaande zaak in dameshoeden niet alleen gehandhaafd, maar onderging eveneens eenige uitbreiding. De politie heeft aangehouden zekeren J v d. M alhier, die nog 14 dagen gevan genisstraf wegens wederspannigheid le ondergaan had. COBRFSPnwnFMTIF. Getrouw lezer. Smaken verschillen. Van de meest uileenloopende zijden ontvin gen wij over de geplaatste serie sympathie- betu; «ringen. W. K., te L. Wendt u tot betrokken Kerk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het graf van den onbekenden soldaat. De Engelscbe regeering stelt voor, voort- aan bij officieele plechtigheden geen kran sen meer te leggen op het graf van oen onbekenden soldaat. De regeering is van oordeel, dat onder de tegenwoordige veranderde omstandig heden het niet goed meer schijnt, voort durend de herinneringen aan den wereld oorlog opnieuw op te wekken. Het EngeL sche departement van buiteniandsche zaken heeft zijn vertegenwoordigers in Europa opdracht gegeven, dit voorstel ter kennis te brenflr^n van de regee<rmgen, waarbij zij geaccrediteerd zijn. Naar gemeld wordt, zijn van de meeste regeeringen reeds toestemmende antwoor den ontvangen. De officieele Britscbe draadlooze dienst meldt hieromtrent nog nader, dat eonigen tijd geleden het denkbeeld geopperd werd dat het oogonblik was aangebroken waarop officieele personen, die bezoeken aan het buitenland brachten, zouden kunnen ou houden met wat schier een feitelijke ver plichting was geworden om een krans te I leggen op het graf van den onbekenden soldaat in de hoofdstad welke zij bezocb ten. Aan dit denkbeeld lag de overweging ten grondslag, dat een te veelvuldige ver richting van een dergelijke haiïdeling de strekking had om door een te overvloedig gebruik maken er van deze plechtigheid „goedkoop" te maken, terwijl toch de plechtigheid een bijzondere beteekenis moest blijven houden. Sleiger in handen gesteld van den Rijks kanselier. In dit program zijn voor de Oostelijke pro vinciën ongeveer 90 millioen Mark, voor de overige deelen des lands ongeveer 130 millioen Mark uitgetrokken, welke in den loop van drie jaren zouden worden uitge keerd. Daardoor zouden ongeveer 78.000 ar beiders jaarlijks werk kunnen vinden Hel betreft de ontginning van hoog en laagveen zoomede de verbetering van den veeteelt. In verband met de afhandeling van de begrooting voor het jaar 1931 hebben de rijksministers besloten reeds tegen 1 Nov. a.s 20 pCt. van hun salarissen in de staats kas terug te storten. DUITSCHLAND. De bestrijding der werkeloosheid. Het Pruisische kabinet heeft zich bezig ge houden met eenige voorstellen ten aanzien van een krachtige bestrijding der toene mende werkloosheid in Duilschland. Eenstemmig was men het er over eens, dat niets mag worden nagelalen, wat een I verbetering der toestanden op de arbeids- I markt reeds in de naaste toekomst zou kun- nen ten gevolge hebben. Besloten werd de Rijksregeering te advi seren de kwestie te onderzoeken, of een verkorting van den arbeidstijd in afzonder lijke branches noodzakelijk i9 zonder schade voor de belangen van het geheele bedrijfs leven. Daarnaasl is door de regeering voor gesteld. dat geen bedrijf een vermindering van hel daarin te werk gestelde aantal ar beiders mag aanbrengen, indien de betref fende werknemersgroep nog minstens 40 uren per week of vijf werkdagen per week arbeid kan verrichten. Verder is het ministerie tot overeenstem ming gekomen, inzake een verlenging van den schoolplichtigen leeftijd, ten einde aldu9 een stroom van nieuwe arbeidskrachten naar de arbeidsmarkt te verhinderen. Op deze wijze worden ongeveer 250 0O0 jeug dige personen per jaar buiten de arbeids markt gehouden Verder heeft de Pruisische regeering de Rijksregeering voorgesteld, dat het volgend jaar geen buiteniandsche rondtrekkende ar beiders voor het Duitsche boerenbedrijf zul len worden toegelaten Op deze wijze za, aan ongeveer 11 000 werkloozen werk kun nen worden verschaft. De gedachle dat niet voldoende arbeidskrachten als reserve voor den landbouw Ier be^chikknig zouden staan, wordt wederlegd door de conclusie van het Rijksbureau voor Arbeidsbemidde ling en Werkloozenverzekering. dat de in den landbouw te werk gestelde ongeschoolde arbeidskrachten, in het hijzonder de jeug dige personen, over het algemeen tol tevre denheid hebben gewerkt Tege.liiknrtiid heeft de Pruisische minister president een omvangrijk MeIioralie"-pro j gram van den minister van Landbouw dr. ENGELAND. Henderson eerebnrger van Newcastle - Harry Gosling f - Ook Lloyd George en Smnts ontevreden inzake Palestina. Gisteren werd te Newcastle aan Hender son de oorkonde uitgereikt van zijn eere burgerschap. Bij deze gelegenheid heeft de Engelsche minister van Buiteniandsche Zaken de grondslagen der Britsche buiten iandsche politiek uiteengezet. Henderson zeide o m. dat de politiek van voor 1914. die der z.g. „9plendid isolation" door den oorlog is veranderd door de invoe ring van een systeem van internationale verdragen. Als resultaat van internationale verdragen is het Volkenbondsstaluul ontstaan, dat voor alle tijden de gemeenschap der belangen tus- schen de volkeren der wereld heeft vast gelegd. Dit Volkenbondsstatuut nu, is de hoeksteen der Britsche politiek. Nader werkte hij dit uit, zonder daarbij echter nieuwe gezichtspunten te ontwik kelen. Op 69-jarigen leeftijd is gisteren te Londen een der voormannen van de arbeidersbewe ging, Harry Gosling, overleden. Veertig jaar geleden was hij het eerste socialistische lid van den graafschapsraad voor East Ham en later is hij voorzitter van den machtigen transporlarbeidersbond geworden, tot het district Whitechape! hem in 1918 naar het Lagerhuis afvaardigde. In MacDonalds eerste regeering is hij korten tijd minister van verkeerswezen geweest. In een rede te Cambridge heeft Lloyd George zich aangesloten bij het protest, door de conservatieve leiders Baldwin, Chamber lain en Emery onderteekend, tegen de regee- ringspolitiek ten aanzien van Palestina, die Lloyd George een schending van de natio nale eer noemde. Hij hoopt vurig, dat de regeering op haar houding zal terugkomen. De vroegere premier van Zuid-Afrika, Smuts, die als een der eersten verantwoor delijk is voor de verklaring van Balfour, heeft aan MacDonald geseind, dat hij diep ontroerd is door de verklaring over de poli tiek in Palestina. Hij zegt, dat de declaratie van Balfour een eereschuld is. die tot eiken prijs volledig moet worden ingelost. Besprekingen met de Afridis, de opstan dige volksstammen aan de Britsch-Indische grens, hebben tot geen resultaat geleid. Zij vertoonen nieuwe activiteit. BRAZILIË. De opstand zegeviert. Onverwacht, zooals wij in een gedeelte onzer oplaag nog konden vermelden, is de Braziliaansche regeering len val gebracht De troepen zijn haar als het ware in den rug gevallen. De kadellen der hoofdstad zijn. onder lei ding van een aantal hooge officieren, in op- 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2