JL HARTEVELT's m JENEVER i AGENDA. L.J1 ALOM VERKRIJGBAAR! LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Zaterdag. Schouwburg ..Lilleris Sacrum", ,,'n Par tijtje Poker". 8 uur nam. .Stadszaal Uilvoering van „Donar". 8 uur namiddag. Zondag. Schouwburg: Ver. Rolt. Hofctóltooneel „Een vrouw zooals iedereen zoekt" 8.15 u. namiddag. Haandag. Stadszaal (groole zaal): „Kunstkring voor Allen". Concert van het Guarneri-kwartet. 8 114 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 October a.s. lot en met Zondag 26 October waar genomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezaslraat 31, telefoon 1313. RECLAME. \/f/l Ij In Literilesschen f. 3.20 I 'FI In Va Literilesschen f. 1.65 li IJ Exclusief glas. DE VACCINATIE. Verlenging van den geldigheidadnnr der tijdelijke bepalingen. Ingediend is een wetsontwerp tol verlen ging van den geldigheidsduur van de tijde lijke bepalingen betreffende de vaccinatie, en wel met twee jaar, namelijk tot 1 Januari 1933. Deze verlenging houdt verband met het advies van den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, om zooveel mogelijk vac cinatie in het eerste levensjaar te bevorde ren., Men kan evenwel nog niet zeggen, dat de moeilijkheden worden ontgaan, door vac cinatie in het eerste levensjaar. De ervaring van één jaar is daarvoor zeker te kort. Daarom is twee jaar voor dezen proeftijd te beschouwen, als een minimum, dat vol doende kan blijken. Wordt echter inmiddels door de onderzoekers in binnen- en buiten land een oplossing gevonden, dan kan een voorstel tol intrekking van de lijdelijke be palingen worden overwogen. RADIO-MOEILIJKHEDEN. Hilversnm krijgt geen lange goli. De „Tel." bevatte gisteravond hel vol gende bericht: Naar wij vernemen heeft P.T.T. aan het bestuur van de A. V. K. O. het aanbod ge daan, om een proef te nemen met her nieuwde uitzendingen door den Hilversum- sc.hen zender op de lange golf en wel op de golflengte van 1100 meter. Inschikkelijkheid en medewerking zal daarvoor worden mgeroepen van de stations Kalundborg en Oslo. Het bestuur van de A. V. R. O. heeft dit aanbod aanvaard. Zoodat dus binnenkort de AVRO en V A. R. A.-programma s, de met den bestaanden zender practisch on bruikbare 298 meter weer zullen verlaten. Het „Hbld." merkt naar aanleiding hier van op: Het betreft hier een bericht, dat niet juist is; Hilversum komt niet op de lange goli: bet blijft op de korte golf en voorloopig zoo niet voor goed blijft deze korte golf de 298 m. Hilversum d w.z de N. S. F.-fabrieken hebben in den Haag geïnformeerd ot het niet mogelijk zou zijn op een langen golf te kunnen zenden. Zulks bleek niet moge lijk. Waarschijnlijk gedachtig aan hot ge zegde: de aanhouder wint, heelt men ver volgens gevraagd, of men dan niet op de 1250 m kon zenden. Op dit verzoek is gis teren in den laten namiddag geantwoord, dat zulks ook niet mogelijk is. De A. V R. O. staat alzoo geheel buiten het geval en Hilversum b I ij f t op de korte golf. I Wèl wordt op het oogenblik de mogelijk heid overwogen de golflengte voor den Zakelijken Omroep, station Scheveningen- Haven. iets te verhoogen. Oslo zal haar golflengte iets verlagen. Op 1083 M. zal nu een proefneming worden gedaan. OPZEGGING VAN HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET ZEEVISSCHERITBEDRITF. Het hooidbestuur der Reedersvtreeniging voor di N.u^nandsche h-rlngvis.^herij he^ft van de besturen van den Nederlandscnen bor.d van chribt .jjke .abrieks- en transport arbeiders, den Centralen bond van tran sportarbeiders en den R.K# bond van tran sportarbeiders St. Boni facias een brief ont vangen, houdende medcdeeling. dat zij het voor 1930 gesloten collectief contract op zeggen met de bedoe'ing. daarin eenige ver- ano' ringeo aan te brengen, die hen door do practijk van dit jaar wenscjielfik zfa gebleken. VER. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Ce 23e algemeene vergadering te Amsterdam. De Nederlandsehi: Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid ving gisteren onder presidium van dr. J. Th. de Visser haar 23ste jaarlijksche algemeene vergade ring aan in de Kleine Zaai van het Concert gebouw te Amsterdam. Nadat de voorzitter de niet talrijke aan wezigen verwelkomd had, bracht de secre taris, de heer H. C. J. Scholtens het jaarver slag, uit, dat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Aan dit verslag ontleenen wij dat het be stuur onder de Armenraden en Voogdijra den oen enquete heelt ingesteld betref Jende de tegenwoordige werkzaamheid, inzichten en ervaringen ,dier lichamen ten aanzien van de toepassing van den onderhoudsplicnt in verband met het maatschappelijk steun- wezen Het bestuur stelt zich voor. aan ds hand* van de aldu9 te verkrijgen gegevens, te overwegen welke stappen mogelijk zijn ter bttere verzekering van de toepassing vau den onderhoudsplicht. Het ledental is over het verslagjaar ongeveer stationnair geble ven de voorzitter deelde mede, dat er dit jaar reeds 80 nieuwe leden bij zijn gekomen. Aan de orde was hierna de verkiezing van zes leden van het bestuur ter vervulling van de vacatures, op 31 December a.s. ont staan door het periodiek aftreden van mej. S. Lefébure en de hoeren dr. A. J. L. van Beeck Calkoen. P. H. Schuurman, dr A. Fentener van Vlissingen en dr. W. F. baron van der Feltz en door het overlijden van pater Ildefonsus. De aftredenden waren niet aanstonds her kiesbaar. In hun plaats werden gekozen: dr. A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, pre sident van den Bijzonderen Raad der Ver. v. d. H. Vmcentius van Paulo, te Ooster hout (N.B.); de heer Bern. Diamant, voor zitter van „Onderlinge Steun" te Amster dam. mr. W J Noteboom. adj.-dir. van het dr. A Kuyperhuis en Diaken der Geref. Kerk te Den Haag; mr. A. H. Servatius te Amsterdam, 2e voorzitter van de Federatie van Diaconieën in de Ned Herv. Kerk to Assen en mevrouw M G. MullerLulofs, voorzitster van de Vereeniging tot verbete ring van Armenzorg, lid der Algemeene Ar- menoommissie te Utrecht en dr. G. J Spren- ger, voorzitter van den Voogdijraad te Mid delburg Besloten werd hierna dat de vol gende vergadering te Leiden zal worden ge houden De vergadering werd hierna gesloten. Voor den middag stond op het program ma een excursie onder leiding van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst, waarbij in het gebouw aan de Nieuwe Achtergracht dr. L Heyerman9, directeur van genoemden dienst, een kort overzicht gaf van de ge neeskundige armenverzorging te Amster dam, het geneeskundig maatschappelijk werk en een en ander over de preventieve geneeskundige zorg Bezoeken werden voorts gebracht aan eenige ziltingslokalen van den Dienst en vervolgens aan hel Toe vlucht voor Onbehuisden en tenslotte naar de quarantaine inrichting „Zeeburg". Voorts waren er nog excursies inzake de zorg voor de ongehuwde moeder en kind, Oudeliedenzorg en Zorg voor onvolwaardige arbeidskrachten. DE HANZE. In de te Den Haag voortgezette verga dering van tien Centralen Raad van „De Jtlanze in hei bisdom Haarlem, werd öei voorstel id beginsel mei betrekking tot het verplieht lidmaats- nap met bijna ujgemeone stemmen aangenomen. Hen vooistel-Aiamaai inzake oprichting van een kindervav-antieionds werd in han. den tan de bondscommissie voor vaoaniie- verblijven voor middenBtandskinderen ge steld. Tegen een voorstel Alkmaar tot uitbrei ding van net noofdbestuur met twee leden, teneinde den kleinen winkelenden midden stand meer tot z'n recht te doen somen, weiden uit de vergadering verschillende bezwaren ontwikkeld. Het werd met 163 tegen 109 stemmen verworpen. Een voorstel-Haarlem om de verkrijg baarstelling van automatische gesprek k Ni- tellers van de rijkstelefoon ten huize van de geabonneerden werd om teohnische redenen, blijkens een ingekomen advies van het hoofdbestuur der P.T.T.voorals nog niet uitvoeroaar geacht, intussen* schrijdt de techniek voort. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat de invoering van controle apparaten bij de geabonneerden wellicht een verhooging van tarief tengevolge zou hebben. Besloten werd de wenschelijkheid van gesprekkenteliers uit te spreken van het oogenblik af, dat deze technisch mogolijS zijn, zonder bepaalde prijsverhooging. Een voorstel-Rotterdara om stappen te doen bij de Ned. Spoorwegen, ter berei king dat deze niet langer de personeels- coöperatie steunen door het verleenen van vrij vervoer, gratis opslag en verkoopruim te enz., werd door verschillende afgevaar digden ondersteund Evenwel heeft de Mid- denstandsraad geen voldoende termpn aan wezig geacht om op beëindiging van die faciliteiten aan te dringen. Besloten werd, bij deD R. K. Midden standsbond aan te dringen om nogmaals te overwegen of in de houding van Hen Middenstandsraad moet worden berust. Nog werd besloten actie te voeren '"gen de bestaande opvatting, dat slagerswinkels als werkplaatsen ;n den zin der Arbe ds- wef worden beschouwd, terwijl anderzijds de belastingadministratie deze zaken in de personeele belasting aanslaat als winkels. Aangenomen werd een voorstel-Haarlem om stelling te nemen tegen het streven van de organisaties van winkelpersoneel om bij gemeentelijke verordening een mid- dagsluiting voor alle winkels t,e zien vast gesteld. ook voor die bedrijven, die zon der personeel werkend, met het werktij denbesluit niet te maken hebben. EEN NIEUWE REISVEREEN. Naar wg vernemen hebben de heeren mr. v. d. Flier en Bakker, op verzoek van /el© oud-leden der N.R.V., besloten tot de op richting van een nieuwe Rsisvereeniging. De openbaarmaking van Statuten, Regle ment. Bestuur. Raad van Toezicht enz. is zeer spoedig te verwachten, alsmede een algemeene oprichtingsvergadering. Plan is aan de vereeniging te verbinden een coöperatief Reisbureau. N. R. Crt. HET ZENDEN VAN BEELD TELEGRAMMEN TUSSCHEN INDIE EN NEDERLAND. Aneta meldt uit Bandoeng. In aansluiting op ons eerder bericht om trent het geslaagd overseinen van 't beeld telegram van Nederlandsch-Indiö naar Ne derland kan nog worden gemeld, dat thans ook de zender in Nederland gereed is. In den nacht van Donderdag op Woensdag j.l. is het beeld-tel eg ra iö van ir. Tours, hoofd ingenieur in algemeenen dienst van het hoofdbureau van den post-, telegraaf- en telefoondienst te Den Haag gericht aan ir. Keuckenmeester te Bandoeng goed overge bracht. zoodat de beeldtelegram-verbinding thans i9 bot stand gebracht. DE BIOSCOOP EN DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Behalve te Groningen zijn ook de bios coopondernemers te 's-Gravenhage, Rotter dam, Amsterdam en Utrecht een actie be gonnen voor verlaging van de belasting op de vermakelijkheden. Te Rotterdam zou een verlaging van 20 op 15 pCt. toegezegd zijn. Te 's-Gravenhage en te Amsterdam hebben de ondernemers een onderhoud gehad met de wethouders van financiën, die een onderzoek en 'nieuwe overweging hebben toegezegd. De Haagsche bioscoophouders hebben een onderzoek van hun boeken aangeboden. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Bij Kon. besl. zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Moordrecnt, J. J. Snel secretaris dier gemeente; Klaas- waal, G. Walma van der Molen, secretaris dier gemeente; Nieuwenhoorn, mr. F. J. D. C. Egter van WissuiterkeNumansdoip W. Paans; Avenhorn, J. de Groot; Zonne- maire, H. J. Roelvink; Leeuwarden, ihr. mr. J. M. van BeymaLeeuwarderadeel, J G. Jansonius; Pwingeloo, mr. J. G. Westra van Holthe. o-i DE VOETBALWEDSTRITD TE BLOKZITL. De b°cr Van dpr Sluis heeft aan de Ministers van Binneijandsche Zaken en Landbouw en van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den Ministers bekend, dat er Zondag 19 October 1930 te Blokzijl ernstige ongeregeldheden hebben plaats gevonden ter gelegenreid van een voetbalwedstrijd? 2. Zijn de Ministers bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van bedoelde ongeregeldheden, alsmede naar de houding, die de politie hierbij heeft aangenomen. 3. Zijn de Ministers bereid van de resul taten van dit onderzoek mededeeling aan de Kamer te doen? o VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de heer Van Tyen op zijD zakenvlucht naar Nederl. Indië gistermorgen om halftwaalf uit Bel grado vertrokken en om 16 u, 40 m. ie Sofia aangekomen. Het eerste rètour-postvliegfcuig wordt morgenmiddag op Schiphol verwacht. Het is 17 October uit Batavia vertrokken. Naar gemeld wordt hebben de Zwol- sche eeuwfeesten, in September j.l een batig saldo van ruim f. 12.000 opgeleverd. Over de bestemming van dit bedrag zal nog nader worden beslist. De gewone audiëntie van den Minfster van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 27 October e.k niet plaats hebben. Naar wij uit Paramaribo vernemen hebben gouddelvers in het gebied van Bo ven Saramacca een steen gevonden, die op vallend zwaar bleek te zijn. De steen werd opengeslagen en bleek een goudklomp te be vatten, die ruim 7J/2 K G. zwaar was. Deze sensationeel© vondst betreft dus een der grootste nuggets, die ooit in Suriname ge vonden zijn. o UIT NEP. OOST-INDIE. INSTORTING BIT EEN BOUWWERK. DJOKJAKARTA. 23 Oct. (V.D.) Van een in aanbouw zijnd waterschapwerk (aanleg van een duiker), ten behoeve van de derneming Danoedjojo, gelegen in het re gentschap Kalasan, district Brambana, io- sidentie Djokjakarta, toebehoorende aan de N.V. Klattensche Cultuur-mij. te Den Haag, is de wand over een lengte van 10 M. en een hoogte van 7 M. ingestort. Hier door werd een koelie gednod, ten» rl drie koelies zwaar en drie anderen licht gewond werden. De ooTzaak is vermoedelijk gele gen in onderspoeling. DE GOUVERNEUR-GENERAAL OP REIS. BATAVIA, 24 October tAneta). De Gou verneur-Generaal, jhr. A. D. D. de Graeff, is hedenmorgen in gezelschap van freule De Graeff aan booord van den gouvernements- stoomer „Zuider Kruis" vertrokken voor een langdurig bezoek aan Indo-China en Siam. Om tien uur vertrok de „Zuider Kruis" met het hooge gezelschap. Het schip wordt ge ëscorteerd door Hr. Ms „Flores". MAATSCHAPPIJ v. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Algemeene vergadering te Noordwijk. Deze Maatschappij heeft gisteren te Noord wijk haar algemeene vergadering gehouden in de fraai versierde zalen van hotel Royal. De voorzitter, jhr Van Tets van Ameron- gen. opende de bijeenkomst met een welkom aan de eereleden, afgevaardigden en leden. Een leiegram van hulde werd gezonden naar H. M. de Koningin-Moeder, de ber- schermvTouwe van de Maatschappij. Medegedeeld werd dat als leden van het hoofdbestuur gekozen zijn de heeren dr. M. J. Sirx en A. Sluis. Dan volgde het verslag van den algemeen secretaris over den toe stand der Maatschappij in het jaar 1929 en de Handelingen van het hoofdbestuur. Ver schillende gestorven eereleden werden her dacht. Intusschen kwamen B. en W. van de gemeente Noordwijk binnen, die door den voorzilfer werden begroet. Na hei verslag werd dank gebracht aan de nooit volprezen secretaris. De heer Ballego, uit Leiden, bracht namens de commissie voor het na zien van boeken en bescheiden verslag uit. De atd. Wageningen vond het bedrag der examen-commissie te groot, hetgeen speciaal zijn reden vindt in het feit, dat men examen afneemt op een afgelegen plaats als Frede- riksoord. Dat kost veel reisgeld voor die heeren en is ongemakkelijk, ook voor de candidaten. Die afdeeling stelde voor om op een meer centraal punt examens af te nemen. bv. te Aalsmeer of Wageningen. Het H.B. zal dit in overweging nemen. De rekening en begrooting werden hierna goed gekeurd .Het voorstel van Amsterdam werd aangenomen om gézatnqljjk de reglementen voor alle afdeelingen te lalen drukken naar het model leiddraad van hel H.B., met dien verstande, dal voor elke afd. eenige wijzi gingen kunnen worden aangebracht. Den Haag klaagde over een teveel aan tentoon stellingen en wilde die door bijzondere maatregelen wat inperken. De voorzitter kon te dezer zake echter niets toezeggen Het was inmiddels één uur geworden en men ging over tot de lunch, die met zorg was toebereid en die men zich goed liet smaken. 'Hierbij werden vele vriendelijke woorden gesproken. B. en W. van Noordwijk zaten mede aan tafel. Te twee uur werd do ver gadering officieel ontvangen ten gemeente- huize door B. en W, en den Gemeenteraad van Noordwijk. De burgemeester drs. v d. Mortel had reeds gehoord dat het houden van korte redevoeringen bij de Maatschappij gewoonte is en daarom zou spreker zich ook aan die gewoonte houden. Hartelijk verwel komde hij de heeren, die naar Noordwijk waren gekomen voor het bespreken van de tuinbouwbelangen en speciaal het hoofdbe stuur, dat een uitzondering heeft willen maken op den regel,, dat de vergaderingen steeds worden gehouden in de grootere sté den. De burgemeester dankte voor de harte lijke ontvangst van het gemeentebestuur in de algemeene vergadering. Spreker hoopte, dat de heeren nog eens zullen wederkeeren naar het schoone dorp Noordwijk als de bloembollen bloeien en de velden met kleu ren zijn bereid De voorzitters van de Maatschappij en van de afd. Noordwijk voerden nog het woord, waarna de heer J. C. v. d. Meer sprak als voorzitter van Bloembollencultuur. De burgemeester sprak hierna een slotwoord. Te halfvier werd de vergadering in hotel Royal weer voortgezet Mr. Noyon beval een lezing met film van de K L. M. bijzonder aan. Wageningen maakte aanmerking op het afnemen van examen; Leiden wilde de keu- Tings-uitslagen vroeger in het Weekblad hebben Nijmegen wilde den beschrijvings brief eerder ontvangen. Al deze afdeelingen werden door den voorzitter tevreden gesteld. Ook zal getracht worden het minimum aan tal leerlingen van een specialen cursus van 20 op 12 verlaagd te krijgen Bloemendaal had aanmerking op de keuringscommissie, althans op de manier waarop zij wordt samengesteld. Niemand was het met Bloe mendaal eens en dus bleerf alles zooals het is. Geageerd za! worden tegen oprichting van een regeeriniskweekerij voor beplanting van Rijkswegen Dank werd gebracht aan de afgetreden bestuursleden. Putman Kra mer en Heemstra, waarna een aantal prach tig gekleurde lantaarnplaatjes werden ver toond op het gebied van bloemen en planten. Hierna sluiting der vergadering. DIEFSTAL v. BLOEMBOLLEN. Gisteren hebben voor de rechtbank te Haarlem terecht geslaan de 31-jarige G. O. en de 21-jarige B. J. F., uit de buurt van Alkemade en Roelofarendsveen, die hetzij in vereeniging, hetzij elk voor zich, in den nacht van 21 op 22 Augustus le Alkemade een hoeveelheid bloembollen, toebehoorend aan P. Akkerboom, moeten hebben ge stolen. De verdachten ontkenden. Hel O. M. eischte tegen G. O., die reeds herhaaldelijk veroordeeld is, een gevange nisstraf van 1 l/s jaar en tegen B. J. F., die wel ongunstig bekend staat, doch nooit ver oordeeld is, een gevangenisstraf van 10 maanden, beide straffen onder aftrek van de voorloopige hechtenis. DF ALGEMEENE TOESTAND. De vredesverdragen. De wijziging der vredesverdragen blijft aan de orde. De bekende Duitsche groot-industrieel Arnold Rechberg publiceert in het blad Tempo een telegram, dat hij op 19 October aan Hugenberg, Hitier en Seldte (den leider van den Stahlhelm) heeft gezonden. Daarin deelt hij mede, dat Gustave Hervé, de uit gever van La Victoire, hem heeft verzocht bij do genoemde heeren te informeeren, of ze bereid zouden zijn mede te werken tot een Fransch-Duitsche toenadering op den grondslag van de volgende voorwaarden: lo. annuleering van de Duitsche herstel- verplichtingen, zoodra de Ver. Staten den geallieerden de oorlogsschulden zouden kwijtschelden: 2o. teruggave van hel Saargebied aan Duitschland zonder volksstemming; 3o. Frankrijk keurt de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland goed; 4o. Togo en Kameroen worden aan Duitschland teruggegeven; 5o. Duitschland zal, in ruil voor een Duitsch-Fransch militair bondgenootschap, hetzelfde militaire statuut als Frankrijk en een leger ter sterkte van de in Frankrijk staande troepen krijgen; 6o. een vriendschappelijke interventie van Frankrijk bij Polen met als doel de teruggave van de Poolschë corridor aan Duitschland. Voorts had Hervé telegrafisch aan Rech berg medegedeeld, dat z. i. het succes van deze toenaderingsactie afhangt van het ant woord dat Hugenberg. Hitler en Seldte zul len geven. Men zal goed doen, dit natuurlijk voor eerst slechts op te vatten als een symptoom, meer niet. Op een gehouden vergadering van Fran- sche nationalistische oud-strijders, werd daarentegen een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de oud-strijders den algemeenen zorgelijken internationaal poli- tieken toestand als een gevolg van de Lo- carno-politiek beschouwen. Zij verwachten van minisler-pfesident Tardieu een krachti ger builenlandsche politiek. De eerste voorwaarde hiertoe is de ver wijdering van Briand uit het ministerie van Buitenlandsche Zakenl Toch is er ook in de kringen van Tardieu een kentering De afgevaardigde Fougère uit de groep Tardieu b.v. schrijft in het Parij- sche weekblad „L'Européen" in een be schouwing over de Duitsch-Fransche ver houding binnen het kader van het Euro- peesch verzoeningsprobleem o.m., dat men zich in Frankrijk, resp. in de kringen zijner geestverwanten even weinig over de Duit sche bezwaren tegen de Young-leening ver wondert, als over de Duitsche klachten betreffende de territoriale regelingen. Toch mogen deze desiderata geen verkapte Duit sche agitatie tengevolge hebben. De Artt. 147 en 1-18 van het Young-plan bieden Duitsch land de mogelijkheid onder bepaalde "voor waarden een moratorium le verkrijgen. Wat het Verdrag van Versailles betreft, in art. 19 van het Volkenbondspact wordt eveneens de mogelijkheid van een vredelievende herzie ning aan de hand gedaan. Andere wegen dan de bovengenoemde zijn ontoelaatbaar, daar zij den Europeeschen toestand ont wrichten en verwarren zullen. De dagelijk- sche wrijvingen tusschen Duitschland en Polen en de al te groote Duitsche genegen heid voor Sovjet-Rusland zijn storende fac toren, die Frankrijk wenscht te elimineeren. Elke Europee9che natie maakt aanspraak op het gevoel van volkomen veiligheid. Hierin ligt de sleutel, zoowel voor de Euro- peesche verzoening als voor de ontwape ning. DUITSCHLAND. De werkeloosheid en haar bestrijding. Het Rijksbureau publiceert over de pe riode 1—15 October 1930 een rapport over de werkeloosheid in het Duitsche Rijk. Het aantal personen, dat ondersteuning ont ving bedroeg op 15 October ruim 1.491.000. Er werden 488.000 crisisuitkeeringen ge daan dus 16.000 meer dan in het begin van de maand Het aantal beschikbare werkzoekenden bedroeg op 13 October.3.184.000, van wie er 3.116.000 als werekloos te boek staan. Dit is 112.000 meer dan in de vorige ver- slag-period^. De uitvoering van het Riikswoningbouw- program verschaft slechts in beperkte mate werk De Pruisische regeering ov .rweegt têr bestrijding der werkloosheid, eeD verlen ging var» den leerplicht, verkorting van den arbeidstijd. opheffing der tewerkstelling van buitenlandsche arbeidskrachten in Pruisen en werkzaamheden tot verbetering van den landbouw. De bekendmaking de zer maatregelen zal niet lang meer op zich laten wachten. De besprekingen inzake het Berlijnsche metaalconflict zijn gisteren tot heden ver daagd Berlijn verkeert in financieele moei lijkheden Om op 1 Nov. de loonen te kun nen betalen, wordt een leenine van 25 roillioen Mark op korten termijn opge nomen. FINLAND. Schnldiq bevonden. Naar uit Helsingfors gemeld wordt, heeft de staatspresident op voorstel van den opperbevelhehher van het Finsehe leger den chef van den Generalen Staf Walle- nius, van zijp functie ontheven. Later werd officieel gemeld, dat Walle- nius en twee andere officieren erkend hpb- ben de hand te hehben gehad in de ont voering van Stahlberg. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2