Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 October 1930 Zesde Blad No. 21659 VOOR DE HUISVROUW. MOOI BONTWERK. Vroeger beschouwde men bont als iels zeer bijzonders en een stille bewondering werd gekoesterd voor dit edel materiaal waarvan de draagster al direct gerekend wend tot de „upper ten". Het bezit van bont in welken vorm ook stond in nauw verband met weelde, luxe en elegance. Deze opvatting heeft echter in den loop der jaren een algeheele ommekeer onder gaan. Want heden ten dage zal toch nie mand willen beweren, dat bont het privile ge is van een enkele bevoorrechte. Het is een onderwerp geworden, dat als geen an der de groote massa interesseert en thans gerust als „gemeen-goed" betiteld kan worden. Het is natuurlijk verstandig dat geen moeite gedaan werd het bont op zijn ver heven voestuk te handhaven. Bont werd populair, hetgeen natuurlijk alleen mogelijk was langs den weg der imitatie-soorten, die uil den aard der zaak minder solide zijn dan de echte soorten, doch wat schoonheid betreft, hiervoor absoluut niet behoeven onder te doen. Voor het inslaan van een mode is het natuurlijk in de eerste plaats noodzakelijk dat iedereen zich het voorwerp waar het omgaat, kan aanschaffen zonder te groote financieele offers te eischpn, wat met bont dan ook niet het geval was. Het is werkelijk verbazingwekkend met hoe weinig middelen sommige ateliers een mooi stuk bont weten te fabriceeren en welk een effect zij hiermee weten te bereiken. Duidelijk is gebleken dat men het in de loop der tijden heeft weten klaar te spelen een elegante en solide bontjas te vervaar digen, die heelemaal niet duurder behoeft te zijn dan een stofjas. Het zal niemand verwonderen, dat de bontmanie) onder deze gun9lige omstandig heden zoo gewild is en bovendien wordt de liefde voor bont nog ondersteund door de wetenschap, dat er op dit gebied schier on afzienbare mogelijkheden zijn Angst voor eentonigbpid behoeft dus niet te bestaan. Zoowel in kleur als in genre is er een enorme verscheidenheid en ook de sil houette van den bontmantel biedt heden ten dage veel afwisseling. Ongetwijfeld in de zwarte mantel de mee9t populaire dracht omdat deze neu traal is. hetgeen voor een kleedingstuk dat veel, gedragen wordt een eerste verdachte moet zijn In ieder geval is een persianer jas, wel het mooiste, en deze is bovendien zeer modern. Echter kap ook heel goed volstaan worden met het minder kostbare persianer-pad. dat wanneer het mooi geteekend is, er bijna uit ziet als breitschwanz. en dat bovendien nog het voordeel heeft erg soepel en veel lichter te zijn dan echt perslaner En tenslotte nog een factor van niet te onderschatten ge wicht; zoo'n mantel maakt slank. Als gar neering komt voor dit genre mantels, van wege het contrast uitsluitend langharig bont in aanmerking; in de eerste plaats alle mogelijke soorten vossen, waarbii zwarte alaskavos de voorrang heeft. Bij een zwarte bontmantel als bovenbedoeld, iets klokkend om het goede, even-getailleerde model te krijgen (zie schets) is een kraaggarneering en een garneering van vos aan den bovenarm, voldoende De mouw loopt verder kelkvormig uit waar door een goed effect verkregen wordt, dat ook bij andere kleedingstukken meer malen is waar te nemen Zoo'n mantel zal onschatbare diensten kunnen bewijzen, zoowel overdag als 's avonds. Voor sport ziin lichte mantels meer ge wild en wel allereerst veulen, bisam en nutria met de verschillende imitaties hier van Van nutiete en biberet zijn mooie raglan sportmanleis te maken, die met een smal leeren ceintuurtje, werkelijk snoezig 9taan. (laatste teekening.) Korte bontjasjes speler een groote rol in de wandel en spnrtmode. Behalve de reeds genoemde bnntsoorten. maken alle soorten kattenbont veel opgang Cvrerscbe katten, om de fraaie teekening der vellen, in de eer ste plaats. Aan de verschillende kleine bonten wordt tegenwoordig ook weer veel aandacht be steed, want de vrouw weet, dat deze haar garderobe het aspect van een volmaakte en gecultiveerde elegance verleenen. Dan komt de mof weer ter sprake, die ge maakt kan zijn van één groote lap bont of van den stof van het kleedingstuk, waarbij deze gedragen moet worden. In dit geval wordt de mof alleen met bont bezet. Heelemaal nieuw en buitengewoon origi neel is de mof-handtasch, die de naam zegt het reeds handtasch en mof op aparte wijze vereenigt. Elegant zijn ook de bontshawls, die b.v. de breedte hebben van een gewoon schouder shawltje, zooals het Breitschwanzmodel, dat hierbij op het donkere veld is afgebeeld. Ook het eenvoudige model van das zullen we weer kunnen bewonderen, getuige de hermelijhslola links boven. Aan de einden prijken bontstaartjes Dan komt de vos, het summum der vrou welijke elegance, het bevoorrechte kind van deze mode. JAPONNEN MET FRANJE bieden zooals men weet wanneer en waar of ze ook gedragen worden, iets schil derachtigs en daar de heerschende mode streeft naar zooveel mogelijk afwisseling zal het geen verwondering wekken, dat de franje weer een opleving doormaakt. Deze modellen van franje zijn alleen geschikt voor groote, 9lanke vrouwen wier figuren hierin prachtig uitkomen De vooraanslaande huizen brengen de franje-avondtoiletten hoofdzakelijk in zwart en wit, waarnaast ook turquoise tot de domi- neerende kleuren van het seizoen geldt, daar dit eindelijk weer eens een tint is, die zoo wel blondine als brunette uitstekend 9taat. Het eenvoudige, volkomen ongegarneerde fluweelen avondtoilet (waarbij schoenen van dezelfden stof" gedragen dienen te wor den) kunnen we beschouwen al9 noviteit op het gebied der avondkleeding. HET FLUWEELEN COSTUUM behoort tot de elegantste en meest aparte en -"L^ar^onr meest besproken creaties der herfstmode, waaraan in de groote zaken zeer veel aandacht geschonken wordt. In de Prakbiscihe Huisvrouw las ik dezer dagen eenige goede wenken betreffende het onderhond van werkmateriaal. Het is grap pig maar waar, dat menige huisvrouw, dienstbode en werkster wel alle aandacht aan 't schrobben, schuren, schuieren en poetsen geeft, doch vergeet om er op te letten, dat het materiaal waarméé zij poet sen, 9choon is en gereinigd wordt! Hoe kunt u nu iets schoonmaken met iets anders, dat vuil is?? Zoo moet ge, om met u zelf te beginnen, dagelijks uw kleeren- en haarborstels rei nigen. Strijk ze over wit, poreus paprer en let eens op hoeveel stof en vuil dit papier opneemt. Vooral dames met vet haar, kun nen op deze wijze haar borstels het beste frisch houden. Natuurlijk sluit dit dagelijk- sche onderhoud niet uit. dat u, naar gelang van de vetheid van uw haar, eens per week of 'eens in de twee weken uw borstels en kam met sodawater of ammoniak reinigt. Om schoen- en kaehelborstels schoon te krijgen moet men ze hard over een lossen turf strijken. De turf is ook poreus en trekt het vet en do vocht uit de borstels. Stoffers, waarmee men de vloeikleeden schuiert, moet men reinigen door er het stof uit te slaan met een drogen doek; de pluisjes en draadjes, die tussdhen de vezels vast blijven zitten, dient u er met een stofkam, een stop naald, een haarspeld of desnoods met uw vingers uit te halen- Zeemleeren lapperi krijgt u schoon door ze eenigen tijd in lauw water en ammonia te weeken te zetten. Wasch ze daarna in lauw zeepsop zonder ammonia schoon en spoel ze ha in eenige malen verfrischt water Rek ze een beetje op wanneer ze te drogen hangen Soda mag in geen geval voor zeemleer worden gebruikt; soda tast de wezels aan en zou dus galen maken. Sponzen zijn op dezelfde wijze als zeem leer te reinigen; spoel ze alleen na in water, waarin u "een scheutje azijn goot. Kleven de sponzen erg, wasch ze dan ook in water met azijn, in sodawater of kalk- water (vermeng een eierlepeltje kalk met water tot het laatste melkwit -'h) Nog een paar goede hints, die ik in het zelfde tijds-ohiVft vond: wanneer u vlienen- vlekken op een bronzen lamp of ander voonverr- heeft, moet u een oplossing maken van gelijke deelen eiwit en petroleum met een mespunt zout. en met deze over de vlekken wrijven; heeft u dezelfde onaan genaamheid op vergulde lijsten e.ddan moet u die bestrijken met een penseeltje, dat eerst in geklopt eiwit is gedoopt en daarna in zout. Om te voorkomen, dat de koorden van schuiframen te droog en hard worden, moet u ze eenmaal per week inwrijven met een vellen doek Heeft u verfvlekken op uw vensterruiten behandel ze dan met een sterk mengsel van soda en water Hard wrijven, maar liever niet zóó hard, dat u de ruit dóór- drukt! Dat is zoo'duur. Zijn de vlekken weg. wrijf dan het glas met een flanellen lap glanzend. Wanneer u bij het te voorschijn halen van uw winterhoed tot de ontdekking komt, dat het witte wollen goed peel is geworden, wasch het dan even in een lauw sopje van prima zeep. waarin u een stukje zwavel gooide Het wordt dan weer heelemaal wit. NAJAAR 1836. •Het moedertje is gekleed in een nauw sluitende japon met ruim aangezetten rok van lichtrose zijde met donker-groenen weerschijn; de geheele japon is gegarneerd mot groote strikken, die afgewerkt zijn met zijden franje. De sloffen zijn van den heer „Gagelin"; de linten van „Mignon en Co."; de hoed is Men vroeg mij om het recept van eon vruohtenslaatje in dezen tijd. Hier heeft u een smakelijke herfstvruch ten-salade: neem 2 mooie rijpe peren, 2 perziken, 6 pruimen, 2 bananen, 4 noten, 12 druiven, 12 amandelen, het sap van Va citroen, 100 gr. suiker, 1 d.L. slagroom "n 4 geconfijte kersjes. Kook de suiker met 1 d.L. water tot een dun stTOopje; roer er dan het citroensap door. Schil de peren *n snij ze in blokjes; verdeel de perziken m vieren, halveer de pruimen, nadat u er de pitten heeft uitgehaald, snipper de bananen, ontdoe de druiven van hun schil, pel de noten en amandelen en hak deze fijn. Doe nu alles te zamen in een kom, giet er de suikerstroop kokend over (maar pas op, dat de kom niet barst; zet hem dus eerst op een dikken doek of lap!) en laat dan het mengsel koud worden. Het is aardig wan neer u deze vruchfensla in glazen of op schoteltjes opdient; leg dan op iedere portie een beetje geslagen room en een geconfijt kersje. Een wliitervruchtensalade maakt u van 4 een creatie van Marilon van rose met groene •bloemetjes en rose zijden banden gesloten. Het meisje is geheel in 'twit met rose lint om het middel. Mogen onze meisjes van ongeveer 10 jaar niet heel dankbaar zijn, dat ze er niet meer zoo potsierlijk als deze arme stakker met haar lange witte broekspijpen, bijloopen?! G. V. sinaasappelen, een klein blikje anana9, 4 bananen, 50 gr. gepelde amandelen, of 10 gepelde walnoten en ongeveer 50 gr. suiker. Pel de sinaasappels, snij ze in partjes, haal er de pitten uit en schrap er alle velletjes af; snij de ananas in blokjes en de bananen in schijfjes; hak daarna de nolen of amandelen fijn. Meng alles goed dooreen in een compóte- schaal, strooi er de suiker over en giet ten slotte het ananas-vocht over alles heen. Heel lekker is ook een vruchtensla met cocosnoot: neem 3 bananen, een klein blikje ananas, 3 perziken, V» d.L. slagroom, 50 gram geraspe cocosnoot, 50 gr. witte suiker; snij.de bananen in schijfjes; de ananas en perziken in kleine blokjes; leg het mengsel in platte champagne-glazen of op aardige kris (allen schoteltjes, strooi er een weinig geraspe cocosnoot over en giet er dan wat ananas-sap op. Klop de room stijf, draai er de suiker en de resteerende cocosnoofsnippers door en maak daarmee de gevulde glazen of schoteltjes af. Een aar dig, feestelijk en heerlijk gerecht voor dessert. 13 De moeder van Pim had dra vernomen, Wat met haar jongen was geschied, Schreeuwde, huilde, gilde en klaagde; „Wat doet die jongen mij verdriet" Gelukkig een auto kwam aangereden, Daarin stapte de arme yrouw, Vroeg toen wanhopig aan de heeren, Of haar Pim wel weer dalen zou? Over de brug van een der grachten. Liep Wirri in gezwinden pas, Zag dat de koopman hem vervolgde. Dal hij nog lang niet veilig was Plots hoorde hij een gil, hij keek wen. Zag toen wie die gil had geslaakt. Hel was de man, door hem hedrogen, Die onder een stoomwals was geraakt. Het wordt zoo eenvoudig mogelijk ge maakt daar het zijn elegance moet ontleenen aan het materiaal, de kleur en het bijzon dere der garneering. De mooiste costuums zijn 'zwart, bruin, groen of wijnrood, ge garneerd met zwart, bruin of beige bont. Het manteltje is niet zoo erg kort, terwijl de rok een weinig klokkend gemaakt is, waardoor een jeugdig en gracieus geheel verkregen wordt. Voor garneering komen alle mogelijke bontsoorten in aanmerking; langharige (vos, da9. zeewolf) evenals halflange (karakal en dergelijke) en ook kortharige vellen, zooals: nutria, seal, bisam. zomerhermelijn e.a. met de verschillende imitaties van al deze soor ten. De meest geliefde garneering van het seizoen is echter zonder twijfel perslaner. In veel Variaties wordt dit bont verwerkt en het kleedt decoratief en elegant. R. H. ii.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 19