DE MIJNRAMP IN DUITSCHLAND het onderzoek naar het ongeluk met de r ioi. vliegongeluk. spoorwegongeluk bit barcelona. bom in postzak ontploft. UIT DE RIJNSTREEK. alphen. alkemade. boskoop. leimuiden. nieuwkoop. oude. en nieuwe wetering ter-aar. zwammerdam. Het aantal slachtoffers nog altijd stijgende. Hedennacht 1 uren waren te Alsdorf 248 lijken geborgen. Van deze zijn er 191 omge komen bij de instorting van den toren en liet kantoorgebouw. 4 zijn in het ziekenhuis overleden en de andere zijn in de mijn om gekomen. En nog weet men niet, of alle slacht offers wel geborgen zijn Voor den ingang van de ongeluksrmijn verdringen zich nog honderden, die in angst en spanning op berichten wachten. Tus- schen steengruis steken nog stokken muur uit, hier nog een raam, daar een pijler van het waschlokaal. In het kantoor ziet men nog hier en daar een lamp ongeschonden aan de zoldering hangen. Een rood glasraam is als door een ■wonder eveneens gespaard gebleven. De toren is op het kantoorgebouw gestort. Onder de troostelooze ruïne liggen de nog niet geborgen dooden van het administra tieve personeel. In de omgeving staan scharen van menschen, terwijl steen na steen verschoven wordt. t Vliegtuigen cirkelen in de luöht om op namen te maken. Geredden vertellen, dat een jong arbeider op 460 M. diepte krank zinnig geworden is en zich met het hoofd tegen een balk geworpen heeft. De arbeiders zijn nog steeds van mee ning, dal het om een springstofexpiosie gaat, daar een grauwvuur-ontploffing niet een dergelijken druk naar boven had kun nen uitoefenen. Twee man, die zich op 460 m. diepte bevonden, zijn door de schacht Anna II, waar 't ongeluk plaats hadi, naar boven geklauterd, tol zij een toeken van leven konden geven. Men liet touwen zakken en haalde hen naar boven. Het is nog altijd onmogelijk in de schacht neer te dalen, omdat de ingang van de mijn ingestort is en b v. op 60 M. slechts plaats biedt voor één man II Later is nog een derde levend gered. Officieel tast men over de oorzaak nog altijd in het duister, al is het onderzoek in vollen gang. Vast slaat, dat de springstof- voorraden op de verschillende verdiepingen in orde zijn bevonden. De aanvankelijk als oorzaak van het ongeluk aangekomen dy- namielontploffing kan dus buiten beschou wing worden gelalen, voor wat betreft de oorzaak van de ramp. Voor zoover kan worden nagegaan is ook op den dag van de catastrophe geen springstof-transport naar de mijn gezonden. Bij den tooht in de groeve werden geen teekenen waargeno men, die op een ontploffing van koolstof zouden kunnen wijzen. Van de 96 zwaargewonden en zieken worstelen er verscheidene met den dood. Sedert jaren zijn bij mijnongelukken zoo- voel slachtoffers niet voorgekomen. Men herinnert zich te Alsdorf nog de laatste groole ramp, die in 1917 plaats had en 67 dooden eischte. De ramp van thans kent in haar gevolgen echter haar weerga niet. Tallooze gezinnen missen eensklaps hun kostwinnaar en vele ouders hun ondersteu nenden zoon. De hjjschkooi gaat op en neer en voert steeds nieuwe lijken aan, van ar beiders die door het gesteente bedolven of door het mijngas vergiftigd werden. In fange rijen worden de dooden tusschen het frisscho dennengroen in de rouwzaal opge baard. De begrafenis zal vermoedelijk Zaterdag plaats vinden. Gistermiddag is de Alsdorfer gemeente raad bijeengekomen om te beraadslagen over de financiering van de eerste hulpver leening aan de betrekkingen van de slacht offers van de mijnramp. Inlusschen wolden van particuliere zijde alom inzamelingen gehouden om hulp te verschaffen. De plaat selijke bladen organiseeren eveneens hulp acties en leggen 6teunlijsten ter teekening in hun localiteiten gereed. Zoo heeft de lijst bij de uitgeversfirma Dumont-Schauberg te Keulen reeds een bedrag van 41.000 Mark opgebracht. Het district Aken heeft 20.000 R.Mb beschikbaar gesteld. 'Het bestuur van de Vereeniging van Ge meenteraadsleden der Centrumpartij geefl een oproep uil, waarin verklaard wordt, dal een snelle hulpactie absoluut noodzakelijk is. Aan alle gemeenten wordt geadviseerd zoo spoedig mogelijk een hulpactie aan le vangen. Hel officieele onderzoek naar de oorzaken van de ramp van het luchtschip R 101 zal Maandag voor een der Londensche recht banken beginnen. Sir John Simon, de leider der commissie van onderzoek in Indië. is lot voorzitter der commissie benoemd, die met het onder zoek is belast. o Een klein Engelsch vliegtuig is te Halton in Buckinghamshire neergestort. Beide in zittenden kwamen om. o Bij Barcelona is een personentrein in botsing gekomen met een locomotief van een D-trein Hierbij werden 7 personen, deels zwaar gewond. o Bij het openen van een uit Calcutta ge zonden postzak, op het postkantoor te Pa- zundaung (Britse h indiê) explodeerde een bom, tengevolge waarvan 2 ambtenaren gewond werden. De postzak bevatte 20 aangeteekende pakjes Na de explosie bleek dat hiervan drie ontbraken. Tei-aarde-bestelling wijlen den heer Th. Nagtegaal. Gistermiddag tusschen 1 en 2 uur werd op de begraafplaats aan de Schoolstraat aan de schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den heer Th. Nagte gaal, in leven jarenlang notabel der Ned. Hm. Kerk Julianastraat. De overledene, die wegens gezondheidsredenen juist dezer dagen voor genoemde kerkelijke functie had moeten bedanken, werd door het college van kerkvoogden en notabelen dier kerk graf waarts gedragen. Aan het gpaf werd het woord gevoerd door den predikant ds. J. de Bruin, die sprak naar aanleiding van de woorden: „Er blijft dan een ruste over, voor hel volk van God", hierbij naar voren bren gende hoe ook de overledene hem van deze rust vlak voor zijn sterven heeft mogen ge tuigen. Na ten slotte de familie en belangstel lenden vermanend en troostend op dien Hei land van dien 'ruste te hebben gewezen, herdacht spr. tevens namens genoemd col lege van kerkvoogden en notabelen het feit wat de overledene steeds, niettegenstaande zijn lichaamszwakheid, in zijn functie als notabel heeft verricht. Nadat vervolgens de diaken de heer P. Zwaan Sr., namens den kerkeraad nog het woord gevoerd had. was deze droeve plechtigheid afgeloopen en keerden allen diep onder den indruk huis waarts. TER-AARDE-BESTELLING „MEESTER" D. L. v. d. BERG. Een ontroerende plechtigheid. Te halfdrie gistermiddag vond op het kerkhof aan de Schoolstraat de ter-aarde- bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den gepensioneerd hoofd-onderwijzer der Chr. school Julianastraat, den heer D. L. v. d. Berg, die, zooals wij reeds hebben gemeld, na een langdurig en smartelijk lijden was overleden Velen hadden zich naar de begraafplaats begeven, ten einde den alom beminden „Meester" v. d. Berg de laatste eer te bewijzen. In het sterfhuis leidde ds. Johs. Stehouder een korten rouw dienst. Met de familie kwamen achter den stoet de kinderen van de 2 hoogste klassen van genoemde school met het tegenwoordig hoofd den heer P, Smits en den onderwijzer den heer J. Wybenga. Tevens zagen wij onder de groote schare belangstellenden het onderwijzend personeel dier school, het voormalig hoofd van de chr. school „Hoorn" den heer M. Kamphorst, tal van hoofden der plaatselijke Chr scholen, den heer A. Maas kant, hoofd der Chr. muloschool, ds. J de Bruin, versc'h li lende heeren van het col lege van kerkvoogden, notabelen, diakenen en leden van den Kerkeraad der Ned Ilerv. Kerk. Nadat de kist grafwaarts was gedragen en was neergelaten en de familie van den overledene zich om de groeve had ge schaard, trad als eerste spr. naar voren ds. Johs. Stehouwer. In een treffende en ontroerende rede her dacht deze de velerlei kwaliteiten van den alom beminden overledene. Do heer J. Wybenga sprak hierna na mens het onderwijzend personeel van de Chr. school Julianastraat en wees er op, hoe men „Meester" v. d. Berg steeds dank baar zal zijn voor wat hij voor het heil van de kinderen en voor onze school heeft gedaan, de kinderen wijzende in zijn onder wijs op den voet van het kruis van Jezus Christus. Vervolgens voerden nog het woord de heeren H. Nyhof'f en J. v. d. Berg, resp hoofd der Ghr. school „Gouwsluis" en Gereform. „Oranjeschool". Deze sprekers getuigden van de beminnelijke persoonlijkheid van den heer v. d. Berg en diens bereidwilligheid en hulpvaardigheid- De heer v. d. Berg sprak tevens namens de ver. van Ohr. onderwijs kring „Rijn streek", van welke vereeniging de thans ontslapene sinds de oprichting in 1902 tot en met 1926 zich steeds als een zeer accu raat secretaris heeft doen kennen. Hierna trad het tegenwoordige hoofd der Chr school Julianastraat, de heer P. Smits, naar voren. Deze verzocht den kinderen tlnans het lied van de vergankelijkheid van Ps. 103 8 te willen zingen- „Gelijk het gras is ons kortstondig leven" en vervolgens vers 9 van dezen Psalm: „Maar 'sHeeren gunst zal over die Hem Vreezen". Op ontroerende wijze, waarbij menig oud leerling een traan wegpinkte, weiden ver volgens door de kinderen en belangstellen den deze 2 pslamverzen gezongen Ten slotte bracht de oudste zoon aan de verschillende sprekers, kinderen der school en belangstellenden dank voor de laatste eer aan hun overleden vader bewezen, waarop allen diep ontroerd den dooden- akker verlieten. GEMEENTERAAD. De economische depressie De straat verlichting De schoeiingswerken Geldleeningen. De Raad dezer gemeente vergaderde onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Mede aanwezig W. A. van Harteveld, secretaris. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de notulen van de overige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: Vaststelling van de gemeente-begrooling, dienstjaar 1931. De Voorzitter doet voorlezing van het rapport der commissie die de gemeentebegrooting heeft nagezien en deelt naar aanleiding hiervan mede. dat B. en W. hebben ge meend hun antwoord niet in een schriftelijk rapport te moeten neerleggen, doch genoemd college heeft spr. opgedragen mondeling van antwoord te dienen Allereerst merkt de Voorzitter op, dat B. en W. wel terdege overtuigd zijn en zich ook doordrongen ge voelen van de moeilijke tijden, welke de gemeenschap heden ten dage doorleeft. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de gemeen telijke huishouding er niet om zou mogen doorgaan; alleen deze economische depres sie zal er toe leiden dat B. en W. die toch al zoo zuinig mogelijk het gemeentelijk be heer trachten le voeren, dit met nog groo- tere voorzichtigheid zullen doen. Dat enkele posten een hooger cijfer aangeven dan ten vorigen jare geraamd is bij B. en W. bekend. De gemeente mag zich gelukkig in een ge- stadigen groei verheugen, hetgeen met zich medebrengt grootere uitgaven. Het onder wijs vraagt van deze gemeente steeds meer offers, waartegen de gemeente niets kan doen, omdat de Lageronderwijswet de ge meenten deze uilgaven oplegt. De raad weet bij ondervinding hoe B. en W. op gebied van uitgaven voor onderwijs steeds op hun quivive zijn. Komende tot de opmerkingen door de commissie gemaakt deelt spr. mede, dat B. en W. zich met de gemaakte opmer kingen van de commissie bij volgnummer 144 „Kosten straatverlichting" niet kunnen vereenigen; alleen moet toegegeven worden, dat deze verlichting veel geld kost. Deze hooge kosten zitten echter niet direct in de verlichting, doch in het vernielen van lam pen en armaturen, want in onze gemeente is jammer genoeg de jeugd zeer baldadig. Bovendien breidt hel aantal lantaarnpalen zich nog geregeld uit. En nu kan er wel bezuinigd worden door de straatverlichting minder te laten branden, doch B. en VV. hebben niets anders te doen dan uitvoering te geven aan het voor eenige jaren genomen raadsbesluit, waarbij bepaald werd dat in j het vervolg de straatverlichting steeds door zou blijven branden. Het terugkeeren naar 1 de oude regeling, om bij volle maan de straatverlichting niet te ontsteken zou thans, nu de meeste klokjes niet meer bij parlicu- I lieren zijn ondergebracht, niet in het finantieel voordeel der gemeente zijn. Spr. ontraadt dan ook ton sterkste deze regeling weer in te voeren. Het is spr. dan ook een i raadsel hoe de commissie denkt beperking le brengen in de straatverlichting. Wat de opmerking betreft inzake volg nummers 179 en 194 deelt spr. mede, dat j Burgemeester en secretaris persoonlijk de i gemeente zijn rondgegaan om te zien welke bruggen en brugwachterswoningen geverfd dienen te worden. Naar hun meening is dit I verfwerk beslist noodzakelijk, wil men met i de eigendommen der gemeente niet achterop raken. Meent de raad deze posten belangrijk te moeten verlagen, dan zijn B. en W. van de verantwoording af. Ook met de opmer king bij volgnummer 180 kan spr. zich niet vereenigen Voorzitter weel bij ondervin ding van hoe groot gewicht hel is het uit- 1 voeren in eigen beheer van den onderbouw der schoeiingen Voor eenige jaren hebben B. en W. een gedeelte aanbesteed en daarbij vele moeilijkheden ondervonden. De eene paal was le dik, de andere te dun. de palen 1 zakten niet voldoende, zoodat de koppen er maar afgezaagd weiden. Dit alles maakt het werk niet alleen duur. doch men krijgt daardoor niet zulk goed werk. Bovendien worden de oude materialen bij eigen beheer zooveel mogelijk verwerkt, terwijl deze anders aan den aa"rin£mer vervallen. Dat het maken van schoeiingwerk in eigen be heer veel voordeelige'r i9 toont spr. met cijfers aan Het arbeidsloon voor de weg-" werkers bedraagt van 40 lot 50 ct. per uur, die der vaklieden varieert van 7075 cent per uur Spr. ontraadt dan ook ten sterkste het voorstel der commissie aan te nemen. De heer Rotteveel merkt als lid der com missie op. dat hij niet voornemens is het in het rapport weergegevene zoo maar voet stoots prijs te geven. Indien de straatver lichting gedurende twee a drie maanden ge heel wordt uitgeschakeld, hetgeen naar zijn meening zonder eenig bezwaar kan geschie den dan beteekent dit een bezuiniging voor de gemeente. Omtrent het verfwerk heeft de commissie slechts een vraag gesteld, omdat zij niet kan beoordeelen of dit verfwerk wel dringend noodig is. Wat het schoeiingwerk betreft merkt spr. op dat hij niet mee kan gaan met de lezing van den Voorzitter dal vak lui geen deugdelijke schoeiing kunnen ma ken. De Voorzitter antwoordt den heer Rotteveel dat hij dit laatste in hel geheel niet heeft beweerd, want daardoor zou spr. een blaam werpen op de vaklui in deze gemeente, wat nimmer zijn bedoeling is geweest. Spr. wil echter de commissie wel hierin tegemoetkomen, dat bij het maken van nieuw schoeiingwerk in eigen beheer ander tijdelijk personeel op de wegen wordt geplaatst. De heer Bontje geeft als zijn meening te kennen, dat aan het uitvoeren der schoeiing- werken in eigen beheer dit gevaar kleeft, dal het zoo lang duurt. Voorzitter zegt dal het wel eens een enkele maal gebeurt, dat de wegwerkers voor een paar dagen van dit werk worden afgehaald, doch dit komt spo radisch voor. De beton moet minstens 14 dagen verharden. De heer Los vraagt hoe de bezuiniging is ab het licht gedurende een drietal maan den de9 zomers niet brandt. De Voorzitter antwoordt dat hierdoor ongeveer f. 350 be zuinigd kan worden. De heer van Dooren heeft den toestand van de straatverlichting van het begin af meegemaakt. Spr. heeft den oertoestand ge kend en ook den modernen toestand. Men laat het licht branden omdat het donker is. De bezuiniging bij volle maan is zooals de Voorzitter zoo 9traks heeft uiteengezet niet groot. Spr. zou het daarom zonde vinden aan de verlichting ook maar eenigszins te tornen. Met het voorstel der commissie kan hij dan ook niet meegaan. De heer Rietbroek is het volkomen met den heer van Dooren een9. De grootste kosten in de straatverlich ting zitten in het vernielen van de lampen en kappen, welke door de jeugd niet worden ontzien Gelukkig werken reeds vele inge zetenen mede en zien wij nauwlettend op deze vernielzucht toe Spr. hoopt dat velen dit voorbeeld zullen volgen, waardoor de kos ten aanmerkelijk zullen dalen. De heer Heemskerk heeft ook de eer gehad in de commissie zitting te hebben Spr wijst erop dat het niet ontsteken der verlichting gedurende de maanden Juni en Juli al een bezuiniging van beteekénis zou zijn. Vooral te Rijpwetering komt het nog te vaak voor, dat de straatverlichting overdag doorbrandt, hetgeen het medelid de Vette kan getuigen. De heer de Vette stelt voor gedurende de maanden Juni en Juli de straatverlichting niet te doen ontbranden en de lampen uit de armaturen te verwijderen. De Voorzitter sluit hierover thans de debatten en stelt de begrooting aan de orde. Daar niemand algemeene beschouwingen wenscht te hou den, vraagt de Voorzitter of de* leden arli- kelsgewijze behandeling der begrooting wenschen. Aangezien geen der leden dat verlangt worden alleen de po9len behan deld waarover de commissie opmerkingen heeft gemaakt. Bij volgnummer 144, Onder houd der lantaarns en verdere kosten der verlichting stelt de commissie voor gedu rende de maanden Juni en Juli de lantaarns niet te ontbranden en de lampen uil de armaturen te verwijderen. De heer de Jong kan zich met dit voorstel niet vereenigen. De jongeren zullen dit be sluit toejuichen, doch de ouderen, die min der goed kunnen zien zullen hiervan veel last ondervinden. Spr. kan zijn stem dan ook niet aan dit voorstel geven. Het voorstel der commissie wordt na stemming aangeno men met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de hee ren Van Dooren, Rietbioek. de Jong en de Koning. Volgnummers 179 en 194. Kosten van bruggen en onderhoud brugwachterswo ningen. De heer Rietbroek vraagt hoe lang het geleden is dat de brugwachterswoningen geverfd zijn. Voor het schilderen van bui tenwerk rekent men bij goed onderhoud 3 jaren. De Voorzitter antwoordt dat het 5 jaar geleden is. De heer Los heelt tegen het verfwerk indien B. en W. dit noodig oor- deelen geen bezwaar. De heer Rotteveel wijst naar den inhoud van het rapport. De commissie stelt hier slechts een vraag. De Voorzitter deelt mede, dal de meeste brug leuningen zeer verveloos zijn, verschillende roestvlekken komen voor den dag, zoodat uitstel niet mogelijk is. Spr. zegt toe in het voorjaar met een algemeen bestek in den Raad te zullen komen en desnoods een com missie le benoemen, die de bruggen nog eens kan nagaan. De raad gaat met deze toezegging volkomen accoord, zoodat de post ongewijzigd blijft gehandhaafd. Volgnum mer 180. Kosten van schoeiingswerken. De Voorzitter blijft bij hetgeen hij hieromtrent reeds heeft opgemerkt. Wel doet spr. de toe zegging dat bij het uitvoeren der schoeiings werken in eigen beheer ander tijdelijk per soneel gedurende dien tijd op den weg zal worden geplaatst, ten einde een goed onder houd van het wegdek te verzekeren. Na deze toezegging door den Voorzitter wordt deze post op het uitgetrokken bedrag vastgesteld. Daar niemand stemming over de begrooting verlangt, wordt deze met algemeene stem men aangenomen sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag ad f. 205.984.25. 2o. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot conversie van de geldleeningen groot oorspronkelijk f. 156.000 en f. 31.000 a 5 pet. a pari tegen een geldleening a 4'/a pet. a pari. Na voorlezing van het prae-advies van B. en W. wordt z. h. s het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de wijziging van de gemeentebegrooting bréngt de voorzitter ter sprake de verlaging van de brug in den Langeweg tusschen Roelofarendsveen en Oude-Wetering. Het werk kan uitgevoerd worden voor een totaal bedrag van f. 2013. Voorzitter vraagt den Raad machtiging om dit werk onderhands uit te voeren, daar de begrooting van den deskundige een hooger cijfer aangeeft Z. h. s. wordt hiertoe beslo ten en wordt de begrotingswijziging onver anderd vastgesteld. Een aantal reclames worden afgehandeld overeenkomstig voor stel van B. en W. Tot de ingekomen stuk ken behoort o.a. een adres van A. A. Brand, dat de vorige vergadering was aangehouden ter informatie hoe groot de doorvaartwijdte voor de te maken brug moest bedragen. Deze maat is thans bekend en dient gesteld te worden op 7 Meter. De Raad besluit aan A A Brand te Rijpwetering te berichten dat hij ter plaatse een brug mag bouwen met in achtneming van een doorvaartwijdte van 7 Meter. Hierna sluiting. o Verdronken. Gistermorgen, werd de 20-jarige boom- kweekersknecht G. R. afkoms.ig uit Riet veld fc>vj Woerden, door zijn pa'roon den heer J. Stolker alhier opgedragen een vracht hoornen per vaartuig te vervoeren. Toen de jongeman wat lang weg bleef, werd men ongerust en ging men op ver kenning uit. Toen men het vaartuig en een hoed drijvende vond in een sloot werd t«et ergste gevreesd. Men begon dadelijk te" plaatse te dreggen, en al spoedig werd het slachtoffer opgehaald. Twee uoktoren. die spoedig aanwezig wa ren, konden slechts den dood constateeren. o Dezer dagen heeft de oudste inwoonster onzer gemeente mej. de Wed. van Wijk in goede gezondheid haar 96sten verjaardag mogen vieren. Aan be'angstelling heeft het haar op dien dag niet ontbroken. Landaankoop. Ten behoeve van het Ontginningsbedrjjf is de gemeente eigenares geworden van 5 Hectaren rietland, overgenomen van J. van Trigt te Zevenhoven voor de som van f.2350. Uitbreiding elektriciteitsnet. Naar wn vernemen wordt door het elec tric '.ciiyhedrjjf een b rekening g muck, om zoo mogelijk ook de boerderijen aan den Achttienkavel-weg van electrischen stroom te voorzien. Bedankt. Bedankt: Ds. P. J. 0. de Bruyne te Vrouwepolder-G pinge heeft bedankt voor het beroep der Geref. Kerk alhier. Vergadering j.Tuindersbelaiig". Gisteravond had in „Café Verhoef' de tweede tuindersvergadering p.aats. Be^pre- I king van het reorganisatieplan inzake het I Veiiingswezen. Ditmaal was het de R.K. Veilingsvereeniging „Tuindersbelang" die zich had uit te spreken over de vraag of zoa worden medegewerkt aan het tot stand komen van een centrale veiling in de plaats van de drie thans bestaande. Na opening van de vergadering door den voorzitter, waarbij deze een krachtig pleidooi voor samensmelting houdt, vroeg de heer A. Slof of de twee systemen van veiling, n.l. persoonlijk en „en bloc-veiling" onder één bestuur vereenigd kunnen worden. De voor zitter meent, dat zulks zeer wel mogelijk is. De lieer A. P. Uittewaal meent, dat het persoonlijk veilen op den achtergrond zal worden geschoven, omdat een meerderheid voor veilen „en bloc" is. Beide sprekers wordeD door den heer Jonker, lid van de Centralisatie Commissie uitvoerig beantwoord. De heer Post deelde mede, dat het geheele bestuur voor eenheid is, niet omdat „Tuindersbelang" in nood ver keert, zooals sommigen meenen. doch alleen om zuiver economische redenen in het belang van alle tuinders. •Na gehouden stemming bljjkt. dat 83 :eden vóór en 4 leden tegen centralisatie z\jn. Thans is de beurt aan „St. Phocas". o VERGADERING INZAKE DEN WEG LEIEEN—UTRECHT. Ren comité van actie benoemd. In verband met de bestaande plannen om een gedeelte van den Rijkstraatweg Leiden- Utrecht om te leggen achter de kom van ons dorp, hebben eenige neringdoenden alhier gisteravond in de Nutszaal een bijeenkomst belegd, waartoe alle neringdoende ingeze tenen, belanghebbenden en belangstellenden in deze zaak waren uitgenoodigd. De vergadering, welke druk bezocht was, stond onder leiding van den heer J. Boeijenga, die in zijn openingswoord in het kort het doel van deze bijeenkomst uiteen zette, n.l.om er bij den Minister van Water staat op aan te dringen dat bovenstaand plan niet zal doorgaan, doch dat door verbe tering en verbreeding van den bestaanden weg door het dorp het doorgaand verkeer op zeer geschikte wijze blijvend door de dorps- kom kan worden geleid, hetgeen in het be- I lang der gemeente en inzonderheid van de neringdoende ingezetenen wordt geacht Doel is om straks uit de vergadering een comité van 3 leden te benoemen, dat daar voor de noodige actie zal voeren Spr. stelde het op prijs dat de burge meester. wethouder Hoogendijk en 3 raads leden mede aanwezig waren en dat de heer dr. F Schreuder Jr, zich bereid had ver klaard om dezen avond een nadere verdui delijking en uiteenzetting te geven voor het geen men wil. Van wethouder van Muiswin kel, die door ziekte niet tegenwoordig kou zijn, was een schrijven met volle sympa thiebetuigingen ingekomen. De heer dr. Schreuder. hierop het woord verkrijgende, gaf na een inleiding over het Rijkswegenplan. de argumenten aan om het doorgaand verkeer door de dorpskom te be houden, zooals de belangen der nering doenden, die anders van het hoofdverkeer worden afgesloten, die der landbouwers over wier terreinen de nieuwe weg zal moeten gaan en wier land daardoor op een voor hunne bedrijven zeer hinderlijke wijze zal worden versnipperd. Daarbij komen ook de belangen der gemeente met het oog op het bouwplan Buitendorp", de gevaren die de kruising van den nieuwen weg met de Spoorlaan en aan het begin en eindpunt met den bestaanden weg zal opleveren, en eindelijk nog de vrees dat wanneer het doorgaandverkeer wordt omgelegd, het in het dorp een saaie boel zal worden. Spr gaf aan hoe door afbraak van enkele porcoelen de bestaande weg door het dorp belangrijk te verbeteren en voor het door gaand verkeer geschikt is te maken met minder kosten dan de aanleg van een geheel nieuw weggedeelte zal eischen. Teneinde hiertoe een actie op touw te zet ten, moeten kosten worden gemaakt en spr. doet een beroep op de aanwezigen, om nu reeds door het afzonderen van een gave daarvoor een spaarpot te vormen. Xa deze uiteenzetting werd doorver schillende aanwezigen hef \voord gevoerd. Enkele stemmen zingen op dat 't gemeents- bestuur in deze zaak de leiding moet nemen en niet actief genoeg is. welke beweringen op zeer degelijke, zakelijke en afdoende wijze door den burgemeester, wethouder Hoogendijk en den heer Linschoten. raads lid. worden weerlegd en waarbij de burge meester op duidelijke wiize deed uitkomen, dat de reeds genoemde argumenten al door den Mmister zijn weerlegd en men du? met nieuwe argumenten moet komen wil men eenige kans van slagen hebben. De Minister toch beziet de zaak uit een oogpunt van al gemeen belang. De heer Domburz deed enkele mededee lineen over de reeds door enkele landbou wers gevoerde afzonderlijke actie, waarop we! is waar vap den Minister geen gunstige beschikking is ontvangen maar waarmede men toch wil doorgaan Tr.l stemming overgaande worden met •gronte meerderheid tof leden van het ccmi'é van actie aangewezen de heeren dr. F. Schre der Jr.. J. Boeijenga en T v. Leeu wen Sr Medegedeeld werd dat de gehouden col lecte f 22 45 heeft opgebracht Op voorstel van den heer R Spreii werd ten slotte besloten om door een motie den Minister hef doel van deze vergadering ken baar Ie maken. \o nog enkele vragen en opmerkingen hij de r ndvraag sloot de hear Rnpiien<za onder een woord van dank voor de ondervonden* medewerking de vergadering. 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6