UIT DE RIJNSTREEK. Gevaar! t't&êsg UIT DE OMSTREKEN. LAND- EN TUINBOUW. VARIA. ALPHEN. De eerste Melkveiling. Door de N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn" weid de eerste melk veiling gehouden. Voor den aanvang gaf de directeur den heer Kroon den tal rijken aanwezigen landbouwers en melk- koopers een uiteenzetting van de wjjze van veilen. Tevens deèlde spr. mede, dat deze veiling geheel van de Tuinbouwveiling uit gaat en niet van eenig bestuur van de ver leden jaar opgerichte en inmiddels weer geliquideerde melkveiling. Omtrent de con- ditie's deelde spr. voorts mede, dat de kosten voor de koopers slechts 1 pet. van de op brengst bedraagt en de briefjes van de te levere melk iederen Maandag door do landbouwers moeten worden ingeleverd. De melk wordt verkocht van Vrijdag tot Vrij dag. Tevens is integenstelling met de melk veiling van het vorige jaar het rijloon ad 1 cent per liter voor de melkkoopers ver vallen Ieder kooper die thans de melk koopt moet deze zelf voor zijn rekening bjj den betrokken landbouwer weghalen of doen weghalen. Hierna werd overgegaan tot de eerste veiling. Verkooping. De uitslag van de ten overstaan van den Notaris R. v. d. Berg in het hotel „De Vergulde Wagen" alhier gehou den vrijwillige verkooping van de hofstede ..Blevenhervmet land r':en staande en ge legen alhier in den grootenpolder groot 37.81.23*H.A. is als volgt: Perc. 1 en la werd toegewezen aan den heer J. de Kroes van Overschie voor de som van f.47010perc. 2, 3 en 4 aan den heer W. v d. Wel a'hi°r qq. voor resp. f. 14050, f. 7500 en f. 9950. perc. 5 aan W. - v. d. Wel alhier voor de som van f. 143Ó0, n°rc. 6 aan d"ze'fde voor de som van f.9900 en perc, 7 en 8 aan den heer K. v. d. Bril te Uitdam voor de som van f.29880. De gezamenlijke onbrengst be draagt a'zoo f. 132 c9i. t-r-ü' de perceelen in bod stonden op f. 116.700. -De blinden van Grave gaven in na volging van andere plaatsen ook alhier gisteren''vond in de St. Josephzaal een kunst avond. Do zaal was tot in alle hoeken ge heel gevuld en het succes zeer groot. ALKEMADE. Door den Leidschen Keuringsdienst van Waren zijn in hel tijdvak 2 Januari 30'September 1930: 3805 monsters onder zocht. waarvan 216 in het laboratorium en 3589 ter plaatse. Afgekeurd werden 17 mon sters. Geïnspecteerd werd 94 winkels. BODEGRAVEN. Jubileum van „Thimotheus". Volgende week beginnen de feestelijk heden ter gelegenheid van het gouden feest van de Chr. Jonglingsvereeniging „Timo- theus". Deze vereeniging vril haar 50-jarig bestaan luisterrijk vieren..Een drietal feest- vergaderingen is uitgeschreven, waarvan de eerste gehouden wordt op 31 October ill de Ned Herv. Kerk. Ds Kruishoop, zal dan een herdenkings rede houden In de daaropvolgende week volgen dan nog twee feestelijke samenkom sten in het gebouw „Rehoboth". Anti-Revolutionaire Stndieclnb. Alhier is een club voor studie van de A.. 11. beginselen opgericht, welke zich zal aan sluiten bij de Antirevolutionaire Jongeren Actie. Voorzitter is de heer D. A. van Bin9ber- gen, secretaris de heer C. van Dobben de Bruijn en penningmeester de heer C. Ba leinen. Burgerlijke stand. Geboren: Jan, z. van W. van der Neut en D. Knok Cornelia Anna, d. van J. Zwij- nenburg- en J. de Bruijn Egberdina, d. van M. D. Stouthart en H. ten Hoeve. Ondertrouwd: T. J. van Laar 23 j. en N. de Geus 22 j Getrouwd: Klaas Domburg 25 j. en A. Rooterl 23 j. C. P. van Os 26 j. en K. Hoogendijk 24 j. Gevestigd; Chr. Splinter, smidsknecht van Jfaarn Joh. van Eijk, zonder beroep van Ouder-Amslel M. van den Brink, Rijks- telefoniste van Woerden C. J. Verweij, dienstbode van Langerak M. J. van Tuii'. zonder beroep van Gameren E. Kauf man. zonder beroep van Hoehheim (D.l. Vertrokken- A. v. d. Panne, zonder be roep naar Vlissincen W. Verboom, sla gersknecht naar Waddingsveen Johs. v. d. Berg, timmerman naar Ouder-Amstel A. G. Boelen en gezin, arbeider naar Zwam- merdam G. C. Cornelissen, kapper naar Utrecht M J. C. Utermark, kapster naar Utrecht T. Verheul en gezin, timmerman naar Zwammerdam. Door B en W. van Bodegraven is aan G. Slreefland vergunning verleend tol den bouw van een schuur, aan L. C. Slootjes te Alfihen a. d Rijn tot den bouw van een schuur voor rekening van B O. Kruseman aan A. Boot tot verbouw van een woon- en winkelhui® en aan P de Jong lot den bouw van een dubbel woonhuis. gedurende de maand September zijn in het gemeentelijk slachthuis geslacht: 90 koeien, 8 paarden, 62 varkens, 267 nuch tere kalveren, 32 graskalveren en 7 schapen en geilen. BOSKOOP. Voor de betrekking van gemeente secretaris te dezer plaatse in de vacature van den heer C v. Heesen. hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. HAZERSWOUDE. Lezing over „Dioomen". Op uitnoodiging van de Christ. Jong. Ver eeniging „Eere zjj God" heeft ds. Vundering van Zeist in het lokaal „Salvatori" een le zing gehouden met het onderwerp' „Droomen" Spr. behandelde dit onderwerp aan de hand wat in vroegere triden, in de middel eeuwen en in onze hedendaagsche tjjd daar van wordt gedacht en toonden met ver schillende voorbeelden aan dat de droom in bijna alle omstandigheden verband houdt me* de geestesgesteldheid van den mensch. Op Maandag 3 Nov. zal het bestuur van de Hazerswoudsche Droogmakerij schouw drijven over alle kunstwerken in dezen polder. Onze dorpsgenoot de heer Jac. *an Wieringeu Bzn., opzichter bij de Zuiderzee werken, is te Middelburg geslaagd voor het diploma Waterbouwkundig opzichter. KOUDEKERK. Winkelstand. Dezer dagen werd in de Hoindsdijk de keurig ingerichte dames- en heeren-kap- salan geopend van den heer JI. J. van- IJzerloo. De geheel modern ingerichte salons nopen tot bezoek. Burgerlijke Stand. Geboren: Henri Jaques, z. van Jac. Kraaij en van Joh. van Leeuwen. De heer II. Verburg heeft de benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aangenomen. o LEIDSCHENDAM. Verkooping. Ten overstaan van notaris W, H. Hoo- genstraalen, te Voorschoten, had in café „De Zwaan" alhier de verkooping plaais van 2 tuindershuisjes en eenige perceelen tuingrond aan de St. Bonifacius9traal to Veur. Perc. 1. Tuindershuisje mei erf, St, Boni- faciusstraat. No. 1 groot 4 Are en 70 c. Are. Kooper G J. L. de Groot te Leidschendam voor t. 3150. Perc. 2. Tuinland naast perceel 1 en on geveer 18 Are groot. Kooper B. van Nimwe- gen te Rijswijk voor f. 3350. Perceel 3. Tuinland achter perceel 3 groot ongeveer 29 Are en 50 c. Are en perceel 6: Tuinland met kas, groot 34 Aren en 60 c. Are. Kooper J. P. F. Ligthelm te Voorburg voor f. 5970 Perceel 4. Tuindershuisje met schuren en erf St. Bonifaciusstraat no. 3. ongeveer 10 Are en 50 c. Are. Kooper J. H. Volkers te' Voorscholen q q voor 3150. Perceel 5. Tuinland ongeveer 8 Aren, kooper IJ Verhoeve te Voorburg q.q. voor 1.1G10. o NIEUWKOOP. Gemeentebegrooting. De b&grooting voor 1931 circuleert bij do leden van den gemeenteraad. De inkomsten ei. uitgaven van den gewonen dienst wor den geraamd op f. 92235.75 en die van den kapitaaldienst op f. 15050. Werkverschaffing. Onder de arbeiders is een actie gaande om te irachten een gemeentelijke werkver schaffing in hef leven te roepen. Het bagge ren heeft weinig zin meer, omdat de bag ger onverkoopbaar zou zijn, wijl speciaal de tuinders den grond voor verversching van de teeltlaag uit den drooggemaakten polder te Wilnis halen, welke beter geschikt is; terwijl de ernstige pogingen om door middel van een expresselijk op te richten vereeni ging voor werkverschaffing een totaal fiasco hebben geleden. Meijepad. Het Meije-pad of ook wel genaamd het Oortjespad en Kerkpad verkeert in zoo desoiaten toestand, dat het weldra voor het verkeer niet meer te bezigen zal zijn Dit pad is eigendom van de R.K, Kerken van Nieuwkoop en Meije-Zegveld, terwijl bij Koninklijk besluit van 19 Juli 1876 No. 17 is beslist, dat het van den Legger van We gen en Voetpaden der Gemeente Nieuwkoop waarop het voorkwam, moest worden ge schrapt; zoodat geenerlei verplichting be slaat om het als pad te onderhouden en ook niet om het verkeer daarover toe te laten. Aangezien het pad 2400 Meter lang is, zou een behoorlijk onderhoud een beduidende som kosten Met het oog op het groot belang, dat het pad in stand blijft, zou het zeker gewenscht zijn, indien ter zake maatregelen werden getroffen. Gedurende de afwezigheid van den hulpkeurmeester C. A. de Keijzer, wordt de dienst waargenomen door den heer Prins uit Mook CL.). o NIEUWE-WETERING. De Bazar ten voordeele van de Chris telijke School alhier gehouden mag als zeer geslaagd beschouwd worden Begunstigd door prachtig najaarsweer wa9 het bezoek heri groot en heersrhle er een prettige, gezellige stemming. Het batig saldo was ruim f. 2200. OUDE-WETERING. Een moeilijke redding. Eergïstermiddag werden de twee zoontjes van den heer D. de Blanken alhier, die met een roeiboot aan het spelevaren waren door een met riet beladen motorschip van schip per Reynheek te Hillegom overvaren. De roeiboot sloeg om en verdween in de diepte, terwijl de beide jongens, zooals vanze'f spreekt, in het water terecht kwamen. Een der jongens kon door den schipper met een haak gegrepen worden, doch de andere zou zeer zeker aan een wissen dood niet ont snapt zijn als niet de heer G. Willems, al hier, die vanuif zijn woning het ongeluk zag gebeuren zich geheel gekleed te water had hegeven en zoo snel mogelijk naar het midden van de Wetering was gezwommen. Hij mocht het genoegen smaken den jongen nog juist op tijd te bereiken. Van verschil lende zijden kwamen nu nog andere redders met roeibooten opdagen, die den heer Wil lems, die ten slotte zeer uitgeput raakte, konden ondersteunen Redder en drenkeling kwamen weer behouden aan wal Aan den heer Willems komt voor zijn buitengewoon heldhaftig optreden alle lol toel RIJP WETERING. Jachthond. Bij den heer G. C. Borst Pz. alhier is deze week een licht-gevlekte jachthond ko men aanloopen. Inlichtingen zijn bij ge noemden heer te bekomen. TER-AAR. C. SCHRAVERUS 80 JAAR. Neg steeds in functie als gem. opzichter. Het is voor onzen gemeente-opzichter, de heei Schraverus deze week in verschillende opzichten leest, zij het dan ook dat feestelijke viering wegens ernstigs ongesteldheid van zijn vrouw achterwege moest blijven. In de eerste plaats vierde hji ztin SOsten verjaardag; bovendien is het dezer dagen 55 jaar geleden dat hij met zijn tegenwoor dige echtgenoote in het huwelijkbootje stap'e. De heer Schraverus neemt nog steeds zijn functie met opgewektheid waar. voor zoover z(jn lichamelijke toestand zulks toe laat. De gemeente-kas zooveel mogelijk te sparen, waar het uitgeven voor openbare werken betTeft, is steeds zijn streven. „Onze Schraverus" zooals zij hem noemen, is ook onder zijn collega's gemeenteambte naren een popu'are persoonlökheid, wiens verschoning op het gemeentehuis zij on gaarne zouden missen. Den grijsaard met het jonge hart ons welgemeend eere-salunt! De R.K. Zangvereeniging. De onlangs, als onderdeel van de Maria- congregatie opgerichte zangvereeniging telt thans plm. 60 leden. Directeur is de heer C. van Dam. Plannen zijn in voorbereiding tol hel slichten van andere onder-,-ifdeelincen. Men denkl oa. aan een tooneelclub, danscursu* voor rijdansen enz. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op Maan dag 27 October 1930. des voorm. 9 uur in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling; 1. Ingekomen slukken 2. Wijziging begrooting 1930. 3. Voorstel B. en W tot verlichting langs de Hoeksche Aar. 4. Voorlnopige vaststelling gemeente- rekening 1929. 5. Vaststelling suppleloire kohier honden belasting. 6- Aanbieding begrooting 1931. 7 Voorstel B en W. tot wijziging der ver ordening tot heffing van hondenbelasting. Burgerlijke Stand. Geboren; Catbarina Marcaretha, d. v. P. Turkenburp en M. van Rossenberg Gerardus Anthonius, z v. P Slof en M. Niewenhuijzen. Klazina Martha, d. v. Joh. Sassen en M. J. Fransen. Gehuwd - L. Slingerland 19 i. met Jaenba Rietveld 29 j. A. van Eijk 26 j. met A. van Haringen 23 j. GevestigdW. A. Kroes, van Woubrugge G. Vergeer, v. Woubrugge. Vertrokken T. Schaan n 's-Gravenhage. Anth. v. Eijk, n. Mijdrecht. O O. Vriend, n. 's-Gravenhage. M. H Om ziet n. 's-Gravenhave G. van Diik, n. Alnhen a d. Rijn. M. C. Levarht.. n. Rilnsaterwonde. M. A. Verhage, naar Alphen a. d. Rijn. o WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren- Cornelia, d van E. Sligter en M. Molenaar Gerardina Pamvelina, d. van J. D Zandslra en B Hnogleiiting. Gehuwd - P E. van Luiing 23 j en J. Buis 22 A Aneenent 31 j. en T. Anker 27 j. Overleden Cornelia van Goozen echtge noote van L. J. Borst 66 j. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Marie, z. van Wil helmus Roos en van Petronella Zinko Marinus Wolbrandt, z. van Marinus Kraan en van Maagje van der Vis. In een bijeenkomst in de Ned. Herv, School alhier hield zendeling Bout een le zing over den zendingsarbeid en deed ver schillende mededeelinpen over de ervaringen daarbij opgedaan. Een gehouden collecte voor de zanding bracht f. 18 op. Mej. A. Schouten, onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool aan den Overtocht al hier (Hoofd mej. W. M. Lelivefd) is benoemd in gelijke betrekking te Westwoud (N.H.). RECLAME. Slof en microben besfuFpen Uw keel op dit moment. Vlug, neem KftljgSP Wybert! Wybert beschermt en desinfecteert. 23. 43 cn 65 cta. 1674 AALSMEER. Winkelweek. Onder leiding van den heer Th. Brink, voorzitter van een voorlöopig comité, is met de plaatselijke winkeliers in het wijkge- bouw „Irene" vergaderd, met het doel om een winkelweek te organiseeren. Na een in leiding van den 'heer Brink, waarin deze wees op het groote voordeel, dat een derge lijke week mils goed georganiseerd voor den winkelstand kon afwerpen, trad rij meer in bijzonderheden, op welke wijze het voorloopig comité deze zaak wenschte, om een goede kans van slagen te mogen verwachten. Een etalage-wedstrijd is min der verkieslijk, daar de artikelen, welke rond het St. Nicolaasfeest geëtaleerd moe ten worden, zich daar niet goed voor leenen, en ook niet, omdat de betef gesitueerden het steeds met hun etalage'9 kunnen winnen van hen, die zwakker slaan, dus minder daaraan ten koste zouden kunnen leggen. Daarom stelde men voor om gedurende den tijd van de winkelweek voor alle winke liers, die meedoen, een bonnenslelsel in te voeren (op iederen gulden één bon). De bonnen zullen genummerd zijn en recht ge ven om mee te dingen naar verschillende prij zen welke n& de winkelweek worden uitgeloot De winkeliers, die in Hink aantal waren opgekomen, vereenigden zich met de plan nen en besloten werd, om in dien geest de winkelweek, welke vastgesteld werd van 22 November tot en met 6 December, te orga niseeren. Tot comitéleden werden gekozen de heeren: Th. Brink, H. J. Pistorius, B. de Boer, Joh. Jongkind en Oomens. Zeer waar schijnlijk zal aan den openingsavond een eenigszins feestelijk karakter worden ge geven. 0 RIJNSBURG. De Tninbouw. De werkzaamheden in den tuinbouw be palen zich lhan9 in hoofdzaak lot het plan ten van bloembollen. Nu na vele dagen droog weer ieder in de gelegenheid was naar .hartelust te planten werd hiermede ook voortgang gemaakt. Ook het planten der tulpen voor de broeikassen i9 in vollen gang. Velen zijn hiermede zelfs bijna ge reed. De aanvoer hiervan zal in den a.9. winter zeer groot zijn. Bij de lagere bollen- prijzen zijn er massa's aangekocht voor de trekkassen. Met den groentenhandel gaat het no£ steeds niet goed. Roode en gele kool is nog onvoldoende gevraagd en de prijzen zijn dientengevolge laag. van f. 5.80 lot f.8. Na een mallen handel met lage prijzen is er in uien weer iets meer levendigheid ge komen met prijzen van f. 2.20 tot f. 2.70 per 100 K.G. Bloemkool gaat in de besto kwaliteit, waarvan trouwens weinig is, goed weg tegen prijzen van f. 10 tot f. 15.20, tweede soort gaat voor f. 4.10 tot f. 5.70 per 100. 0 VEUR. Heeft men van gemeentewege inder tijd tengevolge van de Iepziekte de boomen aan den Damlaan moeten rooien, thans nu bestrating en rioleering gereed zijn, zal deze laan weder worden voorzien van boomen en wel van Accacia's. Op den Broekweg ^eed een pulpauto tegen een paal van de Electrische verlichting, waardoor kortsluiting ontstond. De lichten bij de bewoners gingen daardoor uit. Tech nisch personeel was spoedig ter plaatse en herstelden het ongeval. -Tot district-schoolarts is benoemd de heer A. in 't Veld te Emmen. De heer In 't Veld is thans nog als zoodanig werk zaam in het district Drente Z.O. ZOETERWOUDE. .Raadsagenda. De raad "dezer gemeente is opgeroepen voor een openbare vergadering op Woens dag 29 October a.s de9 voormiddags 9 1/2 uur ten gemeentehuize alhier. 1. Ingekomen slukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der gemeentebegroo ting voor den dienst 1930. 3 Als voren tot het toekennen van eene gratificatie aan den tweeden ambtenaar en den volontair ter secretarie. 4. Behandeling en vaststelling van de ge meentebegrooting voor den dienst 1931. 5. Voorste] van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling eener steunregeling be treffende de tewerkstelling van werkloozen. 6. AI9 voren tot het bouwen van een nieuw brandspuithuis en schuurtjes. 7. Rondvraag. Posterijen. B. en W. hebben adhaesie betuigd aan een door de plaatselijke afdeeling van de Mid- denstand9vereeniging „de Hanze" tot het hoofdbestuur der Posterijen gerichte verzoek om verbetering te brengen in de postbestel ling in de Weipoort. Aldaar worden slechts twee bestellingen uitgevoerd en wel een om 10 uur 's morgens en de andere om 2 uur '9 namiddags. Verandering is dus wel nood zakelijk. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Ik heb een bed mei gele viool- Ijes, welke den geheelen zomer hebben ge bloeid. Kunnen die planten zonder bedek king overwinteren? J. D. H. te Z. Antwoord: U doet goed tusschen de planten enkele takjes te steken, bij voor keur van denneboomen. Als de grond niet te vochtig is, is deze voorzorg voldoende. Anders bedekkc u den bodem rondom en tus9c)hen de planten met een laagje droge turfmolm ter dikte van pl.m. 10 c.M. Vraag: Hoe staat het m dit opzicht met sfruikrozen, aardibeiplanten en aal bessen? J. D. H. te Z. Antwoord: U doet goed de grond tus- scihen uw rozen te dekken met turfmolm of wel met boomblad. Deze bedekking worcfet pl.m. 20 c.M. dik. Als de aard'beiplanten jong zijn doel u goed den omringenden grond met een laagje ruigen (d.i. stroorijke) stalmest te dekken. Aalbessen overwinteren zonder eenige bedekking. Vraag: Een jong appelboompje heeft nogal van den Noord-Ooslên wind te lijden. Is het ook 'beter dit boompje een meer be schutte plaats te geven en, zoo ja, wanneer is het daarvoor de juiste tijd? J. D. JI. te Z. Antwoord: Zeker doet u goed dat boompje, indien dat mogelijk is, een plaats te geven waar het beschut staat voor Noord- Oosten wind. Half November is een zeer goede tijd voor verplanten. Vraag: Twee jonge seringeboomen bui ten staan al geheel dor. Is dit een normaal verschijnsel of zijn de boomen dood? J- D. H. te L. Antwoord: Meer seringeboomen staan al grootendeels ontbladerd, zoodat uw boo men zeer gezond kunnen zijn. Of hier sprake is van een noodtoestand of wel of uw boomen dood zijn. kunt u zelf beter con- stateerenhet -hout is dan n.l. droog en zwart, althans niet groen meer op door snede. Vraag: Hoe kan ik een Primula, die van Kerstmis lot Augustus j.l. heeft ge bloeid, weer in bloei krijgen? H. C. |e R. Antwoord: Houdt uw plant nu matig vochtig en geef haar vooral geen warme, doch wel een vorstvrije plaats. Zoodra in het voorjaar de plant opnieuw teekenen van leven geeft, voorziet u haar van verschcn grond en geeft een grootere pot. Van dien tijd af regelmatig water geven en in huis houden op een lichte plaats, niet direct in de zon. Vraag: Hoe te handelen mei een Ster van Bethlehem, welke dit jaar heeft ge bloeid? H. C. te r. Antwoord: Ook uw Ster van Bethle hem (Campanula ysophila) moet nu niet warm staan en matig gegoten. De sterk hangende stengel doet u goed op de helft in te korten. In het voorjaar maakt de plant nieuw gewas en krijgt dan nieuwe aarde en meer water.' In den zomer af en toe in waler opgeloste kunstmest. Vraag: Mijn jonge Clivia is voor een week ol 6 ingesmeerd mei sla-olie en is daarin een paar dagen blijven slaan, en toen met lauw water afgewasschon. De plant wordt geel. De bloemist zegt, dat de wortels gezond zijn. Is hier iets aan te doen? Mej. D. te K. Antwoord: Eén dergelijke behande ling mag goed zijn voor een naaimachine of een fiets, een plant kan daar niet tegen. De poriën zijn verstopt en de plant zal waar schijnlijk dood gaan. WH later eerst even informeeren vóór u zoo een behandeling toepast. Geef geen water en laat de plant aan haar lot over. Misschien redt ge het nog, maar de waarschijnlijkheid is niet groot. Vraag: Wil graag enkele mooie gera niums overhouden. Hoe te handelen? Mej. S. v. M. te K. a. Z. Antwoord: U doet goed nu die planten binnen te brengen in een goed gelucht, niet verwarmd vertrek. Snijdt er ongeveer de helft af. Geef in den beginne dagelijks water, maar minder dit en geef in December en Januari geen water als de planten in een ongeslookt vertrek staan. Dit laatste is bij niet-vriezend weeT het béste. Vraag:^ ^foet een Ster van Bethlehem veel of weinig water ontvangen? A- v. R. te A. a. d H Antwoord: Nu de winter op handen is doet u goed uw plant langzamerhand min der water te geven. Zells in December en Januari heel weinig. De aarde mag even wel niet geheel uitdrogen en daarom moet de plan! zoo koel mogelijk 9taan. Zoodra de groei in het voorjaar weer begint, geeft u ook weer meer water. In de lente en in den zomer iederen dag. J. S Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". JAN EN ALLEMAN. Dit gezegde is uit Vlissingen afkomstig. Toen, o April 1572 daar de groote vraag gesteld werd: Spaansch of Geus? en de Spaansehe schepen vóór de stad waren, kwam Jan van Cuyck er binnen om den burgers een hart onder den riem te steken. Een aanzienlijk burger, die Jan Alman heette, had van een der Spanjaarden, die in de stad gedrongen waren, een vuistslag ge kregen. Jan Alman liep naar huis, om zijn musket te halen en de omstanders luchtten luidruchtig hun gevoelens over de indringers. Zij, die op het gerucht kwamen toeloopen vroegen, wat er aan de hand was, waar rp men hen antwoordde: „Jan Alman iiaalt zijn musket", wat door ,t volk verstaan werd als: „Jan 'en alleman hale zjjn musket", aan welk verzoek ieder zich haastte (e voldoen. Heel Vlissingen kwam in de wape nen eQ de Spanjaarden werden uitgedreven. 3-4

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 15