71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 23 October 1930 Derde Blad No. 21657 BINNENLAND. GEEN STAKING IN DE TYPOGRAFIE. KERK- EN SCH00LNIEHWS. RADIOPROGRAMMA. FEUILLETON. De verloren Injectienaald. Er is overeenstemming bereikt Uit Amsterdam werd gisternamiddag het volgende persbericht gezonden, dat wij nog in het kort per bulletin hekend hebben kunnen maken: Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft een conferen tie plaats gehad met de vertegenwoordigers der werkgevers, daarna met die der werk nemers in het boekdrukkersbedrijf en ten slotte met de beide partijen. Het resultaat is dat overeenstemming is bereikt. De vertegenwoordigers van beide par tijen hebben zich verbonden, in hun onder scheidene organisaties de volgende punten te verdedigen: a. de collectieve arbeidsovereenkomst wordt weer aangegaan voor den tijd van ongeveer 3 jaar, dat is tot den eersten Za terdag van October 1933. b. Het uurloon voor volwassen werkne mers van 24 jaar en ouder wordt verhoogd met ingang van 17 November 1930 met twee cent per uur en met ingang van 17 Novem ber 1932 nog eens met een cent per uur. Voor de jongere werknemers zal het bu reau van de centrale commissie een daar mee evenredige verhooging vaststellen. Uit het bovenstaande volgt, dat tot 17 November a.s. het thans bestaande collec tieve arbeidscontract van kracht blijft. Nader wordt nog meegedeeld, dat alle verdere eischen, die waren gesteld, door beide partijen zijn ingetrokken. Voorts is nog vastgesteld, dat de overeengekomen verhoogingen niet behoeven te worden ge geven aan hen, die reeds een of meer cen ten boven het oude minimum ontvangen. De patroons laten daarbij ieder vrij, naar beste weten te handelen. De „Msb." heeft, naar aanleiding van de bereikte overeenkomst een onderhoud ge had met mr. Th. ten Hagen, voorzitter der R.-K. Vereeniging van Ned. Drukkerspa troons. Deze deelde het volgende mede: Eerst heeft de Rijksbemiddelaar verga derd met de vertegenwoordigers der pa troons en vervolgens met die der gezellen. Nadat vervolgens de gezellen nog afzonder lijk vergaderd hadden, heeft mr. De Vries een gemeenschappelijke vergadering be legd. Op die bijeenkomst heeft de Rijksbe middelaar in een uitstekende rede gewe zen op hetgeen door het conflict in de waagschaal wordt gesteld. Wat tot nog toe in het drukkersbedrijf is bereikt, kan aan heel Nederland, ja. zelfs aan heel Europa ten voorbeeld worden gesteld. Hij meende voorts, dat de aandacht thans speciaal bepaald moest worden tot de loonkwestie en dat de andere eischen terzijde dienden te worden gesteld. De arbeiders hadden hem gemachtigd te verklaren, dat zij hun vroegeren eisch van 2, 1 en 1 cent, thane zouden terugbrengen tot 2, 1 en 0 cent. De patroons, die vroeger 1, 1 ©n 1 cent hadden aangeboden, wilden nu gaan tot 2, 0 en 0 cent. De arbeiders zouden voorts al hun andere eischen laten vervallen. Bij de hierna volgende besprekingen bleek, dat geen verhoogingen zouden be hoeven gegeven te worden aan hen, die reeds boven het minimum-loon staan, met dien verstande, dat ook geen loonen, die thans reeds hooger zijn, verlaagd zouden worden. De Rijk^bemiddelaar wees er op, dat de partijen reeds zeer dicht bij elkaar stonden. Mr. De Vries vroeg den patroons, hoe hun standpunt was ten opzichte van het aanbod der arbeiders. De patroons-vertegenwoordigers hebben daarna langdurig beraadslaagd, omdat zij de groote moeilijkheid voelden, dit aan bod tegenover hun leden te verdedigen. In hun antwoord aan de arbeiders ver klaarden de patroons een hekel te hebben aan machtspolitiek, doch ze zouden doen, wat ze konden, om de bedrijfsrust (de be- drijfsvrede is reeds weg) nog te handha ven, Ze verklaarden te zullen gaan tot 2, 0 en 1 cent. De arbeiders hebben hierna nog eens af zonderlijk vergaderd en het patroonsvoor- stel van 2, Oen 1 cent geaccepteerd. Alle 18 eischen van de arbeiders en ook de patroonseischen zijn hiermee vervallen. De huidige C.A.O. wordt verlengd tot 17 November a.s. omdat de federatie op 11 November zal vergaderen, teneinde zich over de overeenkomst uit te spreken. De voorzitters der drie patroonsorgani saties hebben op zich genomen voor de fe deratie en voor hun organisaties het com promis te verdedigen. Zij verhelen zich niet, dat het de noodige moeite zal kosten, om deze voorstellen aangenomen te krijgen. De Rijksbemiddelaar heeft ten slotte nog de hoop uitgesproken, dat niet alleen de bedrijfsrust, maaT in de toekomst ook de bedrijfsvrede zal terugkeeren. De voorzitters deT beide groepen hebben tenslotte den Rijksbemiddelaar 'bedankt voor de tactische wijze, waarop hij in zoo korten tijd zoo'n ingrijpend conflict heeft weten te voorkomen. H. W. VAN SANDICK t Oud-president van het Hoog Militair Gerechtshof. Na een kortstondige ongesteldheid is gistermiddag te Den Haag in bijna Go-jarigen ouderdom overleden mr. dr. H. W. van Sandick, oud-president van het Hoog Mili tair Gerechtshof. De thans ontslapene werd in December 1865 te Ter Borg geboren. Hij studeerde aan de Rijks-Universiteit te Groningen, waar h;j promoveerde tot doctor in de rechtsweten schap op een dissertatie over Onteigening par zöne. Daarna was mr. Van Sandick gedurende eenige jaren werkzaam aan de Provinc. Griffie van Friesland te Leeuwar den en later als gouvernementssecretaris in Suriname, tijdens het gouverneurschap van dr. Lely. Wegens ziekte repatrieerde hij, om eenigen tijd daarna te worden benoemd tot rechter-plaatsvervanger en vervolgens tot rechter in de arrondissements-rechbbank in Den Haag. Met ingang van 1 Januari 1914 werd mr. dr. Van Sandick benoemd tot lid van het Hoog Militaire Gerechtshof te Utrecht, waar van hij, nadat mr dr. Schepel wegens be noeming tot raadsheer in den Hoogen Raad in November 1921 als president van het H. M. G was afgetreden. 26 Mei 1922 president werd. Toen in December 1924 het Hoog Mil Ge rechtshof werd overgeplaatst naar Den Haag legde mr. dr. Van Sandick het presi dium neer. dat daarop weder in handen van mr. dr. Schepel kwam. De heer Van Sandick was ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Zaterdag op Oud-Eik en Duinen te Den Haag worden ter-aarde-hesteld; de stoet vertrekt te twee uur van het sterfhuis aan de Nassau Dillen- burgstraat en wordt tegen drie uur op de begraafplaats verwacht. EEN ZEPPELINWERF IN NEDERLAND. Waarschijnlijk te Rotterdam. Naar ons van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, worden sedert eenigen tijd besprekingen gevoerd tusschen Nederland sche en Duitsche vertegenwoordigers van financieele en industrieele. kringen over d© mogelijke inrichting van een werf voor den bouw van luchtschepen in ons land. De daartoe op te richten maatschappij zou in zekeren zin beschouwd kunnen wor den als een "dochtermaatschappij van de Zeppelinwerf te Friedrichshafen. Zij zal naar alle waarschijnliikheid Tiaar construc- tïe-werkplaatsen vestigen te Rotterdam. Volgens onzen zegsman valt te verwach ten, dat men binnen betrekkelijk korten tijd tot definitieve resultaten zal komen. („Hbld.") WISSELING VAN BEELD TELEGRAMMEN. Tusschen Bandoeng en Den Haag. Aneta seint uit Bandoeng: Na eenige weken van voorbereidende proefneming werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag van de vorige week het eerste Indische beeldtelegram uit Bandoeng naar j Den Haag gezonden. De Nederlandsche te- legraafdienst zond bericht dat het beeld uitstekend was ontvangen. Het bedoelde beeldtelegram bevatte de groeten van het hoofd van het radio-bedrijf der Ned.-Indi sche P.T.T., ir. Keukenmeester, aan het hoofd van den technisch én dienst der P.T. T. in Nederland, ir. Boetje. Wij vernemen, dat de beeldzender in Ne derland nog niet geheel gereed is, zoodat een proeftelegram, bevattende een kran ten-advertentie, hier niet geheel leesbaar is ontvangen. Blijkens mededeelingen van den Nederiandschen dienst zal men echter binnenkort even ver zijn als de Indische dienst, waarna begonnen kan worden aan regelmatig proefverkeer, ten einde met de technische qualiteit en de moeilijkheden vertrouwd te geraken. Omtrent de open stelling voor het publiek en de tarieven wordt reeds overleg gepleegd tusschen de Indische en Nederlandsche dienstleidingen. De toestellen zijn ^an het Telefunken-sy- steem en van Siemens en Halske. DE „NATIONALISTISCHE MILITIE". Opnieuw vragen van den heer Mendels. De heer Mendels heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gericht: 1. Heeft de minister die op de desbe treffende vragen van ondergeteekende vol staan heeft met te antwoorden, dat hem van een „nationalistische militie", met welker africhting zich beroeps- en reserve- personeel der Nederlandsche landmacht zou hebben belast, niets anders of meer bekend was dan hetgeen daaromtrent voor kwam in De Nieuwe Vaderlander van 6 September j.l. in deze mededeeling in het officieel -orgaan van het Verbond van Nationalisten en in de dienaangaande door ondergeteekende gestelde vragen aanleiding gevonden om een onderzoek te gelasten naar deze aangelegenheid, ten einde uit de resultaten van dit onderzoek zijn conclusie te trekken omtrent de wettigheid en geoor loofdheid van zulk een semi-militair in stituut? 2. Moet ondergeteekende het aangehaalde antwoord van den minister op zijn vroegere vragen aldus opvatten, dat dergelijk onder zoek inderdaad is ingesteld, doch dat het geenerlei positief resultaat heeft opgele verd 3. Zoo neen, acht, de minister deze aan gelegenheid dan niet van voldoende prin cipieel belang om alsnog zulk een onder zoek te gelasten en de resultaten daarvan met zijn oordeel ter openbare kennis te brengen? 4. Acht de minister het, afgescheiden van de resultaten van zulk een onderzoek, niet in alle geval onoorbaar, dat beroeps- en resêrvepersoneel der Nederlandsche landmacht zich zou belasten met de af richting van dergelijke particuliere „mi litie"? DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Het Persbureau Vaz Dias meldt, dat de heer Van Tijen op zijn zakenvlucht naar Nederlandsch-Indië, met zijn vliegtuig gistermiddag om 15.35 te Belgrado is ge land. De heer Van Tijen was gistermorgen om 8.42 van Weenen vertrokken, arriveerde om 11.08 uur te Boedapest en startte van daar om 12.21 naar Belgrado. Dit gedeelte van den tocht bleek door de buitengewoon slechte weersomstandigheden n.l. mist, zware regens en krachtigen tegen wind, bijzonder moeilijk. DE BRUG OVER DE WAAL. Vergoeding van het Rijk aanvaard. In de Nijmeegsche Raadsvergadering van gistermiddag werd door den Raad met al- gemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het voorstel van den Minister van Waterstaat dd. 11 Oct. j.l. om f. 425.000 te aanvaarden als vergoeding voor veerrechten en even- lueele vergoeding voor wachtgeld voor overbodig personeel in verband met den bouw van de brug over de Waal bij de Belvedère. De gemeente Nijmegen zal daar bij eenige financieele offers brengen in het algemeen belang door de derving van de veerrechten, die jaarlijks ongev. f. 100.000 opbrengen. o BIOSCOOPSLUITING TE GRONINGEN? De Groningsche bioscoopondernemers hebben in verband met de zeer hooge ver makelijkheidsbelasting, die de g emeente Groningen op hun bedrijven legt n.l. 25 pet. van de bruto opbrengst, hetgeen 33 1/3 pet. van de netto-opbrengst is, waardoor deze bedrijven niet meer rendabel zijn, besloten om als deze belasting niet aan merkelijk verlaagd wordt, de Groningsche bioscopen te sluiten. Men verwacht, dat dit tengevolge zal hebben dat ook geen tooneelvoorstellingen en variété-voorstellingen zullen worden ge geven. De ondernemers hebben een confe rentie met den wethouder voor de financiën gehad. Het resultaat daarvan is nog niet bekend. o ALG. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. In de voortgezette vergadering is het voorstel van de vereeniging „Handel en Nijverheid" te Winschoten, om de vraag te bespreken of handhaving der neutraliteit van den Bond wel of niet wenschelijk is, met 98 tegen 10 stemmen verworpen. In stemming werd hierna gebracht de motie van het bondsibestuur, om na even- tueele aanneming van de Wet op de Win kelsluiting door de Eerste Kamer, onver wijld zich tot de regeering te wenden met het verzoek, niet eerder tot invoering der wet. over te gaan, alvorens de tegenwoor dige economische depressie een einde heeft genomen. Deze motie werd aangenomen met 65 tegen 45 stemmen en negen blanco, waar door dus het voorstel der Amsterdamsche Winkeliersvereniging automatisch was ko men te vervallen. Van de bestuurstafel werd mededeeling gedaan van de resultaten eener op 6 Octo ber j.l. met de afd. telefonie van het hoofd bestuur der P.T.T. gehouden conferentie, waarbij het hoofdbestuur o.m. de toezeg ging heeft gedaan, dat in de telefooncellen van hotels, waar controle op het aantal gevoerde gesprekken onmogelijk is, een automatische inrichting kan worden aange bracht, waardoor het toestel telkens „a het inwerpen van een muntstukje voor slechts één gesprek werkt. Aangenomen werd nog een voorstel van het bondsbestuur tot instelling van een nieuwe groep in den bond, waarin op te nemen de tot den bond behoorende mid- denstandsvereenigingen in Ned.-Tndië. Na het afdoen van eenige zaken van huis- houdelijken aard werd de algemeene ver gadering gesloten. RECLAME. IDRAlSlflA-vANVALKEnBURG'S-- Ie A ••iLEVERTRAAffl LEEUWARDEN J 7704 PREDIKBEURT. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. H. Knoop, van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Gouderak, G. C. Severijn, te Waarder. Voor Leerdam (1ste pred.pl.), W. L. Mulder, te Voorthuizen. GEREF. KERK. Beroepen: Te Nieuwendam, S. C. Ber- kouwer te Oudehorne. Aangenomen: Naar Reitsum, S. Wage naar. cand. te Bozum. Bedankt: Voor Oude- en Nieuwe Bildtziji, S. Wagenaar, cand. te Bozum. VOOR VRIJDAG 24 OCTOBER. Hilversum, 298 M. 8.00: VARA. Gra- mofoon 10.00: VPRO. Morgenwijding 10.15: Voordracht door M. Beversluis. VARA 10.50VARA Zie'kenuuTtje (zang, voor dracht, piano) 11.30: Gramofoon 12.00 2.00Concert door het Omroeporkest o. 1. k. N Treep. T. Schleyer, zang AVRO. 2.052.30: Voor de scholen. AVRO 2.363.00: AVRO. Gramofoon 3.00-4.00: AVRO. Cóncert door het AVRO-kwntet o.i.v. F. Lupgens 4.00: VARA. Gramofoon 4.45. VARA. Kinderverhalen 5.30: VARA Orgelconcert door Joh Jong 6.00: VARA. Concert door het VARA-orkest 7.00 VARA Actueele causerie 7.15: VARA. Literair halfuurtje 8.00: VPRO. Cathechisatie door ds. W. J. v. d. Kieboom. Mr. R. Hou- wink, spreker. H. Rijnbergen, viool. N. Wagenaar, piano. PerSber. en gramofoon - 110012.00: Gramofoon Huizen, 1875 M. KRO-Uitz. 8.009.15 Platenconcert 11.3012.00: Ziekenhalf- uurije 12.15: Concert. KRO.-Kwintet I.452 00- Concert. KRO. salon-orkest i 2.002.45: Kookcursus 2.454.45: Ver volg orkeslconcert 5.456.45: Mej. E. Thole, zang. Mej. C. MulderLoewer, pia- nobegel. 6.457.15: Engelsdhe les 7.15: A. A. L. Graumans: Brabantsche brie ven 8.0011.00: Concert. KRO-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen Hr. Bringkokj solist. Engelsche muziek 11.0012.00: Gramo foon. Daventiy, 1554,4 M. 10.35: Morgen wijding 11.05: Lezing 12.20: Concert. P. Mc Donald (viool). K. Murray (piano) 12.50: Orgelspel door H. Grace M. Bonin (sopraan) 1.50: Gramofoonpl 2.50: Voor de scholen 4.50: Orkestconcert 5.35: Kinderuurtje 6.35: Nieuwsber. 6.55: Koersen 7.00: Zang door Anna Fi- lipova 7.20: Lezing 8.05: Vaudeville 9.20: Berichten 9.35: Koersen 9.4<? Lezing 9.55: „Nurse Henrieta". Drama van H. Kesser 11.05: Dansmuziek II.3512.20Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonpl. 4.05: Orkestconcert en soli 9.05: Concert. Orkest en cello 9.50: „Cosi fan tutte" van MozaTt Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20: Gra mofoonpl 9.3510.35: Gramofoonpl. - 11.30: Gramofoonpl. 12.251.50: Or kestconcert 4.505.50: Orkestconcert 7.208.05: Orkestconcert 8.10: Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 11 20—1.20: Or kestconcert 2 204.20: Concert. Orkest en zanger 4.204.50: Kfnderuurtje 7.309.05: Orkestconcert en voordracht cembalo. „O. Pepita", blijspel in 1 bedrijf van E. ^ogh 9.2510.20: Orkestconcert en cembalo. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch dooT J. E. DE B. K. 14) „In alle geval," zeide rpiss Clifford vrien delijk, „maakt het niets geen onderscheid. Het schijnt mij het antwoord te zijn op een gebed. Het is of iemand -hem gewaarschuwd heeft, dat zijn vader ziek is." „Hoe kan iemand hem gewaarschuwd hebben?" zeide de ander geïrriteerd. „Het is iets dat niemand kon voorzien." „Ik weet niet hoe het komt, maar ik had er een soort voorgevoel van, zooals ik zoo even aan de zuster vertelde. En als ik wog was geweesti dan was ik teruggekeerd, voe lende zooal9 ik deed." Met zorg deed lady Clifford een sigaret in den houder en stak haar aan. „Ik geloof dat de dokter gelijk heeft en dat we veel te veel drukte maken over de ziekte van Charles," zeide zij kortaf. „Tot nu toe is er nog niets onrustbarends geweest." „Ja, je hebt grpot gelijk," zeide miss Clif ford eenvoudig. „En ik ben heel blij dat ie dat uitspreekt, mijn beste. Je weet dat jij veel zenuwachtiger bent geweest dan ik." „Ja, dat komt door mijn manier van de dingen op te nemen. Ik kan niet anders," zuchtte de Fran<;aise op vriendelijken toon. „Ik vrees altijd het ergste. Ik denk. dat het nu het beste zal zijn den dokter te vragen of wij Charles de komst van Roger mogen mededeelen." „Is de dokter bij hem?" „Ik zal eens kijken." Zij ging naar de deur aan het andere eind van de kamer en haar geopend hebbende sprak zij zacht met iemand in het vertrek. Even daarna stak de verpleegster haar hoofd door de opening naar binnen. Zij was een hoekige, veertigjarige vrouw, met vriende lijken glimlach, springerig haar van peper en zout kleur en haar neus was een beetje rood. „Wilt u den dokter spreken, lady Clif ford?" „Ja. hij is daar?" De verpleegster verdween en in haar plaats verscheen dr. Sartorius, die de deur achter zich sloot. Een kleine flikkering in zijn oogen verried, dat hij Esther's tegen woordigheid opmerkte. Hij boog het hoofd en luisterde aandachtig naar wat de Fran- gaise hem mededeelde, Al sprekende keek zij hem strak aan, maar zijn zware gelaats trekken bleven impassief. „O, goed nieuws te hoeren zal hem niets geen kwaad doen." zeide hij op kalmen toon. „Gaat u maar naar binnen, hij is klaar wakker." Tot Esther's verwondering stak de Fran chise met een gracieuse beweging de hand naar haar schoonzuster uit. ..Vertel jij het hem maar. lieve Dido." zeide ze vriendelijk. „Ik weet dat je het graag doet." „Dank je Thérèse." Met een dankbaren glimlach verdween de oude dame in de slaapkamer, door den dok ter gevolgd en Esther bleef achter met haaT werkgeefster. Lady Clifford nam geen noti tie van haar, maar met iets onrustigs en knorrigs streek zij de zware neerhangende lok van haar voorhoofd. „Wat is het warm!" riep ze uit, en naar het raam gaande gooide ze het met een ruk open. „'t Is om te stikken. Zoo is het beter." Verscheidene seconden bleef ze stokstijf zoo staan, om de frissche lucht in te ade men, het hoofd wat achterover gebogen. Toen scheen ze wat te ontspannen en alsof nu eerst Esther's tegenwoordigheid tot haar doordrong, wendde ze zich tot haar. „U komt uit New York, hoor ik," zeide ze, haar scherp opnemende. „Houdt u van New-York?" Esther antwoordde bevestigend, maar lady Clifford sloot haar oogen en luisterde niet. „0, New-York dat is een plaats waar ik nooit ben geweest, 't Moet er zoo mooi zijn. Ik zal er nog wel eens komen wan neer ik Zij voltooide den zin niet, want de knecht kwam binnen om haar voor de lunch te roe pen. Mei iets van ongedwongenheid had zij de armen uitgestrekt, ze liet ze weer zinken en zonder Esther aan te zien, verdween ze in haar slaapkamer rechts. De vochtige, frissche bries streek reini gend door de zwaar geparfumeerde kamer en deed de papieren van de schrijftafel waaien. Het bovenste blad zeilde door de lucht en daalde neer op het haardkleed. Daar Esther veel van orde hield, raapte ze het werktuiegelijk op om het op zijn plaats te leggen. Toen zag ze natuurlijk, dat het volgekrabbeld was met hoekige Fransche cijfers en franc- en pond sterling teekens. Ze legde het papier op het vloeiboek onder een pressepapier en zich omdraaiend zag zij lady Clifford onbewegelijk in de deur opening staan. Achterdochtig zag deze haar aan. „Uw brieven woeden door de kamer," zeide Esther tegen haar. „Wat heb ik toch?" vroeg ze zich zelve af. „De vrouw maakt dat ik me van alles in het hoofd haall" Met een van haaT snelle bewegingen nam de mooie Thérèse het geredde blad en scheurde het aan stukken, ,,'t Doet er niet toe," zeide ze onverschillig, de stukken in de papiermand werpend, „Kom," zeide lady Clifford, allervriende lijkst glimlachend. „Laten we gaan déjeu- neeren." En zij ging vooraan de trap af. HOOFDSTUK IX. Den volgenden morgen zat mi99 Clifford in de auto van haar broeder bij het station, toen er een trein uit Parijs aankwam, nauw lettend alle reizigers, die naar buiten kwa men. aan te kijken Eti als Roger nu eens niet kwam! In het volle seizoen waren de treinen zoo heelemaal besproken, mis schien had hij wel geen slaapwagen kun nen krijgen. Maar gewoonlijk speelde hij toch alles zoo goed klaar. „Roger Roger," schreeuwde zij op eens en een half dozijn reizigers keek in haar rich ting Een jonge Engelschman draaide zich om toen hij haar stem hoorde en met een paar stappen was hij bij de auto. Hij was bij de dertig, lang, maar niet zoo groot als sir Charles: hij had dezelfde gelaatstrekken, doch minder geprononceerd en diep-blauwe oogen. Zijn mond verraadde gevoel voor humor en zachtheid en. ofschoon hij er even pootig uitzag als de oude man. scheen hij meer gevoel en verbeeldingskracht te hebben. Hij leek kerngezond en veerkrachtig; vijf dagen op zee hadden hem bruin ge maakt. „Roger, lieveling." „Dido, mijn lief oudje." Zijn stevige omhelzing deed haar hart goed. Ze hield hem van zich af en keek hem met innige liefde aan. „Lief van je tantetje, om mij te komen afhalen; dat had ik niet verwacht." Alsof ik dat had kunnen laten." Weer kuste ze hem hartelijk en daar was in die tweede omhelzing iets dat hem waar schuwde dat er iets niet in orde was. „Wat scheelt er aan Dido? Is er wat ge beurd?" „Je vader Roger, hij is ziek." „Ziek? Waarom hebt u geen kabeltele gram gezonden?" „Dat heb ik gedaan, naar het adres in Chicago, drie dagen geleden." „Dat had draadloos naar het schip ge seind kunnen zijn. Wat écheelt hem?" „Typhus, mijn beste. We zijn nog al ang stig geweest Roger's gezicht werd ernstig. „Goede hemel dat is leelijk." „Maak je niet te ongerust, het schijnt een. licht geval te zijn. de hemel zij gedankt en natuurlijk doen we wat we kunnen. We heb ben twee goede verpleegsters en een dokter die hem al zijn tijd geeft." „Wie is die dokter?" De chauffeur, die de bagage achter op de auto had geladen, vroeg om inlichting. „Wat wil je 't liefst mijn jongpn? Zullen we ergens ophouden of maar direct naar huis gaan?" „O. naar huis. Ik verlang om den ouden man fp zien". In een oogwenk lag het sta tion achter hen en klommen zij legen den heuvel op. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9